Ibusinus, 200 mg/30 mg, 20 comprimate filmate, Solacium Pharma

raceala si gripa, antiinflamator, analgezic, antipiretic

Cod produs: 6424495001108

Brand: SOLACIUM PHARMA

Data expirarii: 30-08-2023

Document: Prospect

Optiuni Livrare
Livrare prin curier
Livrare doar in Bucuresti si Constanta Pret: de la 10,00 LEI
Ridicare rapida de la casa <span style="color: #35936F;">Click&Collect</span>
Ridicare rapida de la casa Click&Collect
Taxa ambalare: 0,50 LEI
16,50 LEI
> 10 în stoc Ultima actualizare: 08-12-2022 20:40:14
ADAUGĂ LA FAVORITE
Disponibilitate și preț în locațiile Farmacia Tei
  • disponibil Barbu Vacarescu
    Bd. Barbu Vacarescu 154-158 Bucuresti disponibil 16,50 Lei
  • disponibil Dristor
    Bd. Camil Ressu 7 Bucuresti disponibil 16,50 Lei
  • disponibil Plaza Romania
    Bd. Timișoara 26 Bucuresti disponibil 16,50 Lei
  • disponibil Vivo Constanta
    Bd. Aurel Vlaicu 220 Constanta disponibil 16,50 Lei
  • disponibil Rahova
    Strada Pucheni 42 Bucuresti disponibil 16,50 Lei
  • disponibil Biharia
    Str. Biharia 67-77 Bucuresti disponibil 16,50 Lei

La noi, prețul afișat este valabil atât pentru comenzile online cât și pentru toate locațiile noastre.

Dacă intervin abateri de la această regulă, sunt erori pentru care ne cerem scuze și vă rugăm să ni le semnalați.

Ibusinus, 200 mg/30 mg, 20 comprimate filmate, Solacium Pharma [5944756000417]

Indicatii:
Ibusinus este indicat ca antiinflamator, analgezic, antipiretic si decongestionant pentru caile respiratorii superioare si sinusuri.
Prin cele doua substante active—ibuprofen si clorhidrat de pseudoefedrina, determina decongestionarea naso-sinusala si ameliorarea simptomatologiei din cadrul sinuzitelorsi afectiunilor respiratorii.
Se recomanda in tratamentul sinuzitelor, rinosinuzitelor, afectiunilor respiratorii si in tratamentul simptomatic al gripei.

Contraindicații:
- pacienţi cu hipersensibilitate la substanţele active (ibuprofen, pseudoefedrină) sau la oricare dintre excipienţi; 

Precautii:
Înainte să utilizaţi Ibusinus 200 mg/30 mg comprimate filmate, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Sarcina, alăptarea și fertilitatea:
Ibusinus nu se administrează în timpul sarcinii şi alăptării. 

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor:
Au fost raportate ca reacţii adverse în cazul administrării combinaţiei ibuprofen şi clorhidrat de pseudoefedrină: cefalee, somnolenţă, nervozitate, vertij, astenie, palpitaţii.
Se recomandă evitarea administrării medicamentului Ibusinus în cazul persoanelor ce conduc vehicule sau folosesc utilaje. 

Mod de administrare:
Luați întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

Adulţi, vârstnici şi copii în vârstă de şi peste 15 ani:
Doza iniţială recomandată este de 2 comprimate filmate. Dacă este necesar tratamentul se va continua cu 1 sau 2 comprimate filmate la 4 ore.
Doza maximă recomandată este de 6 comprimate filmate în 24 de ore.
Se recomandă ca durata tratamentului să nu depăşească 5 zile.

Copii cu vârsta sub 15 ani:
Nu trebuie administrat la copii cu vârsta sub 15 ani. 

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Compozitie:
- Substanţele active sunt ibuprofen 200 mg şi clorhidrat de pseudoefedrină 30 mg.
- Celelalte componente sunt: nucleu - lactoză super tab spray-dried, amidon de porumb, stearat de magneziu, talc, celuloză microcristalină, dioxid de siliciu coloidal anhidru; film - alcool polivinilic parţial hidrolizat, dioxid de titan (E 171), macrogol 3350, talc, galben de chinolină (E 104), indigotină (E 132).

Prezentare:
20 comprimate filmate

Atentionare:
Citiţi cu atenţie şi în întregime prospectul înainte de a începe să utilizaţi acest medicament deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.

