Acest site folosește cookies pentru a furniza servicii și funcționalități personalizate. Prin vizitarea site-ului nostru, îți dai acordul pentru descărcarea acestor cookies.Am inteles

Poți afla mai multe despre cookies și poți schimba setările lor aici.

Parasinus, 20 comprimate, Gsk

Cod bare: 5949040104444
Data expirarii: 01-03-2023
Document:
Optiuni Livrare
Livrabil la usa in Bucuresti si Constanta
Pret: de la 17.85 RON
Ridicare de la ghiseu
Pret: de la 0.50 RON
10.00 RON
> 10 în stoc, acum 3 minute
Disponibilitate in locatii:
  • Dristor : Disponibil
  • Barbu Vacarescu : Disponibil
  • Rahova : Disponibil
  • Plaza Romania : Disponibil
  • Vivo Constanta : Disponibil
Pretul afisat este valabil doar pentru comenzile online, pretul din fiecare punct de lucru putand varia.

Parasinus, 20 comprimate, Gsk [5944701000127]

Compozitie:
Un comprimat contine paracetamol 500mg, maleat de cloraniramina 3mg, clorhidrat de pseudoefedrina 30mg si excipienti: povidona, amidon pregelatinizat, acid stearic, talc, stearat de magneziu.

Indicatii terapeutice:

Paracetamol Sinus este indicat pentru profilaxia si tratamentul rinitelor alergice si vasomotorii si pentru tratamentul simptomatic al racelii comune si gripei (pentru ameliorarea stranutului, rinoreei, congestiei nazale si sinusale, febrei, cefaleei si durerilor musculare).

Interactiuni:

Agonistii morfinici, antiacidele, carbunele activat si anticolinergicele scad viteza de absorbtie a paracetamolului, dar nu si cantitatea totala absorbita, iar cisaprida îi creste rata de absorbtie. Toxicitatea paracetamolului este crescuta de administrarea concomitenta de alcool etilic, antiinflamatoare nesteroidiene, acid acetilsalicilic sau alti salicilati, barbiturice, carbamazepina, hidantoina, rifampicina, sulfinpirazona, saruri de aur. Paracetamolul creste riscul de aparitie a reactiilor adverse ale anticoagulantelor orale, antifungicelor - derivati de imidazol, carmustinei si înruditelor, doxorubicinei si înruditelor, izoniacidei si înruditelor, mercaptopurinei, ciclosporinei, cloramfenicolului, metothrexatului. Estrogenii si contraceptivele estro-progestative cresc metabolismul hepatic al paracetamolului. Paracetamolul poate reduce reactiile adverse ale interferonului.

Prezentare:

20 comprimate



Parasinus, 20 comprimate, Gsk [5944701000127]

