Acest site folosește cookies pentru a furniza servicii și funcționalități personalizate. Prin vizitarea site-ului nostru, îți dai acordul pentru descărcarea acestor cookies.Am inteles

Poți afla mai multe despre cookies și poți schimba setările lor aici.

Paduden forte 400mg, 12 drajeuri, Terapia

Cod bare: 5944702104145
Document:
Optiuni Livrare
Livrabil la usa in Bucuresti si Constanta
Pret: de la 17.85 RON
Ridicare de la ghiseu
Pret: de la 0.50 RON
Disponibilitate in locatii:
  • Barbu Vacarescu : Indisponibil
  • Dristor : Indisponibil
  • Plaza Romania : Indisponibil
  • Rahova : Indisponibil
  • Vivo Constanta : Indisponibil
Pretul afisat este valabil doar pentru comenzile online, pretul din fiecare punct de lucru putand varia.

Paduden forte 400mg, 12 drajeuri, Terapia [5944702104145]

Substanta activa este ibuprofen.
Fiecare drajeu contine ibuprofen 400 mg.
Celelalte componente sunt: lactozamonohidrat, povidona, amidon de porumb,talc, croscarmeloza sodica, stearat de magneziu, dioxid de siliciu coloidal anhidru, zahar, dioxid de titan (e171), ceara carnauba,ceara de albine.

Prospect: informatii pentru utilizator paduden forte 400 mg drajeuri ibuprofen
Cititi cu atentie si in intregime acest prospect, deoarece el contine informatii importante pentru dumneavoastra.

Acest medicament este disponibil fara prescriptie medicala. cu toate acestea, este necesar sa utilizati paduden forte , cu atentie, pentru a obtine cele mai bune rezultate.-

Pastrati acest prospect. S-ar putea sa fie necesar sa-l recititi.-
Intrebati farmacistul daca aveti nevoie de mai multe informatii sau sfaturi.
-Trebuie sa va prezentati la medic daca simptomele dumneavoastra se inrautatesc sau nu se imbunatatesc dupa 3 zile.
-Daca vreuna dintre reactiile adverse devine grava sau daca observati orice reactie adversa nementionata in acest prospect, va rugam sa-i spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului.

In acest prospect gasiti:

1.Ce este paduden forte si pentru ce se utilizeaza
2.Inainte sa utilizati paduden forte
3.Cum sa utilizati paduden forte
4.Reactii adverse posibile
5.Cum se pastreaza paduden forte
6.Informatii suplimentare

1.Ce este paduden forte si pentru ce se utilizeaza
Paduden forte contine ibuprofen care apartine unei grupe de medicamente numite antiinflamatore nesteroidiene (ains). Antiinflamatoarele nesteroidie nemodifica raspunsul organismului la durere, inflamatie si febra.

Paduden forte este utilizat pentru ameliorarea durerilor de intensitate usoara pana la moderata: dureri de cap inclusiv cele de tip migrena, dureri de spate, dureri musculare, dureri de dinti, dureri articulare, dureri menstruale.
De asemenea, se poate  utilizain caz de febra asociata cu raceala sau gripa.

2.Inainte sa utilizati paduden forte

Nu utilizati paduden forte
-Daca sunteti alergic (hipersensibil) la ibuprofen, la alte antiinflamatore nesteroidiene sau la oricare dintre celelalte componente ale paduden forte (o reactie alergica poate include eruptii cutanate, mancarimi, umflarea fetei, buzelor, limbii, mainilor/picioarelor sau dificultati in respiratie);
-Daca ati avut oricand in trecut bronhospasm (respiratie dificila), rinita, urticarie dupa tratamentul cu acid acetilsalicilic sau alte antiinflamatore nesteroidiene;
-Daca aveti sau ati avut ulcer gastro-duodenal,hemoragiegastro-intestinala, colita ulceroasa;
-Daca aveti insuficienta cardiaca severa;
-Daca aveti insuficienta renala severa;
-Daca aveti insuficienta hepatica severa;
-In caz de hemoragie la nivelul creierului (hemoragie cerebrovasculara) sau alte sangerari active;
-Daca aveti tulburari de formare a sange lui de origine neclara;
-Daca aveti lupus eritematos sistemic sau alte colagenoze;
-Daca sunteti gravida in ultimele 4luni de sarcina.

Aveti grija deosebita cand utilizati paduden forte
-Daca ati avut boli digestive (hernie hiatala, hemoragii digestive  etc.);
-Daca aveti insuficienta renala sau hepatica usoara-moderata;
-Daca aveti astm bronsic sau alte boli alergice;
-Daca aveti tulburari ale coagularii sangelui sau urmati tratament cu medicamente care reduc formarea cheagurilor de sange;
-Daca urmati tratament cu alte medicamente pentru calmarea durerilor sau inflamatiei;
-Daca sunteti in varsta, slabit sau consumati bauturi alcoolice zilnic.

