Acest site folosește cookies pentru a furniza servicii și funcționalități personalizate. Prin vizitarea site-ului nostru, îți dai acordul pentru descărcarea acestor cookies.Am inteles

Poți afla mai multe despre cookies și poți schimba setările lor aici.

Efferalgan Vitamina C, 20 comprimate, Bristol-Myers Squibb

Cod bare: 3585550023152
Data expirarii: 30-09-2022
Document: PROSPECT
Optiuni Livrare
Livrabil la usa in Bucuresti si Constanta
Pret: de la 17.85 RON
Ridicare de la ghiseu
Pret: de la 0.50 RON
11.50 RON
> 10 în stoc, acum 3 minute
Disponibilitate in locatii:
  • Barbu Vacarescu : Disponibil
  • Vivo Constanta : Disponibil
  • Rahova : Disponibil
  • Dristor : Indisponibil
  • Plaza Romania : Indisponibil
Pretul afisat este valabil doar pentru comenzile online, pretul din fiecare punct de lucru putand varia.

Efferalgan Vitamina C, 20 comprimate, Bristol-Myers Squibb [3585550023152]

Efferalgan Vitamine C conţine paracetamol şi acid ascorbic. Paracetamolul are efect analgezic (ameliorează durerea), antipiretic (reduce temperatura corpului în caz de febră). Vitamina C este o vitamină solubilă în apă, esenţială organismului. 
Efferalgan Vitamine C este indicat în tratamentul simptomatic al durerilor de intensitate uşoară până la moderată sau/şi al stărilor febrile , cum sunt dureri de cap, stări gripale, dureri dentare, dureri musculare, dureri menstruale. 
Această formă farmaceutică este indicată la adulţi şi copii cu greutate de 25 kg sau peste (începând cu vârsta de aproximativ 8 ani). 
Dacă durerea persistă mai mult de 5 zile sau febra continuă după 3 zile de tratament, dacă aceste simptome se agravează sau dacă apar simptome noi, nu continuaţi acest tratament fără să întrebaţi medicul dumneavoastră sau farmacistul. 

Cum arată Efferalgan Vitamine C şi conţinutul ambalajului Efferalgan Vitamine C sunt comprimate efervescente marcate cu o linie mediană. 
Cutie cu 2 tuburi din polipropilenă a câte 10 comprimate efervescente, închise cu capac din polietilenă, conţinând deshidratant (sită moleculară). 
Cutie cu 1 tub din polipropilenă cu 10 comprimate efervescente, închis cu capac din polietilenă, conţinând deshidratant (sită moleculară). Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate. 

Efferalgan Vitamine C conţine paracetamol şi acid ascorbic. Paracetamolul are efect analgezic (ameliorează durerea), antipiretic (reduce temperatura corpului în caz de febră). Vitamina C este o vitamină solubilă în apă, esenţială organismului. 
Efferalgan Vitamine C este indicat în tratamentul simptomatic al durerilor de intensitate uşoară până la moderată sau/şi al stărilor febrile , cum sunt dureri de cap, stări gripale, dureri dentare, dureri musculare, dureri menstruale. 
Această formă farmaceutică este indicată la adulţi şi copii cu greutate de 25 kg sau peste (începând cu vârsta de aproximativ 8 ani). 
Dacă durerea persistă mai mult de 5 zile sau febra continuă după 3 zile de tratament, dacă aceste simptome se agravează sau dacă apar simptome noi, nu continuaţi acest tratament fără să întrebaţi medicul dumneavoastră sau farmacistul. 

Indicatii:
Efferalgan Vitamine C este indicat la adulţi şi copii cu greutate de 25 kg sau peste (începând cu vârsta de aproximativ 8 ani) pentru tratamentul simptomatic al durerilor de intensitate uşoară până la moderată sau/şi al stărilor febrile.

Actiune:
Efferalgan Vitamine C este indicat la adulţi şi copii cu greutate de 25 kg sau peste (începând cu vârsta de aproximativ 8 ani) pentru tratamentul simptomatic al durerilor de intensitate uşoară până la moderată sau/şi al stărilor febrile.

