Acest site folosește cookies pentru a furniza servicii și funcționalități personalizate. Prin vizitarea site-ului nostru, îți dai acordul pentru descărcarea acestor cookies.Am inteles

Poți afla mai multe despre cookies și poți schimba setările lor aici.

Theraflu Max raceala si tuse, 10 plicuri, Gsk

Cod bare: 5949040102433
Data expirarii: 01-12-2022
Document:
Optiuni Livrare
Livrabil la usa in Bucuresti si Constanta
Pret: de la 17.85 RON
Ridicare de la ghiseu
Pret: de la 0.50 RON
25.50 RON
> 10 în stoc, acum 3 minute
Disponibilitate in locatii:
  • Rahova : Disponibil
  • Dristor : Disponibil
  • Barbu Vacarescu : Disponibil
  • Plaza Romania : Disponibil
  • Vivo Constanta : Disponibil
Pretul afisat este valabil doar pentru comenzile online, pretul din fiecare punct de lucru putand varia.

Theraflu Max raceala si tuse, 10 plicuri, Gsk [5949040102433]

Tratamentul simptomatic pe termen scurt al simptomelor de raceala si gripa si al frisoanelor, atunci cand sunt insotite de durere de la usoara la moderata si/sau febra, congestie nazala, cu efect expectorant in cazul tusei productive.

Ingrediente:
Un plic unidoza contine paracetamol 1000 mg, clorhidrat de fenilefrina  2,2 mg (care corespunde la 10 mg fenilefrina baza) si guaifenezina 200 mg. Excipienti cu efect cunoscut: fiecare plic contine zahar 2 g, sodiu 117 mg (echivalent la 5,1 mmol per plic) si aspartam 30 mg (E951).

Mod de utilizare:
Theraflu Max raceala si tuse este indicat pentru adulti si adolescenti cu varsta de 16 ani si peste.
Un plic la fiecare 4-6 ore, dupa cum este necesar. Doza zilnica totala nu trebuie sa depaseasca 3 plicuri in interval de 24 de ore (1 plic administrat de trei ori pe zi). Durata tratamentului nu trebuie sa depaseasca 3 zile.

Prezentare:
10 plicuri



Theraflu Max raceala si tuse, 10 plicuri, Gsk [5949040102433]

