Acest site folosește cookies pentru a furniza servicii și funcționalități personalizate. Prin vizitarea site-ului nostru, îți dai acordul pentru descărcarea acestor cookies.Am inteles

Poți afla mai multe despre cookies și poți schimba setările lor aici.

Grippostad Hot, 5 plicuri, Stada

Brand: STADA
Document:
Optiuni Livrare
Livrabil la usa in Bucuresti si Constanta
Pret: de la 17.85 RON
Ridicare de la ghiseu
Pret: de la 0.50 RON
Disponibilitate in locatii:
  • Barbu Vacarescu : Indisponibil
  • Dristor : Indisponibil
  • Plaza Romania : Indisponibil
  • Rahova : Indisponibil
  • Vivo Constanta : Indisponibil
Pretul afisat este valabil doar pentru comenzile online, pretul din fiecare punct de lucru putand varia.

Grippostad Hot, 5 plicuri, Stada

Indicatii:
Tratamentul simptomatic al febrei si durerilor de intensitate usoara - moderata.
Indicat pentru administrarea la copii mai mari de 6 ani, adolescenti si adulti
Contraindicatii: Cand nu trebuie administrat Grippostad Hol?

Hipersensibilitate la paracetamol sau la oricare dintre excipientii produsului, insuficienta hepato-celulara, deficit congenital de glucozo-6-fosfat dehidrogenaza.
Pacientii cu fenilcetonurie (tulburare metabolica ereditara) nu vor utiliza Grippostad Hol, deoarece acest medicament contine aspartam care este metabolizat la fenilalanina. Pentru pacientii cu fenilcetonurie sunt disponibile preparate fara aspartam.

Compozitie:
Un plic a 5 g pulbere pentru solutie orala contine paracetamol 600 mg si excipienti: dioxid de siliciu coloidal anhidru, acid ascorbic acoperit (microincapsulat), aspartam, acid citric anhidru, sucroza, aroma de lamaie.

