Acest site folosește cookies pentru a furniza servicii și funcționalități personalizate. Prin vizitarea site-ului nostru, îți dai acordul pentru descărcarea acestor cookies.Am inteles

Poți afla mai multe despre cookies și poți schimba setările lor aici.

Grippostad C, 20 capsule, Stada

Brand: STADA
Data expirarii: 30-09-2023
Document:
Optiuni Livrare
Livrabil la usa in Bucuresti si Constanta
Pret: de la 17.85 RON
Ridicare de la ghiseu
Pret: de la 0.50 RON
6.50 RON
7 în stoc, acum 1 minut
Disponibilitate in locatii:
  • Barbu Vacarescu : Disponibil
  • Rahova : Disponibil
  • Plaza Romania : Stoc critic
  • Dristor : Stoc critic
  • Vivo Constanta : Indisponibil
Pretul afisat este valabil doar pentru comenzile online, pretul din fiecare punct de lucru putand varia.

Grippostad C, 20 capsule, Stada

Indicatii:
Tratamentul simptomatic al gripei si corizei.

Contraindicatii:
Hipersensibilitate la oricare dintre componentii produsului, insuficienta renala severa, insuficienta hepatica, deficit congenital de glucozo-6-fosfat dehidrogenaza, glaucom cu unghi inchis, hipertrofie benigna de prostata cu reziduu urinar.

Compozitie:

O capsula contine paracetamol 200 mg, acid ascorbic 150 mg, cafeina anhidra 25 mg, maleat de clorfenamina 2,5 mg si excipienti: continutul capsulei- gelatina, tristearat de glicerol, lactoza monohidrat; capsula – gelatina, dioxid de titan (E 171), galben de quinoleina (E 104), eritrozina (E 127).

Prezentare:

