Acest site folosește cookies pentru a furniza servicii și funcționalități personalizate. Prin vizitarea site-ului nostru, îți dai acordul pentru descărcarea acestor cookies.Am inteles

Poți afla mai multe despre cookies și poți schimba setările lor aici.

Fasconal, 20 comprimate, Gedeon Richter Romania

Cod bare: 5944712121002
Data expirarii: 01-12-2022
Document:
Optiuni Livrare
Livrare la usa in Bucuresti si Constanta
Pret: de la 17.85 RON
Pret: de la 0.50 RON
8.50 RON
> 30 în stoc, acum 3 ore
Disponibilitate in locatii:
  • Barbu Vacarescu : Disponibil
  • Rahova : Disponibil
  • Dristor : Disponibil
  • Plaza Romania : Disponibil
  • Vivo Constanta : Disponibil
Pretul afisat este valabil doar pentru comenzile online, pretul din fiecare punct de lucru putand varia.

Fasconal, 20 comprimate, Gedeon Richter Romania [5944712121002]

Fasconal contine o combinatie de patru substante active: acid acetilsalicilic, paracetamol, codeina si cafeina.

Fasconal este un analgezic utilizat pentru tratamentul simptomatic de scurta durata al durerilor de intensitate moderata pana la severa, cu diferite localizari: dureri de cap, migrena, nevralgii, mialgii, artralgii, dureri dentare sau in sfera ORL, dismenoree si tratamentul starilor febrile.

Atentionari:
Acest medicament contine codeina, substanta care poate da dependenta daca o luati continuu mai mult de 3 zile.
Daca luati un medicament pentru durere mai mult de 3 zile, s-ar putea ca aceasta sa devina mai puternica.
Acest medicament este recomandat doar adultilor si copiilor cu varsta mai mare de 15 ani.
Nu orice persoana poate lua acest medicament si este recomandat sa va consultati cu medicul dumneavoastra inainte de a lua acest medicament.

Administrare:
Utilizati intotdeauna Fasconal exact asa cum v-a spus medicul dumneavoastra. Trebuie sa discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul daca nu sunteti sigur.

Adulti si adolescenti cu varsta peste 15 ani - 1 comprimat la nevoie; daca este necesar, doza se poate repeta la interval de 6 ore. Nu luati mai mult de 4 comprimate Fasconal intr-un interval de 24 ore.

Acest medicament nu trebuie administrat mai mult de 3 zile. Daca durerea nu se amelioreaza dupa 3 zile, adresati-va medicului dumneavoastra pentru a fi sfatuit.

Compozitie:
Substantele active sunt acid acetilsalicilic, paracetamol, cafeina si codeina. Fiecare comprimat contine acid acetilsalicilic 200 mg, paracetamol 200 mg, cafeina anhidra 25 mg si fosfat de codeina hemihidrat 10 mg.
Celelalte componente sunt amidon de porumb, celuloza microcristalina tip 101, dioxid de siliciu coloidal anhidru, amidon pregelatinizat, talc, stearilfumarat de sodiu.

Prezentare:
20 comprimate

Fasconal, 20 comprimate, Gedeon Richter Romania [5944712121002]

