Acest site folosește cookies pentru a furniza servicii și funcționalități personalizate. Prin vizitarea site-ului nostru, îți dai acordul pentru descărcarea acestor cookies.Am inteles

Poți afla mai multe despre cookies și poți schimba setările lor aici.

Theraflu Raceala si tuse 500 mg/6,1 mg/100 mg, 16 capsule, Gsk

Cod bare: 5949040102426
Data expirarii: 30-03-2022
Document: PROSPECT
Optiuni Livrare
Livrabil la usa in Bucuresti si Constanta
Pret: de la 17.85 RON
Ridicare de la ghiseu
Pret: de la 0.50 RON
18.00 RON
> 10 în stoc, acum 3 minute
Disponibilitate in locatii:
  • Dristor : Disponibil
  • Plaza Romania : Disponibil
  • Rahova : Disponibil
  • Barbu Vacarescu : Disponibil
  • Vivo Constanta : Disponibil
Pretul afisat este valabil doar pentru comenzile online, pretul din fiecare punct de lucru putand varia.

Theraflu Raceala si tuse 500 mg/6,1 mg/100 mg, 16 capsule, Gsk [5949040102426]

Proprietati:
Indicat in tratamentul simptomatic pe termen scurt al simptomelor de raceala si gripa si al frisoanelor, atunci cand sunt insotite de durere de la usoara la moderata si/sau febra, congestie nazala, cu efect expectorant în cazul tusei productive, din piept.
Theraflu raceala si tuse este indicat pentru adulti si adolescenti cu varsta de 16 ani si peste.

Compozitie:
Fiecare capsula contine paracetamol 500 mg, clorhidrat de fenilefrina 6,1 mg (care corespunde la 5 mg fenilefrina baza) si guaifenezina 100 mg.

Mod de administrare:
Doua capsule la fiecare 4-6 ore, dupa cum este necesar. Doza zilnica totala nu trebuie sa depaseasca 6 capsule în interval de 24 de ore (2 capsule administrate de trei ori pe zi). Durata tratamentului nu trebuie sa depaseasca 3 zile.

Prezentare:
16 capsule



Theraflu Raceala si tuse 500 mg/6,1 mg/100 mg, 16 capsule, Gsk [5949040102426]

