Acest site folosește cookies pentru a furniza servicii și funcționalități personalizate. Prin vizitarea site-ului nostru, îți dai acordul pentru descărcarea acestor cookies.Am inteles

Poți afla mai multe despre cookies și poți schimba setările lor aici.

Coldrex Maxgrip Lemon, 5 plicuri, Gks

Cod bare: 018653005624
Document:
Optiuni Livrare
Livrabil la usa in Bucuresti si Constanta
Pret: de la 17.85 RON
Ridicare de la ghiseu
Pret: de la 0.50 RON
Disponibilitate in locatii:
  • Barbu Vacarescu : Indisponibil
  • Dristor : Indisponibil
  • Plaza Romania : Indisponibil
  • Rahova : Indisponibil
  • Vivo Constanta : Indisponibil
Pretul afisat este valabil doar pentru comenzile online, pretul din fiecare punct de lucru putand varia.

Coldrex Maxgrip Lemon, 5 plicuri, Gks [018653005624]

Acest medicament este disponibil fără prescripție medicală. Cu toate acestea, este necesar să luați Coldrex Maxgrip Lemon, cu atenție, pentru a obține cele mai bune rezultate.
Păstrați acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiți.
Întrebați farmacistul dacă aveți nevoie de mai multe informații sau sfaturi.
Trebuie să vă prezentați la medic dacă simptomele dumneavoastră se înrăutățesc sau nu se îmbunătățesc după 3 zile.
Dacă vreuna dintre reacțiile adverse devine gravă sau dacă observați orice reacție adversă nemenționată în acest prospect, vă rugăm să-i spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Indicații:
Coldrex Maxgrip Lemon este un medicament împotriva răcelii și gripei care conține trei substanțe active:
- paracetamol care ameliorează durerea și reduce temperatura atunci când aveți febră;
- clorhidratul de fenilefrină este un decongestionant care desfundă nasul și sinusurile și vă ajută să respirați mai ușor;
- vitamina C (acidul ascorbic) înlocuiește vitamina C care se pierde în primele stadii de răceală și gripă.
Coldrex Maxgrip Lemon este un remediu folosit pentru ameliorarea simptomatică, pe termen scurt a gripei, stărilor febrile, frisoanelor și răcelilor comune, inclusiv a cefaleei, durerilor în gât, disconfortului și durerilor, congestiei nazale, sinuzitei precum și durerii și catarului nazal acut, asociate acesteia.
 
Contraindicații:

Nu utilizați Coldrex Maxgrip Lemon dacă:
- sunteți alergic (hipersensibil) la paracetamol, clorhidrat de fenilefrină, vitamina C sau la oricare dintre celelalte componente ale Coldrex Maxgrip Lemon (vezi pct. 6);
- dacă aveți insuficiență hepatică sau renală;
- dacă aveți hipertensiune arterială;
- dacă aveți hipertiroidism;
- dacă suferiți de o boală cardiacă;
- dacă aveți diabet;
- dacă sunteți în tratament cu alte medicamente (de exemplu antidepresive de tipul inhibitori de monoaminoxidază–IMAO, beta-blocante);
- dacă aveți intoleranță la unele categorii de glucide (conține zahăr);
Nu administrați copiilor cu vârsta sub 12 ani.

Aveți grijă deosebită când luați Coldrex Maxgrip Lemon
Nu se recomandă asocierea cu alte medicamente folosite pentru răceală sau ca decongestive precum și cu alte produse care conține paracetamol.
Este necesară prudența la vârstnici și la pacienții hipertensivi deoarece fenilefrina poate crește tensiunea arterială.
Riscul hepatotoxicității paracetamolului este mai mare în caz de afectare hepatică pre-existentă sau când sunt asociate alte medicamente cu potențial hepatotoxic.
Dacă simptomele de răceală persistă adresați-vă medicului.
Cereți sfatul medicului sau farmacistului dacă nu sunteți sigur dacă puteți lua acest medicament.
 
