Fervex cu aroma de zmeura, 8 plicuri, Upsa

raceala, rinita, rinofaringita, stare gripala

Alte arome

Cod produs: 3585553488347

Brand: UPSA SAS

Data expirarii: 31-05-2023

Document: Prospect

Optiuni Livrare
Ridicare rapida de la casa <span style="color: #35936F;">Click&Collect</span>
Pret: de la 0,50 LEI
Livrare nationala
Livrare doar in Bucuresti si Constanta Pret: de la 12,40 LEI
15,00 LEI
> 10 în stoc Ultima actualizare: 01-07-2022 20:05:54
Disponibilitate și preț în locațiile Farmacia Tei
  • disponibil Dristor
    Bd. Camil Ressu 7 Bucuresti disponibil 15,00 Lei
  • disponibil Rahova
    Strada Pucheni 42 Bucuresti disponibil 15,00 Lei
  • disponibil Barbu Vacarescu
    Bd. Barbu Vacarescu 154-158 Bucuresti disponibil 15,00 Lei
  • disponibil Vivo Constanta
    Bd. Aurel Vlaicu 220 Constanta disponibil 15,00 Lei
  • disponibil Plaza Romania
    Bd. Timișoara 26 Bucuresti disponibil 15,00 Lei
  • În curând Biharia
    Str. Biharia 67 - 77 București se deschide în curând

La noi, prețul afișat este valabil atât pentru comenzile online cât și pentru toate locațiile noastre.

Dacă intervin abateri de la această regulă, sunt erori pentru care ne cerem scuze și vă rugăm să ni le semnalați.

Fervex cu aroma de zmeura, 8 plicuri, Upsa [3585553488347]

Citiţi cu atenţie şi în întregime prospectul înainte de a începe să utilizaţi acest medicament, deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.
Utilizaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor medicului dumneavoastră sau farmacistului. 

Indicații:
Tratamentul simptomatic al răcelilor comune, rinitelor alergice şi vasomotorii, stărilor gripale (pentru ameliorarea strănutului, secreţiei nazale apoase, inflamaţiei mucoaselor nazală şi sinusală, febrei, durerilor de cap şi musculare).
Tratamentul cu antibiotice poate fi necesar în cazul apariţiei infecţiilor bacteriene. 

Compoziție:
- Substanţele active sunt paracetamol, acid ascorbic şi maleat de feniramină. Fiecare plic cu granule
pentru soluţie orală conţine paracetamol 500 mg, acid ascorbic 200 mg şi maleat de feniramină 25 mg. 

Mod de administrare:
Adulţi şi adolescențicu vârsta peste 15 ani: 1 plic Fervex “pentru adulţi” cu aromă de zmeură de 2-3 ori pe zi. Intervalul între administrări trebuie să fie de cel puţin 4 ore.
Dacă suferiţi de insuficienţă renală severă (clearance-ul creatininei <10 ml/min), intervalul între administrări trebuie să fie de cel puţin 8 ore.
Plicurile se administrează cu o cantitate suficientă de apă rece sau fierbinte.
Pentru tratamentul stărilor gripale, este preferabilă administrarea acestui medicament cu apă fierbinte, seara, din momentul apariţiei primelor simptome.
Informaţi medicul dumneavoastră sau farmacistul dacă starea de rău continuă şi după 5 zile de tratament.
Medicul dumneavoastră vă va informa cât va dura tratamentul cu Fervex “pentruadulţi” cu aromă de zmeură. 

Contraindicații:
Nu utilizați Fervex “pentru adulţi“ cu aromă de zmeură:
- dacă sunteți alergic la paracetamol, fenacetină sau alte antiinflamatoare, feniramină sau alte antihistaminice sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament;
- a nu se administra la copii cu vârsta sub 15 ani. 

Precautii:
Înainte să utilizaţi Fervex “pentru adulţi“ cu aromă de zmeură, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Sarcina, alăptarea și fertilitatea:
Sarcina:
Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.
Datorită absenţei studiilor pe animale şi la om, riscul este necunoscut. În consecinţă, ca o măsură de precauţie, acest medicament nu trebuie administrat în timpul sarcinii sau în perioada de alăptare.
Alăptarea:
Întrebaţi medicul dumneavoastră sau farmacistul înainte de a utiliza orice medicament în timpul alăptării. 

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor:
Datorită efectelor adverse pe care le are (de exemplu somnolenţă, sedare, stare confuzională, ameţeală, tulburări de acomodare a vederii, etc.), medicamentul poate influenţa capacitatea de a conduce autovehicule sau de a folosi utilaje. 

