Aspenter 100 mg, 28 comprimate gastrorezistente, Terapia

acid acetilsalicilic

Cod produs: 5944702205613

Brand: TERAPIA SA

Data expirarii: 30-04-2024

Document: Prospect

Optiuni Livrare
Ridicare rapida de la casa <span style="color: #35936F;">Click&Collect</span>
Pret: de la 0,50 LEI
Livrare nationala
Livrare doar in Bucuresti si Constanta Pret: de la 12,40 LEI
11,50 LEI
> 10 în stoc Ultima actualizare: 01-07-2022 20:59:53
Disponibilitate și preț în locațiile Farmacia Tei
  • disponibil Vivo Constanta
    Bd. Aurel Vlaicu 220 Constanta disponibil 11,50 Lei
  • disponibil Rahova
    Strada Pucheni 42 Bucuresti disponibil 11,50 Lei
  • disponibil Dristor
    Bd. Camil Ressu 7 Bucuresti disponibil 11,50 Lei
  • disponibil Barbu Vacarescu
    Bd. Barbu Vacarescu 154-158 Bucuresti disponibil 11,50 Lei
  • disponibil Plaza Romania
    Bd. Timișoara 26 Bucuresti disponibil 11,50 Lei
  • În curând Biharia
    Str. Biharia 67 - 77 București se deschide în curând

La noi, prețul afișat este valabil atât pentru comenzile online cât și pentru toate locațiile noastre.

Dacă intervin abateri de la această regulă, sunt erori pentru care ne cerem scuze și vă rugăm să ni le semnalați.

Aspenter 100 mg, 28 comprimate gastrorezistente, Terapia [5944702205613]

Indicatii:
Aspenter 100 mg acționează prin prevenirea formării cheagurilor de sânge și este utilizat pentru: - reducerea riscului de infarct miocardic la pacienții cu angina pectorală sau cu factori de risc multipli - prevenirea repetării infarctului miocardic - prevenirea accidentului vascular cerebral (ischemic tranzitor și infarct cerebral) - menținerea circulației sângelui la nivelul vaselor de sânge ale inimii după anumite operații chirurgicale în scop de dilatare a arterelor coronare (plastie vasculară și sunt coronarian) Aspenter 100 mg nu trebuie utilizat pentru tratamentul febrei sau al durerilor (indiferent de tipul acestora) deoarece eliberează o cantitate mică de acid acetilsalicilic.

Compozitie:
Substanța activă este acidul acetilsalicilic. Un comprimat gastrorezistent conține 100 mg acid acetilsalicilic. - Celelalte componente sunt: nucleu - celuloză microcristalină (tip PH 112), amidon pregelatinizat, acid stearic, dioxid de siliciu coloidal anhidru; film - talc, copolimer al acidului metacrilic cu acrilat de etil, dispersie 30%, trietîlcitrat, simeticona, emulsie 30%

Mod de administrare:
Luați întotdeauna acest medicament exact așa cum este descris în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteți sigur. Doze Adulți Doza uzuală pentru utilizare pe termen lung este de 75-150 mg o dată pe zi. în anumite circumstanțe poate fi adecvată o doză mai mare, ce poate fi utilizată la recomandarea medicului în special pe termen scurt și până la 300 mg pe zi. Mod de administrare Comprimatele gastrorezistențe trebuie înghițite întregi, cu suficient lichid, preferabil după masă. Comprimatele nu trebuie divizate, sfărâmate sau mestecate.

Contraindicații:
Nu utilizați Aspenter 100 mg - dacă sunteți alergic la acidul acetilsalicilic, la alți salicilați sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la punctul 6); 2 - dacă ați avut astm bronșic legat de utilizarea salicilaților sau a substanțelor înrudite, în special antiinflamatoare nesteroidiene; - dacă aveți tendința la sângerări; - dacă aveți număr scăzut de trombocite în sânge; - dacă aveți hemofilie (tulburări de coagulare ale sângelui); - dacă aveți ulcer la nivelul stomacului sau intestinului subțire; - dacă utilizați Aspenter 100 mg concomitent cu metotrexat în doze ≥15 mg/săptămână; - dacă sunteți în ultimul trimestru de sarcină

