Acest site folosește cookies pentru a furniza servicii și funcționalități personalizate. Prin vizitarea site-ului nostru, îți dai acordul pentru descărcarea acestor cookies.Am inteles

Poți afla mai multe despre cookies și poți schimba setările lor aici.

Daleron C, 10 plicuri, Krka

Brand: KRKA
Cod bare: 3838989515119
Document:
Optiuni Livrare
Livrabil la usa in Bucuresti si Constanta
Pret: de la 17.85 RON
Ridicare de la ghiseu
Pret: de la 0.50 RON
Disponibilitate in locatii:
  • Barbu Vacarescu : Indisponibil
  • Dristor : Indisponibil
  • Plaza Romania : Indisponibil
  • Rahova : Indisponibil
  • Vivo Constanta : Indisponibil
Pretul afisat este valabil doar pentru comenzile online, pretul din fiecare punct de lucru putand varia.

Daleron C, 10 plicuri, Krka [3838989515119]

Contine:
Un plic (5 g granule) contine paracetamol 500 mg si acid ascorbic 20 mg.
Excipienti: zaharina sodica, ciclamat de sodiu, aroma de grapefruit 82009, aroma de lamaie (tetrarome citron 100%), amidon de porumb, Quinoline Yellow (E 104), povidona, acid citric anhidru, zahar.

Indicatii:
Daleron C este indicat pentru:
- scaderea febrei asociata diferitelor infectii bacteriene sau virale (viroze),
- ameliorarea durerilor musculare si articulare din raceala si gripa,
- ameliorarea durerilor de intensitate usoara pana la moderata, de cauze neinflamatorii (dureri de cap, dureri dentare), in special la pacientii cu afectiuni gastrice,
- ameliorarea durerilor aparute dupa leziuni si interventii medicale.

Precautii:
Nu utilizati granule Da/eron C daca:
- aveti hipersensibilitate la paracetamol, acid ascorbic sau la oricare dintre excipientii medicamentului,
- aveti afectiuni hepatice sau renale severe.

Atentionari:
Daca aveti insuficienta renala usoara pana la moderata sau insuficienta hepatica, puteti utiliza granule Daleron C numai sub supraveghere medicala. Nu depasiti dozele recomandate.
Nu se recomanda administrarea granulelor Daleron C impreuna cu alte medicamente care contin paracetamol. Nu consumati bauturi alcoolice in timpul tratamentului cu paracetamol.
Durata tratamentului nu trebuie sa depaseasca 3 zile, decat la recomandarea medicului. Daca starea dumneavoastra generala nu se amelioreaza sub tratament sau chiar se inrautateste, adresati-va medicului dumneavoastra.
Se recomanda prudenta la administrarea medicamentului la pacientii debilitati, slabiti, precum si la pacientii alcoolici. La copiii cu varsta intre 2 si 12 ani, se recomanda utilizarea granulelor Daleron C junior, care contin paracetamol in doze corespunzatoare varstei.
Daca aveti diabet zaharat trebuie sa aveti in vedere ca un plic Daleron C contine 3,9 g zahar.
Datorita continutului de zahar, acest medicament nu este recomandat pacientilor cu intoleranta la fructoza, sindrom de malabsorbtie a glucozei si galactozei, deficit de sucraza-izomaltaza.

Sarcina si alaptare:

Siguranta utilizarii acestui medicament in sarcina si alaptare nu a fost stabilita cu certitudine. Femeile insarcinate si mamele care alapteaza la san pot utiliza acest medicament numai la recomandarea medicului, pentru o scurta perioada de timp si, pe cat posibil, in doza unica.

Efecte asupra capacitatii de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje
Daleron C nu influenteaza capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Daca urmati concomitent un tratament polimedicamentos, consultati medicul dumneavoastra sau farmacistul. Informati medicul dumneavoastra daca urmati tratament cu medicamente care contin metoclopramida, domperidona, colestiramina sau warfarina.
Nu utilizati concomitent cu granulele Daleron C medicamente antiepileptice, barbiturice, rifampicina si cloramfenicol.

Administrare:
Adulti si copii peste 12 ani: doza recomandata este de un plic cu granule Daleron C de 4 - 6 ori pe zi. Intervalul dintre doze trebuie sa fie de cel putin 4 ore. Nu utilizati mai mult de 8 plicuri pe zi. Goliti continutul unui plic intr-un pahar, turnati peste granule 150 ml apa calda sau ceai, amestecati bine si beti continutul cat timp este cald.

Reactii adverse:
Daca medicamentul se utilizeaza in dozele recomandate, reactiile adverse sunt rare si usoare. Ocazional, pot sa apara greata si reactii cutanate de hipersensibilizare (eruptii cutanate, urticarie, mancarimi ale pielii).
Daca apar reactii adverse, intrerupeti administrarea medicamentului si adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.

Pastrare:
A nu se utiliza dupa data de expirare inscrisa pe ambalaj. A se pastra la temperaturi sub 30°C, in ambalajul original. A nu se lasa la indemana copiilor.

Prezentare:

Cutie cu 10 plicuri din hartie-aluminiu-polietilena a 5 g granule pentru solutie orala.



