Acest site folosește cookies pentru a furniza servicii și funcționalități personalizate. Prin vizitarea site-ului nostru, îți dai acordul pentru descărcarea acestor cookies.Am inteles

Poți afla mai multe despre cookies și poți schimba setările lor aici.

Tedolfen, 12 comprimate, Teva Pharmaceuticals

Data expirarii: 01-12-2021
Document:
Optiuni Livrare
Livrabil la usa in Bucuresti si Constanta
Pret: de la 17.85 RON
Ridicare de la ghiseu
Pret: de la 0.50 RON
6.50 RON
> 10 în stoc, acum 1 minut
Disponibilitate in locatii:
  • Vivo Constanta : Disponibil
  • Barbu Vacarescu : Disponibil
  • Rahova : Disponibil
  • Plaza Romania : Disponibil
  • Dristor : Disponibil
Pretul afisat este valabil doar pentru comenzile online, pretul din fiecare punct de lucru putand varia.

Tedolfen, 12 comprimate, Teva Pharmaceuticals

Tedolfen este indicat in ameliorarea simptomelor congestiei nazale asociate cu dureri de cap, febra si/sau durere, la adulti si adolescenti cu varsta de 15 ani si peste cu manifestari de raceala comuna si gripa.

Continut per comprimat:
Ibuprofen 200 mg, clorhidrat de pseudoefedrina 30 mg (echivalent cu pseudoefedrina 24,6 mg).
Fiecare comprimat filmat contine si agenti de colorare E102 (0,47 mg) si E110 (0,07 mg). Lecitina de soia E322 (0,37 mg).

Utilizare:
Adulti si adolescenti cu varsta de 15 ani si peste: 1 comprimat la fiecare 4-6 ore la nevoie.
Pentru simptome mai severe, 2 comprimate la fiecare 6-8 ore la nevoie.

Atentionari:
Nu trebuie depasita o doza zilnica de 6 comprimate filmate. Nu luati mai mult de 5 zile.
Daca simptomele persista sau se agraveaza, adresati-va medicului dumneavoastra.
A se inghiti comprimatele cu apa, de preferat dupa masa.
Nu rupeti sau zdrobiti comprimatele.
A nu se administra la copii si adolescenti cu varsta sub 15 ani.
A nu se administra la femei gravide sau care alapteaza.