Precauții:
Înainte să utilizați Aspenter 100 mg, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. - dacă prezentați sau ați prezentat alergii (astm bronșic, rinita alergică, polipi nazali sau reacții alergice la alte medicamente; în acest caz luați Aspenter 100 mg numai sub supravegherea medicului dumneavoastră); - dacă ați prezentat ulcer la nivelul stomacului sau intestinului subțire; - dacă aveți anumite afecțiuni care cresc riscul de hemoragii; - dacă ați avut boli de rinichi; - dacă aveți afecțiuni grave ale ficatului; - dacă aveți probleme cu inima, necontrolate prin tratament; - dacă credeți că ați putea fi deshidratat (posibil să simțiți sete cu gura uscată); - dacă aveți tensiune arterială ridicată; - dacă aveți deficit (de la naștere) de glucozo - 6 - fosfat - dehidrogenază (o enzimă). înaintea oricărei intervenții chirurgicale spuneți medicului (sau stomatologului) ca luați Aspenter 100 mg.

Atenționări speciale:
Când este administrat copiilor acidul acetilsalicilic poate determina sindromul Reye. Sindromul Reye este o boală foarte rară, care poate fi fatală. Din acest motiv, acidul acetilsalicilic nu trebuie administrat copiilor cu vârsta sub 16 ani, cu excepția cazului în care este recomandat de către un medic.

Sarcină și alăptare:
Dacă sunteți gravidă sau alăptați, credeți că ați putea fi gravidă sau intenționați să rămâneți gravidă, adresați-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament. Femeile gravide nu trebuie să utilizeze acid acetilsalicilic ȋn timpul sarcinii, cu excepția cazului în care este recomandat de către medic. Terapia ȋn doze recomandate sau doze mari de acid acetilsalicilic ȋn timpul ultimului trimestru de sarcină poate provoca complicații grave la mama sau copil. Nu luați Aspenter 100 mg dacă alăptați deoarece cantitați mici de acid acetilsalicilic trec în laptele matern și ar putea afecta copilul.

Reacții adverse:
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacții adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele. Reacții adverse rare (pot afecta până la 1 din 1000 persoane) 4 - prelungirea timpului de sângerare, - trombocitopenie (prezența unui număr relativ scăzut de trombocite în sânge), - sângerări, și trebuie să spuneți medicului dumneavoastră dacă aveți orice sângerare neobișnuită, - scurtarea respirației, - hipersensibilitate (erupții pe piele sau mâncărimi sau respirație șuierătoare sau tuse sau dificultăți de respirație), - reacții cutanate, urticarie, - utilizarea de doze mari poate determina vertij și zgomote în urechi, - declanșarea crizelor de astm bronșic, - greață, - vărsături, - durere sau disconfort la nivelul stomacului sau la nivelul pieptului după masă, - hemoragii gastro-intestinale oculte, care, în cazuri rare, pot determina deficit de fier în organism, - utilizarea de doze mari poate determina ulcere gastro-intestinale cu hemoragii grave (vărsături cu sânge roșu deschis sau cu aspect de „zat de cafea”, scaun de culoare neagră), - utilizarea de doze mari timp îndelungat poate determina afectarea rinichilor, - pietre la rinichi (care poate determina dureri severe de stomac sau de spate). Reacții adverse foarte rare (pot afecta până la 1 din 10000 persoane) - utilizarea de doze mari timp îndelungat poate determina afectarea ficatului

Supradozaj:
Dacă, din greșeală, ați luat mai multe comprimate, adresați-vă imediat medicului dumneavoastră sau mergeți la camera de gardă a celui mai apropiat spital. Luați acest prospect sau câteva comprimate cu dumneavoastră pentru ca medicul să știe ce ați luat.

