Paracetamol, 125 mg, 6 supozitoare, Sintofarm

cefalee, algii dentare, dureri faringiene, durere postvaccinală, febra

Cod produs: 5944715001288

Brand: SINTOFARM

Data expirarii: 28-02-2024

Document: Prospect

Optiuni Livrare
Livrare prin curier
Livrare doar in Bucuresti si Constanta Pret: de la 10,00 LEI
Ridicare rapida de la casa <span style="color: #35936F;">Click&Collect</span>
Ridicare rapida de la casa Click&Collect
Taxa ambalare: 0,50 LEI
12,50 LEI
3 în stoc Ultima actualizare: 04-12-2022 00:56:01
Disponibilitate și preț în locațiile Farmacia Tei
  • disponibil Plaza Romania
    Bd. Timișoara 26 Bucuresti disponibil 12,50 Lei
  • stoc critic Barbu Vacarescu
    Bd. Barbu Vacarescu 154-158 Bucuresti stoc critic 12,50 Lei
  • stoc critic Dristor
    Bd. Camil Ressu 7 Bucuresti stoc critic 12,50 Lei
  • stoc critic Vivo Constanta
    Bd. Aurel Vlaicu 220 Constanta stoc critic 12,50 Lei
  • stoc critic Rahova
    Strada Pucheni 42 Bucuresti stoc critic 12,50 Lei
  • stoc critic Biharia
    Str. Biharia 67-77 Bucuresti stoc critic 12,50 Lei

La noi, prețul afișat este valabil atât pentru comenzile online cât și pentru toate locațiile noastre.

Dacă intervin abateri de la această regulă, sunt erori pentru care ne cerem scuze și vă rugăm să ni le semnalați.

Paracetamol, 125 mg, 6 supozitoare, Sintofarm [5944715001288]

Indicatii:
Paracetamol Sintofarm supozitoare este indicat în tratamentul simptomatic la sugari şi copii cu vîrsta până în 3 ani al durerilor uşoare şi medii cu diferite localizări: cefalee, algii dentare, dureri faringiene, durere postvaccinală, luxaţii, dureri postintervenţii chirurgicale.

Combaterea simptomatică al febrei uşoară şi moderată de diverse cauze.
În cadrul indicaţiilor de mai sus beneficiază de administrarea paracetamolului sub formă de supozitoare, în special bolnavii cu intoleranţă digestivă la salicilaţi sau cu sensibilitate la derivaţi pirazolinici. 

Contraindicații:
Nu utilizaţi Paracetamol Sintofarm supozitoare:
- dacă sunteţi alergic la paracetamol sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament. 

Precautii:
Înainte să utilizaţi Paracetamol Sintofarm supozitoare, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Sarcina, alăptarea și fertilitatea:
Nu este cazul.
 
Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor:
Paracetamol Sintofarm supozitoare nu are nicio infliență asupra capacității de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje. 

Mod de administrare:
Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

La copii administrarea se face corespunzător greutăţii corporale: aproximativ 60 mg/kgc/zi, repartizată în 4 prize pe zi ( aproximativ 15 mg/kgc/priză).

Mod de administrare: intrarectal
Doza uzuală pentru sugari şi copii sub 3 ani este de:
-Pentru 6-12 luni: câte ½ supozitor Paracetamol Sintofarm supozitoare de 3-4 ori în 24 ore
-copii 1-3 ani: câte 1 supozitor Paracetamol Sintofarm supozitoare de 3-4 ori pe zi

Doza maximă recomandată nu trebuie să depăşească 80 mg/kg corp/zi la copii cu greutatea până la 37 kg

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Compozitie:
- Substanţa activă este paracetamol.
- Celelalte componente sunt gliceride de semisinteză, parafină lichidă. 

Prezentare:
6 supozitoare

Atentionare:
Citiţi cu atenţie şi în întregime prospectul înainte de a începe să utilizaţi acest medicament deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.