Ibusinus 200 mg/30 mg 20 comprimate filmate Solacium Pharma (raceala si gripa, antiinflamator, analgezic, antipiretic) face parte din grupa medicament : antiinflamatoare nesteroidiene (ains), simpatomimetice , contine substanța activă : clorhidrat de pseudoefedrina si poate fi utilizat in baza recomandarii medicului in afecțiuni medicale cum ar fi: gripa, durere, raceala .
Substanța activă: Clorhidrat de pseudoefedrina
Utilizat în baza recomandării medicale în: Gripa , Durere , Raceala
Informatii utile: Pneumonia
Utilizaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din prospect sau indicaţiilor medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Ibusinus, 200 mg/30 mg, 20 comprimate filmate, Solacium Pharma [5944756000417]

1
AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 3080/2010/01-05 Anexa 1
Prospect
Ibusinus 200 mg/30 mg comprimate filmate
Ibuprofen/clorhidrat de pseudoefedrină
Compoziţie
Fiecare comprimat filmat conţine 200 mg ibuprofen, 30 mg clorhidrat de pseudoefedrină şi excipienţi:
lactoză super tab spray-dried, amidon de porumb, stearat de magneziu, talc, celuloză microcristalină,
dioxid de siliciu coloidal anhidru, Opadry II Green 85F210052 (alcool polivinilic parţial hidrolizat,
dioxid de titan (E 171), talc, macrogol 3350, galben de chinolină (E104), indigo carmin (E 132)).
Grupa farmacoterapeutică
Decongestive nazale de uz sistemic, simpatomimetice, pseudoefedrină în combinaţii, codul ATC:
R01BA52.
Indicaţii terapeutice
Ibusinus este indicat ca antiinflamator, analgezic, antipiretic şi decongestionant pentru căile
respiratorii superioare şi sinusuri.
Prin cele două substanţe active–ibuprofen şi clorhidrat de pseudoefedrină, determină decongestionarea
naso-sinusală şi ameliorarea simptomatologiei din cadrul sinuzitelor şi afecţiunilor respiratorii.
Se recomandă în tratamentul sinuzitelor, rinosinuzitelor, afecţiunilor respiratorii şi în tratamentul
simptomatic al gripei.
Contraindicaţii
- pacienţi cu hipersensibilitate la substanţele active (ibuprofen, pseudoefedrină) sau la oricare
dintre excipienţi;
- pacienţi cu hipersensibilitate cunoscută (rinită, crize de astm bronşic, urticarie, polipi nazali şi
edem angioneurotic) la acidul acetilsalicilic sau la alte antiinflamatoare nesteroidiene (AINS);
- pacienţi aflaţi în tratament cu un inhibitor de monoaminoxidază (IMAO) sau timp de 14 zile
după oprirea tratamentului cu IMAO.
Ibuprofen nu va fi administrat pacienţilor cu următoarele afecţiuni prezente sau în antecedente:
- ulcer gastric sau duodenal în evoluţie;
- tulburări inflamatorii gastro-intestinale;
- lupus eritematos diseminat sau alte colagenoze;
- hemoragii gastro-intestinale;
- hemoragii cerebrovasculare sau alte hemoragii active;
- boli hematologice;
- insuficienţă hepatică severă;
- insuficienţă renală severă;
- insuficienţă cardiacă decompensată.
Ibuprofenul nu trebuie administrat înainte sau după operaţiile pe inimă.
De asemenea, Ibusinus nu se administrează la pacienţii cu:
- tahiaritmii;
- hipertensiune arterială severă;
- feocromocitom;
- diabet zaharat;
- glaucom cu unghi închis;
- hipertrofie de prostată;
- hipertiroidism.
Ibusinus nu va fi administrat la femeile gravide şi la cele care alăptează.
Ibusinus nu trebuie administrat la copii cu vârsta sub 15 ani, la care sunt necesare alte forme
farmaceutice cu concentraţii mai mici.
2
Precauţii
Ibusinus poate precipita apariţia bronhospasmului la pacienţii suferind de astm bronşic sau la cei cu
antecedente de astm bronşic sau afecţiuni alergice.
Ibuprofenul poate cauza reacţii alergice severe în special la persoanele alergice la acid acetilsalicilic,
inclusiv iritaţii ale pielii, urticarie şi nu va fi folosit la pacienţii la care alte antiinflamatoare
nesteroidiene au produs astfel de reacţii.
