Acest site folosește cookies pentru a furniza servicii și funcționalități personalizate. Prin vizitarea site-ului nostru, îți dai acordul pentru descărcarea acestor cookies.Am inteles

Poți afla mai multe despre cookies și poți schimba setările lor aici.
OTC
product-image

Paracetamol Tis, 120 mg/5ml, 100 ml, Tis Farmaceutic

Cod bare: 6422068001289
Data expirarii: 01-11-2021
Se elibereaza FARA RETETA, numai de la sediul Farmacia Tei
7.00 RON
Disponibilitate in locatii:
  • Plaza Romania : Sunt 15 in stoc
  • Barbu Vacarescu : Sunt 7 in stoc
  • Vivo Constanta : Sunt 4 in stoc
  • Dristor : Sunt 0 in stoc
  • Rahova : Sunt 0 in stoc
Pentru moment acest medicament nu se poate comanda online. Acest medicament poate fi cumparat doar de la sediile farmaciilor noastre. Suntem deja in proces de autorizare pentru vanzarea online a acestor medicamente conform Ordinului ministrului sanatatii 444 pe 2019 cu privire la administrarea si functionarea farmaciilor online. In momentul in care se va finaliza procedura de autorizare revenim cu amanunte (conform legii acest proces dureaza minim 2-3 luni).
Ordinul MS-444/2019 poate fi consultat aici.

Paracetamol Tis, 120 mg/5ml, 100 ml, Tis Farmaceutic [6422068001289]

Proprietăți:
Paracetamol TIS 120 mg/5 ml, sirop conține ca substanța activă paracetamol, care aparține grupului de medicamente denumite analgezice-antipiretice 

Ingrediente:
5 ml Paracetamol TIS 120 mg/5 ml, sirop (o linguriță dozatoare mare) conțin paracetamol 120 mg 

Indicații :

Paracetamol TIS 120 mg/5 ml, sirop este indicat pentru ameliorarea durerilor de intensitate ușoară până la moderată și scăderea febrei la copii cu vârsta cuprinsă între 1 luna și 12 ani.

Mod de administrare:
În funcție de vârstă și greutatea copilului se recomandă următoarele doze:
- copii cu vârsta cuprinsă între 1-3 luni: 2,5 ml sirop (60 mg paracetamol) de maxim 4 ori pe zi;
- copii cu vârsta cuprinsă între 3 luni-1 an: 2,5-5 ml sirop (60 - 120 mg paracetamol) de maxim 4 ori pe zi;
- copii cu vârsta cuprinsă între 1-6 ani: 5-10 ml sirop (120 - 240 mg paracetamol) de maxim 4 ori pe zi;
- copii cu vârsta cuprinsă între 6-12 ani: 10-20 ml sirop (240 - 480 mg paracetamol) de maxim 4 ori pe zi.
Doza totală de paracetamol nu trebuie să depășească 80 mg/kg/zi la copii cu greutate sub 37 kg.
La copii cu greutatea cuprinsă între 38 kg și 50 kg, doza zilnică de paracetamol nu trebuie să depășească 3 g pe zi.
La copii cu greutate peste 50 kg, doza zilnică de paracetamol nu trebuie să depășească 4 g pe zi.

Prezentare:
100 ml 



Data ultimei actualizari: 31-01-2020
Momentan acest produs nu are specificații atribuite!

Produse similare

Cos de cumparaturi

Obiect sters Anuleaza

Wishlist -

Obiect sters Anuleaza