Ingrediente active:
Efferalgan Vitamine C 330 mg + 200 mg comprimate efervescente 
Paracetamol/Acid ascorbic

Compozitie:
Ce conţine Efferalgan Vitamine C
- Substanţele active sunt: paracetamol 330 mg, acid ascorbic 200 mg
- Celelalte componente: hidrogenocarbonat de potasiu, hidrogenocarbonat de sodiu, sorbitol (E
420), acid citric anhidru, benzoat de sodiu (E 211), docusat de sodiu, povidonă.

Mod de administrare:
Cum să utilizaţi Efferalgan Vitamine C
Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa este descris în acest prospect sau aşa cum v-a spus
medicul sau farmacistul. Discutaţi cu medicul sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.
Doza recomandată este de 10 mg/kg corp până la 15 mg/kg corp la fiecare 4 până la 6 ore, până la
doza totală maximă zilnică de 60 mg/kg corp. Intervalul minim între administrări este de 4 ore.

Precautii:
Nu utilizaţi Efferalgan Vitamine C
- dacă sunteţi alergic la substanţele active sau la clorhidrat de propacetamol (precursor al
paracetamolului) sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate
la punctul 6).
- dacă suferiţi de insuficienţă hepatocelulară severă sau sau boală hepatică activă
decompensată.
- dacă aţi fost diagnosticat cu intoleranţă la fructoză.

Mod de pastrare:
Cum se păstrează Efferalgan Vitamine C comprimate efervescente
Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.
A nu se păstra la temperaturi peste 25ºC.
A se păstra în ambalajul original pentru a fi protejat de umiditate.
Închideţi etanş tubul imediat după utilizare.
Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie după EXP. Data de expirare se
referă la ultima zi a lunii respective.

Prezentare:
20 tablete efervescente



Efferalgan Vitamina C, 20 comprimate, Bristol-Myers Squibb [3585550023152]

