Clafen gel, 45 g, Antibiotice SA

50 mg/g diclofenac sodic

Cod produs: 5944736007399

Brand: ANTIBIOTICE SA

Data expirarii: 30-03-2023

Document: Prospect

Optiuni Livrare
Livrare prin curier
Livrare doar in Bucuresti si Constanta Pret: de la 10,00 LEI
Ridicare rapida de la casa <span style="color: #35936F;">Click&Collect</span>
Ridicare rapida de la casa Click&Collect
Taxa ambalare: 0,50 LEI
10,00 LEI
8 în stoc Ultima actualizare: 26-09-2022 00:54:20
Disponibilitate și preț în locațiile Farmacia Tei
  • disponibil Barbu Vacarescu
    Bd. Barbu Vacarescu 154-158 Bucuresti disponibil 10,00 Lei
  • disponibil Plaza Romania
    Bd. Timișoara 26 Bucuresti disponibil 10,00 Lei
  • disponibil Rahova
    Strada Pucheni 42 Bucuresti disponibil 10,00 Lei
  • disponibil Vivo Constanta
    Bd. Aurel Vlaicu 220 Constanta disponibil 10,00 Lei
  • disponibil Dristor
    Bd. Camil Ressu 7 Bucuresti disponibil 8,00 Lei
  • disponibil Biharia
    Str. Biharia 67-77 Bucuresti disponibil 10,00 Lei

La noi, prețul afișat este valabil atât pentru comenzile online cât și pentru toate locațiile noastre.

Dacă intervin abateri de la această regulă, sunt erori pentru care ne cerem scuze și vă rugăm să ni le semnalați.

Clafen gel, 45 g, Antibiotice SA [5944736007399]

Indicații: 
Clafen conţine substanţă activă diclofenac care face parte din clasa de medicamente cunoscute sub denumirea de antiinflamatoare nesteroidiene (AINS) de uz local.
Este utilizat în tratamentul local simptomatic la adulţi pentru reducerea durerii şi inflamaţiei:
- musculare sau osteoarticulare de origine reumatică;
- în cazul edemelor postoperatorii şi posttraumatice (de exemplu entorse);
- musculare sau osteoarticulare de natură traumatică (traumatisme uşoare ale tendoanelor, muşchilor, ligamentelor etc.).

Ingrediente active per gram gel:
Diclofenac sodic 50 mg.

Mod de utilizare:
Clafen este destinat administrării pe piele.
Adulţi. Clafen se administrează de 3 - 4 ori pe zi la nivelul zonei afectate. Doza administrată la fiecare
aplicare variază în funcţie de suprafaţa zonei afectate, fiind de aproximativ 2 - 4 g gel
(corespunzător la aproximativ 5 - 10 cm gel).
Pentru a realiza absorbţia gelului efectuaţi un masaj uşor şi prelungit la nivelul zonei dureroase
şi/sau inflamate.
După fiecare aplicare, spalaţi atent mâinile. Cu excepţia unor cazuri strict recomandate, în cazul traumatismelor de ţesuturi moi sau reumatismului abarticular, gelul nu trebuie utilizat mai mult de 14 zile, iar în cazul durerilor din artrite, pe o perioadă mai mare de 28 zile. Dacă după 5 zile de tratament nu observaţi ameliorarea manifestărilor sau acestea se agravează, trebuie să vă prezentaţi la medic care va reevalua tratamentul.

Contraindicații:
Nu utilizaţi Clafen
-dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la diclofenac sodic, la alte antiinflamatoare nesteroidiene sau la oricare dintre celelalte componente ale medicamentului;

