Acest site folosește cookies pentru a furniza servicii și funcționalități personalizate. Prin vizitarea site-ului nostru, îți dai acordul pentru descărcarea acestor cookies.Am inteles

Poți afla mai multe despre cookies și poți schimba setările lor aici.

Ibalgin Duo, 10 comprimate, Sanofi

Brand: SANOFI
Data expirarii: 30-12-2023
Document:
Optiuni Livrare
Pret: de la 0.50 RON
Livrare doar in Bucuresti
Pret: de la 17.85 RON
14.00 RON
> 30 în stoc, acum 13 ore
Disponibilitate in locatii:
  • Vivo Constanta : Disponibil
  • Rahova : Disponibil
  • Barbu Vacarescu : Disponibil
  • Dristor : Disponibil
  • Plaza Romania : Disponibil
Pretul afisat este valabil doar pentru comenzile online, pretul din fiecare punct de lucru putand varia.

Ibalgin Duo, 10 comprimate, Sanofi

Ibalgin Duo este indicat la adulți pentru tratamentul de scurtă durată al durerii acute de intensitate moderată.

Substanțe active:
400 mg ibuprofen + 100 mg cafeină.
Ibuprofenul și cafeina acționează împreună pentru un efect cu 40% mai rapid și eficient împotriva durerii.
Adăugarea cafeinei în combinație cu ibuprofen, inhibă iritarea mucoasei gastrice -> risc mai mic de efecte adverse la nivelul stomacului.

Mod de administrare:
Adulți doza inițială: luați ibuprofen 400 mg și cafeină 100 mg (1 comprimat filmat). Dacă este necesar, luați o doză suplimentară (1 comprimat filmat), dar nu depășiți o doză totală de ibuprofen 1200 mg și cafeină 300 mg (3 comprimate filmate) în oricare perioadă de 24 de ore. Intervalul de timp adecvat până la repetarea administrării nu 
trebuie să fie mai mic de 6 ore.

