Acest site folosește cookies pentru a furniza servicii și funcționalități personalizate. Prin vizitarea site-ului nostru, îți dai acordul pentru descărcarea acestor cookies.Am inteles

Poți afla mai multe despre cookies și poți schimba setările lor aici.

Gripoff, 8 plicuri, Slavia Pharm

Cod bare: 5944735002456
Document:
Optiuni Livrare
Pret: de la 0.50 RON
Livrare doar in Bucuresti
Pret: de la 17.85 RON
Disponibilitate in locatii:
  • Barbu Vacarescu : Indisponibil
  • Dristor : Indisponibil
  • Plaza Romania : Indisponibil
  • Rahova : Indisponibil
  • Vivo Constanta : Indisponibil
Pretul afisat este valabil doar pentru comenzile online, pretul din fiecare punct de lucru putand varia.

Gripoff, 8 plicuri, Slavia Pharm [5944735002456]

Tratamentul simptomatic al răcelii comune, rinitelor alergice și vasomotorii, stărilor gripale.

Gripoff face parte din grupa medicamentelor numite analgezice – antipiretice.

Indicaţii terapeutice:  Gripoff este un medicament împotriva răcelii şi gripei, care conţine trei substanţe active:
- paracetamol care ameliorează durerea și reduce temperatura atunci când aveţi febră;
- maleatulde clorfeniramină reduce congestia nazală, lăcrimarea ochilor, asociate adesea cu acestea şi acţionează asupra fenomenelor de tipul strănutului.
- vitamina C (acidul ascorbic) vă ajută să înlocuiţi vitamina C care se pierde în primele stadii de răceală şi gripă.  Gripoff este un remediu folosit pentru ameliorarea simptomatică, pe termen scurt a gripei, stărilor febrile, frisoanelor şj răcelilor comune, inclusiv a cefaleei, durerilor în gât, disconfortului şi durerilor, congestiei nazale, sinuzitei precum şi a durerii şi catarului nazal acut, asociate acesteia.Medicamentul este destinat utilizării de către adulţi şi adolescenţi cu vârsta mai mare de 15 ani. Tratamentul cu antibiotice poate fi necesar în cazul apariţiei infecţiilor bacteriene.

Mod de administrare:
Adulți (cu vârsta peste 15 ani):  1 plic Gripoff de 2-3 ori pe zi. Intervalul între administrări trebuie să fie de cel puţin 4 ore. Dacă suferiţi de  afectare gravă a rinichilor, intervalul între administrări trebuie să fie de cel puţin 8 ore.

Prezentare:
8 plicuri



Data ultimei actualizari: 15-09-2021

Gripoff, 8 plicuri, Slavia Pharm [5944735002456]

