Sanador sirop pentru copii, 150 mg/5 ml, 100 ml, Laropharm

tratamentul eficace al durerilor de intensitate uşoară până la moderată

Cod produs: 5944756400798

Brand: LAROPHARM

Data expirarii: 30-07-2024

Document: Prospect

Optiuni Livrare
Livrare prin curier
Livrare doar in Bucuresti si Constanta Pret: de la 10,00 LEI
Ridicare rapida de la casa <span style="color: #35936F;">Click&Collect</span>
Ridicare rapida de la casa Click&Collect
Taxa ambalare: 0,50 LEI
11,50 LEI
> 10 în stoc Ultima actualizare: 05-12-2022 00:56:01
Disponibilitate și preț în locațiile Farmacia Tei
  • disponibil Barbu Vacarescu
    Bd. Barbu Vacarescu 154-158 Bucuresti disponibil 11,50 Lei
  • disponibil Rahova
    Strada Pucheni 42 Bucuresti disponibil 11,50 Lei
  • disponibil Vivo Constanta
    Bd. Aurel Vlaicu 220 Constanta disponibil 11,50 Lei
  • disponibil Dristor
    Bd. Camil Ressu 7 Bucuresti disponibil 11,50 Lei
  • disponibil Biharia
    Str. Biharia 67-77 Bucuresti disponibil 11,50 Lei
  • indisponibil Plaza Romania
    Bd. Timișoara 26 Bucuresti indisponibil

La noi, prețul afișat este valabil atât pentru comenzile online cât și pentru toate locațiile noastre.

Dacă intervin abateri de la această regulă, sunt erori pentru care ne cerem scuze și vă rugăm să ni le semnalați.

Sanador sirop pentru copii, 150 mg/5 ml, 100 ml, Laropharm [5944756400798]

Indicatii:
Sanador sirop pentru copii se utilizează pentru tratamentul eficace al durerilor de intensitate uşoară până la moderată, de exemplu dureri de dinţi, dureri de cap, dureri în gât, dureri musculare, articulare şi osoase. De asemenea, este indicat pentru scăderea febrei asociate diferitelor afecţiuni –răceală, stări gripale, boli infecto-contagioase ale copilăriei (pojar, tuse convulsivă, oreion şi vărsat de vânt), afecţiuni ORL, febră după vaccinare.
Este indicat copiilor cu vârste cuprinse între 0 luni şi 12 ani. 
Acest medicament conţine paracetamol. 

Contraindicații:
Nu utilizaţi Sanador pentru copii:
- dacă copilul dumneavoastră este alergic (hipersensibil) la paracetamol sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la punctul 6). Semnele unei reacţii alergice pot include: erupţii pe piele, mâncărimi, dificultăţi de respiraţie sau umflarea feţei, buzelor sau limbii;
- dacă copilul dumneavoastră are o tulburare hepatică severă (insuficienţă hepatocelulară);
- dacă copilul dumneavoastră a fost diagnosticat cu deficit de glucozo-6–fosfat dehidrogenază.

Precautii:
Înainte să utilizaţi Sanador pentru copii, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Sarcina, alăptarea și fertilitatea:
Nu este cazul, deoarece Sanador pentru copii este indicat la copii cu vârsta cuprinsă între 0 luni - 12 ani. 

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor:
Sanador pentru copii soluţie orală nu influenţează capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje. 

Mod de administrare:
Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

AUtilizarea la copii:
Doza recomandată pentru o dată este dependentă de greutatea corporală: 10 - 15 mg paracetamol/kg.
În funcţie de vârsta şi greutatea copilului se recomandă următoarele doze:

Copii cu vârsta cuprinsă între 0 - 3 luni: 2 ml (60 mg paracetamol) la nevoie (febră după vaccinare, alte cauze de febră şi/ sau durere), numai la recomandarea medicului (10 mg/ kg şi doză; dacă pacientul este icteric doza trebuie scăzută la 5 mg/ kg şi doză). La nevoie, se mai poate administra o doză după 6 ore. Aceste două doze se pot administra copiilor cu greutatea mai mare de 4 kg şi care nu s-au născut prematur (înainte de a 37-a săptămână de sarcină).

