Acest site folosește cookies pentru a furniza servicii și funcționalități personalizate. Prin vizitarea site-ului nostru, îți dai acordul pentru descărcarea acestor cookies.Am inteles

Poți afla mai multe despre cookies și poți schimba setările lor aici.
RX
product-image

Ketoprofen Tis 25mg/g, 50 g, Tis Farmaceutic

Cod bare: 6422068001326
Data expirarii: 01-03-2023
Document:
Medicamentele eliberate pe baza de reteta nu se pot comanda online. Acest medicament este pe stoc si se poate cumpara de la farmaciile noastre. Vezi disponibilitatea pe locatii.
13,87 RON
Disponibilitate in locatii:
  • Plaza Romania : Disponibil
  • Barbu Vacarescu : Stoc critic
  • Dristor : Stoc critic
  • Rahova : Stoc critic
  • Vivo Constanta : Indisponibil

Ketoprofen Tis 25mg/g, 50 g, Tis Farmaceutic [6422068001326]

Proprietăți:
KETOPROFEN TIS gel conține ca substanță activă ketoprofen – antiinflamator nesteroidian care reduce inflamația și durerea.
Conține ca substanța activă ketoprofen - antiinflamator nesteroidian care reduce inflamația și durerea.Se utilizează, la adulți și copii peste 15 ani, în tratamentul local simptomatic al durerilor musculare sau osoase și articulare de natură traumatică (contuzii, entorse, luxații) sau reumatică (boli inflamatorii care afectează articulațiile precum poliartrita reumatoidă, spondilita anchilozantă, puseuri inflamatorii acute ale artrozelor, discopații, forme extra-articulare de reumatism, torticolis, artrite acute, inclusiv atac de gută).

Ingrediente active:
Ketoprofen 2.5%, excipienți.

Prezentare:
50 g


Data ultimei actualizari: 11-01-2022

Ketoprofen Tis 25mg/g, 50 g, Tis Farmaceutic [6422068001326]

