Acest site folosește cookies pentru a furniza servicii și funcționalități personalizate. Prin vizitarea site-ului nostru, îți dai acordul pentru descărcarea acestor cookies.Am inteles

Poți afla mai multe despre cookies și poți schimba setările lor aici.

Fasconal Pro, 10 comprimate, Gedeon Richter Romania

Cod bare: 5944712247009
Data expirarii: 20-05-2022
Document:
Optiuni Livrare
Livrabil la usa in Bucuresti si Constanta
Pret: de la 17.85 RON
Ridicare de la ghiseu
Pret: de la 0.50 RON
7.50 RON
> 10 în stoc, acum 2 minute
Disponibilitate in locatii:
  • Dristor : Disponibil
  • Barbu Vacarescu : Disponibil
  • Vivo Constanta : Disponibil
  • Plaza Romania : Disponibil
  • Rahova : Disponibil
Pretul afisat este valabil doar pentru comenzile online, pretul din fiecare punct de lucru putand varia.

Fasconal Pro, 10 comprimate, Gedeon Richter Romania [5944712247009]

Proprietati:
- tratamentul durerii, precum cefaleea, durerea de dinti, durerea mensturala, durerea post-operatorie si reumatica
- tratamentul durerii si febrei asociate cu raceala si gripa

Fasconal Pro comprimate filmate trateaza febra si durerea asociata gripei si racelii, dar si durerile usoare si moderate cu diferite localizari.

Fasconal Pro comprimate filmate are in componenta propifenazona si paracetamol, substante active care contribuie la scaderea febrei si ameliorarea durerii, dar si cafeina, in cantitati reduse.

Medicamentul este contraindicat a fi administrat in situatia in care sunteti alergic la acid acetilsalicilic ori la alte antiinflamatoare nesteroidiene, daca va confruntati cu afectiuni cardiace, renale ori hepatice grave, daca stiti ca sunteti hipersensibil la propifenazona, paracetamol, cafeina sau la oricare alta componenta a acestui medicament sau daca suferiti de ulcer la nivelul intestinului subtire ori stomacului.

Prezentare:
10 comprimate



Fasconal Pro, 10 comprimate, Gedeon Richter Romania [5944712247009]