Data ultimei actualizari: 18-05-2020

Daleron C, 10 plicuri, Krka [3838989515119]

1
AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 9822/2017/01 Anexa 1
Prospect
Prospect: Informaţii pentru utilizator
Daleron C 500 mg/20 mg granule pentru soluție orală
Paracetamol/acid ascorbic
Pentru prepararea unei băuturi calde în caz de febră şi dureri asociate cu răceală şi gripă
Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect înainte de a începe să luaţi acest medicament,
deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.
Luaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor medicului
dumneavoastrăsau farmacistului.
- Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.
-Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau recomandări.
-Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. Vezi pct. 4.
Dacă după 5 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic.
Ce găsiţi în acest prospect:
1. Ce este Daleron C şi pentru ce se utilizează
2. Ce trebuie să ştiţi înainte să luaţi Daleron C
3. Cum să luaţi Daleron C
4. Reacţii adverse posibile
5. Cum se păstrează Daleron C
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii
1. Ce este Daleron C şi pentru ce se utilizează
Simptomele obişnuite ale răcelii şi gripei includ, în afară de secreţii nazale, tuse şi inflamaţia mucoasei
bucale, durere şi febră.
Daleron C granule conţine paracetamol şi acid ascorbic (vitamina C). Paracetamolul inhibă sinteza de
prostaglandine din sistemul nervos central, astfel scade febra şi ameliorează durerea. Deoarece
paracetamolul nu irită mucoasa stomacului, este indicat pacienţilor care au probleme gastrice şi ulcer
gastric sau duodenal.
Vitamina C întăreşte sistemul de apărare al organismului, contribuie la recuperarea mai rapidă a
organismului şi ameliorează, de asemenea, gustul medicamentului.
Medicamentul, administrat sub forma unei băuturi calde, este indicat în special pacienţilor cu dificultăţi
de înghiţire, datorate inflamaţiei mucoasei gurii şi faringelui.
Daleron C este indicat pentru:
-scăderea febrei ce acompaniază infecţii diverse, bacteriene şi virale;
-ameliorarea durerilor uşoare până la moderate, ascociate cu răceală şi gripă;
-ameliorarea durerii acute de origine neinflamatorie (cum sunt durerile de cap, de dinţi), în special la
pacienţii cu probleme stomacale;
-ameliorarea durerii după traumatisme şi intervenţii medicale.
2. Ce trebuie să ştiţi înainte să luaţiDaleron C
Nu luați Daleron C
-dacă sunteţi alergic la paracetamol, acid ascorbic sau la oricare dintre celelalte componente ale
acestui medicament (enumerate la pct. 6).
-dacă aveţi insuficienţă severă a rinichilor sau a ficatului.
-dacă aveţi insuficienţă hepatică determinată de o infecţie virală (hepatită virală).
-dacă aveţi din naştere o insuficienţă a enzimei glucozo-6-fosfat-dehidrogenază din globulele roşii ale
sângelui.
2
Atenţionări şi precauţii
Înainte să luaţi Daleron C, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului
-dacă aveţi insuficienţă renală sau hepatică uşoară până la moderată,
-dacă simptomele nu se îmbunătăţesc după 5 zile de tratament.
Daleron C granule nu trebuie administrat în asociere cu alte medicamente care conţin paracetamol.
Nu depăşiţi dozele recomandate.
Se recomandă precauţie la pacienţii slăbiţi şi extenuaţi şi la alcoolici.
Copii şi adolescenţi
Pentru copiii în vârstă de 2 până la 12 ani, se recomandă utilizarea Daleron C junior granule, care conţine
paracetamol în doze adecvate pentru copii.
Medicamentul nu este recomandat pacienţilor diabetici, deoarece conţine zahăr.
Daleron C împreună cu alte medicamente
Spuneţi medicului dumneavoastră sa farmacistului dacă luaţi, aţi luat recent sau s-ar putea să luaţi orice
alte medicamente.
Administrarea concomitentă cu alte medicamente poate determina creşterea sau scăderea efectului
Daleron C sau ale altor medicamente. Spuneţi medicului dumneavoastră dacă luaţi medicamente pentru:
-prevenirea coagulării sângelui (warfarină),
-reglarea motilităţii intestinale (metoclopramidă),
-prevenirea greţei sau vărsăturilor (domperidonă),
-reglarea nivelului din sânge al colesterolului sau altor grăsimi (colestiramină),
-tratamentul crizelor epileptice (barbiturice, antiepileptice),
-tratamentul tuberculozei (rifampicină),
-tratamentul infecţiilor bacteriene (cloramfenicol),
-ameliorarea durerii (acid acetilsalicilic şi alte medicamente antiinflamatorii nesteroidiene).
Dozele crescute de acid ascorbic pot influenţa rezultatele examenelor de laborator (determinarea nivelului
glucozei, acidului uric, creatininei şi fosfaţilor anorganici).
Utilizarea concomitentă de paracetamol şi etanol poate creşte acţiunea toxică a paracetamolului asupra
ficatului.
Daleron C împreună cu alimente, băuturi și alcool
Dacă luaţi Daleron C, nu trebuie să consumaţi alcool etilic.