În foarte rare cazuri, în asociere cu tratamentul cu AINS, au fost raportate reacţii cutanate severe,
unele fatale, inclusiv dermatita exfoliativă, sindrom Stevens-Johnson şi necroliza toxică epidermică.
Cel mai mare risc de apariţie a acestor reacţii pare să fie la începutul tratamentului, apărând în
majoritatea cazurilor în prima lună de tratament.
Administrarea Ibusinus trebuie întreruptă la primul semn de apariţie a erupţiei cutanate tranzitorii
cutanate, leziunilor mucoase sau orice alt semn de hipersensibilitate.
Ibuprofenul poate cauza sângerări gastrice. În cazul vărsăturilor cu sânge, a scaunelor cu sânge sau
negre, administrarea trebuie întreruptă.
Studii clinice şi date epidemiologice din literatură au demonstrat că administrarea ibuprofenului, în
special în doze mărite (2400 mg zilnic) şi tratamentul pe termen lung poate fi asociat cu o creştere
mică a riscului apariţiei evenimentelor arteriale (cum ar fi infarctul miocardic sau atac cerebral).
În cazul apariţiei tulburărilor de vedere, administrarea de ibuprofen trebuie întreruptă şi se recomandă
efectuarea unui control oftalmologic.
În caz de tahicardie, extrasistole sau greaţă se întrerupe tratamentul.
Medicamentul nu se recomandă în caz de rinită alergică sau vasomotorie.
Sportivii de performanţă trebuie avertizaţi că pseudoefedrina poate determina pozitivarea testelor
antidoping.
Deoarece conţine lactoză, pacienţii cu afecţiuni ereditare rare de intoleranţă la galactoză, deficit de
lactază (Lapp) sau sindrom de malabsorbţie la glucoză-galactoză nu trebuie să utilizeze acest
medicament.
Interacţiuni
Asocieri contraindicate
Asocierea pseudoefedrinei cu antidepresive inhibitoare ale monoaminooxidazei (IMAO) neselective
poate provoca pusee de hipertensiune arterială cu potenţial letal de tipul encefalopatiei hipertensive şi
aritmii cardiace. Datorită acţiunii de lungă durată a IMAO, această interacţiune este posibilă timp de
14 zile după întreruperea tratamentului cu aceste antidepresive.
Asocieri nerecomandate
Studii realizate pe animale au arătat că acidul acetilsalicilic reduce concentraţia plasmatică a
ibuprofen-ului.
Ibuprofenul nu va fi utilizat concomitent cu alte antialgice de tipul antiinflamatoarelor nesteroidiene.
Administrarea acidului acetilsalicilic pentru atac de cord sau cerebral necesită precauţie deoarece
ibuprofenul poate diminua efectul acidului acetilsalicilic.
Pseudoefedrina reduce efectul antihipertensiv al guanetidinei, alfa-metildopa, rezerpină,
mecamylanină, alcaloizi de veratrină.
Pseudoefedrina nu trebuie administrată concomitent cu bromcriptina, cabergolidă, lisurid, pergolid
datorită riscului de vasoconstricţie şi de creştere a tensiunii arteriale.
Nu se recomandă administrarea concomitentă a pseudoefedrinei cu alte medicamente
vasoconstrictoare utilizate ca decongestionante nazale pe cale orală sau nazală datorită riscului crescut
de vasoconstricţie.
În cazul utilizării anestezicelor volatile halogenate există risc de pusee hipertensive post-operatorii
datorită pseudoefedrinei, precum şi de aritmii ventriculare severe, în special la pacienţii cu boli
cardiace preexistente, deoarece anestezicele halogenate sensibilizează miocardul la efectele
simpatomimetice.
Asocieri care necesită precauţii
Ibuprofen
Administrarea concomitentă cu acid acetilsalicilic, antiinflamatoare nesteroidiene sau corticosteroizi
poate determina o creştere a incidenţei reacţiilor adverse.
Administrarea de ibuprofen în asociere cu anticoagulante sau antiagregante plachetare poate avea ca
rezultat creşterea riscului de producere a fenomenelor hemoragice digestive.
3
Ibuprofenul poate inhiba activitatea diureticelor (diuretice de ansă şi tiazide), a blocanţiilor
receptorilor β-adrenergici şi a antihipertensivelor, precum inhibitorii enzimei de conversie a
