Coldrex MaxGrip cu fructe de padure si mentol, 10 plicuri, Perrigo

paracetamol 1000 mg, acid ascorbic (vitamina C) 70 mg şi clorhidrat de fenilefrină 10 mg

Cod produs: 6421783091261

Brand: PERRIGO OTC

Data expirarii: 30-01-2025

Document: Prospect

Optiuni Livrare
Livrare prin curier
Livrare doar in Bucuresti si Constanta Pret: de la 10,00 LEI
Ridicare rapida de la casa <span style="color: #35936F;">Click&Collect</span>
Ridicare rapida de la casa Click&Collect
Taxa ambalare: 0,50 LEI
24,00 LEI
> 10 în stoc Ultima actualizare: 10-12-2022 10:29:11
ADAUGĂ LA FAVORITE
Disponibilitate și preț în locațiile Farmacia Tei
  • disponibil Biharia
    Str. Biharia 67-77 Bucuresti disponibil 24,00 Lei
  • disponibil Barbu Vacarescu
    Bd. Barbu Vacarescu 154-158 Bucuresti disponibil 24,00 Lei
  • disponibil Plaza Romania
    Bd. Timișoara 26 Bucuresti disponibil 24,00 Lei
  • disponibil Rahova
    Strada Pucheni 42 Bucuresti disponibil 24,00 Lei
  • disponibil Vivo Constanta
    Bd. Aurel Vlaicu 220 Constanta disponibil 24,00 Lei
  • indisponibil Dristor
    Bd. Camil Ressu 7 Bucuresti indisponibil

La noi, prețul afișat este valabil atât pentru comenzile online cât și pentru toate locațiile noastre.

Dacă intervin abateri de la această regulă, sunt erori pentru care ne cerem scuze și vă rugăm să ni le semnalați.

Coldrex MaxGrip cu fructe de padure si mentol, 10 plicuri, Perrigo [6421783091261]

Indicatii:
Coldrex MaxGrip fructe de pădure & mentol ameliorează pe termen scurt simptomele de răceală şi gripă incluzând durere de cap, febră, durere în gât, dureri generalizate, congestie nazală, sinuzită şi durerile asociate acesteia.

Contraindicații:
Nu utilizaţi Coldrex MaxGrip fructe de pădure & mentol:
- dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la paracetamol, fenilefrină, acid ascorbic sau oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament.  
- nu se administrează la copii cu vârsta sub 12 ani, cu excepţia cazului când este recomandat de către medic. 

Precautii:
Înainte să utilizaţi Coldrex MaxGrip fructe de pădure & mentol, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Sarcina, alăptarea și fertilitatea:
Dacă sunteţi gravidă, încercaţi să rămâneţi gravidă sau alăptaţi, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament inclusiv Coldrex MaxGrip fructe de pădure & mentol.
Coldrex MaxGrip fructe de pădure & mentol nu trebuie utilizat in timpul sarcinii sau alăptării cu excepţia cazurilor în care medicul consideră acest lucru strict necesar. 

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor:
Acest medicament poate produce ameţeli. Dacă sunteţi afectat de acestea, nu conduceţi vehicule şi nu folosiţi utilaje.  

Mod de administrare:
Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

Goliți conținutul plicului într-o cană și umpleți pe jumătate cu apă foarte fierbinte.
Adăugați apa rece dacă este necesar.
Adulți (inclusiv vârșnici) și copii peste 12 ani:
Un plic, la 4 - 6 ore, la nevoie.
Nu luați mai mult de 4 plicuri pe zi.
Nu luați mai mult de 7 zile.

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Compozitie:
- Substanţele active sunt paracetamol 1000 mg, acid ascorbic (vitamina C) 70 mg şi clorhidrat de fenilefrină 10 mg.
- Celelalte componente sunt zaharoză, citratul de sodiu anhidru, acidul tartric, aspartam (E 951), aromă de fructe de pădure şi mentol, colorant Euroblend Blackcurrant (conţine galben amurg (E 110), carmoisină (E 122) şi verde S (E 142)). 

Prezentare:
10 plicuri

Atentionare:
Citiţi cu atenţie şi în întregime prospectul înainte de a începe să utilizaţi acest medicament deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.