Caracteristici speciale:
Efectul tratamentului poate fi influențat în cazul în care acidul acetilsalicilic este administrat concomitent cu alte medicamente utilizate pentru: - împiedicarea formării cheagurilor de sânge (de exemplu warfarina); - rejetul de organ după transplant (ciclosporina, tacrolimus); - hipertensiune arterială (de exemplu diuretice și inhibitori de enzimă de conversie); - durere și inflamație (de exemplu steroizi sau medicamente antiinflamatoare); - gută (probenecid); - cancer sau poliartrită reumatoidă (metotrexat); - stimularea sistemului imunitar (interferon alfa); - epilepsie (valproat de sodiu sau fenitoină); - diabet zaharat (sulfonamide); - infecții (tetracicline); - glaucom (acetazolamidă); - mânie sau tulburare bipolară (litiu); - indigestie (antiacide). înainte de a utiliza acid acetilsalicilic informați-vă medicul despre medicamentele pe care le luați. 3 Dacă utilizați acid acetilsalicilic în mod regulat, cereți sfatul medicului dumneavoastră înainte de a lua orice alt medicament (inclusiv dintre cele eliberate fără prescripție medicală).

Prezentare:
28 comprimate gastrorezistente

Atenționare:
Citiţi cu atenţie şi în întregime prospectul înainte de a începe să utilizaţi acest medicament, deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră. Utilizaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Grupă medicament: Antiagregante plachetare
Substanța activă: Acid acetilsalicilic
Utilizat în baza recomandării medicale în: Accident vascular cerebral , Infarct miocardic
Utilizaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din prospect sau indicaţiilor medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Aspenter 100 mg, 28 comprimate gastrorezistente, Terapia [5944702205613]