1
AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 12755/2019/01-02 Anexa 1
Prospect
Prospect: Informații pentru utilizator
PARASINUS comprimate
Paracetamol, Maleat de clorfenamină, Clorhidrat de pseudoefedri
Citiți cu atenție și în întregime acest prospect înainte de a începe să utilizați acest medicament
deoarece conține informații importante pentru dumneavoastră.
Utilizați întotdeauna acest medicament conform indicațiilor din acest prospect sau indicațiilor
medicului dumneavoastră sau farmacistului.
- Păstrați acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiți.
- Întrebați farmacistul dacă aveți nevoie de mai multe informații sau recomandări.
- Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice posibile reacții adverse nemenționate în acest prospect. Vezi pct. 4.
- Dacă după 7 zile nu vă simțiți mai bine sau vă simțiți mai rău, trebuie să vă adresați unui medic.
Ce găsiți în acest prospect:
1. Ce este Parasinus și pentru ce se utilizează
2. Ce trebuie să știți înainte să utilizați Parasinus
3. Cum să utilizați Parasinus
4. Reacții adverse posibile
5. Cum se păstrează Parasinus
6. Conținutul ambalajului și alte informații
1.Ce este Parasinus și pentru ce se utilizează
Parasinus este un decongestionant nazal de uz sistemic, analgezic şi antipiretic.
Parasinus este indicat în:
- profilaxia şi tratamentul inflamaţiei mucoasei nazale (rinită) de natură alergică şi vasomotorie şi
pentru tratamentul simptomatic al răcelii comune şi gripei (pentru ameliorarea strănutului, rinoreei,
congestiei nazale şi sinusale, febrei, cefaleei, a ochilor înlăcrimați, durerilor musculare și durerilor la
nivelul sinusurilor) și pentru tratamentul simptomatic al durerilor uşoare şi moderate cu diferite
localizări: dureri de cap, dureri în gât, dureri de articulaţii sau de spate, dureri dentare, dureri în timpul
ciclului menstrual, nevralgii, migrene.
Paracetamolul este indicat pentru tratamentul simptomatic al durerilor uşoare până la moderate şi ca
antipiretic. Clorhidratul de pseudoefedrină reduce rinoreea şi congestia nazală. Clorfenamina
potenţează efectele pseudoefedrinei şi induce o ameliorare a congestiei nazale, rinoreei şi strănutului
datorită efectelor de diminuare a secreţiilor mucoase.
2
2. Ce trebuie să știți înainte să utilizați Parasinus
Parasinus comprimate conţine paracetamol.
Dacă luaţi o cantitate prea mare de paracetamol vă puteţi afecta grav ficatul.
Nu utilizați Parasinus:
- dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la paracetamol, pseudoefedrină, clorfenamină, fenacetină, la alte
antihistaminice, alte antiinflamatoare (risc crescut de reacţii alergice) sau la oricare dintre celelalte
componente ale Parasinus;
- dacă aveţi insuficienţă hepatocelulară (totalitatea manifestărilor clinice şi biologice consecutive unei
diminuări importante a masei celulelor hepatice);
- dacă aveţi deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenază;
- dacă suferiţi de afecţiuni ale rinichiului (în acest caz puteţi utiliza Parasinus doar la recomandarea
medicului);
- dacă aveţi tulburări uretro-prostatice cu risc de retenţie urinară;
- dacă aveţi o boală cu predispoziţie de creştere a tensiunii intraoculare şi scăderea acuităţii vizuale
(aveți glaucom cu unghi închis sau predispoziţie la glaucom cu unghi închis; glaucom cu unghi
deschis);
- dacă aveţi o creştere anormală a tensiunii arteriale (hipertensiune arterială severă) sau o boală a
inimii, insuficienţă coronariană severă;
- dacă urmaţi tratament cu inhibitori de monoaminoxidază-IMAO (inclusiv o perioadă de 2 săptămâni
de la oprirea tratamentului cu aceştia) (vezi pct. Parasinus împreună cu alte medicamente);
- dacă urmaţi tratament cu medicamente pentru răceală şi gripă, congestie nazală sau nas înfundat,
medicamente stimulante numite amfetamine (uneori folosite în tratamentul tulburărilor de atenţie),
