Acest site folosește cookies pentru a furniza servicii și funcționalități personalizate. Prin vizitarea site-ului nostru, îți dai acordul pentru descărcarea acestor cookies.Am inteles

Poți afla mai multe despre cookies și poți schimba setările lor aici.

Pararemin, 10 comprimate, Polisano

Cod bare: 6426347000086
Data expirarii: 01-06-2022
Document:
Optiuni Livrare
Livrabil la usa in Bucuresti si Constanta
Pret: de la 17.85 RON
Ridicare de la ghiseu
Pret: de la 0.50 RON
4.50 RON
> 10 în stoc, acum 3 minute
Disponibilitate in locatii:
  • Vivo Constanta : Disponibil
  • Plaza Romania : Disponibil
  • Dristor : Disponibil
  • Rahova : Disponibil
  • Barbu Vacarescu : Disponibil
Pretul afisat este valabil doar pentru comenzile online, pretul din fiecare punct de lucru putand varia.

Pararemin, 10 comprimate, Polisano [6426347000086]

Pararemin  este un medicament din grupa farmacoterapeutică:  analgezice antipiretice, anilide (inclusiv combinaţii).
Pararemin conţine paracetamol şi propifenazonă, ambele având proprietăţi analgezice, antipiretice, şi cafeină, în cantitate redusă, cu rol de potențare a efectului terapeutic al medicamentului.

Efectele principale ale substanţelor active:
- paracetamol: inhibitor neselectiv al ciclooxigenazei prin mecanism central;
- propifenazona: inhibitor neselectiv al ciclooxigenazei;
- cafeină: antagonist competitiv la nivelul receptorilor adenozinici de tip A1 şi A2; inhibitor al enzimei 3,5-AMPc fosfodiesterază.

Ingrediente active:
Fiecare comprimat conţine paracetamol 250 mg, propifenazonă 150 mg, cafeină 50 mg.

Indicaţii terapeutice:
PARAREMIN este indicat la adulţi, adolescenţi şi copii cu vârsta mai mare de 12 ani pentru:
tratamentul simptomatic al durerilor uşoare şi medii cu diferite localizări, precum cefalee, algii dentare, dismenoree, durere reumatică.
tratamentul durerii şi febrei asociate cu răceală şi gripă.

Mod de administrare:
Adulţi (inclusiv vârstnici), adolescenţi şi copii cu vârsta peste 16 ani:
Doza recomandată este de  1-2 comprimate Pararemin o dată. La nevoie, doza se poate repeta de 3 ori în 24 de ore.
Doza maximă zilnică este de 6 comprimate.
Copii cu vârsta cuprinsă între 12 – 16 ani:
Doza recomandată este de  1 comprimat Pararemin o dată.
La nevoie, doza se poate repeta de 3 ori în 24 de ore.
Copii cu vârsta sub 12 ani:
Este contraindicată administrarea medicamentului la copii cu vârsta sub 12 ani.
Pararemin se administrează pe cale orală.
Comprimatul se administrează cu o cantitate suficientă de lichid (aproximativ 200 ml la adult, dacă este posibil).

Atenţionări şi precauţii:
Trebuie evitată administrarea concomitentă a altor medicamente care conţin paracetamol.
La pacienţii cu antecedente de afecţiuni digestive (afecţiuni gastro-intestinale, ulcer, coliță ulceroasă, boală Crohn) sau hematologice (coagulopatii, tulburări hematologice) medicamentul trebuie administrat cu prudenţă şi sub supraveghere atentă.
În caz de hemoragie gastro-intestinală, se impune întreruperea tratamentului.
La pacienţii cu antecedente de hipertensiune arterială şi/sau insuficienţă cardiacă congestivă uşoară până la moderată este necesară precauţie (discuţii cu medicul său cu farmacistul) înainte de începerea tratamentului, deoarece raportările au arătat că tratamentul cu AINS se asociază cu retenţie lichidiană şi edem.
Este necesară o deosebită atenţie la administrarea medicamentului în următoarele situaţii:
-alcoolism şi afecţiuni hepatice, incluzând hepatită virală (creşte riscul hepatotoxicităţii). Este necesară monitorizarea funcţiilor hepatice în cazul tratamentului de lungă durată şi cu doze mari la pacienţii cu leziuni hepatice preexistente.
-sindrom Gilbert (icter benign tranzitoriu secundar deficitului de glucuronil-transferază).
-tulburări ale hematopoiezei.
În aceste cazuri, se ajustează dozele şi/sau se măreşte intervalul de timp dintre administrări.

