Zyrtec, 10 mg/ml picaturi orale, solutie, 20 ml, Ucb Germania

diclorhidrat de cetirizină

Se eliberează

DOAR DIN FARMACIE

în baza rețetei medicale

0 (din 0 evaluari)
Evalueaza produsul

Brand: UCB GERMANIA

Cod produs: 5413787102136

Data expirarii: 30-06-2028

Document: Prospect

Vandut de: Farmacia Tei SRL

17,37 LEI
Nu s-au inregistrat inca opinii
Produsul poate fi evaluat doar in urma unei achizitii online.
Disponibilitate și preț în locațiile Farmacia Tei

La noi, prețul afișat pe site este valabil și în toate locațiile noastre.

Dacă intervin abateri de la această regulă, sunt erori pentru care ne cerem scuze și vă rugăm să ni le semnalați.

Zyrtec, 10 mg/ml picaturi orale, solutie, 20 ml, Ucb Germania [5413787102136]

Indicatii:
Substanţa activă din Zyrtec este diclorhidrat de cetirizină.
Zyrtec este un medicament antialergic.
La adulţi, adolescenţi şi copii cu vârsta de 2 ani şi peste, Zyrtec 10 mg/ml picături orale, soluţie este indicat:
- pentru ameliorarea simptomelor de la nivelul nasului şi ochilor din rinita alergică sezonieră şi perenă.
- pentru ameliorarea urticariei.

Contraindicatii:
Nu utilizaţi Zyrtec:
- dacă sunteţi alergic la diclorhidrat de cetirizină, la oricare dintre celelalte ingrediente.

Precautii:
Înainte să utilizaţi Zyrtec, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Sarcina şi alăptarea:
Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-vă medicului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.
Zyrtec trebuie evitat la femeile gravide. Utilizarea accidentală a medicamentului de către o femeie gravidă nu ar trebui să producă efecte nocive asupra fătului. Cu toate acestea medicamentul trebuie administrat doar dacă este necesar şi conform recomandării medicului.
Cetirizina trece în laptele matern. Nu se poate exclude riscul de reacții adverse la sugarii alăptați. Aşadar nu trebuie să luaţi Zyrtec în timpul alăptării decât dacă v-aţi adresat medicului.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor:
Studiile clinice nu au evidenţiat dovezi de afectare a atenţiei, vigilenţei şi a capacităţii de a conduce vehicule după administrarea Zyrtec în doza recomandată.
Trebuie să vă monitorizaţi cu atenţie răspunsul la medicament după ce aţi luat Zyrtec dacă intenţionaţi să conduceţi vehicule, să vă angajaţi în activităţi potenţial periculoase sau să folosiţi utilaje. Nu trebuie să depăşiţi doza recomandată.

Mod de administrare:
Luaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum v-a spus medicul sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.
Picăturile trebuie turnate într-o lingură sau diluate în apă și luate oral. Dacă se utilizează diluția, trebuie avut în vedere, în special la administrarea la copii, că volumul de apă la care se adaugă picăturile, trebuie să fie adaptat în funcție de cantitatea de apă pe care este capabil pacientul să o înghită. Soluția diluată trebuie luată imediat.

La numărarea picăturilor, flaconul trebuie ținut vertical (cu susul în jos). În cazul în care picăturile nu curg, dacă nu a fost eliberat numărul necesar de picături, răsturnați sticla din nou în poziție dreaptă, apoi țineți-o din nou cu susul în jos și continuați să numărați picăturile.

Adulţi şi adolescenţi cu vârsta peste 12 ani:
Doza recomandată este de 10 mg o dată pe zi sub forma a 20 picături

Utilizare la copii cu vârsta cuprinsă între 6 şi 12 ani:
Doza recomandată este de 5 mg de două ori pe zi sub forma a 10 picături de două ori pe zi.

Utilizare la copii cu vârsta cuprinsă între 2 şi 6 ani:
Doza recomandată este de 2,5 mg de două ori pe zi sub forma a 5 picături de două ori pe zi

Pacienţi cu insuficienţă renală:
La pacienţii cu insuficienţă renală moderată se recomandă administrarea a 5 mg sub forma a 10 picături o dată pe zi.
Dacă suferiți de o boală severă de rinichi, vă rugăm să contactați medicul sau farmacistul care pot ajusta doza în mod corespunzător.
Dacă copilul dumneavoastră suferă de o boală de rinichi, vă rugăm să contactați medicul sau farmacistul care pot ajusta doza în funcție de nevoile copilului dumneavoastră.

Dacă aveți orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Compozitie:
- Substanţa activă este diclorhidratul de cetirizină. Un ml (egal cu 20 picături) conţine diclorhidrat de cetirizină 10 mg. O picătură conţine diclorhidrat de cetirizină 0,5 mg.
- Celelalte componente sunt: glicerol, propilenglicol, zaharină sodică, para- hidroxibenzoat de metil (E 218), para-hidroxibenzoat de propil (E 216), acetat de sodiu, acid acetic glacial, apă purificată.

Prezentare:
20 ml

Atentionare:
Citiţi cu atenţie şi în întregime prospectul înainte de a începe să utilizaţi acest medicament deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.

Zyrtec 10 mg/ml picaturi orale solutie 20 ml Ucb Germania(diclorhidrat de cetirizină) face parte din grupa medicament:antihistaminice..
Grupa medicament: Antihistaminice

Zyrtec, 10 mg/ml picaturi orale, solutie, 20 ml, Ucb Germania [5413787102136]

Farmacia Tei intelege importanta informatiilor prezentate in aceasta pagina si face eforturi permanente pentru a le pastra actualizate. Singura situatie in care informatiile prezentate despre Zyrtec, 10 mg/ml picaturi orale, solutie, 20 ml, Ucb Germania pot fi diferite fata de cele prezentate pe site este aceea in care producatorul/importatorul aduce modificari specificatiilor acestuia, fara a ne informa in prealabil.
Pagina actualizata la data de:  15-06-2024  |  ANMDMR - Raporteaza o reactie adversa

Medicamente cu reteta din aceeasi categorie

Alte produse ale producatorului UCB GERMANIA

Vezi Politica de confidentialitate date personale