Prezentare:
5 plicuri

Data ultimei actualizari: 02-02-2020

Grippostad Hot, 5 plicuri, Stada

1
AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 9941/2017/01-02 Anexa 1
Prospect
Prospect: Informaţii pentru utilizator
GRIPPOSTAD HOT 600 mg/plic pulbere pentru soluție orală
paracetamol
Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect înainte de a începe să utilizaţi acest medicament,
deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.
Utilizaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor medicului
dumneavoastră sau farmacistului.
- Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.
-Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau recomandări.
-Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. Vezi pct. 4.
-Dacă după 3 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic.
Ce găsiţi în acest prospect:
1. Ce este Grippostad Hot şi pentru ce se utilizează
2. Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi Grippostad Hot
3. Cum să utilizaţi Grippostad Hot
4. Reacţii adverse posibile
5. Cum se păstrează Grippostad Hot
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii
1. Ce este Grippostad Hot şi pentru ce se utilizează
Grippostad Hot este un medicament utilizat pentru atenuarea durerilor și pentru reducerea febrei
(medicament analgezic și antipiretic).
Grippostad Hot este utilizat
pentru tratamentul simptomatic al durerilor ușoare până la moderate, de exemplu dureri de cap,
dureri de dinți, dureri menstruale și/sau a febrei.
Destinat utilizării la copii cu vârsta peste 10 ani, adolescenți și adulți
2. Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţiGrippostad Hot
Nu utilizaţi Grippostad Hot:
- dacă sunteţi alergic la paracetamol sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament
(enumerate la punctul 6).
- copiii cu vârsta sub 10 ani și pacienții cu greutatea corporală sub 40 kg.
Atenţionări şi precauţii
Înainte să utilizaţi Grippostad Hot, adresaţi-vămedicului dumneavoastră sau farmacistului.
dacă suferiți de alcoolism cronic
dacă suferiți de insuficiență hepatică (hepatită, sindrom Gilbert)
dacă prezentați leziuni renale
2
Dacă după 3 zile simptomele se agravează sau nu se îmbunătățesc sau dacă apare febră mare, trebuie să vă
adresați unui medic.
În timpul utilizării prelungite, necorespunzătoare, de doze mari de calmante pot apărea dureri de cap care nu
trebuie tratate prin creșterea dozelor de medicament.
În general, utilizarea constantă de calmante poate duce la leziuni permanente ale rinichilor, însoțite de riscul
apariției insuficienței renale (nefropatie analgezică), în special dacă sunt asociate mai multe medicamente
calmante.
După utilizarea prelungită, necorespunzătoare, de doze mari de calmante, pot apărea dureri de cap, oboseală,
dureri musculare, nervozitate și simptome vegetative dacă întreruperea acestor medicamente se face brusc.
Simptomele întreruperii utilizării dispar după câteva zile. Până atunci, nu trebuie să mai luați calmante și să
cereți sfatul medicului înainte de a începe să luați din nou calmante.
Grippostad Hot împreună cu alte medicamente
Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă utilizaţi, aţi utilizat recent sau s-ar putea să utilizaţi
orice alte medicamente.
Sunt posibile interacțiuni cu
Probenecid, un medicament utilizat în tratarea gutei: dacă este luat în același timp, doza de
Grippostad Hot trebuie redusă, pentru că este posibilă o încetinire în descompunerea
paracetamolului, substanța activă din Grippostad Hot.
Fenobarbital (somnifer), fenitoină și carbamazepină (utilizate în tratarea epilepsiei), rifampicină
(utilizată în tratarea tuberculozei), ca și alte medicamente care pot afecta ficatul. Riscul de leziuni ale
ficatului este mai mare dacă Grippostad Hot este luat în același timp cu aceste medicamente.
Metoclopramidul și domperidona (utilizate pentru tratarea greții) pot accelera absorbția și debutul
acțiunii paracetamolului, substanța activă din Grippostad Hot.
Colestiramina (utilizată pentru reducerea concentrațiilor de grăsimi din sânge) poate reduce absorbția
și debutul acțiunii paracetamolului, substanța activă din Grippostad Hot, făcându-l astfel mai puțin
eficient
Medicamentele care încetinesc golirea stomacului, de exemplu, propantelina, pot întârzia absorbția și
debutul acțiunii paracetamolului
Zidovudină (utilizată pentru tratarea infecțiilor cu HIV): Crește susceptibilitatea la neutropenie
(număr redus de globule albe în sânge). Din această cauză, este necesar sfatul medicului înaintea
utilizării Grippostad Hot împreună cu zidovudină.
Efectele utilizării Grippostad Hot asupra testelor de laborator
Pot fi afectate testele pentru determinarea valorilor acidului uric și ale glucozei în sânge.
Vă rugăm să rețineți că aceste informații se referă și la medicamentele utilizate recent.
Grippostad Hot împreună cu alcool
Grippostad Hot nu poate fi luat împreună cu alcool.
Sarcina, alăptarea şi fertilitatea
Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-
vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.
3
Sarcina
În timpul sarcinii, Grippostad Hot trebuie utilizat doar după evaluarea atentă a raportului beneficiu/risc. În
timpul sarcinii, nu trebuie să luați Grippostad Hot pe perioade prelungite de timp, în doze mari sau în
asociere cu alte medicamente, deoarece, în aceste cazuri, siguranța utilizării nu a fost dovedită.
Alăptarea
Paracetamolul trece în laptele matern. Deoarece până în prezent nu sunt cunoscute efecte negative asupra
sugarului, întreruperea alăptării nu este în general necesară în cazul utilizării pe perioade scurte de timp.
Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Grippostad Hot nu are niciun efect asupra capacității de a conduce vehicule și de a folosi utilaje. Cu toate
acestea, se recomandă precauție după utilizarea oricăror calmante.
Grippostad Hot conține zahăr și aspartam
Dacă medicul dumneavoastră v-a atenționat că aveți intoleranță la unele categorii de glucide, vă rugăm să-l
întrebați înainte de a lua Grippostad Hot.
Un plic conține 3,8 g zahăr. Acest fapt trebuie luat în considerare la pacienții cu diabet zaharat.
Conține aspartam, o sursă de fenilalanină și poate fi dăunător pentru persoanele cu fenilcetonurie.
3. Cum să utilizaţiGrippostad Hot
Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum v-a spus medicul sau farmacistul. Discutaţi cu medicul
dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.
