Acest site folosește cookies pentru a furniza servicii și funcționalități personalizate. Prin vizitarea site-ului nostru, îți dai acordul pentru descărcarea acestor cookies.Am inteles

Poți afla mai multe despre cookies și poți schimba setările lor aici.

Nurofen Plus, 24 tablete, Reckitt Benckiser Healthcare

Cod bare: 5000158102972
Data expirarii: 01-12-2021
Document: PROSPECT
Optiuni Livrare
Livrabil la usa in Bucuresti si Constanta
Pret: de la 17.85 RON
Ridicare de la ghiseu
Pret: de la 0.50 RON
26.00 RON
> 10 în stoc, acum 3 minute
Disponibilitate in locatii:
  • Dristor : Disponibil
  • Rahova : Disponibil
  • Plaza Romania : Disponibil
  • Vivo Constanta : Disponibil
  • Barbu Vacarescu : Disponibil
Pretul afisat este valabil doar pentru comenzile online, pretul din fiecare punct de lucru putand varia.

Nurofen Plus, 24 tablete, Reckitt Benckiser Healthcare [5000158102972]

Nurofen Plus- Acțiune analgezică dublă. Pentru a obține rezultate superioare în calmarea durerii, Nurofen Plus combină două analgezice, cu mod de acțiune diferit pentru calmarea eficientă și de durată a durerii. Nurofen Plus acționează prin blocarea substanțelor chimice care provoacă durerea, astfel încât aceastea să nu se poate atașa la nici o terminație nervoasă. Această acțiune de blocare ajută ca calmarea durerii. Ibuprofenul este un analgesic ce acționează periferic, inhibând sinteza prostaglandinelor și acțiunea mediatorilor chimici ai durerii. Codeina este un analgezic opioid, acționând asupra receptorilor opioizi centrali. Combinația din Nurofen Plus a unui analgezic periferic cu un analgezic central asigură un efect analgezic optim.

Indicații: Durerile dentare, durerile de cap, durerile de spate, simptomele de gripă și răceală, stările febrile, durerile menstruale, nevralgiile, migrene, dureri musculare și reumatice.

Administrare: Doza inițială-
1-2 comprimate filmate. Continuare tratament. 1-2 comprimate filmate. Frecvența- 4-6 ore. Doza maximă- 6 comprimate filmate în 24 ore.
Administrare- Adulți și copii peste 12 ani.

Prezentare: 24 tablete.



Nurofen Plus, 24 tablete, Reckitt Benckiser Healthcare [5000158102972]