medicamente care inhibă pofta de mâncare sau alte medicamente care conţin antihistaminice
(folosite uneori în tratarea alergiilor);
- dacă sunteţi însărcinată sau alăptaţi (în acest caz puteţi utiliza Parasinus doar la recomandarea
medicului);
- dacă luaţi orice alte medicamente pe bază de prescripţie medicală sau disponibile fără prescripţie
medicală care conţin paracetamol pentru a trata durerea, febra, simptomele de răceală şi gripă, sau
medicamente care vă ajută să dormiţi.
Nu se administrează copiilor cu vârsta sub 12 ani, decât la recomandarea medicului.
Citiţi întotdeauna şi urmaţi instrucţiunile de pe ambalaj şi din acest prospect.
Atenționări și precauții
Înainte să utilizaţi acest medicament adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului:
- Dacă aveți boli renale sau hepatice;
- Dacă aveți greutatea sub cea normală sau sunteţi subnutrit;
˗- Dacă consumați regulat alcool; Este posibil să fie necesar să nu mai folosiţi deloc
acest medicament sau să limitaţi cantitatea de paracetamol pe care o luaţi.În caz de alcoolism
şi afecţiuni hepatice, incluzând hepatita virală (creşte riscul hepatotoxicităţii) şi în caz de
insuficienţă renală gravă (numai în tratamentul de lungă durată cu doze mari, în tratamentul
ocazional fiind acceptabil);
˗Este necesară monitorizarea funcţiilor hepatice în cazul tratamentului de lungă durată şi cu
doze mari la pacienţii cu leziuni hepatice preexistente;
˗În caz de insuficienţă renală gravă se impune prudenţă datorită riscului de acumulare;
˗În caz de hiperactivitate a glandei tiroide, mărire în volum a prostatei, bătăi neregulate ale
inimii, glaucom (creşterea tensiunii intraoculare), diabet, epilepsie sau feocromocitom;
˗În caz de astm, bronşite sau tulburări cronice pulmonare;
˗În caz de infecţie severă. În acest caz riscul apariţiei acidozei metabolice poate creşte.
Semnele acidozei metabolice includ: respiraţie adâncă, rapidă, dificilă, stare de rău (greaţă)
sau vomă, pierderea poftei de mancare. Contactaţi imediat medicul dacă prezentaţi o
combinaţie a acestor simptome.
3
˗Sunt necesare precauţii suplimentare la administrarea acestui medicament dacă aveți prostata
mărită în volum, datorită acţiunii asupra sfincterului vezical intern.
La copii şi persoanele în vârstă este mult mai probabil să apară efecte anticolinergice
neurologice şi un nivel crescut de energie, agitaţie, nervozitate.
˗Clorfenamina se va administra cu precauţie la pacienţii cu afecţiuni cardiovasculare (mai ales
la persoanele cu tensiune arterială crescută), pacienţilor care fac tratament cu alfa sau beta-
blocante sau alte medicamente pentru hipertensiune arterială, persoane care prezintă o
tulburare a ritmului inimii, presiune intraoculară crescută (glaucom), persoane care au o
tumoră a medulosuprarenalei, astm bronşic, ulcer gastroduodenal, tulburări care opresc
tranzitul gastro-intestinal (obstrucţie pilorică) şi epilepsie.
Proprietăţile numite anticolinergice ale clorfenaminei pot provoca somnolenţă, ameţeli, vedere
înceţoşată şi dificultăţi de coordonare a mişcării la unii pacienţi, ceea ce poate afecta serios
abilitatea de a conduce vehicule şi de a folosi utilaje.
Sfatul medicului ar trebui să fie solicitat înainte de a lua clorfenamină concomitent cu acest
medicament deoarece utilizarea concomitentă cu medicamente care provoacă sedare, cum ar fi
medicamentele care combat anxietatea şi cele care provoacă somnul, poate determina o
creştere a efectelor sedative.
-Dacă prezentați eritem generalizat febril asociat cu pustule, încetați să luați Parasinus și
adresați-vă medicului dumneavoastră sau solicitați asistență medicală imediat. Vezi punctul 4.
-Din cauza inflamației colonului (colită ischemică) pot apărea dureri abdominale bruște sau
sângerare rectală la administrarea de Parasinus. Dacă manifestați aceste simptome gastro-
intestinale, încetați utilizarea de Parasinus și adresați-vă imediat medicului dumneavoastră sau