Contraindicaţii:
- Hipersensibilitate la paracetamol, propifenazonă, alte pirazolone sau pirazolidindione, cafeină sau la oricare dintre excipienţi.
- Hipersensibilitate la alte AINS, acid acetilsalicilic (inclusiv criză de astm bronşic, urticarie sau rinită acută),
- Ulcer gastro-duodenal activ,
- Insuficienţă hepatică sau renală severă,
- Deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenază,
- Insuficienţă cardiacă severă,
- Ultimul trimestru de sarcină (după lună a VI-a), alăptare
- Copii cu vârsta sub 12 ani.
Pentru mai multe informații a se citi prospectul medicamentului.

Prezentare:
10 comprimate



Pararemin, 10 comprimate, Polisano [6426347000086]

1
AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 7381/2015/01-02-03-04 Anexa 1
Prospect
Prospect: Informaţii pentru utilizator
PARAREMIN comprimate
Paracetamol/Propifenazonă/Cafeină
Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect înainte de a începe să utilizaţi acest medicament,
deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.
Utilizaţi întotdeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor medicului
dumneavoastră sau farmacistului.
- Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.
-Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau recomandări.
-Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. Vezi pct. 4.
-Dacă după 3 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic.
Ce găsiţi în acest prospect:
1. Ce este Pararemin şi pentru ce se utilizează
2. Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi Pararemin
3. Cum să utilizaţi Pararemin
4. Reacţii adverse posibile
5. Cum se păstrează Pararemin
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii
1. Ce este Pararemin şi pentru ce se utilizează
Pararemin conţine substanţele active (care sunt responsabile de acţiunea medicamentului): paracetamol,
propifenazonă, cu proprietăţi analgezice şi antipiretice, şi cafeină, în cantitate redusă, cu rol de potențare a
proprietăţilor terapeutice ale medicamentului.
Pararemin este utilizat de către adulţi, adolescenţi şi copii cu vârsta mai mare de 12 ani pentru:
- tratamentul simptomatic al durerilor uşoare şi medii cu diferite localizări, precum dureri de cap, de dinţi, în
caz de menstruaţie dureroasă, durere reumatică.
- tratamentul durerii şi febrei asociate cu răceala şi gripa.
2. Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţiPararemin
Nu utilizaţi Pararemin:
- dacă sunteţi alergic la paracetamol, propifenazonă, alte pirazolone sau pirazolidindione, cafeină sau la
oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la punctul 6).
- sunteţi alergic (hipersensibil) la alte AINS, acid acetilsalicilic (inclusiv dacă aţi suferit o criză de astm
bronşic, sau modificari la nivelul tegumentului, cu zone umflate, înroşite şi mâncărimi precum şi dacă
prezentaţi scurgeri de materii fluide de consistenţă apoasă din nas însoţite de strănut, mâncărime sau nas
înfundat),
- aveţi ulcer gastro-duodenal activ,
- aveţi insuficienţă hepatică sau renală severă,
- aţi fost diagnosticat cu deficit de glucozo-6 fosfat dehidrogenază,
2
- aveţi insuficienţă cardiacă severă,
- sunteţi în ultimul trimestru de sarcină (după luna a VI-a) sau în perioada de alăptare,
- aveţi vârsta mai mică de 12 ani.
Atenţionări şi precauţii
Trebuie să manifestaţi o deosebită atenţie (prin scăderea dozelor şi/sau mărirea intervalului de timp dintre
administrări) în următoarele cazuri:
- dacă consumaţi frecvent alcool şi sunteţi cunoscut cu afecţiuni ale ficatului, inclusiv hepatită virală, datorită
riscului crescut de toxicitate asupra ficatului. Vă rugăm să vă adresaţi medicului dumneavoastră pentru
verificarea funcţiilor ficatului dacă urmaţi un tratament de lungă durată şi cu doze mari de Pararemin şi
prezentaţi leziuni ale ficatului.
- dacă aţi fost diagnosticat cu sindrom Gilbert (îngălbenirea tranzitorie a pielii şi coloraţia galbenă la nivelul
ochilor, secundar deficitului unei enzime din ficat responsabile de detoxifierea bilirubinei- produsul rezultat
din moartea globulelor roșii).
- dacă sunteţi cunoscut cu tulburări de formare a celulelor sanguine.
Trebuie să evitaţi administrarea concomitentă a altor medicamente ce conţin paracetamol, pentru a împiedica
introducerea în organism a unei cantităţi excesive de paracetamol.