Paduden forte  nu se utilizeaza la copii cu varsta sub 12 ani.
Trebuie evitata utilizarea in asociere, de paduden forte cu alte ains, inclusiv cu inhibitori selectivi de ciclooxigenaza

2. Medicamente precum paduden forte se pot asocia cu un risc usor crescut de aparitie a atacului de cord („infarct miocardic”). Riscurile de orice tip sunt mai probabile la doze mari si in cazul tratamentului de lunga durata. Nu depasiti doza si durata de 3 zilerecomandate pentru tratament.

Daca aveti probleme cardiace, accident vascular cerebral in antecedente sau considerati ca ati putea fi in situatie de risc datorita acestor afectiuni (de exemplu:daca aveti hipertensiune arteriala, diabet zaharat, valori crescute ale colesterolului sau sunteti fumator) trebuie sa discutati despre tratament cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul.

Pentru toate ains si in orice moment al tratamentului, au fost raportate hemoragii, ulceratii si perforatii gastro-intestinale care pot fi letale, cu sau fara simptome de alarmare sau antecedente de evenimente gastro-intestinale grave.

Riscul de hemoragii, ulceratii si perforatii gastro-intestinale este superior odata cu cresterea dozelor de ains, la pacientii cu antecedente de ulcer, in special daca a fost complicat cu hemoragie sau perforatie si la varstnici. la acesti pacienti, tratamentul trebuie inceput cu doza minima disponibila.
Tratamentul in asociere cu protectoare gastrice (de exemplu, misoprostol sau inhibitori ai pompei de protoni) trebuie avut in vedere la acesti pacienti, precum si la pacientii care necesita tratament in asociere cu doze mici de aspirina sau cu alte medicamente care pot creste riscul de afectiuni gastro-intestinale.
In cazul aparitiei tulburarilor de vedere, utilizarea ibuprofenului trebuie intrerupta si se recomanda efectuarea unui control oftalmologic.
La copii cu varsta sub 12 ani se recomanda utilizarea unor forme farmaceutice adecvate.

Ce trebuie sa evitati cand luati acest medicament?
Unele medicamente care sunt anticoagulante (actioneaza impotriva coagularii sangelui) (de exemplu acid acetilsalicilic/aspirina, warfarina, ticloplidina), unele medicamente care actioneaza impotriva tensiunii arteriale crescute (inhibitori de enzima de conversie a angiotensinei de exemplu captopril, medicamentele blocante ale beta receptorilor, antagonistii de angiotensina ii)si chiar alte medicamente pot afecta sau pot fi afectatede tratamentul cu ibuprofen. Prin urmare cereti sfatulmedicului inainte de a utiliza ibuprofen impreuna cu alte medicamente.

Utilizarea altor medicamente
Va rugam sa spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului daca luati sau ati luat recentorice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fara prescriptie medicala.
Medicul va decide daca este sigur sa luati paduden forte cu alte medicamente.

3.Trebuie sa utilizati  paduden forte cu prudenta daca luati:
-Medicamente care reduc formarea cheagurilor de sange(de exemplu, warfarina);
-Acidul acetilsalicilic sau alte antiinflamatoare analgezice, inclusiv inhibitori ai cox
-2 (medicamente anti-inflamatoare nesteroidiene), inhibitori selectivi ai recaptarii serotoninei (medicamente pentru tratamentul starilor depresive) si medicamente cortizonice (glucocorticoizi);
-Exista un risc crescut de ulcer si hemoragie a tractului gastrointestinal;
-Diuretice–medicamente care favorizeaza eliminarea apei din organism (cum este furosemida);
-Medicamente pentru tratamentul hipertensiunii arteriale;
-Litiu (un medicament utilizat in tratamentul depresiei);
-Digoxina (medicament pentru cresterea fortei de contractie a muschiului inimii);
-Fenitoina (medicament pentru tratarea convulsiilor);
-Derivati de sulf oniluree (medicamente pentru scaderea glicemiei);desi pana in prezent nu au fost descrise interactiuni intre ibuprofen si derivatii de sulfoniluree, in cazul administrarii in asociere a acestor medicamente, valorile glicemiei trebuie verificate, ca precautie.
-Tacrolimus, deoarece exista riscul lezarii rinichilor;
-Zidovudina (medicament pentru tratamentul sida);exista un risc crescut de hemoragii la nivelul articulatiilor si de vanatai la pacientii hemofilici cu infectie hiv;
-Medicamente care contin probenecid sau sulfinpirazona (medicamente pentru tratarea gutei);acestea pot intarzia excretia de ibuprofen putand conduce la o posibila acumularea de ibuprofen in organism si cresterea reactiilor adverse ale acestuia;
-Metotrexat (utilizat in tratamentul cancerului sau poliartritei reumatoide);
-Ciclosporina (un medicament utilizat pentru supresia sistemului imunitar);
-Trimetoprim (un medicament utilizat in tratarea infectiilor).

Utilizarea paduden forte cu alimente si bauturi

Drajeurile se inghit intregi, cu un pahar cu apa, preferabil dupa masa.
Daca este posibil, trebuie sa nu consumati alcool etilic in timpul tratamentului cu paduden forte,deoarece reactiile adverse, in special cele care afecteaza tractul gastro-intestinal sau sistemul nervos central, sunt accentuate.

