Acest site folosește cookies pentru a furniza servicii și funcționalități personalizate. Prin vizitarea site-ului nostru, îți dai acordul pentru descărcarea acestor cookies.Am inteles

Poți afla mai multe despre cookies și poți schimba setările lor aici.

Coldrex Junior, 16 comprimate, Perrigo

Brand: PERRIGO
Cod bare: 6421783091285
Data expirarii: 31-07-2022
Document:
Optiuni Livrare
Livrabil la usa in Bucuresti si Constanta
Pret: de la 17.85 RON
Ridicare de la ghiseu
Pret: de la 0.50 RON
14.50 RON
> 10 în stoc, acum 1 minut
Disponibilitate in locatii:
  • Dristor : Disponibil
  • Barbu Vacarescu : Disponibil
  • Plaza Romania : Disponibil
  • Rahova : Disponibil
  • Vivo Constanta : Disponibil
Pretul afisat este valabil doar pentru comenzile online, pretul din fiecare punct de lucru putand varia.

Coldrex Junior, 16 comprimate, Perrigo [6421783091285]

Proprietati:
Actiune:
Paracetamolul este un analgezic (amelioreaza durerea) si un antipiretic (reduce temperatura corporala in conditii de febra). Guaifenezina este un expectorant care fluidifica secretiile respiratorii si amelioreaza tusea productiva. Clorhidratul de fenilefrina este un decongestiv simptomatic al mucoasei nazale care va ajuta sa respirati mai usor.

Important:
Nu uitati: Coldrex Junior comprimate filmate contine paracetamol. Nu se va administra concomitent cu alte medicamente care contin paracetamol.
Coldrex Junior comprimate filmate contine un decongestiv nazal. Nu se va administra concomitent cu alte medicamente pentru ameliorarea simptomatologiei din raceala, gripa sau congestiei nazale.
 
Contraindicatii:
Nu se va administra Coldrex Junior comprimate filmate daca:
Sunteti alergic la paracetamol, guaifenezina sau clorhidrat de fenilefrina sau la oricare dintre excipientii medicamentului.
Sunteti in tratament pentru depresie (inclusiv inhibitori de monoaminooxidaza, cunoscuti, de asemenea, ca IMAO).

Solicitati consult medical sau sfatul farmacistului inainte de a lua acest medicament daca:
Aveti afectiuni renale sau hepatice, hipertiroidism, diabet zaharat sau sunteti in ingrijire medicala pentruhipertensiune arteriala sau boala cardiaca (inclusiv cu betablocante şi anticoagulante, de exemplu warfarina) va aflati sub supraveghere medicala sau sunteti in tratament cu medicamente care se elibereaza pe baza de prescriptie medical
 
Daca sunteti insarcinata sau alaptati:
Ca pentru orice alt medicament, solicitati sfatul medicului inainte de a lua Coldrex Junior daca sunteti insarcinata sau alaptati. Utilizati acest medicament in aceasta perioada numai daca medicul dumneavoastra considera ca este adecvat si necesar.

Administrare:
Adulti si adolescenti peste 12 ani :
Doza recomandata este de 2 comprimate filmate Coldrex Junior comprimate filmate. Doza se poate repeta la 4 ore, daca este necesar. Doza maxima este de 8 comprimate filmate Coldrex Junior pe zi.
Copii intre 6 si 12 ani:
Doza recomandata este de 1 comprimat filmat Coldrex Junior comprimate filmate. Doza se poate repeta la 4 ore, daca este necesar. Doza maxima este de 4 comprimate filmate Coldrex Junior comprimate filmate pe zi.
Dozele recomandate nu trebuie depasite.
Nu se administreaza copiilor sub 6 ani.
Daca simptomele persista mai mult de 3 zile, adresati-va medicului dumneavoastra.
 
Ce trebuie facut daca ati luat o doza prea mare?
Poate fi daunatoare administrarea unei doze mai mari decat cea mentionata. Solicitati imediat consult medical in caz de supradozaj, chiar daca va simtiti bine, deoarece intarzierile intr-o astfel de situatie pot determina leziuni hepatice.
 