1
AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 7561/2015/01-02-03 Anexa 1
Prospect
Prospect: Informaţii pentru utilizator
FASCONAL Pro comprimate filmate
paracetamol/propifenazonă/cafeină
Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospectînainte de a începe să utilizaţi acest medicament,
deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.
Utilizaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor
medicului dumneavoastră sau farmacistului.
- Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.
- Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau recomandări.
- Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. Vezi pct. 4.
- Dacă după 3 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic.
Ce găsiţi în acest prospect:
1. Ce este Fasconal Pro şi pentru ce se utilizează
2. Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi Fasconal Pro
3. Cum să utilizaţi Fasconal Pro
4. Reacţii adverse posibile
5. Cum se păstrează Fasconal Pro
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii
1. Ce este Fasconal Pro şi pentru ce se utilizează
Fasconal Pro conţine ca substanţe active paracetamol şi propifenazonă, ambele ajutând la scăderea
durerii şi febrei, şi cafeină, în cantitate redusă.
Este indicat la adulţi şi adolescenţi (cu vârsta peste 12 ani) în:
- tratamentul simptomatic al durerilor uşoare şi moderate cu diferite localizări, cum sunt durere
de cap, durere de dinţi, durere din timpul ciclului menstrual, durerea de după intervenţii
chirurgicale şi durere reumatică.
- tratamentul durerii şi febrei asociate cu răceala şi gripa.
Dacă după 3 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic.
2. Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi Fasconal Pro
Nu utilizaţi Fasconal Pro
- dacă sunteţi alergic la paracetamol, propifenazonă, alte pirazolone sau pirazolidindione, cafeină
sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la punctul 6);
- dacă sunteţi alergic la acid acetilsalicilic sau la alte antiinflamatoare nesteroidiene (AINS),
(inclusiv dacă aceste medicamente v-au provocat criză de astm bronşic, urticarie sau inflamaţie
acută a mucoasei nazale);
- dacă aveţi ulcer la nivelul stomacului sau al intestinului subţire;
- dacă aveţi afecţiuni severe ale ficatului, rinichilor sau inimii;
2
- dacă sunteţi în ultimul trimestru de sarcină (după luna a VI-a) sau în perioada de alăptare.
- la copii cu vârsta sub 12 ani.
Atenţionări şi precauţii
Înainte să utilizaţi Fasconal Pro, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă:
- suferiţi de alcoolism;
- suferiţi de afecţiuni ale ficatului, incluzând inflamaţia ficatului cauzată de un virus şi sindromul
Gilbert, o afecţiune care se manifestă prin episoade trecătoare de icter cu colorare galbenă a
pielii şi a albului ochilor. Dacă aveţi probleme cu ficatul şi aveţi nevoie de tratament de lungă
durată, în doze mari, cu acest medicament, medicul dumneavoastră trebuie să vă efectueze
analize de sânge pentru a monitoriza funcţia ficatului dumneavoastră.
Dacă funcţia ficatului dumneavoastră este sever afectată, nu trebuie să fiţi tratat cu acest
medicament (vezi subtitlul „Nu utilizaţi Fasconal Pro”).
- aveţi tulburări de formare a celulelor din sânge.
Dacă vă aflaţi într-una din situaţiile de mai sus aveţi nevoie de scăderea dozelor sau mărirea
intervalului de timp dintre administrări.
Adresaţi-vă, de asemenea, medicului dumneavoastră sau farmacistului înainte să luaţi acest
medicament dacă:
- aţi suferit în trecut de afecţiuni digestive, cum sunt ulcer, afecţiuni inflamatorii ale intestinului
(colită ulceroasă, boală Crohn) sau de tulburări de coagulare şi alte afecţiuni ale sângelui. Dacă
în timpul tratamentului cu acest medicament prezentaţi sângerări gastrointestinale, trebuie să
opriţi utilizarea acestui medicament.
- aţi suferit în trecut de tensiune arterială prea mare şi/sau de afectare uşoară sau moderată a
funcţiei inimii.
Dacă vă aflaţi într-una din situaţiile de mai sus, acest medicament trebuie utilizat cu precauţie şi sub
supraveghere medicală atentă.
Trebuie să utilizaţi acest medicament cu grijă deosebită dacă suferiţi de astm bronşic asociat cu
inflamaţie cronică a mucoasei nazale, inflamaţie a sinusurilor nazale sau cu polipoză nazală deoarece
există un risc mai mare să prezentaţi reacţii alergice la administrarea acestui medicament.
Administrarea acestui medicament poate determina crize de astm bronşic, în special la pacienţi alergici
la acid acetilsalicilic sau la alte antiinflamatoare nesteroidiene (vezi subtitlul„Nu utilizaţi Fasconal
Pro”).
Medicamente precum Fasconal Pro, se pot asocia cu un risc uşor crescut de apariţie a atacului de cord
(„infarct miocardic”) sau a accidentului vascular cerebral. Riscurile de orice tip sunt mai probabile la
doze mari şi în cazul tratamentului de lungă durată. Nu depăşiţi doza şi durata (7 zile) recomandate