Paracetamol 125 mg 6 supozitoare Sintofarm (cefalee, algii dentare, dureri faringiene, durere postvaccinală, febra) face parte din grupa medicament : analgezice antipiretice , contine substanța activă : paracetamol si poate fi utilizat in baza recomandarii medicului in afecțiuni medicale cum ar fi: durere gripa raceala .
Grupa medicament: Analgezice antipiretice
Substanța activă: Paracetamol
Utilizat în baza recomandării medicale în: Durere , Gripa , Raceala
Informatii utile: Pneumonia
Utilizaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din prospect sau indicaţiilor medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Paracetamol, 125 mg, 6 supozitoare, Sintofarm [5944715001288]

1
AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 9731/2017/01-02 Anexa 1
Prospect
Prospect: Informaţii pentru utilizaor
PARACETAMOL SINTOFARM 125 mg supozitoare
Paracetamol
Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect înainte de a începe să utilizați acest medicament,
deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.
Utilizați întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor medicului
dumneavoastră sau farmacistului.
- Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.
-Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau recomandări.
-Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. Vezi pct. 4.
-Dacă după 2-5 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic.
Ce găsiţi în acest prospect:
1. Ce este PARACETAMOL SINTOFARM supozitoare şi pentru ce se utilizează
2. Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi PARACETAMOL SINTOFARM supozitoare
3. Cum să utilizaţi PARACETAMOL SINTOFARM supozitoare
4. Reacţii adverse posibile
5. Cum se păstrează PARACETAMOL SINTOFARM supozitoare
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii
1. Ce este PARACETAMOL SINTOFARM supozitoare şi pentru ce se utilizează
Tratamentul simptomatic la sugari şi copii cu vîrsta până în 3 ani al durerilor uşoare şi medii cu diferite
localizări: cefalee, algii dentare, dureri faringiene, durere postvaccinală, luxaţii, dureri postintervenţii
chirurgicale.
Combaterea simptomatică al febrei uşoară şi moderată de diverse cauze.
În cadrul indicaţiilor de mai sus beneficiază de administrarea paracetamolului sub formă de supozitoare, în
special bolnavii cu intoleranţă digestivă la salicilaţi sau cu sensibilitate la derivaţi pirazolinici.
2. Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţiPARACETAMOL SINTOFARM supozitoare
Nu utilizaţi PARACETAMOL SINTOFARM supozitoare:
- dacă sunteţi alergic la paracetamol sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament
(enumerate la punctul 6).
- dacă sunteți alergic la fenacetină şi aspirină;
- dacă prezentați insuficiență hepatica sau renală gravă, hepatită virală (risc de hepatotoxicitate
crescută), alcoholism;
- dacă prezentați deficit de glucozo-6-fosfatdehidrogenază;
- dacă aveți antecedente de rectită, anită sau rectoragie
Atenţionări şi precauţii
Înainte să utilizaţi PARACETAMOL SINTOFARM supozitoare, adresaţi-vă medicului dumneavoastră
sau farmacistului.
Trebuie utilizate formele farmaceutice şi dozele recomandate fiecărei vârste.
Utilizarea îndelungată a unor doze mari se va face sub strictă supraveghere medicală , avand în vedere riscul
unor tulburări ale funcţiei renale şi hepatice. Se impune consultarea unui medic dacă durerea persistă peste 5
zile, iar febra nu cedează în 3 zile de la administrarea paracetamolului.
2
Pentru a se evita supradozajul trebuie să se verifice absenţa paracetamolului în alte medicamente
administrate concomitent. Folosirea pe tremen lung a supozitoarelor sau a dozelor mari cu ritm de
administrare rapid ( mai mult de 4 prize pe zi ) poate fi cauza iritaţiei locale anorectale.
Se impun precauţii în caz de alcoolism şi afecţiuni hepatice, incluzând hepatita virală (creşterea
hepatotoxicităţii) şi în caz de insuficienţă renală gravă (numai în tratamentul de lungă durată, în tratamentul
