Antinevralgic Sinus, 12 comprimate filmate, Sanofi

ameliorează eficient multe dintre simptomele răcelii şi gripei

Cod produs: 8594739222717

Brand: SANOFI

Data expirarii: 30-04-2023

Document: Prospect

Optiuni Livrare
Livrare prin curier
Livrare doar in Bucuresti si Constanta Pret: de la 10,00 LEI
10,50 LEI
> 10 în stoc Ultima actualizare: 29-11-2022 00:56:01
Disponibilitate și preț în locațiile Farmacia Tei
  • disponibil Dristor
    Bd. Camil Ressu 7 Bucuresti disponibil 10,50 Lei
  • disponibil Barbu Vacarescu
    Bd. Barbu Vacarescu 154-158 Bucuresti disponibil 10,50 Lei
  • disponibil Plaza Romania
    Bd. Timișoara 26 Bucuresti disponibil 10,50 Lei
  • disponibil Biharia
    Str. Biharia 67-77 Bucuresti disponibil 10,50 Lei
  • indisponibil Vivo Constanta
    Bd. Aurel Vlaicu 220 Constanta indisponibil
  • indisponibil Rahova
    Strada Pucheni 42 Bucuresti indisponibil

La noi, prețul afișat este valabil atât pentru comenzile online cât și pentru toate locațiile noastre.

Dacă intervin abateri de la această regulă, sunt erori pentru care ne cerem scuze și vă rugăm să ni le semnalați.

Antinevralgic Sinus, 12 comprimate filmate, Sanofi [8594739222717]

Indicatii:
Antinevralgic Sinus ameliorează eficient multe dintre simptomele răcelii şi gripei. Aceste simptome includ febra, durerea de cap, frisoanele, congestia sau obstrucţia nazală, durerile de la nivelul sinusurilor şi durerile în gât, durerile musculare şi durerile articulare.
Acest medicament conţine o combinaţie de trei substanţe active. Paracetamolul reduce febra şi ameliorează durerea, fenilefrina ameliorează congestia sau obstrucţia nazală şi cafeina grăbeşte instalarea efectului paracetamolului de ameliorare a durerii şi ajută la reducerea oboselii şi somnolenţei.
Acest medicament este indicat la adulţi şi adolescenţi cu vârsta peste 12 ani. 

Contraindicații:
Nu utilizați Antinevralgic Sinus:
- sunteţi alergic la paracetamol, cafeină, fenilefrină sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament. 

Precautii:
Înainte să utilizaţi Antinevralgic Sinus, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Sarcina, alăptarea și fertilitatea:
Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament. Nu este recomandată administrarea medicamentului Antinevralgic Sinus la femeile gravide şi la cele care alăptează. 

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor:
La persoanele susceptibile, medicamentul poate produce ameţeli; prin urmare, poate afecta în mod negativ activităţile care necesită atenţie. Nu conduceţi vehicule şi nu folosiţi utilaje dacă vi se întâmplă acest lucru. 

Mod de administrare:
Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

Adulti si copii peste 15 ani: 1-2 comprimate (500 mg–1 g); la nevoie se poate repeta la 4 ore, fara a se depasi 8 comprimate (4 g) pentru 24 de ore in tratamentul scurt si 2,5 g pentru 24 ore in cel pe termen lung.

Copii 6-15 ani: ½-1 comprimat de 3-4 ori fara a se depasi 2 g in 24 ore;

Copii sub 6 ani: se contraindica datorita formei farmaceutice.

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Compozitie:
- Substanţele active sunt: paracetamol, cafeină şi clorhidrat de fenilefrină. Fiecare comprimat conţine paracetamol 500 mg, cafeină 25 mg şi clorhidrat de fenilefrină 5 mg.
- Celelalte componente sunt: Nucleu: Povidonă K-25, laurilsulfat de sodiu, celuloză microcristalină, amidon de porumb, amidon de
porumb pregelatinizat, dioxid de siliciu coloidal anhidru, acid stearic, talc. Film: Hipromeloză, macrogol, dioxid de titan. 

Prezentare:
12 comprimate filmate

Atentionare:
Citiţi cu atenţie şi în întregime prospectul înainte de a începe să utilizaţi acest medicament deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.

