Acest site folosește cookies pentru a furniza servicii și funcționalități personalizate. Prin vizitarea site-ului nostru, îți dai acordul pentru descărcarea acestor cookies.Am inteles

Poți afla mai multe despre cookies și poți schimba setările lor aici.

Paracetamol, 500 mg, 20 comprimate, Terapia

Cod bare: 5944702103902
Data expirarii: 30-06-2022
Optiuni Livrare
Livrabil la usa doar in Bucuresti
Pret: de la 12.4 RON
Ridicare de la ghiseu
Pret: de la 0.50 RON
2.00 RON
3597 în stoc, acum 1 minut
Disponibilitate in locatii:
  • Rahova : Sunt 7685 in stoc
  • Plaza Romania : Sunt 4938 in stoc
  • Dristor : Sunt 1981 in stoc
  • Vivo Constanta : Sunt 806 in stoc
  • Depozit Fibrei : Sunt 0 in stoc
Pretul afisat este valabil doar pentru comenzile online, pretul din fiecare punct de lucru putand varia.

Paracetamol, 500 mg, 20 comprimate, Terapia [5944702103902]

Paracetamol Terapia este analgezic (acționează împotriva durerii) și antipiretic (ajută la scăderea temperaturii corpului în caz de febră). 

Paracetamol Terapia este indicat în tratamentul simptomatic al durerilor de intensitate ușoară până la moderată, cu diferite localizări: dureri de cap, migrene, dureri ale articulațiilor, dureri de spate, dureri de dinți (inclusiv cele apărute după proceduri stomatologice - extracții dentare), dureri în gât, durere postvaccinală și dureri menstruale. 

De asemenea, ajută la scăderea temperaturii corpului în caz de febră.
Dacă după 3 zile nu vă simțiți mai bine sau vă simțiți mai rău, trebuie să vă adresați unui medic.

Înainte să utilizați Paracetamol Terapia 
 Nu utilizați Paracetamol Terapia:
- dacă sunteți alergic la paracetamol sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la punctul 6).
- dacă suferiți de o boală activă sau de o afectare gravă a ficatului; 
- la copii cu vârsta sub 12 ani.

Aveți grijă deosebită când utilizați Paracetamol Terapia
Înainte să utilizați Paracetamol Terapia, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului:
- dacă suferiți de boli ale rinichilor sau ale ficatului; 
- dacă aveți afecțiuni preexistente ale ficatului este necesară monitorizarea funcțiilor ficatului în cazul tratamentului de lungă durată și cu doze mari; 
- dacă aveți sindromul Gilbert (icter ușor) 
- dacă în mod obișnuit consumați cantități mari de alcool etilic; 
- dacă sunteți deshidratat sau aveți tulburări de nutriție, de exemplu cauzate de anorexie sau de nutriție deficitară; 
- dacă aveți deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenază (deficit enzimatic); 
- dacă aveți anemie hemolitică (distrugere anormală a celulelor roșii din sânge);
- dacă aveți astm bronșic și hipersensibilitate la acid acetilsalicilic; 
- dacă aveți febră, chiar după un tratament cu paracetamol; 
- dacă folosiți în mod frecvent medicamente care ameliorează durerea, în special în asociere cu alte medicamente ce reduc durerea, deoarece acest lucru poate determina afectarea rinichilor cu risc de insuficiență renală; 
- dacă luați deja alte medicamente pentru tratamentul durerilor care conțin paracetamol nu utilizați Paracetamol Terapia înainte de a discuta cu medicul dumneavoastră sau farmacistul.

Nu consumați băuturi alcoolice pe parcursul tratamentului cu paracetamol.

Dacă febra mare sau semnele de infecție persistă mai mult de 3 zile sau dacă durerea persistă mai mult de 5 zile, adresați-vă medicului dumneavoastră.

Nu luați mai mult Paracetamol Terapia decât v-a fost recomandat. O doză mai mare nu duce la ameliorarea mai rapidă a durerii; în schimb poate determina leziuni grave ale ficatului. Simptomele unei afecțiuni a ficatului apar după câteva zile. De aceea, este foarte important să contactați cât mai curând posibil medicul dacă ați luat mai mult Paracetamol Terapia de cât este recomandat în acest prospect. Vezi, de asemenea pct. 3 “Dacă ați utilizat mai mult Paracetamol Terapia decât trebuie”

Utilizarea altor medicamente 
Va rugăm să spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luați sau ați luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre medicamentele eliberate fără prescripție medicală. 

Nu luați Paracetamol Terapia concomitent cu un alt medicament care conține paracetamol.