1
AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 9337/2016/01-02-03-04-05-06 Anexa 1
Prospect
Prospect: Informaţii pentru utilizator
Aspenter 100 mg comprimate gastrorezistente
Acid acetilsalicilic
Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect înainte de a începe să utilizaţi acest medicament
deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.
Luaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor medicului
dumneavoastră sau farmacistului.
- Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.
- Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau recomandări.
- Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. Vezi pct. 4.
- Dacă după 3 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic.
Ce găsiţi în acest prospect:
1. Ce este Aspenter 100 mg şi pentru ce se utilizează
2. Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi Aspenter 100 mg
3. Cum să utilizaţi Aspenter 100 mg
4. Reacţii adverse posibile
5. Cum se păstrează Aspenter 100 mg
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii
1. Ce este Aspenter 100 mg şi pentru ce se utilizează
Aspenter 100 mg inhibă adeziunea şi agregarea trombocitelor din sânge (trombocite) şi în felul acesta
previne formarea cheagurilor de sânge (trombi) în curs de dezvoltare (inhibarea agregării plachetare).
Aspenter 100 mg este utilizat:
- pentru reducerea riscului de mortalitate la pacienţii la care se suspectează infarct miocardic acut
- pentru reducerea riscului de morbiditate şi mortalitate la pacienţii cu infarct miocardic în antecedente
- pentru profilaxia secundară a accidentului vascular cerebral
- pentru reducerea riscului de atacuri ischemice tranzitorii (AIT) şi accident vascular cerebral la
pacienţii cu AIT
- pentru reducerea riscului la pacienţii cu angina pectorală stabilă şi instabilă
- pentru profilaxia trombembolismului după chirurgie vasculară sau intervenţii chirurgicale, de
exemplu, PTCA (Angioplastia Coronariană Percutanată Transluminală), CABG (Bypass Coronarian),
endarterectomie carotidiană, şunturi arterio-venoase
- pentru profilaxia trombozei venoase profunde şi a embolismului pulmonar după imobilizare pe
termen lung, de exemplu, după intervenţie chirurgicală majoră
- pentru reducerea riscului primar de infarct miocardic la persoanele cu factori de risc cardiovascular
de exemplu, diabet zaharat, hiperlipidemie, hipertensiune arterială, obezitate, fumat, vârsta înaintată
- pentru inhibarea profilactică a agregării plachetare în anevrism coronarian.
2
2. Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţiAspenter 100 mg
Nu utilizaţi Aspenter 100 mg
-dacă sunteţi alergic la acidul acetilsalicilic, la alţi salicilaţi sau la oricare dintre celelalte
componente ale acestui medicament (enumerate la punctul 6).
-dacă aveţi un istoric de a reacţiona la anumite medicamente împotriva durerii, febră sau
inflamaţie (salicilaţi sau alte medicamente antiinflamatoare nesteroidiene), cu atacuri de
astm sau altă hipersensibilitate (alergie);
-dacă aveţi ulcer gastric sau duodenal;
-dacă aveţi o tendinţă patologică crescută de a sângera (diateză hemoragică);
-dacă aveţi boli hepatice sau insuficienţă renală;
-dacă aveţi insuficienţă cardiacă severă pentru care nu primiţi tratament adecvat;
-dacă luaţi concomitent 15 mg metotrexat sau mai mult pe săptămână;
-dacă sunteţi în ultimul trimestru de sarcină (vezi pct. Sarcina şi alăptarea).
Dacă nu sunteţi sigur că cele de mai sus se aplică în cazul dumneavoastră, adresaţi-vă medicului
dumneavoastră sau farmacistului înainte de a utiliza Aspenter 100 mg.
Atenţionări şi precauţii
Înainte să utilizaţi Aspenter 100 mg, adresaţi-vămedicului dumneavoastră sau farmacistului.
Înainte de a lua Aspenter 100 mg verificaţi împreună cu medicul dumneavoastră:
- dacă aveţi hipersensibilitate la analgezice/antiinflamatoare/antireumatice şi în prezenţa altor alergii
- dacă aveţi alte alergii (de exemplu, reacţii cutanate, prurit, urticarie)
- dacă aveţi astm bronşic, febra fânului, umflarea mucoasei nazale (polipi nazali) sau boli cronice ale
tractului respirator
- dacă urmaţi un tratament concomitent cu medicamente anticoagulante (de exemplu derivaţi
cumarinici, heparina - cu excepţia tratamentului cu heparină în doze mici)
- dacă aveţi istoric de ulcere gastrointestinale, inclusiv ulcere cronice sau recurente sau antecedente de
hemoragii gastrointestinale
- dacă aveţi afecţiuni grave ale ficatului
- dacă aveţi insuficienţă renală sau insuficienţă circulatorie cardiovasculară (de exemplu, boli renale