Utilizat în baza recomandării medicale în: Durere , Gripa , Raceala , Sinuzita
Substanța activă: Fenilefrina , Paracetamol
Utilizaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din prospect sau indicaţiilor medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Antinevralgic Sinus, 12 comprimate filmate, Sanofi [8594739222717]

1
AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 4870/2012/01-02-03-04 Anexa 1
Prospect
Prospect: Informaţii pentru pacient
Antinevralgic Sinus comprimate filmate
Paracetamol/Cafeină/Clorhidrat de fenilefrină
Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect înainte de a începe să luaţi acest medicament
deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.
Luaţi întodeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor medicului
dumneavoastră sau farmacistului.
- Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.
- Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau recomandări.
- Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. Vezi pct. 4.
- Dacă după 3 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic.
Ce găsiţi în acest prospect:
1. Ce este Antinevralgic Sinus şi pentru ce se utilizează
2. Ce trebuie să ştiţi înainte să luaţi Antinevralgic Sinus
3. Cum să luaţi Antinevralgic Sinus
4. Reacţii adverse posibile
5. Cum se păstrează Antinevralgic Sinus
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii
1. Ce este Antinevralgic Sinus şi pentru ce se utilizează
Antinevralgic Sinus ameliorează eficient multe dintre simptomele răcelii şi gripei. Aceste simptome
includ febra, durerea de cap, frisoanele, congestia sau obstrucţia nazală, durerile de la nivelul
sinusurilor şi durerile în gât, durerile musculare şi durerile articulare.
Acest medicament conţine o combinaţie de trei substanţe active. Paracetamolul reduce febra şi
ameliorează durerea, fenilefrina ameliorează congestia sau obstrucţia nazală şi cafeina grăbeşte
instalarea efectului paracetamolului de ameliorare a durerii şi ajută la reducerea oboselii şi
somnolenţei.
Acest medicament este indicat la adulţi şi adolescenţi cu vârsta peste 12 ani.
2. Ce trebuie să ştiţi înainte să luaţi Antinevralgic Sinus
Nu luaţi Antinevralgic Sinusdacă
- sunteţi alergic la paracetamol, cafeină, fenilefrină sau la oricare dintre celelalte componente ale
acestui medicament (enumerate la punctul 6).
- aveţi tensiune arterială mare sau boală severă a inimii.
- aveţi diabet zaharat.
- aveţi o afecţiune severă a ficatului.
- aveţi hiperactivitate a glandei tiroide (hipertiroidism).
- aveţi glaucom cu unghi închis.
- aveţi retenţie de urină (lipsa capacităţii de a urina).
- aveţi o tumoră vasculară în apropierea rinichiului (feocromocitom).
- urmaţi tratament cu:
medicamente pentru tratamentul depresiei (inhibitori de monoaminooxidază şi antidepresive
triciclice)(vezi mai jos punctul „Antinevralgic Sinus şi alte medicamente”).
2
medicamente simpatomimetice, inclusiv cele administrate pe căi diferite, de exemplu oral şi
topic (medicamente cu administrare la nivelul nasului, urechii externe sau ochilor).
Dacă nu sunteţi sigur că oricare dintre situaţiile de mai sus se aplică cazului dumneavoastră, adresaţi-
vă medicului dumneavoastră.
Atenţionări şi precauţii
Înainte să luaţi Antinevralgic Sinus, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă:
- aveţi afecţiuni ale ficatului sau rinichilor,
- aveţi un tip de anemie denumit anemie hemolitică,
- sunteţi alergic la acid acetilsalicilic şi/sau la alte medicamente antiinflamatoare nesteroidiene,
- medicul dumneavoastră v-a spus că aveţi un număr scăzut de globule albe în sânge,
- aveţi probleme cu consumul de alcool,
- aveţi o creştere în volum a prostatei,
- aveţi sindrom Raynaud (manifestat prin modificări ale culorii pielii şi senzaţie de frig),