ocazional fiind acceptabil).
Este necesară monitorizarea funcţiilor hepatice în cazul tratamentului de lungă durată şi la pacienţii cu leziuni
hepatice preexistente.
În caz de diaree, se recomandă utilizarea altor forme farmaceutice.
La copii trataţi cu doze maximale (60 mg/kg corp/zi) asocierea cu unui alt antipiretic nu este justificată decât
în cazul ineficienţei paracetamolului.
PARACETAMOL SINTOFARM supozitoare împreună cu alte medicamente
Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi, aţi luat recent sau s-ar putea să luaţi orice alte
medicamente.
Trebuie să aveţi în vedere următoarele asociaţii medicamentoase:
-tratamentul cronic cu barbiturice sau primidonă, reduce efectul paracetamolului
-anticolinergicele şi colestiramina întârzie absorbţia paracetamolului
-metoclopramidul şi domperidona cresc absorbţia paracetamolului
- Dozele mari de paracetamol cresc efectul anticoagulantelor cumarinice probabil prin
reducerea sintezei hepatice de profactori ai coagulării; în cazul administrării dozelor mari de paracetamol şi pe
perioade lungi de timp este necesară monitorizarea timpului de protrombină.
- Asocierea paracetamolului cu salicilaţi sau antiinflamatoare nesteroidiene, pe termen lung şi
la doze mari creşte riscul de nefropatie, necroză papilară renală, cancer de rinichi sau vezică urinară. Asocierea
paracetamolului cu salicilaţi trebuie administrată pe termen scurt
- diflunisalul creşte cu 50% concentraţia plasmatică a paracetamolului şi creşte astfel riscul
hepatotoxicităţii acestuia.
Sarcina şi alăptarea
Nu este cazul.
Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
PARACETAMOL SINTOFARM supozitoare nu are nicio infliență asupra capacității de a conduce
vehicule sau de a folosi utilaje.
3. Cum să utilizaţiPARACETAMOL SINTOFARM supozitoare
Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum v-a spus medicul sau farmacistul. Discutaţi cu medicul
dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.
La copii administrarea se face corespunzător greutăţii corporale: aproximativ 60 mg/kgc/zi, repartizată în 4
prize pe zi ( aproximativ 15 mg/kgc/priză).
Mod de administrare: intrarectal
Doza uzuală pentru sugari şi copii sub 3 ani este de:
-Pentru 6-12 luni: câte ½ supozitor PARACETAMOL SINTOFARM supozitoare de 3-4 ori
în 24 ore
-copii 1-3 ani: câte 1 supozitor PARACETAMOL SINTOFARM supozitoare de 3-4 ori pe
zi
Doza maximă recomandată nu trebuie să depăşească 80 mg/kg corp/zi la copii cu
greutatea până la 37 kg..
În caz de insuficienţă renală cu clearance-ul creatininei mai mic de 10 ml/min, intervalul între două doze
trebuie sa fie de cel puţin 8 ore.
3
Dacă sub tratament cu paracetamol durerea nu se reduce în 5 zile, febra nu se remite sau reapare în 3 zile, se
impune reevaluarea diagnosticului şi a tratamentului.
Dacă utilizaţi mai mult PARACETAMOL SINTOFARM supozitoare decât trebuie
Adresaţi-vă medicului dumneavoastră.
Intoxicaţia cu paracetamol sub formă de supozitoare este rar întânită. Ea poate apare accidental sau prin
supradozaj treapeutic, mai ales la copii mici, mai ales când se administrează concomitent şi per oral.
Pot apărea următoarele simptome: vomă, anorexie, paloare, dureri abdominale, în general în primele 24 ore de
la administrare. Doze mari de 150 mg/kg corp/doză la copii, provoacă o citoliză hepatică marcată care poate
evolua până la necroză hepatocelulară ireversibilă. Aceasta se manifestă clinic ca insuficienţă hepatocelulară,
acidoză metabolică şi encefalopatie toxică până la comă şi deces. Se observă o creştere marcată ă
transaminazelor, a LDH-ului şi bilirubinei, concomitent cu scăderea timpului de protrombină, la aproximativ
12-48 ore de la administrare.
Conduita de urgenţă în această situaţie este:
- transport imediat la spital;
-prelevarea unei probe de sînge pentru dozarea paracetamolului iniţial;
-administrarea precoce a antidotului: N-acetilcisteina intravenos sau per oral;