Utilizarea altor medicamente
Vă rugăm să spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luați sau ați luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripție medicală.
Nu luați Coldrex Maxgrip Lemon
- împreună cu alte medicamente care conțin paracetamol;
- cu alte medicamente decongestionante sau remedii pentru răceală;
- dacă sunteți în tratament cu antidepresive de tipul inhibitori de monoaminoxidază sau beta-blocante folosite în tratamentul problemelor cardiace și a hipertensiunii arteriale;
- dacă luați warfarină (folosit împotriva coagulării sângelui);
- dacă luați metoclopramidă și domperidonă (stimulează motilitatea stomacului și intestinului subțire și au efecte antivomitive);
- dacă luați colestiramină (rășină fixatoare de acizi biliari).
 
Sarcină și alăptarea
Dacă sunteți gravidă sau alăptați, solicitați sfatul medicului sau farmacistului înainte de a lua orice medicament, inclusiv Coldrex Maxgrip Lemon.
 
Conducerea vehiculelor și folosirea utilajelor
Substanțele active conținute în Coldrex Maxgrip Lemon nu au proprietăți sedative. Medicamentul nu influențează capacitatea de a conduce mașina sau de a manevră utilaje.
 
Informații importante privind unele componente ale Coldrex Maxgrip Lemon
Coldrex Maxgrip Lemon conține zahăr. Dacă medicul dumneavoastră v-a atenționat că aveți intoleranță la unele categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebați înainte de a lua acest medicament.

Administrare:
Doză normală pentru adulți (inclusiv vârstnici) și copiii cu vârsta peste 12 ani este de un plic la fiecare 4 sau 6 ore la nevoie. Nu luați mai mult de 4 plicuri în 24 de ore.
Medicamentul nu trebuie utilizat mai mult de 3 zile fără recomandarea medicului.
Nu administrați Coldrex Maxgrip Lemon copiilor cu vârsta mai mică de 12 ani.
Coldrex Maxgrip Lemon se înghite ca o băutură caldă.
Goliți conținutul unui plic într-o cană, adăugați apă fierbinte și amestecați bine.
Adăugați apă rece dacă este necesar.
Adăugați apă sau miere, după preferință.
 
Dacă luați mai mult decât trebuie din Coldrex Maxgrip Lemon

Solicitați imediat consult medical și explicați-i exact cât de mult ați luat. Medicul dumneavoastră vă v-a sfătui ce trebuie să faceți.
Este important să-i spuneți doctorului, chiar dacă vă simțiți bine. Dacă o persoană a luat prea mult paracetamol, există un risc serios de leziuni hepatice datorită întârzierii instituirii tratamentului.
 
Dacă uitați să luați Coldrex Maxgrip Lemon
Luați o doză atunci când vă amintiți. Nu luați mai mult de o doză la fiecare 4 ore. Nu luați două doze o dată pentru doza uitată.

Reacții adverse:

Ca toate medicamentele, Coldrex Maxgrip Lemon poate provoca reacții adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.
Reacțiile adverse sunt rare și pot include:
- erupții cutanate și alte alergii;
- creșterea tensiunii arteriale;
- cefalee;
- senzație de amețeală;
- insomnie;
- palpitații;
- vărsături;
- diaree.
Dacă vreuna dintre reacțiile adverse devine gravă sau dacă observați orice reacție adversă nemenționată în acest prospect, vă rugăm să spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului.
 
Păstrare:
A nu se lăsa la îndemâna și vederea copiilor.
Nu utilizați Coldrex Maxgrip Lemon după dată de expirare înscrisă pe ambalaj (după EXP.). Dată de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original.
Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere.
Întrebați farmacistul cum să eliminați medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
 
Conține:
Substanțele active din Coldrex Maxgrip Lemon sunt paracetamol 1000 mg, acid ascorbic 40 mg și clorhidrat de fenilefrină 10 mg.
Celelalte componente sunt: zahăr, acid citric anhidru, citrat de sodiu, amidon de porumb, aromă de lămâie 610399 E, ciclamat de sodiu, zaharină sodică, dioxid de siliciu coloidal anhidru și curcumină (E 100).

