Larofen gel 40 g, Laropharm

50 mg ibuprofen

Cod produs: 5944756400323

Brand: LAROPHARM

Data expirarii: 28-02-2024

Document: Prospect

Optiuni Livrare
Livrare prin curier
Livrare doar in Bucuresti si Constanta Pret: de la 10,00 LEI
Ridicare rapida de la casa <span style="color: #35936F;">Click&Collect</span>
Ridicare rapida de la casa Click&Collect
Taxa ambalare: 0,50 LEI
10,50 LEI
7 în stoc Ultima actualizare: 26-09-2022 00:54:20
Disponibilitate și preț în locațiile Farmacia Tei
  • disponibil Plaza Romania
    Bd. Timișoara 26 Bucuresti disponibil 10,50 Lei
  • disponibil Dristor
    Bd. Camil Ressu 7 Bucuresti disponibil 10,50 Lei
  • disponibil Rahova
    Strada Pucheni 42 Bucuresti disponibil 10,50 Lei
  • disponibil Barbu Vacarescu
    Bd. Barbu Vacarescu 154-158 Bucuresti disponibil 10,55 Lei
  • disponibil Biharia
    Str. Biharia 67-77 Bucuresti disponibil 10,50 Lei
  • stoc critic Vivo Constanta
    Bd. Aurel Vlaicu 220 Constanta stoc critic 10,50 Lei

La noi, prețul afișat este valabil atât pentru comenzile online cât și pentru toate locațiile noastre.

Dacă intervin abateri de la această regulă, sunt erori pentru care ne cerem scuze și vă rugăm să ni le semnalați.

Larofen gel 40 g, Laropharm [5944756400323]

Indicatii:
Larofen gel conţine ibuprofen, un antiinflamator nesteroidian care reduce inflamaţia şi durerea.
Larofen gel este indicat în tratamentul local simptomatic al durerilor musculare sau osteoarticulare, de origine reumatică sau traumatică (entorse, luxaţii, dureri lombare, traumatisme uşoare ale tendoanelor, ligamentelor, etc.)

Compozitie:
- Substanţa activă este ibuprofenul. Un gram gel conţine ibuprofen 50 mg.
- Celelalte componente sunt: hipromeloză, hidroxid de sodiu, alcool izopropilic, alcool benzilic, apă purificată.

Mod de administrare.
Doar pentru administrare cutanată.
Aplicaţi Larofen gel pe zona dureroasă, masaţi uşor, până la absorbţia completă.
Nu utilizaţi Larofen gel mai mult de 2 săptămâni, decât dacă medicul dumneavoastră v-a recomandat astfel.
Adulţi şi adolescenţi cu vârsta peste 15 ani
Doza recomandată pentru o aplicare este de aproximativ 2-3 g Larofen gel, repetând, dacă este necesar, de 3 până la 4 ori pe zi.
Copii şi adolescenţi cu vârsta sub 15 ani
Nu utilizaţi Larofen gel la copii şi adolescenţi cu vârsta sub 15 ani.
Dacă utilizaţi mai mult Larofen gel decât trebuie
În cazul în care aţi utilizat mai mult Larofen gel decât trebuie, spălaţi zona respectivă cu multă apă

Contraindicatii:
Nu utilizaţi Larofen gel:
- dacă sunteţi alergic la ibuprofen sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament;
- dacă aţi suferit vreodată de astm bronşic, erupţii cutanate sau secreţii nazale abundente după administrarea de acid acetilsalicilic sau a oricărui alt AINS;
- pe leziuni cutanate (dermatoze umede, eczeme, leziuni infectate, arsuri sau tăieturi), pe mucoase sau sub pansament ocluziv;
- în ultimele 4 luni de sarcină.
Nu utilizaţi Larofen gel la copii şi adolescenţi cu vârsta sub 15 ani.

Precautii.
Înainte să utilizaţi Larofen gel, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă:
- suferiţi de afecţiuni gastrointestinale, cum sunt iritaţii şi hemoragii gastrice;
- suferiţi de afecţiuni renale;
- aveţi predispoziţie la astm bronşic;
- vă aflaţi în tratament cu anticoagulante de tip cumarinic (datorită riscului crescut de sângerare).
Evitaţi contactul cu ochii, buzele şi zona genitală.
Evitaţi aplicarea pe suprafeţe întinse.
Spălaţi mâinile după fiecare utilizare, mai puţin atunci când trataţi o zonă dureroasă localizată la nivelul mâinilor.
Întrerupeţi tratamentul cu Larofen gel dacă apar erupţii pe piele sau mâncărime şi adresaţi-vă medicului dumneavoastră.