Prezentare:
12 comprimate filmate

Tedolfen, 12 comprimate, Teva Pharmaceuticals

1
AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 6744/2014/01-02-03 Anexa 1
Prospect
PROSPECT: INFORMAŢII PENTRU UTILIZATOR
TEDOLFEN 200 mg/30 mg comprimate filmate
Ibuprofen/Clorhidrat de pseudoefedrină
Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect înainte de a începe să utilizaţi acest medicament,
deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.
Acest medicament este disponibil fără prescripție medicală. Luaţi întotdeauna acest medicament
conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor medicului dumneavoastră sau farmacistului.
- Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.
- Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau recomandări.
- Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. Vezi pct. 4.
- Dacă după 3 zile la adolescenţi şi 5 zile la adulţi nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău,
trebuie să vă adresaţi unui medic.
Ce găsiţi în acest prospect:
1. Ce este Tedolfen şi pentru ce se utilizează
2. Ce trebuie să ştiţi înainte să luaţi Tedolfen
3. Cum să luaţi Tedolfen
4. Reacţii adverse posibile
5. Cum se păstrează Tedolfen
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii
Acest medicament se numește Tedolfen 200 mg/30 mg comprimate filmate dar se va face referire la el
ca Tedolfen pe tot parcusul acestui prospect
1. Ce este Tedolfen şi pentru ce se utilizează
Tedolfen conţine substanţele active ibuprofen, un medicament antiinflamator nesteroidian (AINS) şi
pseudoefedrină, care este un decongestionant nazal.
Ibuprofenul reduce durerea, inflamația şi temperatura crescută.
Pseudoefedrina acţionează asupra vaselor de sânge de la nivelul nasului pentru a ameliora
congestia nazală.
Tedolfen este indicat pentru ameliorarea simptomelor congestiei nazale cu dureri de cap, febră şi/sau
durere asociate cu răcelile obişnuite și cu gripa.
Tedolfen este indicat la adulţi şi adolescenţi cu vârsta peste 15 ani.
Luaţi acest medicament (această combinație) numai dacă aveţi nasul înfundat cu simptome de durere
sau febră. Dacă aveţi numai una dintre aceste simptome nu utilizați acest medicament.
Dacă după 3 zile la adolescenţi şi 5 zile la adulţi nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie
să vă adresaţi unui medic.
2. Ce trebuie să ştiţi înainte să luaţi Tedolfen
NU luaţi Tedolfen dacă:
2
- sunteţi alergic la ibuprofen, pseudoefedrină sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui
medicament (enumerate la punctul 6 și la sfârșitul punctului 2)
- aveţi vârsta sub 15 ani
- sunteţi gravidă sau alăptaţi
- dacă aţi avut o reacție alergică (cum sunt respiraţie şuierătoare, agravarea astmului bronșic,
mâncărime la nivelul nasului cu curgerea nasului, umflare la nivelul feței sau urticarie) la
administrarea de acid acetilsalicilic sau alte medicamente pentru tratamentul durerii, alte
medicamente care reduc febra sau medicamente antiinflamatoare
- aveţi ulcer gastric sau ați avut ulcere gastrice
- aţi avut perforație sau săngerări gastrointestinale asociate cu administrarea de AINS
- aveţi afecţiuni de ficat sau de rinichi severe
- aveţi insuficienţă cardiacă severă
- aveți probleme grave cu inima sau de circulație (boli de inimă, tensiune arterială mare, angină
pectorală, ritm rapid de bătai al inimii), o glandă tiroidă foarte activă, diabet zaharat,
feocromocitom (o tumoră a glandei suprarenale)
- aveţi antecedente de atac de cord (infarct miocardic)
- aveţi tensiune arterială mare necontrolată
- aţi avut un accident vascular cerebral sau prezentați risc de a avea un accident vascular cerebral
- aveţi antecedente de convulsii
- aveţi orice tulburări de formare a celulelor sanguine
- aveţi glaucom (presiune crescută în interiorul ochiului)
- aveţi dificultăţi la urinare cauzate de probleme ale prostatei.