20 capsule

Grippostad C, 20 capsule, Stada

1
AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 9421/2016/01 Anexa 1
Prospect
Prospect: Informaţii pentru utilizator
GRIPPOSTAD C capsule
Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect înainte de a începe să utilizaţi acest medicament,
deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.
Utilizaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor medicului
dumneavoastră sau farmacistului.
- Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.
-Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau recomandări.
-Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. Vezi pct. 4.
-Dacă nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic.
Ce găsiţi în acest prospect:
1. Ce este Grippostad C şi pentru ce se utilizează
2. Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi Grippostad C
3. Cum să utilizaţi Grippostad C
4. Reacţii adverse posibile
5. Cum se păstrează Grippostad C
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii
1. Ce este Grippostad C şi pentru ce se utilizează
Grippostad C este un medicament utilizat pentru tratarea simptomelor similare gripei și răcelii.
Grippostad C este utilizat
pentru tratamentul simptomatic al simptomelor legate de răceală care apar în același timp, de
exemplu dureri de cap, dureri ale membrelor, congestie nazală și tuse neproductivă.
Grippostad C reduce febra în cazul în care aceasta sau o creștere a temperaturii corpului apar în același timp.
Datorită combinației fixe de substanțe active din Grippostad C, dozele nu pot fi ajustate individual pentru
tulburări care privesc în principal unul singur dintre simptomele de mai sus. În aceste cazuri sunt preferabile
medicamente cu formule diferite.
2. Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi Grippostad C
Nu utilizaţi Grippostad C:
dacă sunteți alergic la paracetamol, acid ascorbic, cafeină sau maleat hidrogenat de clorfenamină sau
la oricare dintre celelalte componente la acestui medicament (enumerate la pct. 6).
dacă suferiți de insuficiență renală severă
copii cu vârsta sub 12 ani
dacă sunteți gravidă
dacă alăptați
2
Atenţionări şi precauţii
Înainte să utilizaţi Grippostad C, adresaţi-vămedicului dumneavoastră sau farmacistului.
Grippostad C trebuie utilizat doar cu deosebită atenție sau după consultarea unui medic:
dacă suferiți de insuficiență renală
dacă suferiți de insuficiență hepatică
dacă prezentați un conținut crescut congenital de bilirubină în sânge (sindrom Gilbert)
dacă suferiți de calculi renali (urolitiază oxalică)
dacă suferiți de afecțiuni legate de depozitarea fierului (talasemie, hemocromatoză, anemie
sideroblastică)
dacă suferiți de alcoolism cronic
dacă suferiți de obstrucție la ieșirea din stomac (obstrucție piloro-duodenală) și/sau obstrucție a
evacuării vezicii urinare
dacă suferiți de o creșterea presiunii interne a ochiului (glaucom cu unghi închis)
dacă suferiți de ulcerații la stomac sau pe intestinul subțire (ulcere ventriculare sau duodenale)
dacă suferiți de hiperactivitate a glandei tiroide (hipertiroidism)
dacă suferiți de aritmii cardiace
dacă aveți tulburări de anxietate
Dacă simptomele se agravează, nu se îmbunătățesc sau dacă apar alte complicații însoțite de febră mare,
trebuie să vă adresați unui medic.
În general, medicamentele pe bază de paracetamol (cum este de exemplu Grippostad C) trebuie utilizate doar
timp de câteva zile și nu în doze mari în absența recomandării unui medic sau a unui stomatolog.
Utilizarea prelungită, necorespunzătoare, de doze mari de calmante (cum este și Grippostad C) poate produce
dureri de cap care nu trebuie tratate prin creșterea dozelor de medicament.
Similar celorlalte medicamente pe bază de paracetamol, depășirea dozei recomandate poate duce la leziuni
hepatice severe. În aceste cazuri este necesar tratament medical imediat.
Pentru evitarea riscului de supradozaj, trebuie să se țină cont ca, în cazul utilizării concomitente și a altor
medicamente pe bază de paracetamol, doza maximă zilnică să nu fie depășită. Vă rugăm să întrebați medicul
dumneavoastră sau farmacistul dacă vreunul dintre medicamentele utilizate de dumneavoastră conține și
paracetamol și dacă dozele trebuie ajustate.
În cazuri izolate, pacienți care prezentau o deficiență congenitală a glucozo-6-fostat dehidrogenazei (o
afecțiune moștenită a metabolismului globulelor roșii din sânge) au resimțit în parte anemie hemolitică
severă (disoluția globulelor roșii din sânge) după utilizarea de doze mari de acid ascorbic (vitamina C). Din
această cauză, depășirea dozei recomandate trebuie evitată.
Există un risc de formare a calculilor de oxalat de calciu după utilizarea de doze mari de acid ascorbic
(vitamina C), dacă aveți o predispoziție pentru formarea calculilor renali.
Grippostad C împreună cu alte medicamente
Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă utilizaţi, aţi utilizat recent sau s-ar putea să utilizaţi
orice alte medicamente.
Următoarele interacțiuni sunt posibile între substanțele conținute în Grippostad C și:
Medicamentele care încetinesc golirea stomacului, de exemplu, propantelina, acestea pot întârzia
absorbția și instalarea efectelor paracetamolului
Medicamentele care accelerează golirea stomacului, de exemplu, metoclopramid, acestea pot
accelera absorbția și instalarea efectelor paracetamolului
3
AZT (zidovudină, utilizată pentru tratarea infecțiilor cu HIV): crește susceptibilitatea la neutropenie
(număr redus de globule albe în sânge). Din această cauză, este necesar sfatul medicului înaintea