vasculare, insuficienţă cardiacă congestivă, hipovolemie, intervenţii chirurgicale majore, sepsis sau
evenimente majore hemoragice), deoarece acidul acetilsalicilic poate creşte mai mult riscul de
insuficienţă renală şi insuficienţă renală acută
- dacă trebuie să faceţi o intervenţie chirurgicală (inclusiv interventii chirurgicale minore, cum ar fi
extracţii dentare): poate apărea o creştere a tendinţei de sângerare. Vă rugăm să informaţi medicul
dentist dacă aţi luat Aspenter 100 mg.
- dacă suferiţi de deficit congenital de glucozo-6-fosfat dehidrogenază (G6PD), acidul acetilsalicilic
poate induce hemoliza sau anemia hemolitică. Factorii care pot creşte riscul de hemoliză, de exemplu
doze mari, febră sau infecţii acute.
La doze mici acidul acetilsalicilic reduce excreţia de acid uric. Acest fapt poate cauza atacuri de gută
la pacienţii cu predispoziţie.
Dacă vă tăiaţi sau vă răniţi, poate dura mai mult decât de obicei pentru oprirea sângerării. Acest lucru
are de a face cu acţiunea Aspenter 100 mg. Tăieturi şi răni uşoare (de exemplu, atunci când vă radeţi)
nu sunt în general semnificative. Dacă aveţi sângerări neobişnuite (într-un loc neobişnuit sau
pentru o perioadă neobişnuită de timp), consultaţi medicul dumneavoastră.
Copii şi adolescenţi
Aspenter 100 mg nu trebuie să fie luat de către copii sau adolescenţi cu boli febrile cu excepţia
cazului în care medicul le-a prescris acest medicament şi alte măsuri terapeutice nu au reuşit. Vărsături
prelungite în legătură cu astfel de boli ar putea fi un semn al sindromului Reye, o boală foarte rară,
care pune viaţa în pericol şi care necesită atenţie medicală imediată.
3
Aspenter 100 mg împreună cu alte medicamente
Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi, aţi luat recent sau s-ar putea să luaţi
orice alte medicamente.
Efecte crescute până la un risc crescut de reacţii adverse:
-Anticoagulante (de exemplu, cumarină, heparină) şi medicamente trombolitice: acid
acetilsalicilic poate creşte riscul de sângerare dacă sunt luate înainte de tratamentul
anticoagulant. Trebuie să fiţi atenţi, prin urmare, la semne de sângerare interne sau externe
(de exemplu, echimoze), dacă apar în cursul unui astfel de tratament.
-Alţi inhibitori ai agregării plachetare (medicamente care inhibă agregarea împreună cu
trombocitele) de exemplu, ticlopidină, clopidogrel: risc crescut de sângerare
-Medicamente care conţin cortizon sau substanţe ca şi cortizonul (cu excepţia produselor care
sunt aplicate topic sau cortizon pentru tratamentul de substituţie pentru boala Addison): risc
crescut pentru reacţii adverse gastrointestinale
-Alcoolul: risc crescut de ulcer gastrointestinal şi hemoragie
-Alte analgezice şi medicamente antiinflamatoare (medicamente antiinflamatoare
nesteroidiene), precum şi alte medicamente antireumatice, în general: risc crescut de ulcer
gastrointestinal şi sângerări
-Antidiabetice: nivelurile de zahăr din sânge pot fi reduse
-Digoxină (un medicament care consolidează contracţia muşchiului cardiac)
-Metotrexat (un medicament folosit pentru tratarea cancerului şi a unor boli reumatismale)
Acid valproic (un medicament pentru tratamentul convulsiilor creierului [epilepsie])
Inhibitori selectivi de reuptază (medicamente pentru tratamentul depresiei): risc crescut de
sângerări gastrointestinale.
Scăderea efectelor:
- Anumite medicamente cresc excreţia de urină (diuretice aşa-numiţii antagonişti ai aldosteronului, de
exemplu spironolactonă şi canrenoat, şi diuretice de ansă, de exemplu, furosemid)
- Anumite medicamente antihipertensive (în special inhibitori ACE)
- Remedii pentru gută care cresc excreţia de acid uric (de exemplu, probenecid, benzbromaronă).
Ibuprofenul poate afecta efectul inhibitor al acidului acetilsalicilic asupra agregării plachetare.
Pacienţii trebuie să se adreseze medicului dacă urmează terapie cu acid acetilsalicilic şi iau ibuprofen
pentru tratarea durerii.
Înainte de a utiliza acid acetilsalicilic informaţi-vă medicul despre medicamentele pe care le luaţi.
Dacă utilizaţi în mod regulat acid acetilsalicilic solicitaţi sfatul medicului dumneavoastră înainte de a
lua orice alt medicament (inclusiv medicamente eliberate fără prescripţie medicală).
Prin urmare, pacienţii nu ar trebui să ia Aspenter 100 mg în combinaţie cu oricare din substanţele
menţionate mai sus cu excepţia cazului în care, în mod special medicul le-a recomandat acest lucru.
Aspenter 100 mg împreună cu alimente, băuturi şi alcool