1
AUTORIZAŢIE DE PUNERE PE PIAŢĂ NR. 3751/2003/01-02-03-04 Anexa 1
Prospect
PROSPECT : INFORMAŢII PENTRU UTILIZATOR
NUROFEN PLUS comprimate filmate
Ibuprofen / Fosfat de codeină hemihidrat
Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect, deoarece el conţine informaţii importante pentru
dumneavoastră.
Acest medicament este disponibil fără prescripţie medicală. Utilizaţi întotdeauna acest medicament
conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor medicului dumneavoastră sau farmacistului.
- Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.
- Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau recomandări.
- Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. Vezi pct. 4.
-Dacă după 3 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic.
În acest prospect găsiţi:
1.Ce este Nurofen Plus şi pentru ce se utilizează
2.Ce trebuie să ştiţi înainte să luaţi Nurofen Plus
3.Cum să luaţi Nurofen Plus
4.Reacţii adverse posibile
5.Cum se păstrează Nurofen Plus
6.Conţinutul ambalajului şi alte informaţii
1. Ce este Nurofen Plus și pentru ce se utilizează
Nurofen Plus conţine ca substanţe active ibuprofen 200 mg şi fosfat de codeină hemihidrat 12,8 mg.
Ibuprofenul aparţine unui grup de medicamente cunoscut sub numele de antiinflamatoare
nesteroidiene (AINS). AINS acţionează prin schimbarea răspunsului organismului la durere,
inflamaţie şi febră. Codeina aparţine unei clase de medicamente denumită analgezice opioide, care
ameliorează durerea prin acţiunea lor. Poate fi utilizată singură sau în asociere cu alte analgezice,
cum este paracetamolul.
Nurofen Plus este indicat pentru calmarea durerilor de cap, menstruale, dentare, ale spatelui,
reumatice, musculare, în migrenă şi nevralgii, reducerea febrei şi simptomelor din răceală şi gripă.
Nurofen Plus este indicat la pacienţi cu vârsta între 12-18 ani pentru tratamentul durerilor acute
moderate, care nu sunt considerate a fi ameliorate de alte analgezice, cum sunt paracetamolul sau
ibuprofenul administrate singure.
Dacă după 3 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic.
2. Ce trebuie să ştiţi înainte de a utiliza Nurofen Plus
Nu utilizaţi Nurofen Plus:
- dacă aţi avut o reacţie alergică la ibuprofen, codeină, sau la oricare dintre excipienţii produsului;
- dacă aţi suferit reacţii de hipersensibilitate (de exemplu astm bronşic, erupţie alergică, mâncărime,
secreţie nazală, umflarea buzelor, a feţei, a limbii sau a gâtului la administrarea ibuprofenului,
acidului acetilsalicilic sau medicamentelor similare;
- dacă aveţi ulcer sau sângerare la nivelul stomacului sau intestinului subţire (duoden) sau dacă aţi
avut două sau mai multe astfel de episoade în trecut;
- dacă aţi avut ulcer, sângerare sau perforare la nivelul stomacului sau intestinului subţire (duoden)
legate de utilizarea anterioară a medicamentelor pentru durere şi inflamaţie (AINS);
- dacă aveţi insuficienţă cardiacă, renală sau hepatică severă;
- dacă sunteţi în ultimul trimestru de sarcină;
- dacă aveţi dificultăţi în respiraţie;
2
-dacă suferiţi de constipaţie cronică;
- daaveţi vârsta sub 12 ani;
- dacă urmaţi un tratament cu inhibitori de monoaminoxidază (IMAO) pentru depresie sau aţi
urmat un astfel de tratament în ultimele 14 zile;
- pentru ameliorarea durerii la copii şi adolescenţi (cu vârsta cuprinsă între 0-18 ani) după
îndepărtarea amigdalelor sau a vegetaţiilor adenoide (polipilor) pentru tratamentul sindromului de
apnee obstructivă în somn
- dacă ştiţi că metabolizaţi foarte repede codeina la morfină
- dacă alăptaţi
Atenţionări şi precauţii
Întrebaţi mediculdumneavoastră înainte de a utiliza Nurofen Plus, dacă:
- aveţi sau aţi avut astm bronşic, boli alergice, sau boli gastro-intestinale (colită ulceroasă, boala
Crohn);
- aveţi afecţiuni renale, cardiace sau hepatice;
- aveţi tulburări ale tiroidei;
- aveţi boală mixtă de ţesut conjunctiv sau lupus eritematos sistemic
- aveţi presiune intracraniană crescută sau leziuni cerebrale;
- sunteţi în primele 6 luni de sarcină.
Dacă aveţi probleme cum sunt: hipotensiune arterială , hipotiroidism , insuficienţă
corticosuprarenaliană, şoc, tulburări intestinale obstructive, afecţiuni abdominale acute (de exemplu
ulcer peptic), intervenţii chirurgicale gastro-intestinale recente, calculi biliari, miastenia gravis,