Sarcina si alaptarea

Adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua orice medicament.
Medicamentul este contraindicat in ultimele 4luni de sarcina si nu este recomandat in timpul alaptarii.
Puteti utiliza ibuprofen numai in primele 5 luni de sarcina daca
Este absolut necesar si numai dupa ce ati discutat cu medicul dumneavoastra,sub stricta supraveghere a acestuia.
Paduden forte apartine unui grup de medicamente (medicamente antiinflamatoare nesteroidiene) care pot afecta fertilitatea la femei. Acest efect este reversibil la intreruperea tratamentului.

Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor paduden forte
Poate determina ameteli si dureri de cap, reactii care pot influenta capac
Itatea de a conduce vehicule si de a folosi utilaje.

Informatii importante privind unele componente ale paduden forte
Paduden fort400 mg contine lactoza monohidrat si zahar.
Daca medicul dumneavoastra v-a atentionat ca aveti intoleranta la unele categorii de glucide, va rugam sa-l intrebati inainte de a lua acest medicament.

3.Cum sa utilizati paduden forte
Luati intotdeauna paduden forteexact asa cum v-a spus medicul dumneavoastra. Trebuie sa discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul daca nu sunteti sigur.

Adulti si adolescenti( varsta peste 12 ani):doza recomandata initial este de 200-400 mg ibuprofen si,daca este necesar, doza se poate repeta la intervale de 4-6 ore, fara a depasi doza maxima de 1200 mg ibuprofen pe zi.
Drajeurile de paduden forte   se inghit intregi, cu un pahar cu apa, de preferat dupa masa.
Copii cu varsta sub 12 ani
Paduden forte nu este indicat la copii cu varsta sub 12 ani, pentru acestia fiind disponibile forme farmaceutice adecvate varstei.
Pacienti varstnici
Nu este necesara scaderea dozelor, cu exceptia cazului in care este prezenta insuficienta renala sau hepatica; in acest caz, dozele trebuie stabilite de medic pentru fiecare pacient in parte.
Trebuie sa intrerupeti tratamentul cu paduden fortesi sa va prezentati la medic daca simptomele persista sau se agraveaza dupa 3 zile.
Daca aveti impresia ca efectul paduden forte este prea puternic sau prea slab,adresati-va medicului dumneavostra sau farmacistului.
Daca utilizati mai mult decat trebuie din paduden forte
Daca dumneavoastra (sau altcineva) ati luat accidental prea multe
Drajeuri depaduden forte adresati-va imediat medicului dumneavoastra sau mergeti la cel mai apropiat spital. Luati acest prospect cu dumneavoastra si cutia pentru ca medicul sa stie cemedicament si cate drajeuriati luat.
Daca uitati sa utilizati paduden forte
Nu luati o doza dubla pentru a compensa doza uitata.
Daca aveti orice intrebari suplimentare cu privire la acest produs, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.

4.Reactii adverse posibile
Ca toate medicamentele, paduden forte poate provoca reactii adverse, cu toate ca nu apar la toate persoanele.
Trebuie sa observati daca aveti urmatoarele reactii adverse; va rugam sa discutati acestea cu medicul dumneavoastra, care va decide in viitor cum sa procedati.
Pentru evaluarea reactiilor adverse se utilizeaza urmatoarea clasificare a frecventelor:
Foarte frecvente: apar la mai mult de 1 din 10 pacienti tratati
Frecvente: apar la mai putin de 1 din 10, dar la mai mult de 1 din 100 pacienti tratati
Mai putin frecvente: apar la mai putin de 1 din 100, dar la mai mult de 1 din 1000 pacienti tratati
Rare:apar la mai putin de 1 din 1000, dar la mai mult de 1 din 10000 pacienti tratati
Foarte rare: apar la mai putin de 1 din 10000 pacienti tratati, frecventa necunoscuta (care nu poate fi estimata din datele disponibile)
Reactii adverse posibile
Lista cu urmatoarele reactii adverse include toate reactiile adverse observate in cursul tratamentului cu ibuprofen, precum si cele inregistrate in cursul tratamentului cu doze mari si pe termen lung lapacientii cu afectiuni reumatice. Frecventele mentionate, mai putin frecventele foarte rare, se refera la tratamentul de scurta durata cu doze zilnice de pana la 1200 mg ibuprofen in cazul formelorfarmaceutice pentru administrarea pe cale orala.