Copii cu vârsta cuprinsă între 3 – 12 luni: 2 - 4 ml (60 – 120 mg paracetamol) de 1 - 4 ori pe zi.

Copii cu vârsta cuprinsă între 1 - 6 ani: 4 - 8 ml (120 – 240 mg paracetamol) de 1 - 4 ori pe zi.

Copii cu vârsta cuprinsă între 6 – 12 ani: 8 - 16 ml (240 – 480 mg paracetamol) de 1 - 4 ori pe zi.
Doza totală de paracetamol nu trebuie să depăşească 80 mg/kg şi zi la copii cu greutate sub 37 kg.

La copii cu greutatea cuprinsă între 38 kg şi 50 kg, doza zilnică de paracetamol nu trebuie să depăşească 3 g pe zi.

La copii cu greutate peste 50 kg, doza zilnicăde paracetamol nu trebuie să depăşească 4 g pe zi.

Nu se administrează copiilor sub 3 luni fără recomandarea medicului. Dacă sugarul s-a născut prematur sau dacă este mai mic de 3 luni, solicitaţi consult medical înainte de administrare.

Frecvenţa administrărilor:
Doza poate fi repetată la fiecare 4 ore, la nevoie. Nu se administrează la un interval de timp mai mic de 4 ore. 

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Compozitie:
- Substanţa activă este paracetamol. 5 ml soluţie orală pentru copii conţine paracetamol 150 mg.
- Celelalte componente sunt: macrogol 6000, zahăr, zaharină sodică, acid sorbic (E 200), p- hidroxibenzoat de metil (E 218), p-hidroxibenzoat de propil (E 216), apă purificată, aromă de portocale. 

Prezentare:
100 ml

Atentionare:
Citiţi cu atenţie şi în întregime prospectul înainte de a începe să utilizaţi acest medicament deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.

Sanador sirop pentru copii 150 mg/5 ml 100 ml Laropharm (tratamentul eficace al durerilor de intensitate uşoară până la moderată) face parte din grupa medicament : analgezice antipiretice , contine substanța activă : paracetamol si poate fi utilizat in baza recomandarii medicului in afecțiuni medicale cum ar fi: durere gripa raceala .
Grupa medicament: Analgezice antipiretice
Substanța activă: Paracetamol
Utilizat în baza recomandării medicale în: Durere , Gripa , Raceala
Informatii utile: Pneumonia
Utilizaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din prospect sau indicaţiilor medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Sanador sirop pentru copii, 150 mg/5 ml, 100 ml, Laropharm [5944756400798]