 

 

 

 

 

 



Data ultimei actualizari: 01-03-2021

Coldrex Maxgrip Lemon, 5 plicuri, Gks [018653005624]

1
AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 10133/2017/01-04 Anexa 1
Prospect
Prospect: Informaţii pentru utilizator
Coldrex MaxGrip Lemon pulbere pentru suspensie orală
Paracetamol/Acid ascorbic/Clorhidrat de fenilefrină
Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect înainte de a începe să luaţi acest medicament,
deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.
Luaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor medicului
dumneavoastrăsau farmacistului.
- Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.
- Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau recomandări.
- Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. Vezi pct. 4.
Dacă după 3 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic.
Ce găsiţi în acest prospect:
1. Ce este Coldrex MaxGrip Lemon şi pentru ce se utilizează
2. Ce trebuie să știți înainte să luaţi Coldrex MaxGrip Lemon
3. Cum să luaţi Coldrex MaxGrip Lemon
4. Reacţii adverse posibile
5. Cum se păstrează Coldrex MaxGrip Lemon
6. Conținutul ambalajului și alte informații
1. Ce este Coldrex MaxGrip Lemon şi pentru ce se utilizează
Coldrex MaxGrip Lemon este un medicament împotriva răcelii şi gripei care conţine trei substanţe
active:
- paracetamol care ameliorează durerea şi reduce temperatura atunci când aveţi febră;
- clorhidratul de fenilefrină este un decongestionant care desfundă nasul şi sinusurile şi vă ajută să
respiraţi mai uşor;
- vitamina C (acidul ascorbic) înlocuieşte vitamina C care se pierde în primele stadii de răceală şi
gripă.
Coldrex MaxGrip Lemon este un remediu folosit pentru ameliorarea simptomatică, pe termen scurt, a
gripei, stărilor febrile, frisoanelor şi răcelilor comune, inclusiv a cefaleei, durerilor în gât,
disconfortului şi durerilor la nivelul membrelor, congestiei nazale, sinuzitei precum şi durerii asociate
acesteia.
2. Ce trebuie să știți înainte să luaţi Coldrex MaxGrip Lemon
Coldrex Maxgrip Lemon conţine paracetamol.
Dacă luaţi o cantitate prea mare de paracetamol vă puteţi afecta grav ficatul.
Nu luaţi Coldrex MaxGrip Lemon
- dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la paracetamol, clorhidrat de fenilefrină, acid ascorbic (vitamina
C) sau la oricare dintre celelalte componente ale Coldrex MaxGrip Lemon (vezi pct. Informaţii
suplimentare);
2
- dacă aveţi boli hepatice sau renale severe;
- dacă aveţi tensiune arterială mare;
- dacă aveţi o tiroidă hiperactivă (hipertiroidism);
- dacă suferiţi de o boală a inimii;
- dacă aveţi diabet zaharat;
- dacă sunteţi în tratament cu alte medicamente (de exemplu antidepresive de tipul inhibitori de
monoaminoxidază–IMAO, inclusiv o perioadă de 2 săptămâni de la oprirea tratamentului cu aceştia,
beta-blocante); (vezi pct. Folosirea altor medicamente),
- dacă aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide (conţine zahăr);
Nu administraţi copiilor cu vârsta sub 12 ani, cu excepţia cazului în care medicul recomandă acest
lucru.
Atenţionări şi precauţii
Cereţi sfatul medicului, înainte de începerea tratamentului cu acest medicament, dacă suferiţi de
vreuna din următoarele afecţiuni:
-dacă suferiţi de boli de ficat sau de rinichi,
-dacă aveţi greutatea sub cea normală sau sunteţi subnutrit,
-dacă consumaţi regulat alcool etilic.
Este posibil să fie necesar să evitaţi utilizarea acestui medicament sau să limitaţi cantitatea de
paracetamol pe care o luaţi.
Cereţi sfatul medicului, înainte de începerea tratamentului cu acest medicament, dacă suferiţi de
vreuna din următoarele afecţiuni:
- boală renală sau hepatică. Antecedentele de boală hepatică cresc riscul afectării hepatice