Prezentare:
10 comprimate filmate


Data ultimei actualizari: 22-10-2021

Ibalgin Duo, 10 comprimate, Sanofi

Authorization approval 09 April 2020 1/10 DE/H/5544/001/DC
AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 13115/2020/01-02 Anexa 1
Prospect
Prospect: Informaţii pentru pacient
Ibalgin DUO 400 mg/100 mg comprimate filmate
Ibuprofen/Cafeină
Citiți cu atenție și în întregime acest prospect înainte de a începe să luați acest medicament
deoarece conține informații importante pentru dumneavoastră.
Utilizați întotdeauna acest medicament conform indicațiilor din acest prospect sau indicațiilor medicului
dumneavoastră sau farmacistului.
- Păstrați acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiți.
- Întrebați farmacistul dacă aveți nevoie de mai multe informații saurecomandări.
- Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice posibile reacții adverse nemenționate în acest prospect. Vezi pct. 4.
- Dacă după 3 zile nu vă simțiți mai bine sau vă simțiți mai rău, trebuie să vă adresați unui medic.
Ce găsiți în acest prospect:
1.Ce este Ibalgin DUO și pentru ce se utilizează
2.Ce trebuie să ştiţi înainte să luaţi Ibalgin DUO
3.Cum să luați Ibalgin DUO
4.Reacții adverse posibile
5.Cum se păstrează Ibalgin DUO
6.Conținutul ambalajului și alte informații
1.Ce este Ibalgin DUO și pentru ce se utilizează
Ibalgin DUO conține două substanțe active: ibuprofen și cafeină.
Ibuprofenul aparține unui grup de medicamente denumite medicamente antiinflamatoare nesteroidiene
(AINS). AINS realizează ameliorarea prin modificarea răspunsului organismului la durere.
Cafeina aparține unui grup de medicamente denumite stimulante.
Ibalgin DUO este utilizat pentru tratamentul de scurtă durată al durerii acute de intensitate moderată, cum
ar fi dureri dentare sau dureri de cap.
Ibalgin DUO este indicat numai pentru adulți.
Dacă după 3 zile nu vă simțiți mai bine sau vă simțiți mai rău, trebuie să vă adresați unui medic.
2.Ce trebuie să ştiţi înainte să luaţi Ibalgin DUO
Nu luaţi Ibalgin DUO:
o dacă sunteți alergic la ibuprofen, cafeină sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui
medicament (enumerate la pct. 6)
o dacă ați suferit vreodată de respirație dificilă, astm bronșic, secreții nazale abundente,
umflături sau urticarie după utilizarea acidului acetilsalicilic sau a altor medicamente
calmante ale durerii (analgezice) similare (AINS)
o dacă aveți (sau ați avut două sau mai multe episoade de) ulcer gastric/duodenal sau sângerare la
Authorization approval 09 April 2020 2/10 DE/H/5544/001/DC
nivelul stomacului
o dacă avi antecedente de hemoragie sau perforaţie gastro-intestinală în asociere cu tratamentul
anterior cu AINS
o dacă aveți insuficiență hepatică sau renalăseveră
o dacă aveți insuficiență cardiacă severă
o dacă suferiți de hemoragie vasculară cerebrală sau alte sângerări active
o dacă suferiți de tulburări neelucidate de formare a celulelor sângelui
o dacă suferiți de deshidratare severă (produsă prin vărsături, diaree sau aport insuficient de lichide)
o dacă sunteți în ultimele 3 luni de sarcină
Atenționări și precauții
Trebuie să vorbiți despre tratamentul dumneavoastră cu medicul dumneavoastră sau farmacistul înainte să
luați Ibalgin DUO:
o dacă este utilizat pentru alte tipuri de durere decât dureri dentare sau dureri de cap, efectul Ibalgin
DUO poate fi diferit în funcție de tipul durerii (de exemplu, nu a fost stabilit un beneficiu pentru
durerile de spate sau de gât)
o dacă aveți sau ați avut astm bronșic sau o boală alergică, deoarece poateapărea respirație dificilă
o dacă suferiți de febra fânului, polipi nazali sau afecţiuni pulmonare obstructive cronice,
deoarece existăun risc crescut de apariţie a reacţiilor alergice Reacțiile alergice se pot
manifesta sub formă de crize de astm bronşic (aşa-numitul astm bronşic indus de analgezice).
edem Quincke sau urticarie