Riscurile de orice tip sunt mai probabile la doze mari şi în cazul tratamentului de lungă durată. Nu depăşiţi
doza şi durata recomandate pentru tratament.
Vă rugăm să vă adresaţi medicului dumneavoastră dacă sunteţi cunoscut cu afecţiuni digestive (precum
ulcer, colită ulceroasă, boală Crohn) sau afecţiuni ale sângelui (tulburări de coagulare a sângelui) înainte de a
folosi Pararemin. Dacă prezentaţi o sângerare la nivel gastro-intestinal, întrerupeţi imediat tratamentul şi
mergeţi la camera de gardă a celui mai apropiat spital.
Dacă aveţi probleme cardiace sau aţi suferit un accident vascular cerebral precum şi dacă consideraţi că aţi
putea fi în situaţie de risc din cauza acestor afecţiuni (de exemplu, dacă aveţi hipertensiune arterială, sunteţi
diagnosticat cu insuficienţă cardiacă congestivă uşoară până la moderată), trebuie să discutaţi despre
tratament cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul.
Dacă sunteţi diagnosticat cu astm bronşic asociat cu rinită cronică (scurgeri de materii fluide de consistenţă
apoasă din nas însoţite de strănut, mâncărime sau nas înfundat), sinuzită (durerea si presiunea la nivelul feței
însoţită de senzaţia de nas înfundat sau plin cu secreţii) sau polipoză nazală (respiraţie pe gură, senzaţie de
nas înfundat, scurgeri de materii fluide din nas, reducerea mirosului), adresaţi-vămedicului dumneavoastră
înainte de a lua Pararemin, deoarece acest medicament vă poate declanşa o criză de astm bronşic, mai ales
dacă sunteţi alergic la acid acetilsalicilic sau la alte antiinflamatoare nesteroidiene (vezi pct. ,,Nu utilizaţi
Pararemin").
Pararemin împreună cu alte medicamente
Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă utilizaţi, aţi utilizat recent sau s-ar putea să utilizaţi
orice alte medicamente.
În situaţia utilizării Pararemin, trebuie să acordaţi o deosebită atenţie interacţiunilor substanţelor
răspunzătoare de acţiunea sa terapeutică, respectiv a paracetamolului, propifenazonei şi cafeinei cu alte
medicamente administrate concomitent, astfel:
Paracetamol
Nu asociaţi Pararemin cu alte medicamente care conţin paracetamol.
Medicamentele antiacide (care scad aciditatea la nivelul stomacului şi calmează durerile de stomac), sau
colestiramina (o răşină fixatoare de acizi biliari utilizată pentru a trata valorile mari ale colesterolului din
sânge), scad absorbţia paracetamolului. De aceea, utilizaţi Pararemin la interval de 2 ore înainte sau după
antiacide sau colestiramină.
3
Se va evita consumul de băuturi alcoolice în timpul tratamentului prelungit, cu doze mari de paracetamol,
deoarece consumul cronic de alcool etilic creşte riscul afectării ficatului.
Se va evita administrarea Pararemin concomitent cu medicamente antiepileptice (medicamente capabile să
suprime sau să diminueze specific crizele de epilepsie, printre care carbamazepina, barbituricele, fenitoina),
rifampicină sau izoniazidă (utilizate în tratamentul tuberculozei), ritonavir (medicament utilizat în
tratamentul infecţiei cu virusul imunodeficienţei umane). În aceasta situaţie, dozele de paracetamol care
altfel sunt sigure, pot determina exacerbarea toxicităţii hepatice.
Adresaţi-vă medicului dumneavoastră înainte de a începe tratamentul cu Pararemin dacă urmaţi tratament cu:
- Sulfinpirazona (utilizată în tratamentul gutei); creşte toxicitatea paracetamolului la administrarea
concomitentă.
- Busulfan (un medicament folosit în terapia cancerului), deoarece paracetamolul scade eliminarea şi creşte
efectul toxic al busulfanului asupra organismului.
Administrarea concomitentă pe termen lung de paracetamol şi AINS (în principal acid acetilsalicilic) în doze
mari creşte riscul de afectare a rinichilor. Administraţi Pararemin împreună cu salicilaţi pentru o perioadă
scurtă de timp.
În cazul administrării pe perioade îndelungate concomitente de anticoagulante cumarinice sau de tip
indandionic (utilizate ca să vi se subţieze sângele) cu paracetamol, a fost raportată o creştere a efectului
anticoagulant, cu manifestări hemoragice. În această situaţie, adresaţi-vă medicului dumneavoastră pentru a
verifica coagularea sângelui.Vi se va recolta sânge pentru determinarea valorii INR-ului (o analiză
hematologică prin care se explorează capacitatea de coagulare a sângelui).
