Acest site folosește cookies pentru a furniza servicii și funcționalități personalizate. Prin vizitarea site-ului nostru, îți dai acordul pentru descărcarea acestor cookies.Am inteles

Poți afla mai multe despre cookies și poți schimba setările lor aici.

Paracetamol Accord 500 mg, 20 comprimate efervescente, Accord Healthcare

Cod bare: 5055565760918
Data expirarii: 31-03-2022
Document: PROSPECT
Optiuni Livrare
Livrabil la usa in Bucuresti si Constanta
Pret: de la 17.85 RON
Ridicare de la ghiseu
Pret: de la 0.50 RON
10.00 RON
> 10 în stoc, acum 1 minut
Disponibilitate in locatii:
  • Rahova : Disponibil
  • Dristor : Disponibil
  • Barbu Vacarescu : Disponibil
  • Vivo Constanta : Disponibil
  • Plaza Romania : Disponibil
Pretul afisat este valabil doar pentru comenzile online, pretul din fiecare punct de lucru putand varia.

Paracetamol Accord 500 mg, 20 comprimate efervescente, Accord Healthcare [5055565760918]

Proprietati:
Tratamentul simptomatical durerilor și/sau febrei de intensitate uşoară până la moderată.

Ingrediente:
Fiecare comprimat conţine paracetamol 500 mg.

Mod de administrare:
Doze
Doza maximă zilnică nu trebuie depășită din cauza riscului de afectare hepatică gravă (vezi pct. 4.4 și 4.9).
Adulți şi adolescenţi cu greutatea corporală peste 50 kg (>15 ani):
1-2 comprimate (500 mg-1 g) o dată la fiecare 4 până la 6 ore, după cum este necesar.
În general, nu este necesar să se depășească 3 g paracetamol pe zi (6 comprimate în 24 de ore).
Doza maximă este de 4 g paracetamol (8 comprimate în 24 de ore).
Copii și adolescenți
Dozele pentru copii și adolescenți trebuie determinate în funcție de greutatea corporală și trebuie folosite
formele farmaceutice adecvate.
Informația cu privire la vârsta copiilor în relaţie cu greutatea corporală, redată mai jos, are doar un caracter
orientativ.
Dozele recomandate pentru copii sunt de 10-15 mg/kg corp la fiecare 4-6 ore, de 3 până la 4 ori în decurs de
24 de ore. Doza maximă pentru copii este de 60 mg/kg/24 de ore, împărțită în 4 doze.
Copii cu greutatea corporală peste 40 kg (>12 ani):
Un comprimat (500 mg) la fiecare 4-6 ore. Doza maximă este de 2,5 g (5 comprimate în 24 de ore).
Intervalul dintre doze trebuie să fie întotdeauna de cel puțin 4 ore.
Administrare orală. Comprimatul se adaugă într-un pahar cu apă și trebuie dizolvat complet înainte de
administrare.

Prezentare:
20 comprimate efervescente



Paracetamol Accord 500 mg, 20 comprimate efervescente, Accord Healthcare [5055565760918]