o dacă avețitulburări ale ficatului
o dacă aveți funcție renală redusă
o dacă luați medicamente care interacționează cu Ibalgin DUO precum corticosteroizi,
medicamente pentru subțierea sângelui (precum warfarina), inhibitori selectivi ai recaptării
serotoninei (medicamente utilizate pentru depresie) sau agenți antiplachetari (precum acidul
acetilsalicilic) (vezi pct. „Ibalgin DUO împreună cu alte medicamente”)
o dacă aveți sau ați avut vreodată o boală a intestinului (rectocolită ulcerohemoragică sau
boală Crohn)
o dacă aveți probleme cu inima, inclusiv insuficiență cardiacă, bătăi neregulate ale inimii, angină
pectorală (dureri în piept) sau dacă ați avut atac de cord, intervenție chirurgicală de bypass,
boală arterială periferică (circulație deficitară la nivelul membrelor inferioare sau picioarelor din
cauza îngustării sau blocării arterelor) sau orice tip de accident vascular cerebral (inclusiv
„mini-accident vascular cerebral” sau atac ischemic tranzitoriu - AIT).
o dacă aveți tensiune arterială crescută, diabet, valori mari ale colesterolului, aveți antecedente în
familie de boli de inimă sau accident vascular cerebral sau dacă sunteți fumător.
o dacă ați avut vreodată tensiune arterială crescută și/sau insuficiență cardiacă
o este necesară supraveghere medicală specială imediat după o intervenţie chirurgicală majoră
o dacă suferiți de tulburări de coagulare
o dacă aveți o tulburare ereditară de formare a celulelor sângelui (de exemplu, porfirie acută
intermitentă)
o dacă aveți anumite boli ale pielii (lupus eritematos sistemic (LES) sau boală mixtă de ţesut
conjunctiv)
o dacă aveți vărsat de vânt (varicelă), este recomandabil să evitați utilizarea Ibalgin DUO
o dacă suferiți de hipertiroidism (riscul de reacții adverse ale cafeinei poate fi crescut)
o dacă luați medicamente care conțin ibuprofen pentru o perioadă lungă de timp (pot fi necesare
verificări regulate ale parametrilor ficatului, funcționării rinichilor, precum și ale
hemoleucogramei)
Reacții la nivelul pielii
Au fost raportate reacții grave la nivelul pielii în asociere cu tratamentul cu Ibalgin DUO. Trebuie să
încetați să mai luați Ibalgin DUO și să solicitați imediat asistență medicală dacă prezentați erupție pe piele,
Authorization approval 09 April 2020 3/10 DE/H/5544/001/DC
leziuni ale mucoaselor, bășici sau alte semne de alergie, întrucât acestea pot fi primele semne ale unei
reacții foarte grave la nivelul pielii. Vezi pct. 4.
Contactați imediat medicul în cazul în care prezentați:
o materii fecale (scaune) de culoare roșie deschisă, scaune negre ca păcura, vărsături cu sânge sau cu
particule de culoare închisă cu aspect de zaţ de cafea
o durere intensă în partea superioară a abdomenului
Reacţiile adverse pot fi reduse la minim utilizând cea mai mică doză eficace, pentru cea mai scurtă
perioadă de timp necesară pentru a controla simptomatologia. Persoanele vârstnice prezintă un risc
crescut de apariție a reacțiilor adverse.
Utilizarea concomitentă cu AINS, inclusiv inhibitori selectivi ai ciclooxigenazei 2, crește riscul
apariției reacțiilor adverse (vezi pct. “Ibalgin DUO împreună cu alte medicamente”) și trebuie
evitată.
Medicamentele antiinflamatoare/analgezice precum ibuprofenul pot fi asociate cu un risc ușor
crescut de atac de cord sau accident vascular cerebral, în special în cazul utilizării în doze mari. Nu
depășiți doza recomandată sau durata recomandată a tratamentului (3 zile).
În timp ce luați Ibalgin DUO, trebuie să consultați / informați medicul dumneavoastră sau medicul
stomatolog înainte de orice intervenție chirurgicală.
În general, administrarea de rutină a analgezicelor, în special a asocierilor de mai multe substanţe
analgezice diferite, poate determina leziuni permanente la nivelul rinichiului şi risc de insuficienţă
renală (nefropatie determinată de analgezice).Acest risc poate creşte în condiţii de solicitare