In ceea ce priveste urmatoarele reactii adverse, trebuie mentionat faptul ca sunt in principal dependente de doza sivariaza de la pacient la pacient.
Cele mai frecvente reactii adverse observate sunt de natura gastro-
Intestinala. Ulcerele gastrice si duodenale (ulcere peptice), perforatia sau hemoragia gastro-intestinala, uneori letale, pot apare, in special la varstnici. Dupa administrare au fost raportate greata, varsaturi, diaree,meteorism, constipatie, tulburari digestive, dureri abdominale, scaune negre ca smoala, varsaturi cu sange, stomatita ulcerativa (inflamarea mucoasei gurii cu ulceratii), agravarea coliteiulcerative si a bolii crohn.
Mai putin frecvent a fost observata inflamarea mucoasei gastrice. Riscul de aparitie a hemoragiilor gastro-intestinale este dependent, in special, de dozele utilizate si de durata administrarii.
La asocierea cu ains au fost raportate edemul, hipertensiunea arteriala si insuficienta cardiaca. Medicamentele precum paduden fortepot fi asociate cu un risc usor crescut de aparitie a atacului de cord („infarct miocardic”) sau a accidentului vascular cerebral.
Tulburari cardiace

Foarte rare: batai neregulate ale inimii (palpitatii), insuficienta cardiaca, atac de cord (infarct miocardic).
Tulburari hematologice si limfatice
Foarte rare:
Tulburari ale formarii sangelui (anemie, leucopenie, trombocitopenie, pancitopenie, agranulocitoza).
Primele semne pot fi reprezentate de febra, dureri in gat, ulceratii superficiale la nivelul cavitatii bucale, simptome asemanatoare gripei, oboseala severa, sangerare la nivelul nasului si pielii.
In aceste cazuri, tratamentul trebuie intrerupt
Imediat si este necesara prezentarea la un medic. Nu
Trebuie sa va autoadministrati orice medicament impotriva durerii sau febrei.
Tulburari ale sistemului nervos
Mai putin frecvente:
Tulburari ale sistemului nervos central, cum sunt dureri de cap, ameteli, stare de confuzie, agitatie, iritabilitate sau oboseala.
Tulburari oculare
Mai putin frecvente:
Tulburari de vedere.
Tulburari acustice si vestibulare
Rare: zgomote in urechi (tinitus).
Tulburari gastro-intestinale
Frecvente:tulburari gastro-intestinale, cum sunt arsuri in capul pieptului,dureri de stomac, greata, varsaturi,
Meteorism, diaree, constipatie si mici hemoragii gastro-
Intestinale care, in cazuri exceptionale, pot
Determina o scadere a numarului de celule rosii sanguine (anemie).

Mai putin frecvente:
Ulcere gastrice si duodenale (ulcere peptice), potential complicate cu hemoragii si perforatii, inflamarea mucoasei cavitatii bucale cu formarea de ulceratii (stomatita ulcerativa), agravarea colitei ulcerative sau a bolii crohn, inflamarea mucoasei stomacului (gastrita).

Foarte rare:
Inflamarea esofagului (esofagita) si pancreasului (pancreatita), aparitia de ingustari ale intestinului subtire si a intestinului gros asemanatoare unor membrane (stricturi intestinale asemanatoare unor diafragme).
In cazul in care apar dureri severe in partea de sus a abdomenului, varsaturi cu sange sau o coloratie neagra a scaunului trebuie sa intrerupeti tratamentul cu

Paduden forte si sa anuntati imediat medicul. Tulburari renale si ale cailor urinare
Foarte rare:
Retentie crescuta de apa in tesuturi (edeme), in special la pacientii cu tensiune arteriala mare sau cu alterarea functiei renale, sindrom nefrotic (acumularea de apa in organism [edeme] si eliminare importanta de proteine prin urina), afectare renala inflamatorie (nefrita interstitiala), care se pot insoti de insuficienta renala acuta.
De asemenea, pot apare leziuni ale tesutului renal (necroza papilara) si cresterea concentratiilor de acid uric in sange.
Scaderea eliminarii de urina, acumularea de apa in organism (edeme) si o stare generala de rau pot fi semne ale unei afectari renale pana la insuficienta renala. in cazul aparitiei sau agravarii simptomelor mentionate, trebuie sa intrerupeti tratamentul cu paduden forte si sa contactati imediat medicul
Afectiuni cutanate si ale tesutului subcutanat
Foarte rare:reactii cutanate severe, ca eruptii trecatoare pe piele, cu inrosire si formare de basici pe piele (de
Exemplu, sindrom stevens-johnson, necroliza epidermica toxica/sindrom
Lyell), caderea parului (alopecie).
In cazuri exceptionale, in timpul varicelei sau a erizipelului/herpesului fetei pot apare infectii pe piele severe si complicatii ale tesuturilor moi (vezi si „infectii si infestari”).
Infectii si infestari
Foarte rar:
Foarte rar au fost descrise cazuri de agravare a inflamatiei din cursul infectiilor (de exemplu, aparitia fasceitei necrozante), care au coincis cu utilizarea anumitormedicamente antiinflamatoare(antiinflamatoare nesteroidiene, din care face parte sipaduden forte).
Au fost observate simptome ale inflamarii membranei care inveleste creierul (meningita aseptica), cu dureri severe de cap, greata, varsaturi, febra, redoare de ceafa sau tulburari ale starii de constienta.
Pacientii care sufera de anumite boli autoimune (lupus eritematos sistemic, colagenoze mixte) par sa prezinte un risc crescut.
In cazul in care, in timpul tratamentului cu paduden forte apar sau se agraveaza semnele unei infectii (de exemplu, inrosire, umflare, caldura locala, durere,febra) trebuie sa va adresati imediat medicului.
Tulburari vasculare
Foarte rare:
Tensiune arteriala mare (hipertensiune arteriala).
Tulburari ale sistemului imunitar (reactii de hipersensibilitate)
Mai putin frecvente:
Reactii de hipersensibilitate cu eruptii trecatoare pe piele si mancarime si crize de astm bronsic(posibil insotite de scaderea tensiunii arteriale).in acest caz, anuntati imediat medicul si intrerupeti tratamentul cu paduden forte.
Foarte rare:
Reactii generale severe de hipersensibilitate.
Acestea se pot manifesta ca edem al fetei, umflarea limbii, umflarea interna a laringelui cu ingustarea cailor aeriene, lipsa de aer, cresterea pulsului, scaderea tensiunii arteriale pana la soc cu potential letal.
Daca unul din aceste simptome apare, posibil chiar de la prima administrare, este necesara asistenta medicala de urgenta.
Tulburari hepatobiliare
Foarte rare:
Tulburari ale functiei hepatice, leziuni hepatice, in special in tratamentul pe termen lung, insuficienta hepatica, inflamarea acuta a ficatului (hepatita).in cazul tratamentului de lunga durata, trebuie monitorizate periodic valorile testelor functionale hepatice.
Tulburari psihice
Foarte rare:
Reactii psihotice, depresie.
Aca vreuna dintre reactiile adverse devine grava sau daca observati orice reactie adversa nementionata in acest prospect, va rugam sa spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului.