Vă rugăm să reţineţi faptul că acidul acetilsalicilic nu ar trebui să fie luat cu alcool.
Sarcina şi alăptarea
Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă,
adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.
Sarcina
Dacă descoperiţi că aţi rămas gravidă în timpul tratamentului cu Aspenter 100 mg, trebuie să vă
adresaţi de urgenţă medicului.
În primul şi al doilea trimestru de sarcină, Aspenter 100 mg poate fi luat numai dacă medicul v-a
recomandat acest lucru.
În ultimul trimestru de sarcină, acidul acetilsalicilic, ingredientul activ al Aspenter 100 mg, nu trebuie
4
să fie luat în doze mai mari de 150 mg pe zi, datorită unui risc crescut de complicaţii pentru mamă şi
copil înainte şi în timpul naşterii (vezi pct. 2, Nu luaţi Aspenter 100 mg). În ultimul trimestru de
sarcină, doze de până la 150 mg acid acetilsalicilic pe zi pot fi luate numai în cazul în care v-a prescris
medicul dumneavoastră.
Alăptarea
Cantităţi mici de acid acetilsalicilic şi metaboliţii săi activi trec în laptele matern. Nu au fost raportate
până în prezent efecte negative asupra copilului, prin urmare nu este necesar să se întrerupă alăptarea
dar doza zilnică nu trebuie să depăşească 150 mg. În cazul în care luaţi doze mai mari (mai mult de
150 mg pe zi), pacienta trebuie să întrerupă alăptarea.
Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Aspenter 100 mg nu vă influenţează capacitatea de a conduce vehicule şi de a folosi utilaje.
3. Cum să utilizaţiAspenter 100 mg
Luaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau aşa cum v-a spus
medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă
nu sunteţi sigur.
Angină pectorală instabilă, profilaxia recidivei infarctului miocardic, după intervenţii chirurgicale
vasculare, profilaxia atacurilor ischemice tranzitorii (AIT) şi a infarctului cerebral:
Doza zilnică recomandată este de 100-300 mg acid acetilsalicilic pe zi (1-3 comprimate
gastrorezistente de Aspenter 100 mg pe zi).
Infarct miocardic acut:
Doza zilnică recomandată este de 1-3 comprimate gastrorezistente de Aspenter 100 mg (echivalent la
100-300 mg acid acetilsalicilic pe zi).
Profilaxia trombozei venoase şi a embolismului pulmonar:
Doza zilnică recomandată este de un comprimat Aspenter 100 mg (echivalent la 100 mg acid
acetilsalicilic).
Profilaxia trombozei vaselor coronariene la pacienţii cu factori multiplii de risc:
Doza zilnică recomandată este de 1 – 2 comprimate Aspenter 100 mg (echivalent 1a 100 – 200 mg
acid acetilsalicilic) sau de 3 comprimate Aspenter 100 mg (echivalent 1a 300 mg acid acetilsalicilic) la
intervale de 2 zile.
Comprimatele trebuie administrate după mese şi înghiţite întregi cu o cantitate suficientă de lichid (de
exemplu, un pahar cu apă).
Pentru tratamentul infarctului miocardic acut, primul comprimat gastrorezistent trebuie să fie sfărâmat
sau mestecat.
Durata tratamentului
Aspenter 100 mg este destinat utilizării pe termen lung. Medicul este cel care trebuie să decidă cu
privire la durata tratamentului.
Dacă utilizaţi mai mult Aspenter 100 mg decât trebuie
Ameţelile şi zgomote în urechi, în special la copii şi vârstnici pot indica o intoxicaţie severă.
Dacă, din greşeală, aţi luat mai multe comprimate, adresaţi-vă imediat medicului dumneavoastră sau
mergeţi la camera de gardă a celui mai apropiat spital. Luaţi acest prospect sau ambalajul cu
dumneavoastră pentru ca medicul să ştie ce aţi luat. Medicul dumneavoastră va decide cu privire la
măsurile necesare pentru a fi luate în funcţie de severitatea dozei / intoxicaţiei.
5
Dacă uitaţi să utilizaţi Aspenter 100 mg
Dacă aţi uitat să luaţi o doză de Aspenter 100 mg sau aţi luat prea puţin nu luaţi o doză dublă data
viitoare; pur şi simplu continuaţi să luaţi medicamentul aşa cum este menţionat în acest prospect sau
cum v-a prescris medicul dumneavoastră. Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa o doză uitată.
Dacă încetaţi să luaţi Aspenter 100 mg
Nu întrerupeţi tratamentul cu Aspenter 100 mg fără să consultaţi medicul.
Dacă aveţi orice întrebări suplimentare în legătură cu folosirea acestui medicament, adresaţi-vă
medicului dumneavoastră sau farmacistului.
4. Reacţii adverse posibile
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate
persoanele.
Reacţiile adverse enumerate mai jos se bazează pe rapoarte spontane după punerea pe piaţă, cu toate
formulele de acid acetilsalicilic, inclusiv tratamentul pe cale orală pe termen scurt şi pe termen lung.