1
AUTORIZATIE DE PUNERE PE PIATĂ Nr. 8857/2016/01 Anexa 1
Prospect
Prospect: Informaţii pentru pacient
Theraflu Max răceală şi tuse 1000 mg/12,2 mg/200 mg pulbere pentru soluţie orală
Pentru adulţi şi adolescenţi cu vârsta de 16 ani şi peste
Paracetamol/clorhidrat de fenilefrină/guaifenesină
Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect înainte de a începe să luaţi acest medicament
deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.
Luaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor medicului
dumneavoastră sau farmacistului.
-Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.
-Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau recomandări.
-Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau
farmacistului. Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect.
Vezi pct. 4.
-Dacă după 3 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui
medic.
Ce găsiţi în acest prospect
1. Ce este Theraflu Max răceală şi tuse şi pentru ce se utilizează
2. Ce trebuie să ştiţi înainte să luaţi Theraflu Max răceală şi tuse
3. Cum să luaţi Theraflu Max răceală şi tuse
4. Reacţii adverse posibile
5. Cum se păstrează Theraflu Max răceală şi tuse
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii
1. Ce este Theraflu Max răceală şi tuse şi pentru ce se utilizează
Theraflu Max răceală şi tuse este utilizat pentru tratamentul pe termen scurt al simptomelor
răcelii şi gripei şi al frisoanelor. Aceste simptome includ dureri uşoare şi moderate, febră,
congestie nazală (nas înfundat) şi tuse productivă, din piept.
Theraflu Max răceală şi tuse trebuie utilizat numai de către adulţi, vârstnici şi adolescenţi cu vârsta de
16 ani şi peste.
Theraflu Max răceală şi tuse trebuie utilizat NUMAI dacă prezentaţi TOATE simptomele următoare:
durere şi/sau febră, nas înfundat şi tuse productivă, din piept. Trebuie să vă adresaţi medicului sau
farmacistului dacă nu vă simţiţi mai bine sau dacă vă simţiţi mai rău după 3 zile sau dacă tusea este
însoţită de febră mare, erupţie trecătoare pe piele sau durere de cap persistentă.
Cum acţionează Theraflu Max răceală şi tuse
Theraflu Max răceală şi tuse conţine trei componente active:
• Paracetamol este o substanţă activă care reduce durerea (analgezic) şi scade febra (scade
temperatura corpului atunci când aveţi febră).
• Clorhidratul de fenilefrină este un decongestionant nazal. Acesta desfundă nasul şi vă ajută să
respiraţi cu mai multă uşurinţă prin reducerea inflamaţiei de la nivelul sinusurilor.
• Guaifenezina este un expectorant care fluidifică mucozităţile (flegma), ameliorând astfel tusea
productivă, din piept.
2. Ce trebuie să ştiţi înainte să luaţi Theraflu Max răceală şi tuse
Nu luaţi Theraflu Max răceală şi tuse dacă:
sunteţi alergic la paracetamol, clorhidrat de fenilefrină, guaifenezină sau la oricare dintre celelalte
componente ale acestui medicament (enumerate la pct. 6 şi la finalul pct. 2)
2
aveţi o boală de inimă sau valori crescute ale tensiunii arteriale (hipertensiune arterială)
aveţi diabet zaharat
aveţi hipertiroidism
aveţi glaucom cu unghi închis (tensiune prea mare în interiorul ochiului)
aveţi feocromocitom (un tip de tumoră a glandelor suprarenale aflate în vecinătatea rinichilor)
luaţi sau aţi luat în ultimele 14 zile inhibitori ai monoaminoxidazei (IMAO) (medicamente
utilizate pentru tratamentul depresiei sau al bolii Parkinson)
luaţi medicamente numite antidepresive triciclice
luaţi medicamente numite beta-blocante (medicamente utilizate pentru tratamentul tensiunii
arteriale crescute şi al problemelor cu inima)
luaţi alte medicamente din clasa numită simpatomimetice cum sunt decongestivele, medicamentele
care scad pofta de mâncare şi medicamentele care stimulează psihicul, similare amfetaminelor
Atenţionări şi precauţii
Este important ca Theraflu Max răceală şi tuse să fie utilizat NUMAI dacă aveţi TOATE simptomele
următoare: durere şi/sau febră, nas înfundat şi tuse din piept.
Conţine paracetamol. NU luaţi în acelaşi timp cu oricare alte medicamente care conţin
paracetamol.
În cazul în care depăşiţi doza maximă zilnică de paracetamol, pot să apară leziuni grave la nivelul