5 cum se pastreaza paduden forte
A nu se lasa la indemana si vederea copiilor.
Nu utilizati paduden fortedupa data de expirare inscrisa pe ambalaj,dupa exp. Data de expirare se refera la ultima zi a lunii respective.
A se pastra la temperaturi sub 30ºc, in ambalajul original.
Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere.
Intrebati farmacistul cum sa eliminati medicamentele care nu va mai sunt necesare. Aceste masuri vorajuta la protejarea mediului.

Prezentare:
12 drajeuri



Data ultimei actualizari: 16-01-2020

Paduden forte 400mg, 12 drajeuri, Terapia [5944702104145]

1
AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 12444/2019/01 Anexa 1
Prospect
Prospect: Informaţii pentru utilizator
PADUDEN Forte 400 mg drajeuri
Ibuprofen
Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospectînainte de a începe să utilizaţi acest medicament,
deoarece el conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.
Utilizaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor
medicului dumneavoastră sau farmacistului.
- Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.
- Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau recomandări.
- Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. Vezi pct. 4.
- Dacă după 3 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic.
Ce găsiţi în acest prospect:
1.Ce este PADUDEN Forte şi pentru ce se utilizează
2.Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi PADUDEN Forte
3.Cum să utilizaţi PADUDEN Forte
4.Reacţii adverse posibile
5.Cum se păstrează PADUDEN Forte
6.Conţinutul ambalajului şi alte informaţii
1. Ce este PADUDEN Forte şi pentru ce se utilizează
PADUDEN Forte conţine ibuprofen care aparţine unui grup de medicamente numite antiinflamatoare
nesteroidiene (AINS). Antiinflamatoarele nesteroidiene modifică răspunsul organismului la durere,
inflamaţie şi febră.
PADUDEN Forte este utilizat pentru ameliorarea durerilor de intensitate uşoară până la moderată:
dureri de cap inclusiv cele de tip migrenă, dureri de spate, dureri musculare, dureri de dinţi, dureri
articulare, dureri menstruale. De asemenea, se poate utilizaîn caz de febră asociată cu răceală sau
gripă.
Dacă după 3 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic.
2. Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi PADUDEN Forte
Nu utilizaţi PADUDEN Forte
- dacă sunteţi alergic la ibuprofen, la alte antiinflamatoare nesteroidiene sau la oricare dintre
celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la punctul 6). O reacţie alergică poate
include erupţii cutanate, mâncărimi, umflarea feţei, buzelor, limbii, mâinilor/picioarelor sau
dificultăţi în respiraţie.
- dacă aţi avut oricând în trecut bronhospasm (respiraţie dificilă), rinită, urticarie după tratamentul
cu acid acetilsalicilic sau alte antiinflamatoare nesteroidiene;
- dacă aveţi sau aţi avut ulcer gastro-duodenal, hemoragie gastro-intestinală, colită ulceroasă;
- dacă aveţi insuficienţă cardiacă severă;
- dacă aveţiinsuficienţă renală severă;
- dacă aveţiinsuficienţă hepatică severă;
2
- dacă aveţi afecţiuni care determină o tendinţă crescută de sângerare;
- dacă sunteţi gravidă în ultimele 3 luni de sarcină.
Atenţionări şi precauţii
Înainte să utilizaţi PADUDEN Forte, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului:
- dacă aveți anumite tulburări ale sistemului imunitar (boală mixtă de ţesut conjunctiv și lupus
eritematos sistemic (LES), condiție a sistemului imunitar care afectează țesutul conjunctiv având
ca rezultat dureri articulare, modificarea culorii pielii și tulburări ale altor organe) acestea pot
avea un risc crescut de apariţie a meningitei aseptice.
-dacă aveţi boli inflamatorii intestinale, antecedente de ulcer gastric;
-dacăaveţi afectarea funcţiei renale şi/sau hepatice;
-dacăaveţi astm bronşic rinită cronică (nas înfundat şi care curge în mod cronic) sau boală
alergică, având în vedere că PADUDEN Forte poate cauza dificultăţi la respiraţie, urticarie sau o
reacţie alergică severă dacă aveţi oricare din cele enumerate mai sus;
-dacăaveţi tulburări ale coagulării sângelui sau urmaţi tratament cu medicamente care reduc
formarea cheagurilor de sânge.
Medicamentele antiinflamatoare/ȋmpotriva durerii cum este ibuprofenul pot fi asociate cu un risc uşor
crescut de infarct miocardic sau de accident vascular cerebral, în special dacă sunt utilizate în doze