Coldrex MaxGrip cu fructe de padure si mentol 10 plicuri Perrigo (paracetamol 1000 mg, acid ascorbic (vitamina C) 70 mg şi clorhidrat de fenilefrină 10 mg) face parte din grupa medicament : analgezice antipiretice, simpatomimetice , contine substanța activă : paracetamol, fenilefrina , contine ingrediente active : vitamina c (acid ascorbic) si poate fi utilizat in baza recomandarii medicului in afecțiuni medicale cum ar fi: raceala, gripa, sinuzita si are indicații in: durere .
Substanța activă: Paracetamol , Fenilefrina
Ingrediente active: Vitamina C (acid ascorbic)
Utilizat în baza recomandării medicale în: Raceala , Gripa , Sinuzita
Indicații: Durere
Informatii utile: Pneumonia
Utilizaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din prospect sau indicaţiilor medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Coldrex MaxGrip cu fructe de padure si mentol, 10 plicuri, Perrigo [6421783091261]

1
AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 8378/2015/01-04 Anexa1
Prospect
PROSPECT: INFORMAŢII PENTRU UTILIZATOR
COLDREX MaxGrip Fructe de pădure & Mentol pulbere pentru soluţie orală
Paracetamol/Acid ascorbic/Clorhidrat de fenilefrină
Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect înainte de a începe să utilizaţi acest medicament,
deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.
Utilizaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor
medicului dumneavoastră sau farmacistului.
- Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.
- Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau recomandări.
- Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. Vezi pct. 4.
- Dacă după 3 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic.
În acest prospect găsiţi:
1. Ce este COLDREX MaxGrip Fructe de pădure & Mentolşi pentru ce se utilizează
2. Înainte să luaţi COLDREX MaxGrip Fructe de pădure & Mentol
3. Cum să luaţi COLDREX MaxGrip Fructe de pădure & Mentol
4. Reacţii adverse posibile
5. Cum se păstrează COLDREX MaxGrip Fructe de pădure & Mentol
6. Informaţii suplimentare
1. CE ESTE COLDREX MaxGrip Fructe de pădure & Mentol ŞI PENTRU CE SE
UTILIZEAZĂ
COLDREX MaxGrip Fructe de pădure & Mentolconţine paracetamol, fenilefrină şi acid ascorbic
(vitamina C):
Paracetamolul are efect împotriva durerii şi ajută de asemenea la scăderea temperaturii dacă
aveţi febră.
Clorhidratul de fenilefrină este decongestionant simpatomimetic care vă desfundă nasul şi
sinusurile şi vă ajută să respiraţi mai uşor.
Vitamina C (acidul ascorbic) înlocuieşte cantitatea de vitamina C care se poate pierde când
aveţi o infecţie virală de tipul răcelii.
COLDREX MaxGrip Fructe de pădure & Mentolameliorează pe termen scurt simptomele de răceală
şi gripă incluzând durere de cap, febră, durere în gât, dureri generalizate, congestie nazală, sinuzită şi
durerile asociate acesteia.
2. ÎNAINTE SĂ LUAŢI COLDREX MaxGrip Fructe de pădure & Mentol
Nu luaţi COLDREX MaxGrip Fructe de pădure & Mentol
dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la paracetamol, fenilefrină, acid ascorbic sau oricare dintre
celelalte componente din COLDREX MaxGrip Fructe de pădure & Mentol;
2
dacă luaţi sau aţi luat în ultimele două săptămâni medicamente denumite inhibitori ai
monoaminooxidazei (IMAO), utilizate de obicei pentru tratamentul depresiei.
Aveţi grijă deosebită când utilizaţi COLDREX MaxGrip Fructe de pădure & Mentol
Consultaţi-vă cu medicul înainte de utilizare dacă:
aveţi probleme hepatice sau renale,
aveţi hipertensiune arterială, afecţiuni cardiace sau boli vasculare precum sindromul Raynaud
(care se poate manifesta ca durere la nivelul degetelor de la mâini şi de la picioare ca răspuns la
frig ori stres),
aveţi diabet zaharat,
aveţi tiroidă hiperactivă,
aveţi glaucom (presiune crescută în interiorul ochiului),
aveţi feocromocitom (o tumoră lângă rinichi),
aveţi probleme cu prostata sau dificultăţi la urinat,
Nu se administrează la copii cu vârsta sub 12 ani, cu excepţia cazului când este recomandat de către
medic.
Utilizarea altor medicamente
Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte
medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.
Nu luaţi acest medicament:
împreună cu alte medicamente care conţin paracetamol, decongestionante (pentru congestie
nazală sau nas înfundat) sau combinaţii pentru tuse şi răceală,
dacă luaţi sau aţi luat în ultimele două săptămâni medicamente denumite inhibitori ai
