Acest site folosește cookies pentru a furniza servicii și funcționalități personalizate. Prin vizitarea site-ului nostru, îți dai acordul pentru descărcarea acestor cookies.Am inteles

Poți afla mai multe despre cookies și poți schimba setările lor aici.

Bioflu Junior sirop, 100 ml, Biofarm

Brand: BIOFARM
Cod bare: 5944704008427
Document:
Optiuni Livrare
Livrare la usa in Bucuresti si Constanta
Pret: de la 17.85 RON
Pret: de la 0.50 RON
Disponibilitate in locatii:
  • Barbu Vacarescu : Indisponibil
  • Dristor : Indisponibil
  • Plaza Romania : Indisponibil
  • Rahova : Indisponibil
  • Vivo Constanta : Indisponibil
Pretul afisat este valabil doar pentru comenzile online, pretul din fiecare punct de lucru putand varia.

Bioflu Junior sirop, 100 ml, Biofarm [5944704008427]

Proprietati:
Bioflu® Plus Junior este o combinație de medicamente utilizate pentru tratamentul simptomatic al congestiei nazale, tusei neproductive și febrei asociate tulburărilor tractului respirator (de exemplu: sinuzite, rinite, faringite, bronșite).

Compozitie:
5 ml sirop conţin paracetamol 160 mg, clorhidrat de pseudoefedrină 15 mg, bromhidrat de dextrometorfan anhidru 7,5 mg

Mod de administrare:
Copii cu vârsta între 6 și 12 ani: 10 ml la fiecare 6 ore (nu se va depăși doza totală de 40 ml în 24 ore). Durata tratamentului trebuie să fie scurtă (maxim 5 zile).

Prezentare:
100 ml



Data ultimei actualizari: 22-01-2021

Bioflu Junior sirop, 100 ml, Biofarm [5944704008427]