1
AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 13515/2020/01-02 Anexa 1
Prospect
Prospect: Informații pentru utilizator
FASCONAL comprimate
Citiți cu atenție și în întregime acest prospect înainte de a începe să utilizați acest medicament
deoarece conține informații importante pentru dumneavoastră.
Utilizați întotdeauna acest medicament conform indicațiilor din acest prospect sau indicațiilor
medicului dumneavoastră, farmacistului sau asistentei medicale.
- Păstrați acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiți.
- Întrebați farmacistul dacă aveți nevoie de mai multe informații sau recomandări.
- Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră, farmacistului sau
asistentei medicale. Acestea includ orice posibile reacții adverse nemenționate în acest prospect.
Vezi pct. 4.
- Dacă după 3 zile nu vă simțiți mai bine sau vă simțiți mai rău, trebuie să vă adresați unui medic.
Ce găsiți în acest prospect
1. Ce este Fasconal și pentru ce se utilizează
2. Ce trebuie să știți înainte să utilizați Fasconal
3. Cum să utilizați Fasconal
4. Reacții adverse posibile
5. Cum se păstrează Fasconal
6. Conținutul ambalajului și alte informații
1. Ce este Fasconal și pentru ce se utilizează
Fasconal conţine o combinaţie a patru substanţe active: acid acetilsalicilic, paracetamol, codeină şi
cafeină.
Fasconal este un analgezic utilizat pentru tratamentul simptomatic de scurtă durată al durerilor de
intensitate moderată până la severă, cu diferite localizări: dureri de cap, migrenă, nevralgii (dureri pe
traiectul unui nerv), mialgii (dureri musculare), artralgii (dureri articulare), dureri dentare sau în sfera
ORL, dismenoree (menstruaţii însoţite de dureri) şi tratamentul stărilor febrile.
Dacă după 3 zile nu vă simțiți mai bine sau vă simțiți mai rău, trebuie să vă adresați unui medic.
2. Ce trebuie să știți înainte să utilizați Fasconal
Acest medicament conţine codeină, substanţă care poate da dependenţă dacă o luaţi continuu mai mult
de 3 zile.
Dacă luaţi un medicament pentru durere (antialgic) mai mult de 3 zile, s-ar putea ca acesta să devină
mai puternic.
Acest medicament este recomandat doar adulţilor şi adolescenților cu vârsta mai mare de 15 ani.
Nu orice persoană poate lua acest medicament şi este recomandat să vă consultaţi cu medicul
dumneavoastră înainte de a lua acest medicament.
Nu utilizați Fasconal:
dacă sunteţi alergic la acid acetilsalicilic sau la alţi salicilaţi, la paracetamol, cafeină, codeină
2
sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la pct. 6);
dacă aveţi crize de astm bronşic, probleme respiratorii severe sau dacă aţi avut în trecut astm
bronşic indus de administrarea salicilaţilor sau a unor substanţe cu acţiune similară, în special
antiinflamatoare nesteroidiene;
dacă aveţi tendinţă de sângerare crescută (diateză hemoragică), probleme cu coagularea sângelui
sau alte boli cu risc de sângerare (trombocitopenie, hemofilie, hipoprotrombinemie);
dacă aveţi sau aţi avut în trecut ulcer la nivelul stomacului sau intestinului subţire;
dacă luaţi în acelaşi timp şi metotrexat în doze egale sau mai mari decât 15 mg pe săptămână;
dacă aveţi probleme severe ale ficatului;
dacă aveţi probleme severe ale inimii;
dacă aveţi probleme severe ale rinichilor;
dacă aveţi sângerări digestive;
în caz de leziuni ale capului şi de tensiune intracraniană mare (de exemplu: ca urmare a unei
sângerări sau tumori ale creierului);
dacă aveţi diaree acută infecţioasă;
dacă suferiţi de ileus paralitic (o situaţie în care musculatura intestinelor nu permite deplasarea
mâncării prin ele, rezultând un blocaj intestinal);
dacă aţi suferit recent o intervenţie chirurgicală la nivelul ficatului, vezicii biliare sau ductului
biliar (tract biliar);
dacă luaţi medicamente pentru tratarea depresiei numite IMAO (inhibitori de
monoaminooxidază) sau aţi luat astfel de medicamente în ultimele 2 săptămâni;
dacă abuzaţi de alcool etilic;
dacă aveţi stări comatoase;
dacă ştiţi că aveţi deficit de enzimă glucozo-6-fosfat dehidrogenază;
dacă aveți mai puțin de 15 ani;