antecedente de ulcer gastro-duodenal sau antecedente de abuz de droguri trebuie să discutaţi despre
tratament cu medicul dumneavoastră.
Medicamentele anti-inflamatoare/împotriva durerii, cum este ibuprofenul, pot fi asociate cu un risc
uşor crescut de infarct miocardic sau accident vascular cerebral, în special dacă sunt utilizate în
doze mari. Nu depăşiţi doza recomandată sau durata tratamentului.
Trebuie să discutaţi despre tratament cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul, înainte de a lua
Nurofen Plus în cazul în care:
-aveţi probleme ale inimii, inclusiv insuficienţă cardiacă, angină pectorală (dureri în piept) sau
dacă aţi avut un infarct miocardic, intervenţie chirurgicală pentru by-pass, boală arterială
periferică (circulaţie redusă a sângelui la nivelul picioarelor sau tălpilor, din cauza îngustării sau
blocării arterelor) sau orice tip de accident vascular cerebral (inclusiv „accident vascular cerebral
minor” sau accident ischemic tranzitoriu „AIT”).
-aveţi tensiune arterială mare, diabet zaharat, concentraţii crescute de colesterol în sânge, istoric
familial de boli ale inimii sau accident vascular cerebral sau dacă sunteţi fumător.
Codeina este transformată în morfină de către o enzimă de la nivelul ficatului. Morfina este o
substanţă care determină ameliorarea durerii. Anumite persoane au o altă variantă a acestei enzime,
iar acest fapt le poate afecta în diferite moduri. La unele persoane nu se produce morfină sau se
produce în cantităţi foarte mici şi nu va apărea o ameliorare suficientă a durerii. Alte persoane sunt
mai predispuse la apariţia de reacţii adverse grave, din cauză că se produce o cantitate foarte mare
de morfină. Dacă observaţi oricare dintre următoarele reacţii adverse, trebuie să opriţi administrarea
acestui medicament şi să vă adresaţi imediat unui medic: frecvenţă scăzută a respiraţiilor sau
respiraţie superficială, confuzie, somnolenţă, pupile mici, senzaţie sau stare de rău, constipaţie,
lipsa poftei de mâncare.
Acest medicament conţine codeină şi poate produce dependenţă dacă este administrat mai mult de 3
zile. La întreruperea tratamentului pot apărea simptome de întrerupere, cum ar fi nelinişte si
iritabilitate. Nu depaşiţi durata maximă de 3 zile de tratament.
Copii şi adolescenţi
3
Utilizarea la copii şi adolescenţi după intervenţii chirurgicale
Codeina nu trebuie utilizată pentru ameliorarea durerii la copii şi adolescenţi după îndepărtarea
amigdalelor sau vegetaţiilor adenoide (polipilor) pentru tratamentul sindromului de apnee
obstructivă în somn.
Utilizarea la copii cu probleme cu respiraţia
Codeina nu este recomandată la copiii cu probleme cu respiraţia, deoarece simptomele toxicităţii la
morfină pot fi mai grave la aceşti copii.
Nurofen Plus împreună cu alte medicamente
Înainte de a vă administra Nurofen Plus, asiguraţi-vă că îi spuneţi medicului sau farmacistului dacă
utilizaţi alte medicamente în acelaşi timp, în special: alte analgezice (inclusiv AINS), acid
acetilsalicilic 75 mg (pentru prevenirea atacurilor de cord), ,mifepristonă (pentru întreruperea unei
sarcini), medicamente pentru probleme cardiace, digoxină (pentru insuficienţă cardiacă), diuretice,,
corticosteroizi, litiu (pentru tulburări bipolare), metotrexat (utilizat în cancer, psoriazis, reumatism),
zidovudină (utilizată în infecţia cu HIV), antibiotice chinolone (utilizate în infecţii), medicamente
pentru depresie (inclusiv ISRS de tip paroxetină, sertralină sau IMAO de tip moclobemid),
ciclosporină sau tacrolimus (administrate post-transplant, pentru psoriazis sau reumatism),
cimetidină (antiulceros), mexiletină (antiaritmic), hidroxizină (anxiolitic), alte deprimante ale
sistemului nervos central (cum ar fi alcool, anestezice, hipnotice, sedative, antipsihotice) sau
blocante neuromusculare.
Nurofen Plus poate influenţa sau poate fi influenţat de alte medicamente. De exemplu:
-medicamente anticoagulante (care subţiază sângele/previn coagularea, cum sunt aspirina/acidul
acetilsalicilic, warfarina, ticlopidina)
-medicamente care scad tensiunea arterială mare (inhibitori ai ECA cum este captoprilul, beta-
blocante cum este atenololul, antagonişti ai receptorilor de angiotensină II cum este losartanul)