1
AUTORIZATIE DE PUNERE PE PIATĂ Nr. 8858/2016/01-02 Anexa 1
Prospect
Prospect: Informaţii pentru pacient
Theraflu răceală şi tuse 500 mg/6,1 mg/100 mg capsule
Pentru adulţi şi adolescenţi cu vârsta de 16 ani şi peste
Paracetamol/clorhidrat de fenilefrină/guaifenezină
Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect înainte de a începe să luaţi acest medicament
deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.
Luaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor
medicului dumneavoastră sau farmacistului.
-Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.
-Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau recomandări.
-Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau
farmacistului. Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest
prospect. Vezi pct. 4.
Dacă după 3 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic.
Ce găsiţi în acest prospect
1. Ce este Theraflu răceală şi tuse şi pentru ce se utilizează
2. Ce trebuie să ştiţi înainte să luaţi Theraflu răceală şi tuse
3. Cum să luaţi Theraflu răceală şi tuse
4. Reacţii adverse posibile
5. Cum se păstrează Theraflu răceală şi tuse
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii
1. Ce este Theraflu răceală şi tuse şi pentru ce se utilizează
Theraflu răceală şi tuse este utilizat pentru tratamentul pe termen scurt al simptomelor
răcelii şi gripei şi al frisoanelor. Aceste simptome includ dureri uşoare şi moderate, febră,
congestie nazală (nas înfundat) şi tuse productivă, din piept.
Theraflu răceală şi tuse trebuie utilizat numai de către adulţi, vârstnici şi adolescenţi cu vârsta de
16 ani şi peste.
Theraflu răceală şi tuse trebuie utilizat NUMAI dacă prezentaţi TOATE simptomele următoare:
durere şi/sau febră, nas înfundat şi tuse productivă, din piept. Trebuie să vă adresaţi medicului sau
farmacistului dacă nu vă simţiţi mai bine sau dacă vă simţiţi mai rău după 3 zile sau dacă tusea este
însoţită de febră mare, erupţie trecătoare pe piele sau durere de cap persistentă.
Cum acţionează Theraflu răceală şi tuse
Theraflu răceală şi tuse conţine trei componente active:
• Paracetamol este o substanţă activă care reduce durerea (analgezic) şi scade febra (scade
temperatura corpului atunci când aveţi febră).
• Clorhidratul de fenilefrină este un decongestionant nazal. Acesta desfundă nasul înfundat şi
vă ajută să respiraţi cu mai multă uşurinţă prin reducerea inflamaţiei de la nivelul sinusurilor.
• Guaifenezina este un expectorant care fluidifică mucozităţile (flegma), ameliorând astfel
tusea productivă, din piept.
2
2. Ce trebuie să ştiţi înainte să luaţi Theraflu răceală şi tuse
Nu luaţi Theraflu răceală şi tuse dacă:
sunteţi alergic la paracetamol, clorhidrat de fenilefrină, guaifenezină sau la oricare dintre
celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la pct. 6 şi la finalul pct. 2)
aveţi o boală de inimă sau valori crescute ale tensiunii arteriale (hipertensiune arterială)
aveţi diabet zaharat
aveţi hipertiroidism
aveţi glaucom cu unghi închis (tensiune prea mare în interiorul ochiului)
aveţi feocromocitom (un tip de tumoră a glandelor suprarenale aflate în vecinătatea rinichilor)
luaţi sau aţi luat în ultimele 14 zile inhibitori ai monoaminoxidazei (IMAO) (medicamente
utilizate pentru tratamentul depresiei sau al bolii Parkinson)
luaţi medicamente numite antidepresive triciclice
luaţi medicamente numite beta-blocante (medicamente utilizate pentru tratamentul tensiunii
arteriale crescute şi al problemelor cu inima)
luaţi alte medicamente din clasa numită simpatomimetice cum sunt decongestivele,
medicamentele care scad pofta de mâncare şi medicamentele care stimulează psihicul, similare
amfetaminelor
Atenţionări şi precauţii
Este important ca Theraflu răceală şi tuse să fie utilizat NUMAI dacă aveţi TOATE simptomele
următoare: durere şi/sau febră, nas înfundat şi tuse din piept.