1
AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 11579/2019/01-10 Anexa 1
Prospect
Prospect: Informaţii pentru utilizator
Paracetamol Accord 500 mg comprimate efervescente
paracetamol
Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect înainte de a începe să luați acest medicament, deoarece
conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.
Acest medicament este disponibil fără prescripție medicală. Luaţi întotdeauna acest medicament
conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor medicului dumneavoastră sau farmacistului.
- Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.
-Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau recomandări.
-Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. Vezi pct. 4.
-Dacă după 3 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic.
Ce găsiţi în acest prospect:
1. Ce este Paracetamol Accord şi pentru ce se utilizează
2. Ce trebuie să ştiţi înainte să luaţi Paracetamol Accord
3. Cum să luaţi Paracetamol Accord
4. Reacţii adverse posibile
5. Cum se păstrează Paracetamol Accord
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii
1. Ce este Paracetamol Accord şi pentru ce se utilizează
Paracetamol Accord 500 mg comprimate efervescente conține paracetamol, care aparține unui grup de
medicamente denumite analgezice și antipiretice. Paracetamol Accord este utilizat în tratamentul durerii
și/sau febrei ușoare până la moderate, adică febra asociată răcelilor, durerea de cap, durerea de dinți, durerile
menstruale, durerile musculare sau articulare.
2. Ce trebuie să ştiţi înainte să luaţi Paracetamol Accord
Nu luaţi Paracetamol Accord:
dacă sunteţi alergic la paracetamol sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui
medicament (enumerate la pct. 6).
Atenţionări şi precauţii
Înainte să luaţi Paracetamol Accord, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului:
dacă aveți probleme cu ficatul
dacă aveți astm bronșic și în același timp sunteți alergic la acid acetilsalicilic
dacă aveți sindrom Gilbert (icter moderat)
dacă suferiți de probleme cu rinichii
dacă suferiți de deficiență de glucozo-6-fosfatdehidrogenază (deficiență enzimatică)
dacă aveți insuficiență hepatică severă
dacă aveți anemie hemolitică (descompunere anormală a celulelor roșii ale sângelui)
2
dacă utilizați orice alte medicamente care afectează funcții vitale (vezi punctul “Paracetamol Ac-
cord împreună cu alte medicamente”)
dacă nu vă alimentați corespunzător (sunteți malnutrit) sau sunteți deshidratat
Nu utilizați Paracetamol Accord dacă aveți probleme legate de consumul de alcool sau deteriorare a ficatului
și nu utilizați Paracetamol Accord împreună cu alcool.
Nu luați alte medicamente care conțin paracetamol.
Nu luați mai mult Paracetamol Accord decât dozele recomandate de la punctul 3 sau mai mult decât
v-a prescris medicul dumneavoastră.
Dozele mai mari decât cele recomandate nuproduc o înlăturare mai bună a durerii, dar în schimb duc la o
creștere a riscului de deteriorare foarte severă a ficatului. Simptomele de deteriorare a ficatului apar în mod
normal după câteva zile. De aceea, este important să vă adresați medicului dumneavoastră cât mai repede
posibil dacă ați luat mai mult decât doza recomandată.
Teste de laborator
Aceste comprimate pot influența rezultatele testului de laborator al acidului uric și al zahărului din sânge.
Verificați acest aspect cu medicul dumneavoastră înainte de a efectua aceste teste.
Paracetamol Accord împreună cu alte medicamente
Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi, aţi luat recent sau s-ar putea să luaţi orice alte
medicamente.
Paracetamol Accord poate afecta sau poate fi afectat de alte medicamente. Spuneți medicului
dumneavoastră sau farmacistului dacă luați:
metoclopramid (utilizat în caz de greață și vărsături)
warfarină (utilizată pentru subțierea sângelui). Există riscul ca efectul warfarinei să fie crescut
probenecid (utilizat pentru gută)
fenitoină, fenobarbital sau carbamazepină (utilizate prentru tratamentul epilepsiei)
rifampicină (utilizată pentru tratamentul tuberculozei)
colestiramină (utilizată în tratamentul dislipidemiei). Acest medicament trebuie administrat cu cel
puțin o oră înainte sau după administrarea de paracetamol
cloramfenicol pentru injecții (utilizat în tratamentul infecțiilor bacteriere). Cu toate acestea, clo-
ramfenicolul recomandat în tratamentul infecțiilor oculare poate fi utilizat împreună cu
Paracetamol Accord
zidovudină (un medicament utilizat în tratamentul infecțiilor cu HIV)
extract de sunătoare (inclus în anumite remedii din plante)
Dacă urmează să faceţi anumite investigaţii de laborator, spuneţi medicului că luaţi paracetamol.
Paracetamol Accord împreună cu alimente şi alcool
Se va evita consumul de băuturi alcoolice în cursul tratamentului cu Paracetamol Accord.
