Nurofen Express Forte, 400 mg, 10 capsule moi, Reckitt Benckiser

400mg ibuprofen

0 (din 0 evaluari)
Evalueaza produsul

Brand: NUROFEN

Cod produs: 5000158104280

Data expirarii: 31-05-2025

Tip: Medicament fara reteta

Document: Prospect

Vandut de: Farmacia Tei SRL

Optiuni Livrare
Ridicare de la casa <span style="color: #6ab833;">Click&Collect</span>
Ridicare de la casa Click&Collect
Taxa ambalare: 0,50 LEI
Livrare prin curier
Produsele OTC pot fi livrate doar in București și Constanța. Pret: de la 13,09 LEI
21,00 LEI
> 10 în stoc Ultima actualizare: 22-04-2024 21:04:49
Nu s-au inregistrat inca opinii
Produsul poate fi evaluat doar in urma unei achizitii online.
Disponibilitate și preț în locațiile Farmacia Tei

La noi, prețul afișat este valabil atât pentru comenzile online cât și pentru toate locațiile noastre.

Dacă intervin abateri de la această regulă, sunt erori pentru care ne cerem scuze și vă rugăm să ni le semnalați.

Nurofen Express Forte, 400 mg, 10 capsule moi, Reckitt Benckiser [5000158104280]

Indicatii:
Nurofen Express Forte se utilizează la adulţi şi adolescenţi cu greutate corporală mai mare de 40 kg (cu vârsta de 12 ani şi peste) pentru tratamentul simptomatic de scurtă durată al:
- durerilor uşoare până la moderate, cum sunt durerile de cap, durerile menstruale, durerile dentare
- febrei şi durerii asociate cu răceala obişnuită. 
 
Contraindicatii:
Nu luaţi Nurofen Express Forte dacă:
- sunteţi alergic la ibuprofen, Ponceau 4R (E124) sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament.

Precautii:
Înainte să luați Nurofen Express Forte, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Sarcina, alăptarea și fertilitatea:
Dacă sunteți gravidă sau alăptați, credeți că ați putea fi gravidă sau intenționați să rămâneți gravidă, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.
Sarcina:
Spuneţi medicului dumneavoastră dacă rămâneţi gravidă în timp ce luaţi Nurofen Express Forte.
Nu luaţi acest medicament în ultimele 3 luni de sarcină. Evitaţi utilizarea acestui medicament în primele 6 luni de sarcină, cu excepţia cazului în care medicul vă recomandă altfel.
Alăptarea:
În laptele matern trec numai cantităţi mici de ibuprofen şi de metaboliţi ai acestuia. Nurofen Express Forte poate fi administrat în timpul alăptării dacă este utilizat în doza recomandată şi pentru cea mai scurtă perioadă de timp posibilă.
Fertilitatea la femei:
Nurofen Express Forte aparţine unui grup de medicamente (AINS) care pot afecta fertilitatea la femei.
Acest efect este reversibil la oprirea administrării medicamentului.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor:
Pe termen scurt, utilizarea acestui medicament în doză obişnuită nu are nicio influenţă sau are o influenţă neglijabilă asupra capacităţii de a conduce vehicule şi de a folosi utilaje.
Pacienţii care prezintă ameţeli, somnolenţă, vertij sau tulburări de vedere în timp ce utilizează Nurofen Express Forte trebuie să evite să conducă vehicule sau să folosească utilaje. Aceste efecte pot fi mai grave la utilizarea în combinaţie cu alcoolul etilic.

Mod de administrare:
Utilizați întotdeauna acest medicament exact așa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteți sigur.

Adulţi şi adolescenţi cu greutate corporală mai mare de 40 kg (cu vârsta de 12 ani şi peste)
Doza iniţială este de o capsulă, administrată cu apă. Apoi, dacă este necesar, se administrează o capsulă la interval de şase ore. A nu se depăşi trei capsule (1200 mg) într-un interval de 24 de ore.
Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Compozitie:
- Substanţa activă este ibuprofen. Fiecare capsulă conţine ibuprofen 400 mg.
- Celelalte componente sunt: - conţinutul capsulei: macrogol 600, hidroxid de potasiu, apă purificată; - capsula: sorbitol lichid (E420), gelatină, Ponceau 4R; cerneala de inscripţionare: dioxid de titan, propilenglicol, hipromeloză; substanţe ajutătoare pentru procesare: trigliceride (lanţ mediu), lecitină. 

Prezentare:
10 capsule moi
 
Atentionare:
Citiţi cu atenţie şi în întregime prospectul înainte de a începe să utilizaţi acest medicament deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.

Nurofen Express Forte 400 mg 10 capsule moi Reckitt Benckiser(400mg ibuprofen) face parte din grupa medicament:antiinflamatoare nesteroidiene (ains) , contine substanța activă:ibuprofen si poate fi utilizat in baza recomandarii medicului in afecțiuni medicale cum ar fi:amigdalita, sinuzita, sindromul de tunel carpian, sciatica, raceala, prostatita, migrena, herpangina, gripa, endometrioza, dismenoree, coxartroza, colica renala, colica abdominala, cifoza, artroza (osteoartrita), apendicita, spondiloza cervicala si are indicații in:entorse, intindere musculara, luxatii (dislocarea articulatiei), durerea de dinti (durerea dentara), durere.
Informatii utile despre Nurofen Express Forte, 400 mg, 10 capsule moi, Reckitt Benckiser gasiti in articolele: Sindrom premenstrual, Raceala versus Gripa: Diferentele dintre gripa si raceala, Mahmureala.

Nurofen Express Forte, 400 mg, 10 capsule moi, Reckitt Benckiser [5000158104280]

Farmacia Tei intelege importanta informatiilor prezentate in aceasta pagina si face eforturi permanente pentru a le pastra actualizate. Singura situatie in care informatiile prezentate despre Nurofen Express Forte, 400 mg, 10 capsule moi, Reckitt Benckiser pot fi diferite fata de cele prezentate pe site este aceea in care producatorul/importatorul aduce modificari specificatiilor acestuia, fara a ne informa in prealabil.
Pagina actualizata la data de:  22-04-2024  |  ANMDMR - Raporteaza o reactie adversa

Medicamente din aceeasi categorie

Alte produse ale producatorului NUROFEN

Vezi Politica de confidentialitate date personale