Conţine paracetamol. NU luaţi în acelaşi timp cu oricare alte medicamente care conţin
paracetamol.
În cazul în care depăşiţi doza maximă zilnică de paracetamol, pot să apară leziuni grave la nivelul
ficatului.
În general, consumul regulat de medicamente pentru tratamentul durerii, mai ales o combinaţie de
mai multe substanţe cu rol analgezic, poate duce la afectare renală permanentă, cu risc de
insuficienţă renală.
Nu consumaţi băuturi alcoolice în timpul utilizării acestui medicament.
Nu utilizaţi împreună cu niciun alt medicament pentru tratamentul tusei, răcelii sau pentru nas
înfundat.
Adresaţi-vă unui medic în cazul în care simptomele persistă mai mult de 3 zile, dacă se agravează
sau dacă tusea este însoţită de febră mare, erupţie trecătoare pe piele sau durere de cap persistentă.
Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului înainte de a lua Theraflu răceală şi
tuse dacă aveţi:
probleme cardiovasculare
probleme cu ficatul
probleme cu rinichii
prostata mărită în volum, deoarece este posibil să reţineţi urină sau să aveţi dificultăţi în a urina
o problemă de circulaţie a sângelui (cum este sindrom Raynaud)
un grad uşor de icter (sindrom Gilbert)
deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenază (deficit al unei enzime)
distrugere neobișnuită a celulelor roşii din sânge (anemie hemolitică)
deshidratare sau nu vă alimentaţi în mod corespunzător de mult timp (malnutriţie cronică)
tuse cronică, astm bronşic sau emfizem pulmonar (boală de plămâni)
3
Copii şi adolescenţi
Nu daţi acest medicament copiilor şi adolescenţilor cu vârsta sub 16 ani sau adolescenţilor cu
vârsta între 16 şi 18 ani, cu greutatea mai mică de 50 kg.
Theraflu răceală şi tuse împreună cu alte medicamente
Nu utilizaţi Theraflu răceală şi tuse dacă luaţi:
sau aţi luat în ultimele 14 zile inhibitori ai monoaminoxidazei (IMAO), medicamente utilizate
pentru tratamentul depresiei şi al bolii Parkinson
antidepresive triciclice utilizate pentru tratamentul depresiei
medicamente pentru tratamentul tensiunii arteriale crescute, cum sunt beta-blocantele
medicamente care conţin substanţe simpatomimetice cum sunt decongestivele, medicamentele
care scad pofta de mâncare şi medicamentele care stimulează psihicul, similare amfetaminelor
Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi, aţi luat recent sau s-ar putea
să luaţi orice alte medicamente, mai ales:
medicamente utilizate pentru tratamentul insuficienţei cardiace şi a bătăilor neobișnuite ale
inimii (digoxină şi alte glicozide cardiace)
medicamente pentru subțierea sângelui (anticoagulante), cum este warfarina sau alte substanţe
cumarinice
medicamente pentru tratamentul stării de greaţă şi vărsăturilor, cum este metoclopramid sau
domperidonă
medicamente pentru tratamentul tuberculozei (rifampicină şi isoniazid), al infecţiilor bacteriene
(cloramfenicol)
medicamente utilizate pentru tratamentul convulsiilor, cum sunt lamotrigină, fenitoină,
fenobarbital şi carbamazepină
colestiramină, utilizată pentru scăderea valorilor colesterolului
zidovudină (AZT), utilizată pentru tratamentul infecţiei cu HIV (SIDA)
probenecid, utilizat pentru tratamentul gutei
ergotamină şi metilsergidă, utilizate în cazul migrenelor
medicamente utilizate pentru tratamentul febrei sau al durerii uşoare (salicilaţi, salicilamidă)
medicamente care conţin paracetamol sau substanţe decongestive pentru răceală şi gripă
substanţe anestezice halogenate utilizate în cazul anesteziilor înainte de o intervenţie
chirurgicală
spuneţi medicului dumneavoastră că luaţi acest medicament dacă vi se efectuează analize de
urină
Theraflu răceală şi tuse împreună cu alimente, băuturi şi alcool
Nu consumaţi băuturi alcoolice în timpul utilizării acestui medicament.
Acest medicament poate fi utilizat în prezenţa sau în absenţa alimentelor.
Sarcina şi alăptarea
Nu luaţi Theraflu răceală şi tuse dacă sunteţi gravidă sau dacă alăptaţi.
Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Acest medicament poate provoca ameţeli. Dacă aveţi ameţeli, nu conduceţi vehicule şi nu folosiţi
utilaje.
4
3. Cum să luaţi Theraflu răceală şi tuse
Luaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum se descrie în acest prospect sau aşa cum v-a
spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu
farmacistul dacă nu sunteţi sigur.
Doze recomandate
Adulţi, vârstnici şi adolescenţi cu vârsta de 16 ani şi peste, cu greutatea de 50 kg şi peste:
Doza recomandată este de 2 capsule înghiţite cu apă la fiecare 4 - 6 ore, după cum este necesar.
Nu luaţi mai mult de 6 capsule (3 doze a câte 2 capsule) într-un interval de 24 de ore
(corespunzător la 3000 mg de paracetamol, 36,6 mg de clorhidrat de fenilefrină şi 600 mg de
guaifenezină).
Nu utilizaţi mai mult de 3 zile. Spuneţi medicului dumneavoastră dacă după 3 zile simptomele
persistă sau se agravează sau dacă tusea este însoţită de febră mare, erupţie trecătoare pe piele
sau durere de cap persistentă.
Theraflu răceală şi tuse nu trebuie utilizat de către persoanele cu greutatea mai mică de 50 kg
(adulţi, vârstnici şi adolescenţi cu vârsta de 16 ani şi peste).
Nu depăşiţi doza recomandată.
Utilizarea la copii şi adolescenţi
Nu administraţi copiilor cu vârsta mai mică de 16 ani. Nu administraţi adolescenţilor cu vârsta între
16 şi 18 ani cu greutatea mai mică de 50 kg.
Pacienţi cu boală hepatică
La pacienţii cu afecţiuni hepatice, doza trebuie redusă sau dozele se vor administra la un interval
mai mare de timp. Cereţi sfatul medicului dumneavoastră înainte de a utiliza acest medicament.
Doza zilnică totală nu trebuie să depăşească 4 capsule într-un interval de 24 de ore (cu un interval
minim de 8 ore între administrarea capsulelor).
Pacienţi cu boală renală
La pacienţii cu insuficienţă renală, capsulele se vor administra la un interval mai mare de timp.
Cereţi sfatul medicului dumneavoastră înainte de a utiliza acest medicament. În farmacii se găsesc
forme farmaceutice adecvate utilizării în această situaţie.
Mod de administrare şi instrucţiuni pentru utilizare:
Pentru utilizare pe cale orală.
Capsulele se înghit întregi, nemestecate, cu o cantitate suficientă de lichid.
Dacă luaţi mai mult Theraflu răceală şi tuse decât trebuie
Dacă din greşeală luaţi prea multe capsule, solicitaţi imediat asistenţă medicală, chiar dacă vă
simţiţi bine, din cauza riscului de producere a vătămărilor grave, întârziate, la nivelul ficatului.
Dacă uitaţi să luaţi Theraflu răceală şi tuse
5
Dacă uitaţi să luaţi o doză, luaţi-o imediat ce vă amintiţi, cu excepţia cazului în care este momentul
pentru administrarea următoarei doze. Apoi continuaţi tratamentul conform recomandărilor.
Întotdeauna lăsaţi să treacă un interval de cel puţin 4 ore între două doze. Nu luaţi niciodată o doză
dublă pentru a compensa doza uitată.
Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului
dumneavoastră sau farmacistului.
4. Reacţii adverse posibile
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la
toate persoanele.
NU MAI LUAŢI Theraflu răceală şi tuse şi adresaţi-vă imediat unui medic dacă aveţi:
reacţii alergice, inclusiv respiraţie şuierătoare, dificultăţi de respiraţie, umflarea feţei sau gurii
erupţie trecătoare pe piele (inclusiv urticarie, mâncărimi), înroşirea pielii
exfolierea pielii, vezicule, ulceraţii, ulceraţii la nivelul gurii
probleme care afectează sângele, inclusiv sângerări neobișnuite sau vânătăi
îngălbenirea pielii sau albului ochilor (icter). Acestea sunt semne de probleme ale ficatului
Reacţiile descrise mai sus sunt rare (pot afecta până la 1 din 1000 de persoane) sau foarte rare. Mai
exact, reacţiile grave la nivelul pielii sunt foarte rare (pot afecta până la 1 din 10000 de persoane).
Următoarele reacţii adverse pot apărea în cazuri rare sau foarte rare (pot afecta până la 1 din