pentru ameliorarea durerii la copii şi adolescenţi (cu vârsta cuprinsă între 0-18 ani) după
îndepărtarea amigdalelor sau a vegetaţiilor adenoide (polipilor) pentru tratamentul sindromului
de apnee obstructivă în somn;
dacă ştiţi că metabolizaţi foarte repede codeina la morfină;
în caz de sarcină;
dacă alăptaţi.
Adolescenții în vârstă de peste 15 ani
Fasconal nu este recomandat adolescenților cu funcție respiratorie compromisă, pentru tratamentul
febrei din răceală.
Atenționări și precauții
Înainte să utilizați Fasconal, adresați-vă medicului dumneavoastră, farmacistului sau asistentei
medicale.
Deoarece conţine acid acetilsalicilic
dacă aveţi astm bronşic, alte afecţiuni alergice respiratorii sau hipersensibilitate la analgezice
antiinflamatoare;
dacă aţi avut în trecut sângerări digestive;
dacă suferiţi de gută;
dacă veţi fi supus unor intervenţii chirurgicale, chiar minore (de exemplu extracţii dentare),
deoarece există riscul unor sângerări;
dacă aveţi anumite afecţiuni care cresc riscul de sângerări;
dacă aveţi tulburări menstruale cum sunt sângerările abundente sau sângerări în afara ciclului
(meno-, metroragii);
dacă utilizaţi dispozitive intrauterine;
dacă aţi avut afecţiuni la nivelul rinichilor;
dacă organismul dumneavoastră a pierdut prea multe lichide (stare de deshidratare);
dacă aveţi tensiune arterială prea mare;
nu este recomandată folosirea la copiii şi adolescenţii cu gripă, viroze respiratorii sau varicelă
3
din cauza riscului de complicaţii infecţioase şi sindrom Reye. Sindromul Reye este o boală rară,
dar cu potenţial letal, care se manifestă prin vărsături persistente, deshidratare, afectarea stării de
conştienţă şi convulsii, care necesită terapie intensivă.
Deoarece conţine combinaţia paracetamol-codeină-cafeină
dacă consumaţi frecvent cantităţi mari de alcool etilic;
dacă suferiţi de afecţiuni ale ficatului, incluzând hepatita virală;
în caz de afecţiuni ale rinichilor şi dacă faceţi dializă;
dacă sunteţi bărbat şi urmaţi tratament pentru creşterea fertilităţii;
dacă aţi suferit o intervenţie chirurgicală la nivelul vezicii biliare, codeina poate determina un
sindrom dureros abdominal acut, de tip biliar sau pancreatic;
dacă aveţi tuse productivă, codeina poate împiedica eliminarea secreţiilor traheo-bronşice;
dacă suferiţi de afecţiuni ale plămânului sau alte boli care afectează respiraţia (emfizem
pulmonar, fibroză pulmonară, bronhopneumopatie cronică obstructivă, bronhoree, tuberculoză
gravă, traumatisme toracice);
dacă sunteţi persoană în vârstă sau cu debilitate fizică;
dacă aveţi insuficienţă corticosuprarenaliană;
dacă suferiţi de o boală autoimună care determină slăbiciune musculară, numită miastenia
gravis;
dacă suferiţi de abdomen acut (cauzat de inflamaţii sau traume abdominale, manifestat prin
dureri puternice);
dacă aveţi hipotiroidism (funcţionarea insuficientă a glandei tiroide);
dacă suferiţi de hipertrofie de prostată sau stricturi uretrale (îngustarea unei porţiuni din uretră);
dacă aveţi constipaţie cronică;
dacă suferiţi de boala inflamatorie sau obstructivă a intestinului (colită ulceroasă);
dacă suferiţi de pancreatită (inflamaţia pancreasului);
dacă aveţi tensiune arterială mică (hipovolemie), tensiune arterială mare, atac de cord, afectarea
funcţiei inimii cauzată de boli pulmonare, bătăi neregulate ale inimii sau vă aflaţi în stare de
şoc;
dacă suferiţi de edem cerebral sau epilepsie (boală manifestată prin convulsii).
Codeina este transformată în morfină în ficat, sub acțiunea unei enzime. Morfina este substanţa care
ameliorează durerea și simptomele de tuse. Unii oameni au o variantă deosebită a acestei enzime, iar
aceasta poate afecta oamenii în diferite feluri. La unele persoane, morfina nu este produsă sau este
produsă în cantităţi foarte mici, şi ea nu va avea un efect suficient de calmare a durerii sau de
ameliorare a tusei. La alte persoane este mai probabilă apariţia reacţiilor adverse grave, deoarece
morfina este produsă într-o cantitate foarte mare. Dacă observaţi oricare dintre următoarele reacţii