Prezentare:
8 plicuri

Substanța activă: Feniramina , Paracetamol
Utilizat în baza recomandării medicale în: Durere , Gripa , Raceala , Sinuzita
Ingrediente active: Vitamina C (acid ascorbic)
Utilizaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din prospect sau indicaţiilor medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Fervex cu aroma de zmeura, 8 plicuri, Upsa [3585553488347]

1
AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 11432/2019/01-02 Anexa 1
Prospect
Prospect: Informații pentru pacient
FERVEX “pentru adulţi” cu aromă de zmeură 500mg/200mg/25mg granule pentru soluţie orală
Paracetamol/ acid ascorbic/ maleat de feniramină
Citiți cu atenție și în întregime acest prospect înainte de a începe să utilizați acest medicament
deoarece conține informații importante pentru dumneavoastră.
Utilizați întotdeauna acest medicament conform indicațiilor din acest prospect sau indicațiilor
medicului dumneavoastră sau farmacistului sau asistentei medicale.
- Păstrați acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiți.
- Întrebați farmacistul dacă aveți nevoie de mai multe informații sau recomandări.
- Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului
sau asistentei medicale. Acestea includ orice posibile reacții adverse nemenționate în acest
prospect. Vezi pct. 4.
- Dacă după 5 zile nu vă simțiți mai bine sau vă simțiți mai rău, trebuie să vă adresați unui medic.
Ce găsiți în acest prospect
1. Ce este Fervex “pentru adulţi“ cu aromă de zmeură și pentru ce se utilizează
2. Ce trebuie să știți înainte să utilizați Fervex “pentru adulţi“ cu aromă de zmeură
3. Cum să utilizați Fervex “pentru adulţi“ cu aromă de zmeură
4. Reacții adverse posibile
5. Cum se păstrează Fervex “pentru adulţi“ cu aromă de zmeură
6. Conținutul ambalajului și alte informații
1. Ce este Fervex “pentru adulţi“ cu aromă de zmeură și pentru ce se utilizează
Tratamentul simptomatic al răcelilor comune, rinitelor alergice şi vasomotorii, stărilor gripale (pentru
ameliorarea strănutului, secreţiei nazale apoase, inflamaţiei mucoaselor nazală şi sinusală, febrei,
durerilor de cap şi musculare).
Tratamentul cu antibiotice poate fi necesar în cazul apariţiei infecţiilor bacteriene.
2. Ce trebuie să știți înainte să utilizați Fervex “pentru adulţi“ cu aromă de zmeură
Nu utilizați Fervex “pentru adulţi“ cu aromă de zmeură:
- dacă sunteți alergic la paracetamol, fenacetină sau alte antiinflamatoare, feniramină sau alte
antihistaminice sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la
pct. 6).
Dacă aveţi un deficit de glucozo-6-fosfat-dehidrogenază.
Dacă suferiţi de insuficienţă renală severă (riscul de efecte nedorite renale poate fi crescut în cazul
administrării prelungite de doze mari).
Dacă aveţi tulburări uretro-prostatice cu risc de retenţie urinară.
Dacă suferiţi de glaucom cu unghi închis sau predispoziţie la glaucom cu unghi închis; glaucom cu unghi
deschis.
Dacă suferiţi de insuficienţă hepatocelulară.
2
Dacă sunteţi în tratament concomitent cu inhibitori de monoaminooxidază (IMAO) non-selective.
Dacă suferiţi de litiază renală oxalocalcică (doze mari – 1 g acid ascorbic pe zi, timp îndelungat).
Dacă aveţi vârsta sub 15 ani.
Atenționări și precauții
Nu depăşiti dozele indicate şi consultaţi medicul dacă acest lucru s-a întamplat accidental.
Dacă apar reacţii alergice, tratamentul va fi întrerupt imediat.
Nu folosiţi Fervex “pentru adulţi”cu aromă de zmeură dacă suferiţi de boli ale rinichilor, fără
recomandarea medicului.
Este necesară prudenţă în cazul administrării la vârstnici.
Nu lăsaţi Fervex “pentru adulţi”cu aromă de zmeurăla vederea și îndemâna copiilor.
Vă rugăm să întrebaţi medicul dumneavoastră dacă sunteţi sau aţi fost în una dintre aceste situaţii.
Fervex “pentru adulţi“ cu aromă de zmeură împreună cu alte medicamente
Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi, aţi luat recent sau s-ar putea să luați orice
alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.
Nu luaţi Fervex “pentru adulţi” cu aromă de zmeură împreună cu alte medicamente (de exemplu,
