Acest site folosește cookies pentru a furniza servicii și funcționalități personalizate. Prin vizitarea site-ului nostru, îți dai acordul pentru descărcarea acestor cookies.Am inteles

Poți afla mai multe despre cookies și poți schimba setările lor aici.

Revigrip Hot Lemon, 10 plicuri, Solacium Pharma

Cod bare: 5944756000080
Document: PROSPECT
Optiuni Livrare
Livrabil la usa in Bucuresti si Constanta
Pret: de la 17.85 RON
Ridicare de la ghiseu
Pret: de la 0.50 RON
Disponibilitate in locatii:
  • Barbu Vacarescu : Indisponibil
  • Dristor : Indisponibil
  • Plaza Romania : Indisponibil
  • Rahova : Indisponibil
  • Vivo Constanta : Indisponibil
Pretul afisat este valabil doar pentru comenzile online, pretul din fiecare punct de lucru putand varia.

Revigrip Hot Lemon, 10 plicuri, Solacium Pharma [5944756000080]

Proprietati:
Amelioreaza simptomele de gripa si raceala.

Ingrediente:
500 mg - Paracetamol, 200 mg - Guaifenesina, 10 mg - Clorhidrat de fenilefrina.

Mod de administrare:
Pentru ameliorarea pe termen scurt a simptomelor de raceala si gripa, incluzand dureri, dureri de cap, nas infundat si dureri in gat, frisoane si febra, si pentru ameliorarea tusei productive.
Pentru administrare orala, dupa dizolvarea continutului unui plic intr-o cana de dimensiuni standard cu apa calda, dar nu fierbinte (250 ml). Lasati sa se raceasca pana la o temperatura la care poate fi bauta.
Beti toata solutia in decurs de 30 de minute.

Prezentare:
10 plicuri



Data ultimei actualizari: 31-01-2020

Revigrip Hot Lemon, 10 plicuri, Solacium Pharma [5944756000080]

