Acest site folosește cookies pentru a furniza servicii și funcționalități personalizate. Prin vizitarea site-ului nostru, îți dai acordul pentru descărcarea acestor cookies.Am inteles

Poți afla mai multe despre cookies și poți schimba setările lor aici.

Coldrex Sinus Extra 500mg/3mg/50mg, 20 comprimate, Perrigo

Cod bare: 5391520949753
Data expirarii: 31-05-2023
Document:
Optiuni Livrare
Livrare la usa in Bucuresti si Constanta
Pret: de la 17.85 RON
Pret: de la 0.50 RON
15.00 RON
> 30 în stoc, acum 13 ore
Disponibilitate in locatii:
  • Dristor : Disponibil
  • Vivo Constanta : Disponibil
  • Rahova : Disponibil
  • Plaza Romania : Disponibil
  • Barbu Vacarescu : Disponibil
Pretul afisat este valabil doar pentru comenzile online, pretul din fiecare punct de lucru putand varia.

Coldrex Sinus Extra 500mg/3mg/50mg, 20 comprimate, Perrigo [5391520949753]

Medicament fara prescriptie medicala,  pentru  tratamentul simptomatic al răcelii comune şi gripei, 20 comprimate, Coldrex Sinus Extra.

Pentru  tratamentul simptomatic al răcelii comune şi gripei precum si a simptomelor sinusale (pentru ameliorarea strănutului, rinoreei, congestiei nazale şi sinusale, febrei, durerilor de cap şi durerilor musculare).

Compozitie/Ingrediente:
Fiecare comprimat conține paracetamol 500 mg, maleat de clorfeniramin 3 mg și clorhidrat de pseudoefedrină 50 mg

Mod de administrare:
NU LUAȚI COLDREX SINUS MAX (sau întrebați medicul înainte de a lua) dacă: Aveti hipersensibilitate la paracetamol, fenacetina sau alte antiinflamatoare (risc crescut de reactii alergice) Aveți hipersensibilitate la clorfeniramin sau alte antihistaminice Aveți hipersensibilitate la pseudoefedrina sau alte amine simptomatice Aveti hipersensibilitate la oricare dintre excipientii produsului aveți deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenază Aveți insuficientă renală severă (riscul de reacții adverse renale poate fi crescut în cazul administrării prelungite de doze mari) Aveti tulburari uretro prostatice cu risc de retentie urinara Aveți glaucom cu unghi închis sau predispoziție la glaucom cu unghi închis Aveti glaucom cu unghi deschis Aveți hipertensiune arterială severă Aveți insuficientă hepatocelurara Aveți insuficientă coronică severă În tratament concomitent cu inhibatori de monoaminooxidaza (IMAG) non-selectivă.

Prezentare:
20 comprimate



Coldrex Sinus Extra 500mg/3mg/50mg, 20 comprimate, Perrigo [5391520949753]

