Acest site folosește cookies pentru a furniza servicii și funcționalități personalizate. Prin vizitarea site-ului nostru, îți dai acordul pentru descărcarea acestor cookies.Am inteles

Poți afla mai multe despre cookies și poți schimba setările lor aici.

Dulsifeb, 60 ml, Actavis

Brand: ACTAVIS
Document:
Optiuni Livrare
Livrabil la usa in Bucuresti si Constanta
Pret: de la 17.85 RON
Ridicare de la ghiseu
Pret: de la 0.50 RON
Disponibilitate in locatii:
  • Barbu Vacarescu : Indisponibil
  • Dristor : Indisponibil
  • Plaza Romania : Indisponibil
  • Rahova : Indisponibil
  • Vivo Constanta : Indisponibil
Pretul afisat este valabil doar pentru comenzile online, pretul din fiecare punct de lucru putand varia.

Dulsifeb, 60 ml, Actavis

Conţine paracetamol, care aparţine de un grup de medicamente numite analgezice (medicamente pentru tratamentul durerii), antitermice (antipiretice).
Este utilizat pentru a ameliora durerea uşoară până la moderată şi pentru a reduce febra. Poate fi utilizat pentru a ameliora durerea de cap, de dinţi, durerea menstruală, durerea musculară precum şi febra asociată cu răceala.

Se prezintă sub formă de soluţie transparentă spre slab colorată, cu aromă de căpşuni. Este disponibil în flacon din sticlă brună cu capac cu filet prevăzut cu sistem de închidere securizat pentru copii. Cutia conţine o seringă dozatoare pentru administrare orală de 10 ml.

Ingrediente active per ml:
Paracetamol 24 mg.