ficatului.
În general, consumul regulat de medicamente pentru tratamentul durerii, mai ales o combinaţie de mai
multe substanţe cu rol analgezic, poate duce la afectare renală permanentă, cu risc de insuficienţă
renală.
Nu consumaţi băuturi alcoolice în timpul utilizării acestui medicament.
Nu utilizaţi împreună cu niciun alt medicament pentru tratamentul tusei, răcelii sau pentru nas
înfundat.
Adresaţi-vă unui medic în cazul în care simptomele persistă mai mult de 3 zile, dacă se agravează sau
dacă tusea este însoţită de febră mare, erupţie trecătoare pe piele sau durere de cap persistentă.
Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului înainte de a lua Theraflu Max răceală şi
tuse dacă aveţi:
probleme cardiovasculare
probleme cu ficatul
probleme cu rinichii
prostata mărită în volum, deoarece este posibil să reţineţi urină sau să aveţi dificultăţi în a urina
o problemă de circulaţie a sângelui (cum este sindrom Raynaud)
un grad uşor de icter (sindrom Gilbert)
deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenază (deficit al unei enzime)
distrugere neobișnuită a celulelor roşii din sânge (anemie hemolitică)
deshidratare sau nu vă alimentaţi în mod corespunzător de mult timp (malnutriţie cronică)
tuse cronică, astm bronşic sau emfizem pulmonar (boală de plămâni)
Copii şi adolescenţi
Nu daţi acest medicament copiilor şi adolescenţilor cu vârsta sub 16 ani sau adolescenţilor cu vârsta
între 16 şi 18 ani, cu greutatea mai mică de 50 kg.
Theraflu Max răceală şi tuse împreună cu alte medicamente
Nu utilizaţi Theraflu Max răceală şi tuse dacă luaţi:
sau aţi luat în ultimele 14 zile inhibitori ai monoaminoxidazei (IMAO), utilizaţi pentru tratamentul
depresiei şi al bolii Parkinson şi antidepresive triciclice utilizate pentru tratamentul depresiei
medicamente pentru tratamentul tensiunii arteriale crescute, cum sunt beta-blocantele
medicamente care conţin substanţe simpatomimetice cum sunt decongestivele, medicamentele care
scad pofta de mâncare şi medicamentele care stimulează psihicul, similare amfetaminelor
3
Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi, aţi luat recent sau s-ar putea să
luaţi orice alte medicamente, mai ales:
medicamente utilizate pentru tratamentul insuficienţei cardiace şi a bătăilor neobișnuite ale inimii
(digoxină şi alte glicozide cardiace)
medicamente pentru subţierea sângelui (anticoagulante), cum este warfarină sau alte substanţe
cumarinice
medicamente pentru tratamentul stării de greaţă şi vărsăturilor, cum este metoclopramid sau
domperidonă
medicamente pentru tratamentul tuberculozei (rifampicină şi isoniazid), al infecţiilor bacteriene
(cloramfenicol)
medicamente utilizate pentru tratamentul convulsiilor, cum sunt lamotrigină, fenitoină,
fenobarbital şi carbamazepină
colestiramină, utilizată pentru scăderea valorilor colesterolului
zidovudină (AZT), utilizată pentru tratamentul infecţiei cu HIV (SIDA)
probenecid, utilizat pentru tratamentul gutei
ergotamină şi metilsergidă, utilizate în cazul migrenelor
medicamente utilizate pentru tratamentul febrei sau al durerii uşoare (salicilaţi, salicilamidă)
medicamente care conţin paracetamol sau substanţe decongestive pentru răceală şi gripă
substanţe anestezice halogenate utilizate în cazul anesteziilor înainte de o intervenţie chirurgicală
spuneţi medicului dumneavoastră că luaţi acest medicament dacă vi se efectuează analize de urină.
Theraflu Max răceală şi tuse împreună cu alimente, băuturi şi alcool
Nu consumaţi băuturi alcoolice în timpul utilizării acestui medicament.
Acest medicament poate fi utilizat în prezenţa sau în absenţa alimentelor.
Sarcina şi alăptarea
Nu luaţi Theraflu Max răceală şi tuse dacă sunteţi gravidă sau dacă alăptaţi.
Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Acest medicament poate provoca ameţeli. Dacă aveţi ameţeli, nu conduceţi vehicule şi nu folosiţi
utilaje.
Theraflu Max răceală şi tuse conţine:
Zahăr (zaharoză): Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat că aveţi intoleranţă la unele
categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a lua acest medicament.Conţine 2 g de
