Caffetin Cold Plus, 10 comprimate filmate, Alkaloid

500mg paracetamol/30mg clorhidrat de pseudoefedrină/15mg bromhidrat de dextrometorfan/60mg acid ascorbic

Cod produs: 5310001210052

Brand: ALKALOID

Data expirarii: 31-05-2023

Document: Prospect

Optiuni Livrare
Livrare prin curier
Livrare doar in Bucuresti si Constanta Pret: de la 10,00 LEI
Ridicare rapida de la casa <span style="color: #35936F;">Click&Collect</span>
Ridicare rapida de la casa Click&Collect
Taxa ambalare: 0,50 LEI
11,50 LEI
> 10 în stoc Ultima actualizare: 04-12-2022 00:56:01
Disponibilitate și preț în locațiile Farmacia Tei
  • disponibil Biharia
    Str. Biharia 67-77 Bucuresti disponibil 11,50 Lei
  • disponibil Plaza Romania
    Bd. Timișoara 26 Bucuresti disponibil 11,50 Lei
  • disponibil Barbu Vacarescu
    Bd. Barbu Vacarescu 154-158 Bucuresti disponibil 11,50 Lei
  • disponibil Vivo Constanta
    Bd. Aurel Vlaicu 220 Constanta disponibil 11,50 Lei
  • disponibil Rahova
    Strada Pucheni 42 Bucuresti disponibil 11,50 Lei
  • disponibil Dristor
    Bd. Camil Ressu 7 Bucuresti disponibil 11,50 Lei

La noi, prețul afișat este valabil atât pentru comenzile online cât și pentru toate locațiile noastre.

Dacă intervin abateri de la această regulă, sunt erori pentru care ne cerem scuze și vă rugăm să ni le semnalați.

Caffetin Cold Plus, 10 comprimate filmate, Alkaloid [5310001210052]

Indicatii:
Caffetin Cold Plus este utilizat pentru ameliorarea simptomelor de răceală şi gripă (ameliorarea durerilor generale, durerilor în gât, durerilor de cap, congestiei nazale şi scăderea temperaturii si ameliorarea tusei). 

Caffetin Cold plus este o combinație care conține următoarele substanțe active: paracetamol, pseudoefedrină (sub formă de clorhidrat de pseudoefedrină), dextrometorfan (sub formă de bromhidrat de dextrometorfan) şi acid ascorbic (vitamina C).
Paracetamolul ameliorează durerea şi scade febra. Pseudoefedrina este un decongestionant care eliberează căile nazale blocate. Dextrometorfanul suprimă tusea cauzată de iritaţile minore de la nivelul gâtului şi bronhiilor. Vitamina C întărește sistemul imunitar.

Contraindicații:
Nu utilizați Caffetin Cold Plus:
- dacă sunteți alergic la paracetamol, pseudoefedrină, dextrometorfan, vitamina C sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament.

Precautii:
Înainte să utilizaţi Caffetin Cold Plus, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Sarcina, alăptarea și fertilitatea:
Dacă sunteți gravidă sau alăptați, credeți că ați putea fi gravidă sau intenționați să rămâneți gravidă, adresați-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.
Medicul dumneavoastră sau farmacistul vor discuta despre posibilele beneficii şi riscuri ale utilizării Caffetin Cold Plus. 

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor:
Caffetin Cold Plus poate provoca ameţeli la anumite persoane și prin urmare poate influența capacitatea de a conduce vehicule si de a folosi utilaje. Aveţi grijă când conduceţi vehicule sau folosiţi utilaje până când ştiţi felul în care acționează acest medicament asupra dumneavoastră. 
 
Mod de administrare:
Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

Caffetin Cold Plus comprimate filmate este destinat administrării orale.

Doza recomandată pentru adulţi şi copii peste 12 ani este de un comprimat filmat de patru ori pe zi. Se pot lua maxim două comprimate administrare deodată. Intervalul de timp între administrări nu trebuie să fie mai mic de patru ore.