fizică, asociată cu pierdere a sărurilor şi deshidratare.
În cazul utilizării de lungă durată a oricărui tip de analgezic pentru durerea de cap, acesta poate să o
agraveze. În cazul existenței sau suspicionării acestei situații, pacientul trebuie să se adreseze
medicului pentru sfaturi și tratamentul trebuie întrerupt.
Ibuprofenul poate masca simptomele infecției și febra.
Pacienții care raportează tulburări de vedere în timpul tratamentului cu ibuprofen trebuie să întrerupă
terapia și trebuie efectuate examene oftalmologice.
Ibalgin DUO împreună cu alte medicamente
Spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luați, ați luat recent sau s-ar putea să luați orice
alte medicamente.
Ibalgin DUO poate influența sau poate fi influențat de alte medicamente. De exemplu:
-medicamente cu efect anticoagulant (adică medicamente care subțiază sângele/previn
coagularea, de exemplu aspirină/acid acetilsalicilic, warfarină, ticlopidină)
- medicamente care reduc tensiunea arterială crescută (inhibitori ai ECA precum captopril,
beta-blocante precum atenolol, antagoniști ai receptorilor angiotensinei II precum losartan)
De asemenea, alte medicamente pot fi influența sau pot fi influențate de tratamentul cu Ibalgin DUO.
Prin urmare, trebuie să solicitați întotdeauna recomandări din partea medicului dumneavoastră sau
farmacistului înainte de a utiliza Ibalgin DUO împreună cu alte medicamente.
În special spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luați:
Authorization approval 09 April 2020 4/10 DE/H/5544/001/DC
acid acetilsalicilic sau alte AINS
(medicamente antiinflamatoare și analgezice)
deoarece acestea pot crește riscul
de ulcere sau sângerări
gastrointestinale
digoxină (pentru insuficiență cardiacă)
deoarece efectul digoxinei poate fi amplificat
glucocorticoizi (medicamente cu conținut de
cortizon sau substanțe asemănătoare
cortizonului)
deoarece acestea pot crește riscul
de ulcere sau sângerări gastro-
intestinale
agenți antiplachetari
deoarece aceștia pot crește riscul
de sângerări gastrointestinale
acid acetilsalicilic (în doză mică)
deoarece efectul de subțiere a sângelui poate fi
afectat
medicamente pentru subțierea sângelui
(precum warfarina)
deoarece ibuprofenul poate amplifica efectele
acestor medicamente
fenitoină (pentru epilepsie)
deoarece efectul fenitoinei poate fi amplificat
inhibitori selectivi ai recaptării serotoninei
(medicamente utilizate pentru depresie)
deoarece aceștia pot crește riscul de sângerări
gastrointestinale
litiu (un medicament pentru tulburarea
maniaco-depresivă și depresie)
deoarece efectul litiului poate fi amplificat
probenecid și sulfinpirazone (medicamente
pentru gută)
deoarece excreția ibuprofenului poate fi întârziată
medicamente pentru tensiune arterială
crescută și medicamente pentru eliminarea
apei din organism
deoarece ibuprofenul poate reduce efectele
acestor medicamente și este posibilă existența
unui risc crescut pentru rinichi
diuretice care economisesc potasiul
deoarece acest lucru poate duce la hiperkaliemie
(niveluri crescute de potasiu în sânge)
metotrexat (un medicament pentru
cancer sau reumatism)
deoarece efectul metotrexatului poate fi amplificat
tacrolimus și ciclosporină (medicamente
imunosupresoare)
deoarece se pot produce leziuni renale
zidovudină (un medicament pentru tratamentul
HIV/SIDA)
Deoarece utilizarea Ibalgin DUOpoate duce la
creșterea riscului de sângerare la nivelul
încheieturilor sau de sângerare care duce la
umflături la
pacienții hemofilici HIV pozitivi
sulfoniluree (medicamente antidiabetice)
deoarece sunt posibile tulburări ale nivelurilor
glucozei în sânge
Antibiotice din clasa chinolonelor
deoarece riscul de apariție a convulsiilor poate fi
crescut.
De asemenea, efectul cafeinei poate fi crescut.
Authorization approval 09 April 2020 5/10 DE/H/5544/001/DC
Inhibitori ai CYP2C9
deoarece administrarea concomitentă a