Sarcina, alăptarea și fertilitatea
Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-
vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest
medicament.
Dacă este necesar, Paracetamol Accord poate fi utilizat în timpul sarcinii. Totuși, trebuie să luați cele mai
mici doze eficace pentru reducerea durerii și/sau febrei dumneavostră, și să utilizați pentru cel mai scurt timp
posibil. Contactați medicul dacă durerea și/sau febra nu scad sau dacă trebuie să luați medicamentul mai des.
3
Paracetamol Accord trece în laptele matern, însă este puțin probabil să afecteze copii alăptați. Totuși,
adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luați paracetamol pentru o perioadă lungă de
timp pe parcursul alăptării.
Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Paracetamol Accord nu afectează capacitatea de a conduce vehicule și de a folosi utilaje.
Paracetamol Accord conține sodiu și sorbitol
Acest medicament conține 418,5 mg sodiu pe fiecare comprimat efervescent. Această cantitate este echiva-
lentă cu 20,9% din doza maximă zilnică recomandată de sodiu pentru un adult. Acest lucru
trebuie luat în considerare la pacienții cu un regim controlat de sodiu.
Acest medicament conține 100 mg sorbitol (E420) pe fiecare comprimat efervescent. Dacă medicul
dumneavoastră v-a atenţionat ca aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebaţi înainte
de a lua acest medicament.
3. Cum să luaţi Paracetamol Accord
Luaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau așa cum v-a spus medi-
cul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi
sigur.
Doza recomandată este de:
Adulți și adolescenți cu greutatea peste 50 kg (peste 15 ani):
1-2 comprimate (500 mg-1 g) la fiecare 4 până la 6 ore, după cum este necesar.
În general, nu este necesar să se depășească 3 g paracetamol pe zi (6 comprimate în 24 de ore).
Doza maximă este de 8 comprimate (4 g) în 24 de ore.
Copii:
Dozele pentru copii și adolescenți trebuie determinate în funcție de greutatea corporală și trebuie
folosite formele farmaceutice adecvate. Informația cu privire la vârsta copiilor în relaţie cu greutatea corpo-
rală, redată mai jos, are doar un caracter orientativ.
Copii cu greutatea peste 40 kg (peste 12 ani):
Un comprimat (500 mg) la fiecare 4-6 ore, de 3 până la 4 ori în 24 de ore. Doza maximă este de 5
comprimate (2,5 g) în 24 de ore. Intervalul dintre doze trebuie să fie întotdeauna de cel puțin 4 ore.
Trebuie să discutați cu un medic dacă nu vă simțiți mai bine sau dacă vă simțiți mai rău după 3 zile de
tratament.
Dozele zilnice maxime nu trebuie depășite din cauza riscului de afectare foarte gravă a ficatului.
Dacă aveți probleme severe ale ficatului sau rinichilor, doza trebuie redusă sau intervalul dintre doze trebuie
mărit. Cereți recomandări medicului dumneavoastră.
Mod de administrare
Pentru administrare orală. Comprimatele se adaugă într-un pahar cu apă și trebuie dizolvate complet înainte
de administrare.
Dacă luați mai mult Paracetamol Accord decât trebuie
Informaţi imediat medicul dacă ați luat mai mult decât trebuie din acest medicament, chiar dacă vă simțiți
bine. Acest lucru este datorat faptului că prea mult Paracetamol Accord poate cauza deteriorare întârziată
gravă a ficatului.
4
Dacă uitaţi să luaţi Paracetamol Accord
Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.
Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului
dumneavoastră sau farmacistului.
4. Reacţii adverse posibile
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că acestea nu apar la toate
persoanele.
Întrerupeți administrarea de Paracetamol Accord și adresați-vă unui medic sau mergeți imediat la cel
mai apropiat spital, dacă manifestați oricare dintre următoarele reacții adverse grave:
umflare a feței, limbii sau gâtului, dificultate la înghițire, urticarie și dificultate la respirație (an-
gioedem) (reacție adversă rară)
reacție alergică severă sau reacție de hipersensibilitate însoțită de febră, erupție trecătoare pe pie-
le, umflare și uneori scădere a tensiunii arteriale (reacție adversă foarte rară)
reacții grave pe piele (necroliză epidermică toxică și sindrom Stevens-Johnson) (frecvența nu poa-
te fi estimată pe baza datelor existente)
în cazuri rare, Paracetamol Accord poate afecta celulele albe din sânge, în defavoarea sistemului
imunitar. În cazul în care dobândiți o infecție cu simptome cum ar fi febra cuplată cu o stare de de-
terioare severă a sănătății sau febră cu simptome de infecție localizată cum ar fi durere în gât/gură sau
dificultate la urinare, trebuie să vă adresați imediat unui medic astfel încât, prin analize de sânge, să se ex-
cludă o lipsă de celule albe ale sângelui (agranulocitoză). Este
important ca dumneavoastră, cunoscând cele de mai sus, să informați personalul medical cu