Doza zilnică trebuie limitată la maximum 2 comprimate de patru ori pe zi (8 comprimate în 24 ore)

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acestmedicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Compozitie:
- Substanţele active sunt: paracetamol, clorhidrat de pseudoefedrină, bromhidrat de dextrometorfan şi acid ascorbic (vitamina C). Fiecare comprimat filmat conţine: 500 mg paracetamol, 30 mg clorhidrat de pseudoefedrină, 15 mg bromhidrat de dextrometorfan şi 60 mg acid ascorbic (vitamina C).
- Celelalte componente sunt: nucleul comprimatului- amidon pregelatinizat, celuloză microcristalină, povidonă, hipromeloză, croscarmeloză sodică, dioxid de siliciu coloidal anhidru, talc, stearat de magneziu; film- Opadry Alb alcool polivinilic parţial hidrolizat, macrogol 3350, dioxid de titan (E171), talc şi Opadry Albastru alcool polivinilic parţial hidrolizat, macrogol 3350, dioxid de titan (E171), talc, culoare FD&C Blue No.2/ indigotin ( carmin indigo lac de aluminiu (Е132)). 

Prezentare:
10 comprimate filmate

Atentionare:
Citiţi cu atenţie şi în întregime prospectul înainte de a începe să utilizaţi acest medicament deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.

Caffetin Cold Plus 10 comprimate filmate Alkaloid (500mg paracetamol/30mg clorhidrat de pseudoefedrină/15mg bromhidrat de dextrometorfan/60mg acid ascorbic) face parte din grupa medicament : antitusive simpatomimetice analgezice antipiretice , contine substanța activă : paracetamol clorhidrat de pseudoefedrina dextrometorfan , contine ingrediente active : vitamina c (acid ascorbic) si poate fi utilizat in baza recomandarii medicului in afecțiuni medicale cum ar fi: raceala gripa sinuzita tuse seaca durere .
Ingrediente active: Vitamina C (acid ascorbic)
Utilizat în baza recomandării medicale în: Raceala , Gripa , Sinuzita , Tuse seaca , Durere
Informatii utile: Pneumonia
Utilizaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din prospect sau indicaţiilor medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Caffetin Cold Plus, 10 comprimate filmate, Alkaloid [5310001210052]