Alte medicamente pot influenţa sau pot fi influenţate de tratamentul cu Nurofen Plus. De aceea,
întotdeauna trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul înainte de a utiliza
Nurofen Plus împreună cu alte medicamente.
Nurofen Plus cu alimente şi băuturi
Evitaţi alcoolul etilic, deoarece acesta accentuează efectele deprimante SNC ale codeinei.
Sarcina, alăptarea şi fertilitatea
Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice
medicament.
Nurofen Plus nu trebuie luat în ultimele 3 luni de sarcină, deoarece poate determina la făt tulburări
majore la nivelul inimii, plămânilor şi rinichilor. Dacă este utilizat la sfârşitul sarcinii, poate
determina tendinţă de sângerare atât la mamă, cât şi copil şi diminuează puterea contracţiilor
uterine întârziind debutul naşterii.
Tratamentul în timpul primelor 6 luni de sarcină va fi recomandat numai de către medicul
dumneavoastră, dacă este absolut necesar.
Ibuprofenul poate face mai dificilă încercarea de a rămâne gravidă. Trebuie să spuneţi medicului
dumneavoastră dacă planificaţi să rămâneţi gravidă sau dacă aveţi probleme în a rămâne gravidă.
Nu luaţi codeină în timpul alăptării. Codeina şi morfina trec în laptele matern.
Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Acest medicament poate cauza ameţeală, somnolenţă sau vedere înceţoşată. Nu trebuie să conduceţi
sau să folosiţi utilaje dacă sunteţi afectaţi.
3. Cum să luaţi Nurofen Plus
4
Trebuie utilizată cea mai mică dozăeficace pentru cea mai scurtă perioadănecesară controlării
simptomelor.
Adulţi şi adolescenţii peste 12 ani:
Utilizaţi la nevoie 1 - 2 comprimate filmate Nurofen Plus, apoi, dacă este necesar, utilizaţi 1 - 2
comprimate filmate Nurofen Plus la intervale de 4 - 6 ore. Comprimatele filmate trebuie înghiţite
întregi cu apă.
Acest medicament nu trebuie administrat mai mult de 3 zile. Dacă durerea nu se ameliorează după
3 zile, adresaţi-vă medicului dumneavoastră pentru a fi sfătuit.
Este necesar un interval de minim patru ore între doze, iar doza administrată nu trebuie să
depăşească 6 comprimate filmate Nurofen Plus în 24 de ore. Doza zilnică maximă recomandată nu
trebuie depăşită.
Nurofen Plus nu trebuie administrat la copii cu vârsta sub 12 ani, din cauza riscului de apariţie a
problemelor severe cu respiraţia.
4. Reacţii adverse posibile
Ca toate medicamentele, Nurofen Plus poate provoca reacţii adverse, cu toate că acestea nu apar la
toate persoanele.
Reacţiile adverse pot fi reduse la minimum prin utilizarea celei mai mici doze eficace pentru cea
mai scurtă perioadă necesară pentru controlul simptomelor.
Medicamente precum Nurofen Plus se pot asocia cu un risc uşor crescut de apariţie a atacului de
cord („infarct miocardic”) sau a accidentului vascular cerebral.Retenţie de apă (edem), tensiune
arterială mare şi insuficienţă cardiacă au fost raportate în asociere cu AINS.
Evaluarea reacţiilor adverse a fost făcută în funcţie de frecvenţa de apariţie a acestora.
Reacţii adverse atribuite ibuprofenului
Reacţii adverse mai puţin frecvente(care afectează până la 1 din 100 persoane): durere de cap,
ameţeală, urticarie şi mâncărime, durere abdominală, greaţă, dispepsie, erupţii pe piele.
Reacţii adverse rare (care afectează până la 1 din 1000 persoane): diaree, balonare, constipaţie şi
vărsături.
Reacţii adverse foarte rare (care afectează până la 1 din 10000 persoane):
- tulburări de formare a celulelor sanguine (cu simptome precum: febră, durere în gât, ulcere la
nivelul mucoasei bucale, simptome de gripă, oboseală severă, sângerari nazale şi la nivelul pielii).
- umflare a feţei, a limbii sau a gâtului (laringe), care poate determina dificultăţi în respiraţie, bătăi
rapide ale inimii, scădere severă a tensiunii arteriale sau şoc
- simptome de meningită aseptică, inflamaţie a membranei creierului (fără infecţie bacteriană) (cum
ar fi torticolis, dureri de cap, greaţă, vărsături, febră sau dezorientare)
- ulcere gastro-intestinale, potenţial cu hemoragie şi perforare, scaune de culoare neagră sau
vărsături cu sânge, ulceraţie la nivelul mucoasei bucale şi inflamaţie,gastrită, disfuncţie hepatică,
- forme severe de reacţii cutanate cu erupţie severă pe piele cu vezicule, în special pe picioare,
braţe, palme şi tălpi care pot implica şi faţa şi buzele (eritem polimorf, sindrom Stevens-Johnson)