solicitați asistență medicală. Vezi pct. 4.
Întrerupeţi imediat administrarea medicamentului şi solicitaţi imediat asistenţă medicală în
cazul în care:
- Aveţi brusc dureri abdominale sau sânge în scaun.
- Simţiţi brusc dureri severe de cap.
- Simţiţi somnolenţă, nervozitate, tulburări de somn, oboseală, ameţeală, dificultăţi de
concentrare, lipsă de coordonare, vedere înceţoşată, gura uscată, greaţă sau senzaţie de vomă – aceste
efecte pot apărea ocazional.
În cazuri rare au fost raportate halucinaţii, în special la copii.
- Au fost raportate cazuri rare de encefalopatie posterioară reversibilă/ sindrom cerebral
vasoconstrictor reversibil în urma administrării simpatomimeticelor, inclusiv pseudoefedrina.
Siptomele raportate au inclus apariţia unor dureri severe de cap, greaţă, vărsături şi tulburări de vedere.
În majoritatea cazurilor, simptomele au fost remediate în decursul a câtorva zile, prin administrarea
tratamentului potrivit. În cazul constatării simptomelor encefalopatiei posterioare reversibilă/
sindromului cerebral vasoconstrictor reversibil, trebuie oprită administrarea de pseudoefedrină,
solicitându-se sfatul medicului.
Dacă simptomele persistă, cereţi sfatul medicului.
A nu se lăsa la vederea şi îndemâna copiilor.
Cereţi sfatul medicului dacă vă aflaţi sau dacă v-aţi aflat în trecut într-una din situaţiile de mai sus.
Parasinus împreună cu alte medicamente
Spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă utilizați, ați utilizat recent sau s-ar putea să
utilizați orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.
Utilizarea concomitentă a acestui medicament cu medicamente simpatomimetice (cum ar fi
decongestionante, suprimante pentru pofta de mâncare şi amfetamine ca psihostimulante) care
interferă cu catabolismul aminelor simpatomimetice, pot cauza ocazional o creştere a tensiunii
arteriale.
Agoniştii morfinei, antiacidele, cărbunele activat şi anticolinergicele scad viteza de absorbţie a
paracetamolului, dar nu şi cantitatea totală absorbită, iar cisaprida îi creşte rata de absorbţie.
4
Toxicitatea paracetamolului este crescută de administrarea concomitentă cu alcool etilic,
antiinflamatoare nesteroidiene, aspirină sau alţi salicilaţi, barbiturice, carbamazepine, hidantoine,
rifampicină, sulfinpirazonă, săruri de aur. Paracetamolul creşte riscul de apariţie a reacţiilor adverse
ale anticoagulantelor orale, antifungicelor derivate de imidazol, carmustinei şi înruditelor,
doxorubicinei şi înruditelor, izoniazidei şi înruditelor, mercaptopurinei, ciclosporinei,
cloramfenicolului, methotrexatului. Estrogenii şi contraceptivele estro-progestative cresc
metabolismul hepatic al paracetamolului. Paracetamolul poate reduce efectele neplăcute legate de
administrarea interferonului. Efectul anticoagulant al warfarinei şi al altor cumarine poate fi amplificat
prin utilizarea zilnică prelungită de produse care conţin paracetamol cu risc crescut de hemoragie;
dozele ocazionale nu au nici un efect semnificativ.
Riscul de apariţie a reacţiilor adverse ale clorfenaminei este crescut de administrarea concomitentă cu
deprimante ale sistemului nervos central SNC (antidepresive sedative, barbiturice, hipnotice,
analgezice opioide, metadona, neuroleptice, anxiolitice, alcool etilic), atropina şi alte anticolinergice
(antidepresive triciclice, antiparkinsoniene anticolinergice centrale, antispastice neurotrope,
disopiramida, neuroleptice fenotiazinice), fenitoina (putând determina creşterea toxicităţii fenitoinei).
Este contraindicată asocierea cu alcool etilic, sultopridă şi inhibitori de monoaminoxidază (IMAO).
De asemenea este contraindicată asocierea cu IMAO şi datorită conţinutului de pseudoefedrină.
Pseudoefedrina se asociază cu prudenţă cu guanetidina sau cu substanţe înrudite şi cu anestezice
volatile halogenate. Produsele care conţin pseudoefedrină pot antagoniza efectul anumitor clase de
