Acest site folosește cookies pentru a furniza servicii și funcționalități personalizate. Prin vizitarea site-ului nostru, îți dai acordul pentru descărcarea acestor cookies.Am inteles

Poți afla mai multe despre cookies și poți schimba setările lor aici.

Advil Răceală și Gripă 200 mg/ 30 mg, 10 capsule moi, Pfizer

Brand: PFIZER
Cod bare: 9120036095434
Data expirarii: 28-02-2023
Document:
Optiuni Livrare
Livrabil la usa in Bucuresti si Constanta
Pret: de la 17.85 RON
Ridicare de la ghiseu
Pret: de la 0.50 RON
17.00 RON
> 10 în stoc, acum 1 minut
Disponibilitate in locatii:
  • Dristor : Disponibil
  • Barbu Vacarescu : Disponibil
  • Vivo Constanta : Disponibil
  • Rahova : Disponibil
  • Plaza Romania : Disponibil
Pretul afisat este valabil doar pentru comenzile online, pretul din fiecare punct de lucru putand varia.

Advil Răceală și Gripă 200 mg/ 30 mg, 10 capsule moi, Pfizer [9120036095434]

Indicatii:
Advil Răceală și Gripă se utilizează la adulți și adolescenți cu vârsta de 12 ani și peste pentru tratamentul simptomatic al răcelii comune și gripei, incluzând dureri de cap, temperatură crescută (febră), gât inflamat, dureri, obstrucție nazală.

Compozitie:
Substanțele active sunt ibuprofen 200 mg și clorhidrat de pseudoefedrină 30 mg

Mod de administrare:
Luați întotdeauna acest medicament exact așa cum este descris în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteți sigur.

Adulţi şi copii cu vârsta peste 12 ani:
Cât să luați
- Doza recomandată este 1 capsulă la fiecare 4 până la 6 ore.  
- Dacă simptomele sunt mai grave, puteți lua 2 capsule în același timp.
- Nu luați mai mult de 6 capsule în 24 de ore.
Luarea medicamentului
Capsulele se înghit întregi, cu un pahar mare de apă.
Cât timp să luați acest medicament:
Nu luați acest medicament mai mult de 5 zile.

Acest medicament este destinat utilizării de scurtă durată. Luaţi cea mai mică doză pentru cel mai scurt timp necesar pentru tratarea simptomelor.
- Adresați-vă medicului dacă nu vă simțiți mai bine sau dacă vă simțiți mai rău sau dacă apar simptome noi. - Medicul vă va spune dacă este sigur să continuați tratamentul cu acest medicament.  

Prezentare:
10 capsule moi



Advil Răceală și Gripă 200 mg/ 30 mg, 10 capsule moi, Pfizer [9120036095434]