Precautii: 
Înainte să utilizaţi Diclac, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
-dacă aveţi leziuni cutanate, cum sunt: dermatoze umede, eczeme, leziuni infectate, arsuri, plăgi;
-dacă aţi avut crize de astm bronşic, urticarie sau rinită alergică la acid acetilsalicilic sau la alte antiinflamatoare nesteroidiene;
-dacă sunteţi în ultimele 4 luni de sarcină.
Aveţi grijă deosebită când utilizaţi Clafen
-nu aplicaţi Clafen la nivelul mucoaselor, mai ales la nivel ocular; nu aplicaţi Clafen la nivelul unor zone cu leziuni sau plăgi ale pielii.
-dacă apare o erupţie pe piele după aplicarea diclofenacului, întrerupeţi imediat tratamentul;
-nu aplicaţi Clafen la nivelul unor suprafeţe întinse de piele şi timp îndelungat deoarece nu poate fi exclusă apariţia reacţiilor adverse generale, cunoscute în cazul formelor orale de diclofenac.
-dacă utilizaţi Clafen timp îndelungat: trebuie să purtaţi mănuşi când aplicaţi gelul.
Nu aplicaţi Clafen sub pansament ocluziv.
Utilizarea altor medicamente
Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.
Utilizarea împreună cu alte AINS, inclusiv cu diclofenac, poate creşte riscul apariţiei reacţiilor adverse.

Sarcina, alăptarea şi fertilitatea:
Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament.
În primele 5 luni de sarcină puteţi să utilizaţi Clafen numai la recomandarea medicului, dacă este absolut necesar. Începând din luna a 6-a, nu utilizaţi Clafen. 

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor:
Clafen nu are nicio influenţă asupra capacităţii de a conduce vehicule şi de a folosi utilaje.
Informaţii importante privind unele componente ale Clafen
Acest medicament conţine propilenglicol care poate determina iritaţie cutanată. 

Prezentare: 
45 g

Atentionare:
Citiţi cu atenţie şi în întregime prospectul înainte de a începe să utilizaţi acest medicament, deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră. Utilizaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Utilizat în baza recomandării medicale în: Artroza (Osteoartrita) , Crampe musculare (cârcei) , Durere
Substanța activă: Diclofenac
Utilizaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din prospect sau indicaţiilor medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Clafen gel, 45 g, Antibiotice SA [5944736007399]

