Acest site folosește cookies pentru a furniza servicii și funcționalități personalizate. Prin vizitarea site-ului nostru, îți dai acordul pentru descărcarea acestor cookies.Am inteles

Poți afla mai multe despre cookies și poți schimba setările lor aici.

Paracetamol Polisano 500 mg, 20 comprimate, Polisano

Cod bare: 6426347000260
Data expirarii: 01-05-2023
Document:
Optiuni Livrare
Livrabil la usa in Bucuresti si Constanta
Pret: de la 17.85 RON
Ridicare de la ghiseu
Pret: de la 0.50 RON
2.50 RON
> 10 în stoc, acum 4 minute
Disponibilitate in locatii:
  • Dristor : Disponibil
  • Rahova : Disponibil
  • Barbu Vacarescu : Disponibil
  • Plaza Romania : Disponibil
  • Vivo Constanta : Disponibil
Pretul afisat este valabil doar pentru comenzile online, pretul din fiecare punct de lucru putand varia.

Paracetamol Polisano 500 mg, 20 comprimate, Polisano [6426347000260]

Descriere:
Paracetamol Polisano 500 mg comprimate este un medicament care face parte din grupa farmacoterapeutică:  analgezice şi antipiretice, anilide.
Paracetamolul are proprietăţi analgezice şi antipiretice bine cunoscute, prin inhibarea ciclooxigenazei. Se consideră că acţiunea analgezică şi antipiretică a paracetamolului este determinată, cel puţin în parte, de inhibarea biosintezei prostaglandinelor la nivelul sistemului nervos central.
Efectul analgezic şi antipiretic este maxim la 1-3 ore şi durează 3-4 ore de la administrare.

Ingrediente active:
Fiecare comprimat conţine paracetamol 500 mg

Indicaţii terapeutice:
Paracetamol Polisano are efecte analgezice şi antipiretice şi este indicat în:
- tratamentul simptomatic al durerilor uşoare şi moderate cu diferite localizări și etiologii, cum ar fi:
- cefalee (inclusiv migrenă şi cefalee cu senzaţie de tensiune)
- dismenoree
- nevralgii
- dureri în gât
- durere şi febră postvaccinală
- dureri osteo-musculare/dureri reumatice
- dureri dentare, inclusiv cele după extracţii sau proceduri chirurgicale
- dureri dorso-lombare
- durerea din osteoartrită
- dureri asociate răcelii și gripei
- dureri menstruale
- tratamentul simptomatic al febrei, inclusiv a celei asociate răcelii și gripei.

Paracetamol Polisano este indicat la adulţi (inclusiv vârstnici), adolescenţi și copii cu vârsta cuprinsă între 6-15 ani.

Mod de administrare:
Adulţi (inclusiv vârstnici), adolescenţi şi copii cu vârsta peste 15 ani:
Doza recomandată este de 500-1000 mg paracetamol (1-2 comprimate Paracetamol Polisano) la fiecare 4-6 ore, la nevoie. A nu se administra la intervale mai mici de 4 ore.
În general, nu trebuie depăşită doza de 3 g paracetamol (6 comprimate Paracetamol Polisano) pe zi.
Doza zilnică maximă este de 8 comprimate Paracetamol Polisano (4000 mg paracetamol) în decurs de 24 de ore.  

Copii cu vârsta cuprinsă între 12 şi 15 ani:
Doza recomandată este de 500 mg paracetamol (1 comprimat Paracetamol Polisano) o dată; nu se vor depăşi 3-4 comprimate în decurs de 24 de ore.

Copii cu vârsta cuprinsă între 6-12 ani:
Doza recomandată este de 60 mg paracetamol/kg, divizată în mai multe prize a câte 10-15 mg/kg pe priză.
La copii, trebuie să existe un interval regulat între administrări, atât ziua cât şi noaptea, de preferat 6 ore, dar nu mai mic de 4 ore. Nu trebuie depăşită doza de 4 comprimate în decurs de 24 de ore.
Paracetamol Polisano nu trebuie administrat la copii pentru o perioadă mai lungă de 3 zile, fără recomandarea medicului.
A nu se depăşi doza recomandată.

Copii cu vârsta sub 6 ani:
Acest medicament nu este indicat la copiii cu vârsta sub 6 ani.
Se recomandă administrarea de paracetamol în forme farmaceutice și concentrații adecvate vârstei.

Mod de administrare:
Paracetamol Polisano se administrează numai pe cale orală.
Comprimatul se administrează cu o cantitate suficientă de lichid (aproximativ 200 ml la adult, dacă este posibil).
Administrarea regulată evită fluctuaţiile intensităţii durerii sau febrei.