mari. Nu depăşiţi doza recomandată sau durata tratamentului.
Trebuie să discutaţi despre tratament cu medicul dumneavoastră saucu farmacistul ȋnainte de a lua
PADUDEN Forte în cazul în care:
-aveţi probleme ale inimii inclusiv insuficienţă cardiacă, angină pectorală (dureri ȋn piept), sau dacă
aţi avut un infarct miocardic, intervenţie chirurgicală pentru by-pass, boală arterialăperiferică
(circulaţie redusă a sângelui la nivelul picioarelor sau tălpilor, din cauza ȋngustării sau blocării
arterelor) sau orice tip de accident vascular cerebral (inclusiv "accident vascular cerebral minor"
sau accident ischemic tranzitor "AIT").
-aveţi tensiune arterială mare, diabet zaharat, concentraţii crescute de colesterol ȋn sânge, istoric
familial de boli ale inimii sau de accident vascular cerebral sau dacă sunteţi fumător.
Asemenea altor medicamente antiinflamatoare, PADUDEN Forte poate masca semnele unei infecţii.
În cazul apariţiei tulburărilor de vedere, utilizarea ibuprofenului trebuie întreruptă şi se recomandă
efectuarea unui control oftalmologic.
Se recomandă precauție la pacienții deshidratați datorită riscului de apariție a insuficienței
renale.
Ce medicamente trebuie să evitaţi când luaţi acest medicament?
Unele medicamente care sunt anticoagulante (acţionează împotriva coagulării sângelui) (de exemplu
acid acetilsalicilic/aspirină, warfarină, ticloplidină), unele medicamente care acţionează împotriva
tensiunii arteriale crescute (inhibitori de enzimă de conversie a angiotensinei de exemplu captopril,
medicamente blocante cum este atenolol, antagoniştii de angiotensină II cum este losartan) şi alte
medicamente pot afecta sau pot fi afectate de tratamentul cu ibuprofen. Prin urmare cereţi sfatul
medicului înainte de a utiliza ibuprofen împreună cu alte medicamente.
Copii şi adolescenţi
PADUDEN Forte nu se utilizează la copii cu vârsta sub 12 ani.
La copii cu vârsta sub 12 ani se recomandă utilizarea unor forme farmaceutice adecvate.
Există un risc de insuficiență renală la copii și adolescenţi deshidrataţi.
PADUDEN Forte împreună cu alte medicamente
Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi, aţi luat recent sau s-ar putea să luaţi
orice alte medicamente.
Medicul va decide dacă este sigur să luaţi PADUDEN Forte cu alte medicamente.
PADUDEN Forte poate influenţa sau poate fi influenţat de alte medicamente. De exemplu:
3
- diuretice (medicamente care cresc cantitatea de urină eliminată);
- glicozide cardiace cum este digoxin utilizat pentru tratamentul afecţiunilor inimii;
- zidovudină (un medicament antiviral);
- steroizi (utilizaţi in tratamentul afecţiunilor antiinflamatorii);
- metotrexat (utilizat ȋn tratamentul anumitor cancere şi a artritei reumatoide);
- medicamente cunoscute ca imunosupresoare cum sunt ciclosporina şi tacrolimus (utilizate pentru
supresia răspunsului imun);
- medicamente cunoscute ca ISRS, utilizate pentru tratamentul depresiei;
- antibiotice numite chinolone cum este ciprofloxacin;
- aminoglicozide (un antibiotic);
- mifepristonă;
- orice alte medicamente care conţin ibuprofen cum sunt cele cumpărate fără prescripţie medicală;
- orice alt medicament ȋmpotriva durerii inclusiv acidul acetilsalicilic;
- colestiramina, un medicament utilizat pentru reducerea colesterolului;
- medicamente cunoscute ca sulfonilureice cum este glibenclamida (utilizata pentru tratamentul
diabetului zaharat);
- voriconazol sau fluconazol (medicamente antifungice);
- ginkgo biloba, un medicament pe bază de plante (creşte tendinţa la sângerare dacă ȋl luaţi ȋmpreună
cu ibuprofen).
Alte medicamente pot influenţa sau pot fi influenţate de tratamentul cu PADUDEN Forte. De aceea,
întotdeauna trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul înainte de a utiliza
PADUDEN Forte împreună cu alte medicamente.
PADUDEN Forteîmpreunăcu alimente şi băuturi
Drajeurile se înghit întregi, cu un pahar cu apă, preferabil după masă.
Dacă este posibil, trebuie să nu consumaţi alcool etilic în timpul tratamentului cu PADUDEN Forte,
deoarece reacţiile adverse, în special cele care afectează tractul gastro-intestinal sau sistemul nervos
central, sunt accentuate.
Sarcina şi alăptarea
Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă,
adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest
medicament.
Utilizarea PADUDEN Forte ȋn timpul sarcinii şi alăptării trebuie evitată.
