Acest site folosește cookies pentru a furniza servicii și funcționalități personalizate. Prin vizitarea site-ului nostru, îți dai acordul pentru descărcarea acestor cookies.Am inteles

Poți afla mai multe despre cookies și poți schimba setările lor aici.

Coldrex miere si lamaie, 10 plicuri, Perrigo

Brand: PERRIGO
Cod bare: 5999518580898
Data expirarii: 31-10-2021
Document:
Optiuni Livrare
Livrabil la usa in Bucuresti si Constanta
Pret: de la 17.85 RON
Ridicare de la ghiseu
Pret: de la 0.50 RON
14.50 RON
> 10 în stoc, acum 3 minute
Disponibilitate in locatii:
  • Vivo Constanta : Disponibil
  • Rahova : Disponibil
  • Plaza Romania : Disponibil
  • Dristor : Disponibil
  • Barbu Vacarescu : Disponibil
Pretul afisat este valabil doar pentru comenzile online, pretul din fiecare punct de lucru putand varia.

Coldrex miere si lamaie, 10 plicuri, Perrigo [5999518580898]

Proprietati:
Pulberile Coldrex Lemon produc o ameliorare temporara a simptomelor gripei, racelilor. Aceste simptome includ: dureri de cap, tremuraturi, nevralgii si dureri, nas congestionat si infundat, durerile din sinuzita si durerile de gat.
Pulberile de Coldrex Lemon contin paracetamol - analgezic si antipiretic, clorhidrat de fenilefrina - decongestionant nazal (desfunda nasul si sinusurile, ajutandu-va sa respirati mai usor) si acid ascorbic - ingredient obisnuit al produselor folosite in gripe si raceli, care ajuta la inlocuirea eventualelor pierderi de vitamina C in primele stadii ale gripei si racelilor.

Compozitie:
Fiecare plic contine 750 mg paracetamol, 10 mg clorhidrat de fenilefrina, 60 mg acid ascorbic. Ambalajul contine 5 plicuri, fiecare plic continand 5 g pulbere.

Mod de administrare:
Goliti continutul unui plic intr-o ceasca si umpleti cu apa foarte fierbinte. Agitati pana la dizolvare. Adulti si copii ( in varsta de 12 ani si peste 12 ani): 1 plic la fiecare 4 ore. A nu se administra mai mult de 3-4 plicuri in 24 de ore. A nu se administra copiilor sub varsta de 12 ani fara avizul medicului. Daca simptomele persista, consultati medicul. A nu se depasi doza stabilita. In cazul depasirii dozei recomandate, consultati imediat medicul chiar daca nu va simtiti rau.

Efecte secundare:
Efectele secundare ale paracetamolului sunt rare. Pot sa apara reactii alergice, de exemplu eruptii cutanate. Fenilefrina poate sa produca greturi, cefalee, mici cresteri ale tensiunii arteriale si foarte rar palpitatii. Aceste efecte sunt trecatoare. Consultati medicul in cazul oricaror efecte deosebite.

Contraindicatii:
A nu se administra concomitent cu alte produse care contin paracetamol. A nu se administra Coldrex  Lemon daca sunteti alergic la paracetamol, clorhidrat de fenilefrina sau vitamina C; in cazul unor afectiuni hepatice sau renale grave; in caz de hipertiroidie, diabet sau daca sunteti sub tratament pentru hipertensiune arteriala sau afectiuni cardiace; daca luati antidepresive triciclice, medicamente beta-blocante; daca luati sau daca ati luat in ultimele doua saptamani inhibitori de monoaminoxidaza.

Precautii:
In cazul administrarii altor medicamente (metoclopramid, domperidon, colestiramina) consultati medicul inainte de a lua Coldrex Lemon. Daca sunteti insarcinata sau alaptati, consultati medicul inainte de a lua Coldrex  Lemon.