1
AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 8300/2015/01-02-03 Anexa 1
Prospect
Prospect: Informaţii pentru utilizator
Revigrip Hot Lemon 500 mg/200 mg/10 mg pulbere pentru soluţie orală
Paracetamol/Guaifenesină/Clorhidrat de fenilefrină
Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect înainte de a începe să luaţi acest medicament,
deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.
Luaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor medicului
dumneavoastră sau farmacistului.
-Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.
-Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau recomandări.
-Dacă manifestaţi orice reacţiiadverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau
farmacistului. Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. Vezi
pct. 4
-Dacă după 5 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui
medic.
Ce găsiţi în acest prospect:
1. Ce este Revigrip Hot Lemon şi pentru ce se utilizează
2. Ce trebuie să ştiţi înaintesă luaţi Revigrip Hot Lemon
3. Cum să luaţi Revigrip Hot Lemon
4. Reacţii adverse posibile
5. Cum se păstrează Revigrip Hot Lemon
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii
1. Ce este Revigrip Hot Lemon şi pentru ce se utilizează
Acest medicament conţine:
paracetamol care este un calmant al durerii (analgezic) şi vă ajută să vă reduceţi temperatura
corpului atunci când aveţi febră.
guaifenesină care este un expectorant, care ajută la eliberarea flegmei.
clorhidrat de fenilefrină care este un decongestionant, care reduce umflarea la nivelul foselor
nazale, ajutându-vă să respiraţi mai uşor.
Aceste plicuri sunt folosite pentru ameliorarea pe termen scurt a simptomelor de răceală şi gripă,
incluzând dureri, dureri de cap, nas înfundat și dureri în gât, frisoane și febră şi pentru ameliorarea
tusei productive.
2. Ce trebuie să ştiţi înainte să luaţi Revigrip Hot Lemon
Nu luaţiacest medicament dacă:
• sunteţi alergicla paracetamol, guaifenesină, clorhidrat de fenilefrină sau la oricare dintre celelalte
componente ale acestui medicament (enumerate la pct. 6)
sunteţi gravidăsau alăptaţi
• aveţi boli ale ficatului sau ale rinichilor
2
• aveţi o boală de inimă gravă sau boli cardiovasculare sau probleme ale sângelui, cum este anemia
(număr scăzut de celule roșii din sânge)
• aveţi tensiune arterială mare (hipertensiunearterială)
• aveţi o tiroidă hiperactivă
• aveţi diabet zaharat
• aveţi feocromocitom (o tumoră rară a țesutului glandei suprarenale)
• aveţi glaucom cu unghi închis
• aveţi dificultăţi la urinare, o prostată mărită sau alte afecţiuni ale prostatei
• luaţi medicamente antidepresive numite inhibitori de monoaminoxidază (IMAO) sau le-aţi luat în
ultimele 14 zile - acestea sunt medicamente, cum sunt fenelzină, isocarboxazid și tranilcipromină
• luaţi antidepresive triciclice, cum sunt imipramina sau amitriptilina
• luaţi beta-blocante (de exemplu, atenolol) sau vasodilatatoare (de exemplu, hidralazină)
luaţialte medicamente care conţin paracetamol
• luaţi în mod obişnuit alte medicamente decongestionante (de exemplu, efedrină și xilometazolină)
sau stimulente (de exemplu, dexamfetamină)
Atenționări și precauții
Înainte să luaţi acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului
dacă:
• aveţi o tuse foarte rea sau astm bronşic. Adresaţi-medicului dumneavoastrădacă tusea
dumneavoastră durează mai mult de 5 zile sau recidivează.
aveţitulburări circulatorii, cum este o boală numită fenomen Raynaud, care este rezultatul unei
circulații defectuoase la nivelul degetelor de la mâini şi picioare
aveţiangină pectorală
• aveţi o boală autoimună numită miastenia gravis, care face ca muşchii să devină slabi şi să obosiți
uşor
• aveţi o prostatămărită, deoarece acest medicament poate determina dificultate mai mare la urinare
• aveţi probleme severe ale stomacului sau intestinului
• aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide
aveţifenilcetonurie, o boală metabolică ereditară rară.
Revigrip Hot Lemon împreună cu alte medicamente
Spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luați, ați luat recent sau s-ar putea să luați
orice alte medicamente, în special:
• medicamente pentru tratamentul concentraţiilor crescute de colesterol, care reduc cantitatea de
grăsime din sânge, cum este colestiramina
• medicamente utilizate pentru a controla greaţa şi vărsăturile, cum sunt metoclopramid sau
domperidona