1
AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 12697/2019/01 Anexa 1
Prospect
Prospect: Informații pentru utilizator
Caffetin Cold Pluscomprimate filmate
Citiți cu atenție și în întregime acest prospect înainte de a începe să utilizați acest medicament
deoarece conține informații importante pentru dumneavoastră.
Utilizați întotdeauna acest medicament conform indicațiilor din acest prospect sau indicațiilor
medicului dumneavoastră sau farmacistului sau asistentei medicale.
- Păstrați acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiți.
- Întrebați farmacistul dacă aveți nevoie de mai multe informații sau recomandări.
- Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului
sau asistentei medicale. Acestea includ orice posibile reacții adverse nemenționate în acest
prospect. Vezi pct. 4.
- Dacă după 5 zile nu vă simțiți mai bine sau vă simțiți mai rău, trebuie să vă adresați unui medic.
Ce găsiți în acest prospect
1. Ce este Caffetin Cold Plus și pentru ce se utilizează
2. Ce trebuie să știți înainte să utilizați Caffetin Cold Plus
3. Cum să utilizați Caffetin Cold Plus
4. Reacții adverse posibile
5. Cum se păstrează Caffetin Cold Plus
6. Conținutul ambalajului și alte informații
1. Ce este Caffetin Cold Plus și pentru ce se utilizează
Caffetin Cold pluseste o combinație care conține următoarele substanțe active: paracetamol,
pseudoefedrină (sub formă de clorhidrat de pseudoefedrină), dextrometorfan (sub formă de bromhidrat de
dextrometorfan) şi acid ascorbic (vitamina C).
Paracetamolul ameliorează durerea şi scade febra. Pseudoefedrina este un decongestionant care
eliberează căile nazale blocate . Dextrometorfanul suprimă tusea cauzată de iritaţile minore de la nivelul
gâtului şi bronhiilor. Vitamina C întărește sistemul imunitar.
Caffetin Cold Plus este utilizat pentru ameliorarea simptomelor de răceală şi gripă (ameliorarea
durerilor generale, durerilor în gât, durerilor de cap, congestiei nazale şi scăderea temperaturii si
ameliorarea tusei )).
Dacă după 5 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic.
2. Ce trebuie să știți înainte să utilizați Caffetin Cold Plus
Nu utilizați Caffetin Cold Plus:
- dacă sunteți alergic la paracetamol, pseudoefedrină, dextrometorfan, vitamina C sau la oricare
dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la pct. 6).
2
- dacă aveţi hipertensiune arterială severă (tensiune arterială mare), boală cardiacă coronariană (o
boală a arterelor inimii), insuficienţă hepatică severă sau insuficiență renală severă;
- dacă luaţi sau aţi luat în ultimele două săptămâni, medicamente numite inhibitori ai
monoaminoxidazei (MAO).
Atenționări și precauții
Înainte să utilizați Caffetin Cold Plus, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului sau
asistentei medicale.
- dacă aveţi hipertensiune arterială uşoară până la moderată (tensiune arterială mare), o boală de
inimă, o boală de ficat sau de rinichi, glandă tiroidă hiperactivă (hipertiroidism), presiune
intraoculară crescută sau prostată mărită;
- dacă aveţi vârsta peste 60 ani sau vă simţiţi slăbit, deoarece există o probabilitate mai mare să
prezentaţi reacţii adverse la acest medicament;
- dacă aţi avut o boală de ficat cauzată de consumul în exces de alcool etilic sau dacă consumaţi
zilnic mai mult de trei băuturi alcoolice sau produse care conţin cafeină.
Acest medicament poate crea dependență. Prin urmare, tratamentul trebuie să fie de scurtă durată.
Cereţi sfatul medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă utilizaţi alte medicamente care conţin
paracetamol, deoarece acest lucru poate duce la un supradozaj de paracetamol.
Din cauza inflamației colonului (colită ischemică) pot apărea dureri abdominale bruște sau sângerare
rectală la administrarea de Caffetin Cold Plus. Dacă manifestați aceste simptome gastro-intestinale,
încetați utilizarea de Caffetin Cold Plus și adresați-vă imediat medicului dumneavoastră sau solicitați
asistență medicală. Vezi pct.4.
Dacă prezentați eritem generalizat febril asociat cu pustule, încetați să luați Caffetin Cold Plus și
adresați-vă medicului dumneavoastră sau solicitați asistență medicală imediat. Vezi punctul 4.
Copii şi adolescenţi
Acest medicament nu trebuie administrat copiilor cu vârsta sub 12 ani.
Efecte asupra testelor de laborator
Caffetin Cold Plus poate modifica rezultatele testelor antidoping efectuate la sportivi.
Caffetin Cold Plus împreună cu alte medicamente
Spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă utilizați, ați utilizat recent sau s-ar putea să
utilizați orice alte medicamente.
Datorită interacţiunii cu anumite medicamente, efectele Caffetin Cold Plus sau ale acestor medicamente
pot fi crescute sau reduse. Aceste efecte apar în cazul medicamentelor utilizate pentru:
- tratamentul depresiei (inhibitori de monoaminooxidază, fluoxetină) şi al altor afecţiuni mentale
(haloperidol);
- prevenirea coagulării sanguine (warfarina);
- reglarea mişcărilor intestinale (metoclopramidă);