1
AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 8760/2016/01-16 Anexa 1
Prospectul
Prospect: Informații pentru utilizator
Advil Răceală și Gripă 200 mg/30 mg capsule moi
Ibuprofen /Clorhidrat de pseudoefedrină
Citiţi cu atenție și în întregime acest prospect înainte de a începe să luaţi Advil Răceală și Gripă ,
deoarece conține informații importante pentru dumneavoastră.
Advil Răceală și Gripă este disponibil fără prescripție medicală. Luați întotdeauna Advil Răceală și
Gripă conform indicațiilor din acest prospect sau indicațiilor medicului dumneavoastră sau
farmacistului.
Păstrați acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiți.
Întrebați farmacistul dacă aveți nevoie de mai multe informații sau recomandări.
Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice posibile reacții adverse nemenționate în acest prospect. Vezi pct. 4.
Dacă după 5 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic.
Ce găsiți în acest prospect
1. Ce este Advil Răceală și Gripă și pentru ce se utilizează
2. Ce trebuie să știți înainte să luați Advil Răceală și Gripă
3. Cum să luați Advil Răceală și Gripă
4. Reacții adverse posibile
5. Cum se păstrează Advil Răceală și Gripă
6. Conținutul ambalajului și alte informații
1. Ce este Advil Răceală și Gripă și pentru ce se utilizează
Ce este Advil Răceală și Gripă
Advil Răceală și Gripă conține două substanțe active, ibuprofen și pseudoefedrină.
Ibuprofenul aparține unui grup de medicamente numite „medicamente antiinflamatoare
nesteroidiene” (AINS). Acestea ajută la ameliorarea durerii și scăderea temperaturii crescute
(febră).
Pseudoefedrina aparține unui grup de medicamente numite „vasoconstrictoare”. Acestea ajută la
eliberarea căilor nazale și ameliorează congestia nazală.
Pentru ce se utilizează Advil Răceală și Gripă
Advil Răceală și Gripă se utilizează la adulți și adolescenți cu vârsta de 12 ani și peste pentru
tratamentul simptomatic al răcelii comune și gripei, incluzând dureri de cap, temperatură crescută
(febră), gât inflamat, dureri, obstrucție nazală.
Utilizați acest medicament numai dacă aveți obstrucție nazală și simptomele enumerate mai sus, cum
sunt dureri de cap și temperatură ridicată. Nu utilizați medicamentul dacă aveți numai unul dintre
simptomele enumerate mai sus.
2. Ce trebuie să știți înainte să luați Advil Răceală și Gripă
Nu luați Advil Răceală și Gripă dacă:
sunteţi alergic la ibuprofen sau pseudoefedrină sau la oricare dintre celelalte componente ale
acestui medicament enumerate la pct. 6 sau dacă ați avut în trecut o reacție alergică la un
medicament similar, cum este acidul acetilsalicilic sau alt AINS. Semnele unei reacții alergice
2
includ erupție trecătoare pe piele, urticarie, mâncărimi, dificultăți în respirație, senzație de
constricție în piept, umflarea gurii, feței, buzelor sau limbii
ați avut oricând în trecut probleme gastrointestinale după ce ați luat Advil Răceală și Gripă ,
ibuprofen, acid acetilsalicilic sau alte AINS, de exemplu ulcere stomacale, sângerare sau o
perforație la nivelul stomacului
aveți în prezent ulcer stomacal sau sângerare stomacală sau alte semne de sângerare
aveți probleme grave cu ficatul sau rinichii
sunteți gravidă sau alăptați
aveți vârsta sub 12 ani
aveți probleme grave cu inima, inclusiv:
-insuficiență cardiacă gravă
-tensiune arterială ridicată
-boală cardiacă gravă
-angină (durere în piept)
ați avut vreodată un atac cerebral
luați:
-alte medicamente care conțin AINS pentru ameliorarea durerii, cum sunt ibuprofenul sau
acid acetilsalicilic
-alte medicamente pentru desfundarea căilor nazale, administrate fie pe cale orală (pe gură),
fie pe cale nazală (prin nas), cum sunt pseudoefedrină, fenilpropanolamină, fenilefrină sau
efedrină
-medicamente pentru tratarea depresiei, numite inhibitori neselectivi de monoaminoxidază
(IMAO), cum este iproniazid, sau dacă le-ați luat în ultimele 14 zile
-alte medicamente pentru tratarea depresiei, numite antidepresive triciclice, cum este
amitriptilina
dacă aveți diabet, probleme cu glanda tiroidă sau o tumoră suprarenală (numită feocromocitom)
aveți glaucom (presiune crescută în interiorul ochiului)