1
AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 12166/2019/01-02 Anexa 1
Prospect
PROSPECT: INFORMAŢII PENTRU UTILIZATOR
Bioflu Junior sirop
Paracetamol/Clorhidrat de pseudoefedrină/Bromhidrat de dextrometorfan anhidru
Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect, deoarece el conţine informaţii importante pentru
dumneavoastră.
Acest medicament este disponibil fără prescripţie medicală. Cu toate acestea, este necesar să
utilizaţi Bioflu Junior sirop cu atenţie pentru copilul dumneavoastră, pentru a obţine cele mai bune
rezultate.
- Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.
- Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau sfaturi.
- Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice posibile reacții adverse nemenționate în acest prospect. Vezi pct. 4.
În acest prospect găsiţi:
1.Ce este Bioflu Junior sirop şi pentru ce se utilizează
2.Înainte să utilizaţi Bioflu Junior sirop
3.Cum să utilizaţi Bioflu Junior sirop
4.Reacţii adverse posibile
5.Cum se păstrează Bioflu Junior sirop
6.Informaţii suplimentare
1.CE ESTE BIOFLU JUNIOR SIROP ŞI PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ
Bioflu Junior sirop este o combinaţie de medicamente utilizate pentru tratamentul simptomatic al
congestiei nazale, tusei neproductive şi febrei asociate tulburărilor tractului respirator (de exemplu:
sinuzite, rinite, faringite, bronşite).
2. ÎNAINTE SĂ UTILIZAŢI BIOFLU JUNIOR SIROP
Nu utilizaţi Bioflu Junior sirop
-dacă copilul dumneavoastră este alergic (hipersensibil) la paracetamol, clorhidrat de
pseudoefedrină, bromhidrat de dextrometorfan anhidru sau la oricare dintre celelalte componente
ale Bioflu Junior sirop;
- dacă copilul dumneavoastră are hipertensiune arterială severă sau necontrolată prin tratament sau
tulburări de ritm cardiac;
- dacă copilul dumneavoastră a avut în trecut un accident vascular cerebral;
- dacă copilul dumneavoastră are astm bronşic şi tuşeşte;
- dacă copilul dumneavoastră are insuficienţă respiratorie;
- dacă copilul dumneavoastră are insuficienţă hepatocelulară;
- dacă copilul dumneavoastră are insuficienţă renală severă;
- dacă copilul dumneavoastră are diabet zaharat;
- dacă copilul dumneavoastră are hipertiroidie;
2
- dacă copilul dumneavoastră are glaucom cu unghi închis;
- dacă copilul dumneavoastră are sau a avut epilepsie sau convulsii;
- dacă copilul dumneavoastră are deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenază.
Atenționări și precauții
Înainte să luați Bioflu Junior sirop, adresați-vă medicului sau farmacistului.
Tusea productivă (cu expectoraţie) este o componentă fundamentală a mecanismului de apărare
bronhopulmonară şi de aceea nu trebuie suprimată. Nu se recomandă asocierea unui expectorant sau
mucolitic (medicamente care sunt destinate uşurării expectoraţiei) cu un antitusiv (medicament care
opreşte tusea). Bioflu Junior sirop calmează tusea uscată (fără expectoraţie).
Dacă copilul dumneavoastră aretuse productivă (cu expectoraţie) sau dacă tusea acestuia nu este
ameliorată după 5 zile de utilizare a acestui medicament, vă rugăm să vă adresaţi medicului pentru
reevaluare.
Datorită pseudoefedrinei din compoziţia sa, Bioflu Junior sirop trebuie utilizat cu precauţie la pacienţii
care suferă de hipertensiune arterială uşoară sau moderată. Similar altor medicamente din aceeaşi
categorie, pseudoefedrina trebuie utilizată cu precauţie la pacienţii cu afecţiuni ale inimii, tensiune
intraoculară crescută (glaucom) sau cu îngustare la nivelul pasajului dintre stomac şi intestin (obstrucţie
piloroduodenală).
Administrarea trebuie făcută cuprecauţie în cazul afectării renale uşoare sau moderate (în special în cazul
asocierii cu afecţiuni cardiovasculare).
Este necesară prudenţă în cazul pacienţilor trataţi simultan cu antidepresive triciclice, unii ISRS (inhibitori
selectivi ai recaptării serotoninei) şi medicamente cu efecte supresive asupra activităţii SNC.
Nu se va utiliza în asociere cu alte medicamente care conţin paracetamol.
Se impun precauţii în caz de afecţiuni hepatice, incluzând hepatită virală (creşte riscul hepatotoxicităţii).
În cazul în care simptomele nu se remit după administrarea de doze uzuale, nu se creşte doza, ci se
recomandă reevaluarea situaţiei clinice. Nu se administrează mai mult de 5 zile fără recomandarea
medicului.
Bioflu Junior sirop împreună cu alte medicamente
Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte
medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.
Administrarea de bromhidrat de dextrometorfan cu deprimante ale activităţii sistemului nervos central,
cum sunt antidepresive sedative, antihistaminice H1sedative, clonidină şi compuşi înrudiţi, neuroleptice,
anxiolitice şi hipnotice (altele decât benzodiazepinele) conduc la potenţarea efectului deprimant nervos
central.
De asemenea, alcoolul etilic potenţează efectul sedativ al antitusivelor centrale; în timpul tratamentului cu