pentru tratament.
Copii şi adolescenţi
Nu utilizaţi acest medicament la copii cu vârsta sub 12 ani.
Fasconal Pro împreună cu alte medicamente
Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă utilizaţi, aţi utilizat recent sau s-ar putea să
utilizaţi orice alte medicamente.
Deoarece Fasconal Pro şi următoarele medicamente, administrate în acelaşi timp se pot influenţa
reciproc, spuneţi medicului dumneavoastră în special dacă luaţi vreun medicament din lista de mai jos:
- antiacide (medicamente utilizate pentru scăderea acidității în exces din stomac);
- carbamazepină, fenitoină (medicamente utilizate pentru tratamentul epilepsiei);
- barbiturice (medicamente cu efect calmant şi somnifer);
- izoniazidă, rifampicină (medicamente utilizate pentru tratamentul tuberculozei);
- ritonavir (medicament utilizat pentru tratamentul infecţiei HIV);
- sulfinpirazonă (medicament utilizat pentru tratamentul gutei);
- busulfan (medicament utilizat pentru tratamentul cancerului);
- alte medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (AINS);
3
- anticoagulante orale (medicamente care împiedică formarea cheagurilor de sânge) – s-ar putea
să fie nevoie de modificarea dozelor de anticoagulante de către medicul dumneavoastră;
- insulină (medicament utilizat pentru tratamentul diabetului zaharat);
- colestiramină (medicament utilizat pentru tratarea valorilor mari ale colesterolului din sânge) –
colestiramina trebuie să fie administrată la interval de minim o oră după administrarea acestui
medicament;
- metoclopramid, domperidonă (medicamente utilizate pentru tratamentul unor afecţiuni
gastrointestinale);
- anticoncepţionale orale;
- antibiotice, cum sunt: ciprofloxacină, enoxacină, norfloxacină, ofloxacină şi eritromicină;
- antiaritmice, de exemplu mexiletină (medicamente utilizate pentru tratamentul tulburărilor de
ritm ale inimii);
- betablocante (medicamente utilizate pentru tratamentul tensiunii arteriale prea mari şi al
afecţiunilor inimii);
- litiu (medicament utilizat pentru tratamentul maniei şi al unor altor boli psihice).
Nu utilizaţi acest medicament în acelaşi timp cu alte medicamente care conţin paracetamol.
Dacă urmează să aveţi anumite investigaţii de laborator, spuneţi medicului dumneavoastră că luaţi
acest medicament cu conţinut de paracetamol, deoarece pot să apară erori la determinarea
concentraţiei de zahăr şi a acidului uric din sânge.
Fasconal Pro împreună cu alimente, băuturi şi alcool
În timpul tratamentului cu acest medicament evitaţi consumul de băuturi alcoolice, deoarece alcoolul
etilic creşte toxicitatea acestui medicament la nivelul ficatului.
Sarcina, alăptarea şi fertilitatea
Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă,
adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.
Utilizarea acestui medicament este contraindicată în timpul ultimului trimestru de sarcină, iar în
primele 2 trimestre se va face cu prudenţă şi doar la recomandarea medicului dumneavoastră.
Nu utilizaţi Fasconal Pro în timpul alăptării deoarece substanţele active ale acestui medicament sunt
excretate în laptele matern.
Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Nu este de aşteptat o influenţă a Fasconal Pro asupra capacităţii de a conduce vehicule şi de a folosi
utilaje.
3. Cum să utilizaţi Fasconal Pro
Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau aşa cum v-a
spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul sau cu farmacistul dacă nu sunteţi
sigur.
Respectaţi doza, ritmul şi durata administrării recomandată în acest prospect sau de către medicul
dumneavoastră. Prin administrarea regulată a acestui medicament puteţi să evitaţi oscilaţiile durerii
sau febrei.
Adulţi şi adolescenţi (cu vârsta peste 12 ani)
La adulţi şi la adolescenţi (cu vârsta peste 12 ani) se administrează un comprimat filmat Fasconal Pro,
doză care la nevoie se poate repeta de 3 ori în 24 de ore.
Doza maximă zilnică este de 4 comprimate filmate.
4
Copii cu vârsta sub 12 ani
Acest medicament este contraindicat la copii cu vârsta sub 12 ani.
Mod de administrare
Luaţi comprimatele cu o cantitate suficientă de lichid.
Durata tratamentului
Acest medicament nu trebuie administrat mai mult de 7 zile.
Dacă după 3 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, adresaţi-vă medicului dumneavoastră
pentru a fi sfătuit.
Dacă utilizaţi mai mult Fasconal Pro decât trebuie
În caz de supradozaj este important să solicitaţi imediat ajutorul medicului sau departamentului de
primire urgenţe, chiar dacă vă simţiţi bine, deoarece, există un risc de afectare severă, întârziată,
ireversibilă a ficatului şi un risc de afectare a funcţiei renale.
Simptomele supradozajului cu paracetamol: greaţă, vărsături, lipsa poftei de mâncare, transpiraţii,
stare de slăbiciune generală, senzaţie de disconfort, dureri la nivelul stomacului, paloare. Supradozajul