zahăr pentru fiecare doză. Acest aspect trebuie avut în vedere la pacienţii cu diabet zaharat.
Sodiu: Acest medicament conţine sodiu 5,10 mmol (sau 117 mg) pe doză. Acest lucru trebuie
avut în vedere la pacienţii ce urmează o dietă cu restricţie de sodiu.
Aspartam (E951) (30 mg / plic): Este sursă de fenilalanină. Poate fi dăunător pentru
persoanele cu fenilcetonurie.
3. Cum să luaţi Theraflu Max răceală şi tuse
Luaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum se descrie în acest prospect sau aşa cum v-a spus
medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă
nu sunteţi sigur.
Doze recomandate
Adulţi, vârstnici şi adolescenţi cu vârsta de 16 ani şi peste, cu greutatea de 50 kg şi peste:
Doza recomandată este de un plic la fiecare 4 - 6 ore, după cum este necesar.
Nu luaţi mai mult de 3 plicuri (3 doze) într-un interval de 24 de ore (corespunzător la 3000 mg de
paracetamol, 36,6 mg de clorhidrat de fenilefrină şi 600 mg de guaifenezină).
4
Nu utilizaţi mai mult de 3 zile. Spuneţi medicului dumneavoastră dacă după 3 zile simptomele
persistă sau se agravează sau dacă tusea este însoţită de febră mare, erupţie trecătoare pe piele sau
durere de cap persistentă.
Theraflu Max răceală şi tuse nu trebuie utilizat de către persoanele cu greutatea mai mică de 50
kg (adulţi, vârstnici şi adolescenţi cu vârsta de 16 ani şi peste).
Nu depăşiţi doza recomandată.
Utilizarea la copii şi adolescenţi
Nu administraţi copiilor cu vârsta mai mică de 16 ani. Nu administraţi adolescenţilor cu vârsta între 16
şi 18 ani cu greutatea mai mică de 50 kg.
Pacienţi cu boală hepatică
La pacienţii cu afecţiuni hepatice, doza trebuie redusă sau plicurile se vor administra la un interval mai
mare de timp. Cereţi sfatul medicului dumneavoastră înainte de a utiliza acest medicament. Doza
zilnică totală nu trebuie să depăşească 2 plicuri într-un interval de 24 de ore (cu un interval minim de 8
ore între administrarea plicurilor).
Pacienţi cu boală renală
La pacienţii cu insuficienţă renală, plicurile se vor administra la un interval mai mare de timp. Cereţi
sfatul medicului dumneavoastră înainte de a utiliza acest medicament. În farmacii se găsesc forme
farmaceutice adecvate utilizării în această situaţie.
Mod de administrare şi instrucţiuni pentru utilizare:
Pentru utilizare pe cale orală.
Dizolvaţi conţinutul unui plic într-o cană (250 ml) de apă fierbinte, însă nu clocotită. Amestecaţi până
la dizolvarea completă. Lăsaţi să se răcească până puteţi bea conţinutul, dar beţi-l cât încă este cald.
După dizolvare, lichidul arată ca o soluţie cu aspect opalescent, de culoare galbenă cu un miros
caracteristic de lămâie, mentolat. Nu prezintă particule contaminate.
Dacă luaţi mai mult Theraflu Max răceală şi tuse decât trebuie
Dacă din greşeală luaţi prea multe doze, solicitaţi imediat asistenţă medicală, chiar dacă vă simţiţi
bine, din cauza riscului de producere a vătămărilor grave, întârziate, la nivelul ficatului.
Dacă uitaţi să luaţi Theraflu Max răceală şi tuse
Dacă uitaţi să luaţi o doză, luaţi-o imediat ce vă amintiţi, cu excepţia cazului în care este momentul
pentru administrarea următoarei doze. Apoi continuaţi tratamentul conform recomandărilor.
Întotdeauna lăsaţi să treacă un interval de cel puţin 4 ore între două doze. Nu luaţi niciodată o doză
dublă pentru a compensa doza uitată.
Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului
dumneavoastră sau farmacistului.
4. Reacţii adverse posibile
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate
persoanele.
NU MAI LUAŢI Theraflu Max răceală şi tuse şi adresaţi-vă imediat unui medic dacă aveţi:
reacţii alergice, inclusiv respiraţie şuierătoare, dificultăţi de respiraţie, umflarea feţei sau gurii
erupţie trecătoare pe piele (inclusiv urticarie, mâncărimi), înroşirea pielii
exfolierea pielii, vezicule, ulceraţii, ulceraţii la nivelul gurii
probleme care afectează sângele, inclusiv sângerări neobișnuite sau vânătăi
îngălbenirea pielii sau albului ochilor (icter). Acestea sunt semne de probleme ale ficatului
5
Reacţiile descrise mai sus sunt rare (pot afecta până la 1 din 1000 de persoane) sau foarte rare. Mai