1
AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 11642/2019/01-02 Anexa1
Prospect
Prospect: Informații pentru utilizator
Gripoff granule pentru soluţie orală în plic
Paracetamol/Acid ascorbic/Maleat de clorfenamină
Citiți cu atenție și în întregime acest prospect înainte de a începe să utilizați acest medicament
deoarece conține informații importante pentru dumneavoastră.
Utilizați întotdeauna acest medicament conform indicațiilor din acest prospect sau indicațiilor
medicului dumneavoastră, farmacistului sau asistentei medicale.
-Păstrați acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiți.
-Întrebați farmacistul dacă aveți nevoie de mai multe informații sau recomandări.
-Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră, farmacistului sau
asistentei medicale. Acestea includ orice posibile reacții adverse nemenționate în acest prospect.
Vezi pct. 4.
-Dacădupă 5 zile nu vă simțiți mai bine sau vă simțiți mai rău, trebuie să vă adresați unui medic.
Ce găsiți în acest prospect
1.Ce este Gripoff și pentru ce se utilizează
2.Ce trebuie să știți înainte să utilizați Gripoff
3.Cum să utilizați Gripoff
4.Reacții adverse posibile
5.Cum se păstrează Gripoff
6.Conținutul ambalajului și alte informații
1.Ce este Gripoff și pentru ce se utilizează
Gripoff face parte din grupa medicamentelor numite analgezice antipiretice.
Indicaţii terapeutice
Gripoff este un medicament împotriva răcelii şi gripei, care conţine trei substanţe active:
• paracetamol care ameliorează durerea și reduce temperatura atunci când aveţi febră;
• maleatulde clorfenaminăreduce congestia nazală, lăcrimarea ochilor, asociate adesea cu acestea şi
acţionează asupra fenomenelor de tipul strănutului.
• vitamina C (acidul ascorbic) vă ajută să înlocuiţi vitamina C care se pierde în primele stadii de
răceală şigripă.
Gripoff este un remediu folosit pentru ameliorarea simptomatică, pe termen scurt a gripei, stărilor
febrile, frisoanelor șirăcelilor comune, inclusiv a cefaleei, durerilor în gât, disconfortului şi durerilor,
congestiei nazale, sinuzitei precum şi a durerii şi catarului nazal acut, asociate acesteia.
Medicamentul este destinat utilizării de către adulţi şi adolescenţi cu vârsta mai mare de 15 ani.
Tratamentul cu antibiotice poate fi necesar în cazul apariţiei infecţiilor bacteriene.
2
2.Ce trebuie să știțiînainte să utilizați Gripoff
Nu utilizați Gripoff dacă:
sunteți alergic la paracetamol, fenacetină sau alte antiinflamatoare, feniramină sau alte
antihistaminice sau la oricare dintre componentele acestui medicament (enumerate la punctul
6);
aveţi un deficit de glucozo-6-fosfat-dehidrogenază;
suferiţi de afectare gravă a rinichilor (riscul de efecte nedorite la nivelul rinichilor poate fi
crescut în cazul administrării prelungite de doze mari);
aveți tulburări uretro-prostatice cu risc de retenţie urinară;
suferiţi de glaucom cu unghi închis, istoric familial de glaucom cu unghi închis sau glaucom
cu unghi deschis;
suferiţi de afectare gravă a ficatului;
sunteţi în tratament concomitent cu inhibitori de monoaminooxidază (IMAO) non-selectivi;
suferiţi de pietre la rinichi (doze mari - 1 g acid ascorbic pe zi, timp îndelungat);
aveţi intoleranţă la unele categorii de zaharuri (conţine zahăr);
aveți vârsta sub 15 ani.
Atenționări și precauții
Înainte săutilizați Gripoff, adresați-vă medicului dumneavoastră,farmacistului sau asistentei medicale.
Nu depăşiţi dozele indicate şi consultaţi medicul dacă acest lucru s-a întâmplat accidental.
Dacă apar reacții alergice, tratamentul va fi întrerupt imediat.
Nu combinaţi Gripoff cu alte medicamente (de exemplu: barbiturice, carbamazepină, hidantoină,
rifampicină, sulfinpirazonă, contraceptive estro-progestative, antifungice, doxorubicină, izoniazidă,
mercaptopurină, metotrexat, săruri de aur, barbiturice, primidonă, anticoagulante cumarinice,
antiinflamatoare nesteroidiene, ciclosporină, agonişti morfinici, antiacide, cărbune activat,
anticolinergice, fenicoli, sultopridă, IMAO, deprimante ale SNC, atropină, fenitoină, deferoxamină)
fără să vă consultaţi medicul sau farmacistul. Pentru a evita potenţiale interacţiuni între diferitele