Prezentare:
60 ml



Data ultimei actualizari: 01-06-2020

Dulsifeb, 60 ml, Actavis

1
AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 11139/2018 Anexa 1
Prospect
Prospect: Informaţii pentru utilizator
Dulsifeb 40 mg/ml suspensie orală
Paracetamol
Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect înainte de a începe să luaţi acest medicament
deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.
Luaţi întotdeauna medicamentul Dulsifeb conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor
medicului dumneavoastră sau farmacistului.
- Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.
- Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau recomandări.
- Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect.
- Dacă după 2 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic.
Ce găsiţi în acest prospect:
1. Ce este Dulsifeb şi pentru ce se utilizează
2. Ce trebuie să ştiţi înainte să luaţi Dulsifeb
3. Cum să luaţi Dulsifeb
4. Reacţii adverse posibile
5. Cum se păstrează Dulsifeb
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii
1. Ce este Dulsifeb şi pentru ce se utilizează
Dulsifeb aparţine unui grup de medicamente denumite analgezice (calmante ale durerii) şi antipiretice,
care ameliorează durerea de intensitate uşoară până la moderată şi reduc febra.
Dulsifeb poate fi utilizat pentru tratamentul simptomatic, pe termen scurt, al durerii de intensitate
uşoară până la moderată (de exemplu durere de cap, durere de dinţi şi durere menstruală) şi/sau al
febrei (temperaturii crescute).
Dulsifeb este utilizat pentru tratamentul durerii de intensitate uşoară până la moderată şi/sau al febrei
la sugari (cu vârsta peste 3 luni), copii, adolescenţi şi adulţi (inclusiv vârstnici).
Dacă după 2 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic.
2. Ce trebuie să ştiţi înainte să luaţi Dulsifeb
Nu luaţi Dulsifeb
- dacă sunteţi alergic la paracetamol sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui
medicament (enumerate la punctul 6).
Atenţionări şi precauţii
Înainte să luaţi Dulsifeb, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului:
- dacă aveţi probleme de ficat (incluzând sindrom Gilbert sau hepatită);
- dacă aveţi probleme cu rinichii;
- dacă aveţi anemie hemolitică (distrugere anormală a globulelor roşii din sânge);
- dacă sunteți deshidratat sau/şi aveți malnutriţie cronică;
- dacă aveţi deficit al unei enzime specifice, numită glucozo-6-fosfat dehidrogenază;
2
- dacă utilizaţi alte medicamente despre care se cunoaşte faptul că afectează ficatul;
- dacă utilizaţi alte medicamente care conţin paracetamol, deoarece acest lucru poate afecta grav
ficatul;
- dacă aveţi astm bronşic și sensibilitate la acid acetilsalicilic.
Administrarea frecventă şi pe perioade lungi de timp a medicamentelor care ameliorează durerea poate
duce la declanşarea sau agravarea durerilor de cap. Nu trebuie să creşteţi doza de medicamente care
ameliorează durerea, ci trebuie să vă adresaţi medicului pentru recomandări.
Atenţionare: Ingestia unor doze mai mari decât cele recomandate nu determină o ameliorare mai
rapidă a durerii, dar implică riscul de afectare gravă a ficatului. Ca urmare, nu trebuie depăşită doza
zilnică maximă de paracetamol. Adresaţi-vă medicului sau farmacistului înaintea administrării
concomitente a altor medicamente care conţin și paracetamol. Simptomele afectării ficatului apar în
mod normal după primele zile. Ca urmare, este important să vă adresaţi imediat medicului dacă aţi luat
o doză mai mare decât cea recomandată. A se vedea şi punctul 3 „Dacă luaţi mai mult Dulsifeb decât
trebuie”.
În caz de febră crescută (>39ºC), semne de infecţie sau persistenţă a simptomelor pentru mai mult de 2
zile, trebuie să vă adresaţi unui medic.
Dulsifeb împreună cu alte medicamente
Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi, aţi luat recent sau s-ar putea să luaţi orice
alte medicamente. Acest lucru este important în special în următoarele cazuri:
- alte medicamente care conţin paracetamol, cum sunt, de exemplu, unele medicamente pentru