datorate paracetamolului,
- infecţie gravă, aceasta mărind riscul apariţiei acidozei metabolice.
Simptomele acidozei metabolice includ: respiraţie adâncă, rapidă, dificilă; greaţă, vomă;
pierderea poftei de mâncare.
Contactaţi medicul imediat dacă aveţi o combinaţie a acestor simptome.
-glaucom cu unghi închis (tensiune crescută la nivelul ochilor),
-feocromocitom (o tumoră în apropierea rinichilor),
-mărirea volumului prostatei sau dificultăţi de urinare,
-hipertensiune arterială, boli ale inimii, afecţiuni ale vaselor de sânge (de exemplu sindromul
Raynaud, care se poate manifesta sub formă de dureri la nivelul degetelor ca răspuns la frig
sau stres),diabet zaharat, hipertiroidism.
-sunteţi gravidă, încercaţi să rămâneţi gravidă sau alăptaţi.
Nu depăşiţi doza zilnică recomandată.
Nu se recomandă asocierea cu alte medicamente care conţin paracetamol, medicamente
decongestionante (medicamente pentru ameliorarea congestiei, a nasului înfundat) sau alte tratamente
pentru tuse, răceală sau gripă.
Este necesară prudenţă la vârstnici şi la pacienţii hipertensivi deoarece fenilefrina poate creşte
tensiunea arterială.
Riscul hepatotoxicităţii paracetamolului este mai mare în caz de afectare hepatică pre-existentă sau
când sunt asociate alte medicamente cu potenţial hepatotoxic sau alcool.
Dacă simptomele de răceală persistă mai mult de 3 zile adresaţi-vă medicului.
Cereţi sfatul medicului sau farmacistului dacă nu sunteţi sigur dacă puteţi lua acest medicament.
Coldrex MaxGrip Lemonîmpreună cu alte medicamente
Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă utilizaţi, aţi utilizat recent sau s-ar putea să
utilizaţi orice alte medicamente.
Nu luaţi Coldrex MaxGrip Lemon
- împreună cu alte medicamente care conţin paracetamol;
3
- împreună cu alte medicamente decongestionante sau pentru ameliorarea tusei, gripei sau răcelii sau
nasului înfundat;
-împreună cu medicamente care induc enzimele hepatice, de exemplu anumite hipnotice şi
medicamente antiepileptice (printre altele primidonă, fenobarbital, fenitoină, carbamazepină) şi
rifampicină (utilizată în tratamentul tuberculozei), sunătoare; acelaşi lucru este valabil şi pentru abuzul
de alcool etilic;
- dacă sunteţi în tratament cu antidepresive triciclice (amitriptilina) sau de tipul inhibitori de
monoaminoxidază IMAO sau beta-blocante folosite în tratamentul problemelor cardiace şi a
hipertensiunii arteriale (inclusiv debrisochina, guanetidina, rezerpina, metildopa).
De asemenea, înainte de a lua acest medicament, adresaţi-vă medicului sau farmacistului
- dacă luaţi digoxină sau medicamente similare pentru boli ale inimii;
- dacă luaţi medicamente care blochează sau stimulează senzaţia de foame;
- dacă luaţi warfarină, alte cumarine sau alte medicamente pentru subţierea sângelui (folosite
împotriva coagulării sângelui, anticoagulante);
- dacă luaţi metoclopramidă şi domperidonă (stimulează motilitatea stomacului şi a intestinului subţire
şi au efecte împotriva vărsăturilor);
- dacă luaţi colestiramină (răşină fixatoare de acizi biliari pentru a trata valorile mari ale colesterolului
din sânge);
- dacă luaţi medicamente pentru controlul presiunii sângelui, cum ar fi beta-blocante;
- dacă luaţi medicamente pentru tratarea depresiei, cum ar fi antidepresivele triciclice (amitriptilina);
Modificări ale rezultatelor unor analize de laborator
Dacă urmează să vi se facă analize spuneţi medicului că urmaţi tratament cu Coldrex MaxGrip Lemon
deoarece paracetamolul poate influenţa rezultatele analizelor. Paracetamolul poate influenţa valorile
uricemiei determinate prin metoda acidului fosfotungstic (valori fals crescute) şi ale glicemiei, prin
metode oxidative (valori fals scăzute).