adverse, trebuie să întrerupeți administrarea acestui medicament şi să solicitați imediat asistență
medicală: respiraţie lentă sau superficială, stare de confuzie, somnolenţă, pupile micșorate, greață sau
vărsături, constipaţie, lipsa poftei de mâncare.
Copii şi adolescenţi
Acest medicament conţine codeină. Codeina aparţine unei clase de medicamente denumită analgezice
opioide, care ameliorează durerea prin acţiunea lor. Poate fi utilizată singură sau în asociere cu alte
analgezice, cum este paracetamolul.
Codeina poate fi utilizată o perioadă scurtă de timp la adolescenţi cu vârsta peste 12 ani, pentru
ameliorarea durerilor moderate, care nu sunt ameliorate de alte analgezice, cum sunt paracetamolul sau
ibuprofenul administrate singure.
Codeina nu trebuie administrată la copii și adolescenții cu vârsta sub 12 ani, din cauza riscului de
apariţie a problemelor severe cu respiraţia.
Utilizarea la copii şi adolescenţi după intervenţii chirurgicale
Codeina nu trebuie utilizată pentru ameliorarea durerii la copii şi adolescenţi după îndepărtarea
amigdalelor sau vegetaţiilor adenoide (polipilor) pentru tratamentul sindromului de apnee obstructivă
în somn.
4
Utilizarea la copii și adolescenți cu probleme cu respiraţia
Codeina nu este recomandată la copiii și adolescenții cu probleme cu respiraţia, deoarece simptomele
toxicităţii la morfină pot fi mai grave la aceşti copii și adolescenți.
Utilizarea în doze mari şi timp îndelungat poate dezvolta dependenţă.
În cazul utilizării pe termen lung a dozelor mari de paracetamol, care nu respectă recomandările, au
fost raportate cazuri de dureri de cap, care nu trebuie tratate prin mărirea dozei de medicament. În
aceste cazuri, se impune întreruperea tratamentului.
Sportivi
Acest medicament conţine o substanță activă (codeină) care poate determina pozitivarea testelor
antidoping.
Fasconal împreună cu alte medicamente
Spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă utilizați, ați utilizat recent sau s-ar putea să
utilizați orice alte medicamente.
Fasconal şi alte medicamente administrate concomitent se pot influenţa reciproc.
Fasconal nu trebuie utilizat concomitent cu alte medicamente care conţin paracetamol şi codeină.
Efectul tratamentului poate fi influenţat în cazul în care este administrat concomitent cu:
anticoagulante orale, de exemplu cumarinice (warfarină), heparine sau alte antiagregante
plachetare, de exemplu: ticlopidină, streptokinază, pentoxifilină (medicamente care împiedică
formarea cheagurilor de sânge sau ajută la dizolvarea lor) – creşterea riscului hemoragic;
ciclosporină, tacrolimus (medicamente care deprimă sistemul imunitar utilizate după
transplantul de organe);
antihipertensive (utilizate pentru a trata tensiunea arterială mare, de exemplu inhibitori de
enzimă de conversie) – creşterea riscului accidentelor hipotensive;
diuretice (medicamente care produc sau măresc eliminarea de urină);
alte medicamente cu conţinut de acid acetilsalicilic, alte antiinflamatoare nesteroidiene şi
steroizi (glucocorticoizi) – risc de ulceraţii şi sângerări digestive, utilizate pe termen lung şi la
doze mari cresc riscul de apariţie a afectării renale;
uricozurice, de exemplu probenecid (medicamente folosite în tratamentul gutei);
metotrexat (medicament folosit în tratamentul cancerului şi poliartritei reumatoide);
interferon alfa (medicament folosit pentru stimularea sistemului imunitar);
antidiabetice orale, de exemplu sulfoniluree (medicamente folosite în tratamentul diabetului
zaharat);
sulfonamidă şi combinaţiile sale (medicamente utilizate în tratamentul unor infecţii);
tetracicline (antibiotice utilizate în tratamentul unor infecţii);
acetazolamidă (medicament folosit în tratamentul glaucomului);
litiu (medicament utilizat în tratamentul maniei sau tulburării bipolare);
digoxină (medicament folosit pentru tratarea unor afecţiuni ale inimii);
triiodotironină şi tiroxină (hormoni ai glandei tiroide, utilizaţi pentru tratarea hipotiroidiei);
antiacide, blocante ale receptorilor H2 şi medicamente anticolinergice (folosite pentru
tratamentul unor boli ale stomacului), de exemplu cimetidina;