dextrometorfan se recomandă evitarea medicamentelor care conţin alcool etilic.
Pentru a evita supradozajul, nu se va asocia cu alte medicamente care conţin paracetamol.
Medicamentele inductoare enzimatice şi cele hepatotoxice cresc riscul afectării hepatice al dozelor mari
sau tratamentului prelungit cu paracetamol.
Absorbţia paracetamolului este accelerată de metoclopramidă şi domperidonă.
Colestiramina reduce absorbţia paracetamolului, dacă se administrează în prima oră de la ingestia de
paracetamol.
Tratamentul cronic cu barbiturice sau primidonă reduce efectul paracetamolului.
3
Dozele mari de paracetamol cresc efectul anticoagulantelor cumarinice probabil prin reducerea sintezei
hepatice de profactori ai coagulării. În cazul administrării unor doze zilnice mai mari de 2000 mg
paracetamol, pe perioade mai lungi de o săptămână este necesară monitorizarea timpului de protrombină.
Acest lucru nu este necesar în cazul tratamentului ocazional.
Asocierea paracetamolului cu salicilaţi sau antiinflamatoare nesteroidiene pe termen lung şi la doze mari
creşte riscul de apariţie a afectării renale. Asocierea paracetamol-salicilaţi trebuie administrată pe termen
scurt; diflunisalul creşte cu 50% concentraţia plasmatică a paracetamolului şi măreşte astfel riscul
hepatotoxicităţii acestuia.
Datorită conţinutului în paracetamol, pot să apară valori fals scăzute ale glicemiei determinate prin metode
oxidative sau o creştere falsă a valorilor serice ale acidului uric determinat prin metoda acidului
fosfotungstic. Creşterile timpului de protrombină şi ale valorilor serice ale bilirubinei,
lactatdehidrogenazei şi transaminazelor serice evidenţiază afectarea toxică hepatişi apar în special la
doze mai mari de 8 g pe zi sau administrarea pe termen lung a unor doze de paracetamol mai mari de 3-5 g
pe zi.
Datorită pseudoefedrinei, Bioflu Junior sirop poate creşte efectele simpatomimeticelor, de exemplu
decongestionante.
Clorhidratul de pseudoefedrină poate suprima parţial acţiunea hipotensivă a medicamentelor care
interferează cu acţiunea simpatomimetică: guanetidină, metildopa, blocante - şi - adrenergice.
Pseudoefedrina poate creşte riscul de apariţie a aritmiilor la pacienţii care primesc glicozide digitalice,
chinidină sau antidepresive triciclice.
Administrarea concomitentă a Bioflu Junior sirop cu antidepresive triciclice poate induce hipertensiune
arterială, aritmie şi tahicardie sau poate potenţa manifestările activităţii anticolinergice (pericol de apariţie
a ocluziilor intestinale, retenţie urinară, glaucom). Dacă este necesară utilizarea acestei asocieri de
medicamente, se recomandă reducerea dozei de antidepresive şi monitorizarea atentă a stării clinice a
pacientului.
Administrarea concomitentă a Bioflu Junior sirop cu fluoxetină poate duce la potenţarea reacţiilor adverse
ale dextrometorfanului (ameţeli, hiperreactivitate) şi/sau a manifestărilor potenţiale ale toxicităţii (greaţă,
vomă, înceţoşarea vederii, halucinaţii vizuale şi auditive).
Bioflu Junior sirop împreună cu alimente şi băuturi
Se va evita consumul de ceai negru şi băuturi energizante.
Sarcina, alăptareași fertilitatea
Nu este cazul având în vedere faptul că Bioflu Junior sirop este indicat pentru copiii cu vârsta între 6 şi 12
ani.
Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Bioflu Junior siropeste recomandat pentru copii până la vârsta de 6 ani. Aceştia trebuie supravegheaţi pe
durata tratamentului cu Bioflu Junior sirop dacă merg cu bicicleta, rolele sau desfăşoară alte activităţi care
necesită atenţie deosebită.
Bioflu Junior siropconţine galben amurg FCF (E 110)care poate provoca reacţii alergice.
Bioflu Junior sirop conţine potasiu0,0497 mmol/5 ml. Acest lucru trebuie avut în vedere la pacienţii cu
funcţie renală diminuată sau la pacienţii ce urmează o dietă cu restricţie de potasiu.
Bioflu Junior sirop conţine sodiu 0,12 mmol/5 ml. Acest lucru trebuie avut în vedere la pacienţii ce
urmează o dietă cu restricţie de sodiu.
4
Bioflu Junior sirop conţine zahăr 1,75 g/5 ml. Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat că aveţi
intoleranţă la unele categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a lua acest medicament.
3. CUM SĂ UTILIZAŢI BIOFLU JUNIOR SIROP
Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau așa cum v-a spus
medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu
sunteţi sigur.
Copii cu vârsta între 6 şi 12 ani: 10 ml la fiecare 6 ore (nu se va depăşi doza totală de 40 ml în 24 ore).
Nu se recomandă utilizarea Bioflu Junior sirop la copiii cu vârsta mai mică de 6 ani.
Durata tratamentului trebuie să fie scurtă (maxim 5 zile).
Dacă utilizați mai mult Bioflu Junior sirop decât trebuie
Pot apărea următoarele manifestări clinice: tremor, nelinişte, insomnie, ritm rapid al bătăilor inimii,