În mod deosebit, este necesară prudența în cazul în care urmați tratament concomitent cu oricare dintre medicamentele mai jos menționate: 
- medicamente care induc enzimele hepatice, de exemplu anumite hipnotice și medicamente Antiepileptice (printre altele glutetimida, fenobarbital, fenitoina, carbamazepina) și rifampicină (utilizată în tratamentul tuberculozei); același lucru este valabil și pentru abuzul de alcool etilic; 
- medicamente care conduc la încetinirea evacuării gastrice, de exemplu propantelina; 
- colestiramina (rășină fixatoare de acizi biliari utilizată pentru a trata valorile mari ale colesterolului din sânge); 
- metoclopramida (utilizată în tratamentul tulburărilor gastro-intestinale); 
- domperidona (utilizată în ameliorarea simptomelor de greață și vărsături); 
- medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (în principal acid acetilsalicilic); 
- contraceptive orale; 
- zidovudina (utilizată în tratamentul infecțiilor cu HIV); 
- probenecid (utilizat în tratamentul gutei); 
- warfarina sau derivați de cumarină (medicamente numite anticoagulante care sunt utilizate oentru a subția sângele); 
- lamotrigina (utilizată în tratamentul epilepsiei); 
- cloramfenicol (un antibiotic). 

Dacă urmează să faceți anumite investigații de laborator, spuneți medicului că luați paracetamol.

Utilizarea Paracetamol Terapia cu alimente și băuturi
Se recomandă utilizarea medicamentului cu o cantitate suficientă de lichid (aproximativ 200 ml la adult dacă este posibil). 

Se va evita consumul de băuturi alcoolice în cursul tratamentului.

Sarcina și alăptarea 
Dacă sunteți gravidă sau alăptați, credeți că ați putea fi gravidă sau intenționați să ramâneti gravidă, adresați-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.

La doze terapeutice, pe termen scurt, medicamentul poate fi administrat în cursul sarcinii, însă aministrarea se va face numai după evaluarea beneficiului terapeutic al mamei în raport cu riscul potențial la făt. 
Paracetamolul traversează placentă și se excretă în laptele matern. Se recomandă prudență în administrarea paracetamolului în perioada de alăptare.

Conducerea vehiculelor și folosirea utilajelor
Paracetamolul nu are nicio influență asupra capacității de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Cum să utilizați Paracetamol Terapia
Utilizați întotdeauna acest medicament exact așa cum este descris în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteți sigur.

Această formă farmaceutică este indicată pentru utilizare numai la adulți și adolescenți cu vârsta de 12 ani și peste. 

Copii și adolescenți: 
- Copii cu vârsta sub 12 ani: nu administrați acest medicament la copii cu vârsta sub 12 ani. 
- Adolescenți cu vârsta cuprinsă între 12 și 15 ani și greutatea cuprinsă între 41 și 50 kg: doză recomandată este de un comprimat administrat o dată, doză care se poate repetă, dacă este necesar, la interval de 4-6 ore, fără a depăși 4 comprimate pe zi. 
- Adolescenți cu vârsta cuprinsă între 16 și 18 ani și greutatea peste 50 kg: se recomandă aceleași doze precum la adulți. 

Adulți: 
Doza uzuală este de unu sau două comprimate de 500 mg, care se repetă la interval 4-6 ore, pâna la maxim 6 comprimate (3000 mg) în 24 de ore. 

Doza maximă zilnică recomandată: 
- Doza maximă zilnică de paracetamol nu trebuie să depășească 3 g. 
- Doza unică (administrată o dată) maximă este de 1 g (2 comprimate) 

Dacă durerea persistă mai mult de 5 zile sau febra durează mai mult de 3 zile, manifestările se înrăutățesc sau apar alte simptome, trebuie să întrerupeți tratamentul și să vă adresați unui medic. 

Dacă manifestările persistă sau se înrăutățesc, trebuie să solicitați consult medical. 
Nu depășiți dozele recomandate. 

Dacă ați utilizat mai mult Paracetamol Terapia decât trebuie

Adresați-vă medicului dumneavoastră și spuneți-i cu exactitate cât de mult ați luat sau mergeți la camera de gardă a celui mai apropiat spital. 

Medicul dumneavoastră vă va sfătui ce să faceți. 
În cazul unei supradoze este important să cereți imediat sfatul medicului chiar dacă vă simțiți bine, deoarece, dacă o persoană a luat prea mult paracetamol, există riscul de afectare hepatică severă, întârziată.

Dacă ați uitat să utilizați Paracetamol Terapia
Dacă ați uitat să luați o doză, luați altă imediat ce v-ați amintit, iar după 4-6 ore reluați tratamentul obișnuit. Nu luați mai mult de o doză la fiecare 4 ore. Nu luați o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

Dacă aveți orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Prezentare:
20 comprimate



Momentan acest produs nu are specificații atribuite!

Produse similare

Cos de cumparaturi

Obiect sters Anuleaza

Wishlist -

Obiect sters Anuleaza