Reacţii adverse cu frecvenţă necunoscută (care nu poate fi estimată din datele disponibile): astm
bronşic sau astm bronşic agravat, bronhospasm sau dificultate în respiraţie, tulburări de auz,
insuficienţă cardiacă, edem, hipertensiune arterială, exacerbare a colitei şi a bolii Crohn.
Reacţii adverse atribuite codeinei:
Reacţii adverse cu frecvenţă necunoscută (care nu poate fi estimată din datele disponibile):
hipersensibilitate, umflarea feţei, erupţii pe piele, depresie, halucinaţii, confuzie, modificări de
dispoziţie, stare de nelinişte, coşmaruri, ameţeală, somnolenţă, convulsii, tensiune intracraniană
crescută, cefaleee, tulburări de mişcare, vedere înceţoşată, vedere dublă, ameţeli, bradicardie,
palpitaţii, hipotensiune ortostatică, deprimare respiratorie, dificultate în respiraţie, suprimarea tusei,
durere abdominală, greaţă, vărsături, constipaţie, uscăciunea gurii, colică biliară, înroşirea feţei,
colică ureterică, tulburări urinare(frecvenţă crescută a urinărilor şi scăderea cantităţii de urină),
scăderea poftei de mâncare, rigiditate musculară, temperatură scăzută a corpului, transpiraţie,
iritabilitate, oboseală, stare de rău.
În timp ce utilizaţi Nurofen Plus pot să apară somnolenţă şi ameţeli, de aceea nu conduceţi vehicule
sau nu folosiţi utilaje. Evitaţi consumul de băuturi alcoolice, deoarecepoate creşte aceste efecte.
Dacă utilizaţi din greşeală prea multe comprimate filmate Nurofen Plus, contactaţi imediat medicul
dumneavoastră.
Dacă simptomele persistă, se înrăutăţesc sau dacă apar alte simptome, întrebaţi medicul
dumneavoastră sau farmacistul.
Raportarea reacţiilor adverse
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta
reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt
publicate pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale
http://www.anm.ro/. Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii
suplimentare privind siguranţa acestui medicament.
5. Cum se păstrează Nurofen Plus
Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.
Nu utilizaţi acest medicamentdupă data de expirare înscrisă pe ambalajdupă EXP. Data de
expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
Păstraţi acest medicament la temperaturi sub 25ºC, în ambalajul original.
Nu aruncați niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebați farmacistul cum
să aruncați medicamentele pe care nu le mai folosiți. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea
mediului.
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii
Ce conţine Nurofen Plus
Substanţele active sunt: ibuprofenul şi fosfatul de codeină hemihidrat. Fiecare comprimat filmat
conţine ibuprofen 200 mg şi fosfat de codeină hemihidrat 12,8 mg.
Celelalte componente sunt:
Nucleu
Celuloză microcristalină, amidonglicolat de sodiu, hidroxipropilmetilceluloză, amidon
pregelatinizat.
Film
Opaspray alb M-1-7111B solid*), hidroxipropilmetilceluloză, talc.
*) Compoziţia Opaspray alb M-1-7111B solid: hidroxipropilmetilceluloză, dioxid de titan (E171).
Cum arată Nurofen Plus și conținutul ambalajului
Comprimat filmat