ibuprofenului cu inhibitori ai CYP2C9 poate să
crească concentrațiile plasmatice de ibuprofen
(substrat pentru CYP2C9). Trebuie luată în
considerare reducerea dozei de ibuprofen, mai
ales în cazul administrării unor doze mari de
ibuprofen împreună cu voriconazol sau
fluconazol.
Mifepristonă
deoarece AINS (precum ibuprofen) pot
reduce efectul mifepristonei
Barbiturice, antihistaminice și alte medicamente
cu efect sedativ (pentru calmare sau reducerea
anxietății)
deoarece cafeina poate reduce efectul sedativ
Barbiturice și fumat
deoarece acestea pot reduce efectele cafeinei
Simpatomimetice, tiroxinăși alte medicamente cu
efect tahicardizant (medicamente utilizate, de
exemplu, pentru tensiunea arterială scăzută sau
pentru tulburări ale tiroidei)
deoarece administrarea concomitentă poate
crește efectul de accelerare a pulsului al
acestor medicamente
Contraceptive orale, cimetidină, fluvoxamină și
disulfiram (medicamente luate pentru contracepție,
inhibiția producerii de acid în stomac, depresie și
tratamentul alcoolismului cronic)
deoarece acestea pot crește efectele cafeinei
Teofilina (un medicament utilizat pentru
tratamentul bolilor căilor respiratorii)
deoarece efectul teofilinei poate fi crescut
Ibalgin DUO împreună cu alimente, băuturi și alcool
Unele reacții adverse, cum sunt cele care afectează tractul gastro-intestinal și sistemul nervos central,
pot avea o probabilitate mai mare de apariție în cazul consumului de alcool în același timp cu Ibalgin
DUO.
Sarcina, alăptarea și fertilitatea
Dacă sunteți gravidă sau alăptați, credeți că ați putea fi gravidă sau intenționați să rămâneți gravidă,
adresați-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.
Spuneți medicului dumneavoastră dacă rămâneți gravidă în timp ce luațiIbalgin DUO. Nu luați acest
medicament în ultimele 3 luni de sarcină. Evitați utilizarea acestui medicament în primele 6 luni de
sarcină, numai daca medicul v-a sfătuit altfel.
Substanțele active, ibuprofenul și cafeina, trec în laptele matern. Au fost raportate iritabilitate și
perturbarea tiparului de somn la sugarii alăptați.Ibalgin DUO trebuie utilizat de mamele care alăptează
numai dacă este absolut necesar.
Medicamentul aparține unui grup de medicamente (AINS) care pot afecta fertilitatea la femei. Acest
efect este reversibil la oprirea administrării medicamentului.
Conducerea vehiculelor și folosirea utilajelor
În cazul utilizării de scurtă durată şi în doză normală, acest medicament nu are nicio influență sau are
influență neglijabilă asupra capacității de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje. Cu toate acestea,
persoanele care suferă de reacții adverse precum amețelile, oboseala sau tulburările de vedere nu trebuie
să conducă vehicule sau să folosească utilaje. Acest lucru se întâmplă mai frecvent în cazul utilizării în
Authorization approval 09 April 2020 6/10 DE/H/5544/001/DC
asociere cu alcoolul.
3.Cum să luați Ibalgin DUO
Luați întotdeauna acest medicament exact așa cum este descris în acest prospect sau așa cum v-a spus
medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă
nu sunteți sigur.
Doza recomandată este de:
Adulți:
Doza inițială: luați ibuprofen 400 mg și cafeină 100 mg (1 comprimat filmat). Dacă este necesar, luați
o doză suplimentară (1 comprimat filmat), dar nu depășiți o doză totală de ibuprofen 1200 mg și
cafeină 300 mg (3 comprimate filmate) în oricare perioadă de 24 de ore. Intervalul de timp adecvat
până la repetarea administrării nu trebuie să fie mai mic de 6 ore.
Vă rugăm să vorbiți cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă considerați că efectul acestui
medicament este mai puternic sau mai slab decât v-ați așteptat.
Ibalgin DUO nu este recomandat pentru dureri ușoare sau când durata tratamentului depașește 3 zile.
A nu se utiliza de către copii si adolescenți cu vârsta sub 18 ani deoarece nu există date disponibile.