utilizării Grippostad C împreună cu zidovudină.
Probenecid (un medicament utilizat în tratarea gutei): dacă este luat în același timp, medicul
dumneavoastră va reduce doza de Grippostad C, pentru că este posibilă o încetinire a descompunerii
paracetamolului în organism.
Salicilamide (calmante). Utilizarea concomitentă de salicilați poate prelungi efectul Grippostad C.
Medicamente care induc anumite enzime metabolice din ficat responsabile pentru descompunerea în
organism a anumitor medicamente. Acestea sunt, de exemplu, anumte somnifere (barbiturice) și
anumite medicamente pentru epilepsie (fenitoină, carbamazepină) sau medicamente pentru tratarea
tuberculozei (rifampicină). Utilizarea concomitentă a acestor medicamente poate crește toxicitatea
paracetamolului asupra ficatului.
Medicamente care inhibă coagularea sângelui (anticoagulante). Utilizarea repetată de Grippostad C
timp de mai multe săptămâni accentuează efectul anticoagulantelor.
Colestiramina (medicament utilizat pentru reducerea concentrațiilor de grăsimi din sânge). Utilizarea
concomitentă a clorestiraminei poate reduce absorbția și instalarea efectelor paracetamolului.
Medicamente cu efect sedativ, cum sunt, de exemplu, somniferele (barbiturice), medicamentele
pentru tratarea alergiilor (antihistaminicele) sau medicamentele pentru tratarea tulburărilor mentale
(medicamente antipsihotice). În cazul utilizării concomitente, efectul sedativ al acestor medicamente
poate fi redus de cafeină sau accentuat de maleatul de clorfenamină.
Medicamente cu efect de creștere a vitezei bătăilor inimii (tahicardic), cum sunt, de exemplu,
medicamentele simpatomimetice de creștere a tensiunii arteriale și hormonii tiroidieni (tiroxina).
Efectul de creștere a vitezei bătăilor inimii al acestor medicamente poate fi accentuat de utilizarea
concomitentă de Grippostad C.
Teofilină (medicament pentru tratarea astmului bronșic). Eliminarea teofilinei din organism poate fi
redusă.
Efedrină și substanțe înrudite (de exemplu conținute în anumite medicamente pentru răceală și
medicamente pentru rinită alergică). Utilizarea concomitentă de Grippostad C crește potențialul de
dependență al substanțelor de tipul efedrinei.
Contraceptivele orale, cimetidina (medicament de stomac) și disulfiramul (medicamente pentru
sevrajul alcoolic) reduc descompunerea cafeinei în organism.
Anumite somnifere (barbiturice) și nicotina (de exemplu din fumat) accelerează descompunerea
cafeinei în organism.
Anumite medicamente pentru tratarea infecțiilor (inhibitori ai girazei de tipul acidului chinolin-
carboxilic) pot reduce eliminarea cafeinei din organism
Medicamente cu spectru larg de acțiune, cum sunt, de exemplu benzodiazepinele (somnifere și
sedative). Utilizarea concomitentă cu Grippostad C poate produce interacțiuni diferite și
impredictibile. Vă rugăm să informați imediat medicul dumneavoastră dacă observați orice
interacțiuni în timpul utilizării concomitente a acestor medicamente.
Grippostad C împreună cu alimente, băuturi şi alcool
Grippostad C nu trebuie utilizat împreună cu alcool deoarece alcoolul poate influența efectele și reacțiile
adverse ale Grippostad C.
Sarcina, alăptarea şi fertilitatea
Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-
vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.
Sarcina
Nu puteți utiliza Grippostad C dacă sunteți gravidă.
Alăptarea
Nu puteți utiliza Grippostad C dacă alăptați deoarece ingredientele Grippostad C pot trece în laptele matern.
4
Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Chiar dacă este utilizat conform indicațiilor, acest medicament poate afecta vigilența într-o asemenea măsură
încât este afectată și capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje. Aceasta se aplică în special în
cazul asocierii cu alcool.
Grippostad C conține lactoză
Dacă medicul dumneavoastră v-a atenționat că aveți intoleranță la unele categorii de glucide, vă rugăm să-l
întrebați înainte de a lua acest medicament.
3. Cum să utilizaţiGrippostad C
Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum v-a spus medicul sau farmacistul. Discutaţi cu medicul
dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.
Cu excepția cazului în care un medic v-a prescris altceva, doza recomandată este:
Adulți și adolescenți cu vârsta peste 12 ani
luați 2 capsule de 3 ori pe zi.
Pacienți cu insuficiență hepatică și insuficiență renală ușoară
Dozele trebuie reduse sau intervalul dintre doze trebuie mărit la paciențiicu insuficiență hepatică sau renală și
cu creștere a conținutului de bilirubină din sânge (sindrom Gilbert).
Vă rugăm să consultați medicul dumneavoastră în legătură cu aceste situații.
Grippostad C nu trebuie utilizat în cazul insuficienței hepatice și/sau renale severe (vezi punctul „Nu luați
Grippostad C”)
Mod de administrare
Luați capsula cu o cantitate suficientă de lichide (de exemplu un pahar cu apă).
Durata tratamentului
Grippostad C nu trebuie utilizat pe perioade lungi de timp sau în doze mari fără a consulta un medic.
Dacă luați mai mult Grippostad C decât trebuie
Dacă este suspectat un supradozaj cu Grippostad C, anunțați imediat medicul dumneavoastră. Acesta va
decide asupra măsurilor ce trebuie luate. În funcție de timpul scurs de la ingerare, medicul va hotărî care sunt
măsurile ce trebuie luate. Arătați medicului cutia medicamentului
Următoarele semne pot indica un supradozaj cu Grippostad C:
Paracetamol: În cazul unui supradozaj, inițial (prima zi) pot apărea greață, vărsături, pierderea
apetitului alimentar, paloare și dureri de stomac. În ciuda îmbunătățirii subiective a stării de sănătate