barbiturice (medicamente somnifere şi calmante);
medicamente utilizate pentru tratamentul epilepsiei (boală manifestată prin convulsii), printre
altele glutetimidă, fenobarbital, fenitoină, carbamazepină, primidonă, valproat de sodiu,
lamotrigină;
rifampicină (antibiotic utilizat în tratamentul tuberculozei) – risc de leziuni ale ficatului;
băuturi alcoolice (consum cronic) – risc de leziuni ale ficatului;
salicilaţi (de exemplu diflunisal) – creşterea riscului afectării toxice a ficatului;
5
colestiramină (medicament utilizat pentru tratarea valorilor mari ale colesterolului din sânge) –
reducerea absorbţiei paracetamolului şi a acidului acetilsalicilic, dacă se administrează în prima
oră de la ingestia de Fasconal;
propantelină (medicament care încetineşte evacuarea stomacului) – întârzierea apariţiei
efectului;
metoclopramidă şi domperidonă (medicamente utilizate în tratamentul tulburărilor gastro-
intestinale şi în ameliorarea simptomelor de greaţă şi vărsături) – accelerarea evacuării
stomacului şi apariţiei efectului;
zidovudină (medicament utilizat în tratamentul infecţiilor cu HIV) – scăderea numărului de
celule albe din sânge şi afectare hepatică;
cloramfenicol (antibiotic) – acumularea antibioticului în organism;
contraceptive orale – reducerea efectului paracetamolului, scăderea eliminării cafeinei;
agonişti-antagonişti morfinici, de exemplu nalbufină, buprenorfină, pentazocină (medicamente
care calmează durerea) - diminuarea efectului analgezic, cu riscul apariţiei unui sindrom de
abstinenţă;
naltrexonă (antidot utilizat în intoxicaţia cu derivaţi morfinici) - risc de diminuare a efectului
analgezic;
IMAO - inhibitori de monoaminooxidază (medicamente pentru tratamentul depresiei) - Fasconal
nu se asociază cu IMAO din cauza riscului toxic mare;
medicamente expectorante, de exemplu ambroxol - favorizarea retenţiei secreţiilor
traheobronşice;
simpatomimetice, de exemplu adrenalina, dopamina, efedrina – agravarea tahicardiei,
diminuarea potenţialului de producere a dependenţei la efedrină;
disulfiram (medicament folosit în tratamentul alcoolismului cronic) – întârzierea metabolizării
cafeinei;
enoxacină, ciprofloxacină, norfloxacină, ofloxacină şi eritromicină (antibiotice) – creşterea
concentraţiei cafeinei în sânge, putând duce la agitaţii şi halucinaţii;
ergotamină (medicament împotriva durerii de cap numită migrenă) – potenţarea efectului
antimigrenos;
mexiletină (antiaritmic) – reducerea eliminării cafeinei;
betablocante, de exemplu metoprolol (medicamente utilizate în tratamentul tensiunii arteriale
mari şi afecţiunilor inimii) – reducerea eficacităţii terapeutice reciproc.
Dacă urmează să faceţi anumite investigaţii de laborator, spuneţi medicului că luaţi medicament cu
conţinut de paracetamol – pot să apară valori fals scăzute ale glicemiei sau o creştere falsă a valorilor
serice ale acidului uric.
Metamizolul (substanță care scade durerea și febra) poate reduce efectul acidului acetilsalicilic asupra
agregării plachetare (celulele sangvine se lipesc și formează un cheag de sânge), atunci când sunt
administrate concomitent. Prin urmare, această combinație trebuie utilizată cu precauție la pacienții
care administrează o doză mică de acid acetilsalicilic pentru cardioprotecție.
Utilizarea concomitentă de Fasconal cu medicamente sedative (cum ar fi benzodiazepinele),
tranchilizante (medicamente calmante), anestezice generale, antihistaminice sedative sau cu alţi
derivaţi morfinici, crește riscul de somnolență, dificultăți de respirație (depresie respiratorie), comă și
pot pune viața în pericol. Din acest motiv, utilizarea concomitentă trebuie luată în considerare numai
atunci când alte opțiuni de tratament nu sunt posibile.
Cu toate acestea, dacă medicul dumneavoastră vă recomandă Fasconal împreună cu medicamente
sedative, doza și durata tratamentului concomitent trebuie să fie limitate de către medicul
dumneavoastră.
Spuneți-i medicului dumneavoastră despre toate medicamentele sedative pe care le luați și urmați cu