1
AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 5700/2013/01 Anexa 1
Prospect
Prospect: Informaţii pentru utilizator
Sanador pentru copii 150 mg/5 ml soluţie orală
Paracetamol
Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect înainte de a începe să utilizaţi acest medicament,
deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.
Utilizaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor
medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.
Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau recomandări.
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. Vezi pct. 4.
Dacă după 3 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui
medic.
Ce găsiţi în acest prospect:
1.Ce este Sanador pentru copii şi pentru ce se utilizează
2.Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi Sanador pentru copii
3.Cum să utilizaţi Sanador pentru copii
4.Reacţii adverse posibile
5.Cum se păstrează Sanador pentru copii
6.Conţinutul ambalajului şi alte informaţii
1. Ce este Sanador pentru copii şi pentru ce se utilizează
Acest medicament conţine paracetamol. Se utilizează pentru tratamentul eficace al durerilor de
intensitate uşoară până la moderată, de exemplu dureri de dinţi, dureri de cap, dureri în gât, dureri
musculare, articulare şi osoase. De asemenea, este indicat pentru scăderea febrei asociate diferitelor
afecţiuni –răceală, stări gripale, boli infecto-contagioase ale copilăriei (pojar, tuse convulsivă, oreion
şi vărsat de vânt), afecţiuni ORL, febră după vaccinare.
Este indicat copiilor cu vârste cuprinse între 0 luni şi 12 ani.
Dacă după 3 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic.
2. Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi Sanador pentru copii
Nu utilizaţi Sanador pentru copii
- dacă copilul dumneavoastră este alergic (hipersensibil) la paracetamol sau la oricare dintre
celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la punctul 6). Semnele unei reacţii
alergice pot include: erupţii pe piele, mâncărimi, dificultăţi de respiraţie sau umflarea feţei,
buzelor sau limbii;
- dacă copilul dumneavoastră are o tulburare hepatică severă (insuficienţă hepatocelulară);
- dacă copilul dumneavoastră a fost diagnosticat cu deficit de glucozo-6–fosfat dehidrogenază.
Atenţionări şi precauţii
Înainte să utilizaţi Sanador pentru copii, adresaţi-medicului dumneavoastră sau farmacistului.
2
Copii şi adolescenţi
dacă îi daţi concomitent copilului dumneavoastră alte medicamente care conţin paracetamol;
nu utilizaţi aceste medicamente în acelaşi timp cu Sanador pentru copii, pentru a nu depăşi
dozele de paracetamol tolerate de organism;
dacă copilul dumneavoastră prezintă insuficienţă renală severă sau are afectare hepatică;
nu utilizaţi Sanador pentru copii timp îndelungat. Dacă în timpul tratamentului cu paracetamol
febra persistă mai mult de 3 zile sau simptomatologia se agravează, vă rugăm adresaţi-
medicului dumneavoastră.
Sanador pentru copii împreună cu alte medicamente
Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă utilizaţi, aţi utilizat recent sau s-ar putea să
utilizaţi orice alte medicamente.
În special, vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă administraţi copilului
dumneavoastră Sanador pentru copii soluţie orală pentru copiiîmpreună cu alte medicamente cum
sunt:
- rifampicină;
-izoniazidă;
- cloramfenicol;
- anticoagulante orale: warfarină sau alte medicamente care subţiază sângele; efectul
anticoagulantelor orale cumarinice poate fi potenţat de administrarea paracetamolului zilnic,
timp îndelungat, cu risc crescut de hemoragii. Administrarea ocazională de paracetamol nu
modifică semnificativ efectul anticoagulantelor.
- medicamente pentru tratamentul epilepsiei carbamazepină, fenobarbital, fenitoină, primidonă,
valproat de sodiu;
- antivirale interferon, zidovudină;
- antidepresive triciclice amitriptilină, imipramină;
- probenecid;
- colestiramină (pentru a scădea cantitatea de grăsimi din sânge);
- medicamente care conţin alcool etilic;
- metoclopramidă, domperidonă (pentru senzaţia de greaţă);
- anticolinergice (cum sunt butilscopolamină,propantelină,pirenzepină).
Asocierea paracetamolului cu salicilaţi sau antiinflamatoare nesteroidiene pe termen lung şi la doze
mari creşte riscul de apariţie a afectării renale.
Dacă copilului dumneavoastră urmează să i se efectueze analize vă rugăm informaţi-l pe medicul