Reactii adverse:
Substantele active din Coldrex Junior comprimate filmate sunt in general bine tolerate daca sunt utilizate in dozele recomandate. Paracetamolul a fost asociat ocazional cu eruptii cutanate si alte manifestari alergice. Guaifenezina poate determina disconfort abdominal si diaree. Au fost raportate cateva cazuri de crestere a tensiunii arteriale, dureri de cap, ameteli, disconfort abdominal si diaree, insomnie si palpitatii datorita fenilefrinei. Aceste reactii adverse ar trebui sa se remita daca opriti administrarea medicamentului.
Daca sunteti ingrijorati de aceste reactii adverse, solicitati sfatul medicului dumneavoastra sau farmacistului.

Pastrare:
A se pastra la temperaturi sub 25ºC, in ambalajul original.
A nu se lasa la indemana copiilor.
A nu se utiliza dupa data de expirare inscrisa pe ambalaj.

Prezentare:
16 comprimate filmate



Coldrex Junior, 16 comprimate, Perrigo [6421783091285]

1
AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 9709/2017/01-02 Anexa 1
Prospect
Prospect: Informaţii pentru utilizator
COLDREX JUNIOR 250 mg/100 mg/5 mg comprimate filmate
Paracetamol/Guaifenezină/Clorhidrat de fenilefrină
Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect, deoarece el conţine informaţii importante
pentru dumneavoastră.
Luaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor
medicului dumneavoastră sau farmacistului.
- Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.
-Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau recomandări.
-Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau
farmacistului. Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect.
Vezi pct. 4.
- Dacă după 3 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui
medic.
Ce găsiţi în acest prospect
1. Ce este Coldrex Junior şi pentru ce se utilizează
2. Ce trebuie să știți înainte să luaţi Coldrex Junior
3. Cum să luaţi Coldrex Junior
4. Reacţii adverse posibile
5. Cum se păstrează Coldrex Junior
6. Conținutul ambalajului și alte informații
1. Ce este Coldrex Juniorşi pentru ce se utilizează
Coldrex Junior este indicat pentru tratamentul simptomatic al durerilor uşoare spre moderate din
răceală şi gripă (de exemplu dureri de cap, dureri în gât), al febrei, congestiei mucoasei nazale,
hipersecreţiei nazale şi tusei productive, la adulţi şi copii cu vârsta peste 6 ani.
Conţine trei substanţe active:
-paracetamol, care ameliorează durerea şi vă scade temperatura atunci când aveţi febră;
-guaifenezină, un expectorant care fluidifică secreţiile respiratorii şi ameliorează tusea
productivă;
-clorhidrat de fenilefrină, un decongestionant, care vă desfundă nasul şi sinusurile, ajutându-
vă să respiraţi mai uşor.
2. Ce trebuie să ştiţi înainte să luaţi Coldrex Junior
Coldrex Junior conţine paracetamol.
Dacă luaţi o cantitate prea mare de paracetamol vă puteţi afecta grav ficatul.
2
Nu luaţi Coldrex Junior
-dacă sunteţi alergic la paracetamol, guaifenezină, clorhidrat de fenilefrină sau la oricare
dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la pct. 6);
-dacă aveţi insuficienţă hepatică severă (inclusiv boală hepatică alcoolică) sau insuficienţă
renală severă;
-dacă luaţi alte decongestionante simpatomimetice;
-dacă aveţi o tumoare la nivelul rinichilor (feocromocitom);
-dacă aveţi glaucom cu unghi închis (presiune crescută la nivelul ochilor);
-dacă aveţi hipertensiune arterială sau boală cardiacă;
-dacă aveţi diabet zaharat;
-dacă aveţi o tiroidă hiperactivă
-dacă luaţi medicamente beta blocante, antidepresive triciclice;
-dacă luaţi sau aţi luat în ultimele 14 zile inhibitori de monoaminooxidază (vezi punctul
