Acest site folosește cookies pentru a furniza servicii și funcționalități personalizate. Prin vizitarea site-ului nostru, îți dai acordul pentru descărcarea acestor cookies.Am inteles

Poți afla mai multe despre cookies și poți schimba setările lor aici.

Antinevralgic Forte, 20 comprimate, Zentiva

Brand: ZENTIVA
Cod bare: 5944705004473
Document:
Optiuni Livrare
Livrare la usa in Bucuresti si Constanta
Pret: de la 17.85 RON
Pret: de la 0.50 RON
Disponibilitate in locatii:
  • Barbu Vacarescu : Indisponibil
  • Dristor : Indisponibil
  • Plaza Romania : Indisponibil
  • Rahova : Indisponibil
  • Vivo Constanta : Indisponibil
Pretul afisat este valabil doar pentru comenzile online, pretul din fiecare punct de lucru putand varia.

Antinevralgic Forte, 20 comprimate, Zentiva [5944705004473]

Antinevralgic Forte este un analgezic, reduce febra si este un medicament cu efect antiinflamator.

Compozitie:
Substante active: acid acetilsalicilic 250 mg, paracetamol 250 mg, cafeina 50 mg.

Indicatii:
Acidul acetilsalicilic amelioreaza durerea, reduce febra si are efecte antiinflamatorii.
Paracetamolul amelioreaza durerea si reduce febra.
Cafeina contracareaza simptomele de oboseala, promoveaza motivatia si performanta mentala. Scurteaza timpul pana la inceputul actiunii acidului acetilsalicilic si paracetamolului si, de asemenea, potenteaza efectele lor.

Utilizare:
Este destinat utilizarii la adulti si adolescenti cu varsta de 12 ani si mai mult, pentru a trata:
- cefaleea din episoafele de migrena cu sau fara aura (simptome ce preced atacul migrenos si dureaza de la cateva minute pana la o ora);
- cefaleea de tip tensional.
Luati intotdeauna acest medicament exact asa cum v-a spus medicul dumneavoastra sau farmacistul. Discutati cu medicul sau farmacistul, daca nu sunteti sigur.
Doza recomandata pentru adulti si adolescenti cu varsta de 12 ani si peste este de 1-2 comprimate luate la intervale de cel putin 4 ore, pana la de trei ori pe zi, daca este necesar.
Daca dupa 3 - 4 zile nu va simtiti mai bine sau va simtiti mai rau, trebuie sa va adresati unui medic.

Precautii:
Nu luati Antinevralgic Forte daca:
- sunteti alergic la paracetamol, acid acetilsalicilic, cafeina sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament, salicilati sau alte medicamente antiinflamatoare nesteroidiene;
- aveti sau ati avut ulcer gastric sau intestinal;
- aveti probleme severe cu inima sau cu ficatul;
- aveti predispozitie crescuta la sangerari;
- utilizati 15 mg metotrexat pe saptamana sau mai mult;
- sunteti in ultimele trei luni de sarcina;
- aveti sub 17 ani si aveti in acelasi timp febra.

Prezentare:
20 comprimate



Data ultimei actualizari: 14-04-2021

Antinevralgic Forte, 20 comprimate, Zentiva [5944705004473]

AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 11150/2018/01-02-03-04-05-06-07-08 Anexa 1
Prospect
Prospect: Informaţii pentru utilizator
Antinevralgic Forte comprimate
acid acetilsalicilic/paracetamol/cafeină
Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect înainte de a începe să luaţi acest medicament,
deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.
Luaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor medicului
dumneavoastră sau farmacistului.
Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.
Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau recomandări.
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. Vezi pct. 4.
Dacă după 3-4 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui
medic.
Ce găsiţi în acest prospect:
1. Ce este Antinevralgic Forte şi pentru ce se utilizează
2. Ce trebuie să ştiţi înainte să luaţi Antinevralgic Forte
3. Cum să luaţi Antinevralgic Forte
4. Reacţii adverse posibile
5. Cum se păstrează Antinevralgic Forte
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii
1. Ce este Antinevralgic Forte şi pentru ce se utilizează
Antinevralgic Forte este un analgezic, reduce febra şi este un medicament cu efect antiinflamator
(antiinflamator nesteroidian/analgezic).
Antinevralgic Forte conţine trei substanţe active: paracetamol, acid acetilsalicilic şi cafeină.
Paracetamolul ameliorează durerea şi reduce febra. Acidul acetilsalicilic ameliorează durerea, reduce
febra şi are efecte antiinflamatorii. Cafeina contracarează simptomele de oboseală, promovează
motivaţia şi performanţa mentală. Scurtează timpul până la începutul acţiunii acidului acetilsalicilic şi
paracetamolului şi, de asemenea, potenţează efectele lor.
Această combinaţie de substanţe active are efect aditiv ca analgezic şi ca medicament care reduce
febra. Prin urmare, această combinaţie scade cantitatea de analgezice necesară.
Antinevralgic Forte este destinat utilizării la adulţi şi adolescenţi cu vârsta de 12 ani şi peste,
pentru a trata:
- durerea de cap acută de intensitate ușoară până la moderată din atacurile de migrenă cu sau fără
aură
- durerea de cap de tip tensional.
O durere de cap de tip migrenă poate fi însoţită de alte simptome, cum sunt greaţă sau vărsături, şi
sensibilitate la lumină şi sunete. Atacurile de migrenă pot fi „anunţate” de aură (o senzaţie de
avertizare care implică, de obicei, distorsiuni vizuale, cum sunt lumină puternică intermitentă, linii în
zig-zag, puncte luminoase sau valuri).
O durere de cap de tip tensional este cel mai comun tip de durere de cap. Durerea este adesea
descrisă ca o presiune constantă, ca şi cum capul ar fi strâns într-o menghină şi este prezentă frecvent,
în acelaşi timp, pe ambele părţi ale capului.
Dacă după 3-4 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic.
2. Ce trebuie să ştiţi înainte să luaţi Antinevralgic Forte
Nu luaţi Antinevralgic Forte dacă dumneavoastră
sunteţi alergic la paracetamol, acid acetilsalicilic, cafeină sau la oricare dintre celelalte
componente ale acestui medicament (enumerate la pct. 6),
sunteţi alergic la salicilaţi sau alte medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (medicamente
utilizate pentru reducerea durerii, a febrei sau a inflamaţiei), care se poate manifesta ca astm
bronșic, umflarea mucoasei nazale (polipi nazali), umflarea feței, limbii, laringelui (angioedem)
sau erupție trecătoare pe piele (urticarie),
aveţi ulcer gastric sau intestinal,
aveţi probleme severe cu ficatul, cu rinichii sau cu inima,
aveţi predispoziţie crescută la sângerări (de exemplu, hemofilie),
utilizaţi metotrexat (un medicament folosit la tratarea poliartritei reumatoide, psoriazisului sau
diferitelor tipuri de cancer), în doze de 15 mg sau mai mult pe săptămână,
sunteţi în ultimele trei luni de sarcină,
copilul dumneavoastră are vârsta sub 12 ani,
aveţi vârsta sub 17 ani şi aveţi în acelaşi timp o boală virală însoțită de febră (vezi pct. 3,
„Utilizarea la copii şi adolescenţi”).
Atenţionări şi precauţii
Înainte să luaţi Antinevralgic Forte, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă:
aveţi astm bronşic (dificultăţi la respiraţie), „febra fânului”, umflare a mucoasei nazale (polipi
nazali) sau aveţi alte simptome alergice,
aţi avut vreodată ulcer gastric sau intestinal,