dumneavoastră că este în tratament cu paracetamol, înainte de efectuarea analizelor de sânge, deoarece
pot să apară rezultate modificate (pentru glicemie sau uricemie).
Administrarea concomitentă cu alte medicamente care conţin paracetamol, creşte riscul de supradozaj.
Sanador pentru copii împreună cu alimente, băuturi şi alcool.
În timpul tratamentului cu Sanador pentru copii trebuie evitate băuturile alcoolice sau alte preparate
care conţin alcool etilic.
Sarcina, alăptarea şi fertilitatea
Nu este cazul, deoarece Sanador pentru copii este indicat la copii cu vârsta cuprinsă între 0 luni - 12
ani.
Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Sanador pentru copii soluţie orală nu influenţează capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi
utilaje.
3
Sanador pentru copii conţine zahăr.
Poate dăuna dinţilor.
Sanador pentru copii conţine p-hidroxibenzoat de metil şi p-hidroxibenzoat de propil
Pot provoca reacţii alergice (chiar întârziate).
3. Cum să utilizaţi Sanador pentru copii
Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau aşa cum v-a
spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul
dacă nu sunteţi sigur.
Utilizarea la copii
Doza recomandată pentru o dată este dependentă de greutatea corporală: 10 - 15 mg paracetamol/kg.
În funcţie de vârsta şi greutatea copilului se recomandă următoarele doze:
Copii cu vârsta cuprinsă între 0 - 3 luni: 2 ml (60 mg paracetamol) la nevoie (febră după vaccinare,
alte cauze de febră şi/ sau durere), numai la recomandarea medicului (10 mg/ kg şi doză; dacă
pacientul este icteric doza trebuie scăzută la 5 mg/ kg şi doză). La nevoie, se mai poate administra o
doză după 6 ore. Aceste două doze se pot administra copiilor cu greutatea mai mare de 4 kg şi care nu
s-au născut prematur (înainte de a 37-a săptămână de sarcină).
Copii cu vârsta cuprinsă între 3 12 luni: 2 - 4 ml (60 120 mg paracetamol) de 1 - 4 ori pe zi.
Copii cu vârsta cuprinsă între 1 - 6 ani: 4 - 8 ml (120 240 mg paracetamol) de 1 - 4 ori pe zi.
Copii cu vârsta cuprinsă între 6 12 ani: 8 - 16 ml (240 480 mg paracetamol) de 1 - 4 ori pe zi.
Doza totală de paracetamol nu trebuie să depăşească 80 mg/kg şi zi la copii cu greutate sub 37 kg.
La copii cu greutatea cuprinsă între 38 kg şi 50 kg, doza zilnică de paracetamol nu trebuie să
depăşească 3 g pe zi.
La copii cu greutate peste 50 kg, doza zilnicăde paracetamol nu trebuie să depăşească 4 g pe zi.
Nu se administrează copiilor sub 3 luni fără recomandarea medicului. Dacă sugarul s-a născut
prematur sau dacă este mai mic de 3 luni, solicitaţi consult medical înainte de administrare.
Frecvenţa administrărilor
Doza poate fi repetată la fiecare 4 ore, la nevoie. Nu se administrează la un interval de timp mai mic
de 4 ore.
Nu se administrează mai mult de 4 doze în 24 de ore.
La copil, atât în timpul zilei cât şi al nopţii, se preferă un interval între administrări, de 6 ore.
Copii cu insuficienţă renală
În cazurile de insuficienţă renală severă, intervalul dintre doze trebuie să fie de cel puţin 8 ore.
Dacă durerea şi/sau febra persistă mai mult de 3 zile sau dacă administrarea de Sanador pentru copii
soluţie orală în dozele descrise mai sus nu determină ameliorarea simptomelor, pacientul trebuie
reevaluat de către medic. Nu administraţi copilului dumneavoastră Sanador pentru copii soluţie orală
mai mult de 3 zile consecutive decât sub supraveghere medicală.
4
Dacă utilizaţi mai mult Sanador pentru copii decât trebuie
Adresaţi-vă fără întârziere medicului, chiar dacă nu au apărut simptome de intoxicaţie. Arătaţi
medicului prospectul şi/sau ambalajul medicamentului.
În cazul în care copilul dumneavoastră a utilizat o cantitate mai mare decât cea recomandată din
Sanador pentru copii soluţie orală, vă rugăm să vă adresaţi imediat medicului dumneavoastră sau
mergeţi la cel mai apropiat spital chiar în condiţiile în care copilul dumneavoastră se simte bine
(datorită riscului de leziuni hepatice grave, chiar întârziate).
Riscul de afectare a ficatului prin ingestia unor doze mari de paracetamol este crescut în
următoarele situaţii:
- Tratamentul cronic cu fenitoină, fenobarbital, carbamazepină, primidonă, rifampicină, extract de
sunătoare (Hypericum perforatum) sau alte medicamente cu efect inductor enzimatic, consumul
cronic de alcool etilic.