Prezentare:
10 plicuri



Coldrex miere si lamaie, 10 plicuri, Perrigo [5999518580898]

1
AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 9710/2017/01-02 Anexa 1
Prospect
PROSPECT: INFORMAŢII PENTRU UTILIZATOR
COLDREX HONEY & LEMON 750 mg+60 mg+10 mg pulbere pentru suspensie orală
Paracetamol/Acid ascorbic/Clorhidrat de fenilefrină
Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect, deoarece el conţine informaţii importante pentru
dumneavoastră.
Luaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor medicului
dumneavoastră sau farmacistului.
- Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.
-Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau recomandări.
-Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. Vezi pct. 4.
- Dacă după 3 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic.
Ce găsiţi în acest prospect
1. Ce este Coldrex Honey & Lemon şi pentru ce se utilizează
2. Ce trebuie să știți înainte să luaţi Coldrex Honey & Lemon
3. Cum să luaţi Coldrex Honey & Lemon
4. Reacţii adverse posibile
5. Cum se păstrează Coldrex Honey & Lemon
6. Conținutul ambalajului și alte informații
1. Ce este Coldrex Honey & Lemon şi pentru ce se utilizează
Coldrex Honey & Lemon este un tratament pentru ameliorarea simptomatică, pe termen scurt a răcelii şi
gripei incluzând: febra, frisoanele, durerea de cap, durerile musculare, congestia nazală, durerea
faringiană, sinuzita precum şi a durerii şi hipersecreţiei nazale acute asociate acesteia.
Conţine trei substanţe active:
- paracetamol, care ameliorează durerea şi vă scade temperatura corpului atunci când aveţi febră;
- clorhidrat de fenilefrină, un decongestionant care vă desfundă nasul şi sinusurile, ajutându-vă să respiraţi
mai uşor;
- vitamina C (acid ascorbic), care ajută la înlocuirea vitaminei C care se poate pierde în stadiile iniţiale de
răceală şi gripă.
2. Ce trebuie să ştiţi înainte să luaţi Coldrex Honey & Lemon
Coldrex Honey & Lemon conţine paracetamol.
Dacă luaţi o cantitate prea mare de paracetamol aceasta vă poate afecta grav ficatul.
Nu luaţi Coldrex Honey & Lemon
- dacă sunteţi alergic la paracetamol, clorhidrat de fenilefrină, vitamina C sau la oricare dintre
celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la pct. 6),
2
dacă aveţi tensiune arterială mare,
dacă aveţi o tiroidă hiperactivă (hipertiroidism),
dacă aveţi o boală a inimii,
dacă aveţi diabet zaharat,
dacă aveţi feocromocitom (o tumoare în apropierea rinichilor),
dacă aveţi glaucom cu unghi închis (tensiune crescută la nivelul ochilor),
dacă urmaţi tratament cu antidepresive triciclice sau inhibitori de monoaminooxidază-IMAO (inclusiv
o perioadă de 2 săptămâni de la oprirea tratamentului cu aceştia) sau dacă urmaţi tratament cu beta
blocante (vezi pct. Coldrex Honey & Lemon împreună cu alte medicamente),
dacă sunteţi în tratament cu alte decongestionante simpatomimetice.
dacă luați orice alte medicamente pe bază de prescripţie medicală sau disponibile fără prescripţie
medicală care conțin paracetamol pentru a trata durerea, febra, simptomele de răceală şi gripă, sau
pentru a vă ajuta să dormiţi.
Citiţi întotdeauna şi urmaţi instrucţiunile de pe ambalaj şi din acest prospect.
Nu se administrează copiilor cu vârsta sub 12 ani.
Atenţionări şi precauţii
Nu depăşiţi doza zilnică recomandată.
Înainte să utilizați Coldrex Honey & Lemon, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului:
-dacă suferiţi de boli de ficat sau de rinichi,
-dacă aveţi greutatea corporală sub cea normală sau sunteţi subnutrit,
-dacă sunteţi consumator cronic de alcool etilic.
S-ar putea să fie necesar să opriţi utilizarea acestui medicament sau să limitaţi cantitatea de paracetamol