aveţi sau aţi avut probleme gastrice sau intestinale, sângerări (aţi avut vărsături şi acestea au
conţinut sânge sau particule care seamănă cu zaţul de cafea, aţi avut scaune cu sânge sau scaune
moi de culoare neagră) sau perforaţii (găuri în intestin),
aveţi tulburări ale funcţiei rinichilor, inimii sau ficatului (de exemplu consum cronic de alcool
etilic sau inflamare a ficatului),
aveţi o afecţiune ereditară denumită deficit de glucozo-6-fosfat-dehidrogenază sau sindromul
Gilbert,
aveţi o glandă tiroidă prea activă (hipertiroidism),
urmează să vi se efectueze o operaţie sau o altă intervenţie chirurgicală (incluzând de exemplu
extracția unui dinte),
aveţi gută (la unii pacienţi folosirea de acid acetilsalicilic poate declanşa o criză de gută),
aveți mastocitoză (tulburare a sistemului imunitar).
Dacă în timp ce luaţi acest medicament reapar sau se agravează semnele unei infecţii, adresaţi-vă
imediat unui medic.
Administrarea analgezicelor cu regularitate poate duce la scăderea permanentă a funcţiei rinichilor, cu
riscul de insuficienţă a rinichilor (nefropatie analgezică).
Antinevralgic Forte poate afecta rezultatele unor analize. Dacă efectuaţi analize de sânge, urină sau
alte analize de laborator, spuneţi personalului medical că luaţi Antinevralgic Forte.
Trebuie să evitaţi să luaţi deseori analgezice dacă suferiţi de:
diabet zaharat (diabet),
alcoolism,
deshidratare (de exemplu provocată de diaree, vreme foarte caldă, antrenamente fizice excesive
cu transpiraţii severe),
scăderea cronică a tensiunii arteriale,
leziuni severe,
dacă luaţi un tratament pentru reumatism.
Utilizarea de lungă durată/utilizare necorespunzătoare
Utilizarea de lungă durată, în doze mari, a Antinevralgic Forte, fără a fi în concordanţă cu
recomandările, poate cauza dureri de cap, care nu pot fi tratate cu doze crescute din acest medicament.
Dacă sunteţi în această situaţie, trebuie să opriți administrarea acestui medicament și să vă adresaţi
medicului dumneavoastră.
Antinevralgic Forte împreună cu alte medicamente
Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi, aţi luat recent sau s-ar putea să luaţi
orice alte medicamente.
Nu luaţi Antinevralgic Forte dacă utilizaţi şi alte analgezice sau medicamente pentru scăderea febrei
care conţin paracetamol sau acid acetilsalicilic.
Adresaţi-vă medicului înainte să luaţi acest medicament, în special dacă utilizaţi/vi se administrează
oricare dintre următoarele medicamente:
metotrexat (utilizat pentru tratamentul poliartritei reumatoide, psoriasisului sau anumitor tipuri
de cancer, vezi pct. 2, „Nu luaţi Antinevralgic Forte dacă dumneavoastră”).
medicamente asociate cu risc de sângerare, de exemplu medicamentele utilizate pentru a preveni
formarea cheagurilor de sânge (de exemplu derivaţi cumarinici – warfarină, heparină),
medicamente antiagregante plachetare cum este ticlopidina, medicamente care dizolvă
cheagurile de sânge (medicamente trombolitice).
medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (utilizate pentru a reduce durerea, a scădea febra
sau inflamaţia) cum este ibuprofenul.
medicamente utilizate pentru tratamentul diabetului zaharat.
medicamente care vă ajută să dormiţi.
medicamente utilizate pentru tratamentul epilepsiei (de exemplu acid valproic, lamotrigină,
fenobarbital, fenitoină, carbamazepină, topiramat).
medicamente utilizate pentru tratamentul depresiei sau al altor probleme psihice (fluvoxamină
sau alţi inhibitori selectivi ai recaptării serotoninei, litiu, clozapină).
medicamente pentru tratarea gutei (probenecid, sulfinpirazonă, benzbromaronă).
medicamente diuretice (pentru creşterea eliminării de urină).
medicamente pentru tratamentul problemelor inimii (digoxină).
medicamente utilizate pentru tratamentul tensiunii arteriale mari.
unele antibiotice sau medicamente antifungice (cloramfenicol, rifampicină, antibiotice de tip
chinolone cum sunt ciprofloxacină sau norfloxacină, flucloxacilină).
hormoni steroidieni (corticosteroizi).
medicamente pentru tratamentul unei glande tiroide mai puțin activă (levotiroxină).
medicamente care scad golirea stomacului (propantelină).
medicamente utilizate pentru a trata greaţa şi vărsăturile (metoclopramid, domperidonă).
decongestionante, medicamente pentru răceală şi gripă care conţin fenilpropanolamină sau
substanţe din grupul efedrinei.
medicamente utilizate pentru tratamentul astmului bronşic şi al dificultăţilor de respiraţie