Mecanism de acţiune:
Acţiunea analgezică se bazează pe inhibarea sintezei prostaglandinelor la nivelul sistemului nervos central şi în mai mică măsură la nivel periferic. Alt efect constă în scăderea efectelor pirogenilor endogeni asupra centrului termoreglării de la nivelul hipotalamusului, în sensul corelării cu efectul antipiretic.

Atenţionări şi precauţii speciale pentru utilizare:
Pentru a evita riscul unui supradozaj, se recomandă a nu se asocia cu alte preparate care conţin paracetamol.
Afecţiunile hepatice existente cresc riscul afectării hepatice datorate paracetamolului.
Se recomandă prudenţă în cazul administrării paracetamolului la pacienţii cu boli hepatice severe.
Se recomandă evitarea consumului de băuturi alcoolice în timpul tratamentului.
Se impun precauţii în caz de insuficienţă renală severă.

Contraindicaţii :
Hipersensibilitate la paracetamol sau la oricare dintre excipienţi.
Insuficienţă hepatocelulară.
Deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenază.
Copii cu vârsta sub 6 ani, datorită formei farmaceutice.

Pentru mai multe informatii , a se citi prospectul medicamentului.

Prezentare:
20 comprimate




Paracetamol Polisano 500 mg, 20 comprimate, Polisano [6426347000260]