Nu utilizaţi doze mari de Pararemin dacă sunteţi în tratament cu insulină, deoarece paracetamolul în doze
mari contracarează efectul insulinei. Verificaţi periodic nivelul glucozei în sânge şi mergeţi la medicul
dumneavoastră dacă apar modificări ale glicemiei în timpul tratamentului concomitent cu insulină şi
paracetamol.
Utilizaţi cea mai mică doză de Pararemin necesară controlării simptomelor, dacă utilizaţi concomitent
metoclopramid sau domperidonă (medicamente utilizate pentru ameliorarea simptomelor de greaţă şi
vărsături), deoarece această asociere creşte absorbţia paracetamolului.
Dacă urmează să faceţi anumite investigaţii de laborator, spuneţi medicului că luaţi Pararemin.
Cafeină
Adresaţi-vă medicului dumneavoastră înainte de a începe tratamentul cu Pararemin dacă urmaţi tratament cu:
- anticoncepţionale orale (medicamente care împiedică apariţia sarcinii), antibiotice (medicamente utilizate
împotriva infecţiilor cauzate de bacterii, precum ciprofloxacina, enoxacina, norfloxacina, ofloxacina şi
eritromicina) sau antiaritmicele (medicamente folosite în tulburările de ritm ale inimii, precum mexiletina),
deoarece acestea reduc eliminarea cafeinei şi-i cresc efectul toxic în organism.
Evitaţi asocierea Pararemin împreună cu:
- barbiturice (medicamente care produc un somn asemănător celui fiziologic, deoarece cafeina poate diminua
efectul lor hipnotic);
- betablocante (utilizate în tratamentul hipertensiunii arteriale, deoarece își reduc reciproc eficacitatea
terapeutică;
- litiu (utilizat în tratamentul depresiilor, deoarece cafeina creşte eliminarea litiului).
Propifenazonă
Evitaţi asocierea Pararemin împreună cu:
- alte AINS inhibitoare ale ciclooxigenazei, datorită riscului de afectare gastro-intestinală.
Tratamentul prelungit cu propifenazonă creşte riscul hemoragic al anticoagulantelor cumarinice (utilizate ca
să vi se subţieze sângele). În această situaţie, adresaţi-vă medicului dumneavoastră pentru a verifica
coagularea sângelui.
4
Pararemin împreună cu alimente, băuturi şi alcool
Evitaţi consumul de băuturi alcoolice în cursul tratamentului prelungit cu doze mari de Pararemin.
Sarcina, alăptarea şi fertilitatea
Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-
vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.
În primele două trimestre de sarcină luaţi Pararemin numai dacă medicul dumneavoatră vă recomandă acest
lucru.
Nu luaţi Pararemin dacă sunteţi în ultimul trimestru de sarcină sau dacă alăptaţi.
Dacă urmaţi tratament pentru infertilitate, vă rugăm să vă adresaţi medicului dumneavoastră pentru a stabili
oportunitatea administrării Pararemin.
Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Pararemin nu vă influneţează capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.
3. Cum să utilizaţiPararemin
Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact așa cum este descris în acest prospect sau aşa cum v-a spus
medicul sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.
Doze
Adulţi (inclusiv vârstnici), adolescenţi şi copii cu vârsta peste 16 ani:
Doza recomandată este de 1-2 comprimate Pararemin odată. La nevoie, doza se poate repeta de 3 ori în 24
de ore.
Doza maximă zilnică este de 6 comprimate.
Copii cu vârsta cuprinsă între 12 – 16 ani:
Doza recomandată este de 1 comprimat Pararemin odată.
La nevoie, doza se poate repeta de 3 ori în 24 de ore.
Copii cu vârsta sub 12 ani:
Acest medicament nu este indicat la copii cu vârsta sub 12 ani.
Mod de administrare
Pararemin se administrează pe cale orală.
Comprimatul se administrează cu o cantitate suficientă de lichid (aproximativ 200 ml la adult, dacă este
posibil).
Administrarea regulată a dozelor permite evitarea oscilaţiilor durerii sau febrei. Nu depăşiţi dozele
recomandate.
Adresaţi-vă medicului dumneavoastră dacă după 3 zile simptomele nu se ameliorează.
Dacă utilizaţi mai mult Pararemin decât trebuie
Dacă din greşeală aţi luat mai multe comprimate sau prezentaţi greaţă, vărsături, lipsa apetitului, senzaţie de
disconfort, dureri gastrice, hipertensiune arterială, somnolenţă, convulsii, agitaţie, tremor, percepere
anormală a unor zgomote (sunete) în ureche, bătăi anormale ale inimii, adresaţi-vă imediat medicului
dumneavoastră sau mergeţi la camera de gardă a celui mai apropiat spital.