• medicamente numite anticoagulante, care sunt utilizate pentru subțierea sângelui, cum sunt
warfarina sau alte cumarinice puteţi lua ocazional dozede paracetamol, dar trebuie să discutaţi cu
medicul dumneavoastră dacă aveţi nevoie să-l luaţi în mod regulat.
• barbiturice (pentru epilepsie sau pentru a vă ajuta să dormiți), cum este fenobarbitalul
• antidepresive triciclice, cum sunt imipramina, amitriptilina
• medicamente pentru tratarea problemelor cardiace sau circulatorii sau pentru scăderea tensiunii
arteriale (de exemplu, digoxina, guanetidina, rezerpina, metildopa)
acid acetilsalicilic sau alte AINS (medicamente nesteroidiene antiinflamatoare)
• medicamente pentru tratamentul migrenei (de exemplu, ergotamină şi metisergidă)
• zidovudină, deoarece administrarea în acelaşi timp ar putea determina probleme ale sângelui
(scăderea numărului de globule albe din sânge)
• fenotiazine folosite ca sedative (de exemplu clorpromazină, periciazină și flufenazină)
• dacă intenţionaţi să faceţi teste de sânge sau urină, deoarece acest medicament poate influenţa
rezultatele
• dacă urmează să vi se efectuezeo anestezie generală, deoarece poate determina modificări ale
3
ritmului bătăilor inimii
Alte informații importante:
• Acest medicament trebuie utilizat numai dacă aveți toate simptomele următoare - durere şi/ sau
febră, nas înfundat şi o tuse productivă.
• Utilizați medicamente care vor trata doar simptomele pe care le aveți.
• Nu luaţi împreună cu alte medicamente pentru gripă, răceală sau decongestionante.
Revigrip Hot Lemon împreună cu alimente și alcool
• Nu consumaţi alcool în timp ce luați acest medicament.
Sarcina, alăptarea și fertilitatea
Dacă sunteți gravidă sau alăptați, credeți că ați putea fi gravidă sau intenționați să rămâneți gravidă,
adresați-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.
Conducerea vehiculelor și folosirea utilajelor
Acest medicament poate provoca ameţeli. Dacă vă afectează, nu conduceţi vehicule şinu folosiţi
utilaje.
Revigrip Hot Lemon conține zaharoză, aspartam (E951) și sodiu
Conține zaharoză 2,1 g per plic. Dacă vi s-a spus de către medicul dumneavoastră că aveți
intoleranță la unele categorii de glucide, adresați-vă medicului dumneavoastră înainte de a lua acest
medicament. Acest lucru trebuie luat în considerare de pacienţii cu diabet zaharat.
Conţine aspartam (E951), o sursă de fenilalanină. Poate fi dăunător pentru persoanele cu
fenilcetonurie.
Fiecare plic conține sodiu 129 mg. Acest lucru trebuie luat în considerare de către persoanele care
urmează o dietă cu conţinut controlat de sodiu.
3. Cum să luaţi Revigrip Hot Lemon
Vărsaţiconţinutul unui plic într-o cană de dimensiuni standard. Umpleţi cana cu aproximativ 250 ml
apă caldă, dar nu fierbinte. Agitaţi până la dizolvare şi lăsaţi să se răcească până la o temperatură la
care poate fi băută. Beţi toată soluția de culoare galbenă în decurs de o oră şi jumătate.
Adulţi, vârstnici şi adolescenţi cu vârsta de 12 ani şi peste:
Un plic la interval de 4-6 ore, dacă este necesar. Nu luaţi mai mult de 4 plicuri (4 doze) într-un
interval de 24 de ore.
Nu se administrează copiilor cu vârsta sub 12 ani.
A nu se depăşi doza recomandată. Dacă simptomele persistă mai mult de 5 zile sau se agravează,
discutaţi cu medicul dumneavoastră.
Nu folosiţi mai mult medicament decât este menţionat pe ambalaj. Dacă nu vă simţiţi mai bine,
discutați cu medicul dumneavoastră.
Dacă luați mai mult Revigrip Hot Lemon decât trebuie
Adresaţi-vă imediat unui medic dacă ați luat prea mult dinacest medicament, chiar dacă vă
simțiți bine. Acest lucru este necesar deoarece o cantitate prea mare de paracetamol poate
4
provoca leziuni grave ale ficatului, întârziate. Mergeţi imediat la cel mai apropiat spital. Luaţi
medicamentul şi acest prospect cu dumneavoastră.
4. Reacţii adverse posibile
Majoritatea persoanelor nu prezintă reacţii adverse când utilizează acest medicament. Cu toate
acestea, dacă prezentaţi oricare dintre următoarele reacţii adverse, sau se întâmplă orice altceva
neobișnuit, opriți imediat administrarea medicamentului și adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau
farmacistului:
Reacţiile adverse frecvente (afectează mai puțin de 1 din 10 persoane, dar mai mult de 1 din 100
de persoane) sunt:
• dificultăți la adormire (insomnie)
• diaree, greață (senzație de rău)
• nervozitate, tremurături, iritabilitate, neliniște sau excitabilitate
• creșterea valorilor tensiunii arteriale cu dureri de cap, amețeli, vărsături (stare de rău) și bătăi