1
AUTORIZATIE DE PUNERE PE PIATĂ NR. 8839/2016/01-02 Anexa 2
Rezumatul caracteristicilor produsului
REZUMATUL CARACTERISTICILOR PRODUSULUI
1.DENUMIREA COMERCIALĂ A MEDICAMENTULUI
Efferalgan Vitamine C 330 mg + 200 mg comprimate efervescente
2.COMPOZIŢIA CALITATIVĂ ŞI CANTITATIVĂ
Fiecare comprimat efervescent conţine paracetamol 330 mg şi acid ascorbic 200 mg.
Excipienţi: fiecare comprimat conţine sodiu 330 mg şi sorbitol 0,3 g.
Pentru lista tuturor excipienţilor, vezi pct. 6.1
3.FORMA FARMACEUTICĂ
Comprimat efervescent
Comprimate efervescente de culoare albă, marcate cu o linie mediană. Linia mediană nu este destinată
ruperii comprimatului efervescent.
4.DATE CLINICE
4.1 Indicaţii terapeutice
Efferalgan Vitamine C este indicat la adulţi şi copii cu greutate de 25 kg sau peste (începând cu vârsta de
aproximativ 8 ani) pentru tratamentul simptomatic al durerilor de intensitate uşoară până la moderată sau/şi
al stărilor febrile.
4.2 Doze şi mod de administrare
La copii, dozele stabilite în funcţie de greutatea copilului trebuie respectate şi în consecinţă trebuie aleasă o
formă de prezentare corespunzătoare. Intervalele de vârstă aproximative, în raport cu greutatea, sunt
prezentate numai orientativ. Pentru a evita riscul de supradozaj, verificaţi că niciun alt medicament
administrat concomitent (inclund medicamentele care se eliberează cu şi fără prescripţie medicală) nu
conţine paracetamol (vezi pct. 4.4).
Comprimatele efervescente trebuie dizolvate complet într-un pahar cu apă care se bea imediat.
A nu se mesteca sau înghiţi comprimatele.
Copii şi adolescenţi
La copii, doza recomandată de paracetamol este de 10 mg/kg corp până la 15 mg/kgla fiecare 4 până la 6
ore, până la doza totalămaximă zilnică de 60 mg/kg Intervalul minim între administrări este de 4 ore.
Greutate
(kg)
Vârsta
aproximativă
*
(ani)
Doză
paracetamol
(mg)
Doză
vitamina C
(mg)
Număr de
comprimate
efervescente
pe doză
Interval
minim intre
administrări
(ore)
Doza
zilnică
maximă
(compri
2
mate
efervesc
ente)
25 până la
30
8 până la 10
330
200
1
6
5
30 până la
35
10 până la 12
330-660
200-400
1-2
6
6
35 până la
50
12 până la 15
330-660
200-400
1-2
6
7
Peste 50
peste 15
660
400
2
4
9
* Intervalele de vârstă aproximative, în raport cu greutatea, sunt prezentate numai în scop orientativ.
Trebuie să existe un interval de minim 4 ore între administrări.
Administrările regulate previn fluctuaţiile de intensitate a durerii şi febrei:
-la copii, trebuie să existe un interval regulat între administrări, atât în timpul zilei cât şi al nopţii,
de preferat de 6 ore şi la cel puţin 4 ore,
-la adulţi, trebuie existe un interval de cel puţin 4 ore între administrări.
Datorită conţinutului în vitamina C trebuie evitată administrarea la sfârşitul zilei.
Insuficienţă renală
La pacienţii cu insuficienţă renală severă, intervalul minim între administrări trebuie modificat conform
tabelului:
Clearance-ul
creatininei
Interval între
doze
cl ≥50 ml/min
4 ore
cl 10-50 ml/min
6 ore
cl <10 ml/min
8 ore
Insuficienţă hepatică
La pacienţii cu insuficiență hepatică, doza trebuie redusă sau intervalul dintre administrări prelungit. Doza
maximă zilnicănu trebuie să depășească 60 mg/kg şi zi (fără a depăși 2 g pe zi), în următoarele situații:
adulţi cu greutatea sub 50 kg.
afectare hepatică cronică sau activă compensată, în special aceia care suferă de insuficienţă
hepatocelulară ușoară până la moderată.
sindromul Gilbert (hiperbilirubinemie familială).
alcoolism cronic, malnutriţie cronică (rezerve scăzute de glutation hepatic).
deshidratare.
Vârstnici
De obicei, nu este necesară ajustarea dozei la pacienţii vârstnici.
Mod de administrare
În cazul în care febra sau semnele de infecţie persistă după mai mult de 3 zile de tratament sau durerea
3
persistă după mai mult de 5 zile de tratament, pacientul trebuie sfătuit să se adreseze unui medic.
4.3 Contraindicaţii
Hipersensibilitate cunoscută la paracetamol sau la clorhidrat de propacetamol (precursor al
paracetamolului) sau la oricare dintre excipienţii enumeraţi la pct. 6.1.