- aveţi astm bronşic;
- aveţi un deficit al enzimei numită glucozo-6-fosfat dehidrogenază.
Antinevralgic Sinus este indicat pentru tratamentul durerii şi febrei asociate cu nas înfundat. Dacă nu
aveţi nasul înfundat, ci doar durere şi febră, este preferabilă administrarea de medicamente cu o
singură substanţă activă (cele care conţin doar paracetamol pentru durere şi febră sau o substanţă cu
efect decongestionant pentru nasul înfundat).
Nu utilizaţi alte medicamente care conţin paracetamol, medicamente cu efect decongestionant sau
medicamente pentru răceală şi gripă în acelaşi timp cu Antinevralgic Sinus fără să vă adresaţi unui
medic pentru recomandări.
Utilizarea unor doze mai mari decât cele recomandate poate avea risc de afectare severă a ficatului.
Copii
Medicamentul nu este indicat la copii cu vârsta sub 12 ani.
Antinevralgic Sinus împreună cu alte medicamente
Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi, aţi luat recent sau s-ar putea să luaţi
orice alte medicamente.
Nu utilizaţi Antinevralgic Sinus dacă luaţi:
orice alt medicament care conţine paracetamol.
medicamente pentru răceală şi gripă.
medicamente pentru tratamentul congestiei nazale (nas înfundat).
medicamente antidepresive în prezent sau aţi luat în ultimele două săptămâni, cum sunt
medicamente din grupul inhibitorilor de monoaminooxidază, de exemplu moclobemidă sau
antidepresive triciclice, de exemplu amitriptilină, nortriptilină, dosulepină, imipramină,
clomipramină (vezi mai sus punctul ”Nu luaţi Antinevralgic Sinus”).
medicamente simpatomimetice (vezi mai sus punctul 2 ”Nu luaţi Antinevralgic Sinus”).
Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului înainte de a începe să utilizaţi Antinevralgic
Sinus, dacă urmaţi tratament cu:
medicamente utilizate pentru tratamentul greţei şi vărsăturilor (metoclopramidă sau domperidonă).
colestiramină (utilizată pentru scăderea concentraţiei grăsimilor din sânge).
medicamente utilizate pentru subţierea sângelui (warfarină şi alte substanţe care contracarează
efectul vitaminei K).
medicamente utilizate în tratamentul unor variate afecţiuni ale inimii (vasodilatatoare, beta-
blocante, digoxină).
medicamente utilizate pentru tratamentul epilepsiei (glutetimidă, fenobarbital, fenitoină,
carbamazepină, topiramat sau lamotrigină).
medicamente utilizate pentru tratamentul tuberculozei (rifampicină sau izoniazidă).
unele antibiotice (flucloxacilină).
3
zidovudină (pentru tratamentul infecţiei cu HIV şi în stadiul SIDA al acesteia).
medicamente utilizate în tratamentul migrenei (ergotamină sau metisergidă).
acid acetilsalicilic şi alte medicamente antiinflamatoare nesteroidiene.
medicamente utilizate pentru sedare, anestezie (barbiturice).
sunătoare (un remediu natural folosit în tratamentul depresiei, tulburărilor de somn, etc.).
medicamente pentru prevenirea sarcinii (contraceptive orale).
Antinevralgic Sinus împreună cu alimente, băuturi şi alcool
Nu consumaţi băuturi alcoolice pe durata tratamentului. Administrarea concomitentă de alcool poate
duce la afectarea ficatului. Dacă utilizaţi Antinevralgic Sinus, reduceţi consumul de medicamente,
alimente şi băuturi care conţin cafeină. Consumul excesiv de cafeină poate produce agitaţie,
incapacitate de a adormi şi accelerare a ritmului bătăilor inimii.
Sarcina şi alăptarea
Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă,
adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament. Nu este
recomandată administrarea medicamentului Antinevralgic Sinus la femeile gravide şi la cele care
alăptează.
Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
La persoanele susceptibile, medicamentul poate produce ameţeli; prin urmare, poate afecta în mod
negativ activităţile care necesită atenţie. Nu conduceţi vehicule şi nu folosiţi utilaje dacă vi se întâmplă
