Paduden SR, 300mg, 10 capsule, Terapia

ibuprofen

Se eliberează

DOAR DIN FARMACIE

în baza rețetei medicale

0 (din 0 evaluari)
Evalueaza produsul

Brand: TERAPIA SA

Cod produs: 5944702001390

Data expirarii: 30-05-2026

Document: Prospect

Vandut de: Farmacia Tei SRL

42,94 LEI
Nu s-au inregistrat inca opinii
Produsul poate fi evaluat doar in urma unei achizitii online.
Disponibilitate și preț în locațiile Farmacia Tei

La noi, prețul afișat pe site este valabil și în toate locațiile noastre.

Dacă intervin abateri de la această regulă, sunt erori pentru care ne cerem scuze și vă rugăm să ni le semnalați.

Paduden SR, 300mg, 10 capsule, Terapia [5944702001390]

Indicatii:
Paduden SR conţine o substanţă activă numită ibuprofen, care aparţine grupului de medicamente numite antiinflamatorii nesteroidiene (AINS).
Paduden SR este indicat pentru:
- tratamentul simptomatic al afecţiunilor dureroase: cefalee, migrenă (tratament şi profilaxie), dureri dentare, dismenoree, dureri osteo-articulare şi musculare (inclusiv tendinite, bursite, luxaţii, entorse);
- tratamentul simptomatic al febrei.

Contraindicatii:
Nu utilizaţi Paduden SR:
- dacă sunteţi alergic la ibuprofen, la alte AINS sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament.

Precautii:
Inainte să utilizaţi Paduden SR, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Sarcina, alăptarea şi fertilitatea:
Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.
În primele 5 luni de sarcină ibuprofenul se va administra numai dacă este absolut necesar şi numai sub supraveghere medicală strictă. Începând cu luna a 6-a, administrarea ibuprofenului este contraindicată.
Nu este indicată utilizarea Paduden SR în timpul alăptării.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor:
Prin reacţiile adverse pe care le produce - somnolenţă, ameţeli sau depresie - Paduden SR poate influenţa capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Mod de administrare:
Luaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul.
Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.
- Adulţi şi adolescenţi cu vârsta peste 12 ani
Doza uzuală este de 2 capsule Paduden SR (600 mg ibuprofen) de 2 ori pe zi, fără a depăşi 4 capsule Paduden SR (1200 mg ibuprofen) pe zi.
- Copii cu vârsta sub 12 ani
La copii sub 12 ani se recomandă utilizarea formelor farmaceutice adecvate.

Compozitie:
- Substanţa activă este ibuprofen. O capsulă cu eliberare prelungită conţine ibuprofen 300 mg.
- Celelalte componente sunt: conţinutul capsulei - microgranule din zahăr şi amidon de porumb, copolimer[butilmetacrilat/(2-
dimetilaminoetil) metacrilat, metilmetacrilat] 1:2:1 (Eudragit E 100), polividonă K 30, copolimer(etilacrilat/metilmetacrilat/clorură de trimetilamonioetilmetacrilat) 1:2:0,2 (Eudragit RL
100), dioxid de siliciu coloidal anhidru, talc, capsula - galben de chinolină (E 104), indigotină (E 132), gelatină, cerneala de inscripţionare - oxid negru de fer (E 172).

Prezentare:
10 capsule

Atentionare:
Citiţi cu atenţie şi în întregime prospectul înainte de a începe să utilizaţi acest medicament deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.

Paduden SR, 300mg, 10 capsule, Terapia [5944702001390]

Farmacia Tei intelege importanta informatiilor prezentate in aceasta pagina si face eforturi permanente pentru a le pastra actualizate. Singura situatie in care informatiile prezentate despre Paduden SR, 300mg, 10 capsule, Terapia pot fi diferite fata de cele prezentate pe site este aceea in care producatorul/importatorul aduce modificari specificatiilor acestuia, fara a ne informa in prealabil.
Pagina actualizata la data de:  30-05-2024  |  ANMDMR - Raporteaza o reactie adversa

Medicamente cu reteta din aceeasi categorie

Alte produse ale producatorului TERAPIA SA

Vezi Politica de confidentialitate date personale