1
AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 7092/2014/01-02-03-04 Anexa 1
Prospect
Prospect: Informaţii pentru utilizator
PARACETAMOL POLISANO 500 mg comprimate
Paracetamol
Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect înainte de a începe să utilizaţi acest medicament,
deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.
Utilizaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor
medicului dumneavoastră sau farmacistului.
- Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.
- Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau recomandări.
- Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau
farmacistului. Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. Vezi
pct. 4.
- Dacă după 3 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui
medic.
Ce găsiţi în acest prospect:
1. Ce este PARACETAMOL POLISANO şi pentru ce se utilizează
2. Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi PARACETAMOL POLISANO
3. Cum să utilizaţi PARACETAMOL POLISANO
4. Reacţii adverse posibile
5. Cum se păstrează PARACETAMOL POLISANO
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii
1. Ce este PARACETAMOL POLISANO şi pentru ce se utilizează
PARACETAMOL POLISANO conţine paracetamol şi face parte din grupa medicamentelor
analgezice-antipiretice (ameliorează durerea şi reduce temperatura corpului în caz de febră).
PARACETAMOL POLISANO este indicat pentru tratamentul simptomatic al febrei şi pentru
tratamentul simptomatic al durerilor uşoare şi moderate manifestate la adulţi, adolescenţi şi copii cu
vârsta cuprinsă între 6-15 ani, cu diferite localizări, cum ar fi: dureri de cap, migrene, dureri în gât,
dureri de dinţi, inclusiv cele apărute după efectuarea unor proceduri stomatologice/extracţii dentare,
dureri de spate, dureri asociate răcelii și gripei, dureri ale muşchilor, dureri menstruale, nevralgii,
dureri articulare - inclusiv cele din osteoartrită şi boli reumatice, durere postvaccinală. .
PARACETAMOL POLISANO se utilizează la nevoie, ameliorează durerea şi scade febra după 1-3
ore de la administrare şi îşi menţine efectul 3-4 ore de la administrare.
2. Ce trebuie să ştiţiînainte să utilizaţiPARACETAMOL POLISANO
Nu utilizaţi PARACETAMOL POLISANO:
- dacă sunteţi alergic la paracetamol sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui
medicament (enumerate la punctul 6).
- dacă suferiţi de insuficienţă hepatocelulară sau aveţi o boală de ficat activă;
- dacă aţi fost diagnosticat cu deficit de glucozo-6 fosfatdehidrogenază;
- la copii cu vârsta sub 6 ani.
2
Atenţionări şi precauţii
Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul înainte de a utiliza PARACETAMOL
POLISANO, dacă oricare din situațiile mai jos menționate sunt valabile sau au fost valabile pentru
dumneavoastră:
- dacă utilizaţi alte medicamente care conţin paracetamol. Verificaţi prezenţa paracetamolului în
medicamentele administrate în acelaşi timp, pentru a evita introducerea în organism a unei
cantităţi mari paracetamol;
- dacă consumaţi frecvent băuturi alcoolice, trebuie să renunţaţi la consumul de băuturi alcoolice
pe parcursul tratamentului cu paracetamol;
- dacă aveţi afecţiuni ale rinichilor sau ficatului, inclusiv afecţiuni ale ficatului datorate
consumului de alcool etilic;
- dacă aţi luat mai multe comprimate de paracetamol şi sunteţi cunoscut cu ciroză hepatică
nonalcoolică, vă rugăm să vă adresaţi medicului, chiar dacă vă simţiţi bine;
- dacă utilizaţi frecvent cantităţi mari de alcool etilic; nu trebuie să luaţi mai mult de 2 grame de
paracetamol (4 comprimate de 500 mg sau 2 comprimate de 1000 mg) pe zi.
- dacă suferiţi de artrită şi trebuie să luaţi zilnic analgezice;
- dacă urmaţi tratament pentru infertilitate, vă rugăm să vă adresaţi medicului dumneavoastră
pentru a stabili oportunitatea administrării PARACETAMOL POLISANO.
Copii şi adolescenţi
Nu utilizaţi acest medicament la copii cu vârsta sub 6 ani datorită concentraţiei şi formei farmaceutice
neadecvată pentru acest grup de vârstă.
PARACETAMOL POLISANO împreună cu alte medicamente
Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă utilizaţi, aţi utilizat recent sau s-ar putea să
utilizaţi orice alte medicamente.
Nu trebuie să utilizaţi PARACETAMOL POLISANO împreună cu alte medicamente care conţin
paracetamol.
În special, spuneţimedicului dumneavoastră despre utilizarea în acelaşi timp cu paracetamolul a:
- medicamentelor care produc un somn asemănător celui fiziologic (hipnotice);
- medicamentelor capabile să suprime sau să scadă frecvenţa crizelor epileptice (antiepileptice),
printre care: glutetimidă, fenobarbital, fenitoină, carbamazepină;
- medicamentelor utilizate în tratamentul tuberculozei (tuberculostatice), cum ar fi rifampicina,
deoarece paracetamolul poate determina intensificarea toxicităţii hepatice;
- medicamentelor care conduc la încetinirea evacuării gastrice (cum este propantelină), deoarece
efectul terapeutic al paracetamolului poate fi întârziat;
-medicamentelor utilizate în tratamentul colesterolului crescut (cum este colestiramină);
paracetamolul trebuie administrat cu 1 oră înainte sau la 4 ore după colestiramină;
- medicamentelor utilizate în tratamentul tulburărilor gastro-intestinale și a greței și vărsăturilor