antihipertensive (de exemplu, beta-blocante, metildopa, rezerpină, debrisoquină, guanetidină).
Înainte să utilizaţi acest medicament verificaţi cu medicul dacă:
-Luaţi medicamente pentru controlul tensiunii arteriale, medicamente numite alfa sau beta
blocante.
-Luaţi warfarină sau medicamente similare utilizate ca să vi se subţieze sângele.
-Luaţi medicamente care tratează anxietatea (anxiolitice) sau care vă ajută să adormiţi
(somnifere).
-Luaţi medicamente care conţin fenitoină pentru tratarea epilepsiei.
Interacţiuni cu testele de laborator:
Paracetamolul poate modifica rezultatele unor determinări de laborator: glicemia, concentraţia serică
de acid 5-hidroxiindolacetic, testul cu bentiromida pentru evaluarea funcţiei hepatice, concentraţia
plasmatică de acid uric, bilirubina, lactat-dehidrogenaza, transaminaze, măsurarea timpului de
protrombină.
Clorfenamina poate inhiba răspunsul histaminic cutanat, inducând astfel rezultate fals-negative, de
aceea este recomandabil să se oprească administrarea clorfenaminei cu cel puţin 72 de ore înainte de
efectuarea testelor cutanate care utilizează extracte alergenice.
Parasinus împreună cu alimente, băuturi și alcool
Nu există restricţii legate de administrarea împreună cu alimente. Este interzis consumul de băuturi
alcoolice în timpul tratamentului cu Parasinus.
Sarcina, alăptarea și fertilitatea
Nu se recomandă administrarea Parasinus în timpul sarcinii şi alăptării decât la sfatul medicului.
Conducerea vehiculelor și folosirea utilajelor
Datorită proprietăţilor anticolinergice ale clorfenaminei care pot provoca somnolenţă, ameţeală, vedere
înceţoşată, la unii pacienţi produsul poate afecta grav capacitatea de a conduce autovehicule sau de a
folosi utilaje.
Acest produs poate cauza somnolenţă, ameţeală, vedere înceţoşată. Nu conduceţi vehicule şi nu
folosiţi utilaje cât timp nu sunteţi siguri că sunteţi sau nu afectaţi de aceste efecte.
3. Cum să utilizați Parasinus
5
Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau aşa cum v-a
spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul sau cu farmacistul dacă nu sunteţi
sigur.
Pentru administrare orală.
Trebuie să utilizaţi întotdeauna cea mai mică doză eficientă recomandată pentru a vă ameliora
simptomele.
Comprimatele se vor administra cu o jumătate de oră înainte de mese; se recomandă ingestia
comprimatelor cu o cantitate suficientă de lichid.
Interval minim între administrări: 4 ore.
A nu se depăşi doza recomandată sau frecvenţa de administrare.
Nu trebuie utilizat cu alte produse care conţin paracetamol, medicamente care ajută la reducerea
congestiei mucoasei nazale sau medicamente folosite împotriva alergiei (antihistaminice), inclusiv
preparate pentru tuse, gripă şi răceală. Pacienţii ar trebui să fie sfătuiţi să solicite consult medical dacă
simptomele persistă mai mult de 7 zile.
- Adulţi (inclusiv vârstnici) şi copii cu vârsta de 12 ani şi peste: 1-2 comprimate Parasinus la fiecare 4
sau 6 ore, după cum este necesar. Doza maximă zilnică este: 8 comprimate în 24 de ore. Intervalul
minim de dozare este de 4 ore.
- Copii sub 12ani: Nu este recomandat pentru copii cu vârsta sub 12 ani decât la sfatul medicului.
- În caz de insuficienţă renală cu clearance-ul creatininei mai mic de 10 ml/min, intervalul între 2 doze
trebuie să fie de cel puţin 8 ore.
Dacă luaţi mai mult decât trebuie din Parasinus
Consultaţi imediat medicul, chiar dacă nu aveţi nici un simptom, deoarece există riscul de insuficienţă
hepatică.
Simptome:
Supradozajul cu paracetamol poate provoca insuficienţă hepatică.
Supradozajul clorfenaminei produce efecte similare cu cele enumerate la reacţii adverse. Alte
simptome pot include excitaţie paradoxală, tulburări cauzate de substanţe toxice, spasme ale
muşchilor, oprirea temporară a respiraţiei, contracţia musculară lentă, susţinută, care determină