1
AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 11391/2019/01 Anexa 1
Prospect
Prospect: Informaţii pentru utilizator
Coldrex Sinus Extra 500 mg/3 mg/50 mg comprimate
Paracetamol/maleat de clorfeniramină/clorhidrat de pseudoefedri
Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospectînainte de a începe să luați acest medicament
deoarece el conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.
Acest medicament este disponibil fără prescripţie medicală. Cu toate acestea, este necesar să utilizaţi
Coldrex Sinus Extra cu atenţie, pentru a obţine cele mai bune rezultate.
- Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.
- Dacă aveți orice întrebări suplimentare, adresați-vă medicului dumneavoastră sau
farmacistului
- Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice posibile reacții adverse nemenționate în acest prospect. Vezi pct. 4.
- Dacă după 5 zile nu vă simțiți mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresați unui
medic.
Ce găsiți în acest prospect
1. Ce este Coldrex Sinus Extra şi pentru ce se utilizează
2. Ce trebuie să știți înainte să utilizaţi Coldrex Sinus Extra
3. Cum să utilizaţi Coldrex Sinus Extra
4. Reacţii adverse posibile
5. Cum se păstrează Coldrex Sinus Extra
6. Conținutul ambalajului și alte informații
1. Ce este Coldrex Sinus Extra şi pentru ce se utilizează
Coldrex Sinus Extra este indicat pentru tratamentul simptomatic al răcelii comune şi gripei (pentru
ameliorarea strănutului, rinoreei, congestiei nazale şi sinusale, febrei, durerilor de cap şi durerilor
musculare).
2. Ce trebuie să știți înainte să utilizaţiColdrex Sinus Extra
Nu utilizaţi Coldrex Sinus Extra
dacă sunteţi hipersensibil la paracetamol, fenacetină sau alte antiinflamatoare (risc crescut de reacţii
alergice) sau la oricare dintre componentele medicamentului (enumerate la punctul 6);
- dacă aveţi boli cardiovasculare incluzând hipertensiune arterială şi boli vasculare periferice
-dacă aveţi insuficienţă coronariană severă
-în tratamentul concomitent cu inhibitori de monoaminooxidaza (IMAG) non-selective
-dacă aveţi glaucom cu unghi închis sau predispoziţie la glaucom cu unghi închis
-dacă aveţi glaucom cu unghi deschis
-dacă aveţi tensiune arterială crescută severă
-dacă aveţi deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenază
-dacă aveţi insuficienţă renală severă (riscul de reacţii adverse renale poate fi crescut în cazul
administrării prelungite de doze mari).
-dacă aveţi tulburări uretro-prostatice cu risc de retenţie urinară
-la copii cu vârsta sub 12 ani
-daca sunteţi gravidă sau alăptaţi
2
-datorită prezenţei clorfeniraminei, nu se recomandă administrarea concomitentă de Coldrex
Sinus Extra cu alcool etilic sau medicamente care conţin alcool etilic
-în asociere cu alte medicamente simpatomimetice (ca de exemplu decongestionante,
supresoare ale apetitului şi psihostimulante de tip amfetaminic).
Atenționări și precauții
-să nu depăşiţi dozele recomandate.
-dacă aveţi palpitaţii, tahicardie, greaţă întrerupeţi tratamentul imediat.
-se impune prudenţă dacă aveţi hipertiroidie, boli cardiovasculare (hipertensiune arterială,
cardiopatie ischemică etc.), diabet zaharat, feocromocitom şi psihoze
-sportivii trebuie atenţionaţi că produsul conţine pseudoefedrină care poate da rezultate
pozitive la testele practicate la controlul antidoping.
-nu asociaţi cu alte simpatomimetice.
-administrarea îndelungată poate scădea sau inhiba secretia salivară, prin aceasta contribuind la
dezvoltarea cariilor, bolilor periodontale, candidozei orale.
-clorfeniramina se va administra cu precauţie la pacienţii cu afecţiuni cardiovasculare (în
special hipertensivi), presiune oculară crescută, astm bronşic, ulcer gastroduodenal şi
epilepsie.
-este necesară monitorizarea funcţiilor hepatice în cazul tratamentului de lungă durată.
-se impun precauţii în caz de alcoolism şi afecţiuni hepatice, incluzând hepatita virală.
-în caz de insuficienţă renală se recomandă doar tratament ocazional.
Coldrex Sinus Extraîmpreună cu alte medicamente
Ce trebuie să evitaţi când luaţi acest medicament?
- agoniştii morfinici, antiacidele, cărbunele activat şi anticolinergicele - cisaprida.
- antiinflamatoare nesteroidiene, acid acetilsalicilic sau alţi salicilaţi, barbiturice,
- carbamazepina, hidantoina, rifampicina, sulfinpirazona, săruri de aur.
- anticoagulantele orale, antifungicele, derivaţi de imidazol, carmustina,
- doxorubicina, izoniazida, mercaptopurina, ciclosporina, cloramfenicolul, metotrexatul.