aveți dificultăți de eliminare a urinei din cauza problemelor cu prostata sau din alte cauze.
Nu luați Advil Răceală și Gripă dacă oricare dintre cele menționate mai sus sunt valabile în cazul
dumneavoastră. Dacă nu sunteți sigur, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului înainte
să luați Advil Răceală și Gripă.
Atenționări și precauții
Înainte să luați Advil Răceală și Gripă , adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă:
aveţi probleme cardiace incluzând insuficienţă cardiacă, angină (durere în piept) sau dacă aţi
suferit un atac de cord, operaţie de bypass, boală arterială periferică (circulaţie deficitară la
nivelul picioarelor din cauza îngustării sau blocării arterelor) sau orice fel de atac cerebral
(inclusiv accident vascular cerebral minor sau accident ischemic tranzitoriu „AIT”).
aveţi tensiune arterială ridicată, diabet, valoare ridicată a colesterolului, istoric medical de boli
cardiace sau atac cerebral sau dacă sunteţi fumător.
aveți astm bronșic, deoarece există riscul să aveți o criză de astm bronșic
aveți probleme cu ficatul sau rinichii
aveți probleme cu prostata
aveți probleme de sângerare
dacă ați avut oricând în trecut probleme gastrointestinale, de exemplu ulcere stomacale, sângerare
la nivelul stomacului, colită ulcerativă sau boala Crohn
dacă aveți lupus eritematos sistemic (LES), boală care afectează sistemul imunitar şi cauzează
dureri articulare, modificări la nivelul pielii şi alte probleme.
Pseudoefedrina poate produce o reacţie pozitivă la testele antidoping. Nu luaţi Advil Răceală și Gripă
dacă vă poate afecta în acest sens.
3
Dacă oricare dintre cele menționate mai sus sunt valabile în cazul dumneavoastră sau dacă nu sunteți
sigur, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului înainte să luați Advil Răceală și Gripă .
Infarct miocardic și atac cerebral
Medicamentele antiinflamatorii şi analgezicele cum este ibuprofenul, pot fi asociate unui risc uşor
crescut de infarct miocardic sau atac cerebral, mai ales dacă este utilizat în doze mari. Nu depăşiţi doza
recomandată sau durata de tratament.
Vârstnici
Dacă sunteți în vârstă și luați Advil Răceală și Gripă, este mai probabil să aveți reacții adverse, de
exemplu sângerare sau perforație la nivelul stomacului (semnele pot include durere stomacală și arsuri
la stomac). Acestea vă pot pune viața în pericol. Vezi „Reacții adverse posibile” de la pct. 4 pentru mai
multe informații.
Copii și adolescenți
Nu administrați Advil Răceală și Gripă copiilor cu vârsta sub 12 ani.
Înainte să luați Advil Răceală și Gripă, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă
aveți vârsta cuprinsă între 12 și 17 ani și nu ați băut lichide sau sunteți deshidratat din cauza diareei sau
vărsăturilor. Riscul de apariție a problemelor la rinichi asociate tratamentului cu Advil Răceală și
Gripă este mai mare atunci când sunteți deshidratat.
Advil Răceală și Gripă împreună cu alte medicamente
Spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luați, ați luat recent sau s-ar putea să luați
orice alte medicamente. Printre acestea se numără şi medicamentele eliberate fără prescripție medicală
și medicamentele pe bază de plante.
Nu luați Advil Răceală și Gripă dacă folosiți oricare dintre următoarele medicamente:
alte medicamente care conțin AINS, inclusiv inhibitori selectivi de ciclooxigenază-2, pentru
ameliorarea durerii, cum este ibuprofen sau acid acetilsalicilic
alte medicamente pentru desfundarea căilor nazale, administrate fie pe cale orală (pe gură), fie pe
cale nazală (prin nas), cum sunt pseudoefedrină, fenilpropanolamină, fenilefrină sau efedrină
medicamente pentru tratarea depresiei, numite inhibitori neselectivi de monoaminoxidază
(IMAO), de exemplu iproniazid, sau dacă le-ați luat în ultimele 14 zile
alte medicamente pentru tratarea depresiei, numite antidepresive triciclice precum amitriptilina.
Nu luați Advil Răceală și Gripă dacă oricare dintre cele menționate mai sus sunt valabile în cazul
dumneavoastră. Dacă nu sunteți sigur, înainte să luați Advil Răceală și Gripă , adresați-vă medicului
dumneavoastră sau farmacistului.
Înainte să luaţi Advil Răceală și Gripă, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului
dacă folosiți oricare dintre următoarele medicamente:
medicamente pentru tratarea depresiei numite inhibitori reversibili de monoaminoxidază A
(IMAO-A) și inhibitori selectivi ai recaptării serotoninei (ISRS), cum este fluoxetin
linezolid
bromocriptină, pergolidă, lisuridă, cabergolină, ergotamină sau dihidroergotamină
medicamente anticoagulante (adică subţiază sângele/previn coagularea, de exemplu acidul
acetilsalicilic, warfarina ticlopinidă)
heparină utilizată pentru tratarea sau prevenirea cheagurilor de sânge
litiu utilizat pentru tratarea problemelor de dispoziție grave
metotrexat
medicamente care reduc tensiunea arterială mare (inhibitori ECA, cum este captoprilul, beta-
blocante, cum este atenololul, antagoniști ai receptorilor angiotensinei II, cum este losartanul sau
comprimate care elimină apa (diuretice)
digoxină sau chinidină folosite pentru tratarea problemelor de inimă
ciclosporină sau tacrolim folosite după un transplant
diuretice care economisesc potasiul, cum este amilorid sau spironolactonă
fenitoină utilizată pentru tratarea epilepsiei
probenecid și sulfinpirazonă utilizate pentru tratarea gutei
4
zidovudină utilizată pentru tratarea HIV
sulfoniluree, cum sunt gliclazid sau glimepiridă utilizate pentru tratarea diabetului
antibiotice chinolonice, cum este ciprofloxacina
ginkgo biloba
antiacide
mifepristonă folosită pentru întreruperea sarcinii
corticosteroizi (un tip de medicamente antiinflamatoare), cum este hidrocortizonul
aminoglicozide, cum este gentamicina sau amikacina
furazolidon, un medicament antibacterian
guanetidină, reserpină și metildopa.
Spuneţi medicului dumneavoastră că luaţi Advil Răceală și Gripă dacă este nevoie să fiţi anesteziat
înainte de o operaţie sau procedură. Medicul dumneavoastră vă va ruga să opriţi administrarea Advil
Răceală și Gripă cu câteva zile înainte de anestezie. De asemenea, trebuie să spuneţi anestezistului
dumneavoastră (medicul care vă administrează anestezicul) că aţi luat Advil Răceală și Gripă.
Alte medicamente pot, de asemenea, afecta sau pot fi afectate de tratamentul cu Advil Răceală și
Gripă. De aceea, trebuie să cereţi sfatul medicului dumneavoastră sau farmacistului înainte să utilizaţi
Advil Răceală și Gripă cu alte medicamente.
Advil Răceală și Gripă împreună cu alcool etilic
Nu consumați alcool etilic în timpul tratamentului cu Advil Răceală și Gripă .
Sarcina și alăptarea
Nu luați Advil Răceală și Gripă dacă sunteți gravidă sau alăptați.
În cazul în care credeţi că aţi putea fi gravidă sau dacă intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-
vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest
medicament.
Fertilitatea
Ibuprofenul poate afecta capacitatea femeilor de a rămâne gravide. Acest efect este reversibil după
oprirea tratamentului cu ibuprofen.
Este puțin probabil ca ibuprofenul, utilizat din când în când, să vă afecteze șansele de a rămâne
gravidă. Adresați-vă medicului dumneavoastră înainte de a lua acest medicament dacă în trecut ați avut
dificultăți în a rămâne gravidă.
Conducerea vehiculelor și folosirea utilajelor
După administrarea de Advil Răceală și Gripă este posibil să vă simțiți amețit, să aveți dureri de cap
neobișnuite sau probleme cu vederea ori auzul, inclusiv să vedeți sau să auziți lucruri care nu există
(halucinații). Dacă se întâmplă acest lucru, nu conduceți vehicule, nu mergeți pe bicicletă și nu folosiți
scule sau utilaje.
Advil Răceală și Gripă conține sorbitol (E 420), lecitină din soia și potasiu
Advil Răceală și Gripă conține sorbitol (E 420),(un tip de glucidă). Dacă medicul dumneavoastră v-a
informat că nu tolerați sau nu puteți digera anumite categorii de glucide, adresați-vă medicului
dumneavoastră înainte de a lua acest medicament.
Advil Răceală și Gripă conține lecitină din soia. Dacă sunteți alergic la alune sau soia, nu utilizați
acest medicament.
Advil Răceală și Gripă conține potasiu 0,41 mmol per capsulă. Acest fapt trebuie luat în considerare
de pacienții cu funcție renală redusă sau de pacienții care urmează o dietă cu aport de potasiu controlat.
3. Cum să luați Advil Răceală și Gripă
Luați întotdeauna acest medicament exact așa cum este descris în acest prospect sau așa cum v-a spus
medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă
nu sunteți sigur.
5
Adulţi şi copii cu vârsta peste 12 ani:
Cât să luați
Doza recomandată este 1 capsulă la fiecare 4 până la 6 ore.
Dacă simptomele sunt mai grave, puteți lua 2 capsule în același timp.
Nu luați mai mult de 6 capsule în 24 de ore.
Luarea medicamentului
Capsulele se înghit întregi, cu un pahar mare de apă.
Cât timp să luați acest medicament
Nu luați acest medicament mai mult de 5 zile.
Acest medicament este destinat utilizării de scurtă durată. Luaţi cea mai mică doză pentru cel mai
scurt timp necesar pentru tratarea simptomelor.
Adresați-vă medicului dacă nu vă simțiți mai bine sau dacă vă simțiți mai rău sau dacă apar
simptome noi. Medicul vă va spune dacă este sigur să continuați tratamentul cu acest
medicament.
Dacă luați Advil Răceală și Gripă mai mult decât trebuie
Dacă luați Advil Răceală și Gripă mai mult decât trebuie, adresați-vă unui medic sau mergeți la spital
imediat, deoarece puteți avea nevoie de asistență medicală. Luați ambalajul medicamentului cu
dumneavoastră.
Nu continuați tratamentul cu Advil Răceală și Gripă dacă ați luat accidental mai mult decât trebuie
(supradozaj).
Dacă uitați să luați Advil Răceală și Gripă
Nu luați o doză dublă pentru a compensa doza uitată.
Dacă aveți orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresați-vă medicului
dumneavoastră sau farmacistului.
4. Reacții adverse posibile
Ca toate medicamentele, Advil Răceală și Gripă poate provoca reacții adverse, cu toate că nu apar la
toate persoanele. Riscul de apariție a reacțiilor adverse poate fi diminuat prin administrarea celei mai
reduse doze pentru cea mai scurtă perioadă de timp necesară pentru tratarea simptomelor.
Următoarele reacții adverse pot apărea la administrarea acestui medicament:
Opriți imediat tratamentul cu Advil Răceală și Gripă și spuneți medicului dumneavoastră sau
farmacistului dacă observați oricare dintre următoarele reacții adverse:
Frecvente: pot afecta până la 1 persoană din 10
senzație de rău (greață)
sângerarea la nivelul stomacului sau intestinului, semnele includ vărsături cu sânge, scaun cu
sânge sau scaune de culoare neagră.
Mai puțin frecvente: pot afecta până la 1 persoană din 100
dureri de cap severe sau mai supărătoare decât de obicei.
Foarte rare: pot afecta până la 1 persoană din 10000
infarct miocardic
bătăi rapide ale inimii sau palpitații
reacție alergică la Advil Răceală și Gripă , semnele includ erupție trecătoare pe piele, urticarie,
mâncărimi, dificultăți în respirație, senzație de constricție în piept, umflarea gurii, feței, buzelor
sau limbii
leziuni cu bășici la nivelul pielii sau membranelor mucoase, cum sunt în interiorul gurii,
semnele includ senzație de arsură, înroșire, bășici și ulcere.
Cu frecvenţă necunoscută: nu se știe cât de des apar
atac cerebral
6
probleme comportamentale cum sunt senzația de excitare, agitație, încordare, neliniște sau
nervozitate.
Opriți imediat tratamentul cu Advil Răceală și Gripă și spuneți medicului dumneavoastră sau
farmacistului dacă observați oricare dintre reacțiile adverse menționate mai sus.
Alte reacții adverse
Spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă manifestați oricare dintre următoarele reacții
adverse:
Frecvente: pot afecta până la 1 persoană din 10
indigestie, durere de stomac, stare de rău (vărsături), diaree, constipație, flatulență.
Mai puțin frecvente: pot afecta până la 1 persoană din 100
ulcer stomacal
insomnie
somnolență sau oboseală
amețeală sau irascibilitate
probleme cu vederea
dureri de cap care nu dispar
erupții la nivelul pielii, de exemplu erupție trecătoare pe piele sau mâncărime
inflamație la nivelul stomacului sau intestinului, agravarea bolii intestinale inflamatorii existente
hipersensibilitate, cum sunt respiraţie şuierătoare și dificultăți la respirație în cazul pacienților
care au avut în trecut astm bronșic sau boală alergică.
Rare: pot afecta până la 1 persoană din 1000
probleme cu rinichii
ţârâit în urechi (tinitus).
Foarte rare: pot afecta până la 1 persoană din 10000
depresie
insuficiență cardiacă
insuficiență renală
tensiune arterială mare