atenție recomandările medicului. Ar putea fi util să informați prietenii sau rudele să cunoască semnele
și simptomele menționate mai sus. Adresați-vă medicului dumneavoastră atunci când aveți astfel de
6
simptome.
Există riscul de anomalii ale sângelui sau ale lichidelor (acidoză metabolică cu deficit anionic marcat)
care apar atunci când există o aciditate crescută a plasmei, când paracetamolul se utilizează
concomitent cu flucloxacilina, în special la anumite grupe de pacienți vulnerabili, de exemplu pacienți
cu insuficiență renală, septicemie sau malnutriție, în special dacă se utilizează dozele maxime de
paracetamol. Acidoza metabolică cu deficit anionic marcat este o boală gravă, care necesită tratament
de urgență.
Creşteri ale timpului de protrombină şi ale valorilor serice ale bilirubinei, lactatdehidrogenazei şi
transaminazelor serice evidenţiază afectarea toxică hepatică.
Înainte de a utiliza Fasconal informaţi-vă medicul despre medicamentele pe care le luaţi.
Dacă utilizaţi Fasconal în mod regulat, cereţi sfatul medicului dumneavoastră înainte de a lua orice alt
medicament (inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală).
Fasconal împreună cu alimente, băuturi și alcool
Deoarece Fasconal conţine codeină şi paracetamol, în timpul tratamentului nu se recomandă ingestia
băuturilor alcoolice. Nu consumaţi cantităţi excesive de cafea şi ceai în timpul tratamentului.
Sarcina, alăptarea și fertilitatea
Dacă sunteți gravidă sau alăptați, credeți că ați putea fi gravidă sau intenționați să rămâneți gravidă,
adresați-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.
Sarcina
Fasconal este contraindicat în timpul sarcinii.
Dacă este necesar, paracetamol poate fi utilizat în timpul sarcinii. Trebuie să utilizați cea mai mică
doză posibilă care ajută la reducerea durerii și/sau febrei și cât mai scurt timp posibil. Adresați-vă
medicului dumneavoastră în cazul în care durerea și/sau febra nu scade sau dacă aveți nevoie să luați
mai des medicamentul.
Alăptarea
Nu luaţi Fasconal în timpul alăptării. Codeina şi morfina trec în laptele matern.
Conducerea vehiculelor și folosirea utilajelor
Fasconal are influenţă majoră asupra capacităţii de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje. Prin
urmare, este contraindicat la persoanele care conduc vehicule sau folosesc utilaje.
Fasconal conține sodiu
Acest medicament conține sodiu mai puțin de 1 mmol (23 mg) per doză, adică practic „nu conține
sodiu”.
3. Cum să utilizați Fasconal
Utilizați întotdeauna acest medicament exact așa cum este descris în acest prospect sau aşa cum v-a
spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutați cu medicul sau cu farmacistul dacă nu sunteți
sigur.
Adulţi şi adolescenţi cu vârsta peste 15 ani
Adulţii şi adolescenţii cu vârsta peste 15 ani trebuie să ia un comprimat Fasconal, la nevoie; dacă este
necesar, doza se poate repeta la intervale de 6 ore. Nu luaţi mai mult de 4 comprimate Fasconal într-un
interval de 24 ore.
Nu se recomandă administrarea la intervale mai mici de 6 ore.
7
Copii și adolescenți cu vârsta sub 15 ani
Acest medicament este contraindicat copiilor și adolescenților cu vârsta sub 15 ani.
Vârstnici
Se administrează doza recomandată adulţilor, cu toate acestea poate fi necesară o reducere a dozei, în
funcţie de tolerabilitatea individuală.
Tulburări ale funcţiei hepatice sau renale
În caz de tulburări ale funcţiei hepatice sau renale, doza trebuie redusă sau intervalul dintre dozele
individuale trebuie prelungit. În insuficienţă renală (probleme severe ale rinichilor) se recomandă
administrarea unor doze mai mici decât cele recomandate la adulţi.
Durata tratamentului
Acest medicament nu trebuie administrat mai mult de 3 zile. Dacă durerea nu se ameliorează după
3 zile, adresaţi-vă medicului dumneavoastră pentru a fi sfătuit.
Mod de administrare
Comprimatele trebuie înghiţite întregi, cu suficient lichid.
Dacă utilizați mai mult Fasconal decât trebuie
Dacă aţi utilizat mai mult Fasconal decât ar fi trebuit, trebuie să vă adresaţi imediat medicului
dumneavoastră sau să mergeţi la camera de gardă a celui mai apropiat spital.