cu paracetamol poate duce la deces, precedat de comă hepatică.
Simptomele supradozajului cu propifenazonă: vărsături, tensiune arterială mare, somnolenţă,
convulsii.
Simptomele supradozajului cu cafeină: agitaţie, tremurături, dureri de cap, tulburări ale ritmului inimii.
Dacă uitaţi să utilizaţi Fasconal Pro
Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.
Dacă încetaţi să utilizaţi Fasconal Pro
Întreruperea prematură a tratamentului nu vă afectează.
Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului
dumneavoastră sau farmacistului.
4. Reacţii adverse posibile
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate
persoanele.
Dacă prezentaţi oricare dintre următoarele reacţii alergice severe, încetaţi să luaţi acest medicament
şi adresaţi-vă imediat medicului dumneavoastrăsau contactaţi secţia de urgenţe a celui mai
apropiat spital:
- cu frecvenţă foarte rară (pot afecta până la 1 din 10000 persoane): umflare a feţei, buzelor,
limbii sau gâtului, tulburări de respiraţie, dificultate la înghiţire (angioedem);
sporadic: umflarea feţei sau corpului dumneavoastră, respiraţie şuierătoare apărută brusc,
erupţie trecătoare pe piele, transpiraţie abundentă, ameţeli severe cu bătăi foarte rapide ale
inimii, leşin (reacţii anafilactoide, şoc anafilactic).
Reacţii adverse rare (pot afecta până la 1 din 1000 persoane): scădere a numărului de plachete din
sânge, scădere a numărului de celule albe din sânge şi scădere a numărului tuturor celulelor din sânge
(pancitopenie), reacţii alergice la nivelul pielii manifestate prin înroşire a pielii și erupţii pe piele cu
mâncărime (urticarie).
Reacţii adverse foarte rare (pot afecta până la 1 din 10000 persoane): dificultate în respiraţie, astm
bronşic, manifestări alergice sub formă de mâncărimi.
În cazul administrării repetate în decursul unei zile, acest medicament datorită conținutului său de
cafeină poate produce la pacienţii susceptibili, perceperea propriilor bătăi ale inimii (palpitaţii),
anxietate, tremurături.
5
Reacţiile adverse raportate în asociere cu tratamentul cu antiinflamatoare nesteroidiene (clasa din care
acest medicament face parte) au fost reținere de apă în organism, tensiune arterială mare şi insuficienţa
cardiacă (o afecţiune în care inima nu are capacitatea de a pompa suficient sânge în raport cu nevoile
organismului).
Medicamente precum Fasconal Pro se pot asocia cu un risc uşor crescut de apariţie a atacului de cord
(„infarct miocardic”) sau a accidentului vascular cerebral.
Raportarea reacţiilor adverse
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta
reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate
pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/.
Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa
acestui medicament.
5. Cum se păstrează Fasconal Pro
Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.
Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie, după EXP. Data de expirare se
referă la ultima zi a lunii respective.
A se păstra la temperaturi sub 25 °C.
Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să
aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii
Ce conţine Fasconal Pro
- Substanţele active sunt paracetamol, propifenazonă şi cafeină. Fiecare comprimat filmat conţine
paracetamol 500 mg, propifenazonă 300 mg şi cafeină 75 mg.
- Celelalte componente sunt: nucleu: povidonă, celuloză microcristalină, hidrogenfosfat de calciu
anhidru, hidroxipropilceluloză, carboximetilamidon sodic A, stearat de magneziu, talc, dioxid
de siliciu coloidal anhidru; film: hipromeloză, celuloză microcristalină, stearat de macrogol,
dioxid de titan (E171).
Cum arată Fasconal Pro şi conţinutul ambalajului
Fasconal Pro se prezintă sub formă decomprimate filmate, de culoare albă, de formă alungită,
prevăzute cu linie mediană pe ambele feţe. Linia mediană are numai rolul de a uşura ruperea
comprimatului pentru a fi înghiţit uşor şi nu de divizare în doze egale.
Ambalaj
Cutie cu un blister din PVC/Al a 4 comprimate filmate.
Cutie cu un blister din PVC/Al a 10 comprimate filmate.
Cutie cu 2 blistere din PVC/Al a câte 10 comprimate filmate.
Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă şi fabricantul
Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă
GEDEON RICHTER ROMÂNIA S.A.
Str. Cuza Vodă Nr. 99-105, 540306 Târgu-Mureş, România
6
Fabricanții
BÉRES PHARMACEUTICALS LTD.
Nagysándor József út 39, 5005 Szolnok, Ungaria
GEDEON RICHTER ROMÂNIA S.A.
Str. Cuza Vodă Nr. 99-105, 540306 Târgu-Mureş, Jud. Mureș, România
Acest prospect a fost revizuit în aprilie 2017.
Alte surse de informaţii
Informaţii detaliate privind acest medicament sunt disponibile pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a
Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/.

Produse similare

Cos de cumparaturi

Obiect sters Anuleaza

Wishlist -

Obiect sters Anuleaza