Cu excepția cazului în care un medic v-a prescris altceva, doza recomandată este:
Stabilirea dozelor trebuie să se bazeze pe informațiile din următorul tabel.
Dozele de paracetamol depind de vârstă și de greutatea corporală și sunt, în general, de 10-15 mg/kg masă
corporală în doză unică, până la o doză zilnică maximă de 60 mg/kg masă corporală.
O doză unică (un plic) este echivalent cu 600 mg paracetamol.
Greutatea
corporală
Vârsta Doza unică
maximă de plicuri
Doza zilnică
maximă de plicuri
Doza zilnică
maximă de
paracetamol
> 43 kg Copii și adolescenți
cu vârsta peste 12
ani și adulți
1 plic 4 plicuri
(echivalent cu 2400
mg paracetamol)
4000 mg
40 – 43 kg Copii cu vârsta
peste 10 ani ,
adolescenți și adulți
1 plic 3 plicuri
(echivalent cu 1800
mg paracetamol)
2000 mg
Dozele pot fi repetate la intervale de 6-8 ore, adică 3-4 doze unice pe zi. Între doze trebuie păstrat un interval
de cel puțin 6 ore.
Nu luați mai mult de 1 plic odată.
Dacă sunt utilizate în același timp și alte medicamente care conțin paracetamol, asigurați-vă că nu veți
depăși doza zilnică maximă de paracetamol recomandată. Vă rugăm să întrebați medicul dumneavoastră sau
4
farmacistul dacă medicamentele pe care le luați în același timp conțin substanța activă paracetamol. Acesta
vă va informa asupra dozelor și a momentului cel mai potrivit pentru a lua aceste medicamente în paralel cu
Grippostad Hot.
Pacienți cu insuficiență hepatică și insuficiență renală ușoară
Dozele trebuie reduse sau intervalul dintre doze trebuie mărit la pacienții cu insuficiență hepatică sau renală
și cu sindrom Gilbert.
Pacienți cu insuficiență renală severă
În cazul insuficienței renale severe (clearance-ul creatininei < 10 ml/min), trebuie păstrat un interval de 8 ore
între administrări.
Pacienți vârstnici
Nu sunt necesare ajustări specifice.
Copii, adolescenți și adulți cu masă corporală redusă
Grippostad Hot nu trebuie utilizat la copiii cu vârsta sub 10 ani sau la pacienții cu greutatea corporală mai
mică de 40 de kg deoarece concentrația dozelor nu este potrivită pentru acești pacienți. Pentru această grupă
de pacienți, sunt disponibile medicamente pe bază de paracetamol cu concentrații și/sau forme de prezentare
mai potrivite.
Mod de administrare
Conținutul unui plic este golit într-o cană, acoperit cu apă fierbinte, amestecat bine și băut fără întârziere.
Utilizarea Grippostad Hot după masă poate întârzia instalarea efectului.
Durata tratamentului
Nu luați Grippostad Hot mai mult de 3 zile fără recomandarea unui medic sau a unui stomatolog. Dacă
simptomele persistă mai mult de 3 zile, trebuie să consultați un medic.
Dacă utilizaţi mai mult Grippostad Hot decât trebuie
Dacă este suspectat un supradozaj cu Grippostad Hot, anunțați imediat un medic astfel încât acesta să poată
decide asupra măsurilor ce trebuie luate. În tratamentul supradozajului, medicul se va ghida după simptome
și va lua cele mai potrivite măsuri necesare.
În cazul unui supradozaj cu Grippostad Hot, pot apărea următoarele simptome:
greață
vărsături
pierderea apetitului alimentar
paloare
dureri de stomac
transpirație
somnolență
senzație generală de rău
În cazul supradozajului sever, pot apărea leziuni ale ficatului și chiar comă hepatică, leziuni ale mușchiului
inimii și pancreatită.
Dacă uitaţi să utilizaţi Grippostad Hot
Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.
5
Dacă încetaţi să utilizaţi Grippostad Hot
Dacă Grippostad Hot a fost utilizat în mod corect, nu aveți nimic special de făcut.
Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră
sau farmacistului.
4. Reacţii adverse posibile
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate
persoanele.
Rare: pot afecta până la 1 din 1000 de persoane
ușoară creștere a valorilor enzimelor hepatice (transaminaze serice)
Foarte rare: pot afecta până la 1 din 10000 de persoane
Au fost raportate cazuri foarte rare de reacții cutanate grave
Modificări ale tabloului sanguin cum ar fi reducerea numărului de plachete din sânge
(trombocitopenie) sau o reducere accentuată a numărului anumitor globule albe din sânge
(leucopenie, agranulocitoză), reducerea umărului tuturor celulelor din sânge (pancitopenie)
Reacții alergice, mergând de la simple erupții trecătoare pe piele sau urticarie, umflarea feței,
senzație de sufocare, transpirație, greață, scăderea tensiunii arteriale până la șoc anafilactic.
Constricția căilor respiratorii (astm indus de analgezice) poate fi declanșată la pacienții cu
sensibilitate.
În cazul unui șoc alergic, cereți imediat asistență medicală de la cel mai apropiat medic.
Raportarea reacţiilor adverse
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea
includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta reacţiile adverse
direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate pe web-site-ul
Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/. Raportând reacţiile
adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa acestui medicament.
5. Cum se păstrează Grippostad Hot
Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.
A se păstra la temperaturi sub 300 C.
Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie după EXP.
Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să
aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii
Ce conţine Grippostad Hot
- Substanţa activă este paracetamol. Un plic cu 5 g de pulbere conține 600 mg paracetamol.
- Celelalte componente sunt: siliciu coloidal anhidru, acid ascorbic (vitamina C) acoperit
(microincapsulat) (acid ascorbic-etilceluloză), aspartam, acid citric anhidru, zahăr, Aromă de lămâie H&R
290252.
6
Un plic conține 3,8 g de glucide.
Cum arată Grippostad Hot şi conţinutul ambalajului
Se prezintă sub formă de pulbere de culoare albă până la gălbui deschis, cu aromă de lămâie.
Este disponibil în cutii cu 5 plicuri Al/hârtie/PE a câte 5 g pulbere pentru soluţie orală și cutii cu 10 plicuri
Al/hârtie/PE a câte 5 g pulbere pentru soluţie orală.
Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă şi fabricantul
Stada Arzneimittel GmbH
Stadastrasse 2-18
D-61118 Bad Vilbel,
Germania
Acest prospect a fost revizuit în mai 2017.
Informaţii detaliate privind acest medicament sunt disponibile pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a
Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/

Produse similare

Cos de cumparaturi

Obiect sters Anuleaza

Wishlist -

Obiect sters Anuleaza