pot apărea. Acestea se pot agrava şi mai mult, veziculele se pot lărgi şi extinde şi părţi ale pielii se
pot exfolia (sindromul Lyell). De asemenea, poate exista o infecţieseveră cu distrugerea pielii
(necroză), a ţesutului subcutanat şi muşchilor.
- insuficienţă renală acută, necroză papilară mai ales la tratament îndelungat, asociată cu un nivel
seric crescut al concentraţiei de uree; scăderea nivelului de hemoglobină.
5
Reacţii adverse cu frecvenţă necunoscută (care nu poate fi estimată din datele disponibile): astm
bronşic sau astm bronşic agravat, bronhospasm sau dificultate în respiraţie, tulburări de auz,
insuficienţă cardiacă, edem, hipertensiune arterială, exacerbare a colitei şi a bolii Crohn.
Reacţii adverse atribuite codeinei:
Reacţii adverse cu frecvenţă necunoscută (care nu poate fi estimată din datele disponibile):
hipersensibilitate, umflarea feţei, erupţii pe piele, depresie, halucinaţii, confuzie, modificări de
dispoziţie, stare de nelinişte, coşmaruri, ameţeală, somnolenţă, convulsii, tensiune intracraniană
crescută, cefaleee, tulburări de mişcare, vedere înceţoşată, vedere dublă, ameţeli, bradicardie,
palpitaţii, hipotensiune ortostatică, deprimare respiratorie, dificultate în respiraţie, suprimarea tusei,
durere abdominală, greaţă, vărsături, constipaţie, uscăciunea gurii, colică biliară, înroşirea feţei,
colică ureterică, tulburări urinare(frecvenţă crescută a urinărilor şi scăderea cantităţii de urină),
scăderea poftei de mâncare, rigiditate musculară, temperatură scăzută a corpului, transpiraţie,
iritabilitate, oboseală, stare de rău.
În timp ce utilizaţi Nurofen Plus pot să apară somnolenţă şi ameţeli, de aceea nu conduceţi vehicule
sau nu folosiţi utilaje. Evitaţi consumul de băuturi alcoolice, deoarecepoate creşte aceste efecte.
Dacă utilizaţi din greşeală prea multe comprimate filmate Nurofen Plus, contactaţi imediat medicul
dumneavoastră.
Dacă simptomele persistă, se înrăutăţesc sau dacă apar alte simptome, întrebaţi medicul
dumneavoastră sau farmacistul.
Raportarea reacţiilor adverse
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta
reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt
publicate pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale
http://www.anm.ro/. Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii
suplimentare privind siguranţa acestui medicament.
5. Cum se păstrează Nurofen Plus
Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.
Nu utilizaţi acest medicamentdupă data de expirare înscrisă pe ambalajdupă EXP. Data de
expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
Păstraţi acest medicament la temperaturi sub 25ºC, în ambalajul original.
Nu aruncați niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebați farmacistul cum
să aruncați medicamentele pe care nu le mai folosiți. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea
mediului.
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii
Ce conţine Nurofen Plus
Substanţele active sunt: ibuprofenul şi fosfatul de codeină hemihidrat. Fiecare comprimat filmat
conţine ibuprofen 200 mg şi fosfat de codeină hemihidrat 12,8 mg.
Celelalte componente sunt:
Nucleu
Celuloză microcristalină, amidonglicolat de sodiu, hidroxipropilmetilceluloză, amidon
pregelatinizat.
Film
Opaspray alb M-1-7111B solid*), hidroxipropilmetilceluloză, talc.
*) Compoziţia Opaspray alb M-1-7111B solid: hidroxipropilmetilceluloză, dioxid de titan (E171).
Cum arată Nurofen Plus și conținutul ambalajului
Comprimat filmat
6
Cutie cu 1 blister cu 12 comprimate filmate
Cutie cu 2 blistere a câte 12 comprimate filmate
Cutie cu 1 blister cu 4 comprimate filmate
Cutie cu 1 blister cu 6 comprimate filmate
Deţinătorul Autorizaţiei de punere pe piaţăși fabricantul
Deţinătorul Autorizaţiei de punere pe piaţă
RECKITT BENCKISER (ROMÂNIA) SRL
Str. Grigore Alexandrescu, nr. 89-97, Corpul A
Etaj 5, sector 1, București, România
Fabricanţii
RECKITT BENCKISER HEALTHCARE INTERNATIONAL LIMITED
Nottingham Site Thane Road NG90 2DB Nottingham, Marea Britanie
RB NL BRANDS B.V.
Schiphol Boulevard 207, 1118 BH Schiphol, Olanda
Acest prospect a fost revizuit în Octombrie, 2019

Produse similare

Cos de cumparaturi

Obiect sters Anuleaza

Wishlist -

Obiect sters Anuleaza