1000 sau 1 din 10000 de persoane). Dacă apare oricare dintre următoarele, spuneţi medicului
dumneavoastră:
durere sau senzaţie neplăcută la nivelul stomacului (diaree, greaţă, vărsături)
durere de cap, ameţeli
creşterea tensiunii arteriale, palpitaţii, bătăi rapide ale inimii
probleme cu somnul, nelinişte, nervozitate, iritabilitate sau confuzie
respiraţie dificilă
dilataţia pupilelor, creşterea tensiunii din interiorul ochiului
În cazuri rare pot apărea anomalii ale rezultatelor (sau valorilor) testelor pentru evaluarea funcţiei
ficatului.
Raportarea reacţiilor adverse
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta
reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt
publicate pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale
http://www.anm.ro/. Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii
suplimentare privind siguranţa acestui medicament.
5. Cum se păstrează Theraflu răceală şi tuse
Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.
Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe blister şi pe cutie după EXP. Data
de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
A se păstra la temperaturi sub 25°C.
6
Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum
să aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea
mediului.
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii
Ce conţine Theraflu răceală şi tuse
Substanţele active sunt paracetamol, clorhidrat de fenilefrină şi guaifenezină. Fiecare capsulă
conţine paracetamol 500 mg, clorhidrat de fenilefrină 6,1 mg (care corespunde la 5 mg fenilefrină
bază) şi guaifenezină 100 mg.
Celelalte componente sunt: croscarmeloză sodică, amidon de porumb, lauril sulfat de sodiu, talc şi
stearat de magneziu.
Învelişul capsulei conţine: gelatină, apă purificată, indigotină (E 132), dioxid de titan (E 171),
galben de chinolină (E 104), lauril sulfat de sodiu, eritrozină (E 127).
Cum arată Theraflu răceală şi tuse şi conţinutul ambalajului
Theraflu răceală şi tuse se prezintă sub formă de capsule gelatinoase, cu o parte translucidă, verde
(corp) şi celaltă parte opacă, albastră (capac), de dimensiune 0, umplute cu pulbere de culoare
aproape albă, care nu prezintă conglomerate şi particule contaminate.
Theraflu răceală şi tuse este disponibil în cutii a câte 8 sau 16 capsule.
Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.
Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă şi fabricanţii
Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă
GlaxoSmithKline Consumer Healthcare S.R.L.
Opera Center One, Str. Costache Negri, Nr. 1-5,
Etaj 6 (Zona 2), 050552, Sector 5, Bucureşti,
România
Fabricanţii
Novartis Consumer Health GmbH
Zielstattstrasse 40, D-81379 Munich,
Germania
Wrafton Laboratories Limited, trading as Perrigo
Exeter Road, Wrafton, Braunton, Devon EX33 2DL,
Marea Britanie
GSK Consumer Healthcare GmbH & Co. KG
Barthstraße 4, 80339 München,
Germania
7
Acest medicament este aprobat în statele membre ale SEE sub denumirile următoare:
Bulgaria Theraflu Forte Cold & Cough 500 mg/ 6,1mg/ 100mg capsules
Croaţia Theraflu 500 mg/6,1 mg/100mg kapsule
Cipru Panadol Cold & Flu & Cough
Republica Cehă Theraflu
Estonia Theraflu
Germania Theraflu Erkältung & Husten Kapseln
500 mg / 6,1 mg / 100 mg Hartkapseln
Grecia Panadol Cold & Flu & Cough
Ungaria Neo Citran megfázásra és köhögésre kemény kapszula
Italia TERMAINFLU
Latvia Theraflu 500mg/ 100mg/ 6,1mg cietās kapsulas
Lituania Theraflu 500mg/ 100mg/ 6,1mg kietosios kapsulės
Polonia Theraflu Total Grip
Portugalia Panadol Gripus
România THERAFLU RĂCEALĂ ŞI TUSE 500 mg/6,1 mg/100 mg capsule
Slovacia Theraflu chrípka a kašeľ tvrdé kapsuly
Slovenia Theraflu 500 mg/100 mg/6,1 mg trde kapsule
Spania Termalgin Gripe Forte con Tos Capsulas
Acest prospect a fost revizuit în Martie 2018.

Produse similare

Cos de cumparaturi

Obiect sters Anuleaza

Wishlist -

Obiect sters Anuleaza