-trebuie monitorizate funcţia hepatică, timpul de protrombină, bilirubina, funcţia renală şi starea
cardiacă
-tratamentul de susţinere trebuie să menţină echilibrul hidro-electrolitic, glicemia şi, la nevoie, se
administrează fitomenadionă, plasmă, factori ai coagulării
-tratament simptomatic
Dacă uitaţi să utilizaţi PARACETAMOL SINTOFARM supozitoare
Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.
Dacă încetaţi să utilizaţi PARACETAMOL SINTOFARM supozitoare
Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră
sau farmacistului.
4. Reacţii adverse posibile
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate
persoanele.
Rar, pot să apară reacţii alergice (erupţii cutanate, parestezii sau prurit), trombocitopenie (în general
asimptomatică, rar sîngerări sau hematoame, scaune negre şi moi, sânge în urină şi materiile fecale, pete roşii
pe tegumente), agranulocitoză (faringită şi febră, neasteptat), dermatită, hepatită (icter conjunctival sau
tegumentar), colică renala (algie lombară puternică apărută brusc), insuficienţă renală (oligoanurie), piurie
sterilă.
La doze mari şi tratament prelungit, paracetamolul poate determina afectarea funcţiei renale până la
insuficienţă renală cronică (nefropatie caracteristică analgezicelor), în special la persoanele cu afectare
preexistentă a rinichiului.
Pot să apară iritaţii rectale şi anale.
Raportarea reacţiilor adverse
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea
includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta reacţiile adverse
direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate pe web-site-ul
Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/. Raportând reacţiile
adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa acestui medicament.
5. Cum se păstrează PARACETAMOL SINTOFARM supozitoare
4
Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.
Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe ambalaj după {EXP}. Data de expirare se
referă la ultima zi a lunii respective.
A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original
Nu utilizaţi acest medicament dacă observaţi semne vizibile de deteriorare a supozitoarelor sau ambalajului.
Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să
aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii
Ce conţine PARACETAMOL SINTOFARM supozitoare
- Substanţa activă este paracetamol.
- Celelalte componente sunt gliceride de semisinteză, parafină lichidă.
Cum arată PARACETAMOL SINTOFARM supozitoare şi conţinutul ambalajului
Supozitor în formă de torpilă, cu suprafaţă netedă, onctuoasă, omogene în secţiune, de culoare alb-gălbuie,
fără miros.
Cutie cu 2 folii PVC/PE a câte 3 supozitoare.
Cutie cu 2 folii PVC/PE a câte 5 supozitoare.
Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă şi fabricantul
S.C. SINTOFARM S.A.
Str. Ziduri intre Vii nr. 22,
Sector 2, Bucureşti
România
telefon: 021-2521715
fax: 021-2522441
e-mail: office@sintofarm.ro
Pentru orice informaţii referitoare la acest medicament, vă rugăm să contactaţi reprezentanţa locală a
deţinătorului autorizaţiei de punere pe piaţă:
Acest prospect a fost revizuit în februarie 2017.
Farmacia Tei intelege importanta informatiilor prezentate in aceasta pagina si face eforturi permanente pentru a le pastra actualizate. Singura situatie in care informatiile prezentate despre Paracetamol, 125 mg, 6 supozitoare, Sintofarm pot fi diferite fata de cele prezentate pe site este aceea in care producatorul/importatorul aduce modificari specificatiilor acestuia, fara a ne informa in prealabil.
Data ultimei actualizari:  04-12-2022  |  ANMDMR - Raporteaza o reactie adversa

Medicamente din aceeasi categorie

Alte produse ale producatorului 'SINTOFARM'

Acest site folosește cookies pentru a furniza servicii și funcționalități personalizate. Prin vizitarea site-ului nostru, îți dai acordul pentru descărcarea acestor cookies.Am inteles

Poți afla mai multe despre cookies și poți schimba setările lor aici.