mişcarea involuntară şi colaps cardiovascular, inclusiv schimbarea ritmului de bătaie a inimii.
Supradozajul cu pseudoefedrină poate duce la simptome datorate stimulării sistemului nervos central
şi cardio-vascular de exemplu excitare, agitaţie, halucinaţii, hipertensiune arterială şi aritmii. În
cazurile severe pot să apară tulburări de comportament, spasme ale muşchilor, comă şi criză
hipertensivă. Contracţiile plasmatice de potasiu pot fi reduse datorită schimburilor extracelulare şi
intracelulare de potasiu.
Tratament:
Tratamentul trebuie instituit rapid în cazul supradozajului cu paracetamol chiar dacă simptomele de
supradozaj nu sunt prezente. Se poate solicita administrarea de N-acetilcisteină cu metionină.
Tratamentul supradozajului cu pseudoefedrină trebuie să includă măsurile standard de susţinere. Se
folosesc beta blocante pentru a contracara complicaţiile cardiovasculare şi scăderea potasiului în
sânge.
Tratamentul supradozajului cu clorfenamină trebuie să fie un tratament de susţinere şi conform
simptomelor specifice. Pentru spasme ale muşchilor şi stimularea marcată a sistemului nervos central
este recomandat tratamentul cu diazepam parenteral.
Dacă uitaţi să luaţi Parasinus
Dacă uitaţi să luaţi un comprimat de Parasinus, luaţi-l imediat ce vă aduceţi aminte. Totuşi, dacă se
apropie ora pentru doza următoare nu mai luaţi doza uitată şi aşteptaţi momentul pentru următoarea
doză. Nu dublaţi dozele pentru a compensa dozele uitate.
Dacă încetaţi să luaţi Parasinus
6
Dacă aveți orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresați-vă medicului
dumneavoastră sau farmacistului.
4. Reacții adverse posibile
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacții adverse, cu toate că nu apar la toate
persoanele.
Reacţiile adverse pot apărea cu diferite frecvenţe, aşa cum sunt definite în continuare: foarte frecvente
- afectează mai mult de un pacient din 10, frecvente - afectează între 1 şi 10 pacienţi din 100, mai
puţin frecvente - afectează între 1 şi 10 pacienţi din 1000, rare - afectează între 1 şi 10 pacienţi din
10000, cu frecvenţa necunoscută – care nu poate fi estimată din datele disponibile.
Paracetamol
Reacţii adverse foarte rare:
- Tulburări sanguine precum reducerea numărului de trombocite. Acestea pot provoca sângerări
neobişnuite şi apariţia de hematoame.
- Sensibilitatea organismului faţă de anumite substanţe.
- Izbucniri bruşte ale unor reacţii ale pielii cum ar fi erupţii cutanate şi sindrom Stevens Johnson.
- Spasm al bronhiilor provocat de tuse la pacienţii sensibili la aspirină şi alte AINS (antiinflamatoare
nesteroidiene).
Pseudoefedrină
Reacţii adverse frecvente:
- Nervozitate, insomnie, ameţeală, greaţă, vărsături, uscăciunea gurii.
Reacţii adverse mai puţin frecvente:
- Agitaţie.
- Nelinişte,
- Dificultate la urinare.
- Retenţie urinară, aceasta este cel mai probabil să apară la persoanele care au hipertrofie de prostată
cu risc de retenţie urinară.
Reacţii adverse rare:
- Halucinaţii, în particular la copii.
- Accelerarea anormală a bătăilor inimii.
- Bătaie rapidă sau neregulată a inimii.
- Creşterea tensiunii arteriale. S-a observat o creştere a tensiunii arteriale sistolice. La administrarea
dozelor terapeutice, efectele pseudoefedrinei asupra tensiunii arteriale nu sunt semnificative clinic.
Reacţii adverse cu frecvenţă necunoscută:
- Inflamație a colonului din cauza aportului insuficient de sânge (colită ischemică).
- În primele 2 zile de tratament cu Parasinus, poate apărea brusc febră, înroșire a pielii sau multe
pustule mici (simptome posibile ale pustulozei exantematice acute generalizate - PEGA). Vezi punctul
2.
Opriți utilizarea Parasinus dacă prezentați aceste simptome și contactați medicul sau solicitați asistență
medicală imediat.
Clorfenamină
Reacţii adverse foarte frecvente:
- Sedare şi somnolenţă.
Reacţii adverse frecvente:
- Tulburări de atenţie, tulburări de coordonare, ameţeli, dureri de cap.