(cum sunt metoclopramidă şi domperidonă), deoarece accelerează absorbția paracetamolului;
- medicamentelor antiinflamatoare nesteroidiene (în principal acid acetilsalicilic), deoarece în
doze mari creşte riscul de afectare a rinichilor;
- medicamentelor contraceptive orale, deoarece pot creşte eliminarea paracetamolului;
- medicamentelor utilizate în tratamentul infecțiilor HIV (cum este zidovudină) , deoarece a fost
raportată o accentuare a tendinţei de scădere a neutrofilelor din sânge şi de afectare toxică a
ficatului;
- medicamentelor utilizate în tratamentul gutei (cum este probenecid), deoarece determină o
scădere de aproape două ori a eliminării paracetamolului;
- medicamentelor anticoagulante (care subțiază sângele), cum ar fi warfarina sau de derivaţii de
cumarină, deoarece tratamentul prelungit, simultan cu doze mari de paracetamol creşte riscul
hemoragic al anticoagulantelor cumarinice. Dozele ocazionale nu au efect semnificativ;
- medicamentelor utilizate în tratamentul epilepsiei (cum este lamotrigină), deoarece
paracetamolul scade eficacitatea lamotriginei;
3
- medicamentelor antibiotice (cum este cloramfenicol), deoarece poate apărea o încetinire
evidentă a eliminării acestuia, asociată cu creşterea toxicităţii.
Riscul toxicităţii paracetamolului poate fi crescut la pacienţii aflaţi în tratament cu alte medicamente
potenţial hepatotoxice sau medicamente inductoare enzimatice.
Dacă urmează să faceţi anumite investigaţii de laborator, spuneţi medicului că luaţi paracetamol.
PARACETAMOL POLISANO împreună cu alimente, băuturi şi alcool
Nu se cunosc interacţiuni cu alimentele sau băuturile.
Trebuie să evitaţi consumul de băuturi alcoolice în timpul tratamentului de lungă durată, cu doze mari,
deoarece consumul cronic de alcool etilic creşte riscul afectării ficatului. La pacienţii cu alcoolism
cronic există risc de hepatotoxicitate în cazul administrării prelungite de doze mari de paracetamol.
Sarcina, fertilitatea și alăptarea
Sarcina
Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă,
adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.
Ca măsură de precauţie, este de preferat să evitaţi utilizarea paracetamolului în timpul sarcinii.
Fertilitatea
Dacă urmaţi tratament pentru infertilitate, vă rugăm să vă adresaţi medicului dumneavoastră pentru a
stabili oportunitatea administrării de paracetamol.
Alăptarea
La om, paracetamolul se excretă în lapte în proporţie mică.
Paracetamolul se poate administra cu precauţie în timpul alăptării.
Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Paracetamolul nu influenţează capacitatea de a conduce vehicule şi de a folosi utilaje.
3. Cum să utilizaţi PARACETAMOL POLISANO
Utilizați întotdeauna acest medicament exact așa cum este descris în acest prospect sau aşa cum v-a
spus medicul sau farmacistul. Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă
nu sunteţi sigur.
Doze
Adulţi (inclusiv vârstnici), adolescenţi şi copii cu vârsta peste 15 ani:
Doza recomandată este de 500-1000 mg paracetamol (1-2 comprimate PARACETAMOL
POLISANO) la fiecare 4-6 ore, la nevoie. A nu se administra la intervale mai mici de 4 ore.
În general, nu este necesar să se depăşească doza de 3 g paracetamol (6 comprimate
PARACETAMOL POLISANO) pe zi.
Totuşi, în cazul unor dureri mai intense, doza maximă poate fi crescută până la 4 g paracetamol (8
comprimate) pe zi.
Nu luaţi mai mult de 8 comprimate în decurs de 24 de ore.
Utilizarea la copii
Copii cu vârsta cuprinsă între 12 şi 15 ani:
Doza recomandată este de 500 mg paracetamol (1comprimat PARACETAMOL POLISANO) o dată,
respectiv maxim 3-4 comprimate în decurs de 24 de ore.
Copii cu vârsta cuprinsă între 6-12 ani:
Doza recomandată este de 60 mg paracetamol/kg, divizată în mai multe prize a câte 10-15 mg/kg pe
priză.
4
PARACETAMOL POLISANO nu se va administra copiilor la intervale mai mici de 4 ore si nu se vor
depăşi 4 comprimate în decurs de 24 de ore.
Copii cu vârsta sub 6 ani:Acest medicament nu este indicat la copiii cu vârsta sub 6 ani. Se recomandă
administrarea de paracetamol în forme farmaceutice și concentrații adecvate vârstei.
Mod de administrare
PARACETAMOL POLISANO se administrează pe cale orală.
Comprimatul se administrează cu o cantitate suficientă de lichid (aproximativ 200 ml la adult, dacă
este posibil).
Administrarea regulată evită fluctuaţiile intensităţii durerii sau febrei.
La copii, trebuie să existe un interval regulat între administrări, atât ziua cât şi noaptea, de preferat de
6 ore, dar nu mai mic de 4 ore.
La adulţi se recomandă un interval de minim 4 ore între administrări.
Durata tratamentului
Este necesar să vă adresați medicului, dacă:
- durerea tratată, în special durerea articulară, persistă mai mult de 5 zile;
- febra persistă mai mult de 3 zile şi simptomatologia se agravează;
- faringita severă persistă mai mult de 2 zile şi este însoţită sau urmată de febră, cefalee, erupţie
cutanată tranzitorie, greaţă sau vărsături.
Grupe speciale de pacienţi
Pacienți cu probleme ale rinichilor
În caz de insuficienţă renală moderată: doza recomandată este de 500 mg paracetamol (1 comprimat)
care se repetă la fiecare 6 ore.