- estrogenii şi contraceptivele estroprogestative.
- interferon.
- deprimante ale sistemului nervos central SNC (antidepresive sedative, barbiturice, hipnotice,
analgezice opioide, metadona, neuroleptice, anxiolitice, alcool etilic), atropina şi alte anticolinergice
(antidepresive triciclice, antiparkinsoniene anticolinergice centrale, antispastice neurotrope,
disopiramida, neuroleptice fenotiazinice), fenitoina.
- sultoprida şi IMAO.
- guanetidina sau substanţe înrudite şi anestezice volatile halogenate.
- simpatomimetice.
Interacţiuni cu testele de laborator:
-Paracetamolul poate modifica rezultatele unor determinări de laborator: glicemie, concentraţie serică
de acid 5-hidroxiindolacetic, testul cu bentiromidă pentru evaluarea funcţiei hepatice, concentraţia
plasmatică de acid uric, bilirubina, lactatdehidrogenaza, transaminaze, măsurarea timpului de
protrombină.
-Clorfeniramina poate inhiba răspunsul la testele de hipersensibilitate cutanată, inducând astfel
rezultate fals-negative, de aceea este recomandabil să se oprească administrarea clorfeniraminei cu cel
puţin 72 de ore înainte de efectuarea testelor cutanate care utilizează extracte alergenice.
Dacă utilizaţi Coldrex Sinus Extra în mod regulat, cereţi sfatul medicului dumneavoastră înainte de a
lua orice alt medicament (inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală ).
Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte
medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.
3
Utilizarea Coldrex Sinus Extracu alimente şi băuturi
Nu există restricţii legate de administrarea împreuna cu alimente.
Este interzis consumul de băuturi alcoolice în timpul tratamentului cu Coldrex Sinus Extra.
Sarcina şi alăptarea
Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă,
adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.
Nu se recomandă administrarea Coldrex Sinus Extra în timpul sarcinii şi alăptării.
Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Datorită reacţiilor adverse pe care le are (de exemplu somnolenţă, vertij, tulburări de acomodare etc.),
produsul poate să vă influenţeze capacitatea de a conduce autovehicule sau de a folosi utilaje.
3. Cum să utilizaţiColdrex Sinus Extra
Utilizaţi întotdeauna Coldrex Sinus Extra exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră. Discutaţi cu
medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.
Doza recomandată la adulţi este de 1-2 comprimate Coldrex Sinus Extrade 3 ori pe zi (nu se vor
administra mai mult de 6 comprimate / zi şi mai mult de 2 comprimate / priză).
În caz de insuficienţă renală cu clearance-ul creatininei < 10 ml/min, intervalul între 2 doze
trebuie să fie de cel puţin 8 ore
Utilizarea la copii între 12-15 ani
2-3 comprimate Coldrex Sinus Extrazi(nu se vor administra mai mult de 3 comprimate / zi şi
mai mult de 1 comprimat / priză).
Mod de administrare
Comprimatele trebuie înghiţite întregi, cu suficient lichid, preferabil cu o jumatate de oră înaintea
mesei.
Comprimatele nu trebuie divizate, sfărâmate sau mestecate.
Durata tratamentului
Tratamentul trebuie să fie de scurtă durată (maxim 5 zile), conform datelor din literatura de
specialitate.
Dacă luaţi mai mult Coldrex Sinus Extradecât trebuie:
Dacă aţi luat din greşeală un număr mai mare de comprimate sau dacă un copil a înghiţit câteva,
adresaţi-vă imediat medicului dumneavoastră sau mergeţi la camera de gardă a celui mai apropiat
spital. Luaţi acest prospect sau câteva comprimate cu dumneavoastră pentru ca medicul să ştie ce aţi
luat.
Supradozaj
Simptome
Paracetamol
Simptomele supradozajului se manifestă în primele 24 de ore şi constau în paloare, greaţă, senzaţie de
vomă,anorexie, scurtarea respiraţiei, somnolenţă, slăbiciune şi dureri abdominale. La administrarea
unor doze mai mari pot apărea fenomene hepatotoxice severe. Pot să apară hipoglicemie, acidoză
metabolică, aritmii, tulburări de coagulare,coagulare intravasculară diseminată. În cazurile grave,
afectarea hepatică poate evolua spre encefalopatie hepatică (cu tulburări ale funcţiilor cerebrale,
confuzie, agitaţie, stupoare), colaps cardiovascular, comă şi în cele din urmă moartea. Uneori apare
necroza tubulară renală, cu insuficienţă renală acută. După 12-48 de ore de la ingestie s-a
observatdiminuarea concentraţiei protrombinei.
4
Maleat de clorfeniramină
Supradozajul acut se manifestă prin agravarea efectelor anticolinergice, aritmii cardiace, deprimarea