- aveți lupus eritematos sistemic (LES), o boală care afectează sistemul imunitar şi cauzează de
exemplu, dureri articulare și modificări la nivelul pielii
- utilizaţi:
- acid acetilsalicilic (mai mult de 75 mg pe zi) sau alte medicamente antiinflamatoare
nesteroidiene (AINS) sau alte medicamente pentru tratamentul durerii
- alte medicamente decongestionante nazale cum sunt, de exemplu, fenilpropanolamină,
fenilefrină sau efedrină sau metilfenidat
- inhibitori neselectivi de monoaminoxidază (cunoscuţi sub numele de IMAO și utilizați în
tratamentul bolii Parkinson sau a depresiei) sau aţi utilizat în ultimele 2 săptămâni.
NU administrați Tedolfen la copii și adolescenți cu vârsta sub 15 ani.
Atenţionări şi precauţii
Înainte să luaţi Tedolfen, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului:
- dacă aveţi astm bronşic; risc de criză de astm bronşic
- dacă vi s-a spus de către medicul dumneavoastră că aveți o tulburare de coagulare a sângelui
- dacă luați medicamente pentru subțierea sângelui ca de exemplu, warfarina, acid acetilsalicilic
în doze mici
- dacă luați medicamente care pot crește riscul de ulcer gastric sau hemoragie ca de exemplu,
steroizi, antidepresive din clasa inhibitorilor selectivi de recaptare a serotoninei (ISRS) (de
exemplu, fluoxetină, paroxetină) sau antiinflamatoare nesteroidiene, inclusiv acid acetilsalicilic
- dacă aveți psihoză sau diabet zaharat
- dacă aveţi antecedente de afecţiuni gastrointestinale (cum sunt colita ulcerativă sau boala
Crohn).
- dacă aveţi probleme cu rinichii sau cu ficatul
- dacă luaţi medicamente pentru tratamentul migrenei.
Medicamentele antiinflamatoare/împotriva durerii precum Tedolfen pot fi asociate cu un risc ușor
crescut de atac de cord ("infarct miocardic") sau de accident vascular cerebral, în special dacă sunt
utilizate în doze mari. Riscurile de orice tip sunt mai probabile la doze mari şi în cazul tratamentului de
lungă durată. Nu depăşiţi doza şi durata recomandate pentru tratament.
Trebuie să discutaţi despre tratament cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul, înainte de a lua
Tedolfen în cazul în care:
3
- aveți probleme cu inima, inclusiv insuficienţă cardiacă, angină pectorală (dureri în piept) sau
dacă aţi avut un infarct miocardic, intervenţie chirurgicală pentru by-pass, boală arterială
periferică (circulaţie redusă a sângelui la nivelul picioarelor sau tălpilor, din cauza îngustării sau
blocării arterelor) sau orice tip de accident vascular cerebral (inclusiv „accident vascular
cerebral minor” sau accident ischemic tranzitoriu „AIT”)
sau credeți că ați putea fi în situație de risc din cauza acestor afecțiuni (de exemplu, dacă aveți tensiune
arterială ridicată, diabet zaharat sau valori crescute ale colesterolului, istoric familial de boli ale inimii
sau accident vascular cerebral sau dacă sunteți un fumător)
Trebuie să evitați consumul de alcool etilic în timpul tratamentului.
Există un risc de probleme cu rinichii la adolescenţii care sunt deshidrataţi.
Adresați-vă unui medic dacă simptomele persistă sau se agravează.
Copii şi adolescenţi
Tedolfen nu trebuie administrat la copii cu vârsta sub 15 ani.
Tedolfen împreună cu alte medicamente
Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi, aţi luat recent sau s-ar putea să luaţi
orice alte medicamente, inclusiv medicamente eliberate fără prescripție medicală.
Tedolfen nu trebuie utilizat dacă luați:
- acid acetilsalicilic
- alte medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (AINS)
- alte medicamente pentru tratamentul durerii sau medicamente care reduc febra
- sau ați luat în ultimele 2 săptămâni inhibitori de monoaminoxidază (IMAO utilizați în
tratamentul bolii Parkinson sau în depresie)
- alte medicamente vasoconstrictoare utilizate ca decongestionante nazale (de exemplu,
fenilpropanolamina, fenilefrina și efedrina, administrate oral sau nazal).