1
AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 12173/2019/01-02-03 Anexa 1
Prospect
PROSPECT: INFORMAŢII PENTRU UTILIZATOR
CLAFEN 50 mg/g gel
diclofenac sodic
Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect înainte de a începe să utilizaţi acest medicament,
deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.
Utilizaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor medicului
dumneavoastră sau farmacistului.
-Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să îl recitiţi.
-Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau recomandări.
-Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. Vezi pct. 4.
-Dacă după 5 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic.
Ce găsiţi în acest prospect
1.Ce este Clafen şi pentru ce se utilizează
2.Ce trebuie să ştiţi înaintesă utilizaţi Clafen
3.Cum să utilizaţi Clafen
4.Reacţii adverse posibile
5.Cum se păstrează Clafen
6.Conţinutul ambalajului şi alte informaţii
1. Ce este Clafen şi pentru ce se utilizează
Clafen conţine ca substanţă activă diclofenac care face parte din clasa de medicamente cunoscute sub
denumirea de antiinflamatoare nesteroidiene (AINS) de uz local.
Este utilizat la adulţi, în tratamentul local simptomatic pentru reducerea durerii şi inflamaţiei:
- musculare sau osteoarticulare de origine reumatică;
- în cazul edemelor postoperatorii şi posttraumatice (de exemplu entorse);
- musculare sau osteoarticulare de natură traumatică (traumatisme uşoare ale tendoanelor, muşchilor,
ligamentelor etc.).
2. Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţiClafen
Nu utilizaţiClafen
-dacă sunteţi alergic la diclofenac sodic, la alte antiinflamatoare nesteroidiene sau la oricare dintre
celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la pct. 6);
-dacăaveţi leziuni cutanate, cum sunt: dermatoze umede, eczeme, leziuni infectate, arsuri, plăgi;
-dacă aţi avut crize de astm bronşic, urticarie saurinită alergică la acid acetilsalicilic sau la alte
antiinflamatoare nesteroidiene;
-dacăsunteţi în ultimele 4 luni de sarcină.
2
Atenţionări şi precauţii
Înainte să utilizaţi Clafen, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Nu aplicaţi Clafen la nivelul mucoaselor, mai ales la nivel ocular.
Nu aplicaţi Clafen la nivelul unor zone cu leziuni sau plăgi ale pielii.
Dacă apare o erupţie pe piele după aplicarea diclofenacului, întrerupeţi imediat tratamentul.
Nu aplicaţi Clafen la nivelul unor suprafeţe întinse de piele şi timp îndelungat deoarece nu poate fi exclusă
apariţia reacţiilor adverse generale, cunoscute în cazul formelor orale de diclofenac.
Dacă utilizaţi Clafen timp îndelungat: trebuie să purtaţi mănuşi când aplicaţi gelul.
Nu aplicaţi Clafen sub pansament ocluziv.
Copii și adolescenți
Produsul nu se administrează la copii, datorită absenţei studiilor privind siguranţaşi eficacitatea.
Clafen împreună cu alte medicamente
Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi, aţi luat recent sau s-ar putea să luaţi orice
alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.
Utilizarea împreună cu alte AINS, inclusiv cu diclofenac, poate creşte riscul apariţiei reacţiilor adverse.
Sarcina, alăptareaşi fertilitatea
Dacăsunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă,
adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a utiliza acest medicament.
În primele 5 luni de sarcină puteţi să utilizaţi Clafen numai la recomandarea medicului, dacă este absolut
necesar. Începând din luna a 6-a, nu utilizaţi Clafen.
Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Clafen nu are nicio influenţă asupra capacităţii de a conduce vehicule şi de a folosi utilaje.
Acest medicament conţine propilenglicol 50 mg/ggel, care poate determina iritaţie cutanatăși alcool
benzilic 10 mg/g gel, care poate determina iritație locală de intensitate medie.
3. Cum să utilizaţiClafen
Utilizaţi întotdeauna Clafen exact aşa cum este descris în acest prospect sau aşa cum v-a spus medicul
dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cumedicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi
sigur.
Clafeneste destinat administrării pe piele.
Adulţi
Clafen se administrează de 3 - 4 ori pe zi la nivelul zonei afectate. Doza administrată la fiecare aplicare
variază în funcţie de suprafaţa zonei afectate, fiind de aproximativ 2 - 4 g gel (corespunzător la
aproximativ 5 - 10 cm gel).
Pentru a realiza absorbţia gelului efectuaţi un masaj uşor şi prelungit la nivelul zonei dureroase şi/sau
inflamate.
După fiecare aplicare, spalaţi mâinile cu apă şi săpun.
Cu excepţia unor cazuri strict recomandate, în cazul traumatismelor de ţesuturi moi sau reumatismului
abarticular, gelul nu trebuie utilizat mai mult de 14 zile, iar în cazul durerilor din artrite, pe o perioadă mai
mare de 28 zile.
Dacă după 5 zile de tratament nu observaţi ameliorarea manifestărilor sau acestea se agravează, trebuie să
vă prezentaţi la medic care va reevalua tratamentul.
3
Copii şi adolescenţi
Clafen nu este recomandat pentru utilizare la copii şi adolescenţi, datorită lipsei datelor privind siguranţa
şi eficacitatea.
Dacă utilizaţi mai mult Clafen decât trebuie