Insuficienţă hepatocelulară severă sau sau boală hepatică activă decompensată.
Intoleranţă la fructoză.
ţţ
4.4 Atenţionări şi precauţii pentru utilizare
Asociate paracetamolului
Pentru a evita riscul de supradozaj, verificaţi că niciun alt medicament administrat concomitent (incluzând
medicamentele care se eliberează cu şi fără prescripţie medicală) nu conţine paracetamol.
Administrarea unor doze de paracetamol mai mari decât cele recomandate determină riscul de afectare
foarte gravă a ficatului. Simptomele clinice ale afectării hepatice se observă de obicei abia după 1 sau 2 zile
după supradozajul cu paracetamol. Intensitatea maximă a simptomelor de afectare hepatică se observă de
obicei după 3 sau 4 zile. Tratamentul cu un antidot trebuie administrat cât mai curând posibil.
Paracetamolul trebuie folosit cu precauţie în caz de:
insuficienţă hepatocelulară incluzând sindromul Gilbert (hiperbilirubinemie familială)
insuficienţă renală severă
deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenază (G6PD) (poate conduce la anemie hemolitică)
alcoolism cronic, consum excesiv de alcool (3 sau mai multe băuturi alcoolice pe zi)
anorexie, bulimie sau caşexie, malnutriţie cronică (rezerve scăzute de glutation hepatic)
deshidratare, hipovolemie
Asociate vitaminei C
Datele disponibile şi utilizarea bine cunoscută a vitaminei C susţin un profil favorabil în ceea ce priveşte
siguranţa la indivizii sănătoşi, fără un prag de toxicitate specific. Dozele mari de vitamina C sunt asociate
cu reacţii adverse gastrointestinale, cel mai adesea diaree, care apar de obicei la doze de peste 1000 mg pe
zi. S-a sugerat că dozele mari de vitamina C pot cauza următoarele reacţii adverse, care în conformitate cu
o serie de date limitate, este mai probabil să apară la pacienţii cu risc crescut, cum ar fi indivizii cu tulburări
de metabolizare a fierului (exemplu: hemocromatoză, anemie sideroblastică, talasemie) şi cu predispoziţie
spre formarea de uroliţi şi renoliţi:
absorbţie crescută a fierului, ce duce la supraîncărcare cu fier
excreţie urinară crescută de oxalaţi şi urati, conducând la precipitarea calculilor urinari şi renali.
Datele actuale sunt insuficiente pentru a confirma aceste potenţiale reacţii adverse adiţionale. S-a sugerat că
această creştere moderată a nivelului oxalaţilor din urină, ce a fost raportată după administrarea de doze
mari de vitamina C, poate fi atribuită unui artefact de laborator.
Deşi s-a sugerat că vitamina C ar putea cauza anemie hemolitică la pacienţii cu deficit de glucozo-6-fosfat
dehidrogenază, datele actuale disponibile nu sprijină această constatare pentru dozele sigure recomandate
persoanelor sănătoase, care nu prezintă deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenază.
Efferalgan Vitamine C trebuie folosit cu precauţie la pacienţii cu tulburări de metabolizare a fierului,
predispoziţie spre formarea de uroliţi sau renoliţi şi deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenază.
Vitamina C poate interfera cu rezultatele analizelor privind nivelul glucozei din sânge sau urină şi
rezultatele analizei pentru identificarea urmelor de sânge din materiile fecale.
Acest medicament conţine sorbitol, care trebuie luat în considerare în cazul persoanelor cu intoleranţă la
fructoză, cu malabsorbţie de glucoză-galactoză, sau deficit de sucrază-izomaltază.
Acest medicament conţine 330 mg (14,3 mEq sau mmoli) sodiu pe comprimat efervescent, care trebuie luat
în considerare la pacienţii care urmează un regim strict, sărac în sodiu.
Paracetamolul poate provoca reacţii cutanate grave, cum ar fi pustuloză exantematoasă acută generalizată
(PEAG), sindromul Stevens-Johnson (SSJ) şi necroză epidermică toxică (NET), cu potenţial letal. Pacienţii
trebuie informaţi cu privire la apariţia reacţiilor cutanate grave, iar administrarea medicamentului trebuie
întreruptă la apariţia primelor erupţii cutanate sau orice alt semn de hipersensibilitate.
4
4.5 Interacţiuni cu alte medicamente şi alte forme de interacţiune
Efectul altor medicamente asupra Efferalgan Vitamine C