Dacă uitați să utilizaţi Fasconal
Luaţi doza de îndată ce vă amintiţi. Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.
Dacă încetaţi să utilizaţi Fasconal
Posibile efecte ale opririi administrării medicamentului:
Acest medicament conţine codeină şi poate genera dependenţă dacă îl luaţi mai mult de 3 zile
consecutiv. Când întrerupeţi brusc tratamentul cu Fasconal puteţi avea simptome de încetare a
medicaţiei: tremurături, transpiraţii, accelerarea bătăilor inimii (tahicardie), accelerarea ritmului de
respiraţie (tahipnee), tensiune arterială mare şi greaţă sau stare generală de rău.
Dacă vi se pare că aveţi astfel de simptome la întreruperea tratamentului vă rugăm să luaţi legătura cu
medicul dumneavoastră.
Dacă aveți orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresați-vă medicului
dumneavoastră sau farmacistului.
4. Reacții adverse posibile
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacții adverse, cu toate că nu apar la toate
persoanele.
Dacă prezentaţi una dintre următoarele reacţii adverse severe, nu mai luaţi Fasconal şi adresaţi-vă de
urgenţă unui medic:
dificultăţi la respiraţie, umflarea feţei, limbii, gâtului (reacţie alergică severă);
urme de sânge în scaun sau scaun de culoare neagră;
probleme cu stomacul inclusiv arsuri, indigestie şi durere;
durere de cap severă sau atac cerebral (manifestări ale unei sângerări la nivelul creierului);
reacţii cutanate grave (paracetamol).
Reacţii adverse rare (pot afecta până la 1 din 1000 persoane)
reacţii anafilactice, erupţii trecătoare ale pielii, blânde (urticarie), reacţie alergică severă
8
caracterizată prin umflare a pielii la nivelul extremităţilor sau feţei, a limbii sau buzelor, a
mucoaselor la nivelul gâtului sau căilor respiratorii, ceea ce poate duce la scurtarea respiraţiei
sau dificultăţi la înghiţire (angioedem), crize de astm, îngustarea căilor respiratorii datorită
spasmului musculaturii (bronhospasm) generate de acidul acetilsalicilic, erupţii trecătoare pe
piele, roşeaţă a pielii şi urticarie generate de paracetamol.
Pentru codeină au fost raportate reacţii de hipersensibilitate, care pot fi manifestate prin:
reacţii alergice nespecifice şi anafilaxie;
hiperreactivitate a tractului respirator, de exemplu, astm bronşic, agravarea astmului
bronşic, îngustarea căilor respiratorii datorită spasmului musculaturii (bronhospasm),
greutate în respiraţie (dispnee);
variate reacţii ale pielii, de exemplu: mâncărimi, blânde (urticarie), angioedem şi
afecţiuni severe ale pielii şi mucoaselor manifestate prin roşeaţă a pielii, erupţii severe cu
vezicule şi bule, respectiv descuamări ale pielii (dermatită exfoliativă şi buloasă
incluzând necroliză epidermică toxică şi eritem polimorf).
dureri de cap, somnolenţă sau excitaţie, confuzie generate de acidul acetilsalicilic în doze mari.
Somnolenţa poate fi determinată şi de codeină, respectiv paracetamol.
senzaţie de zgomot în urechi generate de acidul acetilsalicilic.
hepatotoxicitate generată de paracetamol.
creşterea valorilor serice ale transaminazelor şi fosfatazei alcaline (acid acetilsalicilic).
Reacții adverse foarte rare (pot afecta până la 1 din 10000 persoane)
cazuri foarte rare de anomalii ale sângelui și lichidelor (acidoză metabolică cu deficit anionic
marcat) care apar atunci când există o aciditate crescută a plasmei, când paracetamolul se
utilizează concomitent cu flucloxacilina, în general în prezența factorilor de risc (vezi pct. 2).
Reacţii adverse cu frecvenţă necunoscută (frecvența nu poate fi estimată din datele disponibile)
apariţia mai uşoară a sângerărilor sub piele (vânătăi şi pete roşii punctiforme) generate de acidul
acetilsalicilic.
număr anormal de scăzut de plachete sanguine (celule care favorizează coagularea sângelui),
lipsa granulocitelor din sânge (agranulocitoză).
tulburări ale dispoziţiei la doze mari (euforie, disforie), halucinaţii, coşmaruri generate de
codeină; insomnie generată de cafeină; iritabilitate şi nelinişte generate de cafeină şi codeină.
ameţeli generate de codeină şi paracetamol.