Tedolfen poate influenţa sau poate fi influenţat de alte medicamente. De exemplu:
- medicamente pentru subţierea sângelui/previn coagularea (anticoagulante și antiagregante
plachetare) de exemplu, warfarină, ticlopidină sau acid acetilsalicilic
- medicamente care pot crește riscul de ulcere gastrice sau hemoragie de exemplu, steroizi,
antidepresive din clasa ISRS (de exemplu, fluoxetina, paroxetina) sau AINS, inclusiv acidul
acetilsalicilic și inhibitori selectivi ai ciclooxigenazei (COX)-2
- medicamente pentru tratamentul tensiunii arteriale mari (inhibitori ai ECA cum este captoprilul,
beta-blocante cum este atenololul, antagonişti ai receptorilor de angiotensină II cum este
losartanul), ritmului neregulat de bătaie al inimii, anginei pectorale, insuficienței cardiace sau
retenției de lichide (de exemplu, glicozide cardiace) pentru că Tedolfen poate reduce efectele
acestora sau poate crește riscul de apariție a ritmului neobișnuit de bătaie al inimii , tensiunii
arteriale mari sau insuficienței renale
- Ciclosporină (un medicament imunosupresor) deoarece poate exista un risc crescut de apariție a
insuficienței renale
- medicamentele pentru depresie (litiu, antidepresive triciclice) pot crește riscul de apariție a
reacțiilor adverse
- utilizarea concomitentă de fenitoină poate crește concentrațiile plasmatice ale acestor
medicamente. De regulă, monitorizarea concentraţiei plasmatice a fenitoinei nu este necesară în
cazul utilizării corecte (timp de maxim 5 zile)
- alte decongestionante sau medicamente care reduc pofta de mâncare, deoarece acestea pot crește
riscul de apariție a reacțiilor adverse
- probenecidul sau sulfinpirazona pot întârzia excreția ibuprofenului
A
comentat [GO1]: Nu folosim acest termen
4
- derivați de sulfoniluree (antidiabetice): deși interacțiunile cu ibuprofen nu au fost descrise, o
verificare a valorilor glicemiei este recomandată ca măsură de precauție în cazul administrării
concomitente
- medicamente pentru creșterea urinării (diuretice/comprimate pentru eliminarea apei)
- metotrexat în doze mari (mai mult de 20 mg pe săptămână), deoarece poate duce la un efect
crescut al metotrexatului
- antibiotice chinolone, datorită riscului crescut de apariție a convulsiilor
- ciclosporină, tacrolimus şi trimetoprim,
- medicamente împotriva migrenei
- zidovudină (pentru tratamentul HIV/SIDA),
- heparină injectabilă sau preparate ce conţin Ginkgo biloba datorită riscului crescut de apariție a
hemoragiilor.
Alte medicamente pot influenţa sau pot fi influenţate de tratamentul cu Tedolfen. De aceea,
întotdeauna trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul înainte de a utiliza
Tedolfen împreună cu alte medicamente,inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.
Datorită administrării pseudoefedrinei se poate produce un răspuns hipertensiv acut în perioada
perioperatorie. Prin urmare, trebuie să întrerupeţi tratamentul cu Tedolfen cu câteva zile înainte de
operaţie şi să informaţi medicul anestezist.
Tedolfen împreună cu alimente și băuturi
Comprimatele trebuie înghițite cu apă, de preferinţă după masă.
Sarcina, alăptarea şi fertilitatea
Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau dacă intenţionaţi să rămâneţi
gravidă, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua
acest medicament.
Tedolfen nu trebuie administrat în timpul sarcinii sau dacă alăptați. Ingredientele active, ibuprofen și
pseudoefedrină, pot cauza probleme grave la copiii nenăscuți și s-au dovedit a fi prezente la copii
alăptați de femei care le-au administrat.
Tedolfen conține ibuprofen, care aparţine unei grupe de medicamente (AINS) care poate afecta
fertilitatea la femei. Acest efect este reversibil la întreruperea administrării medicamentului.
Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Tedolfen nu are efecte cunoscute asupra capacităţii de a conduce vehicule și de a folosi utilaje. În