PADUDEN Forte nu trebuie utilizat ȋn ultima parte a sarcinii (ultimele 3 luni de sarcină) şi se poate
administra ȋn primele 6 luni de sarcină numai la recomandarea medicului dumneavoastră.
PADUDEN Forte aparţine unui grup de medicamente (medicamente antiinflamatoare nesteroidiene)
care pot afecta fertilitatea la femei. Acest efect este reversibil la întreruperea tratamentului.
Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
PADUDEN Forte poate determina ameţeli şi somnolenţă, reacţii care pot influenţa capacitatea de a
conduce vehicule şi de a folosi utilaje.
PADUDEN Forte 400 mg conţine lactoză monohidratşi zahăr
Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat că aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide, vă rugăm
-l întrebaţi înainte de a lua acest medicament.
3. Cum utilizaţi PADUDEN Forte
Luaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau aşa cum v-a spus
medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă
nu sunteţi sigur.
4
Adulţi şi adolescenţi (vârsta peste 12 ani):
Doza iniţială este de 400 mg ibuprofen de 3 ori pe zi, la nevoie.
Dozele trebuie administrate la un interval de cel puţin 6 ore.
Nu trebuie depăşită o doză totală de 1200 mg într-un interval de 24 de ore.
Drajeurile de PADUDEN Forte se înghit întregi, cu un pahar cu apă, de preferat după masă.
Dacă la adolescenţi (vârsta peste 12 ani)acest medicament este necesar mai mult de 3 zile, sau dacă
simptomele se agravează trebuie consultat un medic.
Copii cu vârsta sub 12 ani
PADUDEN Forte nu este indicat la copii cu vârsta sub 12 ani, pentru aceştia fiind disponibile forme
farmaceutice adecvate vârstei.
Trebuie să întrerupeţi tratamentul cu PADUDEN Forte şi să vă prezentaţi la medic dacă simptomele
persistă sau se agravează după 3 zile.
Dacă utilizaţi mai mult PADUDEN Forte decât trebuie
Dacă ați luat mai mult PADUDEN Forte decât trebuie sau dacă copiii au luat medicamentul în mod
accidental, adresați-vă imediat unui medic sau mergeți la cel mai apropiat spital pentru o evaluare a
riscului existent și pentru sfaturi privind măsurile care trebuie luate.
Simptomele pot include greață, dureri abdominale, vărsături (pot conține urme de sânge), dureri de
cap, țiuituri în urechi, dezorientare și mișcări oscilatorii ale ochilor. În cazul intoxicației grave s-au
raportat următoarele simptome: somnolență, dureri în piept, palpitații, pierderea cunoștinței, convulsii
(în special la copii), slăbiciune și amețeală, sânge în urină, senzație de corp rece și probleme
respiratorii.
Dacă uitaţi să utilizaţi PADUDEN Forte
Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.
Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-medicului
dumneavoastră sau farmacistului.
4. Reacţii adverse posibile
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate
persoanele.
Medicamentele precum PADUDEN Forte pot fi asociate cu un risc uşor crescut de apariţie a atacului
de cord („infarct miocardic”) sau a accidentului vascular cerebral.
Încetaţi să utilizaţi PADUDEN Forte şi contactaţi imediat un medic în cazul în care apar următoarele
reacţii adverse:
-semne ale meningitei aseptice cum sunt durere de cap severă, febră, rigiditatea cefei sau
intoleranţă la lumină
-semne ale sângerării intestinale cum sunt: sânge ȋn scaun, scaune de culoare neagră, vărsături cu
sânge sau ȋn zaţ de cafea
Spuneţi medicului şi ȋncetaţi să utilizaţi PADUDEN Forte daca aveti:
-Dureri de stomac inexplicabile (dureri abdominale) sau alte simptome de stomac, indigestie, arsuri
la stomac, senzație de rău și /sauvărsături
-Respirație şuierătoare inexplicabilă, dificultăți de respirație, erupție cutanată, mâncărime sau
vânătăi (acestea pot fi simptomele unei reacții alergice)
-Ȋngălbenirea ochilor și/sau a pielii (icter)
-Dureri în gât severe cu febră mare (acestea pot fi simptomele unei afecţiunicunoscută sub numele
de agranulocitoză)
5
-Vedere încețoșată sau perturbată (afectare vizuală) sau vederea/auzirea de lucruri ciudate
(halucinații)
-Retenție de lichide, de exemplu umflarea gleznelor (acest lucru poate fi un semn de probleme la
rinichi)
-Erupție cutanată severă generalizată (sindrom Stevens-Johnson și eritem polimorf, simptomele
includ erupții cutanate severe,vezicule pe piele, inclusiv în interiorul gurii, nasului și la nivelul
organelor genitale, precum și descuamarea pielii care poate fi însoțită de simptome cum sunt
durere, dureri de cap și febră).