- prevenirea greţii şi vărsăturilor (domperidonă);
- reglarea concentraţiilor sanguine ale colesterolului şi ale altor lipide (colestiramină);
- tratamentul crizelor epileptice (barbiturice, antiepileptice);
- controlul hipertensiunii arteriale (metildopa);
- ameliorarea durerilor de cap din migrenă (dihidroergotamină);
- tratamentul tuberculozei (rifampicină);
- tratament infecţiilor bacteriene (cloramfenicol), precum şi
- utilizarea împreună cu alte medicamente care conţin paracetamol.
3
Discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul înainte de a lua Caffetin Cold Plus:
• Dacă luați medicamente cum sunt anumite antidepresive sau antipsihotice, Caffetin Cold Plus poate
interacționa cu aceste medicamente și pot să apară modificări ale stării mentale (de exenplu agitație,
halucinații, comă) și alte efecte, cum ar fi creștere a temperaturii corporale peste 38 °C, bătăi rapide
ale inimii, tensiune arterială oscilantă și reflexe exagerate, rigiditate musculară, lipsa coordonării și/sau
simptome gastro-intestinale (de exemplu greață, vărsături, diaree).
Caffetin Cold Plus împreună cu alimente, băuturi și alcool
Comprimatele de Caffetin Cold Plus pot fi luate cu sau fără alimente.
Nu consumaţi băuturi alcoolice în timpul tratamentului cu Caffetin Cold Plus. Acest medicament
utilizat împreună cu alcoolul etilic poate provoca leziuni la nivelul ficatului
Evitaţi produsele care conţin cafeină, deoarece pot provoca stări de nervozitate şi creșterea ritmului
bătăilor i inimii.
Sarcina, alăptarea și fertilitatea
Dacă sunteți gravidă sau alăptați, credeți că ați putea fi gravidă sau intenționați să rămâneți gravidă,
adresați-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.
Medicul dumneavoastră sau farmacistul vor discuta despre posibilele beneficii şi riscuri ale utilizării
Caffetin Cold Plus.
Conducerea vehiculelor și folosirea utilajelor
Caffetin Cold Plus poate provoca ameţeli la anumite persoane și prin urmare poate influența
capacitatea de a conduce vehicule si de a folosi utilaje. Aveţi grijă când conduceţi vehicule sau folosiţi
utilaje până când ştiţi felul în care acționează acest medicament asupra dumneavoastră.
3. Cum să utilizați Caffetin Cold Plus
Utilizați întotdeauna acest medicament exact așa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau
farmacistul. Discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteți sigur.
Caffetin Cold Plus comprimate filmate este destinat administrării orale.
Doza recomandată pentru adulţi şi copii peste 12 ani este de un comprimat filmat de patru ori pe zi. Se
pot lua maxim două comprimate administrare deodată. Intervalul de timp între administrări nu trebuie să
fie mai mic de patru ore.
Doza zilnică trebuie limitată la maximum 2 comprimate de patru ori pe zi (8 comprimate în 24 ore).
Luați comprimatele filmate imediat ce le-ați scos din blister.
Durata tratamentului nu trebuie să depășească mai mult de5 zile consecutive; dacă simptomele
dumneavoastră nu se ameliorează sau se înrăutăţesc, adresaţi-vă medicului pentru îndrumări.
Utilizarea la copii şi adolescenţi
Caffetin Cold Plusnu este recomandat pentru utilizare la copii cu vârstă sub 12 ani.
Dacă utilizați mai mult Caffetin Cold Plus decât trebuie
Dacă luaţi mai mult decât doza recomandată, trebuie să vă adresaţi medicului dumneavoastră sau
farmacistului imediat, chiardumneavoastră vă simțiți bine - acest lucru este necesar din cauza riscului
de afectare gravă, întârziată, a ficatului
Adresaţi-vă imediat medicului sau celei mai apropiate instituţii sanitare dacă apar unele dintre
următoarele simptome: iritabilitate, agitaţie, tremurături, convulsii, bătăi lente sau neregulate ale
inimii, tensiune arterială mare, pierderea apetitului alimentar, senzaţie şi stare de rău, durere
abdominală, tulburări de vedere, hiperactivitate, excitaţie, ameţeală şi moleşeală, halucinaţii.
4
Dacă luați mai mult Caffetin Cold Plus decât trebuie, pot să apară următoarele simptome: greață și
vărsături, contracții musculare involuntare, agitație, confuzie, somnolență, tulburări ale stării de
conștiență, mișcări rapide și involuntare ale ochilor, tulburări cardiace (bătăi rapide ale inimii),
tulburări de coordonare, psihoză însoțită de halucinații vizuale și hiperexcitabilitate.
Alte simptome ce pot să apară în cazul unui supradozaj masiv pot fi: comă, dificultăți grave la
respirație și convulsii.
Contactați-l imediat pe medicul dumneavoastră sau mergeți la spital dacă apare oricare dintre
simptomele de mai sus.
Dacă uitați să utilizați Caffetin Cold Plus
Luaţi Caffetin Cold Plus “la nevoie”, în funcţie de ameliorarea simptomelor. Nu luaţi o doză dublă
pentru a compensa doza uitată.
Dacă aveți orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresați-vă medicului
dumneavoastră sau farmacistului sau asistentei medicale.
4. Reacții adverse posibile
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacții adverse, cu toate că nu apar la toate
persoanele.