din ziua a doua, pot apărea leziuni hepatice progresive.
Maleat de clorfenamină: În urma supradozajului, pot apărea simptome ca înroșirea feței, pupile
dilatate fixe, uscăciune a gurii și constipație. Suplimentar, pot apărea halucinații, necoordonare a
mișcărilor sau convulsii.
Cafeină: Supradozajul poate produce tremor, simptome la nivelul sistemului nervos central și
tulburări cardiovasculare.
Acid ascorbic (vitamina C): Dozele mari pot produce diaree trecătoare.
5
Dacă uitați să luați Grippostad C
Nu luați o doză dublă pentru a compensa doza uitată, dar continuați să luați Grippostad C conform schemei
de tratament.
Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră
sau farmacistului.
4. Reacţii adverse posibile
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate
persoanele.
Frecvente: pot afecta până la 1 din 10 persoane
uscăciune a gurii
Mai puțin frecvente: pot afecta până la 1 din 100 de persoane
reacții alergice pe piele (erupție trecătoare pe piele sau urticarie) posibil însoțite de creștere a
temperaturii (febră medicamentoasă) și leziuni ale mucoaselor
Rare: pot afecta până la 1 din 1000 de persoane
creștere a valorilor enzimelor hepatice (transaminaze)
Foarte rare: pot afecta până la 1 din 10000 de persoane
au fost raportate cazuri foarte rare de reacții cutanate grave
modificări ale tabloului sanguin cum ar fi reducerea numărului de globule albe din sânge
(leucopenie, neutropenie agranulocitoză), reducerea numărului de plachete din sânge
(trombocitopenie, purpura trombocitopenică), reducerea numărului tuturor celulelor din sânge
(pancitopenie), reducerea formării de celule sanguine în măduva osoasă (anemie aplastică) și, la doze
mari, formarea ușoară de methemoglobină (pigment sanguin modificat, care poate duce la un deficit
de oxigen în țesuturi).
pentru substanța activă paracetamol au fost raportate reacții severe de hipersensibilitate (edem
angioneurotic, dispnee, transpirație, greață, hipotensiune arterială mergând până la insuficiență
circulatorie și șoc anafilactic)
creșterea apetitului alimentar
reacții psihotice
mișcări involuntare (dischinezie)
declanșarea glaucomului (glaucom cu unghi închis, boală oculară însoțită de creșterea presiunii în
interiorul ochiului) și/sau tulburări vizuale
paracetamolul poate declanșa crampe ale mușchilor respiratori [bronhospasme] (astm analgezic) la
persoanele cu predispoziție
disconfort gastro-intestinal
după utilizarea prelungită de doze mari sau după supradozaj pot apărea leziuni hepatice
tulburări la urinare, după utilizarea prelungită de doze mari pot apărea leziuni renale.
Cu frecvenţă necunoscută (care nu poate fi estimată din datele disponibile):
neliniște interioară, insomnie
oboseală, somnolență
ritm neregulat al inimii (aritmii), cum ar fi, de exemplu, creșterea ritmului inimii (tahicardie)
în cazuri izolate, în legătură temporală cu utilizarea Grippostad C, au fost observate cele mai severe
reacții cutanate însoțite de bășici (sindrom Stevens-Johnson, sindrom Lyell)
paracetamolul poate influența anumite teste de laborator pentru determinarea acidului uric și a
valorilor glicemiei
6
utilizarea de doze mari de acid ascorbic (vitamina C) poate perturba evaluarea valorilor diferitelor
teste de laborator (de exemplu glucoză, acid uric, creatinină, fosfat anorganic, sânge din surse
necunoscute în scaun).
maleatul de clorfenamină poate reduce reacțiile la testele cutanate pentru alergii
Reacții adverse semnificative sau semne pe care trebuie să le urmăriți și măsuri pentru a le trata
În cazul unui șoc alergic, cereți imediat asistență medicală de la cel mai apropiat medic.
Raportarea reacţiilor adverse
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea
includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta reacţiile adverse
direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate pe web-site-ul
Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/. Raportând reacţiile
adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa acestui medicament.
5. Cum se păstrează Grippostad C
Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.
Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie după EXP.
Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
A se păstra la temperaturi sub 30°C.
Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să
aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii
Ce conţine Grippostad C
Substanțele active sunt paracetamolul, acidul ascorbic (vitamina C), cafeina, maleatul de
clorfenamină.
O capsulă conține paracetamol 200 mg, acid ascorbic 150 mg, cafeină 25 mg, maleat hidogenat de
clorfenamină 2,5 mg.
Celelalte componente sunt: gelatină, tristearat de glicerol, lactoză monohidrat. Învelișul capsulei -
gelatină, dioxid de titan (E171), galben de chinolină (E104), eritrozină (E 127).
Cum arată Grippostad C şi conţinutul ambalajului
Se prezintă sub formă de capsule gelatinoase cu capacul de culoare galben opacă, corpul capsulei de culoare
albă opacă și conținând pulbere albă până la gălbuie.
Este disponibil în cutii cu 2 blistere din Al/PVC-PVDC a câte 10 capsule.
Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă şi fabricantul
STADA Arzneimittel AG
Stadastrasse 2-18
D-61118 Bad Vilbel, Germania
Acest prospect a fost revizuit în octombrie 2016.
Informaţii detaliate privind acest medicament sunt disponibile pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a
Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/

Produse similare

Cos de cumparaturi

Obiect sters Anuleaza

Wishlist -

Obiect sters Anuleaza