1
AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 5661/2013/01 Anexa 1
Prospect
Prospect: Informaţii pentru utilizator
KETOPROFEN TIS 25 mg/g gel
Ketoprofen
Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect înainte de a începe să utilizaţi acest medicament
deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.
- Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.
- Dacă aveţi orice întrebări suplimentare, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
-Acest medicament a fost prescris numai pentru dumneavoastră. Nu trebuie să-l daţi altor persoane. Le
poate face rău, chiar dacă au aceleaşi semne de boală cadumneavoastră.
- Dacă manifestaţi oricereacţii adverse, adresaţi- medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea
includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect.
Ce găsiţi în acest prospect:
1. Ce este KETOPROFEN TIS gel şi pentru ce se utilizează
2. Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi KETOPROFEN TIS gel
3. Cum să utilizaţi KETOPROFEN TIS gel
4. Reacţii adverse posibile
5. Cum se păstrează KETOPROFEN TIS gel
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii
1. Ce este KETOPROFEN TIS gel şi pentru ce se utilizează
KETOPROFEN TIS gel conţine ca substanţă activă ketoprofen care aparţine unui grup de medicamente
numit antiinflamatoare nesteroidiene. Acestea reduc inflamaţia şi durerea.
KETOPROFEN TIS gel se utilizează, la adulţişi copii peste 15 ani, în tratamentul local simptomatic al
durerilor musculare sau osoase şi articularede natură traumatică (contuzii, entorse, luxaţii) sau reumatică
(boli inflamatorii care afectează articulaţiile precum poliartrită reumatoidă, spondilită anchilozantă, puseuri
inflamatorii acute ale artrozelor, discopatii, forme extra-articulare de reumatism, torticolis, artrite acute,
inclusiv atac de gută).
2. Ce trebuie să ştiţi înainte săutilizaţi KETOPROFEN TIS gel
Nu utilizaţi KETOPROFEN TIS gel:
- dacă aveţi hipersensibilitate la ketoprofen sau la oricare dintre componentele medicamentului.
- nu utilizaţi medicamentul în caz de istoric de alergii la ketoprofen, acid tiaprofenic, fenofibrat,
blocante ale UV sau parfumuri.
- dacă prezentaţi leziuni ale pielii, precum: dermatoze umede, eczeme, leziuni infectate, arsuri sau plăgi.
- nu expuneţi zonele tratate la soare sau razele UV provenite de la solar, pe parcursul tratamentului şi
timp de 2 săptămâni după terminarea acestuia.
- dacă aveţi antecedente de crize de astm bronşicsau rinită alergică sau erupţii pe piele apărute după
administrarea de ketoprofen, sau la alte antiinflamatoare nesteroidiene (AINS) sau la acid
acetilsalicilic (aspirină).
- dacă sunteţi în al treilea trimestru de sarcină.
- dacă pacientul este copil cu vârsta sub 15 ani.
2
Opriţi imediat utilizarea KETORPOFEN TIS gel, dacă observaţi orice reacţie la nivelul pielii, incluzând
reacţii adverse cutanate după aplicarea concomitentă a produselor ce conţin octocrilen (octocrilenul este unul
dintre excipienţii mai multor produse cosmetice sau de igienă, cum sunt şampoane, after-shave-uri, geluri de
duş şi baie, creme de piele, rujuri, creme anti-ageing, produse pentru îndepărtarea machiajului, fixative de
păr, folosit în scopul de a întârzia fotodegradarea).
Atenţionări şi precauţii
Înainte săutilizaţi KETOPROFEN TIS gel, adresaţi-medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Administrarea locală îndelungată poate provoca sensibilizare sau iritaţie locală.
Se va evita contactul cu mucoasele şi ochii. Se va evita aplicarea pe suprafeţe întinse.
KETOPROFEN TIS gel nu se va administra la nivelul unor zone cu plăgi sau leziuni ale pielii extinse.
Nu se recomandă aplicarea unui pansament după aplicarea gelului.
KETOPROFEN TIS gel va fi utilizat cu precauţie la pacienţii cu afecţiuni severe ale rinichilor, ficatului sau
inimii.
Dacă aveţi astm sau rinită, sinuzită sau polipoză nazală, aveţi un risc mai mare să fiţi alergic la aspirină sau
alte medicamente asemănătoare decât alţi pacienţi.
Expunerea la soare (chiar soare mai puţin puternic) sau la razele UV a zonelor la nivelul cărora s-a utilizat
KETOPROFEN TIS gel poate induce reacţii adverse la nivelul pielii potenţial grave (fotosensibilitate). Prin
urmare, este necesară:
- protejarea zonelor tratate prin acoperirea acestora cu îmbrăcăminte în timpul tratamentului şi 2săptămâni
după terminarea acestuia, pentru evitarea oricărui risc de fotosensibilizare.
- spălarea atentă a mâinilor după fiecare utilizare a KETOPROFEN TIS gel.
Tratamentul trebuie oprit imediat în cazul prezenţei oricărei reacţii adverse la nivelul pielii apărute după
aplicarea KETOPROFEN TIS gel.
KETOPROFEN TIS gel împreună cu alte medicamente
Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistuluidacă luaţi, aţi luat recent sau s-ar putea să luaţi orice alte
medicamente.
În special spune-ţi medicului dacă utilizaţi medicamente pentru subţierea sângelui (derivaţi cumarinic).
Utilizarea concomitentă a preparatelor cu administrare locală care conţin ketoprofen şi a produselor
conţinând octocrilenă (un filtru solar chimic inclus în mai multe produse cosmetice şi de îngrijire), poate