barbiturice, carbamazepină, hidantoină, rifampicină, sulfinpirazonă, contraceptive estro-progestative,
antifungice, doxorubicină, izoniazidă, mercaptopurină, metotrexat, săruri de aur, barbiturice, primidonă,
anticoagulante cumarinice, antiinflamatoare nesteroidiene, ciclosporină, agonişti morfinici, antiacide,
cărbune activat, anticolinergice, fenicoli, sultopridă, IMAO, deprimante ale SNC, atropină, fenitoină,
deferoxamină) fără să vă consultaţi medicul sau farmacistul.
Pentru a evita potenţiale interacţiuni între diferitele medicamente, trebuie ca dumneavoastră să informaţi
precis medicul dumneavoastră sau farmacistul dacă aţi luat sau luaţi şi alte medicamente.
Fervex “pentru adulţi“ cu aromă de zmeură împreună cu alimente, băuturi și alcool
Nu consumaţi alcool, medicamente sau alimente ce conţin alcool în timpul tratamentului cu Fervex
“pentru adulţi”cu aromă de zmeură.
Sarcina, alăptarea și fertilitatea
Sarcina
Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă,
adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.
Datorită absenţei studiilor pe animale şi la om, riscul este necunoscut. În consecinţă, ca o măsură de
precauţie, acest medicament nu trebuie administrat în timpul sarcinii sau în perioada de alăptare.
Alăptarea
Întrebaţi medicul dumneavoastră sau farmacistul înainte de a utiliza orice medicament în timpul
alăptării.
Conducerea vehiculelor și folosirea utilajelor
Datorită efectelor adverse pe care le are (de exemplu somnolenţă, sedare, stare confuzională, ameţeală,
tulburări de acomodare a vederii, etc.), medicamentul poate influenţa capacitatea de a conduce
autovehicule sau de a folosi utilaje.
Fervex “pentru adulţi“ cu aromă de zmeură conține 11,555 g de zahăr pe plic, cantitate ce trebuie
luată în calcul la consumul zilnic. Acest lucru trebuie avut în vedere la pacienţii cu diabet zaharat.
Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat că aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide, vă rugăm
să-l întrebaţi înainte de a lua acest medicament.
Conţine un agent colorant azoic - galben amurg FCF (E110) care poate provoca reacții alergice.
3
3. Cum să utilizați Fervex “pentru adulţi“ cu aromă de zmeură
Utilizați întotdeauna acest medicament exact așa cum este descris în acest prospect sau așa cum v-a
spus medicul dumneavoastră, farmacistul sau asistenta medicală. Discutați cu medicul dumneavoastră,
farmacistul sau cu asistenta medicală dacă nu sunteți sigur.
Adulţi şi adolescențicu vârsta peste 15 ani: 1 plic Fervex “pentru adulţi” cu aromă de zmeură de 2-3
ori pe zi. Intervalul între administrări trebuie să fie de cel puţin 4 ore.
Dacă suferiţi de insuficienţă renală severă (clearance-ul creatininei <10 ml/min), intervalul între
administrări trebuie să fie de cel puţin 8 ore.
Plicurile se administrează cu o cantitate suficientă de apă rece sau fierbinte.
Pentru tratamentul stărilor gripale, este preferabilă administrarea acestui medicament cu apă fierbinte,
seara, din momentul apariţiei primelor simptome.
Informaţi medicul dumneavoastră sau farmacistul dacă starea de rău continuă şi după 5 zile de tratament.
Medicul dumneavoastră vă va informa cât va dura tratamentul cu Fervex “pentruadulţi” cu aromă de
zmeură.
Dacă aveţi impresia că efectul lui Fervex “pentru adulţi” cu aromă de zmeură este prea puternic sau prea
slab întrebaţi medicul dumneavoastră sau farmacistul.
Dacă utilizați mai mult Fervex “pentru adulţi“ cu aromă de zmeură decât trebuie
Dacă aţi utilizat mai mult Fervex “pentru adulţi” cu aromă de zmeurădecât trebuie, anunţaţi imediat
medicul dumneavoastră sau farmacistul.
Dacă uitați să utilizați Fervex “pentru adulţi“ cu aromă de zmeură
Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza pe care aţi uitat să o luaţi.
Luaţi doza următoare când vă amintiţi şi continuaţi tratamentul.
Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului
dumneavoastră sau farmacistului sau asistentei medicale.
4. Reacții adverse posibile
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacții adverse, cu toate că nu apar la toate
persoanele.