Asociate paracetamolului
Fenitoina administrată concomitent poate duce la scăderea eficienţei paracetamolului şi la creşterea riscului
de hepatotoxicitate. Pacienţii care urmează un tratament cu fenitoină trebuie să evite dozele mari şi/sau
cronice de paracetamol. Pacienţii trebuie să fie monitorizaţi pentru a observa apariţia semnelor de
hepatotoxicitate.
Probenecidul produce o reducere de aproape două ori a clearance-ului paracetamolului, prin inhibarea
conjugării acestuia cu acidul glucuronic. Trebuie luată în considerare scăderea dozei de paracetamol în
cazul tratamentului concomitent cu probenecid.
Salicilamida poate prelungi timpul de înjumătăţire (t½) al paracetamolului.
Medicamente de tipul inductoarelor enzimatice: Procedaţi cu precauţie atunci când paracetamolul este
administrat concomitent cu substanţele cu efect inductor enzimatic. Aceste substanţe includ, dar nu se
limitează la: barbiturice, izoniazidă, carbamazepină, rifampicină şi etanol.
Asociate vitaminei C
Deferoxamina: Administrarea concomitentă de doze mari de vitamina C cu agentul chelator deferoxamină
poate creşte nivelurile tisulare de fier până la praguri toxice, conducând la insuficienţă cardiacă.
Efectul Efferalgan Vitamine C asupra altor medicamente
Asociate paracetamolului
Paracetamolul poate creste probabilitatea de apariţie a efectelor nedorite atunci când este administrat
împreună cu alte medicamente.
Anticoagulante
Utilizarea concomitentă a paracetamolului cu derivaţi de cumarină, inclusiv warfarină poate duce la variaţii
uşoare ale valorilor INR. În acest caz monitorizarea creşterii valorilor INR trebuie realizată în perioada
administrării concomitente, precum şi timp de o săptămână după ce tratamentul cu paracetamol a fost
întrerupt.
Asociate vitaminei C
Substanţe acide sau alcaline:Administrarea de doze mari de vitamina C poate reduce ritmul de excreţie
urinară a medicamentelor acide şi poate creşte ritmul de excreţie urinară a medicamentelor alcaline.
Fierul: Vitamina C favorizează absorbţia de fier la nivelul aparatului digestiv.
Alte interacţiuni
Vitamina C poate interfera cu rezultatele analizelor privind nivelul glucozei din sânge sau urină şi
rezultatele analizei pentru identificarea urmelor de sânge în materiile fecale.
4.6 Fertilitatea, sarcina şi alăptarea
Asociate paracetamolului
Experienţa clinică referitoare la utilizarea paracetamolului pedurata sarcinii şi alăptării este limitată.
Sarcina
Datele epidemiologice referitoare la utilizarea dozelor terapeutice de paracetamol nu au evidenţiat efecte
nedorite la femeile gravide sau asupra sănătăţii fătului sau nou-născutului.
5
Studiile asupra reproducerii cu paracetamol administrat oral nu au evidenţiat malformaţii sau efecte toxice
la făt.
Datele prospective cu privire la femeile gravide expuse la supradoze de paracetamol nu au demonstrat o
creştere a riscului de malformaţii.
Cu toate acestea, Efferalgan Vitamine C nu trebuie utilizat pe durata sarcinii decât după evaluarea atentă a
raportului beneficiu/risc. La pacientele gravide, doza recomandată şi durata administrării trebuie respectată
cu stricteţe.
Alăptarea
După administrarea orală, cantităţi mici de paracetamol sunt excretate în laptele matern. Au fost raportate
cazuri de erupţii cutanate tranzitorii la sugarii alăptaţi la sân. Totuşi paracetamolul este considerat a fi
compatibil cu alăptarea. Cu toate acestea, administraţi cu precauţie Efferalgan Vitamine C la femeile care
alăptează.
Asociate vitaminei C
Vitamina C trece din sângele matern în sângele fătului printr-un mecanism de transport activ. Vitamina C
este excretată în laptele matern uman. Datele epidemiologice şi clinice limitate nu susţin nicio abatere de la
intervalul de doze de vitamina C furnizate prin administrarea dozei zilnice recomandate pentru adulţii
sănătoşi, la gravide şi femei care alăptează (vezi pct 4. 5 şi pct. 4.9). Având în vedere datele limitate
referitoare la doze mari de vitamina C în timpul sarcinii şi alăptării, utilizarea Efferalgan Vitamine C în
timpul sarcinii şi alăptării nu este recomandată decât sub supravegherea medicului.