monoaminooxidazei (IMAO), utilizate de obicei pentru tratamentul depresiei.
Înainte să luaţi acest medicament, consultaţi-vă cu medicul dumneavoastră dacă luaţi oricare
dintre următoarele:
warfarină sau medicamente similare utilizate pentru subţierea sângelui,
medicamente pentru controlarea tensiunii arteriale, precum betablocantele,
digoxină sau medicamente similare pentru boli cardiace,
medicamente care blochează sau stimulează pofta de mâncare,
medicamente pentru tratarea depresiei, cum ar fi antidepresivele triciclice, de ex. amitriptilina.
Sarcina şi alăptarea
Dacă sunteţi gravidă, încercaţi să rămâneţi gravidă sau alăptaţi, adresaţi-vă medicului dumneavoastră
sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament inclusiv COLDREX MaxGrip
Fructe de pădure & Mentol.
COLDREX MaxGrip Fructe de pădure & Mentol nu trebuie utilizat in timpul sarcinii sau alăptării cu
excepţia cazurilor în care medicul consideră acest lucru strict necesar.
Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Acest medicament poate produce ameţeli. Dacă sunteţi afectat de acestea, nu conduceţi vehicule şi nu
folosiţi utilaje.
Informaţii importante privind unele componente ale COLDREX MaxGrip Fructe de pădure &
Mentol
- Un plic conţine 5 g de zaharoză. De acest lucru trebuie ţinut cont dacă aveţi diabet. Dacă
medicul dumneavoastră v-a atenţionat că aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide, vă
rugăm să-l întrebaţi înainte de a lua acest medicament. Acest lucru trebuie avut în vedere la
pacienţii cu diabet zaharat.
3
- Conţine aspartam care este sursă de fenilalanină. Poate fi dăunător pentru persoanele cu
fenilcetonurie.
- Conţine galben amurg (E 110) şi carmoisină (E 122). Poate provoca reacţii alergice.
- Conţine 117 mg de sodiu per plic. Acest lucru trebuie avut în vedere la pacienţii ce urmează o
dietă cu restricţie de sodiu.
3. CUM SĂ LUAŢI COLDREX MaxGrip Fructe de pădure & Mentol
Pentru administrare orală.
Goliţi conţinutul plicului într-o cană şi umpleţi pe jumătate cu apă foarte fierbinte. Amestecaţi bine.
Adăugaţi apă rece dacă este necesar
Adulţi (inclusiv vârstnici) şi copii cu vârsta de 12 ani şi peste:
Doza recomandată este de un plic la fiecare 4-6 ore, în funcţie de necesităţi.
A nu se lua mai des de o dată la 4 ore. A nu se lua mai mult de 4 plicuri pe zi.
A nu se depăşi doza recomandată.
Medicamentul nu trebuie utilizat mai mult de 7 zile fără recomandarea medicului.
Vă rugăm să vă adresaţi medicului dacă simptomele persistă.
Copii
Copii cu vârsta sub 12 ani:
Nu se administrează la copii sub 12 ani, cu excepţia cazului când este recomandat de către medic.
Dacă uitaţi să luaţi o doză de COLDREX MaxGrip Fructe de pădure & Mentol
Luaţi o doză atunci când vă amintiţi. Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată. A nu se lua
mai des de o dată la 4 ore.
Dacă luaţi mai mult decât trebuie din COLDREX MaxGrip Fructe de pădure & Mentol
Adresaţi-vă imediat medicului dumneavoastră şi explicaţi-i exact cât de mult aţi luat. Medicul
dumneavoastră vă va sfătui ce trebuie să faceţi.
Este important să-i spuneţi medicului, chiar dacă vă simţiţi bine. Dacă o persoană a luat prea mult
paracetamol, există riscul de afectare hepatică gravă întârziată. În caz de supradozaj se impune
tratament medical imediat. Simptomele supradozajului constau în tulburări hepatice, gastro-intestinale,
reacţii alergice, dureri de cap, agitaţie, palpitaţii şi creşterea tensiunii arteriale.
4. REACŢII ADVERSE POSIBILE
Ca toate medicamentele, COLDREX MaxGrip Fructe de pădure & Mentol poate provoca reacţii
adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.
Reacţiile adverse sunt clasificate în funcţie de frecvenţă, utilizând următoarea convenţie:
Foarte frecvente: care afectează mai mult de 1 pacient din 10
Frecvente: care afectează mai puţin de 1 din 10 pacienţi
Mai puţin frecvente: care afectează mai puţin de 1 din 100 pacienţi
Rare: care afectează mai puţin de 1 din 1000 pacienţi
Foarte rare: care afectează mai puţin de 1 din 10000 pacienţi
Cu frecvenţă necunoscută: care nu poate fi estimată din datele disponibile
Când utilizaţi acest produs puteţi prezenta:
Cefalee, ameţeli, nervozitate, tulburări de somn, creşterea tensiunii arteriale, greaţă şi vărsături.
Opriţi administrarea acestui medicament şi informaţi-l imediat pe medicul dumneavoastră
dacă:
4