Sarcina, fertilitatea şi alăptarea
Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă,
adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest
medicament.
Coldrex MaxGrip Lemon nu trebuie utilizat în timpul sarcinii sau alăptării, cu excepţia cazurilor în
care medicul consideră acest lucru strict necesar.
Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Acest produs poate cauza ameţeală. Nu conduceţi vehicule şi nu folosiţi utilaje dacă sunteţi afectaţi de
ameţeală în timpul tratamentului cu acest medicament.
Coldrex MaxGrip Lemon conţine zahăr. Un plic conţine 3,725 zahăr. Dacă medicul dumneavoastră
v-a atenţionat că aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a lua
acest medicament.
Acest lucru trebuie avut în vedere la pacienţii cu diabet zaharat.
3. Cum săluaţi Coldrex MaxGrip Lemon
Pentru administrare orală.
Goliţi conţinutul unui plic într-o cană, adăugaţi apă fierbinte şi amestecaţi bine. Adăugaţi apă rece
dacă este necesar. Adăugaţi zahăr sau miere, după preferinţă. Coldrex MaxGrip Lemon se înghite ca o
băutură caldă.
Adulţi (inclusiv vârstnici) şi copii cu vârsta de 12 ani şi peste
Doza recomandată este de un plic la fiecare 4 sau 6 ore, la nevoie. Nu luaţi mai mult de 4 plicuri în 24
de ore.
Intervalul minim între administrări trebuie să fie de 4 ore.
Luaţi întotdeauna cea mai mică doză eficientă pentru a vă ameliora simptomele.
4
Medicamentul nu trebuie utilizat mai mult de 7 zile.
Nu administraţi Coldrex MaxGrip Lemon copiilor cu vârsta mai mică de 12 ani, decât în cazul în care
medicul consideră acest lucru necesar.
A nu se depăşi doza recomandată.
Dacă simptomele persistă mai mult de 3 zile, cereţi sfatul medicului.
Dacă aţi luat mai mult Coldrex MaxGrip Lemon decât trebuie
Solicitaţi imediat consult medical chiar dacă nu aveţi niciun simptom şi explicaţi-i exact cât de mult aţi
luat. Medicul dumneavoastră vă va sfătui ce trebuie să faceţi.
Este important să-i spuneţi medicului, chiar dacă vă simţiţi bine. Dacă o persoană a luat prea mult
paracetamol, există un risc serios de leziuni hepatice datorită întârzierii instituirii tratamentului.
În caz de supradozaj se impune tratament medical imediat. Simptomele supradozajului constau în
tulburări hepatice, gastro-intestinale, reacţii alergice, dureri de cap, agitaţie, palpitaţii şi creşterea
tensiunii arteriale.
Dacă aţi uitat să luaţi o doză de Coldrex MaxGrip Lemon
Luaţi o doză atunci când vă amintiţi. Nu luaţi mai mult de o doză la fiecare 4 ore. Nu luaţi două doze o
dată pentru doza uitată.
Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului
dumneavoastră sau farmacistului.
4. Reacţii adverse posibile
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate
persoanele.
Reacţiile adverse sunt clasificate în funcţie de frecvenţă, utilizând următoarea convenţie:
Foarte frecvente: care afectează mai mult de 1 din 10 pacienţi
Frecvente: care afectează mai puţin de 1 din 10 pacienţi
Mai puţin frecvente: care afectează mai puţin de 1 din 100 pacienţi
Rare: care afectează mai puţin de 1 din 1000 pacienţi
Foarte rare: care afectează mai puţin de 1 din 10000 pacienţi
Cu frecvenţă necunoscută: care nu poate fi estimată din datele disponibile
Reacţii adverse foarte rare includ:
-scăderea numărului unor celule sanguine numite plachete (trombocitopenie);
-erupţii trecătoare pe piele şi alte alergii, inclusiv o reacţie alergică bruscă de mare amploare care
implică întregul organism numită anafilaxie;
-îngustarea căilor respiratorii datorită spasmului musculaturii (bronhospasm);
-afecţiuni ale ficatului.
Au fost raportate cazuri foarte rare de reacţii cutanate grave.
Reacţiile adverse rare pot include:
- erupţii trecătoare pe piele şi alte alergii;