În cazul administrării Clafen, este puţin probabil să apară supradozaj. Totuşi, în acest caz, suprafaţa pe
care s-a aplicat gelul trebuie spălată cu o cantitate mare de apă. În cazul ingestiei accidentale a unei
cantităţi de gel, cantitatea de diclofenac poate fi suficientă pentru a apărea manifestările unui supradozaj
(de exemplu 100 g gel conţin 5000 mg diclofenac sodic);adresaţi-vă imediat medicului dumneavoastră,
sau departamentului de primire urgenţe al celui mai apropiat spital.
Dacă uitaţi să utilizaţi Clafen
Dacă aţi uitat să aplicaţi o doză, aplicaţi alta, imediat ce v-aţi amintit. Nu aplicaţi o doză dublă pentru a
compensa doza uitată.
Dacă încetaţi să utilizaţi Clafen
Clafen se utilizează numai la nevoie. Puteţi opri tratamentul imediat ce vă simţiţi bine.
Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest produs, adresaţi-vă medicului dumneavoastră
sau farmacistului.
4. Reacţii adverse posibile
Ca toate medicamentele, Clafen poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.
Reacţiile adverse sunt clasificatedupă următoarele frecvenţe:
Foarte frecvente:
care afectează mai mult de 1 pacient din 10
Frecvente:
care afectează mai puţin de 1 din 10 pacienţi
Mai puţin frecvente:
care afectează mai puţin de 1 din 100 pacienţi
Rare:
care afectează mai puţin de 1 din 1000 pacienţi
Foarte rare:
afectează mai puţin de 1 din 10000 pacienţi
Cu frecvenţă necunoscută:
care nu poate fi estimată din datele disponibile
Frecvente: erupţii trecătoare pe piele, eczemă, roşeaţă, dermatită (inclusiv dermatită de contact);
Rare: dermatită buloasă, manifestări alergice pe piele cu mâncărime sau roşeaţă localizată;
Foarte rare: erupţii trecătoare pe piele însoţite de băşici cu puroi, reacţii alergice pe piele, crize de astm
bronşic în special la pacienţii cu alergie la antiinflamatoare nesteroidiene, umflare a feţei, limbii,
laringelui, reacţii de tip anafilactic, reacţii de fotosensibilitate.
Alte reacţii adverse generale frecvente la antiinflamatoare nesteroidiene (de exemplu: digestive şi renale)
pot să apară în caz de absorbţie crescută a diclofenacului sodic prin piele, în următoarele situaţii: cantitatea
mare de gel aplicată, suprafaţa largă de aplicare, prezenţa unor leziuni pe piele, durata lungă a
tratamentului şi utilizarea de pansamente ocluzive.
Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravăsau dacăobservaţi orice reacţie adversănemenţionatǎ în
acest prospect, vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.
4
Raportarea reacţiilor adverse
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi- medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea
includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta reacţiile adverse
direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate pe web-site-ul
Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/ sau la
Agenţia Naţională a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale
Str. Aviator Sănătescu nr. 48, sector 1
Bucureşti 011478- RO
Tel: + 4 0757 117 259
Fax: +4 0213 163 497
e-mail: adr@anm.ro
Raportând reacțiile adverse, puteți contribui la furnizarea de informații suplimentare privind siguranța
acestui medicament.
5. Cum se păstrează Clafen
Nu lăsați acest medicament la vederea și îndemâna copiilor.
Nu utilizaţi Clafen după data de expirare înscrisă pe ambalaj după EXP. Data de expirare se referă la
ultima zi a lunii respective.
A se păstra la temperaturi sub 25ºC, în ambalajul original.
Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să
aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii
Ce conţine Clafen
-Substanţa activă este diclofenacul sodic. Un gram gel conţine diclofenac sodic 50 mg.
-Celelalte componente sunt: dietilenglicol monoetil eter, etanol 96%, propilenglicol, hidroxietilceluloza,
alcool benzilic, apă purificată.
Cum arată Clafen şi conţinutul ambalajului
Clafen se prezintăsub formă degel incolor până la slab roz, omogen.
Este disponibil în cutii cu un tub din Al conţinând 25 g, 45 g sau 100 g gel.
Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă şi fabricantul
Antibiotice SA
Str. Valea Lupului nr.1, 707410 Iaşi, România
Acest prospect a fost revizuit în iunie 2019.
Informaţii detaliate privind acest medicament sunt disponibile pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a
Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/.
Farmacia Tei intelege importanta informatiilor prezentate in aceasta pagina si face eforturi permanente pentru a le pastra actualizate. Singura situatie in care informatiile prezentate despre Clafen gel, 45 g, Antibiotice SA pot fi diferite fata de cele prezentate pe site este aceea in care producatorul/importatorul aduce modificari specificatiilor acestuia, fara a ne informa in prealabil.
Data ultimei actualizari:  26-09-2022  |  ANMDMR - Raporteaza o reactie adversa

Medicamente din aceeasi categorie

Acest site folosește cookies pentru a furniza servicii și funcționalități personalizate. Prin vizitarea site-ului nostru, îți dai acordul pentru descărcarea acestor cookies.Am inteles

Poți afla mai multe despre cookies și poți schimba setările lor aici.