Pentru utilizare orală.
Înghițiți comprimatele filmate întregi, împreună cu un pahar cu apă.
Pentru pacienții cu sensibilitate la nivelul stomacului, se recomandă administrarea Ibalgin DUO cu
alimente.
Numai pentru utilizare de scurtă durată.
Durata tratamentului nu trebuie să depășească 3 zile.
Consultați medicul dumneavoastră în cazul în care simptomele se agravează sau continuați să aveți
dureri dupa 3 zile de tratament.
Dacă luați mai mult Ibalgin DUO decât trebuie
Dacă ați luat mai mult Ibalgin DUO decât trebuie, sau dacă un copil a luat accidental acest
medicament, contactați imediat un medic sau cel mai apropiat spital pentru a obține o opinie cu
privire la riscuri și recomandări cu privire la acțiunile care trebuie întreprinse.
Simptomele includ greață, dureri de stomac, vărsături (posibil cu fire de sânge), sângerare la nivelul
stomacului și al intestinelor, accelerarea bătăilor inimii, dureri de cap, țiuituri în urechi, tremurături
,neliniște, confuzie, mișcări oscilatorii ale ochilor, sau, mai rar, diaree.
În plus, la doze mari au fost raportate vertij, vedere încețoșată, tensiune arterială scazută, agitație,
comă, creștere a nivelului de potasiu din sânge, insuficiență renală acută, tulburări ale ficatului,
depresie respiratorie, cianoză și exacerbarea astmului la astmatici, somnolență, dureri in piept,
palpitații, pierderea cunoștinței, convulsii (în special la copii), slăbiciune și amețeli, sânge in urină,
senzație de răceală a corpului și probleme ale respirației.
Dacă uitați să luați Ibalgin DUO
Nu luați o doză dublă pentru a compensa doza uitată.
Dacă aveți orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresați-vă medicului
dumneavoastră sau farmacistului.
Authorization approval 09 April 2020 7/10 DE/H/5544/001/DC
4.Reacții adverse posibile
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacții adverse, cu toate că nu apar la toate
persoanele.
Puteți să suferiți de una dintre reacțiile adverse cunoscute ale AINS (vezi mai jos). În acest caz,
sau dacă sunteți îngrijorat, opriți administrarea acestui medicament și vorbiți cu medicul
dumneavoastră t mai curând posibil. Persoanele vârstnice care utilizează acest medicament
prezintă un risc mai mare de a dezvolta probleme asociate cu reacțiile adverse.
În ceea ce privește următoarele reacții adverse, trebuie luat în considerare că acestea depind în
mare măsură de doză și că variază de la pacient la pacient.
OPRIȚI ADMINISTRAREA Ibalgin DUO imediat și consultați un medic dacă prezentați
oricare dintre următoarele afecțiuni, care pot fi posibile semne ale unor reacții adverse
grave:
probleme grave ale stomacului
vărsături cu sânge sau cu particule de culoare închisă cu aspect de zaţ de cafea
scaune negre ca păcura sau sânge în urină
reacții ale pielii, precum erupții, mâncărime
respirație dificilă și/sau umflare a feței sau gâtului
slăbiciune combina cu lipsa apetitului
oboseală anormală combinată cu reducerea excreției de urină
umflarea feței, picioarelor sau membrelor inferioare
durere în piept
tulburări de vedere
Alte reacții adverse
Frecvente (pot afecta până la 1 din 10 persoane)
pirozis, durere abdominală, greață și indigestie, vărsături, vânturi (flatulență), diaree,
constipație, precum și pierderi mici de sânge la nivelul stomacului și/sau intestinului care
pot cauza anemie în cazuri excepționale
amețeli, insomnie, dureri de cap
Mai puțin frecvente (pot afecta până la 1 din 100 persoane)
ulcere gastrice sau intestinale, uneori cu sângerare și perforație, inflamația mucoasei bucale cu
ulcerații (stomatită ulcerativă), inflamația stomacului (gastrită), scaune negre ca păcura,
vărsături cu particule de culoare închisă cu aspect de zaţ de cafea, agravarea colitei și bolii
Crohn. În general, riscul de a dezvolta sângerare gastrointestinală depinde de doză și de durata
tratamentului.