- creşterea tensiunii la nivelul ochilor,
- perceperea supărătoare a bătăilor inimii (palpitaţii);
- dificultăţi de urinare (retenţie urinară).
Reacţiile adverse cu frecvenţă necunoscută pot include:
- creşterea tensiunii arteriale,
- dureri de cap (cefalee);
- senzaţie de ameţeală;
5
- incapacitate de a dormi (insomnie),
- nervozitate;
- vărsături;
- diaree.
Încetaţi să mai luaţi Coldrex MaxGrip Lemon şi consultaţi medicul dacă observaţi următoarele reacţii
adverse care sunt rare:
iritaţie a pielii, descuamare sau ulcere bucale;
pierderea vederii, care se poate datora unei tensiuni crescute anormal la nivelul ochilor.
Această reacţie este foarte rară dar apare la persoanele care au glaucom.
vânătaie inexplicabilă sau sângerare neaşteptată;
dificultate la urinare. Această reacţie poate apare la bărbaţii care au prostata mărită.
dacă anterior aţi avut dificultăţi de respiraţie când aţi luat aspirină sau alte antiinflamatoare
nesteroidiene şi acum aveţi aceeaşi reacţie la acest medicament;
reacţii alergice cum ar fi iritaţii ale pielii sau mâncărimi, însoţite uneori de probleme
respiratorii sau umflarea buzelor, limbii, gâtului sau a feţei;
puls al inimii neobişnuit de rapid sau o senzaţie neobişnuită de bătăi rapide ale inimii.
Raportarea reacţiilor adverse:
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta
reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate
pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/ .
Agenţia Naţională a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale
Str. Aviator Sănătescu nr. 48, sector 1
Bucureşti 011478- RO
Tel: + 4 0757 117 259
Fax: +4 0213 163 497
e-mail: adr@anm.ro.
Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa
acestui medicament.
5. Cum se păstrează Coldrex MaxGrip Lemon
A nu se lăsa la vederea şi îndemâna copiilor.
Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe ambalaj (după EXP.). Data de expirare
se referă la ultima zi a lunii respective.
A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original.
Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să
aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii
Ce conţine Coldrex MaxGrip Lemon
- Substanţele active sunt paracetamolul, clorhidratul de fenilefrină şi acidul ascorbic. Fiecare
plic cu pulbere pentru suspensie orală conţine paracetamol 1000 mg, clorhidrat de fenilefrină 10
mg şi acid ascorbic (vitamina C) 40 mg.
- Celelalte componente sunt: zahăr, acid citric anhidru, citrat de sodiu, amidon de porumb,
aromă de lămâie, ciclamat de sodiu, zaharină sodică, dioxid de siliciu coloidal anhidru şi
curcumină (E 100).
6
Cum arată Coldrex MaxGrip Lemon şi conţinutul ambalajului
Se prezintă sub formă de pulbere de culoare galben pai, cu miros şi gust de lămâie.
Ambalaj
Cutie cu 5 plicuri din hârtie-PE-Al-PE a câte 6,427 g pulbere orală
Cutie cu 10 plicuri din hârtie-PE-Al-PE a câte 6,427 g pulbere orală
Cutie cu 8 plicuri din hârtie-PE-Al-PE a câte 6,427 g pulbere orală
Cutie cu 14 plicuri din hârtie-PE-Al-PE a câte 6,427 g pulbere orală
Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.
Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă şi fabricantul
Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă
Hipocrate 2000 S.R.L.
Str. Prahova, nr. 6A, Sector 1
Bucureşti, România
Fabricanţii
SMITHKLINE BEECHAM S.A
Carretera de Ajalvir, Km 2,500 - 28806
Alcala de Henares, Madrid, Spania
WRAFTON LABORATORIES LIMITED
Exeter Road, Wrafton, Braunton
Devon EX33 2DL, Marea Britanie
OMEGA PHARMA INTERNATIONAL NV
Venecoweg 26, Nazareth, 9810, Belgia
Acest prospect a fost revizuit în Iunie, 2020.

Produse similare

Cos de cumparaturi

Obiect sters Anuleaza

Wishlist -

Obiect sters Anuleaza