angiotensinei (IECA) şi a beta-blocanţilor.
Creşterea concentraţiei plasmatice de litiu după administrarea de ibuprofen, poate fi clinic
semnificativă.
Administrarea concomitentă a ibuprofenului cu doze medii şi mari de metotrexat poate conduce la
toxicitate severă şi fatală a metotrexatului. Pacienţii cu funcţie renală alterată pot prezenta un risc
adiţional de toxicitate la această combinaţie, chiar şi când se utilizează doze reduse de metotrexat (≤
20 mg/săptămână).
Anumite antiacide pot creşte absorbţia gastro-intestinală de ibuprofen. Aceasta are relevanţă clinică în
special în cursul tratamentului de lungă durată cu ibuprofen.
Deoarece AINS pot creşte efectele anticoagulantelor orale de tipul warfarinei, timpul de protrombină
trebuie urmărit în primele săptămâni de tratament concomitent. Ar putea fi necesară schimbarea dozei
de anticoagulant.
La pacienţii trataţi cu zidovudină, ibuprofenul poate determina prelungirea timpului de sângerare.
Când se administrează concomitent corticosteroizi şi ibuprofen, există un risc crescut de hemoragii
gastro-intestinale.
Deoarece ibuprofen creşte activitatea antiagregantă plachetară a ticlopidinei, se recomandă
monitorizarea timpului de sângerare în timpul administrării lor concomitente.
Ibuprofenul poate creşte fracţiunea liberă de fenitoină, activă din punct de vedere farmacologic.
Pacienţii care iau ibuprofen pentru o perioadă lungă de timp trebuie monitorizaţi.
Ibuprofenul poate creşte concentraţia plasmatică a digitalei. De aceea concentraţia plasmatică a
digitalei trebuie monitorizată la pacienţii cu probleme ale funcţiilor renale sau ale inimii.
Ibuprofenul poate inhiba activitatea ciclosporinei şi a trimetoprimului.
Pseudoefedrina
Efectele antihipertensive ale diureticelor pot fi reduse de pseudoefedrină, de aceea pacienţii trebuie
monitorizaţi atent dacă se doreşte scăderea tensiunii în mod corespunzător.
Pseudoefedrina inhibă efectul terapeutic al beta-blocantelor, cu risc de hipertensiune arterială,
bradicardie excesivă, până la producerea stopului cardiac.
Administrarea concomitentă a pseudoefedrinei cu medicamente stimulatoare ale sistemului nervos
central poate determina reacţii adverse (ca de exemplu nervozitate, iritabilitate, insomnii, convulsii şi
aritmii cardiace) prin efecte aditive, de aceea pacienţii trebuie monitorizaţi îndeaproape.
Citraţii în administrare concomitentă cu pseudoefedrina pot inhiba excreţia urinară şi pot prelungi
durata de acţiune a pseudoefedrinei.
Se recomandă precauţie şi monitorizare ECG la pacienţii care primesc glicozidele digitalice, deoarece
administrare concomitentă cu pseudoefedrină determină creştea riscului aritmiilor cardiace.
Administrarea concomitentă de levodopa creşte riscul de apariţie a aritmiilor cardiace. Se recomandă
reducerea dozelor de simpatomimetice.
Pseudoefedrina scade efectul antianginos al nitraţilor.
Alcaloizii inhibă acţiunea pseudoefedrinei prin depleţia depozitelor de catecolamine.
Simpatomimeticele acţionează sinergic cu pseudoefedrina şi pot determina potenţarea efectelor
cardiovasculare şi a altor reacţii adverse.
Hormonii tiroidieni determină creşterea efectelor pseudoefedrinei. De asemenea, pot creşte riscul de
insuficienţă coronariană la pacienţii cu boli coronariene. Se recomandă ajustarea dozelor.
Atenţionări speciale
Se recomandă precauţie la pacienţii cu insuficienţă renală, cardiacă sau hepatică, deoarece funcţia
renală poate fi deteriorată. Dozele vor fi cât mai mici posibil, iar funcţia renală va fi monitorizată.
Reacţiile adverse pot fi minimalizate prin folosirea celei mai mici doze eficace pe o perioadă de timp
cât mai scurtă.
Deoarece ibuprofenul, ca şi alte antiinflamatoare nesteroidiene, poate determina prelungirea timpului
