Acest site folosește cookies pentru a furniza servicii și funcționalități personalizate. Prin vizitarea site-ului nostru, îți dai acordul pentru descărcarea acestor cookies.Am inteles

Poți afla mai multe despre cookies și poți schimba setările lor aici.

Paracetamol, 20 comprimate, Biofarm

Brand: BIOFARM
Cod bare: 5944704004061
Document:
Optiuni Livrare
Livrabil la usa in Bucuresti si Constanta
Pret: de la 17.85 RON
Ridicare de la ghiseu
Pret: de la 0.50 RON
Disponibilitate in locatii:
  • Barbu Vacarescu : Indisponibil
  • Dristor : Indisponibil
  • Plaza Romania : Indisponibil
  • Rahova : Indisponibil
  • Vivo Constanta : Indisponibil
Pretul afisat este valabil doar pentru comenzile online, pretul din fiecare punct de lucru putand varia.

Paracetamol, 20 comprimate, Biofarm [5944704004061]

Proprietati:
Tratamentul simptomatic al febrei şi durerii de intensitate uşoară şi moderată.

Compozitie:
Paracetamol 500 mg

Mod de administrare:
Adulţi şi copii cu vârsta peste 12 ani:1-2 comprimate la intervale de 4 ore, administrate la nevoie, la intervale de minim 4 ore.
Doza maximă recomandată pentru adulţi este de 8 comprimate pe zi.
Copii cu vârsta cuprinsă între 6-12 ani: doza este de 60 mg/kg pe zi, repartizată în prize egale, la intervale de minim 4 ore.
Nu trebuie administrate mai mult de 4 doze pe zi.Adulţi şi copii cu vârsta peste 12 ani:1-2 comprimate la intervale de 4 ore, administrate la nevoie, la intervale de minim 4 ore.
Doza maximă recomandată pentru adulţi este de 8 comprimate pe zi.
Copii cu vârsta cuprinsă între 6-12 ani: doza este de 60 mg/kg pe zi, repartizată în prize egale, la intervale de minim 4 ore.
Nu trebuie administrate mai mult de 4 doze pe zi.

Prezentare:
20 comprimate



Data ultimei actualizari: 09-07-2020

Paracetamol, 20 comprimate, Biofarm [5944704004061]