- Sedare, somnolenţă, uscăciunea gurii, tulburări urinare, tulburări de acomodare a vederii (la
distanţă), stare confuzională, agitaţie la pacienţii vârstnici, tensiune arterială scăzută la poziţia “stat în
picioare”, ameţeală, scăderea memoriei şi capacităţii de concentrare.
- Rare cazuri de trombocitopenie (scăderea sub nivel normal a unor elemente sanguine-plachete,
care au rol în procesul de coagulare a sângelui manifestată prin sângerări neobişnuite şi apariţia de
hematoame), anemie hemolitică (scăderea sub nivel normal a unor elemente sanguine - hematii,
manifestată prin stare de oboseală şi slăbiciune neobişnuite), agranulocitoză (manifestată prin febră cu
sau fără frisoane, ulceraţii sau pete de culoare albă la nivelul buzelor sau mucoasei bucale, ulceraţii la
nivelul faringelui);
- În cazuri mai rare, mâncărime la nivelul pielii, roşeaţa pielii, urticarie, trebuie oprit tratamentul
şi anunţat medicul.
Raportarea reacțiilor adverse
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi
raporta reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt
publicate pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale
http://www.anm.ro/. Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii
suplimentare privind siguranţa acestui medicament.
4
Agenţia Naţională a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale
Str. Aviator Sănătescu nr. 48, sector 1
Bucureşti 011478- RO
Tel: + 4 0757 117 259
Fax: +4 0213 163 497
e-mail: adr@anm.ro
5. Cum se păstrează Fervex “pentru adulţi“ cu aromă de zmeură
Nu lăsați acest medicament la vederea și îndemâna copiilor.
A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original.
Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie după EXP. Data de expirare se
referă la ultima zi a lunii respective.
Nu aruncați niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebați farmacistul cum să
aruncați medicamentele pe care nu le mai folosiți. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. Conținutul ambalajului și alte informații
Ce conține Fervex “pentru adulţi“ cu aromă de zmeură
- Substanţele active sunt paracetamol, acid ascorbic şi maleat de feniramină. Fiecare plic cu granule
pentru soluţie orală conţine paracetamol 500 mg, acid ascorbic 200 mg şi maleat de feniramină 25
mg.
- Celelalte componente sunt: sucroză (zahăr), acid citric anhidru, gumă arabică, zaharină sodică,
Aroma de zmeură* (care conține colorant galben amurg FCF (E110)) (Raspberry flavour 501481 TP
0804) care conține: arome, coloranți, maltodextrină, amidon de porumb modificat (E 1450).
Cum arată Fervex “pentru adulţi“ cu aromă de zmeură și conținutul ambalajului
Se prezintă sub formă de pulbere granulată de culoare slab roz până la slab bej.
După dizolvarea conținutului unui plic într-o cantitate suficientă de apă rece sau fierbinte, rezultă o
soluție ușor opalescentă, având culoarea roz.
Este disponibil în cutii cu 6 plicuri din hârtie/Al/PE a câte 12,75 g granule pentru soluţie orală și cutii
cu 8 plicuri din hârtie/Al/PE a câte 12,75 g granule pentru soluţie orală.
Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.
Deţinător al autorizaţiei de punere pe piaţă
UPSA SAS
3, rue Joseph Monier, 92500 Rueil-Malmaison,
Franța.
Fabricanţii
UPSA SAS
979 avenue des Pyrénées, 47520 Le Passage, Franţa
UPSA SAS
304 avenue du Docteur Jean Bru, 47000 Agen, Franţa
Pentru orice informații referitoare la acest medicament, vă rugăm să contactați reprezentanța locală a
deținătorului autorizației de punere pe piață:
Acest prospect a fost revizuit în februarie 2019.
5
Informaţii detaliate privind acest medicament sunt disponibile pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a
Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/
Data ultimei actualizari:  01-07-2022  |  ANMDMR - Raporteaza o reactie adversa

Medicamente din aceeasi categorie

Acest site folosește cookies pentru a furniza servicii și funcționalități personalizate. Prin vizitarea site-ului nostru, îți dai acordul pentru descărcarea acestor cookies.Am inteles

Poți afla mai multe despre cookies și poți schimba setările lor aici.