Sarcina, alaptarea si fertilitatea:
Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a utiliza acest medicament.
Nu utilizaţi Larofen gel dacă sunteţi în ultimele 4 luni de sarcină. 

Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor:
Larofen gel nu influenţează capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje. 

Prezentare:
40 g

Atentionare:
Citiţi cu atenţie şi în întregime prospectul înainte de a începe să utilizaţi acest medicament, deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră. Utilizaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Utilizat în baza recomandării medicale în: Artroza (Osteoartrita) , Crampe musculare (cârcei) , Durere
Substanța activă: Ibuprofen
Utilizaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din prospect sau indicaţiilor medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Larofen gel 40 g, Laropharm [5944756400323]

1
AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 9252/2016/01 Anexa 1
Prospect
Prospect: Informaţii pentru utilizator
Larofen 50 mg/g gel
Ibuprofen
Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect înainte de a începe să utilizaţi acest medicament,
deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.
Utilizaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor medicului
dumneavoastră sau farmacistului.
- Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.
- Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau recomandări.
- Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea
includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. Vezi pct. 4.
- Dacă după 14 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic.
Ce găsiţi în acest prospect:
1. Ce este Larofen gel şi pentru ce se utilizează
2. Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi Larofen gel
3. Cum să utilizaţi Larofen gel
4. Reacţii adverse posibile
5. Cum se păstrează Larofen gel
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii
1. Ce este Larofen gel şi pentru ce se utilizează
Larofen gel conţine ibuprofen, un antiinflamator nesteroidian care reduce inflamaţia şi durerea.
Larofen gel este indicat în tratamentul local simptomatic al durerilor musculare sau osteoarticulare, de
origine reumatică sau traumatică (entorse, luxaţii, dureri lombare, traumatisme uşoare ale tendoanelor,
ligamentelor, etc.).
2. Ce trebuie să ştiţi înaintesă utilizaţi Larofen gel
Nu utilizaţi Larofen gel:
- dacă sunteţi alergic la ibuprofen sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament
(enumerate la pct. 6);
- dacă aţi suferit vreodată de astm bronşic, erupţii cutanate sau secreţii nazale abundente după administrarea
de acid acetilsalicilic sau a oricărui alt AINS;
- pe leziuni cutanate (dermatoze umede, eczeme, leziuni infectate, arsuri sau tăieturi), pe mucoase sau sub
pansament ocluziv;
- în ultimele 4 luni de sarcină.
Nu utilizaţi Larofen gel la copii şi adolescenţi cu vârsta sub 15 ani.
Atenţionări şi precauţii
Înainte să utilizaţi Larofen gel, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă:
- suferiţi de afecţiuni gastrointestinale, cum sunt iritaţii şi hemoragii gastrice;
- suferiţi de afecţiuni renale;
2
- aveţi predispoziţie la astm bronşic;
- vă aflaţi în tratament cu anticoagulante de tip cumarinic (datorită riscului crescut de sângerare).
Evitaţi contactul cu ochii, buzele şi zona genitală.
Evitaţi aplicarea pe suprafeţe întinse.
Spălaţi mâinile după fiecare utilizare, mai puţin atunci când trataţi o zonă dureroasă localizată la nivelul
mâinilor.
Întrerupeţi tratamentul cu Larofen gel dacă apar erupţii pe piele sau mâncărime şi adresaţi-vă medicului
dumneavoastră.
Larofen gel împreună cu alte medicamente
Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă utilizaţi, aţi utilizat recent sau s-ar putea să utilizaţi
orice alte medicamente.
Utilizarea concomitentă a mai multor medicamente ce conţin antiinflamatoare nesteroidiene creşte riscul
reacţiilor adverse, indiferent de calea de administrare a acestora. Evitaţi utilizarea Larofen gel în timpul
administrării altor medicamente ce conţin antiinflamatoare nesteroidiene.
Sarcina şi alăptarea
Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-
vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a utiliza acest medicament.