(teofilină).
medicamente anti-ulceroase (cimetidină).
simpatomimetice.
contraceptive orale.
medicamente utilizate pentru tratamentul alcoolismului (disulfiram).
zidovudină (utilizată în tratamentul infecţiei cu HIV).
izoniazidă (utilizată pentru tratamentul tuberculozei).
medicamente utilizate pentru scăderea concentraţiei colesterolului din sânge (colestiramină).
medicamente utilizate pentru a preveni respingerea organului transplantat, după transplant
(ciclosporină, tacrolimus).
alte medicamente care pot avea efect toxic asupra ficatului.
vaccinul împotriva varicelei (vărsatului de vânt), pe o perioadă de 6 săptămâni după
administrarea acestuia.
medicamente utilizate pentru tratamentul glaucomului (acetazolamidă).
nicorandil (medicament utilizat pentru tratamentul durerilor în piept (angină pectorală)).
tenofovir (medicament utilizat în tratamentul infecţiei cu HIV sau a hepatitei B cronice).
Antinevralgic Forte împreună cu alimente, băuturi şi alcool
Dacă în timpul administrării de Antinevralgic Forte aveţi indigestie, luaţi doza în timpul meselor.
Consumul de alcool trebuie evitat pe durata tratamentului cu acest medicament.
Scădeţi administrarea de medicamente şi consumul de alimente sau băuturi care conţin cafeină în timp
ce utilizaţi Antinevralgic Forte. Prea multă cafeină poate determina nervozitate, iritabilitate şi ritm
crescut al bătăilor inimii.
Sarcina, alăptarea şi fertilitatea
Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă,
adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.
Nu trebuie să utilizați Antinevralgic Forte dacă sunteți în ultimele trei luni de sarcină.
Dacă sunteţi în primele 6 luni de sarcină, adresaţi-vă medicului înainte de a lua acest medicament. Nu
utilizaţi acest medicament, decât dacă vă recomandă explicit medicul dumneavoastră.
Antinevralgic Forte nu trebuie să fie utilizat în timpul alăptării pentru o perioadă lungă de timp sau în
doze mari.
Medicamentul aparţine unei clase de medicamente care pot să scadă fertilitatea la femei. Acest efect
este reversibil la oprirea tratamentului.
Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Nu trebuie să conduceți vehicule sau să folosiți utilaje dacă aveți reacții adverse cum sunt somnolență,
tulburări de vedere, amețeli sau tulburări de echilibru.
Antinevralgic Forteconţine lactoză
Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat că aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide, vă rugăm
să-l întrebaţi înainte de a lua acest medicament.
3. Cum să luaţi Antinevralgic Forte
Luaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau aşa cum v-a spus
medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul, dacă
nu sunteţi sigur.
Cu excepţia cazului în care v-a fost altfel prescris de către medicul dumneavoastră, doza recomandată
pentru adulţi şi adolescenţi cu vârsta de 12 ani şi peste este de 1-2 comprimate luate la intervale de cel
puţin 4 ore, până la de trei ori pe zi, dacă este necesar.
Doza maximă zilnică nu trebuie să depăşească 6 comprimate în orice perioadă de 24 ore.
Comprimatele trebuie dizolvate într-o cantitate mică de lichid sau înghiţite întregi (fără a le
mesteca) cu o cantitate suficientă de lichid.
Nu luaţi acest medicament pentru mai mult de 3 - 4 zile, cu excepţia cazului în care v-a fost
recomandat de către medicul dumneavoastră sau de către farmacist.
Utilizarea la pacienţii cu funcţie alterată a rinichilor sau ficatului
Adresaţi-vă unui medic pentru ajustarea dozei înainte de a începe să luaţi acest medicament. După
examinarea stării sănătăţii dumneavoastră, medicul vă poate recomanda reducerea dozei sau mărirea la
mai mult de 4 ore a intervalului dintre dozele individuale.
Utilizarea la copii şi adolescenţi
Acest medicament este destinat pentru utilizare la adolescenţi cu vârsta de 12 ani şi peste.
Antinevralgic Forte nu trebuie utilizat pentru a trata copiii şi adolescenţii cu vârsta sub 17 ani, având
boli virale însoțite de febră (de exemplu vărsat de vânt).
Dacă un copil sau adolescent prezintă următoarele simptome în acelaşi timp cu o boală febrilă,
adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau mergeţi imediat la un spital:
vărsături
dureri de cap
pierderea stării de conştienţă
Acestea pot fi semne ale sindromului Reye, o boală foarte rară, dar, în unele cazuri letală, care necesită