de sângerare, el trebuie utilizat cu prudenţă la pacienţii cu deficite intrinseci de coagulare şi la pacienţii
aflaţi sub terapie cu anticoagulante.
Se recomandă atenţie (discuţii cu medicul sau farmacistul) înaintea începerii tratamentului la pacienţii
cu hipertensiune arterială şi/sau probleme ale inimii, retenţie de fluide; apariţia hipertensiunii arteriale
şi edemelor s-au raportat în terapia în asociere cu antiinflamatoare nesteroidiene.
4
Vârstnicii peste 60 de ani prezintă o frecvenţă crescută a reacţiilor adverse la antiinflamatorii
nesteroidiene, în special hemoragii gastro-intestinale şi perforaţii care pot fi fatale.
Similar celorlalte simpatomimetice, pseudoefedrina trebuie utilizată cu prudenţă la pacienţii cu angină
pectorală, hipertiroidie, psihoză.
Este necesară supravegherea atentă a pacienţilor cu tulburări de micţiune, îndeosebi vârstnicii cu
adenom de prostată, datorită acţiunii alfa-simpatomimeticelor asupra sfincterului vezical intern.
Sarcina şi alăptarea
Ibusinus nu se administrează în timpul sarcinii şi alăptării.
Capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje
Au fost raportate ca reacţii adverse în cazul administrării combinaţiei ibuprofen şi clorhidrat de
pseudoefedrină: cefalee, somnolenţă, nervozitate, vertij, astenie, palpitaţii.
Se recomandă evitarea administrării medicamentului Ibusinus în cazul persoanelor ce conduc vehicule
sau folosesc utilaje.
Doze şi mod de administrare
Adulţi,vârstnici şi copii în vârstă de şi peste 15 ani:
Doza iniţială recomandată este de 2 comprimate filmate. Dacă este necesar tratamentul se va continua
cu 1 sau 2 comprimate filmate la 4 ore.
Doza maximă recomandată este de 6 comprimate filmate în 24 de ore.
Se recomandă ca durata tratamentului să nu depăşească 5 zile.
Copii cu vârsta sub 15 ani:
Nu trebuie administrat la copii cu vârsta sub 15 ani.
Reacţii adverse
Cel mai frecvent raportate sunt tulburările gastro-intestinale şi manifestările cutanate.
Infecţii şi infestări
Meningită aseptică, în special la pacienţii cu lupus eritematos diseminat.
Tulburări hematologice şi limfatice
Agranulocitoza, anemie, anemie aplastică, anemie hemolitică, leucopenie, trombocitopenie.
Tulburări ale sistemului imunitar
Hipersensibilitate (prurit, urticarie, erupţie cutanată tranzitorie, edeme), edem Quincke şi şoc
anafilactic.
Crize de astm la persoane alergice la acid acetilsalicilic sau alte AINS.
Tulburărioculare
Perturbări vizuale (vedere anormală sau modificări ale vederii).
Tulburări acustice şi vestibulare
Tinitus, tulburări auditive şi vertij.
Tulburări ale sistemului nervos şi tulburări psihice
Cefalee, somnolenţă, nervozitate, anxietate şi unele cazuri de tulburări psihotice şi reacţii depresive,
convulsii, halucinaţii.
Tulburări cardiace
Insuficienţă cardiacă, palpitaţii, tahicardie.
Studii clinice şi date epidemiologice din literatură au demonstrat că administrarea ibuprofenului, în
special în doze mari (2400 mg zilnic) şi tratamentul pe termen lung poate fi asociat cu o uşoară
creştere a riscului apariţiei trombozelor arteriale (cum ar fi infarctul miocardic sau atac cerebral).
Tulburări vasculare
5
Hipertensiune arterială.
Tulburări respiratorii, ale toracelui şi mediastinale
Astm, bronhospasm, dispnee, wheezing.
Tulburărigastro-intestinale
Dureri abdominale, pirozis, anorexie, distensie abdominală, boala Crohn, colită (colită agravată),
constipaţie, diaree, dispepsie, flatulenţă, gastrită, hemoragie gastro-intestinală, perforare gastro-
intestinală, ulcer gastro-intestinal, hematemeză, melenă, ulceraţii ale mucoasei bucale, stomatită,
greaţă, epigastralgii şi vărsături.
Tulburări hepatobiliare
Insuficienţă hepatică acută, hepatită, icter şi creşterea valorilor concentraţiilor plasmatice ale