gripă;
- warfarină sau acenocumarol (medicamente anticoagulante orale utilizate pentru subțierea
sângelui); glicopironiu şi propantelină (medicamente anticolinergice care pot reduce absorbţia
paracetamolului);
- contraceptive orale;
- fenitoină, fenobarbital, primidonă şi lamotrigină (medicamente utilizate pentru epilepsie);
- cloramfenicol (un antibiotic);
- izoniazidă şi rifampicină (medicamente utilizate pentru tratamentul tuberculozei);
- metoclopramid şi domperidonă (medicamente care accelerează golirea stomacului de alimente);
- probenecid (un medicament utilizat pentru tratamentul concentraţiilor crescute de acid uric în
circulaţia sângelui (gută));
- propranolol (un medicament utilizat pentru tratamentul tensiunii arteriale mari);
- colestiramină (un medicament utilizat pentru a scădea valorile colesterolului);
- zidovudină (un medicament utilizat pentru tratamentul SIDA).
Efectele paracetamolului asupra testelor de laborator
Pot fi afectate rezultatele analizelor privind valorile acidului uric şi glucozei în sânge.
Dulsifeb împreună cu alimente, băuturi şi alcool
Dulsifeb este un medicament gata preparat şi poate fi administrat împreună cu alimente şi băuturi (cu
excepţia băuturilor alcoolice).Dacă de obicei consumaţi cantităţi mari de băuturi alcoolice,
trebuie să luaţi Dulsifeb cu prudenţă şi nu trebuie să consumaţi băuturi alcoolice pe parcursul
tratamentului cu Dulsifeb. Administrarea medicamentelor nu a demonstrat o influenţă asupra
efectului medicamentului, dar dacă luaţi acest medicament după mese, efectele sale pot fi întârziate.
Sarcina şi alăptarea
Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă,
adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.
Dulsifeb trebuie utilizat în timpul sarcinii numai după o evaluare atentă a raportului beneficiu-risc.
În acest caz, doza recomandată şi durata utilizării trebuie respectate cu exactitate.
Pe parcursul sarcinii, paracetamolul nu trebuie administrat pentru perioade lungi, în doze mari sau în
asociere cu alte medicamente.
3
În dozele recomandate, Dulsifeb poate fi utilizat în timpul alăptării.
Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
De obicei, Dulsifeb nu interferează cu capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje. Totuşi,
dacă prezentaţi reacţii adverse cum sunt somnolenţă uşoară şi ameţeli, nu trebuie să conduceţi vehicule
şi nici să folosiţi utilaje.
Dulsifeb conţine zahăr, parahidroxibenzoat de metil (E218) şi parahidroxibenzoat de propil
(E216).
Acest medicament conţine zahăr. Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat ca aveţi intoleranţă la
unele categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a utiliza acest medicament. Dozele de
suspensie orală mai mari de 10 ml conţin peste 5 g de zahăr pe doză şi acest aspect trebuie avut în
vedere la pacienţii cu diabet zaharat. Zahărul poate fi dăunător pentru dinţi.
Acest medicament conţine parahidroxibenzoat de metil (E218) şi parahidroxibenzoat de propil (E216),
care pot provoca reacţii alergice (posibil de tip întârziat).
3. Cum să luaţi Dulsifeb
Luaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau aşa cum v-a spus
medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă
nu sunteţi sigur.
Instrucţiuni de utilizare:
- Dulsifeb trebuie administrat pe cale orală;
- A se agita bine înainte de utilizare.
- Capacul flaconului este prevăzut cu dispozitiv de închidere securizat pentru copii. Pentru a-l
deschide, trebuie să apăsaţi pe capac şi să-l răsuciţi, în acelaşi timp, în direcţia acelor de
ceasornic.
- Suspensia orală nu trebuie diluată sau amestecată cu alte băuturi;
- A nu se depăşi doza stabilită. Vă rugăm să observaţi că dozele mai mari decât cele recomandate
pot determina un risc de afectare foarte gravă a ficatului.
- Doza zilnică recomandată de paracetamol este de aproximativ 60 mg/kg şi zi, divizată în 4
sau 6 administrări zilnice, adică 15 mg/kg la intervale de 6 ore sau 10 mg/kg la intervale de
4 ore.