tratament medical imediat.
Dacă luaţi mai mult Antinevralgic Forte decât trebuie
Cereţi asistenţă medicală de urgenţă imediat ce aţi luat mai mult Antinevralgic Forte decât v-a fost
prescris sau dacă un copil a luat accidental acest medicament. Cereţi asistenţă medicală de urgenţă
chiar dacă dumneavoastră (sau copilul dumneavoastră) vă simţiţi bine, deoarece există riscul unei
afectări întârziate grave a ficatului.
Dacă uitaţi să luaţi Antinevralgic Forte
Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată. Luaţi următoarea doză imediat ce vă aduceţi
aminte, dar păstraţi un interval de administrare de cel puţin 4 ore între doze. Nu luaţi mai mult de
6 comprimate într-un interval de 24 ore.
Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului
dumneavoastră sau farmacistului.
4. Reacţii adverse posibile
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate
persoanele.
Solicitaţi asistenţă medicală de urgenţă dacă prezentaţi una dintre următoare reacţii adverse:
şoc anafilactic (o reacţie alergică foarte gravă cu simptome cum sunt ameţeli, pierderea stării de
conştienţă, probleme cu respiraţia, umflarea limbii sau căilor respiratorii, colorarea în albastru a
pielii etc.)
angioedem (umflare bruscă a ţesutului de sub suprafaţa pielii).
reapariţia sau agravarea semnelor unei infecţii.
foarte rar au fost raportate reacţii grave pe piele (sindrom Stevens-Johnson, necroliză
epidermică toxică, pustuloză exantematică generalizată acută). Aceste reacţii pot implica ulcere
la nivelul gurii, gâtului, nasului, organelor genitale şi conjunctivită (ochi roşii şi umflaţi).
Erupţiile grave pe piele sunt adesea precedate de febră, dureri de cap, dureri la nivelul corpului
(simptome asemănătoare gripei). Erupţia poate progresa până la apariţia de vezicule şi
descuamare a pielii pe suprafeţe extinse.
sângerare din tractul gastrointestinal (cum sunt vărsături cu sânge, scaune de culoare neagră
cu aspect gudronat sau dureri abdominale).
Următoarea listă de reacţii adverse include, de asemenea şi reacţiile adverse întâlnite la pacienţii care
au luat tratament cu doze mari, de lungă durată, cu acid acetilsalicilic (una din componentele active ale
Antinevralgic Forte) pentru a trata simptomele de reumatism. Probabilitatea de apariţie a tulburărilor
gastro-intestinale este mai mare la administrarea de doze mai mari de Antinevralgic Forte.
Frecvente (pot afecta până la 1 din 10 persoane )
nervozitate, ameţeli;
durere abdominală, durere de stomac, indigestie, greaţă, vărsături, arsuri la nivelul pieptului;
sângerări ascunse (sânge prezent în materiile fecale, care nu este vizibil cu ochiul liber, dar care
este detectat prin teste de laborator).
Mai puţin frecvente (pot afecta până la 1 din 100 persoane)
ritm crescut şi neregulat al inimii (palpitaţii);
reacţii alergice pe piele (hipersensibilitate) (cum sunt mâncărimi sau urticarie);
diaree.
Rare (pot afecta până la 1 din 1000 persoane)
senzaţie de nelinişte (agitaţie), tremurături (tremor), senzaţie de ameţeală sau de „învârtire"
(vertij), stare de rău (stare generală de rău);
accelerarea bătăilor inimii (tahicardie);
reacţie de hipersensibilitate, care poate include scurtarea respiraţiei, tensiunie arterială mică,
şoc, umflare, roşeaţă a pielii sau reacţii grave pe piele, inclusiv eritem polimorf;
inflamaţie a esofagului, ulcere la nivelul stomacului sau intestinului;
transpiraţie excesivă (hiperhidroză);
sângerare care poate duce, eventual, la anemie (o scădere a numărului normal de celule roşii din
sânge, cu simptome, cum sunt stare generală de rău, culoare albă a pielii, somnolenţă, etc);
modificare a funcţiei ficatului, care poate duce la modificări ale analizelor de sânge.
Foarte rare (pot afecta până la 1 din 10000 persoane)
senzaţie de nervozitate, tremurături sau transpiraţie, acestea pot fi semne de scădere a
concentraţiei zahărului din sânge (hipoglicemie);
perforaţie (gaură) sau ruptură în tractul digestiv;
insuficienţă a funcţionării rinichilor;
modificări ale numărului de celule ale sângelui (semnele includ pete de culoare violet, rotunde,
fără durere, de mărimea unui vârf de ac pe piele, uneori grupate pe zone mai mari, sângerare a
gingiilor, sângerări nazale sau vânătăi, la traumatisme minore, stare generală de rău, slăbiciune
sau risc crescut de infecţie);