transaminazelor hepatice şi fosfatazei alcaline.
Tulburări cutanate şi ale ţesutului subcutanat
Edem angioneurotic, dermatoze buloase, necroliză toxică epidermică, eritem polimorf, edem facial,
erupţii cutanate tranzitorii, prurit, purpură, sindromul Stevens-Johnson şi urticarie.
Tulburări renale şi ale căilor urinare
Hematurie, nefrită interstiţială, insuficienţă renală acută, necroză papilară renală, proteinurie, sindrom
nefrotic.
Tulburări generale
Edeme şi lipsa efectului medicamentos, hipersudoraţie.
Investigaţii diagnostice
Scăderea hematocritului şi hemoglobinei.
Supradozaj
În cazul supradozajului pot apărea următoarele semne şi simptome: vertij, bradicardie, palpitaţii,
tahicardie, durere abdominală, greaţă şi vărsături, disfuncţii hepatice, hiperkaliemie, acidoză
metabolică, convulsii, ameţeli, somnolenţă, cefalee, tremor, pierderea stării de conştienţă, agitaţie,
anxietate, iritabilitate, nervozitate, insomnie, insuficienţă renală, dispnee şi detresă respiratorie,
hipotensiune sau hipertensiune arterială.
Datorită absorbţiei rapide din tractul gastro-intestinal a celor două substanţe active, administrarea de
emetizante sau lavajul gastric trebuie efectuate în primele 4 ore pentru a fi eficace. Cărbunele
medicinal este util numai dacă este administrat în prima oră după supradozaj. Sunt necesare
monitorizarea cardiacă, precum şi determinarea concentraţiei plasmatice a electroliţilor. Dacă apar
semne de toxicitate cardiacă, se va administra propranolol intravenos.
În eventualitatea scăderii kaliemiei se va începe administrarea unei perfuzii cu o soluţie diluată de
clorură de potasiu. Deşi pacientul poate prezenta hipokalemie, este puţin probabilă pierderea foarte
mare de potasiu, asfel încât trebuie evitată administrarea excesivă de potasiu. Timp de câteva ore după
administrarea clorurii de potasiu se recomandă monitorizarea continuă a kaliemiei.
În caz de convulsii sau delir se administrează intravenos diazepam.
Păstrare
A se păstra la temperaturi sub 25ºC în ambalajul original.
A nu se utiliza după data expirării înscrisă pe ambalaj. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii
respective.
A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor.
Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere.
6
Ambalaj
Cutie cu 2 blistere din PVC/Al a câte 10 comprimate filmate.
Cutie cu 1 blister din PVC/Al cu 10 comprimate filmate.
Cutie cu 2 blistere din PVC/Al a câte 6 comprimate filmate.
Cutie cu 1 blister din PVC/Al cu 12 comprimate filmate.
Cutie cu 2 blistere din PVC/Al a câte 12 comprimate filmate.
Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă
SOLACIUM PHARMA S.R.L.
Bulevardul Theodor Pallady nr. 50
Clădire Administraţie, C15, Zona A, Etaj 3
Sector 3, cod 032266, Bucureşti, România
Producător
S.C. Laropharm S.R.L.,
Şos. Alexandriei, Nr. 145 A, Bragadiru, jud. Ilfov, România
Data ultimei verificări a prospectului Noiembrie, 2019
Farmacia Tei intelege importanta informatiilor prezentate in aceasta pagina si face eforturi permanente pentru a le pastra actualizate. Singura situatie in care informatiile prezentate despre Ibusinus, 200 mg/30 mg, 20 comprimate filmate, Solacium Pharma pot fi diferite fata de cele prezentate pe site este aceea in care producatorul/importatorul aduce modificari specificatiilor acestuia, fara a ne informa in prealabil.
Data ultimei actualizari:  08-12-2022  |  ANMDMR - Raporteaza o reactie adversa

Medicamente din aceeasi categorie

Alte produse ale producatorului SOLACIUM PHARMA

Acest site folosește cookies pentru a furniza servicii și funcționalități personalizate. Prin vizitarea site-ului nostru, îți dai acordul pentru descărcarea acestor cookies.Am inteles

Poți afla mai multe despre cookies și poți schimba setările lor aici.