creşterea sau scăderea marcată a tensiunii arteriale, paloare, dilatarea pupilelor, imposibilitatea de a urina,
dureri abdominale. După doze foarte mari pot să apară afectări severe ale ficatului, rinichilor sau altor
organe.
Dacă un copil a luat din greşeală mai mult decât trebuie Bioflu Junior sirop, adresaţi-vă de urgenţă
medicului sau celui mai apropiat spital.
Dacă uitaţi să luaţi Bioflu Junior sirop
Nu daţi copilului dumneavoastră o doză dublă pentru a compensa doza uitată. Copilul dumneavoastră
trebuie să ia următoarea doză de Bioflu Junior sirop la ora la care era programată.
Dacă încetați să luați Bioflu Junior sirop
Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului
dumneavoastră sau farmacistului.
4. REACŢII ADVERSE POSIBILE
Ca toate medicamentele, Bioflu Junior sirop poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate
persoanele.
Următoarele frecvenţe sunt luate în considerare în ceea ce priveşte evaluarea reacţiilor adverse: foarte
frecvente (care afectează mai mult de 1 pacient din 10); frecvente (care afectează maipuţin de 1 din 10
pacienţi); mai puţin frecvente (care afectează mai puţin de 1 din 100 pacienţi); rare (care afectează mai
puţin de 1 din 1000 pacienţi); foarte rare (care afectează mai puţin de 1 din 10000 pacienţi); cu frecvenţă
necunoscută (care nu poate fi estimată din datele disponibile).
Reacţii adverse frecvente:
-ameţeli, stare de confuzie;
-anxietate, nelinişte;
-palpitaţii, accelerarea ritmului bătăilor inimii (tahicardie);
-tremor;
-somnolenţă;
-greaţă, vărsături;
-creşterea sau scăderea tensiunii arteriale.
5
Reacţii adverse mai puţin frecvente:
-diaree, dureri abdominale;
-imposibilitatea de eliminare a urinii din vezica urinară totală sau parţială (retenţie urinară);
-respiraţie dificilă;
-dureri de cap.
Reacţii adverse rare:
-erupţii trecătoare pe piele;
-sensibilitate crescută faţă de acţiunea radiaţiilor luminoase şi ultraviolete (fotosensibilizare);
-necroză tubulară acută cu insuficienţă renală acută (afectarea rinichilor).
Reacţii adverse foarte rare:
-modificări ale numărului de celule în sânge, cumsunt scăderea plachetelor din sânge
(trombocitopenie), scăderea celulelor albe din sânge (leucopenie, neutropenie) care poate
devenii severă (agranulocitoză) sau scăderea celulelor roşii, albe şi plachetelor din sânge
prin diminuarea formării la nivelul măduvei hematogene sau prin distrugere periferică
excesivă (pancitopenie).
Raportarea reacţiilor adverse
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea
includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta reacţiile adverse
direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate pe web-site-ul
Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/. Raportând
reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa acestui
medicament.
5. CUM SE PĂSTREAZĂ BIOFLU JUNIOR SIROP
A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor.
Nu utilizaţi Bioflu Junior sirop după data de expirare înscrisă pe ambalaj, după EXP. Data de expirare se
referă la ultima zi a lunii respective.
A se păstra la temperaturi sub 25ºC, în ambalajul original.
Nu aruncați niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să
aruncați medicamentele pe care nu le mai folosiți. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. INFORMAŢII SUPLIMENTARE
Ce conţine Bioflu Junior sirop
- Substanţele active sunt paracetamol, clorhidrat de pseudoefedrină şi bromhidrat de dextrometorfan
sub formă debromhidrat de dextrometorfan anhidru. 5 ml sirop conţin paracetamol 160 mg,
bromhidrat de dextrometorfan anhidru 7,5 mg şi clorhidrat de pseudoefedrină 15 mg.
- Celelalte componente sunt: polietilenglicol 400, glicerol, povidonă K30,zahăr, benzoat de sodiu,
acid citric monohidrat, citrat de sodiu dihidrat, acesulfam de potasiu, aromă de portocale, aromă de
cireşe, galben amurg FCF (E 110), apă purificată.
Cum arată Bioflu Junior sirop şi conţinutul ambalajului
Bioflu Junior sirop se prezintă sub formă de lichid siropos, limpede, de culoare portocalie şi gust dulce-
amărui.
6
Cutie cu un flacon din sticlă, de culoare brună,conţinând 100 ml sirop, închis cu capac cu filet şi inel de
siguranţă din PE şi o măsură dozatoare din PP cu gradaţii de la 2,5 ml - 20 ml.
Cutie cu un flacon din PET, de culoare brună,conţinând 100 ml sirop, închis cu capac cu filet şi inel de
siguranţă din PE şi o măsură dozatoare din PP cu gradaţii de la 2,5 ml - 20 ml.
Deţinătorul autorizaţiei de punere de piaţăşi fabricantul
S.C. Biofarm S.A.
Str. Logofatul Tăutu nr. 99, sector 3, Bucureşti, România
Telefon: 021 30.10.600
Fax: 021 30.10.605
E-mail: office@biofarm.ro
Acest prospect a fost aprobat în iunie 2019.
Informaţii detaliate privind acest medicament sunt disponibile pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a
Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/.

Produse similare

Cos de cumparaturi

Obiect sters Anuleaza

Favorite

Obiect sters Anuleaza