5
Luaţi acest prospect sau blisterul/cutia cu comprimatele care v-au rămas cu dumneavoastră, pentru ca
medicul să ştie ce aţi luat.
Dacă uitaţi să utilizaţi Pararemin
Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.
Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră
sau farmacistului.
4. Reacţii adverse posibile
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate
persoanele.
Reacţiile adverse care pot apărea la administrarea medicamentului sunt clasificate în funcţie de frecvenţă,
definită utilizând următoarea convenție:
Foarte frecvente: care afectează mai mult de 1 pacient din 10
Frecvente: afectează 1 până la 10 utilizatori din 100
Mai puţin frecvente: afectează 1 până la 10 utilizatori din 1000
Rare: afectează 1 până la 10 utilizatori din 10000
Foarte rare: afectează mai puţin de 1 utilizator din 10000
Cu frecvenţă necunoscută : frecvenţa nu poate fi estimată din datele disponibile
Rare - scăderea numărului de trombocite din sânge (celule mici din sânge care participă la coagulare şi sunt
implicate în formare de cheaguri de sânge),
- scăderea numărului de leucocite din sânge (globulele albe din sânge care apără organismul de infecţii);
- stare infecţioasă gravă provocată de reducerea considerabilă a globulelor albe;
- scăderea tuturor celulelor din sânge (globule roşii, albe, trombocite).
- erupţie tranzitorie pe piele (înroşirea pielii, zone umflate, înroşite şi mâncărimi ale pielii).
Foarte rare - reacţie anafilactică, şoc anafilactic (lipsă de aer, paloare, transpiraţii, mâncărimi de piele,
scădere a tensiunii arteriale);
- angioedem (umflare a feţei, lipsă de aer);
- dificultate în respiraţie;
- insuficienţă cardiacă (incapacitatea inimii de propulsare a sângelui);
- astm;
- hipertensiune arterială;
- bătăi anormale ale inimii, nelinişte, tremor;
- retenţie de lichid în ţesuturi.
Cu frecvenţă necunoscută
- atac de cord;
- atac cerebral.
Dacă observaţi apariţia oricărei reacţii adverse de mai sus, întrerupeţi utilizarea medicamentului şi solicitaţi
urgent asistenţă medicală.
Raportarea reacţiilor adverse
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea
includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta reacţiile adverse
direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate pe web-site-ul
Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/. Raportând reacţiile
adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa acestui medicament.
6
5. Cum se păstrează Pararemin
Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.
Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie după EXP.
Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
Nu necesită condiții speciale de păstrare.
Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să
aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii
Ce conţine Pararemin
- Substanţele active sunt paracetamolul, propifenazona şi cafeina. Fiecare comprimat conţine paracetamol
250 mg, propifenazonă 150 mg şi cafeină 50 mg.
- Celelalte componente sunt: amidon pregelatinizat (integral), amidon pregelatinizat (parțial),
polivinilpirolidonă, croscarmeloză sodică, acid stearic, izomalt, talc, dioxid de siliciu coloidal anhidru.
Cum arată Pararemin şi conţinutul ambalajului
Pararemin se prezintă sub formă de comprimate neacoperite, de culoare albă până la aproape albă, de formă
rotundă, plate, cu diamentrul de aproximativ 12 mm, cu înălţime de aproximativ 4,6 mm.
Ambalaj:
Cutie cu 1 blister PVC transparent / Al a câte 10 comprimate.
Cutie cu 2 blistere PVC transparent/ Al a câte 10 comprimate.
Cutie cu 3 blistere PVC transparent/ Al a câte 10 comprimate.
Cutie cu 100 blistere PVC transparent/ Al a câte 10 comprimate (numai pentru spitale).
Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.
Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă și fabricantul
POLISANO PHARMACEUTICALS S.A.
Şos. Alba Iulia nr. 156, cod 550052, Sibiu, jud. Sibiu, România
Acest prospect a fost revizuit în Ianuarie, 2018.
Informaţii detaliate privind acest medicament sunt disponibile pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a
Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/

Produse similare

Cos de cumparaturi

Obiect sters Anuleaza

Wishlist -

Obiect sters Anuleaza