prezentaţi reacţii alergice precum erupţie cutanată sau prurit cutanat, uneori cu tulburări
respiratorii sau umflarea buzelor, limbii, gâtului sau feţei.
prezentaţi erupţie sau descuamare cutanată, sau ulcere ale cavităţii bucale.
aţi avut anterior tulburări respiratorii la administrarea de acid acetilsalicilic (aspirina) sau
antiinflamatoare nesteroidiene şi prezentaţi o reacţie similară cu acest medicament.
prezentaţi vânătăi sau sângerări inexplicabile.
prezentaţi o frecvenţă a pulsului neobişnuit de rapidă, sau o senzaţie de ritm cardiac neobişnuit
de rapid ori neregulat.
sunteţi afectat de pierderea vederii, fapt ce se poate datora unei presiuni oculare anormal de
mari. Acest lucru este mai probabil să apară în cazul persoanelor cu glaucom.
prezentaţi dificultăţi de urinare. Acest lucru este mai probabil să apară la bărbaţii cu prostata
mărită.
Aceste reacţii sunt rare.
Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă
nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Raportarea reacţiilor adverse
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta
reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate
pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/.
Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa
acestui medicament.
5. CUM SE PĂSTREAZĂ COLDREX MaxGrip Fructe de pădure & Mentol
A se păstra la temperaturi sub 30°C.
A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor.
Nu utilizaţi după data de expirare înscrisă pe ambalaj (după EXP). Data de expirare se referă la ultima
zi a lunii respective.
Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei sau reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum
să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea
mediului.
6. INFORMAŢII SUPLIMENTARE
Ce conţine COLDREX MaxGrip Fructe de pădure & Mentol
- Substanţele active sunt paracetamol 1000 mg, acid ascorbic (vitamina C) 70 mg şi clorhidrat de
fenilefrină 10 mg.
- Celelalte componente sunt zaharoză, citratul de sodiu anhidru, acidul tartric, aspartam (E 951),
aromă de fructe de pădure şi mentol, colorant Euroblend Blackcurrant (conţine galben amurg (E
110), carmoisină (E 122) şi verde S (E 142)).
5
Cum arată COLDREX MaxGrip Fructe de pădure & Mentol şi conţinutul ambalajului
Pulbere de culoare roz pal cu aromă de mentol şi fructe.
Ambalaje
Cutie cu 5 plicuri din hârtie-PE-Al-copolimer EMAA a câte 7,6 g pulbere pentru soluţie orală
Cutie cu 10 plicuri din hârtie-PE-Al-copolimer EMAA a câte 7,6 g pulbere pentru soluţie orală
Cutie cu 8 plicuri din hârtie-PE-Al-copolimer EMAA a câte 7,6 g pulbere pentru soluţie orală
Cutie cu 14 plicuri din hârtie-PE-Al-copolimer EMAA a câte 7,6 g pulbere pentru soluţie orală
Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.
Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă și fabricantul
Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă
HIPOCRATE 2000 S.R.L.
Str. Prahova, nr. 6A, Sector 1, Bucureşti, România
Fabricanţii
SMITHKLINE BEECHAM S.A.
Carretera de Ajalvir, km. 2500
28806 Alcalá de Henares, Madrid, Spania
WRAFTON LABORATORIES LIMITED
Exeter Road, Wrafton, Braunton
Devon EX33 2DL, Marea Britanie
OMEGA PHARMA INTERNATIONAL NV
Venecoweg 26, Nazareth, 9810, Belgia
Pentru orice informaţii despre acest medicament, vă rugăm să contactaţi reprezentanţa locală a
deţinătorului autorizaţiei de punere pe piaţă :
GlaxoSmithKline Consumer Healthcare SRL, Opera Center One, Etaj 6 (Zona 2), Str. Costache Negri,
Nr. 1-5, Sector 5, Bucureşti, Cod 050552, România, tel. 021 302 8 208 .
Acest prospect a fost aprobat înIunie, 2020.
Farmacia Tei intelege importanta informatiilor prezentate in aceasta pagina si face eforturi permanente pentru a le pastra actualizate. Singura situatie in care informatiile prezentate despre Coldrex MaxGrip cu fructe de padure si mentol, 10 plicuri, Perrigo pot fi diferite fata de cele prezentate pe site este aceea in care producatorul/importatorul aduce modificari specificatiilor acestuia, fara a ne informa in prealabil.
Data ultimei actualizari:  10-12-2022  |  ANMDMR - Raporteaza o reactie adversa

Medicamente din aceeasi categorie

Alte produse ale producatorului PERRIGO OTC

Acest site folosește cookies pentru a furniza servicii și funcționalități personalizate. Prin vizitarea site-ului nostru, îți dai acordul pentru descărcarea acestor cookies.Am inteles

Poți afla mai multe despre cookies și poți schimba setările lor aici.