SNC cu sedare excesivă, fenomene paradoxale de stimulare a SNC (halucinaţii, convulsii) şi
hipotensiune arterială.
Clorhidrat de pseudoefedrină
O supradoză de pseudoefedrină poate determina agitaţie severă, creşterea tensiunii arteriale şi aritmii.
Dacă uitaţi să utilizaţi Coldrex Sinus Extra
Nu vă îngrijoraţi dacă uitaţi să luaţi o doză de Coldrex Sinus Extra. Luaţi doza următoare imediat ce
vă amintiţi şi continuaţi apoi, ca de obicei. Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa comprimatul uitat.
Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest produs, adresaţi-vă medicului
dumneavoastră sau farmacistului.
4. Reacţii adverse posibile
Ca toate medicamentele, Coldrex Sinus Extra poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la
toate persoanele.
Reacţiile adverse sunt clasificate în funcţie de severitate şi frecvenţă astfel:
Foarte frecvente: apar la mai mult de 1 din 10 pacienţi
Frecvente: apar la mai mult de 1 din 100 pacienţi, dar la mai puţin de 1 din 10 pacienţi
Mai puţin frecvente: apar la mai mult de 1 din 1000 pacienţi, dar la mai puţin de 1 din 100 pacienţi
Rare: apar la mai mult de 1 din 10000 pacienţi, dar la mai puţin de 1 din 1000
pacienţi
Foarte rare: apar la mai puţin de 1 din 10000 pacienţi, incluzând şi cazurile izolate
Rare: scăderea numărului de globule albe şi roşii din sânge, crize de astm bronşic, dermatită alergică,
angioedem, febră, erupţii cutanate urticariene şi eritematoase, şoc anafilactic, agitaţie, ameţeli, dureri
de cap, confuzie, convulsii, coşmaruri, senzaţie de frică, halucinaţii, insomnie, iritabilitate, nelinişte,
nervozitate, parestezii, psihoză, slăbiciune, sedare, somnolenţă, tremur, vedere înceţoşată sau alte
tulburări de vedere, blefarospasm, palpitaţii, rărirea ritmului inimii, accelerarea ritmului bătăilor
inimii, extrasistole, aritmii, colaps, tensiune arterială mare, tensiune arterială mică la ridicarea în
picioare, creşterea vâscozităţii secreţiilor bronşice, deprimare respiratorie, congestie nazală, senzaţie
de uscăciune la nivelul gurii, nasului şi gâtului, anorexie, constipaţie, dureri abdominale, greaţă,
vărsături, icter, disurie, retenţie de urină, colică renală, insuficienţă renală acută, piurie sterilă,
ginecomastie, inhibarea ejaculării, scăderea libidoului, impotenţă.
Foarte rare: fenomene de hipersensibilitate la paracetamol sau la maleatul de clorfeniramină.
Raportarea reacţiilor adverse
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta
reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate
pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale din România
http://www.anm.ro/. Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii
suplimentare privind siguranţa acestui medicament.
5. Cum se păstrează Coldrex Sinus Extra
A nu se lăsa la vederea şi îndemâna copiilor.
A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original.
5
Nu utilizaţiColdrex Sinus Extra după data de expirare înscrisă pe ambalaj, după abreviere folosită
pentru exprimarea datei de expirare. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
Nu aruncaţi nici un medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să
aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii
Ce conţine Coldrex Sinus Extra
- Substanţele active sunt: paracetamol, maleat de clorfeniramină şi clorhidrat de pseudoefedrină,
- Fiecare comprimat de Coldrex Sinus Extra conţine paracetamol 500 mg , maleat de
clorfeniramină 3 mg şi clorhidrat de pseudoefedrină 50 mg
- Celelalte componente sunt: amidon pregelatinizat, povidona şi acid stearic.
Cum arată Coldrex Sinus Extraşi conţinutul ambalajului
Coldrex Sinus Extra se prezintă sub formă de comprimate neacoperite în formă de discuri, de culoare
albă sau aproape albă.
Este ambalat în cutii cu două blistere din PVC/Al a câte 10 de comprimate şi prospectul pentru
utilizator.
Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă şi fabricantul
Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă
S.C. SANOSAN S.R.L.
Str. Carpaţilor nr 60, Braşov
România
Fabricantul
S.C. SANTA S.A.
Str. Carpaţilor nr. 60, obiectiv nr. 47, 48, 58, 133
Braşov, jud. Braşov, cod 500269, România
Acest prospect a fost revizuit in Iulie, 2020.
Informații detaliate privind acest medicament sunt disponibile pe web-site-ul Agenției naționale a
Medicamentului și a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/

Produse similare

Cos de cumparaturi

Obiect sters Anuleaza

Favorite

Obiect sters Anuleaza