Coldrex Junior împreună cu alte medicamente) pentru tratarea depresiei;
-dacă luați orice alte medicamente pe bază de prescripţie medicală sau disponibile fără
prescripţie medicală care conțin paracetamol pentru a trata durerea, febra, simptomele de
răceală şi gripă, sau pentru a vă ajuta să dormiţi.
Citiţi întotdeauna şi urmaţi instrucţiunile de pe ambalaj şi din acest prospect.
Nu administraţi Coldrex Junior la copii cu vârsta sub 6 ani.
Dacă vă aflaţi în oricare dintre situaţiile mai sus menţionate nu luaţi Coldrex Junior şi adresaţi-vă
medicului dumneavoastră.
Atenţionări şi precauţii
Înainte să luați Coldrex Junior, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului:
-dacă suferiţi de boli de rinichi,
-dacă suferiţi de boli de ficat,
-dacă aveţi greutatea sub cea normală sau sunteţi subnutrit,
-dacă consumaţi regulat alcool etilic în cantităţi mari,
Este posibil să fie necesar să evitaţi complet administrarea acestui medicament sau să limitaţi
cantitatea de paracetamol pe care o administraţi.
-dacă suferiţi de afecţiuni ale vaselor de sânge ca de exemplu fenomenul Raynaud, care se
poate manifesta sub formă de dureri la nivelul degetelor ca răspuns la frig sau stres,
-infecţie gravă, aceasta mărind riscul apariţiei acidozei metabolice.
Simptomele acidozei metabolice includ: respiraţie adâncă, rapidă, dificilă; greaţă, vărsături;
pierderea poftei de mâncare.
Contactaţi medicul imediat dacă aveţi o combinaţie a acestor simptome.
- glaucom (tensiune crescută la nivelul ochilor)
- feocromocitom (o tumoră în apropierea rinichilor)
-dacă aveţi prostata mărită în volum sau dificultăţi de urinare,
-dacă sunteţi gravidă, încercaţi să rămâneţi gravidă sau alăptaţi.
Coldrex Junior împreună cu alte medicamente
Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luați, aţi luat recent sau s-ar putea să luați
orice alte medicamente.
Nu luaţi Coldrex Junior:
-dacă luaţi beta blocante, utilizate pentru tratarea tulburărilor cardiace şi a hipertensiunii
arteriale;
-dacă luaţi sau aţi luat antidepresive denumite IMAO (inhibitorii de monoaminooxidază) în
ultimele 2 săptămâni.
3
Evitaţi administrarea de Coldrex Junior împreună cu:
-alte medicamente care conţin paracetamol;
Luaţi întotdeauna cea mai mică doză eficientă pentru a vă ameliora simptomele.
Este necesară prudenţă şi se recomandă sfatul unui medic:
-dacă urmaţi tratament de lungă durată cu antiepileptice (carbamazepină, fenobarbital,
fenitoină, primidonă), rifampicină (antibiotic), preparate din plante care conţin sunătoare;
-dacă luaţi antidepresive triciclice precum amitriptilina,
- dacă luaţi warfarină sau alte medicamente pentru subţierea sângelui (anticoagulante);
-dacă luaţi metoclopramidă sau domperidonă, pentru a trata greaţa şi vărsăturile;
-dacă luaţi colestiramină, pentru scăderea cantităţii de grăsimi din sânge;
-dacă luaţi medicamente pentru afecţiuni cardiace (de exemplu digoxină);
-dacă luaţi beta blocante, utilizate pentru tratarea tulburărilor cardiace şi a hipertensiunii
arteriale;
-dacă luaţi medicamente care blochează sau stimulează senzaţia de foame.
Dacă urmează să vi se facă analize spuneţi medicului că urmaţi tratament cu Coldrex Junior,
deoarece paracetamolul poate influenţa valorile uricemiei determinate prin metoda acidului
fosfotungstic şi ale glicemiei, prin metode oxidative.
Dacă simptomele persistă, adresaţi-vă medicului.
Coldrex Junior împreună cu alimente şi băuturi
Evitaţi consumul băuturilor alcoolice în timpul tratamentului cu acest medicament.
Sarcina, alăptarea și fertilitatea
Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă,
adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.
Coldrex Junior nu trebuie utilizat în timpul sarcinii sau alăptării, cu excepţia cazurilor în care
medicul consideră acest lucru adecvat şi strict necesar.
Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Acest medicament determină ameţeală. Dacă sunteţi afectaţi de ameţeală în timpul tratamentului,
nu conduceţi vehicule şi nu folosiţi utilaje.
3. Cum să luaţi Coldrex Junior
Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau așa cum v-a
spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu
farmacistul dacă nu sunteţi sigur.
Pentru administrare orală.
Înghiţiţi comprimatele filmate Coldrex Junior comprimate filmate cu apă.
Adulţi (inclusiv vârstnici) şi adolescenţi cu vârsta de 12 ani şi peste:
Doza recomandată este de 2 comprimate filmate Coldrex Junior. Doza se poate repeta la 4 ore, dacă
este necesar, fără a se depăşi 8 comprimate filmate în 24 de ore.
Nu se administrează la intervale mai mici de 4 ore.
Nu continuaţi tratamentul mai mult de 7 zile.
4
Copii între 6 si 12 ani:
Doza recomandată este de 1 comprimat Coldrex Junior. Doza se poate repeta la 4 ore, dacă este
necesar, fără a se depăşi 4 comprimate filmate în 24 de ore.
Nu se administrează la intervale mai mici de 4 ore.
Nu continuaţi tratamentul mai mult de 3 zile.
Copii cu vârsta sub 6 ani
Nu administraţi la copii cu vârsta sub 6 ani.
Nu depăşiţi doza recomandată.
Dacă simptomele nu se ameliorează sau se agravează după 3 zile de tratament, adresaţi-vă
medicului dumneavoastră.
Dacă luaţi mai mult Coldrex Junior decât trebuie
Adresaţi-vă imediat medicului dumneavoastră şi spuneţi-i cu exactitate cât de mult aţi luat. Medicul
dumneavoastră vă va sfătui ce să faceţi.
Este important să îl informaţi pe medicul dumneavoastră, chiar dacă nu aveţi niciun simptom. După
ce o persoană ia prea mult paracetamol, există riscul de afectare hepatică gravă întârziată (leziuni
hepatice).
Dacă uitaţi să luaţi Coldrex Junior
Dacă aţi uitat să luaţi o doză, luaţi alta imediat ce v-aţi amintit. Nu luaţi mai mult de o doză la
fiecare 4 ore. Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.
Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului
dumneavoastră sau farmacistului.
4. Reacţii adverse posibile
Ca toate medicamentele, acest medicament poate determina reacţii adverse, cu toate că nu apar la
toate persoanele.
Reacţiile adverse sunt clasificate în funcţie de frecvenţă, utilizând următoarea convenţie:
Foarte frecvente: care afectează mai mult de 1 pacient din 10
Frecvente: care afectează mai puţin de 1 din 10 pacienţi
Mai puţin frecvente: care afecteazămai puţin de 1 din 100 pacienţi
Rare: care afectează mai puţin de 1 din 1000 pacienţi
Foarte rare: care afectează mai puţin de 1 din 10000 pacienţi
Cu frecvenţă necunoscută: care nu poate fi estimată din datele disponibile
Substanţele active din Coldrex Junior sunt în general bine tolerate dacă sunt utilizate în dozele
recomandate.
Paracetamolul a fost asociat ocazional cu erupţii cutanate şi alte manifestări alergice.
Guaifenezina poate determina disconfort abdominal şi diaree. Au fost raportate câteva cazuri de
creştere a tensiunii arteriale, dureri de cap, ameţeli, disconfort abdominal şi diaree, insomnie şi
palpitaţii datorită fenilefrinei.
Reacţiile adverse rare pot include:
erupţii trecătoare pe piele şi alte alergii;
dispnee (raportată în asociere cu alte simptome de hipersensibilitate);
5
creşterea tensiunii la nivelul ochilor;
dificultăţi de urinare (retenţie urinară);
perceperea supărătoare a bătăilor inimii (palpitaţii).
Reacţiile adverse foarte rare includ:
scăderea numărului unor celule sanguine numite plachete (trombocitopenie);
erupţii trecătoare pe piele şi alte alergii, inclusiv o reacţie alergică bruscă de mare amploare
care implică întregul organism, numită anafilaxie;
îngustarea căilor respiratorii datorită spasmului musculaturii (bronhospasm);
afecţiuni ale ficatului;
au fost raportate cazuri foarte rare de reacţii grave pe piele.
Reacţiile adverse cu frecvenţă necunoscută pot include:
creşterea tensiunii arteriale;
dureri de cap (cefalee);
senzaţie de ameţeală;
incapacitatea de a dormi (insomnie);
nervozitate
vărsături, greaţă;
diaree.
Încetaţi să mai luaţi Coldrex Junior şi consultaţi imediat medicul dacă observaţi următoarele reacţii
adverse care sunt rare:
iritaţie a pielii, descuamare sau ulcere bucale;
erupţii cutanate şi alte alergii, inclusiv o reacţie alergică bruscă, de mare amploare care
implică întregul organism, numită anafilaxie, uneori însoţită de dificultăţi de respiraţie,
pierderea vederii, care se poate datora unei tensiuni crescute anormal la nivelul ochilor.
Această reacţie este foarte rară dar e mai probabil să apară la persoanele care au glaucom.
bătăi rapide ale inimii sau senzaţie neobişnuită de bătăi rapide sau neregulate ale inimii
(palpitaţii),
vânătaie inexplicabilă sau sângerare neaşteptată;
dificultate la urinare. Această reacţie e mai probabil să apară la bărbaţii care au prostata
mărită.
dacă anterior aţi avut dificultăţi de respiraţie când aţi luat aspirină sau alte antiinflamatoare
nesteroidiene şi acum aveţi aceeaşi reacţie la acest medicament.
Raportarea reacţiilor adverse
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta
reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt
publicate pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale
http://www.anm.ro/. Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii
suplimentare privind siguranţa acestui medicament.
5. Cum se păstrează Coldrex Junior
Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.
Nu luaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie și blister după „EXP”. Data de
expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
6
A se păstra la temperaturi sub 25ºC, în ambalajul original.
Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum
să aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea
mediului.
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii
Ce conţine Coldrex Junior
- Substanţele active sunt: paracetamol, guaifenezină şi clorhidrat de fenilefrină. Fiecare comprimat
conţine paracetamol 250 mg, guaifenezină 100 mg şi clorhidrat de fenilefrină 5 mg.
- Celelalte componente sunt: nucleu - povidonă K30, celuloză microcristalină, acid stearic; film: -
hipromeloză, macrogol 3350.
Cum arată Coldrex Junior şi conţinutul ambalajului
Coldrex Junior se prezintă sub formă de comprimate filmate, de culoare albă, în formă de capsulă,
ştanţate cu ‘PGP’ pe una din feţe
Cutie cu 1 blister din PVC-hârtie/Al cu 8 comprimate filmate
Cutie cu 2 blistere din PVC-hârtie/Al a câte 8 comprimate filmate
Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.
Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă şi fabricantul
Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă
HIPOCRATE 2000 S.R.L.
Str. Prahova, nr. 6A, Sector 1, Bucureşti, România
Fabricantul
OMEGA PHARMA INTERNATIONAL NV
Venecoweg 26, Nazareth, 9810, Belgia
WRAFTON LABORATORIES LIMITED
Wrafton, Braunton, EX33 2DL, Marea Britanie
Acest prospect a fost revizuit în Octombrie, 2020.

Produse similare

Cos de cumparaturi

Obiect sters Anuleaza

Wishlist -

Obiect sters Anuleaza