exact, reacţiile grave la nivelul pielii sunt foarte rare (pot afecta până la 1 din 10000 de persoane).
Următoarele reacţii adverse pot apărea în cazuri rare sau foarte rare (pot afecta până la 1 din
1000 sau 1 din 10000 de persoane). Dacă apare oricare dintre următoarele, spuneţi medicului
dumneavoastră :
durere sau senzaţie neplăcută la nivelul stomacului (diaree, greaţă, vărsături)
durere de cap, ameţeli
creşterea tensiunii arteriale, palpitaţii, bătăi rapide ale inimii
probleme cu somnul, nelinişte, nervozitate, iritabilitate sau confuzie
respiraţie dificilă
dilataţia pupilelor, creşterea tensiunii din interiorul ochiului
În cazuri rare pot apărea anomalii ale rezultatelor (sau valorilor) testelor pentru evaluarea funcţiei
ficatului.
Raportarea reacţiilor adverse
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea
includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta reacţiile
adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate pe web-
site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/.
Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa
acestui medicament.
5. Cum se păstrează Theraflu Max răceală şi tuse
Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.
Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe plic şi pe cutie după EXP. Data de
expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
A se păstra la temperaturi sub 25°C.
Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să
aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii
Ce conţine Theraflu Max răceală şi tuse
Substanţele active sunt paracetamol, clorhidrat de fenilefrină şi guaifenezină. Fiecare plic unidoză
conţine paracetamol 1000 mg, clorhidrat de fenilefrină 12,2 mg (care corespunde la 10 mg fenilefrină
bază) şi guaifenezină 200 mg.
Celelalte componente sunt: zahăr (sucroză), citrat de sodiu, acid citric anhidru, acid tartric, sortimente
de aromă de lămâie, aromă de lămâie (care conţine butilhidroxianisol (E 320)), aromă de mentol
pulbere, acesulfam de potasiu, aspartam (E 951), galben de chinolină (E 104).
Cum arată Theraflu Max răceală şi tuse şi conţinutul ambalajului
Acest medicament este o pulbere pentru soluţie orală de culoare aproape albă, cu aspect uniform, care
nu prezintă conglomerate şi particule contaminate, ambalată în plic unidoză.
Theraflu Max răceală şi tuse este disponibil în cutii a câte 10 plicuri unidoză.
6
Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă şi fabricanţii
Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă
GlaxoSmithKline Consumer Healthcare S.R.L.
Opera Center One, Str. Costache Negri, Nr. 1-5, Etaj 6 (Zona 2), 050552, Sector 5, Bucureşti,
România
Fabricanţii
Novartis Consumer Health GmbH
Zielstattstrasse 40, D-81379 Munich,
Germania
Wrafton Laboratories Limited, trading as Perrigo
Exeter Road, Wrafton, Braunton, Devon EX33 2DL,
Marea Britanie
GSK Consumer Healthcare GmbH & Co. KG
Barthstraße 4, 80339 München,
Germania
Acest medicament este aprobat în statele membre ale SEE sub denumirile următoare:
Bulgaria Theraflu Max Cold & Cough 1000 mg/ 12,2mg/ 200 mg sachets
Croaţia Theraflu Max 1000 mg/12,2 mg/200 mg prašak za oralnu otopinu
Cipru Panadol Cold & Flu & Cough
Republica Cehă Theraflu Forte horký nápoj
Estonia Theraflu
Germania Theraflu Forte Erkältung & Husten Heissgetränk
1000 mg / 12.2 mg / 200 mg Pulver zur Herstellung einer Lösung zum Einnehmen
Grecia Panadol Cold & Flu & Cough
Ungaria Neo Citran Max köptetővel por belsőleges oldathoz
Italia TERMAINFLU
Latvia Theraflu 1000mg/ 200mg/ 12,2mg pulveris iekšķīgi lietojama šķīduma
pagatavošanai
Lituania Theraflu 1000mg/ 200mg/ 12,2mg milteliai geriamajam tirpalui
Polonia Theraflu Total Grip
Portugalia Panadol Gripus
România THERAFLU MAX RĂCEALĂ ŞI TUSE 1000 mg/ 200 mg/ 12,2 mg pulbere
pentru soluţie orală
Slovacia Theraflu Forte chrípka a kašeľ horúci nápoj
Slovenia Theraflu 1000 mg/200 mg/12,2 mg prašek za peroralno raztopino
Spania Termalgin Gripe Forte con Tos polvo para solución oral
Acest prospect a fost revizuit în Martie 2018.

Produse similare

Cos de cumparaturi

Obiect sters Anuleaza

Wishlist -

Obiect sters Anuleaza