cazuri excepționale, pot apărea amețeli sau halucinații și această posibilitate trebuie luată considerare.
Tedolfen conţine:
Sodiu - acest medicament conține sodiu 0,28 mg per comprimat. Acest lucru trebuie luat în
considerare de către cei cu o dietă controlată în sodiu.
3. Cum să luaţi Tedolfen
Luaţi întotdeauna Tedolfen exact aşa cum este descris în acest prospect sau cum v-a recomandat
medicul dumneavoastră sau farmacistul. Verificaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă
nu sunteţi sigur.
Tedolfen este numai pentru administrare orală.
Doza recomandată este:
Adulţi şi adolescenţi cu vârsta de 15 ani şi peste: 1 comprimat la fiecare 4-6 ore, la nevoie. Pentru
simptome mai grave, luaţi 2 comprimate la fiecare 6-8 ore, la nevoie.
Nu depăşiţi doza zilnică maximă de 6 comprimate.
5
A se înghiți comprimatele cu apă, de preferat după masă. Nu rupeți sau zdrobiți comprimatele.
Utilizarea la copii şi adolescenţi
A nu se administra la copii și adolescenți cu vârsta sub 15 ani.
Durata tratamentului
Acest medicament este destinat numai pentru utilizare pe termen scurt. Trebuie să folosiți cea mai
mică doză pentru cea mai scurtă perioadă necesară pentru a vă ameliora simptomele.
Tratamentul nu trebuie să depășească 5 zile la adulți.
Tratamentul nu trebuie să depășească 3 zile la copii şi adolescenţi (15-18 ani)
Dacă simptomele persistă sau se agravează, adresați-vă medicului dumneavoastră.
Dacă luați mai mult Tedolfen decât trebuie
Solicitați imediat asistență medicală în cazul în care dumneavoastră, sau altcineva, luați accidental
mai mult Tedolfen decât este recomandat.
Dacă uitaţi să luaţi Tedolfen
Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.
Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului
dumneavoastră sau farmacistului.
4. Reacţii adverse posibile
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate
persoanele.
OPRIŢI tratamentul cu Tedolfen imediat şi adresaţi-vă imediat unui medic:
- Dacă aveţi oricare din următoarele, care pot fi semne ale unei reacţii alergice grave:
dificultăți la respirație sau la înghițire
umflarea feței, buzelor, limbii sau a gâtului
mâncărime severă a pielii cu urticarie (erupție pe piele)
reacții severe la nivelul pielii care implică vezicule sub piele
bătăi rapide ale inimii cu scăderea tensiunii arteriale
- Dacă aveţi semne de hemoragie intestinală, cum sunt:
fecale de culoare roşu deschis (scaune), scaune negre asemănătoare gudronului, vărsături cu
sânge sau particule întunecate care seamănă cu zaţul de cafea.
Alte reacții adverse pot include:
Frecvente (pot afecta până la 1 din 10 persoane)
- tulburări ale stomacului precum discomfort abdominal, indigestie, greaţă, vărsături, flatulenţă,
diaree, constipaţie
Mai puţin frecvente (pot afecta până la 1 din 100 persoane)
- lipsă a poftei de mâncare
- dureri de cap, ameţeli, dificultate în a adormi, agitaţie, iritabilitate sau stare de oboseală
- tulburări de vedere
- uscăciune a gurii, sete
- durere la nivelul stomacului sau ulcer gastric, uneori cu hemoragie sau perforaţie (vărsătură cu
sânge sau scaune cu sânge), agravare a colitei şi a bolii Crohn
- erupţii trecătoare pe piele
Rare (pot afecta până la 1 din 1000 persoane)
6
- urticarie, mâncărime, roșeață, transpirație
- tinitus (zgomote în urechi)
- nervozitate, tremor, anxietate, neliniște, halucinații
- agravarea astmului bronșic
- palpitații, accelerare a bătăilor inimii
- afectare a țesutului rinichilor, concentrații crescute ale acidului uric în sânge
Foarte rare (pot afecta până la 1 din 10000 persoane)
- umflare, tensiune arterială crescută, dureri în piept, atac de cord, tulburare de ritm a inimii
- inflamații de natură infecțioasă, simptome de meningită (dureri de cap, febră, rigiditate a
gâtului)
- tulburări de formare a celulelor sanguine (anemie, leucopenie, trombocitopenie, pancitopenie,
agranulocitoză). Primele simptome sunt: febră, durere în gât, ulcere superficiale la nivelul gurii,