-Poate să apară o reacție cutanată gravă cunoscută sub numele de sindrom DRESS. Simptomele
sindromului DRESS includ: erupție cutanată, febră, inflamarea ganglionilor limfatici și eozinofile
crescute (un tip de celule albe din sânge).
Medicamente, cum este PADUDEN Forte, au fost asociate în cazuri excepționale cu probleme severe
ale pielii la pacienții cu varicella.
Alte reacţii adverse
Frecvente (pot afecta până la 1 din 10 persoane)
-erupţii pe piele
-senzație de amețeală sau oboseală
-dureri de stomac, indigestie, diaree, senzație de rău, vărsături, flatulenţă, constipație
-cefalee - dacă acest lucru se întâmplă în timp ce luați acest medicament este este important să nu
luați alte medicamente pentru durere
-scaune negre
-scaune cu sânge
-vărsături cu sânge
Mai puţin frecvente (pot afecta până la 1 din 100 persoane)
-somnolență
-anxietate
-furnicături sau ȋnţepături
-dificultăți de somn
-urticarie, mâncărime
-sensibilitatea pieliila lumină
-tulburări vizuale, probleme de auz
-hepatită, îngălbenirea pielii sau ochilor, reducerea funcției ficatului
-reducerea funcției rinichilor, inflamarea rinichilor, insuficiență renală
-strănut, nas ȋnfundat, senzație de mâncărime sau secreţii ȋn nas(rinită)
-inflamarea mucoasei stomacului
-vânătăi mici pe piele sau în interiorul gurii, nasului sau urechilor
-dificultăți la respiraţie, respirație șuierătoare sau tuse, astm sau agravarea astmului
-sunete în urechi (tinitus)
-senzație de amețeală sau ȋnvârtire (vertij)
-ulceratii la nivelul gurii
-reacţiealergică gravă care determină umflarea feței sau a gâtului
Rare (pot afecta până la 1 din 1000 persoane)
-senzație de depresie sau confuzie
-retenție de lichide (edem)
-pierderea vederii
-modificări ale numărului de celule din sânge - primele semne sunt: febră, durere ȋn gât, ulcere la
nivelul gurii, simptome asemănătoare gripei, senzație de oboseală, sângerare din nas și piele
-reducerea numărului de celule sanguine (anemie)
-reacții alergice grave care determină dificultăți de respirație sau amețeală
Foarte rare (pot afecta până la 1 din 10000 persoane)
-insuficienţă hepatică
6
-insuficienţă cardiacă
-infarct miocardic
-inflamația pancreasului
-tensiune arterială crescută
Cu frecvenţă necunoscută: frecvenţa nu poate fi estimată din datele disponibile
-agravarea colitei ulcerative sau a bolii Crohn (inflamația colonului)
Raportarea reacţiilor adverse
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta
reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate
pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale din România
http://www.anm.ro/. Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii
suplimentare privind siguranţa acestui medicament.
5. Cum se păstrează PADUDEN Forte
Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.
Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe ambalaj, după EXP. Data de expirare
se referă la ultima zi a lunii respective.
A se păstra la temperaturi sub 30ºC, în ambalajul original.
Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să
aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii
Ce conţine PADUDEN Forte
- Substanţa activă este ibuprofen. Fiecare drajeu conţine ibuprofen 400 mg.
- Celelalte componente sunt: lactoză monohidrat, povidonă K30, amidon de porumb, talc,
croscarmeloză sodică, stearat de magneziu, dioxid de siliciu coloidal anhidru, zahăr, dioxid de
titan (E 171), ceară carnauba, ceară de albine.
Cum arată PADUDEN Forte şi conţinutul ambalajului
PADUDEN Forte se prezintă sub formă de drajeuri alungite, biconvexe, de culoare albă.
Cutie cu un blister din PVC-PVDC/Al a 12 drajeuri.
Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţăşi fabricantul
Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă
Terapia SA
Str. Fabricii nr. 124, Cluj Napoca,
România
Fabricantul
US PHARMACIA Sp.z o.o.
Ul. Ziebicka 40, 50-507 Wroclaw,
Polonia
Pentru orice informaţii referitoare la acest medicament, vă rugăm să contactaţi reprezentanţa locală a
deţinătorului autorizaţiei de punere pe piaţă.
7
Acest prospect a fost revizuit în Septembrie 2019.
Alte surse de informaţii
Informaţii detaliate privind acest medicament sunt disponibile pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a
Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale din România http://www.anm.ro/

Produse similare

Cos de cumparaturi

Obiect sters Anuleaza

Wishlist -

Obiect sters Anuleaza