Acest site folosește cookies pentru a furniza servicii și funcționalități personalizate. Prin vizitarea site-ului nostru, îți dai acordul pentru descărcarea acestor cookies.Am inteles

Poți afla mai multe despre cookies și poți schimba setările lor aici.
OTC
product-image

Paracetamol Polisano 500 mg, 20 comprimate, Polisano

Cod bare: 6426347000260
Data expirarii: 01-08-2022
Se elibereaza FARA RETETA, numai de la sediul Farmacia Tei
1.00 RON
Disponibilitate in locatii:
  • Vivo Constanta : Sunt 2 in stoc
  • Barbu Vacarescu : Sunt 0 in stoc
  • Dristor : Sunt 0 in stoc
  • Plaza Romania : Sunt 0 in stoc
  • Rahova : Sunt 0 in stoc
Pentru moment acest medicament nu se poate comanda online. Acest medicament poate fi cumparat doar de la sediile farmaciilor noastre. Suntem deja in proces de autorizare pentru vanzarea online a acestor medicamente conform Ordinului ministrului sanatatii 444 pe 2019 cu privire la administrarea si functionarea farmaciilor online. In momentul in care se va finaliza procedura de autorizare revenim cu amanunte (conform legii acest proces dureaza minim 2-3 luni).
Ordinul MS-444/2019 poate fi consultat aici.

Paracetamol Polisano 500 mg, 20 comprimate, Polisano [6426347000260]

Descriere:
Paracetamol Polisano 500 mg comprimate este un medicament care face parte din grupa farmacoterapeutică:  analgezice şi antipiretice, anilide.
Paracetamolul are proprietăţi analgezice şi antipiretice bine cunoscute, prin inhibarea ciclooxigenazei. Se consideră că acţiunea analgezică şi antipiretică a paracetamolului este determinată, cel puţin în parte, de inhibarea biosintezei prostaglandinelor la nivelul sistemului nervos central.
Efectul analgezic şi antipiretic este maxim la 1-3 ore şi durează 3-4 ore de la administrare.

Ingrediente active:
Fiecare comprimat conţine paracetamol 500 mg

Indicaţii terapeutice:
Paracetamol Polisano are efecte analgezice şi antipiretice şi este indicat în:
- tratamentul simptomatic al durerilor uşoare şi moderate cu diferite localizări și etiologii, cum ar fi:
- cefalee (inclusiv migrenă şi cefalee cu senzaţie de tensiune)
- dismenoree
- nevralgii
- dureri în gât
- durere şi febră postvaccinală
- dureri osteo-musculare/dureri reumatice
- dureri dentare, inclusiv cele după extracţii sau proceduri chirurgicale
- dureri dorso-lombare
- durerea din osteoartrită
- dureri asociate răcelii și gripei
- dureri menstruale
- tratamentul simptomatic al febrei, inclusiv a celei asociate răcelii și gripei.

Paracetamol Polisano este indicat la adulţi (inclusiv vârstnici), adolescenţi și copii cu vârsta cuprinsă între 6-15 ani.

Mod de administrare:
Adulţi (inclusiv vârstnici), adolescenţi şi copii cu vârsta peste 15 ani:
Doza recomandată este de 500-1000 mg paracetamol (1-2 comprimate Paracetamol Polisano) la fiecare 4-6 ore, la nevoie. A nu se administra la intervale mai mici de 4 ore.
În general, nu trebuie depăşită doza de 3 g paracetamol (6 comprimate Paracetamol Polisano) pe zi.
Doza zilnică maximă este de 8 comprimate Paracetamol Polisano (4000 mg paracetamol) în decurs de 24 de ore.  

Copii cu vârsta cuprinsă între 12 şi 15 ani:
Doza recomandată este de 500 mg paracetamol (1 comprimat Paracetamol Polisano) o dată; nu se vor depăşi 3-4 comprimate în decurs de 24 de ore.

Copii cu vârsta cuprinsă între 6-12 ani:
Doza recomandată este de 60 mg paracetamol/kg, divizată în mai multe prize a câte 10-15 mg/kg pe priză.
La copii, trebuie să existe un interval regulat între administrări, atât ziua cât şi noaptea, de preferat 6 ore, dar nu mai mic de 4 ore. Nu trebuie depăşită doza de 4 comprimate în decurs de 24 de ore.
Paracetamol Polisano nu trebuie administrat la copii pentru o perioadă mai lungă de 3 zile, fără recomandarea medicului.
A nu se depăşi doza recomandată.

Copii cu vârsta sub 6 ani:
Acest medicament nu este indicat la copiii cu vârsta sub 6 ani.
Se recomandă administrarea de paracetamol în forme farmaceutice și concentrații adecvate vârstei.

Mod de administrare:
Paracetamol Polisano se administrează numai pe cale orală.
Comprimatul se administrează cu o cantitate suficientă de lichid (aproximativ 200 ml la adult, dacă este posibil).
Administrarea regulată evită fluctuaţiile intensităţii durerii sau febrei.


Mecanism de acţiune:
Acţiunea analgezică se bazează pe inhibarea sintezei prostaglandinelor la nivelul sistemului nervos central şi în mai mică măsură la nivel periferic. Alt efect constă în scăderea efectelor pirogenilor endogeni asupra centrului termoreglării de la nivelul hipotalamusului, în sensul corelării cu efectul antipiretic.

Atenţionări şi precauţii speciale pentru utilizare:
Pentru a evita riscul unui supradozaj, se recomandă a nu se asocia cu alte preparate care conţin paracetamol.
Afecţiunile hepatice existente cresc riscul afectării hepatice datorate paracetamolului.
Se recomandă prudenţă în cazul administrării paracetamolului la pacienţii cu boli hepatice severe.
Se recomandă evitarea consumului de băuturi alcoolice în timpul tratamentului.
Se impun precauţii în caz de insuficienţă renală severă.

Contraindicaţii :
Hipersensibilitate la paracetamol sau la oricare dintre excipienţi.
Insuficienţă hepatocelulară.
Deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenază.
Copii cu vârsta sub 6 ani, datorită formei farmaceutice.

Pentru mai multe informatii , a se citi prospectul medicamentului.

Prezentare:
20 comprimate




Data ultimei actualizari: 31-01-2020
Momentan acest produs nu are specificații atribuite!

Produse similare

Cos de cumparaturi

Obiect sters Anuleaza

Wishlist -

Obiect sters Anuleaza