4.7 Efecte asupra capacităţii de a conduce vehicule şi de a folosi utilaje
Nu sunt relevante.
4.8 Reacţii adverse
Experienţa de după punerea pe piaţă
Deoarece reacţiile adverse prezentate mai jos au fost raportate voluntar într-o populaţie al cărui număr de
indivizi este incert, nu este întotdeauna posibilă estimarea corectă a frecvenţei lor de apariţie.
Reacţiile adverse sunt clasificate în funcţie de aparate, sisteme, organe si frecvenţă, şi convenţia MedDRA
privind frecvenţa folosind următoarele categorii de frecvenţă: foarte frecvente (≥1/10), frecvente (≥1/100 şi
<1/10), mai puţin frecvente (≥1/1.000 şi <1/100), rare (≥1/10.000 şi <1/1.000), foarte rare (<1/10.000), şi
cu frecvenţă necunoscută (care nu poate fi estimată din datele disponibile). Acest tabel a fost redactat în
conformitate cu recomandărilor Grupului de Lucru CIOMS III şi V şi pe baza Ghidurilor Comisiei
Europene cu privire la Rezumatul Caracteristicilor Produsului.
Asociate paracetamolului
Reacţiile de hipersensibilitate la paracetamol se pot manifesta prin urticarie, eriteme şi erupţii
cutanatetranzitorii (nespecifice). Au fost raportate cazuri rare de reacţii de hipersensibilitate cum ar fi şoc
anafilactic şi angioedem asociate administrării de paracetamol (vezi pct. 4.3).
Următoarele reacţii adverse asociate paracetamolului au fost raportate din experienţa postmarketing:
Aparate Sisteme Organe
Frecvenţa
Terminologia MedDRA
Tulburări hematologice şi limfatice
Necunoscută
Trombocitopenie, leucopenie,
neutropenie
Tulburări gastro-intestinale
Necunoscută
Diaree, dureri abdominale
Tulburări hepatobiliare
Necunoscută
Creşterea nivelului enzimelor
hepatice
Tulburări ale sistemului imunitar
Necunoscută
Şoc anafilactic, angioedem,
hipersensibilitate
Investigaţii diagnostice
Necunoscută
Valoare scăzută a raportului
internaţional normalizat (INR),
6
Valoare crescută a raportului
internaţional normalizat (INR),
Afecţiuni cutanate şi ale ţesutului
subcutanat
Necunoscută
Urticarie, eriteme, erupţii
cutanate tranzitorii, pustuloză
exantematoasă acută
generalizată, necroză epidermică
toxică, sindrom Stevens-Johnson
Tulburări vasculare
Necunoscută
Hipotensiune arterială (ca
simptom al anafilaxiei
Asociate vitaminei C
Următoarele reacţii adverse asociate vitaminei C au fost raportate din experienţa postmarketing:
Aparate Sisteme Organe
Frecvenţa
Terminologia MedDRA
Tulburări gastro-intestinale
Necunoscută
Dureri abdominale, diaree
Tulburări ale sistemului nervos
Necunoscută
Ameţeală
Tulburări renale şi ale căilor urinare
Necunoscută
Hiperoxalurie, cromaturie
Afecţiuni cutanate şi ale ţesutului
subcutanat
Necunoscută
Urticarie, erupţii cutanate
tranzitorii
Asociate combinaţiei paracetamol vitamina C
Următoarele reacţii adverse asociate combinaţiei paracetamol vitamina C au fost raportate din experienţa
de după punerea pe piaţă:
Aparate Sisteme Organe
Frecvenţa
Terminologia MedDRA
Tulburări hematologice şi limfatice
Necunoscută
Agranulocitoză
Tulburări gastro-intestinale
Necunoscută
Dureri abdominale
Tulburări hepatobiliare
Necunoscută
Hepatită
Tulburări ale sistemului imunitar
Necunoscută
Reacţie anafilactică, reacţii de
hipersensibilitate
Afecţiuni cutanate şi ale ţesutului
subcutanat
Necunoscută
Angioedem, dermatită, prurit,
erupţii cutanate tranzitorii,
urticarie
Raportarea reacţiilor adverse suspectate
Raportarea reacţiilor adverse suspectate după autorizarea medicamentului este importantă. Acest lucru
permite monitorizarea continuă a raportului beneficiu/risc al medicamentului. Profesioniştii din domeniul
sănătăţii sunt rugaţi să raporteze orice reacţie adversă suspectată prin intermediul sistemului naţional de
raportare, ale carui detalii sunt publicate pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi
Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro.
4.9 Supradozaj
Supradozaj cu paracetamol
Simptomatologie
Există riscul de supradozaj, în special la pacienţii cu afectare hepatică, în cazuri de alcoolism cronic, la
