Alerityn, 10 mg, 10 comprimate, Biofarm

Loratadină

0 (din 0 evaluari)
Evalueaza produsul

Brand: BIOFARM

Cod produs: 5944704015937

Data expirarii: 01-02-2027

Tip: Medicament fara reteta

Document: Prospect

Vandut de: Farmacia Tei SRL

Optiuni Livrare
Ridicare de la casa <span style="color: #6ab833;">Click&Collect</span>
Ridicare de la casa Click&Collect
Taxa ambalare: 0,50 LEI
Livrare prin curier
Produsele OTC pot fi livrate doar in București și Constanța. Pret: de la 13,09 LEI
19,00 LEI
> 10 în stoc Ultima actualizare: 19-06-2024 12:05:31
Nu s-au inregistrat inca opinii
Produsul poate fi evaluat doar in urma unei achizitii online.
Disponibilitate și preț în locațiile Farmacia Tei

La noi, prețul afișat este valabil atât pentru comenzile online cât și pentru toate locațiile noastre.

Dacă intervin abateri de la această regulă, sunt erori pentru care ne cerem scuze și vă rugăm să ni le semnalați.

Alerityn, 10 mg, 10 comprimate, Biofarm [5944704015937]

Indicații:
Alerityn aparţine unei clase de medicamente cunoscute sub numele de antihistaminice.
Antihistaminicele ajută la reducerea simptomelor alergiei, împiedicând efectele unei substanţe numită histamină, care este produsă în corpul nostru.
Alerityn ameliorează simptomatologia asociată rinitelor alergice (de exemplu: febra fânului), cum ar fi: strănut, secreţie nazală abundentă sau mâncărime la nivelul nasului, usturimi sau mâncărime la nivelul ochilor.
Alerityn poate fi, de asemenea, utilizată pentru reducerea simptomelor de urticarie (mâncărime, roşeaţă, precum şi numărul şi dimensiunile erupţiilor apărute pe piele).
Ameliorarea acestor manifestări se menţine pentru întreaga perioadă a zilei şi vă ajută să vă reluaţi activităţile zilnice obişnuite şi să dormiţi.

Contraindicatii:
Nu utilizaţi Alerityn:
- dacă sunteți alergic la loratadină sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament.

Precautii:
Înainte să utilizaţi Alerityn, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Sarcina, alăptarea și fertilitatea:
Dacă sunteți gravidă sau alăptați, credeți că ați putea fi gravidă sau intenționați să rămâneți gravidă, adresați-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.
Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, nu este recomandată administrarea de Alerityn.
Loratadina este excretată în laptele matern

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor:
La doza recomandată, Alerityn nu va determina, probabil, somnolenţă sau scăderea vitezei de reacţie. 
Totuşi, foarte rar, la unele persoane poate să apară somnolenţă, fapt ce le-ar putea afecta capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Mod de administrare:
Utilizați întotdeauna acest medicament exact așa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteți sigur.

Comprimatele se iau cu un pahar de apă, indiferent de momentul meselor.

Adulţi şi copii cu vârsta peste 12 ani: luaţi 1 comprimat Alerityn o dată pe zi.

La copiii cu vârsta cuprinsă între 2-12 ani: dozarea se face în funcţie de greutatea corporală:
- greutate corporală peste 30 kg: 1 comprimat Alerityn o dată pe zi.
- greutate corporală mai mică de 30 kg: comprimatele Alerityn 10 mg nu sunt recomandate.

Forma farmaceutică de comprimat nu este recomandată la copii cu vârsta între 2 şi 6 ani din cauza riscului de sufocare. Pentru această vârstă există forme farmaceutice adecvate.

Copii cu vârsta sub 2 ani:
Loratadina, substanţa activă din acest medicament, nu este recomandată copiilor sub 2 ani.

Pacienţi cu afecţiuni hepatice severe:
Adulţi şi copii cu greutate corporală mai mare de 30 kg:
Luaţi un comprimat o dată la fiecare două (2) zile cu un pahar cu apă, cu sau fără alimente. Totuși, trebuie să vorbiți cu medicul dumneavoastră, cu farmacistul sau cu asistenta medicală înainte de a lua acest medicament.
Pacienţii vârstnici sau cei cu afectarea funcţiei renale nu necesită reducerea dozei.

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră, farmacistului sau asistentei medicale.

Compozitie:
- Substanța activă este loratadina. Un comprimat conține 10 mg loratadină.
- Celelalte componente sunt: lactoză monohidrat, amidon de porumb, povidonă K 30, talc, stearat de magneziu.

Prezentare:
10 comprimate 

Atentionare:
Citiţi cu atenţie şi în întregime prospectul înainte de a începe să utilizaţi acest medicament deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.

Alerityn 10 mg 10 comprimate Biofarm(Loratadină).
Informatii utile despre Alerityn, 10 mg, 10 comprimate, Biofarm gasiti in articolele: Polipii nazali (polipoza nazala).
Utilizaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din prospect sau indicaţiilor medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Alerityn, 10 mg, 10 comprimate, Biofarm [5944704015937]

Farmacia Tei intelege importanta informatiilor prezentate in aceasta pagina si face eforturi permanente pentru a le pastra actualizate. Singura situatie in care informatiile prezentate despre Alerityn, 10 mg, 10 comprimate, Biofarm pot fi diferite fata de cele prezentate pe site este aceea in care producatorul/importatorul aduce modificari specificatiilor acestuia, fara a ne informa in prealabil.
Pagina actualizata la data de:  19-06-2024  |  ANMDMR - Raporteaza o reactie adversa

Medicamente din aceeasi categorie

Vezi Politica de confidentialitate date personale