Dacă paracetamolul este luat concomitent cu alimentele, absorbţia sa este redusă. De aceea, luaţi
medicamentul înainte de masă.
Sarcina, alăptarea şi fertilitatea
Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă,
adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.
Utilizarea în siguranţă a paracetamolului în timpul sarcinii sau alăptării nu a fost stabilită cu certitudine.
Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, luaţi medicamente numai la indicaţia medicului şi pentru o perioadă cât
mai scurtă posibil, preferabil într-o singură doză.
Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Daleron C nu are efecte asupra capacităţii de a conduce vehicule şi a folosi utilaje.
Daleron C conţine zahăr.
Un plic conţine 3,9 g zahăr. Dacă medicul v-a spus că aveţi intoleranţă la anumite glucide, spuneţi
medicului dumneavoastră înainte de utilizarea acestui medicament.
3. Cum să luaţiDaleron C
Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul.
Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.
Adulţi şi copii cu vârsta peste 12 ani
3
Doza recomandată pentru adulţi şi copii cu vârsta peste 12 ani este de 1 plic de granule. Doza poate fi
repetată de 4 până la 6 ori pe zi. Intervalul dintre doze trebuie să fie de cel puţin 4 ore. Nu trebuie să
utilizaţi mai mult de 8 plicuri de granule în 24 ore.
Goliţi conţinutul unui plic într-un pahar, turnaţi 1,5 dl apă caldă sau ceai, amestecaţi bine şi beţi băutura
caldă.
Dacă simptomele dumneavoastră persistă mai mult de 5 zile, cereţi sfatul medicului.
Dacă luaţi mai mult Daleron C decât trebuie
Dacă utilizaţi mai mult decât trebuie din Daleron C, spuneţi imediat medicului dumneavoastră sau
farmacistului.
Dozele prea mari de paracetamol pot determina greaţă, vărsături şi insuficienţă hepatică severă, în special
la pacienţii cu afecţiuni preexistente la ficat sau rinichi. Semnele acute de supradoză pot apare în decurs
de 24 ore.
Semnele de insuficienţă hepatică pot apare numai după două, până la patru zile după administrarea unei
supradoze.
Dacă uitaţi să luaţi Daleron C
Nu luaţi o doză dublă, pentru a compensa doza uitată.
Utilizaţi Daleron C granule pentru febră şi durere, numai la nevoie.
Dacă încetaţi să luaţi Daleron C
Puteţi întrerupe în siguranţă administrarea medicamentului, atunci cînd nu mai aveţi nevoie de tratament.
Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului
dumneavoastră sau farmacistului.
4. Reacţii adverse posibile
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate
persoanele.
Dacă Daleron C granule este administrat în dozele recomandate, reacţiile adverse sunt rare şi uşoare.
Frecvenţa reacţiilor adverse în funcţie de organe sau sisteme de organe:
Rare (pot afecta până la 1 din 1000 persoane):
-greaţă,
-reacţii de hipersensibilitate, în special erupţii trecătoare pe piele,
-mâncărimi,
-urticarie,
-oboseală.
Foarte rare (pot afecta până la 1 din 10000 persoane):
-diaree,
-vărsături,
-icter,
-inflamaţia pancreasului (pancreatită),
- creşterea nivelului în sânge al enzimelor hepatice,
-modificări ale numărului celulelor sanguine (leucopenie şi trombocitopenie)
-reacții alergice severe pe piele.
Raportarea reacţiilor adverse
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea
includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta reacţiile adverse
direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, aşa cum este menţionat în Anexa V*. Raportând
reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa acestui
medicament.
5. Cum se păstrează Daleron C
4
Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.
Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe ambalaj după EXP. Data de expirare se
referă la ultima zi a lunii respective.
A se păstra la temperaturi sub 30°C, în ambalajul original.
Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul
cum să aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii
Ce conţine Daleron C
- Substanţele active sunt paracetamolul şi acidul ascorbic.
5 g granule pentru soluție orală (1 plic) conţin paracetamol 500 mg şi acid ascorbic 20 mg.
- Celelalte componente sunt: amidon de porumb, povidonă K 25, acid citric anhidru, sucroză (zahăr),
zaharină sodică, ciclamat de sodiu , aromă de grapefruit 82009 (uleiuri volatile din grapefruit,
maltodextrină, gumă arabică), aromă de lămâie (preparate aromatizante, maltodextrină, α-tocoferol),
concentrat de cartamus.
Cum arată Daleron C şi conţinutul ambalajului
Granulele pentru soluție orală sunt granule fine, de culoare galben deschis.
Daleron C este disponibil în cutii cu 10 plicuri a câte 5 g granule pentru soluție orală.
Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă şi fabricantul
KRKA, d. d., Novo mesto
Šmarješka cesta 6, 8501 Novo mesto
Slovenia
Acest prospect a fost revizuit în
Iulie, 2017.

Produse similare

Cos de cumparaturi

Obiect sters Anuleaza

Wishlist -

Obiect sters Anuleaza