Acest produs face parte din campania Elite si beneficiaza de TRANSPORT GRATUIT* la Pachetomat
*vezi detaliiImagine cu titlu de prezentare. Ambalajul, culoarea sau inscriptiile pot varia.
Brand: SOLARIS
Cod produs: 5941828004632
Data expirarii: 06-10-2026
Tip: Produs alimentar
Vandut de: Farmacia Tei SRL
Livrare până la 4 zile lucrătoare
Livrare până la 4 zile lucrătoare
Livrare până la 4 zile lucrătoare
La noi, prețul afișat este valabil atât pentru comenzile online cât și pentru toate locațiile noastre.
Dacă intervin abateri de la această regulă, sunt erori pentru care ne cerem scuze și vă rugăm să ni le semnalați.
- este hranitoare si bogata in fosfor, magneziu, cupru, vitaminele P si B;
- aduce un aport consistent de aminoacizi, proteine si fibre in alimentatie;
- este obtinuta prin macinarea lenta, cu pietre, a boabelor integrale de hrisca;
- macinarea lenta pastreaza nutrientii hriscai, rezultand o faina de calitate superioara fata de cea obtinuta industrial, unde temperaturile ridicate (80°C) afecteaza semintele;
- are proprietati nutritive, energizante, vitalizante si antioxidante;
- poate contribui la imbunatatirea digestiei.
Faina de hrisca este o optiune gustoasa si versatila, ideala pentru:
- produse de panificatie: paine, lipii, turte, chifle (textura densa);
- blat de pizza;
- biscuiti, fursecuri, crackersi;
- clatite si gaufre;
- briose cu banane, oua, scortisoara;
- paste, fidea, taitei;
- terci (porridge) – preparat ca mamaliga;
- chiftele, burgeri, galusti;
- budinca dulce – cu lapte vegetal, fructe, scortisoara;
- blaturi pentru prajituri, torturi, placinte, tarte.
Boabe de hrisca coapte.
Valori nutritionale:| Macronutrient | Valoare per 100g |
|---|---|
| Glucide totale | 70,6 g |
| din care zaharuri | 2,6 g |
| Proteine | 12,6 g |
| Fibre alimentare | 10 g |
| Grăsimi totale | 3,1 g |
| din care acizi grași saturați | 0,7 g |
| Valoare energetică | 335 kcal |
Produsul poate contine gluten.
Unitatea ambaleaza si proceseaza faina din cereale, mustar, soia, nuci, alune, seminte de susan, telina. Contraindicatiile se adreseaza persoanelor care prezinta alergie la hrisca.
In unele cazuri rare, poate declansa alergii severe, avand un potential alergen.
Simptomele care pot sa apara in acest caz pot include: eruptii cutanate, umflaturi, probleme digestive, soc anafilactic.
1000 g
| Specificatie | Valori |
|---|---|
| Categorie | Faina |
| Brand | Solaris |
| Stoc | În stoc |
| Disponibil in farmacii | Rahova |
| Info produs | Eligibil ELITE |
| Cod produs | 5941828004632 |
| Tip produs | Produs alimentar |
| Data de expirare | 2026-10-06 |