Spaverin, 80 mg, 20 capsule, Antibiotice SA

80mg clorhidrat de drotaverină

0 (din 0 evaluari)
Evalueaza produsul

Brand: ANTIBIOTICE SA

Cod produs: 5944736008259

Data expirarii: 30-03-2026

Tip: Medicament fara reteta

Document: Prospect

Vandut de: Farmacia Tei SRL

Optiuni Livrare
Ridicare de la casa <span style="color: #6ab833;">Click&Collect</span>
Ridicare de la casa Click&Collect
Taxa ambalare: 0,50 LEI
Livrare prin curier
Produsele OTC pot fi livrate doar in București și Constanța. Pret: de la 13,09 LEI
13,00 LEI
> 10 în stoc Ultima actualizare: 23-06-2024 08:34:08
Nu s-au inregistrat inca opinii
Produsul poate fi evaluat doar in urma unei achizitii online.
Disponibilitate și preț în locațiile Farmacia Tei

La noi, prețul afișat este valabil atât pentru comenzile online cât și pentru toate locațiile noastre.

Dacă intervin abateri de la această regulă, sunt erori pentru care ne cerem scuze și vă rugăm să ni le semnalați.

Spaverin, 80 mg, 20 capsule, Antibiotice SA [5944736008259]

Indicații:
Spaverin este un medicament antispastic.
Spaverin este utilizat pentru reducerea durerilor provocate de diverse colici (biliare, renale, vezicale, dureri din timpul ciclului menstrual, spasme uterine), ca antispastic în diverse afecţiuni digestive (ulcer la nivelul stomacului, gastrită, enterită, spasme ale cardiei şi pilorului, sindromul colonului iritabil, colită spasticăînsoţită de constipaţie, balonare), dureri de cap cu senzaţie de tensiune intracraniană.

Contraindicatii:
Nu luați Spaverin:
- dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la clorhidrat de drotaverină sau la oricare dintre celelalte componente ale Spaverin.

Precautii:
Înainte să luați Spaverin, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Sarcină, alăptarea şi fertilitatea:
Dacă sunteţi gravidăsau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidăsau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.
Utilizarea Spaverin în timpul sarcinii necesită prudenţă.
Nu se recomandă administrarea Spaverin în timpul alăptării.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor:
Dacă în timpul tratamentului cu Spaverin prezentaţi senzaţia de lipsă de echilibru în spaţiu a corpului sau de învârtire a obiectelor din jur, este necesar să evitaţi activităţile potenţial periculoase, conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor.

Mod de administrare:
Adulţi și adolescenţi peste 15 ani:
Doza recomandată este de 120 - 240 mg clorhidrat de drotaverină pe zi, fracţionat în 2-3 prize.
Copii cu vârsta peste 6 ani:
Doza recomandată este de 80-160 mg clorhidrat de drotaverină pe zi, fracţionat în 2-4 prize.
Trebuie să vă adresaţi medicului dumneavoastră dacă după 3 zile de tratament simptomele dumneavoastră nu se ameliorează.

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră, farmacistului sau asistentei medicale.

Compozitie:
- Substanţa activă este clorhidratul de drotaverină. Fiecare capsulă conţine clorhidrat de drotaverină 40 mg.
- Celelalte componente sunt: conţinutul capsulei- lactoză monohidrat, povidonă, amidon de porumb parţial pregelatinizat, acid alginic, talc, stearat de magneziu; capsula - dioxid de titan (E 171), galben de chinolină (E 104), galben amurg (E 110), gelatină, p-hidroxibenzoat de metil (E 218), p-hidroxibenzoat de n-propil (E 216). 

Prezentare:
20 capsule

Atentionare:
Citiţi cu atenţie şi în întregime prospectul înainte de a începe să utilizaţi acest medicament deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.

Spaverin 80 mg 20 capsule Antibiotice SA(80mg clorhidrat de drotaverină) face parte din grupa medicament:antispastice , contine substanța activă:drotaverina si poate fi utilizat in baza recomandarii medicului in afecțiuni medicale cum ar fi:cistita, colica abdominala, colica biliara, colica renala, constipatia, dismenoree, endometrioza, gastrita, gastroenterita, sindromul colonului iritabil, ulcer si are indicații in:durere.
Informatii utile despre Spaverin, 80 mg, 20 capsule, Antibiotice SA gasiti in articolele: Durere epigastrica.
Grupa medicament: Antispastice
Informatii utile: Durere epigastrica
Substanța activă: Drotaverina
Indicații: Durere
Utilizaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din prospect sau indicaţiilor medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Spaverin, 80 mg, 20 capsule, Antibiotice SA [5944736008259]