agitație, percepția propriilor bătăi ale inimii, iritabilitate sauoboseală
tulburări de vedere, reacții psihotice
reacții alergice, precum erupții la nivelul pielii, mâncărimi și crize de astm bronșic. Trebuie
să opriți administrarea Ibalgin DUO și să îl informați imediat pe medicul dumneavoastră
Rare (pot afecta până la 1 din 1000 persoane)
tinitus (țiuituri în urechi), pierderea auzului
leziuni ale rinichilor (necroză papilară), creşterea concentraţiilor de acid uric în sânge, creşterea
concentraţiilor de uree în sânge
Authorization approval 09 April 2020 8/10 DE/H/5544/001/DC
Foarte rare (pot afecta până la 1 din 10000 persoane)
umflare (edeme), tensiune arterială crescută (hipertensiune arterială ) şi insuficienţă
cardiacă au fost raportate în asociere cu tratamentul cu AINS
inflamație a esofagului sau pancreasului, formarea unor îngustări similare unor membrane în
intestinul subțire și în cel gros (formare de stricturi intestinale cu aspect de diafragmă)
eliminarea unei cantități mai mici de urină decât normal și umflare (mai ales la pacienții cu
tensiune arterială crescută sau funcție renală diminuată); umflare (edeme) și urină tulbure
(sindrom nefrotic); boală inflamatorie a rinichilor (nefrită interstițială) care poate duce la
insuficiență renală acută. În cazul apariției unuia dintre simptomele menționate mai sus sau
dacă aveți o stare generală de rău, opriți administrarea Ibalgin DUOși consultați-l imediat pe
medicul dumneavoastră, deoarece acestea pot fi primele semne ale unei leziuni renale sau ale
insuficienței renale
probleme privind producerea de celule ale sângelui - primele semne sunt: febră, dureri în gât,
ulcerații superficiale la nivelul gurii, simptome similare gripei, senzație de extenuare severă,
epistaxis și sângerare la nivelul pielii. În aceste cazuri, trebuie să opriți imediat tratamentul și să
consultați un medic. Este interzisă automedicația cu medicamente de ameliorare a durerii
(analgezice) sau medicamente care reduc febra (antipiretice)
depresie
a fost descrisă exacerbarea inflamaţiilor asociate cu infecţiile (de exemplu fasceită necrozantă)
asociată cu utilizarea anumitor analgezice (AINS). În cazul apariției sau agravării semnelor unei
infecții în timpul utilizării Ibalgin DUO, trebuie să consultați fără întârziere un medic. Trebuie
investigat dacă există indicaţie pentru un tratament antiinfecţios/antibiotic.
tensiune arterială crescută, insuficiență cardiacă, atac de cord, vasculită
disfuncție hepatică (primele semne pot fi modificările de culoare ale pielii), leziuni hepatice, mai
ale în timpul tratamentului de lungă durată, insuficiență hepatică, inflamația acută a ficatului
(hepatită acută)
simptome de meningită aseptică cu redoarea cefei, dureri de cap, greață, vărsături, febră sau
deteriorarea stării de conștiență au fost observate în timpul utilizării ibuprofenului. Pacienții
cu tulburări autoimune (LES, boală mixtă de țesut conjunctiv) pot avea o probabilitate mai
mare de a fi afectați. Contactați imediat un medic în cazul apariției acestora
forme severe de reacții ale pielii precum erupții la nivelul pielii cu roșeață și formare de
vezicule (de exemplu sindrom Stevens-Johnson, necroliză epidermică toxică/sindrom Lyell),
căderea părului (alopecie), infecții grave ale pielii și complicaţii la nivelul ţesuturilor moi au
apărut în timpul unei infecții cu virusul vărsatului de vânt (varicelei)
Reacţii de hipersensibilitate generale severe (semnele pot fi cele ale unei reacții alergice
grave care cauzează umflare a feței sau gâtului, dificultate în respirație, accelerarea
bătăilor inimii, scăderea tensiunii arteriale, șoc anafilactic (reacție alergică severă care
cauzează dificultate în respirație sau amețeli))
Cu frecvență necunoscută (care nu poate fi estimată din datele disponibile)
tremurături
accelerarea bătăilor inimii