medicamente, trebuie ca dumneavoastră să informaţi medicul dumneavoastră sau farmacistul dacă aţi
luat sau luaţi şi alte medicamente.
Nu folosiți Gripoff dacă suferiţi de boli ale rinichilor, fără să aveţi avizul medicului.
Nu lăsaţi Gripoff la îndemâna şi vederea copiilor.
Datorită conţinutului în zahăr, trebuie avută o grijădeosebită cu acest medicament în caz de diabet,
intoleranță la fructoză, glucoză sau malabsorbţia galactozei, deficienţă de zaharază-izomaltază (o boală
genetică rară).
Este necesară prudenţă în cazul administrării la vârstnici.
Vărugăm să întrebaţi medicul dumneavoastră dacă sunteţi sau aţi fost în una din aceste situaţii.
Gripoff împreună cu alte medicamente
Spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă utilizați, ați utilizat recent sau s-ar putea să
utilizați orice alte medicamente.
Nu utilizați Gripoff concomitent cu un alt medicament care conţine paracetamol. Nu combinaţi
Gripoff cu alte medicamente (de exemplu barbiturice, carbamazepină, hidantoină, rifampicină,
sulfinpirazonă, contraceptive estro-progestative, antifungice, doxorubicină, izoniazidă,
mercaptopurină, metotrexat, săruri de aur, barbiturice, primidonă, anticoagulante cumarinice,
antiinflamatoare nesteroidiene, ciclosporină, agonişti morfinici, antiacide, cărbune activat,
anticolinergice, fenicoli, sultopridă, IMAO, deprimante ale SNC, atropină, fenitoină, deferoxamină)
fără să vă consultaţi medicul sau farmacistul.
Pentru a evita potenţiale interacţiuni între diferitele medicamente, trebuie să-l informaţi pe medicul
dumneavoastră sau pe farmacist dacă aţi utilizat sau utilizaţi şi alte medicamente. Dacă urmează să
faceţi anumite investigaţii de laborator, spuneţi medicului că utilizaţi Gripoff.
Gripoff împreună cu alimente,băuturiși alcool
Nu consumaţi alcool, medicamente sau alimente ce conţin alcool în timpul tratamentului cu Gripoff.
3
Sarcina, alăptarea și fertilitatea
Dacă sunteți gravidă sau alăptați, credeți că ați putea fi gravidă sau intenționați să rămâneți gravidă,
adresați-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.
Sarcina
Întrebaţi-l pe medicul dumneavoastră sau pe farmacist înainte de a utiliza orice medicament.
Spuneţi medicului dumneavoastră dacă sunteţi însărcinată sau intenţionaţi să rămâneţiînsărcinată.
Datorită absenţei studiilor pe animale şi la om, riscul este necunoscut. În consecinţă, ca o măsură
de precauţie, acest medicament nu trebuie administrat în timpul sarcinii sau în perioada de alăptare.
Alăptarea
Întrebați medicul dumneavoastră sau farmacistul înainte de a utiliza orice medicament în timpul
alăptării.
Conducerea vehiculelor și folosirea utilajelor
Datorită efectelor adverse pe care le are (de exemplu: somnolență, sedare, stare confuzională,
amețeală, tulburări de acomodare a vederii etc.), produsul poate influența capacitatea de a
conduce autovehicule sau de a folosi utilaje.
Gripoff conține zahăr
Acest lucru trebuie avut în vedere la pacienții cu diabet zaharat.
Dacămedicul dumneavoastră v-a atenţionat că aveţi intoleranţă faţă de unele categorii de zaharuri, vă
rugăm să-l întrebaţi înainte de a utiliza acest medicament.
3.Cum să utilizați Gripoff
Utilizați întotdeauna acest medicament exact așa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau
farmacistul. Discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteți sigur.
Adulți și adolescenți (cu vârsta peste 15 ani):
1 plic Gripoff de 2-3 ori pe zi. Intervalul între administrări trebuie să fie de cel puţin 4 ore.
Dacă suferiţi de afectare gravă a rinichilor, intervalul între administrări trebuie să fie de cel puţin 8
ore.
Conţinutul unui plic de Gripoff se dizolvă într-o cană cu apă fierbinte(aproximativ 200 ml). Se obţine
o băutură cu aromă de lămâie care se bea fierbinte. Nu dizolvaţi şi nu administraţi mai mult de un plic
o dată.
Pentru tratamentul stărilor gripale, este preferabilă administrarea acestui medicament cu apă fierbinte,
seara, din momentul apariţiei primelor simptome.
Informaţi medicul dumneavoastrăsau farmacistul dacă starea de rău continuă şi după 5 zile de
tratament. Medicul dumneavoastră vă va informa cât va dura tratamentul cu Gripoff.