1
AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 12521/2019/01-02 Anexa 1
12522/2019/01-02 Prospect
Prospect: Informaţii pentru utilizator
Spaverin 40 mg capsule
Spaverin 80 mg capsule
clorhidrat de drotaverină
Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect înainte de a începe să luați acest medicament
deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.
Luați întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor medicului
dumneavoastră sau farmacistului.
- straţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.
- Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau recomandări.
-Dacă manifestați orice reacțiiadverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice posibile reacții adverse nemenționate în acest prospect. Vezi pct. 4.
-Dacădupă 3 zile nu vă simțiți mai bine sau vă simțiți mai rău, trebuie să vă adresați unui medic.
Ce găsiţi în acest prospect:
1.Ce este Spaverin şi pentru ce se utilizează
2.Ce trebuie să știți înainte să luați Spaverin
3.Cum să luați Spaverin
4.Reacţii adverse posibile
5.Cum se păstrează Spaverin
6.Conținutul ambalajului și alte informaţii
1. Ce este Spaverin şi pentru ce se utilizează
Spaverin este un medicament antispastic.
Spaverin este utilizat pentru reducerea durerilor provocate de diverse colici (biliare, renale, vezicale,
dureri din timpul ciclului menstrual, spasme uterine), ca antispastic în diverse afecţiuni digestive
(ulcer la nivelul stomacului, gastrită, enterită, spasme ale cardiei şi pilorului, sindromul colonului
iritabil, colită spasticăînsoţită de constipaţie, balonare), dureri de cap cu senzaţie de tensiune
intracraniană.
2. Ce trebuie să știți înainte săutilizaţi Spaverin
Nu luați Spaverin
- dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la clorhidrat de drotaverină sau la oricare dintre celelalte
componente ale Spaverin (enumerate la punctul 6).
- dacă aveţi afecţiuni grave ale ficatului, rinichiului sau la nivelul inimii.
Nu utilizaţi Spaverin 80 mg, capsule la copii, din cauza cantităţii prea mari de substanţă activă pe
unitatea dozată.
Atenționări și precauții
Înainte săluați Spaverin, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului:
- dacă medicul dumneavoastră v-a spus că aveţi porfirie;
2
- dacă aveţi tensiune arterială mica.
Spaverin este indicat utilizării la adulţi, adolescenţi şi copii cu vârsta peste 6 ani.
Dacă utilizaţi Spaverin timp îndelungat, medicul dumneavoastră vă poate indica evaluarea funcţiei
hepatice.
Copii și adolescenți
Spaverin nu este recomandat copiilor cu vârsta sub 6 ani, deoarece nu sunt disponibile date privind
siguranţa şi eficacitatea la această grupă de vârstă.
Spaverin împreună cu alte medicamente
Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi, aţi luat recent sau s-ar putea să luați
orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.
Dacă utilizaţi Spaverin împreună cu alte medicamente, îşi pot modifica reciproc modul lor de acţiune.
Administrarea concomitentă a drotaverinei cu levodopa, determină scăderea efectului antiparkinsonian
al acesteia; prin urmare, unele manifestări ale bolii Parkinson, cum sunt rigiditatea musculaturii
scheletice şi tremorul, se pot agrava.
Sarcina, alăptareași fertilitatea
Dacă sunteţi gravidăsau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidăsau intenţionaţi să rămâneţi gravidă,
adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.
Utilizarea Spaverin în timpul sarcinii necesită prudenţă.
Nu se recomandă administrarea Spaverin în timpul alăptării.
Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Dacă în timpul tratamentului cu Spaverin prezentaţi senzaţia de lipsă de echilibru în spaţiu a corpului
sau de învârtire a obiectelor din jur, este necesar să evitaţi activităţile potenţial periculoase, conducerea
vehiculelor şi folosirea utilajelor.
Spaverin conţine p-hidroxibenzoat de n-propil (E 216) şi p-hidroxibenzoat de metil (E 218), care
pot provoca reacţii alergice (chiar întârziate)și, în mod excepțional, bronhospasm.
Spaverin conţine lactoză monohidrat. Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat că aveţi
intoleranţă la unele categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a lua acest medicament.
Spaverin conţinegalben amurg(E 110) care poate provoca reacţii alergice.
3. Cum să utilizaţi Spaverin
Luați întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau aşa cum v-a spus
medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.
Adulţiși adolescenţi peste 15 ani
Doza recomandată este de 120 - 240 mg clorhidrat de drotaverină pe zi, fracţionat în 2-3 prize.
Copii cu vârsta peste 6 ani
Doza recomandată este de 80-160 mg clorhidrat de drotaverină pe zi, fracţionat în 2-4 prize.
Trebuie să vă adresaţi medicului dumneavoastră dacă după 3 zile de tratament simptomele
dumneavoastră nu se ameliorează.
Copii cu vârsta sub 6 ani
3
Deoarece nu sunt disponibile date privind siguranţa şi eficacitatea administrării, Spaverin nu este
indicat la acest grup de vârstă.
Dacă luați mai mult Spaverin decât trebuie