acest lucru.
3. Cum să luaţi Antinevralgic Sinus
Luaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau aşa cum v-a spus
medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă
nu sunteţi sigur.
Dozele individuale şi dozele zilnice maxime de Antinevralgic Sinus în funcţie de vârstă şi
greutate sunt prezentate în tabel.
Nu depăşiţi dozele recomandate.
Vârstă Greutate Doză unică Doză maximă
zilnică
Interval minim
între două doze
Adolescenţi cu vârsta
peste 12 ani
33-43 kg 1 comprimat 4 comprimate 6 ore
Adolescenţi şi adulţi 43-65 kg 1 comprimat 6 comprimate 4 ore
>65 kg 1-2 comprimate 8 comprimate 4 ore
Pacienţi cu insuficienţă hepatică sau renală:
Adresaţi-vă medicului pentru ajustarea dozelor înainte de a utiliza acest medicament. După evaluarea
stării dumneavoastră de sănătate, medicul vă poate prescrie o doză mai mică sau intervale mai mari de
4 ore între dozele administrate individual.
Nu utilizaţi medicamentul mai mult de 7 zile fără recomandarea medicului.
Dacă simptomele se înrăutăţesc sau nu se ameliorează după 3 zile, adresaţi-vă unui medic pentru
recomandări.
Dacă luaţi mai mult Antinevralgic Sinus decât trebuie
Trebuie să vă adresaţi imediat medicului dumneavoastră în cazul utilizării unei doze mai mari decât
cea recomandată sau în cazul în care un copil a înghiţit în mod accidental acest medicament, chiar
dacă vă simţiţi bine, din cauza riscului afectării severe, întârziate, a ficatului.
Dacă uitaţi să luaţi Antinevralgic Sinus
4
Dacă uitaţi să luaţi o doză, luaţi următoarea doză imediat ce vă amintiţi. Nu luaţi o doză dublă pentru a
compensa doza uitată.
Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului
dumneavoastră sau farmacistului.
4. Reacţii adverse posibile
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate
persoanele.
Întrerupeţi utilizarea acestui medicament şi adresaţi-vă imediat medicului, în vederea asistenţei
medicale de urgenţă, dacă apar următoarele reacţii adverse foarte rare:
- Reacţii alergice grave, care determină dificultăţi la respiraţie, ameţeală şi urticarie şi pot duce la
şoc.
- Reacţii alergice grave, care provoacă umflare a feţei (ochii şi gura) sau a gâtului, crampe
abdominale (angioedem).
- Reacţii grave pe piele, care pot include ulceraţii la nivelul gurii, gâtului, nasului, organelor
genitale şi conjunctivită (ochi roşii şi umflaţi). Aceste erupţii grave pe piele sunt frecvent
precedate de febră, dureri de cap, dureri la nivelul corpului (simptome asemănătoare gripei).
Erupţia poate să progreseze către formare extinsă de vezicule şi descuamare a pielii (necroliză
epidermică toxică (NET), sindrom Stevens-Johnson (SSJ), pustuloză exantematică generalizată
acută (PEGA), erupţie pe piele legată de administrarea medicamentului).
Reacţiile adverse care pot apărea sunt prezentate mai jos pe grupe, în funcţie de frecvenţă:
Frecvente (pot afecta până la 1 din 10 persoane):
Dureri de cap, ameţeli, insomnie, nervozitate, anxietate, iritabilitate, agitaţie şi excitabilitate.
Rare (pot afecta până la 1 din 1000 de persoane):
Greaţă.
Foarte rare (pot afecta până la 1 din 10000 de persoane):
Modificări la nivelul sângelui (modificări ale hemoleucogramei, de exemplu număr scăzut de
globule albe sau trombocite. Modificările la nivelul sângelui pot fi observate ca puncte violacee pe
piele, rotunde, nedureroase, uneori grupate în pete mai mari, sângerări ale gingiilor, sângerări din
nas sau vânătăi la traumatisme minore, sensibilitate crescută la infecţii, oboseală, dureri de cap).
Reacţii de hipersensibilitate la nivelul pielii, inclusiv erupţii trecătoare pe piele, umflare bruscă a
ţesutului de sub piele.
Dificultăţi la respiraţie sau respiraţie şuierătoare.
Afecţiuni ale ficatului sau ale rinichilor.
Bătăi neregulate şi foarte rapide ale inimii, tensiune arterială mare.