- Doza trebuie stabilită în principal în funcţie de greutatea pacientului. Informaţiile privind vârsta
copilului în cadrul fiecărei grupe de greutate au numai caracter orientativ.
De exemplu, pentru a administra 15 mg/kg la intervale de 6 ore, instrucţiunile sunt după cum
urmează:
Greutate corporală
Doza de
paracetamol pentru
o singură doză
(la interval de 6
ore)
Volumul de
Dulsifeb pentru o
singură doză
(la interval de 6
ore)
Doza maximă pe 24 ore
mg paracetamol volumul de
Dulsifeb
Până la 7 kgPână la 100 mg Până la 2,5 ml400 mg10 ml
8 – 10 kg120 – 150 mg 3 - 3,75 ml600 mg15 ml
11 – 15 kg165 – 225 mg 4 - 5,5 ml 900 mg 22,5 ml
16 – 22 kg240 – 330 mg 6 - 8,25 ml1320 mg33 ml
23 – 30 kg345 – 450 mg 8,5 - 11,25 ml1800 mg45 ml
31 – 40 kg465 – 600 mg 11,5 – 15 ml2400 mg60 ml
4
Peste 41 kg 615 – 1000 mg 15,25 – 25 ml
3000 mg
(până la 50kg)75 ml
4000 mg
(peste 51 kg)100 ml
5 ml de suspensie orală = 200 mg paracetamol
Alternativ, această suspensie orală poate fi administrată după cum urmează:
Vârsta copiluluiCât anumeCât de des (în decurs de 24 ore)
3 – 6 luni1,5 ml4 ori
6 – 24 luni3 ml4 ori
2 – 3 ani4,5 ml4 ori
4 – 6 ani6 ml4 ori
7 – 9 ani9 ml4 ori
10 – 12 ani12,5 ml4 ori
Dulsifeb nu trebuie utilizat la copii cu vârsta sub 3 luni, cu excepţia cazului în care este prescris de
către un medic.
Cantitatea exactă de Dulsifeb trebuie administrată prin utilizarea seringii de 5 ml pentru administrare
orală (cu gradaţii de câte 0,25 ml) disponibilă în cutie. După utilizare, seringa pentru administrarea
dozelor trebuie clătită manual de câteva ori, cu apă de la robinet (umplând seringa cu apă).
În caz de febră mare (>39ºC), semne de infecţie sau persistenţă a simptomelor pentru mai mult
de 2 zile, trebuie să vă adresaţi unui medic.
Pacienţi cu afectare a funcţiei ficatului sau rinichiului
La pacienţii cu insuficienţă hepatică uşoară până la moderată, sau cu sindrom Gilbert (icter familial
ne-hemolitic), doza eficace zilnică nu trebuie să depăşească 60 mg/kg corp şi zi (până la cel mult
2 g/zi).
La pacienţii cu afectare a funcţiei renale, doza trebuie redusă sau intervalul dintre doze trebuie
prelungit. La pacienţii cu afectare severă a funcţiei renale, intervalul între dozele administrate al
Dulsifeb trebuie să fie de cel puţin 8 ore.
Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări.
Pentru copii cu greutatea corporală sub 7 kg (6 luni), trebuie avută în vedere utilizarea supozitoarelor,
dacă sunt disponibile, cu excepţia cazului în care administrarea acestei forme farmaceutice nu este
posibilă din motive clinice (de exemplu diaree).
Pentru copiii cu greutate corporală mai mare de 41 kg (cu vârsta peste 12 ani), adolescenţi şi adulţi,
sunt disponibile alte forme farmaceutice, care pot fi considerate mai adecvate.
Dacă luaţi Dulsifeb mai mult decât trebuie
În caz de supradozaj solicitaţi asistenţă medicală imediată, chiar dacă dumneavoastră vă simţiţi bine
sau copilul dumneavoastră se simte bine, deoarece există riscul afectării hepatice grave, întârziate.
Luaţi cu dumneavoastră flaconul sau cutia goală pentru ca medicamentul să poată fi identificat uşor.
Pentru a evita afectarea posibilă a ficatului, este important ca antidotul să fie administrat de către
medic cât mai curând posibil. Simptomele de leziune hepatică nu apar în mod normal decât după
câteva zile. Simptomele de supradozaj pot include greaţă, vărsături, anorexie (pierdere a apetitului),
paloare şi durere abdominală şi aceste simptome apar de obicei în interval de 24 ore după administrare.
Dacă uitaţi să luaţi Dulsifeb
Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată şi luaţi din nou Dulsifeb în mod adecvat, la ora
obişnuită.
Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului
dumneavoastră sau farmacistului.
5
4. Reacţii adverse posibile
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate
persoanele.
Opriţi tratamentul şi adresaţi-vă imediat medicului în cazul în care apar reacţii alergice (de
hipersensibilitate) la paracetamol, manifestate prin: edem Quincke (umflare a feţei, gâtului şi