Nu utilizaţi Larofen gel dacă sunteţi în ultimele 4 luni de sarcină.
Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Larofen gel nu influenţează capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.
3. Cum să utilizaţi Larofen gel
Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau aşa cum v-a spus
medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.
Doar pentru administrare cutanată.
Aplicaţi Larofen gel pe zona dureroasă, masaţi uşor, până la absorbţia completă.
Nu utilizaţi Larofen gel mai mult de 2 săptămâni, decât dacă medicul dumneavoastră v-a recomandat astfel.
Adulţi şi adolescenţi cu vârsta peste 15 ani
Doza recomandată pentru o aplicare este de aproximativ 2-3 g Larofen gel, repetând, dacă este necesar, de 3
până la 4 ori pe zi.
Copii şi adolescenţi cu vârsta sub 15 ani
Nu utilizaţi Larofen gel la copii şi adolescenţi cu vârsta sub 15 ani.
Dacă utilizaţi mai mult Larofen gel decât trebuie
În cazul în care aţi utilizat mai mult Larofen gel decât trebuie, spălaţi zona respectivă cu multă apă.
Dacă uitaţi să utilizaţi Larofen gel
Nu administraţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.
Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră
sau farmacistului.
4. Reacţii adverse posibile
Ca toate medicamentele, acest medicament poate determina reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate
persoanele.
3
Larofen gel este în general bine tolerat.
Larofen gel poate determina reacţii adverse tipice antiinflamatoarelor nesteroidiene. Acestea pot fi:
- locale, de exemplu: eritem localizat, prurit;
- sistemice (în funcţie de absorbţia sistemică, cantitatea de gel aplicată, suprafaţa tratată, integritatea
epiteliului cutanat, durata tratamentului, utilizarea unui pansament ocluziv): dureri epigastrice, ameţeli,
vedere înceţoşată, retenţie de apă şi de electroliţi, edeme.
Raportarea reacţiilor adverse
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea
includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta reacţiile
adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, Agenţia Naţională a Medicamentului şi a
Dispozitivelor Medicale:
Str. Aviator Sănătescu nr. 48, sector 1
Bucureşti 011478- RO
Tel: + 4 0757 117 259
Fax: +4 0213 163 497
e-mail: adr@anm.ro
Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa acestui
medicament.
5. Cum se păstrează Larofen gel
Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.
Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe ambalaj după EXP. Data de expirare se referă
la ultima zi a lunii respective.
A se păstra la temperaturi sub 25ºC, în ambalajul original.
Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să
aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii
Ce conţine Larofen gel
- Substanţa activă este ibuprofenul. Un gram gel conţine ibuprofen 50 mg.
- Celelalte componente sunt: hipromeloză, hidroxid de sodiu, alcool izopropilic, alcool benzilic, apă
purificată.
Cum arată Larofen gel şi conţinutul ambalajului
Larofen gel se prezintă sub formă de gel transparent, omogen, incolor.
Cutie cu un tub din Al a 40 g gel.
Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă şi fabricantul
S.C. Laropharm S.R.L.
Şoseaua Alexandriei nr. 145A, Bragadiru, judeţul Ilfov, România
Tel/Fax: +4 021 369 32 02/03/06
e-mail: contact@laropharm.ro
Acest prospect a fost revizuit în august 2016.
Informaţii detaliate privind acest medicament sunt disponibile pe site-ul Agenţiei Naţionale a
Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/
Farmacia Tei intelege importanta informatiilor prezentate in aceasta pagina si face eforturi permanente pentru a le pastra actualizate. Singura situatie in care informatiile prezentate despre Larofen gel 40 g, Laropharm pot fi diferite fata de cele prezentate pe site este aceea in care producatorul/importatorul aduce modificari specificatiilor acestuia, fara a ne informa in prealabil.
Data ultimei actualizari:  26-09-2022  |  ANMDMR - Raporteaza o reactie adversa

Medicamente din aceeasi categorie

Acest site folosește cookies pentru a furniza servicii și funcționalități personalizate. Prin vizitarea site-ului nostru, îți dai acordul pentru descărcarea acestor cookies.Am inteles

Poți afla mai multe despre cookies și poți schimba setările lor aici.