poate să apară o reacție severă la nivelul pielii cunoscută sub denumirea de sindrom
DRESS. Simptomele DRESS includ: erupție la nivelul pielii, febră, umflare a
ganglionilor limfatici și creșterea eozinofilelor (un tip de celule albe ale sângelui)
o erupție extinsă pe piele, de culoare roșiatică și cu aspect de solzi, cu umflături sub piele
și bășici, localizată în special în zonele în care pielea este cutată, pe trunchi și la nivelul
extremităților superioare, însoțită de febră, care apare la inițierea tratamentului (pustuloză
exantematică generalizată acută). Dacă prezentați aceste simptome, încetați utilizarea
Ibalgin DUO și solicitați asistență medicală. Vezi și pct. 2.
creșterea sensibilității la lumină
Authorization approval 09 April 2020 9/10 DE/H/5544/001/DC
Medicamentele precum Ibalgin DUO pot fi asociate cu un risc ușor crescut de atac de cord
(„infarct miocardic”) sau accident vascular cerebral.
Într-un studiu după extracții dentare, unii pacienți (2,8%) au dezvoltat o inflamație a cavității de
extracție dentară, iar alții (1,4%) au dezvoltat o inflamație gingivală după procedura chirurgicală.
Raportarea reacțiilor adverse suspectate
Raportarea reacțiilor adverse suspectate după autorizarea medicamentului este importantă. Acest lucru
permite monitorizarea continuă a raportului beneficiu/risc al medicamentului. Profesioniștii din
domeniul sănătății sunt rugați să raporteze orice reacție adversă suspectată la:
Agenţia Naţională a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale din România
Str. Aviator Sănătescu nr. 48, sector 1
București 011478 - RO
Tel: + 4 0757 117 259
Fax: +4 0213 163 497
e-mail: adr@anm.ro.
5.Cum se păstrează Ibalgin DUO
Nu lăsați acest medicament la vederea și îndemâna copiilor.
Nu utilizați acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie.
Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
A se păstra la temperaturi sub 25°C.
Nu aruncați niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebați farmacistul cum să
aruncați medicamentele pe care nu le mai folosiți. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6.Conținutul ambalajului și alte informații
Ce conține Ibalgin DUO
Substanțele active sunt ibuprofen și cafeină.
Fiecare comprimat filmat conține ibuprofen 400 mg și cafeină 100 mg.
Celelalte componente sunt:
Nucleu:
Celuloză microcristalină
Croscarmeloză
sodică
Dioxid de siliciu
coloidal anhidru
Stearat de magneziu
Film:
Hipromeloză
Hidroxipropilceluloză
Macrogol 6000
Talc
Dioxid de titan (E171)
Authorization approval 09 April 2020 10/10 DE/H/5544/001/DC
Cum arată Ibalgin DUO și conținutul ambalajului
Ibalgin DUO se prezintă sub formă de comprimate filmate oblongi, de culoare albă, cu dimensiunile de
17,8 x 8,6 mm.
Ibalgin DUOeste disponibil în blistere.
Ambalaje cu 6, 10, 12, 15, 18, 20 și 24 comprimate filmate.
Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.
Deținătorul autorizației de punere pe piațăși fabricantul
Deținătorul autorizației de punere pe piață
Sanofi Romania SRL
Str. Gara Herăstrău, nr. 4, Clădirea B, etajele 8-9
Sector 2, București
România
Fabricantul
Delpharm Reims
10 rue du Colonel Charbonneaux, 51100 Reims
Franța
Acest medicament este autorizat în Statele Membre ale SEE sub următoarele denumiri:
Germania: Ibuprofen / Coffein Sanofi
Bulgaria: Nospalgin 400 mg/100 mg film-coated tablets (Ношпалгин 400 mg/100 mg филмирани
таблетки)
Republica Cehă: Ibalgin PLUS
Spania: Dolalgial Ibuprofeno/Cafeina 400mg /100mg comprimidos recubiertos con película
Ungaria: Algoflex Duo 400 mg/100 mg filmtabletta
Italia: Ibuprofene e Caffeina Sanofi 400 mg + 100 mg compresse rivestite con film
Polonia: IBU-SPA
Portugalia: Aspegic Caff
România: Ibalgin DUO 400 mg/100 mg comprimate filmate
Republica Slovacă: Ibalgin PLUS
Acest prospect a fost revizuit în aprilie 2020.

Produse similare

Cos de cumparaturi

Obiect sters Anuleaza

Favorite

Obiect sters Anuleaza