neregulate ale inimii (palpitații).
Reacțiileadverse rare (care afectează mai puțin de 1 din 1000 de persoane, dar mai mult de 1
din 10000 de persoane) sunt:
• reacții alergice care pot fi grave, cum sunt erupții pe piele, descuamare a pielii, mâncărime, zone
roşii umflate pe piele, uneori cu dificultăți la respirație sau umflare la nivelul gurii, buzelor,
limbii, gâtului sau feţei. Au fost raportate cazuri foarte rare de reacții grave la nivelul pielii.
• probleme cu respiraţia; acestea sunt mult mai probabile dacă le-ați mai avut atunci când aţi luat
alte analgezice cum sunt acid acetilsalicilic sau ibuprofen.
• disconfort gastric, greață, vărsături, diaree
• furnicături sau senzaţie de rece la nivelul pielii
• reacţii alergice, cum sunt erupții pe piele, dificultăți la respirație, dureri de stomac sau disconfort
• probleme ale ficatului
• bătăi mai rapide sau mai lente ale inimii
• tulburări de vedere
• probleme sau durere la urinare.
Foarte rar pot apărea următoarele reacţiiadverse (care afectează mai puțin de 1 din 10000 de
persoane):
• puteţi fi mai predispus la sângerări, vânătăi, febrăşi infecţii, cu manifestări cum sunt durere în
gât și ulceraţii, din cauza modificărilor din sângele dumneavoastră.
Dacă ați avut anterior o reacție alergică (hipersensibilitate) la administrarea de decongestionante,
inhibitori ai poftei de mâncare şi stimulente, puteţi fi expuşi unui risc crescut de a dezvolta o reacţie
alergică când luaţi acest medicament.
Raportarea reacţiilor adverse
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta
reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportareale cărui detalii sunt publicate
pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale din România
Agenţia Naţională a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale din România
Str. Aviator Sănătescu nr. 48, sector 1
Bucureşti 011478- RO
Tel: + 4 0757 117 259
Fax: +4 0213 163 497
e-mail: adr@anm.ro
5
Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa
acestui medicament.
5.Cum se păstrează Revigrip Hot Lemon
Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.
A nu se păstra la temperaturi peste 30ºC.
Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie şi plic, după EXP. Data de
expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să
aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii
Ce conţine Revigrip Hot Lemon
- Substanţele active sunt paracetamol, guaifenesină şi clorhidrat de fenilefrină. Fiecare plic
conţine paracetamol 500 mg, guaifenesină 200 mg şi clorhidrat de fenilefrină 10 mg.
- Celelalte componente sunt: zaharoză, acid citric anhidru, acid tartric, ciclamat de sodiu, citrat
de sodiu, acesulfam de potasiu, aspartam (E951), aromă de mentol sub formă de pulbere [care conține
mentol natural, maltodextrină din porumb și gumă arabică], aromă de lămâie [care conține preparate
aromatizante, substanțe naturale aromatizante, maltodextrină din porumb, gumă arabică, citrat de
sodiu, acid citric și butilhidroxianisol (E320) (0,01%)], aromă suc de lămâie [care conține preparate
aromatizante, substanțe naturale aromatizante, maltodextrină, amidon modificat și butilhidroxianisol
(E320) (0,03%) ] și galben de chinolină (E104).
Cum arată Revigrip Hot Lemon şi conţinutul ambalajului
Fiecare plic conţine 4,4 g pulbere de culoare aproape albă, cu un miros caracteristic de citrice/mentol.
Acest medicament este disponibil în ambalaje cu 5, 6 sau 10 plicuri.
Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.
Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă şi fabricantul
Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă
Chefaro Ireland DAC
The Sharp Building, Hogan Place, Dublin 2, Irlanda
Fabricanții
Wrafton Laboratories Limited
Braunton, Devon, EX33 2DL
Marea Britanie
Omega Pharma International NV
6
Venecoweg 26, 9810 Nazareth
Belgia
Acest medicament este autorizat în Statele Membre ale Spaţiului Economic European sub
următoarele denumiri comerciale:
România
Revigrip Hot Lemon 500 mg/200 mg/10 mg pulbere pentru soluţie orală
Slovacia
Paracetamol, Guaifenezín, Fenylefríniumchlorid Wrafton 500 mg/200
mg/10 mg, prášok na perorálny roztok
Marea Britanie
Paracetamol/Guaifenesin/Phenylephrine Hydrochloride Wrafton 500 mg/200
mg/10 mg Powder for Oral Solution
Acest prospect a fost revizuit în Octombrie 2019.

Produse similare

Cos de cumparaturi

Obiect sters Anuleaza

Wishlist -

Obiect sters Anuleaza