pe care o luaţi.
Adresaţi-vă medicului, înainte de începerea tratamentului cu acest medicament, dacă suferiţi de vreuna din
următoarele afecţiuni:
probleme ale prostatei sau dificultăţi de urinare,
tensiune arterială mare,
boli ale inimii,
afecţiuni ale vaselor de sânge (de exemplu sindromul Raynaud, care se poate manifesta sub formă
de dureri la nivelul degetelor ca răspuns la frig sau stres),
diabet zaharat,
hipertiroidism,
boală renală sau hepatică. Antecedentele de boală hepatică cresc riscul afectării hepatice datorate
paracetamolului.
infecţie gravă, aceasta mărind riscul apariţiei acidozei metabolice. Simptomele acidozei
metabolice includ: dificultate în respiraţie, respiraţie rapidă, greaţă, vărsături; pierderea poftei de
mâncare.
Adresaţi-vă imediat medicului dumneavoastră dacă aveţi o combinaţie a acestor simptome.
glaucom (tensiune crescută la nivelul ochilor),
feocromocitom (o tumoră în apropierea rinichilor).
sunteți gravidă sau alăptați, credeți că ați putea fi gravidă sau intenționați să rămâneți gravidă
Adresaţi-vă medicului pentru recomandări în cazul în care suferiţi de boli ale ficatului, incluzând hepatită
virală sau alcoolism, deoarece în acest caz medicamentul poate fi mai toxic pentru dumneavoastră.
Este necesară prudenţă la vârstnici şi la pacienţii hipertensivi deoarece fenilefrina poate creşte tensiunea
arterială.
3
Adresaţi-vă medicului sau farmacistului dacă nu sunteţi sigur dacă puteţi lua acest medicament
Coldrex Honey & Lemon împreună cu alte medicamente
Spuneţi medicului sau farmacistului dumneavoastră dacă luați, aţi luat recent sau s-ar putea să luați orice
alte medicamente, chiar medicamente fără prescripţie medicală care conțin paracetamol pentru a trata
durerea, febra, simptomele de răceală şi gripă, sau medicamente care vă ajută să dormiţi (datorită
conţinutului în fenilefrină, care poate determina insomnie).
În mod special discutaţi cu medicul dumneavoastră sau farmacistul:
dacă luaţi antidepresive triciclice (amitriptilina);
dacă luaţi sau aţi luat în ultimele 2 săptămâni medicamente pentru tratamentul depresiei cunoscute
ca IMAO;
dacă luaţi beta blocante, utilizate pentru tratarea problemelor cardiace şi a tensiunii arteriale mari.
În acest caz nu trebuie să utilizaţi Coldrex Honey & Lemon.
De asemenea, înainte de a lua acest medicament, adresaţi-vă medicului sau farmacistului dacă:
luaţi warfarină (utilizată pentru prevenirea formării cheagurilor de sânge) sau medicamente
similare;
luaţi metoclopramidă şi domperidonă (stimulează motilitatea stomacului şi intestinului subţire şi
au efecte împotriva vărsăturilor);
luaţi digoxină sau medicamente similare pentru boli ale inimii;
dacă luaţi medicamente pentru controlul tensiunii arteriale, cum sunt beta-blocantele;
dacă luaţi medicamente pentru tratarea depresiei, cum ar fi antidepresivele triciclice
(amitriptilină);
luaţi colestiramină (răşină fixatoare de acizi biliari utilizată pentru a trata valorile mari ale
colesterolului din sânge);
luaţi medicamente care blochează sau stimulează senzaţia de foame.
Trebuie evitată utilizarea concomitentă a altor medicamente care conţin paracetamol, medicamente
decongestionante sau alte tratamente pentru tuse, răceală sau gripă.
Modificări ale rezultatelor unor analize de laborator
Dacă urmează să vi se facă analize spuneţi medicului că urmaţi tratament cu Coldrex Honey & Lemon
deoarece paracetamolul poate influenţa valorile uricemiei determinate prin metoda acidului fosfotungstic
(valori fals crescute) şi ale glicemiei, prin metode oxidative (valori fals scăzute).
Sarcina, alăptarea și fertilitatea
Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă,
adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.