privire la medicamentele pe care le luați.
Alte reacții adverse posibile
Rare (pot afecta până la 1 din 1000 de persoane):
edem (acumulare anormală de lichid sub piele)
depresie, confuzie, halucinații, vedere anormală
durere de cap, tremurat
dureri abdominale, diaree, sângerări de stomac sau intestinale, greață, vărsături
funcție a ficatului anormală, insuficiență hepatică, necroză hepatică (moartea celulelor
ficatului), icter
reducerea anumitor celule ale sângelui (celule roșii, trombocite și neutrofile), tulburări de
coagulare, tulburări ale celulelor stem (tulburări ale celulelor care formează sânge în măduva
osoasă), anemie hemolitică (distrugerea anormală a celulelor roșii din sânge)
febră, sedare și transpirație
Foarte rare (pot afecta până la 1 din 10000 de persoane):
dificultăți grave la respirație cu scurtarea respirației
leziuni hepatice
nivel scăzut al zahărului din sânge
urină tulbure, tulburări ale rinichilor
reacții grave pe piele
amețeli (excluzând vertijul), stare generală de rău
Cu frecvență necunoscută (frecvența nu poate fi estimată din datele disponibile):
eritem polimorf (reacție alergică sau infecție a pielii)
acumularea de lichid pe laringe (cutie vocală)
anemie (scăderea numărului de celule roșii)
5
tulburări renale (insuficiență renală severă, nefrită interstițială, sânge în urină, incapacitate de a uri-
na)
tulburări ale ficatului și infecții ale ficatului (hepatită)
vertij
Raportarea reacţiilor adverse
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta
reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate pe
web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale din România
Agenția Națională a Medicamentului și a Dispozitivelor Medicale din România
Str. Aviator Sănătescu nr. 48, sector 1
București 011478-RO
Tel: +4 0757 117 259
Fax: +4 0213 163 497
e-mail: adr@anm.ro
Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa acestui
medicament.
5. Cum se păstrează Paracetamol Accord
Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor și adolescenților.
A se păstra la temperaturi sub 30°C.
Flacon: a se păstra flaconul bine închis, pentru a fi protejat de umiditate.
Folie: a se păstra în ambalajul primar original, pentru a fi protejat de umiditate.
Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe ambalaj, după EXP. Data de expirare se refe-
ră la ultima zi a lunii respective.
Nu utilizați acest medicament dacă sunt vizibile semne de deteriorare, cum ar fi pete brune sau negre pe su-
prafața comprimatelor, umflarea comprimatelor sau modificări de culoare a comprimatelor.
Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să
eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii
Ce conţine Paracetamol Accord
Substanţa activă este paracetamolul. Fiecare comprimat efervescent conţine paracetamol 500 mg.
Celelalte componente sunt: acid citric anhidru (E330), hidrogenocarbonat de sodiu, sorbitol (E420),
carbonat de sodiu anhidru, povidonă, simeticonă, zaharină sodică, powdarome lemon premium (preparate
aromatizante, substanțe aromatizante, substanțe natural aromatizante , maltodextrină din porumb, gumă
arabica, alfa-tocoferol), macrogol.
Cum arată Paracetamol Accord şi conţinutul ambalajului
Paracetamol Accord 500 mg se prezintă sub formă de comprimate de culoare albă până la aproape albă,
rotunde, plate, cu marginea teșită, netede pe ambele fețe, cu aromă de lămâie.
6
Paracetamol Accord este ambalat în folie perforată cu doze unitare [hârtie în 4 straturi/PE/Al/Surlyn
(copolimer de etilenă/acid metacrilic/zinc)] și flacon cu dop din PE, alb, opac, prevăzut cu dispozitiv împo-
triva deschiderii ilicite și desicant încorporat.
Mărimi de ambalaj: cutie cu 6, 10, 12, 16, 20, 24, 30, 40, 60, 90 100 și 500 de comprimate efervescente.
Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercizaliate.
Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă şi fabricantul
Accord Healthcare Polska Sp. z o.o.
ul. Taśmowa 7, 02-677 Warszawa,
Polonia
Fabricantul
Accord Healthcare Limited
Sage House, 319 Pinner Road
HA1 4HF Harrow, Middlesex
Marea Britanie
Accord Healthcare Polska Sp. z.o.o.
ul. Lutomierska 50,
Pabianice, 95-200
Polonia
Acest medicament este autorizat în Statele Membre ale Spaţiului Economic European sub
următoarele denumiri comerciale:
Belgia Paracetamol ParaCare 500 mg comprimés effervescents
Bulgaria Paracetamol Accord 500 mg ефервесцентни таблетки
Franța Paracetamol Accord 500 mg comprimé effervescent
Republica Cehă Paracetamol Accord
România Paracetamol Accord 500 mg comprimate efervescente
Spania Paracetamol Accord 500 mg Comprimidos Effervescentes
Suedia Paracetamol Accord 500 mg brustabletter
Acest prospect a fost revizuit în iunie 2020.

Produse similare

Cos de cumparaturi

Obiect sters Anuleaza

Wishlist -

Obiect sters Anuleaza