În caz de insuficienţă renală severă: doza recomandată este de 500 mg paracetamol (1 comprimat) care
se repetă la fiecare 8 ore.
Pacienți cu probleme ale ficatului
În cazul în care aveţi probleme ale ficatului vă rugăm să vă adresaţi medicului dumneavoastră. Nu
trebuie să depăşiţi doza de 2 g paracetamol (4 comprimate) pe zi.
Dacă utilizaţi mai mult PARACETAMOL POLISANO decât trebuie
Dacă aţi utilizat mai mult PARACETAMOL POLISANO decât doza recomandată, adresaţi-vă imediat
medicului sau mergeţi la camera de gardă a celui mai apropiat spital. Este important să-i spuneţi
medicului, chiar dacă vă simţiţi bine. Dacă o persoană a luat prea multe comprimate de
PARACETAMOL POLISANO, există riscul de afectare hepatică gravă întârziată.
Dacă uitaţi să luaţi PARACETAMOL POLISANO
Dacă aţi uitat să luaţi o doză, luaţi o altă doză imediat ce v-aţi amintit, iar după 4-6 ore reluaţi
tratamentul obişnuit. Nu luaţi mai mult de o doză la fiecare 4 ore. Nu luaţi o doză dublă pentru a
compensa doza uitată.
Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului
dumneavoastră sau farmacistului.
4. Reacţii adverse posibile
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate
persoanele.
Reacţiile adverse sunt clasificate după următoarele frecvenţe:
Foarte frecvente: care afectează mai mult de 1 pacient din 10
Frecvente: care afectează mai puţin de 1 din 10 pacienţi
Mai puţin frecvente: care afectează mai puţin de 1 din 100 pacienţi
5
Rare: care afectează mai puţin de 1 din 1000 pacienţi
Foarte rare: afectează mai puţin de 1 din 10000 pacienţi
Cu frecvenţă necunoscută: care nu poate fi estimată din datele disponibile
Reacţiile adverse rare:
afecțiuni renale, cum sunt: urinare cu sânge (hematurie), crize de rinichi (colică renală), scădere
rapidă sau lentă a funcției renale (insuficiență renală acută sau cronică);
hemoragie digestivă sau eliminare de scaun cu sânge (melenă), eliminare de sânge roșu prin anus
(rectorargie);
urticarie, mâncărime, echimoze, hematoame, necroliză epidermică toxică (sindrom Lyell) la
nivelul pielii.
Reacţiile adverse foarte rare:
scădere a numărului unor celule sanguine (trombocitopenie) sau lipsa granulocitelor din sânge
(agranulocitoză);
reacţii alergice manifestate la nivelul pielii (edem angioneurotic) sau uneori manifestate la nivelul
căilor respiratorii, însoţite de dificultate în respiraţie sau umflare a buzelor, limbii, gâtului sau feţei
(anafilaxie);
eroziuni nazale severe, ale pielii și mucoasei bucale, alături de eritem multiform (sindrom Stevens
Johnson);
îngustare a căilor respiratorii (bronhospasm), la pacienţii cu astm bronşic indus de acid
acetilsalicilic sau alte antiinflamatoare nesteroidiene;
afecţiuni ale ficatului (valori serice crescute ale enzimelor hepatice).
Cele mai multe raportări de reacţii adverse sunt legate de administrarea de supradoze de paracetamol.
Utilizarea pe termen lung a produselor cu paracetamol poate determina afectarea ficatului şi/sau
rinichilor.
Majoritatea celor care iau aceste comprimate le tolerează fără probleme. Totuşi, în mod ocazional,
unele persoane pot avea reacţii alergice, cum sunt erupţiile cutanate. În toţi anii de observație a
administrării paracetamolului, au fost raportate cazuri rare de tulburări hematologice, dar acestea nu au
fost neapărat cauzate de paracetamol. Aceste efecte ar trebui să dispară o dată ce întrerupeți
administrarea medicamentului.
Raportarea reacţiilor adverse
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta
reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate
pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/.
Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa
acestui medicament.
5. Cum se păstrează PARACETAMOL POLISANO
Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.
Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie, după “EXP”. Data de expirare se
referă la ultima zi a lunii respective.
Nu necesită condiții speciale de păstrare.
Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să
aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii
Ce conţine PARACETAMOL POLISANO
- Substanţa activă este paracetamolul. Fiecare comprimat conţine paracetamol 500 mg.
- Celelalte componente sunt: amidon pregelatinizat (integral), amidon pregelatinizat (parțial),
polivinilpirolidonă, croscarmeloză sodică, acid stearic, amidon de porumb, stearat de magneziu.
Cum arată PARACETAMOL POLISANO şi conţinutul ambalajului
PARACETAMOL POLISANO se prezintă sub formă de comprimate de culoare albă până la aproape
albă, de formă rotundă, cu suprafeţe biconvexe şi netede, cu diametrul de aproximativ 12 mm, cu
înălţime de aproximativ 5 mm.
Ambalaj:
Cutie cu 1 blister PVC transparent / Al a câte 10 comprimate.
Cutie cu 2 blistere PVC transparent/ Al a câte 10 comprimate.
Cutie cu 3 blistere PVC transparent/ Al a câte 10 comprimate.
Cutie cu 100 blistere PVC transparent/ Al a câte 10 comprimate (numai pentru spitale).
Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă și fabricantul
POLISANO PHARMACEUTICALS S.A.
Şos. Alba Iulia nr. 156, cod 550052, Sibiu, jud. Sibiu, România
Acest prospect a fost revizuit în Ianuarie, 2018.

Produse similare

Cos de cumparaturi

Obiect sters Anuleaza

Wishlist -

Obiect sters Anuleaza