organelor genitale), dispnee (scurtare a respiraţiei), episoade de sudoraţie (transpiraţie), greaţă sau
tensiune arterială mică.
Frecvente (pot afecta până la 1 din 10 persoane):
- somnolenţă uşoară;
- greaţă;
- vărsături.
Mai puţin frecvente (pot afecta cel mult 1 din 100 persoane):
- ameţeli;
- somnolenţă;
- nervozitate;
- senzaţie de arsură la nivelul gâtului;
- diaree;
- durere abdominală (incluzând crampe şi senzaţie de arsură în capul pieptului);
- constipaţie;
- durere de cap;
- transpiraţie / sudoraţie;
- temperatură scăzută (tremurături).
Rare (pot afecta cel mult 1 din 1000 persoane):
- înroşire a pielii
Foarte rare (pot afecta cel mult 1 din 10000 persoane):
- tulburări de dezvoltare a celulelor din sânge (trombocitopenie, leucopenie, cazuri izolate de
agranulocitoză, pancitopenie);
- bronhospasm la pacienţi predispuşi.
Au fost raportate cazuri foarte rare de reacții grave la nivelul pielii.
Raportarea reacţiilor adverse
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră, farmacistului. Acestea
includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta reacţiile
adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate pe web-
site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/.
Agenţia Naţională a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale
Str. Aviator Sănătescu nr. 48, sector 1
Bucuresti 011478- RO
Tel: + 4 0757 117 259
Fax: +4 0213 163 497
e-mail: adr@anm.ro.
Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa
acestui medicament.
5. Cum se păstrează Dulsifeb
A se păstra la temperaturi sub 30ºC.
A se păstra în ambalajul original, pentru a fi protejat de lumină.
6
Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.
Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie şi pe eticheta flaconului după
„EXP“. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
După prima deschidere a flaconului, suspensia orală trebuie utilizată în interval de 6 luni.
Nu utilizaţi acest medicament dacă observaţi semne vizibile de deteriorare.
Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să
aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii
Ce conţine Dulsifeb
- Substanţa activă este paracetamol.
- Celelalte componente sunt:
- acid citric monohidrat, citrat de sodiu, zahăr, parahidroxibenzoat de metil (E218),
parahidroxibenzoat de propil (E216), aromă de portocale [substanţă(e) cu aromă
naturală], substanţă(e) cu aromă artificială, alcool etilic, butilhidroxianisol (E320)], gumă
xantan şi apă purificată.
Cum arată Dulsifeb şi conţinutul ambalajului
Dulsifeb este un lichid de culoare albă până la aproape albă, cu aspect omogen şi cu aromă de
portocale.
Dulsifeb este disponibil în cutie care conţine un flacon din sticlă cu 85 ml suspensie orală, prevăzut cu
dispozitiv de închidere securizat pentru copii şi seringă de 5 ml pentru administrare orală (cu gradaţii
de câte 0,25 ml).
Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă şi fabricantul
Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă
Teva Pharmaceuticals S.R.L.
Str. Domniţa Ruxandra nr. 12, parter, sector 2, Bucureşti 020562
România
Tel: 021 230 65 24
Fax: 021 230 65 23
Fabricantul
Laboratórios Basi – Indústria Farmacêutica, S.A.
Parque Industrial Manuel Lourenço Ferreira, Lotes 15 e,
16 Mortágua 3450-232
Portugalia
Acest medicament este autorizat în Statele Membre ale Spațiului Economic European sub
următoarele denumiri comerciale:
Portugalia: Paracetamol Basi
Austria: Paracetamol Basi
Belgia: Paracétamol Teva
Bulgaria: Supofen
Republica Cehă: Paracetamol Teva 40 mg/ml perorální suspenze
Estonia: Paracetamol Basi 40 mg/ml
Ungaria: Supofen
Luxemburg: Supofen 40 mg/ml
Letonia: Paracetamol Basi 40 mg/ml oral suspension
7
Malta: Supofen 200 mg/5 ml oral suspension
Polonia: APAP dla dzieci FORTE
România: Dulsifeb 40 mg/ml suspensie orală
Slovenia: Supofen 40 mg/ml
Marea Britanie: Supofen 200 mg/5 ml
Acest prospect a fost revizuit în noiembrie 2018.

Produse similare

Cos de cumparaturi

Obiect sters Anuleaza

Wishlist -

Obiect sters Anuleaza