- Vedere înceţoşată.
- Greaţă, uscăciunea gurii.
7
- Oboseală.
Reacţii adverse cu frecvență necunoscută:
- Reacţii alergice uneori foarte severe (reacţii anafilactice).
- Umflarea ţesutului subcutanat, reacţie frecventă asociată urticariei, reacţii anafilactice.
- Lipsa poftei de mâncare.
- Confuzie, excitaţie, iritabilitate, coşmaruri. Copiii şi persoanele în vârstă sunt mai predispuse la
efectele neurologice anticolinergice şi de excitaţie paradoxală cum ar fi nivel crescut de energie,
agitaţie, nervozitate.
- Scăderea tensiunii arteriale.
- Îngroşarea secreţiilor bronşice.
- Vărsături, dureri abdominale, diaree, indigestie.
- Inflamaţie a pielii, urticarie şi mâncărimi ale pielii, sensibilitate la lumină.
- Spasme musculare, slăbiciune musculară.
- Probleme la urinat.
- Senzaţie de constricţie toracică.
Nu trebuie să vă îngrijoraţi de această listă a posibilelor reacţii adverse. Puteţi să nu aveţi niciuna din
aceste reacţii adverse.
Copiii şi vârstnicii sunt mai predispuşi la a dezvolta reacţii adverse în cazul utilizării acestui
medicament.
Opriţi administrarea medicamentului şi comunicaţi imediat medicului dacă observaţi vreuna
din următoarele reacţii adverse care sunt rare:
-erupţii trecătoare pe piele şi alte alergii, prurit, inclusiv o reacţie alergică bruscă de mare
amploare care implică întregul organism numită anafilaxie, uneori cu dificultăţi de respiraţie,
inflamaţia buzelor, a limbii, a gâtului sau a feţei;
-iritaţie a pielii sau descuamare sau ulcere bucale;
-dificultăţi de urinare. Aceasta este cel mai probabil să apară la persoanele care au o creştere în
volum a prostatei;
-vânătăi inexplicabile sau sângerări neaşteptate;
-dacă anterior aţi avut dificultăţi în respiraţie când aţi luat aspirină şi/sau alte antiinflamatoare
nesteroidiene şi acum aveţi aceeaşi reacţie la acest medicament.
Raportarea reacţiilor adverse
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta
reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate
pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale din România
Agenţia Naţională a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale din România
Str. Aviator Sănătescu nr. 48, sector 1
București 011478- RO
Tel: + 4 0757 117 259
Fax: +4 0213 163 497
e-mail: adr@anm.ro.
Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa
acestui medicament.
5. Cum se păstrează Parasinus
Nu lăsați acest medicament la vederea și îndemâna copiilor.
Nu utilizați acest medicament după data de expirare înscrisă pe ambalaj (după EXP).
Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
8
A se pǎstra la temperaturi sub 25ºC, în ambalajul original.
Nu aruncați niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebați farmacistul cum să
aruncați medicamentele pe care nu le mai folosiți. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. Conținutul ambalajului și alte informații
Ce conține Parasinus
- Substanţele active sunt: paracetamol 500 mg, maleat de clorfenamină 3 mg, clorhidrat de
pseudoefedrină 30 mg
- Celelalte componente sunt: amidon pregelatinizat, talc, povidonă, acid stearic, stearat de magneziu.
Cum arată Parasinus și conținutul ambalajului
Se prezintă sub formă de comprimate de culoare albă până la aproape albă, inscripţionate cu două
puncte pe una din feţe.
Cutie cu 2 blistere din PVC/Al a câte 10 comprimate.
Cutie cu 2 blistere securizate pentru copii din PVC/Al-PET a câte 10 comprimate.
Deținătorul autorizației de punere pe piață și fabricantul
Deținătorul autorizației de punere pe piață
GLAXOSMITHKLINE CONSUMER HEALTHCARE S.R.L.,
Str. Costache Negri, Nr. 1-5, Opera Center One,
Etaj 6 (Zona 2), Sector 5, Bucureşti, România
Fabricantul
SmithKline Beecham S.A.
Ctra. De Ajalvir km. 2,500
Alcalá de Henares,
Spania
Acest prospect a fost revizuit în noiembrie 2019.

Produse similare

Cos de cumparaturi

Obiect sters Anuleaza

Wishlist -

Obiect sters Anuleaza