Dacă aveţi impresia că efectul lui Gripoff este prea puternic sau prea slab întrebaţi medicul
dumneavoastră sau farmacistul.
Dacă utilizați mai mult Gripoff decât trebuie
Solicitaţi imediat consult medical şi explicaţi-i medicului exact cât de mult aţi luat. Medicul
dumneavoastră văva sfătui ce trebuie săfaceţi.
Este important să-i spuneţi doctorului, chiar dacă văsimţiţi bine. Dacă o persoană a luat prea mult
paracetamol, există un risc serios de afectare la nivelul ficatului datorită întârzierii instituirii
tratamentului.
Dacă uitați să utilizați Gripoff
Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.
Luaţi doza următoare când vă amintiţi şi continuaţi tratamentul.
4
Dacă aveți orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresați-vă medicului
dumneavoastră, farmacistului sau asistentei medicale.
4.Reacții adverse posibile
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacții adverse, cu toate că nu apar la toate
persoanele.
Reacţiile adverse sunt clasificate în funcţie de frecvenţă, utilizând următoarea convenţie:
Foarte frecvente:
care afectează mai mult de 1 pacient din 10
Frecvente:
care afectează mai puţin de 1 din 10 pacienţi
Mai puţin frecvente:
care afectează mai puţin de 1 din 100 pacienţi
Rare:
care afectează mai puţin de 1 din 1000 pacienţi
Foarte rare:
care afectează mai puţin de 1 din 10000 pacienţi
Cu frecvenţă necunoscută:
care nu poate fi estimată din datele disponibile
Reacţii adverse foarte rare:
Asociate cu paracetamolul:
-scăderea numărului unor celule sanguine numite plachete (trombocitopenie);
-erupţii trecătoare pe piele şi alte alergii, inclusiv o reacţie alergică bruscă de mare amploare care
implică întregul organism numită anafilaxie;
-îngustarea căilor respiratorii datorită spasmului musculaturii (bronhospasm);
-afecţiuni ale ficatului.
Asociate cu acidul ascorbic:
-tulburări digestive: diaree, arsuri în partea superioară a abdomenului (pirozis);
-tulburări renale: “pietre la rinichi” (litiază renală și urică)
Reacţii adverse cu frecvenţă necunoscută:
Asociate cu maleatul de clorfenamină:
-creştere a tensiunii arteriale;
-dureri de cap;
-ameţeli;
-incapacitate de a dormi (insomnie);
-perceperea supărătoare a bătăilor inimii (palpitaţii).
Aceste reacţii ar trebui să dispară dacă întrerupeți administrarea de Gripoff.
Raportarea reacţiilor adverse
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta
reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate
pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/.
Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa
acestui medicament.
5.Cum se păstrează Gripoff
Nu lăsați acest medicament la vederea și îndemâna copiilor.
Nu utilizați Gripoff după data de expirare înscrisă pe cutie, după EXP. Data de expirare se referă la
ultima zi a lunii respective.
5
A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original.
Nu aruncați niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebați farmacistul cum să
aruncați medicamentele pe care nu le mai folosiți. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6.Conținutul ambalajului și alte informații
Ce conține Gripoff
Substanțele active sunt: paracetamol, acid ascorbic și maleat de clorfenamină.
Fiecare plic cu granule pentru soluție orală conțineparacetamol 500 mg, acid ascorbic 200 mg și
maleat de clorfenamină 4 mg.
Celelalte componente sunt: acid citric anhidru, zaharină sodică, zahăr,aroma de lămâie.
Cum arată Gripoff și conținutul ambalajului
Gripoff se prezintă sub formă de granule omogene de culoare alb-gălbui, cu miros slab caracteristic de
lămâie.
Cutie cu 6 plicuri a câte 13,1 g granule pentru soluţie orală.
Cutie cu 8 plicuri a câte 13,1 g granule pentru soluție orală.
Deținătorul autorizației de punere pe piață și fabricantul
S.C. Slavia Pharm S.R.L.
B-dul Theodor Pallady nr. 44C,
Sector 3, cod 032266, Bucureşti,
România
Acest prospect a fost revizuit în aprilie 2019.
Informaţii detaliate privind acest medicament sunt disponibile pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a
Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/

Produse similare

Cos de cumparaturi

Obiect sters Anuleaza

Favorite

Obiect sters Anuleaza