tulburări de vedere, micşorarea pupilei generate de codeină.
bătăi neregulate ale inimii (palpitaţii) generate de cafeină, bătăi mai rare sau mai rapide ale
inimii (de la codeină).
tensiune arterială mică, scăderea tensiunii arteriale în special la ridicarea în picioare, leşin
(generate de codeină). Risc crescut de sângerări în timpul şi după intervenţii chirurgicale,
sângerări la nivelul creierului, care pot avea potenţial letal (generate de acidul acetilsalicilic).
sângerări nazale, spută cu sânge, deprimare respiratorie, acumulare de lichide la nivelul
plămânilor (edem pulmonar) generate de codeină.
greaţă (generată de acid acetilsalicilic, paracetamol şi codeină), diaree, vărsături, sângerări la
nivelul gingiei, sângerări şi ulceraţii gastro-intestinale – generate de acidul acetilsalicilic
administrat pe termen lung; disconfort la nivelul părţii superioare a stomacului (disconfort
epigastric) generat de cofeină; constipaţie (de la codeină şi paracetamol) şi uscăciunea gurii
generate de codeină.
urină cu sânge (generată de acid acetilsalicilic), calculi renali (generate de acidul acetilsalicilic
în cazul tratamentului prelungit cu doze mari), inflamaţie a rinichilor (nefrită interstiţială),
distrugerea papilelor renale (necroză papilară) generate de paracetamol în doze mari şi pe durată
lungă; dureri şi dificultate la urinare, creşterea tonusului musculaturii netede a vezicii urinare
generate de codeină.
scăderea temperaturii corpului, modificări ale apetitului sexual, convulsii, dezvoltarea toleranţei,
rigiditate musculară (codeină).
Pentru doze mari de codeină, administrate timp îndelungat, există riscul dezvoltării dependenţei, cu
sindrom de întrerupere (vezi punctul „Dacă încetaţi să utilizaţi Fasconal”).
9
Raportarea reacţiilor adverse
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta
reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate
pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale din România
Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa
acestui medicament.
5. Cum se păstrează Fasconal
Nu lăsați acest medicament la vederea și îndemâna copiilor.
Nu utilizați acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie după EXP.
Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
A se păstra la temperaturi sub 25 °C, în ambalajul original.
Nu aruncați niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebați farmacistul cum să
aruncați medicamentele pe care nu le mai folosiți. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. Conținutul ambalajului și alte informații
Ce conține Fasconal
Substanţele active sunt: acid acetilsalicilic, paracetamol, cafeină şi codeină. Fiecare comprimat
conţine acid acetilsalicilic 200 mg, paracetamol 200 mg, cafeină anhidră 25 mg şi fosfat de
codeină hemihidrat 10 mg.
Celelalte componente sunt: amidon de porumb, celuloză microcristalină tip 101, dioxid de
siliciu coloidal anhidru, amidon pregelatinizat, talc, stearilfumarat de sodiu.
Cum arată Fasconal și conținutul ambalajului
Fasconal se prezintă sub formă de comprimate de formă rotundă, plate, de culoare albă, având gravată
o linie mediană pe una din feţe. Linia mediană are numai rolul de a uşura ruperea comprimatului
pentru a fi înghiţit uşor şi nu de divizare în doze egale.
Cutie cu 2 blistere din PVC-PCTFE-PVC/Al a câte 10 comprimate
Cutie cu 2 blistere din PVC-PE-PVdC-PE-PVC/Al a câte 10 comprimate
Deținătorul autorizației de punere pe piață și fabricantul
Gedeon Richter România S.A.
Str. Cuza Vodă Nr. 99-105, 540306 Târgu-Mureş, România
Pentru orice informații referitoare la acest medicament, vă rugăm să contactați reprezentanța locală a
deținătorului autorizației de punere pe piață:
Acest prospect a fost revizuit în Octombrie 2020.
Alte surse de informaţii
Informaţii detaliate privind acest medicament sunt disponibile pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a
Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale din România http://www.anm.ro/.

Produse similare

Cos de cumparaturi

Obiect sters Anuleaza

Favorite

Obiect sters Anuleaza