Acest site folosește cookies pentru a furniza servicii și funcționalități personalizate. Prin vizitarea site-ului nostru, îți dai acordul pentru descărcarea acestor cookies.Am inteles

Poți afla mai multe despre cookies și poți schimba setările lor aici.
OTC
product-image

Pararemin, 10 comprimate, Polisano

Cod bare: 6426347000086
Data expirarii: 01-06-2022
Se elibereaza FARA RETETA, numai de la sediul Farmacia Tei
4.50 RON
Disponibilitate in locatii:
  • Barbu Vacarescu : Sunt 100 in stoc
  • Rahova : Sunt 99 in stoc
  • Plaza Romania : Sunt 98 in stoc
  • Vivo Constanta : Sunt 98 in stoc
  • Dristor : Sunt 97 in stoc
Pentru moment acest medicament nu se poate comanda online. Acest medicament poate fi cumparat doar de la sediile farmaciilor noastre. Suntem deja in proces de autorizare pentru vanzarea online a acestor medicamente conform Ordinului ministrului sanatatii 444 pe 2019 cu privire la administrarea si functionarea farmaciilor online. In momentul in care se va finaliza procedura de autorizare revenim cu amanunte (conform legii acest proces dureaza minim 2-3 luni).
Ordinul MS-444/2019 poate fi consultat aici.

Pararemin, 10 comprimate, Polisano [6426347000086]

Pararemin  este un medicament din grupa farmacoterapeutică:  analgezice antipiretice, anilide (inclusiv combinaţii).
Pararemin conţine paracetamol şi propifenazonă, ambele având proprietăţi analgezice, antipiretice, şi cafeină, în cantitate redusă, cu rol de potențare a efectului terapeutic al medicamentului.

Efectele principale ale substanţelor active:
- paracetamol: inhibitor neselectiv al ciclooxigenazei prin mecanism central;
- propifenazona: inhibitor neselectiv al ciclooxigenazei;
- cafeină: antagonist competitiv la nivelul receptorilor adenozinici de tip A1 şi A2; inhibitor al enzimei 3,5-AMPc fosfodiesterază.

Ingrediente active:
Fiecare comprimat conţine paracetamol 250 mg, propifenazonă 150 mg, cafeină 50 mg.

Indicaţii terapeutice:
PARAREMIN este indicat la adulţi, adolescenţi şi copii cu vârsta mai mare de 12 ani pentru:
tratamentul simptomatic al durerilor uşoare şi medii cu diferite localizări, precum cefalee, algii dentare, dismenoree, durere reumatică.
tratamentul durerii şi febrei asociate cu răceală şi gripă.

Mod de administrare:
Adulţi (inclusiv vârstnici), adolescenţi şi copii cu vârsta peste 16 ani:
Doza recomandată este de  1-2 comprimate Pararemin o dată. La nevoie, doza se poate repeta de 3 ori în 24 de ore.
Doza maximă zilnică este de 6 comprimate.
Copii cu vârsta cuprinsă între 12 – 16 ani:
Doza recomandată este de  1 comprimat Pararemin o dată.
La nevoie, doza se poate repeta de 3 ori în 24 de ore.
Copii cu vârsta sub 12 ani:
Este contraindicată administrarea medicamentului la copii cu vârsta sub 12 ani.
Pararemin se administrează pe cale orală.
Comprimatul se administrează cu o cantitate suficientă de lichid (aproximativ 200 ml la adult, dacă este posibil).

Atenţionări şi precauţii:
Trebuie evitată administrarea concomitentă a altor medicamente care conţin paracetamol.
La pacienţii cu antecedente de afecţiuni digestive (afecţiuni gastro-intestinale, ulcer, coliță ulceroasă, boală Crohn) sau hematologice (coagulopatii, tulburări hematologice) medicamentul trebuie administrat cu prudenţă şi sub supraveghere atentă.
În caz de hemoragie gastro-intestinală, se impune întreruperea tratamentului.
La pacienţii cu antecedente de hipertensiune arterială şi/sau insuficienţă cardiacă congestivă uşoară până la moderată este necesară precauţie (discuţii cu medicul său cu farmacistul) înainte de începerea tratamentului, deoarece raportările au arătat că tratamentul cu AINS se asociază cu retenţie lichidiană şi edem.
Este necesară o deosebită atenţie la administrarea medicamentului în următoarele situaţii:
-alcoolism şi afecţiuni hepatice, incluzând hepatită virală (creşte riscul hepatotoxicităţii). Este necesară monitorizarea funcţiilor hepatice în cazul tratamentului de lungă durată şi cu doze mari la pacienţii cu leziuni hepatice preexistente.
-sindrom Gilbert (icter benign tranzitoriu secundar deficitului de glucuronil-transferază).
-tulburări ale hematopoiezei.
În aceste cazuri, se ajustează dozele şi/sau se măreşte intervalul de timp dintre administrări.

Contraindicaţii:
- Hipersensibilitate la paracetamol, propifenazonă, alte pirazolone sau pirazolidindione, cafeină sau la oricare dintre excipienţi.
- Hipersensibilitate la alte AINS, acid acetilsalicilic (inclusiv criză de astm bronşic, urticarie sau rinită acută),
- Ulcer gastro-duodenal activ,
- Insuficienţă hepatică sau renală severă,
- Deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenază,
- Insuficienţă cardiacă severă,
- Ultimul trimestru de sarcină (după lună a VI-a), alăptare
- Copii cu vârsta sub 12 ani.
Pentru mai multe informații a se citi prospectul medicamentului.

Prezentare:
10 comprimate

Momentan acest produs nu are specificații atribuite!

Produse similare

Cos de cumparaturi

Obiect sters Anuleaza

Wishlist -

Obiect sters Anuleaza