determina apariţia unor reacţii adverse la nivelul pielii (reacţii de fotosensibilitate, inclusiv fotoalergie).
Sarcina, alăptarea şi fertilitatea
Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea figravidă sau intenţionaţisă rămâneţi gravidă, adresaţi-
vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.
Prescrierea ketoprofenului se va face în primele 5 luni ale sarcinii, numai dacă este necesar, utilizarea fiind
extrem de limitată.
În ultimul trimestru de sarcină KETOPROFEN TIS gel este contraindicat
Ketoprofenul trece în laptele matern, şi ca măsură de precauţie, se va evita administrarea la femeile care
alăptează.
Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
KETOPROFEN TIS gel nu influenţează capacitatea de a conduce vehicule şi de a folosi utilaje.
KETOPROFEN TIS gel conţine p-hidroxibenzoat de metil
Acest excipient poate provoca reacţii alergice (chiar întârziate).
3. Cum să utilizaţi KETOPROFEN TIS gel
3
Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum v-a spus medicul sau farmacistul. Discutaţi cu medicul
dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.
KETOPROFEN TIS gel este destinat administrării cutanate.
Adulţi
Gelul se va aplica în strat subţire pe zona afectată de 2-3 ori pe zi, timp de până la 7 zile.
Pentru facilitarea penetrării gelului, se face masaj uşor, prelungit pe regiunea dureroasă sau inflamată. După
fiecare utilizare, se spală mâinile.
KETOPROFEN TIS gel se poate administra şi prin ionoforeză (aplicat pe zona de acţiune a catodului).
Copii şi adolescenţi
KETOPROFEN TIS 2 gel nu este recomandat pentru utilizare la copii sub 15 ani, datorită lipsei datelor
privind siguranţa şi eficacitatea.
Dacă utilizaţi mai mult KETOPROFEN TIS gel decât trebuie
Aplicarea gelului în cantităţi foarte mari poate determina exacerbarea reacţiilor adverse: iritaţie, mâncărimi,
eritem (roşeaţă)
În caz de supradozaj se întrerupe administrarea medicamentului. Se recomandă spălarea tegumentului cu apă
din abundenţă.
Dacă îl înghiţiţi accidental, gelul poate determina efecte sistemice în funcţie de cantitatea înghiţită. În acest
caz, adresaţi-vă imediat medicului.
Dacă uitaţi să utilizaţi KETOPROFEN TIS gel
Dacă aţi uitat să aplicaţi o doză, aplicaţi alta, imediat ce v-aţi amintit. Nu dublaţi doza pentru a compensa
doza uitată.
Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră
sau farmacistului.
4. Reacţii adverse posibile
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate
persoanele.
Sunt posibile următoarele reacţii adverse de diferite intensităţi:
- Reacţii alergice la nivelul pielii precum roşeaţă mâncărime, erupţii pe piele, senzaţie de arsură;
- Reacţii adverse severe la nivelul pielii pe parcursul expunerii la lumina soarelui;
- Rar au apărut cazuri de reacţii adverse mai severe cum sunt eczeme buloase sau flictenulare, care s-ar putea
răspândi sau generaliza;
- Reacţii de hipersensibilitate (alergice): respiratorii (dispnee dificultate la respiraţieşi crize de astm
bronşic la pacienţii cu alergie la ketoprofen sau la alte antiinflamatoare nesteroidiene înrudite sau la cei cu
reacţii încrucişate la acestea); rareori reacţii generale de tip anafilactic (reacţii alergice severe).
Raportarea reacţiilor adverse
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea
includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta reacţiile adverse
direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate pe web-site-ul
Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/. Raportând reacţiile
adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa acestui medicament.
5. Cum se păstrează KETOPROFEN TIS gel
Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.
4
Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe etichetă, după EXP. Data de expirare se
referă la ultima zi a lunii respective.
A se păstra la temperaturi sub 25ºC, în ambalajul original.
Nu utilizaţi acest medicament dacă observaţi semne vizibile de deteriorare.
Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să
aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii
Ce conţine KETOPROFEN TIS gel
- Substanţa activă este ketoprofen. Un gram gel conţine ketoprofen 25 mg.
- Celelalte componente sunt: etanol 960, glicerol, carbomer (Carbopol 980NF), p-hidroxibenzoat de
metil (E 218), ulei de pin, hidroxid de sodiu, soluţie 10%, apă purificată.
Cum arată KETOPROFEN TIS gel şi conţinutul ambalajului
KETOPROFEN TIS gel se prezintă sub formă de gel omogen, transparent, incolor, cu miros caracteristic de
pin.
Cutie cu un tub din polietilenă de înaltă densitate de culoare albă, prevăzut cu membrană din aluminiu pentru
autosigilare; este închis cu capac cu filet, din polipropilenă de culoare albă; tubul conţine50 g gel.
Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă şi fabricantul
SC TIS FARMACEUTIC SA, România
Str. Industriilor nr. 16, sector 3, 032895 Bucureşti, România
Acest prospect a fost revizuit în luna Iunie 2013.

Produse similare

Cos de cumparaturi

Obiect sters Anuleaza

Favorite

Obiect sters Anuleaza