1
AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 10610/2018/01 Anexa 1
Prospect
Prospect: Informaţii pentru utilizator
Paracetamol Biofarm 500 mg comprimate
Paracetamol
Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect înainte de a începe să utilizați acest medicament,
deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.
Utilizați întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor medicu-
lui dumneavoastră sau farmacistului.
- Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.
- Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau recomandări.
- Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. Vezi pct. 4.
- Dacă după 5 zile zile în cazul tratării durerilor articulare, 3 zile în cazul febrei şi 2 zile în cazul
durerilor în gât însoţite sau urmate de febră, dureri de cap, erupţii trecătoare pe piele, greaţă, sau
vărsături nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic.
Ce găsiţi în acest prospect:
1. Ce este Paracetamol Biofarm şi pentru ce se utilizează
2. Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi Paracetamol Biofarm
3. Cum să utilizaţi Paracetamol Biofarm
4. Reacţii adverse posibile
5. Cum se păstrează Paracetamol Biofarm
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii
1. Ce este Paracetamol Biofarm şi pentru ce se utilizează
Paracetamol Biofarm face parte din grupa medicamentelor analgezice-antipiretice
(ameliorează durerea şi reduce temperatura corpului în caz de febră).
Paracetamol Biofarm este indicat pentru tratamentul simptomatic al febrei şi pentru
tratamentul simptomatic al durerilor uşoare şi moderate cu diferite localizări: dureri de cap, articulaţii
sau spate, dureri dentare, dureri în timpul ciclului menstrual.
Dacă după 5 zile zile în cazul tratării durerilor articulare, 3 zile în cazul febrei şi 2 zile în cazul dureri-
lor în gât însoţite sau urmate de febră, dureri de cap, erupţii trecătoare pe piele, greaţă, sau vărsături nu
vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic.
2. Ce trebuie sa ştitiînainte să utilizaţiParacetamol Biofarm
Nu utilizaţi Paracetamol Biofarm
- dacă sunteţi alergic la paracetamol sau oricare dintre celelalte componente ale acestui medi-
cament (enumerate la punctul 6);
- dacă suferiţi de insuficienţă hepatica severă;
- dacă aţi fost diagnosticat cu deficit de glucozo-6 fosfatdehidrogenază;
- la copii cu vârsta sub 6 ani.
Atenţionări şi precauţii
Înainte să utilizați Paracetamol Biofarm adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Aveţi grijă deosebită când utilizaţi Paracetamol Biofarm
2
- dacă consumaţi frecvent băuturi alcoolice sau suferiţi de afecţiuni hepatice, inclusiv hepatită
virală (creşte riscul hepatotoxicităţii);
- dacă aveţi insuficienţă renală gravă (numai în cazul tratamentului de lungă durată cu doze
mari, tratamentul ocazional fiind acceptabil);
- dacă aveţi leziuni hepatice preexistente este necesară monitorizarea funcţiilor hepatice în cazul
tratamentului de lungă durată şi cu doze mari.
Studiile efectuate nu au evidenţiat probleme specifice privind administrarea la copii. Trebuie utilizate
forme farmaceutice şi dozele recomandate fiecărei vârste.
Nu sunt probleme specifice în ceea ce priveşte administrarea la vârstnici.
Dozele recomandate nu trebuie depăşite.
Nu se va asocia cu alte medicamente care conţin paracetamol.
Paracetamol Biofarm împreună cu alte medicamente
Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă utilizaţi, aţi utilizat recent sau s-ar putea să
utilizaţi orice alte medicamente.
Alcoolul etilic (consum cronic), medicamentele inductoare enzimatice şi cele hepatotoxice cresc riscul
afectării hepatice în cazul administrarii dozelor mari sau tratamentului prelungit cu paracetamol.
Absorbţia paracetamolului este accelerată de metoclopramidă şi domperidonă.
Colestiramina reduce absorbţia paracetamolului, dacă se administrează în prima oră de la ingestia de
paracetamol.
Tratamentul cronic cu barbiturice sau primidonă reduce efectul paracetamolului.
Dozele mari de paracetamol cresc efectul anticoagulantelor cumarinice probabil prin reducerea sinte-
zei hepatice de profactori ai coagulării. În cazul administrării unor doze zilnice mai mari de 2000 mg
paracetamol, pe perioade mai lungi de o săptămână este necesară monitorizarea timpului de protrom-
bină. Acest lucru nu este necesar în cazul tratamentului ocazional sau celui cronic cu doze mici.
Asocierea paracetamolului cu salicilaţi sau antiinflamatoare nesteroidiene pe termen lung şi la doze
mari creşte riscul de apariţie a afectării renale.
Asocierea paracetamol-salicilaţi trebuie administrată pe termen scurt; diflunisalul creşte cu 50% con-
centraţia plasmatică a paracetamolului şi măreşte astfel riscul hepatotoxicităţii acestuia.
Pot să apară valori fals scăzute ale glicemiei determinate prin metoda oxidaze/peroxidaze sau o
creştere falsă a valorilor serice ale acidului uric determinat prin testul fosfotungstic.
Creşterile timpului de protrombină şi ale valorilor serice ale bilirubinei, lactatdehidrogenazei şi
transaminazelor serice evidenţiază afectarea toxică hepatică.
Paracetamol Biofarm împreună cu alimente şi băuturi
Se recomandă utilizarea medicamentului cu o cantitate suficientă de lichid (aproximativ 200 ml la
adult dacă este posibil).
Se va evita consumul de băuturi alcoolice în cursul tratamentului.
Sarcina, fertilitatea şi alăptarea
Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă,
adresaţi-vă medicului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.
La doze terapeutice, pe termen scurt, medicamentul poate fi administrat în cursul sarcinii, însă admi-
nistrarea se va face numai după evaluarea beneficiului terapeutic al mamei în raport cu riscul potenţial
la făt.
Paracetamolul traversează placenta şi se excretă în laptele matern, în proporţie de 1–2% din doza inge-
rată. Se recomandă prudenţă în administrarea paracetamolului în perioada de alăptare.
Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Paracetamolul nu afectează capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.
3. Cum să utilizaţiParacetamol Biofarm
Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau aşa cum v-a
spus medicul dumneavoastră sau farmacistul.
Doza recomandată este:
3
Adulţi şi copii cu vârsta peste 12 ani: 500-1000 mg paracetamol (1-2 comprimate Paracetamol Bio-
farm 500 mg) la intervale de 4 ore, administrate la nevoie. Nu se recomandă administrarea la intervale
mai mici de 4 ore. Doza maximă recomandată pentru adulţi este de 4 g paracetamol
(8 comprimate Paracetamol Biofarm 500 mg) pe zi.
Copii cu vârsta cuprinsă între 6-12 ani: nu se recomanda administrarea la acest grup de vârstă,
deoarece comprimatul nu poate fi divizat în doze egale.
Copii cu vârsta sub 6 ani:acest medicament nu este indicat la copiii cu vârsta sub 6 ani.
Se recomandă administrarea paracetamolului în forme farmaceutice și concentrații adecvate vârstei.
În caz de insuficienţă renală cu clearance-ul creatininei mai mic de 10 ml/min, intervalul între două
doze trebuie să fie de cel puţin 8 ore.
Este necesar să vă adresaţi medicului dumneavoastră în cursul tratamentului dacă:
- durerea tratată, îndeosebi cea articulară, persistă mai mult 5 zile;
- febra persistă mai mult de 3 zile şi simptomatologia se agravează;
- durerile în gât persistă mai mult de 2 zile şi sunt însoţite sau urmate de febră, dureri de cap, erupţii
trecătoare pe piele, greaţă sau vărsături.
Dacă utilizaţi mai mult Paracetamol Biofarm decât trebuie
Dacă aţi utilizat mai mult Paracetamol Biofarm decât doza recomandată, adresaţi-vă imediat medicului
sau farmacistului chiar dacă vă simţiţi bine.
Intoxicaţia acută se manifestă cu tulburări gastro-intestinale (diaree, pierderea apetitului alimentar,
greaţă, vărsături, crampe sau dureri abdominale), transpiraţii intense. Simptomatologia poate să apară
la 6-14 ore după ingestia unei doze prea mari şi poate să dureze aproximativ 24 de ore.
Dozele mai mari de 10 g la adulţi pot provoca citoliză hepatică cu necroză ireversibilă. Simptomatolo-
gia apare după 24-48 ore de la ingestia medicamentului, devenind mai gravă după 2-7 zile odată cu
instalarea insuficienţei hepatice. În timp se dezvoltă encefalopatie hepatică (cu tulburări mintale, stare
de confuzie, agitaţie, stupoare), convulsii, depresie respiratorie, comă, edem cerebral, tulburări de coa-
gulare, hemoragie digestivă, coagulare intravasculară diseminantă, hipoglicemie, acidoză metabolică
şi colaps cardiovascular. Odată cu leziunile toxice hepatice paracetamolul poate produce necroză tubu-
lară renală sau chiar insuficienţă renală (oligo-anurie cu hematurie sau urină tulbure).
Tratamentul supradozajului se instituie urgent, chiar dacă manifestările sunt minore.
Pentru reducerea absorbţiei se face evacuarea conţinutului gastric prin provocarea de vărsături şi lavaj
gastric folosindu-se soluţii cu cărbune activat; se administrează oral şi intravenos acetilcisteină care
are efect benefic în primele 48 de ore după ingestia paracetamolului, acţionând ca antidot prin neutra-
lizarea metabolitului hepatotoxic al acestuia.
Pentru accelerarea eliminării se foloseşte la nevoie hemodializa, hemoperfuzia sau dializa peritoneală.
Trebuie monitorizată funcţia hepatică (TGO, TGP), timpul de protrombină şi bilirubina, funcţia renală
şi cardiacă.
Tratamentul de susţinere trebuie să menţină echilibrul hidro-electrolitic şi glicemia şi, la nevoie, se
administrează fitomenadionă, plasmă, factori ai coagulării.
Dacă uitaţi să utilizaţi Paracetamol Biofarm
Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa comprimatul uitat.
Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest produs, adresaţi-vă medicului dumneavoas-
tră sau farmacistului.
4. Reacţii adverse posibile
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate
persoanele.
4
Pot să apară rar reacţii de hipersensibilitate (erupţie trecătoare pe piele, parestezie, mâncărime), trom-
bocitopenie (în general asimptomatică, rar sângerări sau hematoame, scaune negre şi moi, sânge în
urină şi fecale, pete roşii pe tegumente), agranulocitoză (faringită şi febră, neaşteptat), dermatită, afec-
tare hepatică (îngalbenirea pielii sau a albului ochilor), colică renală (durere în spate puternică apărută
brusc), insuficienţă renală (oligo-anurie).
La doze mari şi tratament prelungit, paracetamolul poate produce afectarea funcţiei renale până la
insuficienţă renală cronică (nefropatie caracteristică analgezicelor), în special la persoane cu afectare
renală preexistentă.
Raportarea reacțiilor adverse
Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţiona-
tă în acest prospect, vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.
De asemenea, puteţi raporta reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare,
ale cărui detalii sunt publicate pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor
Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa
acestui medicament.
5. Cum se păstrează Paracetamol Biofarm
Nu lăsați acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.
A se păstra la temperaturi sub 25C, în ambalajul original.
Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie după EXP. Data de expirare se
referă la ultima zi a lunii respective.
Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să
aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii
Ce conţine Paracetamol Biofarm
- Substanţa activă este paracetamol. Fiecare comprimat conţine paracetamol 500 mg.
- Celelalte componente sunt: amidon total pregelatinizat, amidon parţial pregelatinizat,
povidonă K30, croscarmeloză sodică, acid stearic.
Cum arată Paracetamol Biofarm şi conţinutul ambalajului
Comprimate neacoperite, sub formă de discuri, de culoare albă.
Cutie cu 2 blistere din PVC/Al a câte 10 comprimate.
Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă
S.C. Biofarm S.A.
Str. Logofătul Tăutu nr. 99, Sector 3, Bucureşti,
România
Fabricantul
S.C. SANTA S.A.
Str. Carpaţilor nr. 60, Braşov
România
S.C. Biofarm S.A.
Str. Logofătul Tăutu nr. 99, Sector 3, Bucureşti,
România
Acest prospect a fost revizuit în februarie 2018.

Produse similare

Cos de cumparaturi

Obiect sters Anuleaza

Wishlist -

Obiect sters Anuleaza