simptome asemănătoare gripei, oboseală severă, sângerare inexplicabilă din nas și vânătăi
- reacţii alergice severe
- reacţii psihotice, depresie, comportament anormal
- insuficiență renală sau alte afecțiuni ale rinichilor, dificultăți la urinare
- afectare a ficatului
- esofagită (senzație de arsură în capul pieptului); pancreatită
- reacţii severe la nivelul pielii
Raportarea reacţiilor adverse
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea
includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta reacţiile
adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate pe web-
site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/.
Agenţia Naţională a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale
Str. Aviator Sănătescu nr. 48, sector 1
București 011478- RO
Tel: + 4 0757 117 259
Fax: +4 0213 163 497
e-mail: adr@anm.ro.
Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa
acestui medicament.
5. Cum se păstrează Tedolfen
Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.
Acest medicament nu necesită condiţii speciale de păstrare.
Nu utilizaţi Tedolfen după data de expirare înscrisă pe blister/cutie după „EXP”. Data de expirare se
referă la ultima zi a lunii respective.
Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să
aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii
Ce conţine Tedolfen
- Substanţele active sunt ibuprofen (200 mg per comprimat) și clorhidrat de pseudoefedrină (30
mg per comprimat, echivalent cu pseudoefedrină bază 24,6 mg).
Celelalte componente sunt:celuloză microcristalină, amidon pregelatinizat (de porumb),
povidonă K-30, dioxid de siliciu coloidal anhidru, acid stearic 95, croscarmeloză sodică,
laurilsulfat de sodiu, hipromeloză 3 mPa.s , hipromeloză 5 mPa.s , dioxid de titan (E 171), macrogol
400, oxid galben de fer (E 172), polisorbat 80, oxid roşu de fer (E 172), oxid negru de fer (E 172),alcool
7
polivinilic parţial hidrolizat, talc, macrogol 3350, pigment MICA-BASED(silicat de aluminiu şi potasiu,
dioxid de titan (E 171)).
-(Vezi sfârșitul punctului 2 pentru mai multe informații legate de sodiu.)
Cum arată Tedolfen şi conţinutul ambalajului
Comprimatele filmate Tedolfen sunt de formă ovală, de culoare galbenă (dimensiuni aprox. 15,6 mm x
7,7 mm).
Comprimatele sunt disponibile în cutii cu blistere a 12 , 20 sau 24 comprimate filmate.
Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.
Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă şi fabricantul
Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă:
Teva Pharmaceuticals S.R.L.
Str. Domniţa Ruxandra nr.12, parter, sector 2, Bucureşti
România
Telefon: 021 230 65 24
Fax: 021 230 65 23
Fabricanți
Merckle GmbH
Ludwig-Merckle-Strasse 3, 89143 Blaubeuren
Germania
Teva Czech Industries s.r.o.
Ostravska 29, c.p. 305, 74770 Opava-Komarov
Cehia
Teva Operations Poland Sp. z o.o.
ul. Mogilska 80. 31-546, Krakow
Polonia
Acest medicament este autorizat în statele membre ale Spaţiului Economic European sub
următoarele denumiri comerciale:
Austria: WICK DayMed Duo 200mg/30mg Filmtabletten
Cehia: Ibuprofen/Pseudoephedrine Hydrochloride 200mg/30mg Procter & Gamble,
potahované tablety
Germania: WICK DayMed Duo 200mg/30mg Filmtabletten
Grecia: Ibuprofen+Pseudoephedrine/Procter & Gamble
Irlanda: Ibuprofen and Pseudoephedrine hydrochloride 200 mg/30 mg Film Coated
Tablet
Italia: Vick Flu- Action 200mg/30mg compresse rivestite con film
Marea Britanie: Ibuprofen and pseudoephedrine hydrochloride 200 mg/30 mg film coated
tablets
Polonia: Infex Zatoki
România: Tedolfen 200mg/30mg comprimate filmate
Spania: GripaDuo200mg/30mg comprimidos recubiertos con película
Ungaria: Ibuprofen/Pszeudoefedrin WICK 200 mg/30 mg filmtabletta
Acest prospect a fost revizuit în Ianuarie 2018

Produse similare

Cos de cumparaturi

Obiect sters Anuleaza

Wishlist -

Obiect sters Anuleaza