- Tulburări de alimentaţie, înfometare, caşexie, fibroză chistică, infecţia cu HIV.
Simptomele care apar în cazul supradozării paracetamolului, în primele 24 de ore, sunt
următoarele: paloare, greaţă, vărsături, lipsa poftei de mâncare, dureri abdominale. În cazurile
grave evoluţia poate fi fatală prin afectarea ficatului şi a rinichilor.
Este esenţial ca tratamentul să fie instituit rapid. Chiar dacă pacientul prezintă doar simptome
minime (greaţă, vărsături), acesta trebuie să fie internat de urgenţă după ingestia unei supradoze de
Sanador pentru copii soluţie orală, pentru a primi îngrijirile medicale necesare.
Dacă uitaţi să utilizaţi Sanador pentru copii
Nu administraţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată. Administraţi copilului dumneavoastră
următoarea doză din Sanador pentru copii soluţie orală la ora la care era programată.
Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului
dumneavoastră sau farmacistului.
4. Reacţii adverse posibile
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate
persoanele.
Reacţiile adverse sunt clasificate după următoarele frecvenţe:
Foarte frecvente:
care afectează mai mult de 1 pacient din 10
Frecvente:
care afectează mai puţin de 1 din 10 pacienţi
Mai puţin frecvente:
care afectează mai puţin de 1 din 100 pacienţi
Rare:
care afectează mai puţin de 1 din 1000 pacienţi
Foarte rare:
afectează mai puţin de 1 din 10000 pacienţi
Cu frecvenţă necunoscută
care nu poate fi estimată din datele disponibile
Reacţii adverse mai puţin frecvente
- insuficienţă hepatică acută;
- colorarea pielii şi a mucoaselor în galben;
- dureri lombare, apariţia de sânge în urină, cantitate scăzută de urină.
Reacţii adverse rare
- scăderea numărului de celule din sânge (trombocitopenie, leucopenie, pancitopenie, neutropenie,
agranulocitoză);
- sângerări nazale sau gingivale;
- înroşirea trecătoare a pielii, umflarea feţei, buzelor, gâtului, urticarie, erupţii trecătoare pe piele,
şoc.
5
Raportarea reacţiilor adverse
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta
reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate
pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/.
Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa
acestui medicament.
5. Cum se păstrează Sanador pentru copii
Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.
Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie,după EXP. Data de expirare se
referă la ultima zi a lunii respective.
A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original.
A se utiliza în maxim 30 zile după prima deschidere a flaconului.
Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să
aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii
Ce conţine Sanador pentru copii
- Substanţa activă este paracetamol. 5 ml soluţie orală pentru copii conţine paracetamol 150 mg.
- Celelalte componente sunt: macrogol 6000, zahăr, zaharină sodică, acid sorbic (E 200), p-
hidroxibenzoat de metil (E 218), p-hidroxibenzoat de propil (E 216), apă purificată, aromă de
portocale.
Cum arată Sanador pentru copii şi conţinutul ambalajului
Sanador pentru copii se prezintă sub formă de soluţie limpede, incoloră, cu gust dulce caracteristic şi
aromă de portocale.
Cutie cu un flacon din PET a 100 ml, cu capac cu filet, prevăzut cu sistem de închidere securizat şi
seringă dozatoare, gradată.
Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă şi fabricantul
S.C. Laropharm S.R.L.
Şos. Alexandriei nr.145 A, Bragadiru, Ilfov
România
e-mail: ra@laropharm.ro
Acest prospect a fost revizuit în Iulie 2013.
Farmacia Tei intelege importanta informatiilor prezentate in aceasta pagina si face eforturi permanente pentru a le pastra actualizate. Singura situatie in care informatiile prezentate despre Sanador sirop pentru copii, 150 mg/5 ml, 100 ml, Laropharm pot fi diferite fata de cele prezentate pe site este aceea in care producatorul/importatorul aduce modificari specificatiilor acestuia, fara a ne informa in prealabil.
Data ultimei actualizari:  05-12-2022  |  ANMDMR - Raporteaza o reactie adversa

Medicamente din aceeasi categorie

Alte produse ale producatorului 'LAROPHARM'

Acest site folosește cookies pentru a furniza servicii și funcționalități personalizate. Prin vizitarea site-ului nostru, îți dai acordul pentru descărcarea acestor cookies.Am inteles

Poți afla mai multe despre cookies și poți schimba setările lor aici.