Vărsături, diaree.
Cu frecvenţă necunoscută (frecvenţa nu poate fi estimată din datele disponibile)
Dureri şi înţepături la nivelul ochilor, vedere înceţoşată, sensibilitate anormală sau intoleranţă la
lumină, glaucom acut cu unghi închis (debut brusc cu vedere înceţoşată, dureri severe la nivelul
ochiului sau feţei, halouri în jurul obiectelor).
Modificări ale ritmului bătăilor inimii (ritm accelerat sau neregulat al bătăilor inimii).
Inflamaţie a ficatului (pot să apară dureri de stomac, scădere a poftei de mâncare, greaţă sau
vărsături), care poate evolua către insuficienţă hepatică acută.
Raportarea reacţiilor adverse
5
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta
reacţiile adverse direct la:
Agenţia Naţională a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale
Str. Aviator Sănătescu nr. 48, sector 1
Bucureşti 011478-RO
Tel: +4 0757 117 259
Fax: +4 0213 163 497
e-mail: adr@anm.ro
Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa
acestui medicament.
5. Cum se păstrează Antinevralgic Sinus
Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.
A se păstra la temperaturi sub 25°C. A se păstra în ambalajul original pentru a fi protejat de lumină.
Nu utilizaţi Antinevralgic Sinus după data de expirare înscrisă pe ambalaj.
Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să
aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii
Ce conţine Antinevralgic Sinus
Substanţele active sunt: paracetamol, cafeină şi clorhidrat de fenilefrină. Fiecare comprimat conţine
paracetamol 500 mg, cafeină 25 mg şi clorhidrat de fenilefrină 5 mg.
Celelalte componente sunt:
Nucleu:
Povidonă K-25, laurilsulfat de sodiu, celuloză microcristalină, amidon de porumb, amidon de
porumb pregelatinizat, dioxid de siliciu coloidal anhidru, acid stearic, talc.
Film:
Hipromeloză, macrogol, dioxid de titan.
Cum arată Antinevralgic Sinus şi conţinutul ambalajului
Antinevralgic Sinus se prezintă sub formă de comprimate filmate de culoare aproape albă până la
gălbuie, oblongi, biconvexe.
Comprimatele filmate sunt ambalate în blistere transparente din PVC-PVDC/Aluminiu sau blistere
transparente din PVC-Aclar/Aluminiu. Ambalajul exterior este o cutie din carton.
Mărimi de ambalaj: cutii cu 12 şi 24 comprimate filmate.
Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.
Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă
Sanofi Romania SRL
Str. Gara Herăstrău, nr. 4, Clădirea B, etajele 8-9
Sector 2, Bucureşti
România
Fabricantul
Zentiva, k.s.
U kabelovny 130, 102 37 Dolní Měcholupy, Praga 10
Republica Cehă
Acest medicament este autorizat în Statele Membre ale Spaţiului Economic European sub
următoarele denumiri comerciale: PARALEN GRIP chřipka a bolest în Republica Cehă, Paralen
6
Grip chrípka a bolesť în Republica Slovacia, Paralen Grip în Polonia şi Bulgaria, Antinevralgic Sinus
în România, Rubophen Active în Ungaria şi Paralen în Slovenia.
Acest prospect a fost revizuit în Octombrie 2018.
Farmacia Tei intelege importanta informatiilor prezentate in aceasta pagina si face eforturi permanente pentru a le pastra actualizate. Singura situatie in care informatiile prezentate despre Antinevralgic Sinus, 12 comprimate filmate, Sanofi pot fi diferite fata de cele prezentate pe site este aceea in care producatorul/importatorul aduce modificari specificatiilor acestuia, fara a ne informa in prealabil.
Data ultimei actualizari:  29-11-2022  |  ANMDMR - Raporteaza o reactie adversa

Medicamente din aceeasi categorie

Alte produse ale producatorului 'SANOFI'

Acest site folosește cookies pentru a furniza servicii și funcționalități personalizate. Prin vizitarea site-ului nostru, îți dai acordul pentru descărcarea acestor cookies.Am inteles

Poți afla mai multe despre cookies și poți schimba setările lor aici.