Coldrex Honey & Lemon nu trebuie utilizat în timpul sarcinii sau alăptării, cu excepţia cazurilor în care
medicul consideră acest lucru strict necesar.
Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Acest medicament determină ameţeală. Nu conduceţi vehicule şi nu folosiţi utilaje dacă sunteţi afectaţi de
ameţeală în timpul tratamentului cu acest medicament.
Coldrex Honey & Lemon conţine zahăr.
Un plic conţine 2,468 g zahăr. Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat că aveţi intoleranţă la unele
categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a lua acest medicament. Acest lucru trebuie avut în
vedere la pacienţii cu diabet zaharat.
Medicamentul conţine aspartam care este sursă de fenilalanină. Poate fi dăunător pentru persoanele cu
fenilcetonurie.
4
Acest medicament conţine sodiu 120 mg pe doză. Acest lucru trebuie avut în vedere la pacienţii care
urmează o dietă cu restricţie de sodiu.
3. Cum să luați Coldrex Honey & Lemon
Luați întotdeauna acest medicament exact așa cum este descris în acest prospect sau așa cum v-a spus
medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu
sunteți sigur.
Pentru administrare orală.
Goliţi conţinutul unui plic într-o cană. Adăugaţi apă caldă, amestecaţi bine.
Nu depăşiţi doza zilnică recomandată.
Luaţi întotdeauna cea mai mică doză eficientă pentru vă ameliora simptomele.
Adulţi (inclusiv vârstnici) şi copii cu vârsta de 12 ani şi peste
Doza recomandată este de un plic la fiecare 4-6 ore, în funcţie de necesităţi, fără a depăşi cinci plicuri în
24 de ore.
Intervalul minim între administrări trebuie să fie de 4 ore.
Medicamentul nu trebuie utilizat mai mult de 7 zile.
Nu administraţi Coldrex Honey & Lemon copiilor cu vârsta sub 12 ani.
Dacă simptomele persistă mai mult de 3 zile, adresaţi-vă unui medic.
Dacă aţi luat mai mult Coldrex Honey & Lemon decât trebuie
Adresaţi-vă imediat medicului dumneavoastră şi explicaţi-i exact cât de mult aţi luat. Medicul
dumneavoastră vă va sfătui ce trebuie să faceţi.
Este important să-i spuneţi medicului, chiar dacă vă simţiţi bine. Dacă o persoană a luat prea mult
paracetamol, există riscul de afectare hepatică gravă întârziată. În caz de supradozaj se impune tratament
medical imediat. Simptomele supradozajului constau în tulburări hepatice, gastro-intestinale, reacţii
alergice, dureri de cap, agitaţie, palpitaţii şi creşterea tensiunii arteriale.
Dacă aţi uitat să luaţi o doză de Coldrex Honey & Lemon
Luaţi doza de îndată ce vă amintiţi. Nu luaţi mai mult de o doză la fiecare 4 ore. Nu luaţi o doză dublă
pentru a compensa doza uitată.
Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului
dumneavoastră sau farmacistului.
4. Reacţii adverse posibile
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate
persoanele.
Reacţiile adverse sunt clasificate în funcţie de frecvenţă, utilizând următoarea convenţie:
Foarte frecvente: care afectează mai mult de 1 pacient din 10
Frecvente: care afectează mai puţin de 1 din 10 pacienţi
Mai puţin frecvente: care afectează mai puţin de 1 din 100 pacienţi
Rare: care afectează mai puţin de 1 din 1000 pacienţi
Foarte rare: care afectează mai puţin de 1 din 10000 pacienţi
5
Cu frecvenţă necunoscută: care nu poate fi estimată din datele disponibile
Reacţiile adverse foarte rare includ:
scăderea numărului unor celule sanguine numite plachete (trombocitopenie);
erupţii trecătoare pe piele şi alte alergii, inclusiv o reacţie alergică bruscă de mare amploare care
implică întregul organism numită anafilaxie;
îngustarea căilor respiratorii datorită spasmului musculaturii (bronhospasm);
afecţiuni ale ficatului.
Au fost raportate cazuri foarte rare de reacţii grave la nivelul pielii.