urticarie, dificultăţi la respiraţie sau respiraţie şuierătoare (bronhospasm), la pacienţii care au
reacţii alergice la medicamente pentru tratarea durerii, febrei şi inflamaţiei.
Cu frecvenţă necunoscută (frecvenţa nu poate fi estimată din datele disponibile)
tulburări ale sângelui (modificări ale numărului de globule din sânge, de exemplu număr scăzut
de globule roşii şi albe sau de plachete. Tulburările sângelui pot să se manifeste sub formă de
sângerări în piele - pete de culoare violet, punctiforme, rotunde şi nedureroase pe piele, care
uneori se unesc în pete mai mari, sângerări ale gingiilor, sângerări nazale sau apariţia de vânătăi
după traumatisme minore, creştere a susceptibilităţii la infecţii, oboseală, dureri de cap, timp de
sângerare prelungit), care pot persista mai mult de 4 – 8 zile de la administrarea Antinevralgic
Forte, producţie scăzută de celule sanguine la nivelul măduvei osoase;
dureri de cap, somnolenţă, confuzie;
afectare a vederii, afectare a auzului sau apariţia de zgomote în urechi;
inflamaţie la nivelul stomacului,intestinului subțire sau gros;
inflamație a ficatului, care poate duce la insuficiență acută a funcțiilor ficatului, leziuni ale
ficatului;
inflamaţia de lungă durată a ficatului, care provoacă îngălbenirea pielii şi ochilor (hepatită
cronică),
insuficienţă renală;
erupţie fixă la nivelul pielii;
sângerare în interiorul craniului care poate fi letală, în special la vârstnici;
inflamaţia vaselor de sânge (vasculită);
sângerare care poate fi letală în cazuri izolate;
inflamaţia acută a pancreasului în contextul unei reacţii alergice;
lichid în plămâni (la utilizarea de lungă durată a Antinevralgic Forte și în condițiile unei reacții
de hipersensibilitate).
În anumite cazuri, a fost descrisă o agravare a inflamaţiilor (umflării) cauzate de infecţii ca fiind în
strânsă legătură cu folosirea unor medicamente împotriva durerii, febrei şi inflamaţiei (AINS, un grup
care include, de asemenea şi Antinevralgic Forte).
Cafeina din acest medicament poate determina insomnie.
Raportarea reacţiilor adverse
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta
reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate
pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/.
Agenţia Naţională a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale
Str. Aviator Sănătescu nr. 48, sector 1
București 011478 - RO
Tel: + 4 0757 117 259
Fax: +4 0213 163 497
e-mail: adr@anm.ro
Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa
acestui medicament.
5. Cum se păstrează Antinevralgic Forte
Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.
Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie. Data de expirare se referă la
ultima zi a lunii respective.
A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original pentru a fi protejat de umiditate.
Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să
aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii
Ce conţine Antinevralgic Forte
- Substanţele active sunt acid acetilsalicilic, paracetamol şi cafeină. Fiecare comprimat conţine
acid acetilsalicilic 250 mg, paracetamol 250 mg şi cafeină 50 mg.
-Celelalte componente sunt: lactoză monohidrat, amidon de porumb, dioxid de siliciu coloidal
anhidru şi acid stearic.
Cum arată Antinevralgic Forte şi conţinutul ambalajului
Comprimatele de Antinevralgic Forte sunt oblongi, biconvexe, de culoare albă până la aproape albă,
cu dimensiunile 16 x 8 mm, fără linie mediană.
Comprimatele sunt ambalate în blister opac din PVC-PVdC/Al sau în blister opac din PVC-PVdC/Al-
hârtie. Ambalajul secundar este o cutie din carton.
Mărimi de ambalaj: 10, 12, 20, 24 comprimate.
Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.
Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă
Sanofi Romania SRL
Str. Gara Herăstrău, nr. 4, Clădirea B, etajele 8-9
Sector 2, Bucureşti,
România
Fabricantul
Zentiva S.A.
B-dul Theodor Pallady, nr. 50, sector 3, 032266 Bucureşti,
România
Acest medicament este autorizat în Statele Membre ale Spaţiului Economic European sub
următoarele denumiri comerciale:
Republica Cehă, Republica Slovacă Migralgin
Germania Doloversa
România Antinevralgic Forte
Norvegia Paralen
Slovenia Ibuem
Acest prospect a fost revizuit în noiembrie 2018.

Produse similare

Cos de cumparaturi

Obiect sters Anuleaza

Favorite

Obiect sters Anuleaza