pacienţii cu malnutriţie cronică şi la pacienţiicărora li se administrează medicamente inductoare ale unor
sisteme enzimatice. La pacienţii vârstnici şi în special la copii mici există risc de supradozaj (supradozajul
terapeutic şi supradozajul accidental sunt destul de frecvente). Supradozajul poate fi fatal, în special în
aceste cazuri.
Simptomele care apar de obicei în primele 24 de ore includ: greaţă, vărsături, anorexie, paloare, stare de
indispoziţie generală şi diaforeză.
Supradozajul prin ingestia acută cu paracetamol în doză de7,5 g la adulţi, sau 140 mg/kg la copii,
determină citolizăhepatică care poate evolua la necroză completă şi ireversibilă, cuinsuficienţă
hepatocelulară, acidozămetabolică şi encefalopatie, care pot duce la comă sau deces.
7
Simultan, se observă valori serice crescuteale transaminazelor hepatice (ASAT, ALAT), ale lactat
dehidrogenazei şi ale bilirubinemiei, odată cu scăderea valorilor serice ale protrombinei, care pot să apară
în 12 până la 48 ore de la ingestie. Simptomele clinice ale afectării hepatice sunt evidente, de obicei, după 1
până la 2 zile, atingând intensitatea maximă după 3 până la 4 zile.
Abordare terapeutică
Spitalizare de urgenţă.
Înainte de începerea tratamentului, se recoltează o probă de sânge pentru dozarea concentratiei
plasmatice a paracetamolului, cât mai curând posibil.
Excreţia rapidă a medicamentrului, prin lavaj gastric.
Tratamentulsupradozajului include administrarea antidotului, N-acetilcisteină (NAC) pe cale
intravenoasă sau orală, dacă este posibil în primele 8 ore după ingestie. NAC poate asigura un
anumit grad de protecţie, chiar dacă este administrată după 16 ore.
Tratament simptomatic.
Testele hepatice trebuie efectuate la începutul tratamentului şi repetate la fiecare 24 ore. În cele mai
multe cazuri,valorile serice ale transaminazelor hepatice revin la normal în 1 până la 2 săptămâni, cu
recuperarea în totalitate a funcţiei hepatice. Totuşi, în cazurile foarte grave, poate fi necesar
transplantul hepatic.
Supradozaj cu vitamina C
Simptomele gastro-intestinale ale supradozajului, cum sunt diareea şi balonarea, apar de obicei la doze mai
mari de 1 g pe zi şi se ameliorează de la sine la întreruperea tratamentului. Ghidurile actuale furnizate de
autorităţile din domeniu specifică faptul că nu există suficiente dovezi ştiinţifice pe care să se bazeze
stabilirea unei limite superioare sigure definitive, respectiv a unui Nivel Maxim de Toleranţă, calculată a fi
peste 2 g pe zi. Persoanele care prezintă tulburări de metabolizare a fierului (exemplu: hemocromatoză,
anemie sideroblastică, talasemie) sau predispoziţie la formarea de uroliţi şi renoliţi, pot fi expuse unui risc
crescut de apariţie a reacţiilor adverse cum sunt supraîncărcarea cu fier şi precipitarea de uroliţi si renoliţi
(vezi pct 4.4). Dacă se suspectează supradozaj cu vitamina C,se recomandă tratament simptomatic.
5. PROPRIETĂŢI FARMACOLOGICE
5.1 Proprietăţi farmacodinamice
Grupa farmacoterapeutică: alte analgezice şi antipireticeanilide (inclusiv combinaţii)
Codul ATC: N02BE51.
Paracetamolul este analgezic şi antipiretic.
Vitamina C este o vitamină hidrosolubilă, esenţială pentru organismul uman datorită absenţei enzimei
gulonolactonă oxidază, necesară pentru sintetiza vitaminei C. În ceea ce priveşte structura, vitamina C este
înrudită cu glucoza, conţine 6 atomi de carbon şi se prezintă sub 2 forme interconvertibile: acidul L-
ascorbic, forma redusă, şi acidul L-dehidroascorbic, derivatul său oxidat.
Mecanism de acţiune
Mecanismul exact al proprietăţilor analgezice şi antipiretice ale paracetamolului nu a fost încă stabilit.
Mecanismul de acţiune poate implica acţiuni centrale şi periferice.
Vitamina C este un factor complementar în numeroase reacţii de oxido-reducere din întregul organism.
5.2 Proprietăţi farmacocinetice
Absorbţie
Absorbţia paracetamolului administrat pe cale orală este rapidă şi completă. Concentraţiile plasmatice de
vârf sunt atinse la 30-60 minute după ingestie.
Distribuţie
Paracetamolul este rapid distribuit în toate ţesuturile. Concentraţiileîn sânge, salivă şi plasmă sunt