gură iritată sau inflamată
pancreas inflamat (pancreatită)
îngustarea intestinului (strictură intestinală)
meningită aseptică, agravarea inflamaţiilor provocate de infecţii
probleme cu celulele sanguine – ați putea fi predispus la vânătăi sau infecții
probleme cu ficatul, inclusiv funcție neobișnuită a ficatului, hepatită sau icter (îngălbenirea pielii
sau ochilor).
Cu frecvenţă necunoscută: nu se știe cât de des apar
durere în piept
gură uscată, senzație de sete
spasm neobișnuit, convulsii
senzație de învârtire (vertij)
valori scăzute ale hematrocritului, și hemoglobină scăzută
vederea sau auzirea unor lucruri care nu există (halucinații)
erupție trecătoare pe piele, decolorare roșie sau violetă a pielii, retenție de lichide (edem)
eliminarea mai puțin frecventă a urinei, sânge sau proteine în urină (evidențiate în analizele de
laborator).
Spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă manifestați oricare dintre reacțiile adverse
enumerate mai sus.
Raportarea reacțiilor adverse
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea
includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta reacţiile
7
adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate pe web-
site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/.
Agenţia Naţională a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale
Str. Aviator Sănătescu nr. 48, sector 1
București 011478- RO
Tel: + 4 0757 117 259
Fax: +4 0213 163 497
e-mail: adr@anm.ro.
Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa
acestui medicament.
5. Cum se păstrează Advil Răceală și Gripă
Nu lăsați acest medicament la vederea și îndemâna copiilor.
Nu utilizați acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie și pe ambalajul blisterului
după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
A se păstra la temperaturi sub 25°C.
Nu aruncați niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebați farmacistul
cum să aruncați medicamentele pe care nu le mai folosiți. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea
mediului.
6. Conținutul ambalajului și alte informații
Ce conține Advil Răceală și Gripă
Substanțele active sunt ibuprofen 200 mg și clorhidrat de pseudoefedrină 30 mg
Celelalte componente sunt:
Conținut lichid:
Hidroxid de potasiu
Macrogol 600
Apă purificată
Capsulă gelatinoasă:
Sorbitol lichid, parțial deshidratat (E 420) (apă purificată, sorbitan, D-sorbitol)
Gelatină
Cerneală neagră de inscripționare (alcool SDA 35A, hidroxid de amoniu 28%, alcool izopropilic, apă
purificată, macrogol 400, acetoftalat de polivinil, propilenglicol, oxid negru de fer (E172)
Aditivi alimentari: lecitină din soia în trigliceride cu lanț mediu
Cum arată Advil Răceală și Gripă şi conţinutul ambalajului
Advil Răceală și Gripă se prezintă sub forma unei capsule moi, translucide, de formă ovală. Logoul
200/30 este inscripționat pe capsulă cu cerneală neagră.
Capsulele sunt ambalate în blistere de culoare albă, opace, din PVC-PVdC, termosudate pe folie din
hârtie-Al sau blistere de culoare albă, opace, din PVC-PE-PVdC, termosudate pe folie din hârtie-Al.
Blisterele sunt ambalate într-o cutie de carton.
Mărimi de ambalaj: 2, 4, 8, 10, 12, 16, 20, 24
Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.
Deținătorul autorizației de punere pe piață și fabricantul
Deținătorul autorizației de punere pe piață
GlaxoSmithKline Consumer Healthcare S.R.L.
Str. Costache Negri nr. 1-5, Opera Center One, Etaj 6 (Zona 2)
Sector 5, Bucureşti, România
Fabricantul
Pfizer Consumer Manufacturing Italy S.r.l.
Via Nettunense 90, Aprilia 04011, Italia
8
Acest medicament este autorizat în Statele Membre ale Spaţiului Economic European sub următoarele
denumiri comerciale:
Irlanda, Malta Advil Cold & Flu Relief Soft Capsules Ibuprofen 200 mg / Pseudoephedrine 30 mg
Marea Britanie RobiCold Cold & Flu Relief 200 mg/30 mg Soft Capsules
Slovacia Robicold Rapid 200mg/30mg mäkké kapsuly
România Advil Răceală și Gripă 200 mg/30 mg capsule moi
Republica Cehă Robicold Rapid
Ungaria Advil Cold Rapid 200 mg/30 mg lágy kapszula
Acest prospect a fost revizuit în Iunie 2020.

Produse similare

Cos de cumparaturi

Obiect sters Anuleaza

Wishlist -

Obiect sters Anuleaza