Au fost observate tulburări ale tractului gastrointestinal superior şi inferior, cum ar fi semne şi
simptome comune de dispepsie, dureri gastrointestinale şi abdominale, rareori inflamaţii
gastrointestinale şi ulcer gastrointestinal, cu potenţial de a duce la ulcer gastrointestinal hemoragic sau
perforat cu teste de laborator respectiv semne clinice şi simptome specifice.
Datorită efectului său inhibitor asupra trombocitelor, acidul acetilsalicilic poate fi asociat cu un risc
crescut de sângerare. Au fost observate sângerări, cum ar fi hemoragia perioperatorie, hematoame,
epistaxis (sângerări nazale), hemoragii urogenitale şi hemoragii gingivale.
Au fost observate sângerări foarte rare grave, cum ar fi hemoragii ale tractului gastrointestinal,
hemoragii cerebrale (în special la pacienţii cu hipertensiune arterială necontrolată şi/sau administrarea
concomitentă de agenţi antihemostatici) rar şi foarte rar. Acestea, în cazuri unice, pot pune viaţa în
pericol.
Hemoragia poate duce la anemie/anemie cu deficit de fier (ca urmare a microsângerării, de exemplu)
acută şi cronică, cu simptome şi semne clinice în rezultatele testelor de laborator, respectiv, astenie,
paloare şi hipoperfuzie.
Au fost raportate cazuri de hemoliză şi anemie hemolitică la pacienţii cu forme severe de deficit de
glucoză-6-fosfat dehidrogenază (G6PD).
Au fost observate reacţiile de hipersensibilitate la testele de laborator şi manifestările clinice respective
de sindrom de astm uşoare până la moderate care ar putea afecta pielea, tractul respirator, tractul
gastrointestinal şi sistemul cardiovascular, inclusiv simptome cum ar fi erupţii cutanate, urticarie,
edem, prurit, rinită, congestie nazală, detresă cardio-respiratorie, şi foarte rar, reacţii severe, inclusiv
şoc anafilactic.
Foarte rar a fost raportată insuficienţă hepatică tranzitorie cu creşterea nivelului transaminazelor
hepatice.
Au fost raportate ameţeală şi tinitus care pot indica o supradozare.
Raportarea reacţiilor adverse
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta
6
reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate
pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/.
Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa
acestui medicament.
5. Cum se păstrează Aspenter 100 mg
Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.
Nu utilizaţi acest medicament după data expirării înscrisă pe cutie, după EXP. Data de expirare se
referă la ultima zi a lunii respective.
A se păstra la temperaturi sub 25°C. A se păstra în ambalajul original, pentru a fi ferit de umiditate.
Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să
aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii
Ce conţine Aspenter 100 mg
- Substanţa activă este acidul acetilsalicilic. Un comprimat gastrorezistent conţine 100 mg acid
acetilsalicilic.
- Celelalte componente sunt:
nucleu - celuloză microcristalină (tip PH 112), amidon pregelatinizat, acid stearic, dioxid de siliciu
coloidal anhidru;
film - talc, copolimer al acidului metacrilic cu acrilat de etil (sub formă de dispersie 30%), citrat de
trietil, simeticonă emulsie (sub formă de dispersie apoasă 30%), oxid roșu de fer (E172).
Cum arată Aspenter 100 mg şi conţinutul ambalajului
Aspenter 100 mg se prezintă sub formă de comprimate filmate gastrorezistente rotunde, biconvexe, de
culoare roz.
Ambalaj
Cutie cu 4 blistere din oPA-Al–PVC/Al a câte 7 comprimate gastrorezistente.
Cutie cu 3 blistere din oPA-Al–PVC/Al a câte 10 comprimate gastrorezistente.
Cutie cu 8 blistere din oPA-Al–PVC/Al a câte 7 comprimate gastrorezistente.
Cutie cu 6 blistere din oPA-Al–PVC/Al a câte 10 comprimate gastrorezistente.
Cutie cu 12 blistere din oPA-Al–PVC/Al a câte 7 comprimate gastrorezistente.
Cutie cu 9 blistere din oPA-Al–PVC/Al a câte 10 comprimate gastrorezistente.
Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă şi fabricantul
Terapia SA
Str. Fabricii nr. 124, Cluj-Napoca, România
Pentru orice informaţii referitoare la acest medicament, vă rugăm să contactaţi reprezentanţa locală a
deţinătorului autorizaţiei de punere pe piaţă.
Acest prospect a fost revizuit în septembrie 2016.
Data ultimei actualizari:  01-07-2022  |  ANMDMR - Raporteaza o reactie adversa

Medicamente din aceeasi categorie

Acest site folosește cookies pentru a furniza servicii și funcționalități personalizate. Prin vizitarea site-ului nostru, îți dai acordul pentru descărcarea acestor cookies.Am inteles

Poți afla mai multe despre cookies și poți schimba setările lor aici.