comparabile. Legarea de proteinele plasmatice este în proporţie mică.
8
Metabolizare:
Paracetamolul este metabolizat în principal în ficat. Căile principale ale metabolizarii sunt
glucuronoconjugarea şi sulfoconjugarea. Ultima cale este rapid saturată la doze superioare celor
terapeutice.
O altă cale de metabolizare, minoră, prin intermediul citocromului P 450, duce la formarea unui metabolit
intermediar (N-acetil benzochinon-imina) care, în condiţii normale de utilizare, este rapid detoxifiat de
către glutationul redus şi eliminat în urină dupa conjugarea cu cisteină si acid mercaptopuric. Totuşi, în
intoxicaţiile masive, cantitatea acestui metabolit toxic este crescută.
Eliminare
Eliminarea se face în principal prin urină. 90% din doza administrată este eliminată pe cale renală în 24 de
ore, în principal sub formă glucurono-conjugata (60-80 %) şi sulfat-conjugată (20-30%). Mai puţin de 5%
este excretată sub formă nemetabolizată.
Timpul de injumatatire plasmatică prin eliminare este de aproximativ 2 ore.
Variatii fiziopatologice:
În caz de insuficienţă renala severă (clearance-ul creatininei sub 10 ml/min) eliminarea paracetamolului şi
a metaboliţilor sai este încetinită.
Acid ascorbic
După administare orală se absoarbe bine. În cazul utilizării unor doze mai mari decât cele necesare, excesul
se elimină prin urină.
5.3 Date preclinice de siguranţă
Genotoxicitate, carcinogenitate, toxicitate asupra funcţiei de reproducere şi fertilitate
Efectele administrării paracetamolului la şobolani şi a şoareci au fost evaluate la 0, 600, 3000 şi 6000 ppm
timp de 2 ani. Nu a fost evidenţiat efectulcarcinogenic al paracetamolului la şobolanii masculi şi la şoarecii
masculi şi femele. A fost observat o evidenţiere ambiguă a activităţiide carcinogenitate la şobolanii femelă
bazată pe o creştere a riscului de apariţie a leucemiei celulare mononucleare.
O verificare comparativă a literaturii asupra genotoxicităţii şi carcinogenităţii a demonstrat că efectele
genotoxice şi ale paracetamolului apar numai la doze mai mari decât cele recomandate determinând efecte
toxice severe cum ar fi toxicitate pronunţată a ficatului şi a măduvei osoase. Valoarea prag pentru
genotoxicitate nu este atinsă la doze terapeutice de paracetamol. Studiile la animale nu au evidenţiat un
efect carcinogen la doze non-hepatotoxice. Efectele carcinogen al paracetamolului a fost observate în studii
mai vechi numai la administrarea unor doze mari, citotoxice.
Nu există nicio dovadă definitivă a acţiunii cancerigene, mutagene sau de afectare a fertilităţii atribuite
ingestiei de vitamina C.
6. PROPRIETĂŢI FARMACEUTICE
6.1 Lista excipienţilor
Hidrogenocarbonat de potasiu
Hidrogenocarbonat de sodiu
Sorbitol (E 420)
Acid citric anhidru
Benzoat de sodiu (E 211)
Docusat de sodiu
Povidonă
6.2Incompatibilităţi
Nu este cazul.
6.3Perioada de valabilitate
9
3 ani
6.4Precauţii speciale pentru păstrare
A nu se păstra la temperaturi peste 25ºC.
A se păstra în ambalajul original pentru a fi protejat de umiditate.
A se închide ambalajul imediat după utilizare.
6.5 Natura şi conţinutul ambalajului
Cutie cu 2 tuburi din polipropilenă a câte 10 comprimate efervescente, închise cu capac din polietilenă,
conţinând deshidratant (sită moleculară).
Cutie cu 1 tub din polipropilenă cu 10 comprimate efervescente, închis cu capac din polietilenă, conţinând
deshidratant (sită moleculară).
Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.
6.6 Precauţii speciale pentru eliminarea reziduurilor
Fără cerinţe speciale.
Orice medicament neutilizat sau material rezidual trebuie eliminat în conformitate cu reglementările locale.
7. DEŢINĂTORUL AUTORIZAŢIEI DE PUNERE PE PIAŢĂ
UPSA SAS
3, rue Joseph Monier, 92500 Rueil-Malmaison, Franţa
8.NUMĂRUL AUTORIZAŢIEI DE PUNERE PE PIAŢĂ
8839/2016/01-02
9.DATA PRIMEI AUTORIZĂRII SAU A REÎNNOIRII AUTORIZAŢIEI
Data ultimei reînnoiri a autorizaţiei: Aprilie 2016
10.DATA REVIZUIRII TEXTULUI
Septembrie 2019

Produse similare

Cos de cumparaturi

Obiect sters Anuleaza

Wishlist -

Obiect sters Anuleaza