Reacţiile adverse rare pot include:
erupţii trecătoare pe piele şi alte alergii;
creşterea tensiunii la nivelul ochilor;
dificultăţi de urinare (retenţie urinară);
perceperea supărătoare a bătăilor inimii (palpitaţii).
Reacţiile adverse cu frecvenţă necunoscută pot include:
creşterea tensiunii arteriale,
dureri de cap (cefalee);
senzaţie de ameţeală;
incapacitate de a dormi (insomnie),
nervozitate,
vărsături; greaţă
diaree.
Încetaţi să mai luaţi Coldrex Honey & Lemon şi adresaţi-vă imediat medicului dacă observaţi următoarele
reacţii adverse care sunt rare:
iritaţie a pielii, descuamare sau ulcere bucale;
pierderea vederii, care se poate datora unei tensiuni crescute anormal la nivelul ochilor. Această
reacţie este posibil să apară la persoanele care au glaucom;
vânătaie inexplicabilă sau sângerare neaşteptată;
dificultate la urinare. Această reacţie poate apărea la bărbaţii care au prostata mărită;
dacă anterior aţi avut dificultăţi de respiraţie când aţi luat aspirină sau alte antiinflamatoare
nesteroidiene şi acum aveţi aceeaşi reacţie la acest medicament;
reacţii alergice cum ar fi iritaţii ale pielii sau mâncărimi, însoţite uneori de probleme respiratorii
sau umflarea buzelor, limbii, gâtului sau a feţei;
puls al inimii neobişnuit de rapid sau o senzaţie neobişnuită de bătăi rapide ale inimii.
Raportarea reacţiilor adverse
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea
includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta reacţiile adverse
direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate pe web-site-ul
Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/. Raportând
reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa acestui
medicament.
5. Cum se păstrează Coldrex Honey & Lemon
Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.
6
Nu luaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie și plic, după „EXP”. Data de expirare se
referă la ultima zi a lunii respective.
A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original.
Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să
aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii
Ce conţine Coldrex Honey & Lemon
-Substanţele active sunt: paracetamol, clorhidrat de fenilefrină şi acid ascorbic (vitamina C).
Fiecare plic conţine paracetamol 750 mg, clorhidrat de fenilefrină 10 mg, acid ascorbic (vitamina C)
60 mg.
-Celelalte componente sunt: etilceluloză, acid citric anhidru, zaharină sodică, citrat de sodiu, aromă
de lămâie, aromă de miere, Caramel simplu, amidon de porumb, aspartam (E 951), zahăr.
Cum arată Coldrex Honey & Lemon şi conţinutul ambalajului
Se prezintă sub formă de pulbere de culoare crem până la brun deschis, cu miros şi gust de lămâie şi
miere. Este disponibil în cutii.
Ambalaj
Cutie cu 5 plicuri din hârtie-PE-Al-PE a câte 5 g pulbere pentru suspensie orală.
Cutie cu 10 plicuri din hârtie-PE-Al-PE a câte 5 g pulbere pentru suspensie orală.
Plicurile sunt polietilenlaminate, alcătuite din hârtie/polietilen/folie de aluminiu.
Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.
Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţăşi fabricantul
Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă
HIPOCRATE 2000 S.R.L.
Str. Prahova, nr. 6A, Sector 1, Bucureşti
România
Fabricanţi
SMITHKLINE BEECHAM S.A
Ctra de Ajalvir, Km 2.5 Alcala de Henares, 28806 Madrid, Spania
sau
WRAFTON LABORATORIES LIMITED
Exeter Road, Wrafton, Braunton
Devon EX33 2DL, Marea Britanie
sau
OMEGA PHARMA INTERNATIONAL NV
Venecoweg 26, Nazareth, 9810, Belgia
Acest prospect a fost revizuit în August, 2020.

Produse similare

Cos de cumparaturi

Obiect sters Anuleaza

Wishlist -

Obiect sters Anuleaza