În cadrul fiecărei grupe de frecvenţă, reacţiile adverse sunt prezentate în ordinea descrescătoare a
gravităţii.
foarte frecvente: pot afecta mai mult de 1 din 10 persoane
frecvente: pot afecta până la 1 din 10 persoane
mai puţin frecvente: pot afecta până la 1 din 100 persoane
rare: pot afecta până la 1 din 1000 persoane
foarte rare: pot afecta până la 1 din 10000 persoane
cu frecvenţă necunoscută: frecvenţa nu poate fi estimată din datele disponibile.
În primele 2 zile de tratament cu Caffetin Cold Plus, poate apărea brusc febră, înroșire a pielii sau
multe pustule mici (simptome posibile ale pustulozei exantematice acute generalizate - PEGA). Vezi
punctul 2. Opriți utilizarea <numele inventat> dacă prezentați aceste simptome și contactați medicul
sau solicitați asistență medicală imediat.
Rareori pot apărea următoarele reacţii adverse: senzaţie şi stare de rău, stare de somnolenţă, agitaţie,
nervozitate, ameţeală, incapacitatea de a dormi, tensiune arterială crescută şi bătăi rapide ale inimii.
Reacţiile alergice grave sunt foarte rare şi foarte rar pun viaţa în pericol. Orice simptom precum:
respiraţie şuierătoare, respiraţie dificilă, umflarea pleoapelor a feţei sau a buzelor, erupţie la nivelul
pielii sau mâncărime (în special care afectează întregul corp) trebuie raportat imediat medicului.
Au fost raportate cazuri foarte rare de reacții grave la nivelul pielii asociate cu utilizarea
paracetamolului.
Inflamație a colonului din cauza aportului insuficient de sânge (colită ischemică) (frecvență
necunoscută).
Raportarea reacţiilor adverse
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta
reacţiile adverse direct prin intermediul Agenţia Naţionalâ a Medicamentului şi a Dispozitivelor
Medicale din România
5
Str. Aviator Sănătescu nr. 48, sector 1
București 011478- RO
Tel: + 4 0757 117 259
Fax: +4 0213 163 497
e-mail: adr@anm.ro.
Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa
acestui medicament.
5. Cum se păstrează Caffetin Cold Plus
Nu lăsați acest medicament la vederea și îndemâna copiilor.
Nu utilizați acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie după EXP.
Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
A se păstra la temperaturi sub 25°C.
Nu aruncați niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebați farmacistul cum să
aruncați medicamentele pe care nu le mai folosiți. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. Conținutul ambalajului și alte informații
Ce conține Caffetin Cold Plus
- Substanţele active sunt: paracetamol, clorhidrat de pseudoefedrină, bromhidrat de
dextrometorfan şi acid ascorbic (vitamina C).
Fiecare comprimat filmat conţine: 500 mg paracetamol, 30 mg clorhidrat de pseudoefedrină, 15 mg
bromhidrat de dextrometorfan şi 60 mg acid ascorbic (vitamina C).
- Celelalte componente sunt: nucleul comprimatului- amidon pregelatinizat, celuloză
microcristalină, povidonă, hipromeloză, croscarmeloză sodică, dioxid de siliciu coloidal anhidru, talc,
stearat de magneziu; film- Opadry Alb alcool polivinilic parţial hidrolizat, macrogol 3350, dioxid de
titan (E171), talc şi Opadry Albastru alcool polivinilic parţial hidrolizat, macrogol 3350, dioxid de titan
(E171), talc, culoare FD&C Blue No.2/ indigotin ( carmin indigo lac de aluminiu (Е132)).
Cum arată Caffetin Cold Plus și conținutul ambalajului
Se prezintă sub formă de comprimate filmate de formă oblongă, biconvexe, lungime aprox. 20 mm,
lățime aprox. 8 mm, de culoare albastră, cu linie mediană pe una dintre feţe.
Linia mediană are numai rolul de a ușura ruperea comprimatului pentru a fi înghițit ușor și nu de
divizare în doze egale.
Cutie cu 1 blister din film PVC/PVDC transparent și folie de Al a 10 comprimate filmate.
Deținătorul autorizației de punere pe piață și fabricantul
Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă
INN-FARM d.o.o
Maleševa ulica 14, 1000 Ljubljana
Slovenia
tel.: + 386 70 390 711
fax.: + 38659010103
e-mail: info@innfarm.si
6
Fabricant
Alkaloid-INT d.o.o.
Šlandrova ulica 4,
1231 Ljubljana-Črnuče, Slovenia
tel.: +386 (1) 3004 290
fax: +386 (1) 3004 291
e-mail: info@alkaloid.si
Acest prospect a fost revizuit în noiembrie 2019.
Farmacia Tei intelege importanta informatiilor prezentate in aceasta pagina si face eforturi permanente pentru a le pastra actualizate. Singura situatie in care informatiile prezentate despre Caffetin Cold Plus, 10 comprimate filmate, Alkaloid pot fi diferite fata de cele prezentate pe site este aceea in care producatorul/importatorul aduce modificari specificatiilor acestuia, fara a ne informa in prealabil.
Data ultimei actualizari:  04-12-2022  |  ANMDMR - Raporteaza o reactie adversa

Medicamente din aceeasi categorie

Alte produse ale producatorului 'ALKALOID'

Acest site folosește cookies pentru a furniza servicii și funcționalități personalizate. Prin vizitarea site-ului nostru, îți dai acordul pentru descărcarea acestor cookies.Am inteles

Poți afla mai multe despre cookies și poți schimba setările lor aici.