Paduden Duo, 10 comprimate, Terapia

paracetamol 500mg/ibuprofen 200 mg

Cod produs: 9900001631016

Brand: TERAPIA SA

Gama: Paduden

Data expirarii: 30-12-2022

Document: Prospect

Optiuni Livrare
Ridicare rapida de la casa <span style="color: #35936F;">Click&Collect</span>
Pret: de la 0,50 LEI
Livrare nationala
Livrare doar in Bucuresti si Constanta Pret: de la 12,40 LEI
14,00 LEI
6 în stoc Ultima actualizare: 01-07-2022 18:17:53
Disponibilitate și preț în locațiile Farmacia Tei
  • disponibil Vivo Constanta
    Bd. Aurel Vlaicu 220 Constanta disponibil 14,00 Lei
  • disponibil Rahova
    Strada Pucheni 42 Bucuresti disponibil 14,00 Lei
  • disponibil Dristor
    Bd. Camil Ressu 7 Bucuresti disponibil 14,00 Lei
  • disponibil Barbu Vacarescu
    Bd. Barbu Vacarescu 154-158 Bucuresti disponibil 14,00 Lei
  • stoc critic Plaza Romania
    Bd. Timișoara 26 Bucuresti stoc critic 14,00 Lei
  • În curând Biharia
    Str. Biharia 67 - 77 București se deschide în curând

La noi, prețul afișat este valabil atât pentru comenzile online cât și pentru toate locațiile noastre.

Dacă intervin abateri de la această regulă, sunt erori pentru care ne cerem scuze și vă rugăm să ni le semnalați.

Paduden Duo, 10 comprimate, Terapia [5944702207778]

Indicatii:
PADUDEN DUO conține două ingrediente active (care asigură acțiunea medicamentului). Acestea sunt ibuprofen și paracetamol.
Ibuprofenul aparține unui grup de medicamente denumite medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (AINS). AINS acționează prin reducerea durerii, reducerea inflamației și scăderea febrei.
Paracetamolul este un analgezic care acționează într-un mod diferit comparativ cu ibuprofenul, pentru a reduce durerea și febra.
PADUDEN DUO este utilizat pentru tratamentul de scurtă durată al durerii ușoare până la moderată asociată cu migrenă, durere de cap, durere de spate, durere din timpul ciclului menstrual, durere de dinți, durere de mușchi, răceală și gripă, durere în gât și febră.

Compozitie:
- Substanțele active sunt ibuprofen și paracetamol.
- Celelalte componente sunt: Nucleul comprimatului: amidon de porumb, povidonă K-30 (E 1201), croscarmeloză sodică (E
468), celuloză microcristalină (E 460), dioxid de siliciu coloidal anhidru (E551), glicerol dibehenat (E471).
Filmul comprimatului: alb Opadry (alcool polivinilic parțial hidrolizat, talc, dioxid de titan (E 171), glicerol monocaprilocaprat, laurilsulfat de sodiu).

Mod de administrare:
Pacientul trebuie să consulte un medic dacă simptomele persistă sau se agravează sau dacă este necesară utilizarea acestui medicament pentru mai mult de 3 zile.
- Adulți: Se va administra un comprimat de maxim trei ori pe zi, cu apă. Se va lăsa un interval de cel puțin șase ore între doze.
Dacă administrarea dozei de un comprimat nu controlează simptomele, pot fi administrate cel mult două comprimate, de maxim trei ori pe zi. Se va lăsa un interval de cel puțin șase ore între doze.

Nu se vor administra mai mult de șase comprimate (paracetamol 3000 mg, ibuprofen 1200 mg) într-o perioadă de 24 ore.
Copii și adolescenți

Contraindicaţii:
Nu luați PADUDEN DUO dacă:
- luați deja orice alt medicament care conține paracetamol.
- luați orice alt medicament care ameliorează durerea, inclusiv ibuprofen, acid acetilsalicilic în doză mare (peste 75 mg pe zi) sau alte medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (AINS), inclusiv inhibitori ai ciclooxigenazei 2 (COX-2).
- sunteți alergic la ibuprofen, paracetamol sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament.
- aveți sau ați avut vreodată în trecut un ulcer sau o sângerare la nivelul stomacului sau duodenului (intestinul subțire).
- aveți o tulburare de coagulare a sângelui (formare de cheaguri).
- suferiți de insuficiență cardiacă, hepatică sau renală.
- sunteți în ultimele 3 luni de sarcină.
- aveți vârsta sub 18 ani.

Precauţii:
Înainte să luați PADUDEN DUO, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă:
- aveți o infecție 
- sunteți o persoană vârstnică
- suferiți de astm bronșic sau ați suferit de astm bronșic
- suferiți de tulburări renale, cardiace, hepatice sau intestinale
- aveți lupus eritematos sistemic (LES) – o afecțiune a sistemului imunitar care afectează țesutul conjunctiv, determinând durere la nivelul articulațiilor, modificări la nivelul pielii și tulburări ale altor organe sau altă boală mixtă de țesut conjunctiv
- aveți tulburări gastro-intestinale sau boală intestinală inflamatorie cronică (de exemplu, colită ulcerativă, boala Crohn)
- sunteți în primele 6 luni de sarcină sau alăptați
- intenționați să rămâneți gravidă.

Sarcina, alăptarea şi fertilitatea:
Dacă sunteți gravidă sau alăptați, credeți că ați putea fi gravidă sau intenționați să rămâneți gravidă, adresați-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.
A nu se administra dacă sunteți în ultimele 3 luni de sarcină. Aveți o grijă deosebită dacă sunteți în primele 6 luni de sarcină. PADUDEN DUO poate face mai dificilă apariția unei sarcini. Ibuprofenul aparține unui grup de medicamente care pot afecta fertilitatea la femei. Acest efect este reversibil după încetarea administrării medicamentului. Trebuie să vă informați medicul dacă intenționați să rămâneți gravidă sau dacă aveți dificultăți în a rămâne gravidă.

Conducerea vehiculelor și folosirea utilajelor:
PADUDEN DUO poate cauza amețeală, somnolență, oboseală și tulburări de vedere la unele persoane.
Aceste efecte trebuie avute în vedere în cazul în care este necesar un nivel de alertă ridicat, de exemplu, la conducerea vehiculelor. Aveți grijă atunci când conduceți vehicule sau folosiți utilaje, până când știți cum vă afectează PADUDEN DUO.

Prezentare:
10 comprimate filmate

Atentionare:
Citiţi cu atenţie şi în întregime prospectul înainte de a începe să utilizaţi acest medicament, deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră. Utilizaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Substanța activă: Ibuprofen , Paracetamol
Utilizaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din prospect sau indicaţiilor medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Paduden Duo, 10 comprimate, Terapia [5944702207778]

Data ultimei actualizari:  01-07-2022  |  ANMDMR - Raporteaza o reactie adversa

Medicamente din aceeasi categorie

Acest site folosește cookies pentru a furniza servicii și funcționalități personalizate. Prin vizitarea site-ului nostru, îți dai acordul pentru descărcarea acestor cookies.Am inteles

Poți afla mai multe despre cookies și poți schimba setările lor aici.