Adresaţi-imediat medicului dumneavoastră sau mergeţi la departamentul de urgenţe al celui mai
apropiat spital dacă aţi utilizat mai multe capsule de Spaverin decât trebuie.
Dacă aţi luat prea multe capsule de Spaverin, pot apărea tulburări la nivelul inimii, cum sunt tulburări
de ritm şi de conducere, inclusiv bloc complet de ramură şi stop cardiac, care pot duce la deces.
Dacă uitaţi să luați Spaverin
Daca aţi uitatsă luațio doză, luaţi medicamentul imediat ce vă amintiţi. Totuşi, dacă este timpul
pentru următoarea doză, luaţi-o doar pe aceasta. Nu luaţi o doză dublă pentru acompensa doza uitată.
Dacă încetați să luați Spaverin
Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului
dumneavoastră sau farmacistului.
4. Reacţii adverse posibile
Ca toate medicamentele, Spaverin poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate
persoanele.
Reacţiile adverse sunt clasificate în funcţie de frecvenţă,după cum urmează:
Foarte frecvente (afectează mai mult de 1 din 10pacienţi)
Frecvente (afectează mai puţin de 1 din 10pacienţi)
Mai puţin frecvente (afectează mai puţin de 1 din 100 pacienţi)
Rare (afectează mai puţin de 1 din 1 000 pacienţi)
Foarte rare (afectează mai puţin de 1 din 10 000 pacienţi)
Frecvenţă necunoscută (nu poate fi estimată din datele disponibile)
Rare: reacții alergice (măncărime, erupție cutanată, urticarie), durere de cap, ameţeli, insomnie,
palpitaţii, tensiune arterială mică, greaţă, constipaţie.
Frecvența necunoscută: Drotaverina a fost asociatăcu apariţia porfiriei acute.
Raportarea reacţiilor adverse
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta
reacţiile adverse direct la
Agenţia Naţională a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale
Str. Aviator Sănătescu nr. 48, sector 1
Bucureşti 011478 – RO
Tel: + 4 0757 117 259
Fax: + 4 0213 163 497
e-mail: adr@anm.ro.
Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa
acestui medicament.
5. Cum se păstrează Spaverin
Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.
Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie, dupa EXP. Data de expirare se
referă la ultima zi a lunii respective.
4
A se păstra la temperaturi sub 25ºC, în ambalajul original.
Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să
aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. Conținutul ambalajului și alte informaţii
Ce conţine Spaverin
Spaverin 40 mg
- Substanţa activă este clorhidratul de drotaverină. Fiecare capsulă conţine clorhidrat de
drotaverină 40 mg.
- Celelalte componente sunt: conţinutul capsulei- lactoză monohidrat, povidonă, amidon de
porumb parţial pregelatinizat, acid alginic, talc, stearat de magneziu; capsula - dioxid de titan (E
171), galben de chinolină (E 104), galben amurg (E 110), gelatină, p-hidroxibenzoat de metil (E
218), p-hidroxibenzoat de n-propil (E 216).
Spaverin 80 mg
- Substanţa activă este clorhidratul de drotaverină. Fiecare capsulă conţine clorhidrat de
drotaverină 80 mg.
- Celelalte componente sunt: conţinutul capsulei: lactoză monohidrat,povidonă, amidon de
porumb parţial pregelatinizat, acid alginic, talc, stearat de magneziu; capsula - dioxid de titan (E
171), galben de chinolină (E 104), galben amurg (E 110), gelatină, p-hidroxibenzoat de metil
(E218), p-hidroxibenzoat de n-propil (E216).
Cum arată Spaverin şi conţinutul ambalajului
Spaverin 40 mg se prezinta sub forma de capsule gelatinoase tari, nr. 2, de formă cilindrică, cu capete
emisferice, cu capul şi corpul de culoare galben închis opac, care conţin o pulbere de culoare galbenă.
Spaverin 80 mg se prezinta sub forma de capsule gelatinoase tari, nr. 1, de formă cilindrică, cu capete
emisferice, cu capul şi corpul de culoare galben deschis opac, care conţin o pulbere de culoare
galbenă.
Cutie cu 2 blistere din PVC /Al a câte 10 capsule.
Cutie cu 100 blistere din PVC/Al a câte 10 capsule.
Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă şi fabricantul
Antibiotice SA
Str. Valea Lupului nr. 1, 707410 Iaşi, România
Pentru orice informații referitoare la acest medicament, vă rugăm să contactați reprezentanța locală a
deținătorului autorizației de punere pe piață:
Antibiotice SA
Str. Valea Lupului nr. 1, 707410 Iaşi, România
Acest prospect a fost aprobat în septembrie 2019.
Informaţii detaliate privind acest medicament sunt disponibile pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a
Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale din România http://www.anm.ro/.
Farmacia Tei intelege importanta informatiilor prezentate in aceasta pagina si face eforturi permanente pentru a le pastra actualizate. Singura situatie in care informatiile prezentate despre Spaverin, 80 mg, 20 capsule, Antibiotice SA pot fi diferite fata de cele prezentate pe site este aceea in care producatorul/importatorul aduce modificari specificatiilor acestuia, fara a ne informa in prealabil.
Pagina actualizata la data de:  23-06-2024  |  ANMDMR - Raporteaza o reactie adversa

Medicamente din aceeasi categorie

Alte produse ale producatorului ANTIBIOTICE SA

Vezi Politica de confidentialitate date personale